Ç'fraza ju kujtohen apo u kanë mbetur ndërmend nga filmografia e kohës së regjimit

Posaçërisht për ventilim në Peshk.

121 Komente

"Ju brekëgrisurit vetëm pare dini të kërkoni"

 - Ndrekë Luca, Pylli i Lirisë

O Lost, o armik i regjimit!

Po të dojshe ventilim, të kërkoje se mos të thoshte ndonjë nga peshqit ndonjë frazë të filmave të dhemocratzisë (megjithse me 3-4 filma që janë bërë në 20 vjet, duhet t'i kishin mësuar përmënç tani smiley )

P.s: Ore, se mos kthehesh edhe ti në Shqipëri dhe bëhesh partizan i PS pastaj smiley

smiley  smiley  

- E rregullove trakEtorin?

- Po baba.

- Beji shurren bahces.

(Bert Verria, titulli s'm'kujtohet ket cast)

Femra te ben t'i shkosh pas, sikur ta dish qe te pret nje kazan me zift te valuar. Shega.... eshte goxha pele.   smiley 

(Po aty)

ahhaha, gjall ne bote s\e majsha men ket. Po me kujtohet ajo plaka kur i thoshte Matos, "s'ka gje, te keqen, neser ja terezisim prape!"

  Disa nga frazat e filmave që përdornim dikur me njëritjetrin dhe që s'kishin nevojë për spiegime:
 • Si theee? Mos? Hëhëëë, ta tregon kapterr Rrahmiu tani...
 • Po ne Vlashin e kemi si djalin tonë moj e Kozmait! (po aty:Mos e bëj harram mor edpesëz!)
 • Shiko udhën Shaqo ziu... se mos gremisesh
 • nuk të lodhet goja me fjalët e mira...
 • Ah sikur të kishim ca qereste... (po aty: Tahir, lluku babashta smiley )
 • -Freno Besnik!
  - atë po bëj, po frenoj
 • Po sikur...? Të ngjeshemi vënçe...
 • O Safa Ymeri... kemi dasëm apo jo?
 • Ne luftojmë maleve, ndërsa juve ju dridhet dora për një pikë raki... Merre, mbushe!
 • Kët nusen ktu do ta morrim  partizone... 
 • -Hik, nuk kom Shabon una
  -Amon mer babë mos m'turpno me shokët
  Po aty: Po unë? po unë a isha aty? Epo dije pra mer babë, se unë me Kananin kena qenë gjithmon bashk
 • Shokë... Spiunin e vrau Milua (po aty: "Gëlltit diku një lugë çorbë të prishur, e pastaj vjell tërë jetën)
 • Është se ç'është... dikush që rri tek dera e kinemasë dhe thyen arra...
 • Shëno Abedin...

- Po me uren c'paten xhanem, c'te keqe u bente ajo ure?! (Kur Zbardhi Nje Dite)

- Epo Jevgjiti nuk u beka dot nishanlli (I Teti ne Bronx)

- Epo c'eshte ai Sala me cupe? I ngjit fjala si me Zamke smiley (Zonja nga Qyteti)

- Mikroborgjez do te thote qe ti ne koken tende ke miqesi me borgjezet! (Kapedani)

- Pulave u ka hije te kakarisin vetem ne kotec (Kapedani)

- Germo Tare, germo. Aty kam qenin e ngordhur une (Perballimi)

- Ike Plaku Mere ike, megjithe Tespie e Tosun Bac (Njeriu me Top)

- C'eshte keshtu Pjeter?! Memecit na i erdhi goja! (Operacioni Zjarri)

- Nuk behet shaka me miellin e Gjermanit (Kur Zbardhi Nje Dite)

"po c'ti bej drejtorit qe eshte zemermire", "O drejtor surrat patate, mir ja bene zotrise tate" (lulekuqet mbi mure).

"ha,ha ..., me mire ti se ata" (???)

"e paske shpinen t'but si pamuk or taj" "kjo kusia, kjo kusia osht e Yllit t' Shamunaqes" (teatri i kukullave,dite djele ora 10.15)

"e kulishi qenit, ke ardhur per te vjedhur eee" (???)

"bishti qenit po bisht qeni do te mbetet" (Mirush Kabashi)

"mishi tretet, kocka mbetet" (Robert Ndrenika)

"neve kishim Tomken, komandantin tone, na duam dhe na do, eshte trimi lagjes tone" (Tomka???)

-Si do i vej fundi kesaj pune, me i dhjefsha temen.. !

-E shikon kete ti,e njef?,..ky eshte Kanani qe ka vrare 100 vete..gjithe jeten me kobure ne dore,...per juve!..kurse ju ju dridhet dora per nje pike raki,qener,pisa!!...por rakine e paske te mire ,mbushe..!!

LostT, nje oldie: "po ti je vertet personazh komedie, mor djale! Po puna e komisarit... ishte loooje....  "  smiley   smiley  smiley   

(kjo s'quhet, se osht si mirmjes, ose si lesson 1 i "socrealizmi per fillestare 101&quotsmiley

ps. ktu vej NdreC LuKa's grin pa hesap  smiley 

"E kishit dashnore kolektive?" dhe "Per shendetin tone dhe te te bukurave sinjorina!" Bujar Kapexhiu, Duel i heshtur.

ti nuk e di sa po qesh un ktu!!!

ps jashte teme: mos eshte nga skrapari me origjine bujar kapexhiu (jo se kjo do i zihej si e mete, te kuptohemi, as si plus)

.......

priiiit: prap nga Bujari: "Dhe kur te kalojme matane, do t'i themi: na fal se te genjyem"...  smiley  smiley  

eshte; "Na falni se ju genjyem!!!"

"He more, ju vjen keq per dashin e therur, heee"

"C`eshte kjo muzike qaramane?! Shkoni mer n`dopo lavora!"

"Man!" Baba e dha pelqimin!"

"Jooo, Beqir aga, joooo. Kulla e barit, nuk do te digjet!"

"E o eee, se ti je rritur me bakllava..."

"Leshoje timonin! Leshoje dhe ti timonin! Nendetsja eshte e jona! Nendetsja eshte shqiptare! Ajri, ajri! Vozdu, vozdu!"

"O zot! C`do te rroposemi ne kete humbetire dhe s`do ta marre vesh njeri!"

"Tragjedine e keni nen kembet tuaja; si nuk e shikoni valle?" po jom i ndergjegjshem qe kjo e kalon vleren e citimeve ku jena... tjeter klass

back to the future (Luftar Paja te gj. gramafoni): ere thuaj falemnderit atij ti-eee, se po te mos ishte italiani, te shtate penxheret do e mbaje frymen.

Do e kërkojmë Vlorën, gjènéraaaal!

-Cpo ndodh aty?

-Kundershton shoku Kanan

-Bjeri qenit

Ky dialog ndodhte rendom ne klase.Mjere ai qe ndodhej rastesisht afer atij qe thoshte "kundershton shoku Kanan".I shkreti mbulonte koken me duar se e dinte cdo hiqte

Nizeni i her cuna ka duhani i Remes

"O Soll Lili!"

"Solli sateme, mer jezit..."

Bert Ndrenika: "Triste Domenika... ti do te vish perseri tek une e dashur, por do gjesh qivurin, dhe varrin tim te hapur.... ehhhh.... ja kjo eshte kenge"

si dhe: "More toger, te kam rixha, c'eshte kjo afishe ne shesh, merr vesh, e c'eshte ky hartman ..."

Ahhaha Berti i modh fare aty...

po aty Mirush kabashi, "O, o, oksidenti ksaj i thote pi, pi, pi, piano"

 

Nj..nj...njera esht' zonje...tjet...tjetra eshte zzzz...onjushe.....   smiley  smiley  ahahahaaa... po ata jon per Oskar, kolektivisht mer!!!

Bbbakja për dy orë kap Korçën mre...

ponc... konjak... fernet... apoooo long molle?

Nji tjetër e Bertit:

-Qose është... popull nuk është prifti smiley

-Ooooo Miiiilet Nigjoni e mani vesh

Po me uren cfare paten canem cte keqe u bente kjo ure

Ah sikur te ndertoheshin urat me llafe

-Ti je Kanani Pa futepak hunde ketu

-No mo ti e di ti kush eshte kY Ky eshte Kanani Ka vare qindra gjermane me doren e tij

Ja kam nigju emrin

Tere jeten me dyfek ne dore  per ju ,e ty te dridhet dora per nje ike raki. na mbushe

 

 

Toko, ti duhej të na sillje kto:

-Oj tëmën ç'të qëlluar që bëri

-Duket Poradeci si në pëllëmbë të dorës

-"Dushk dhe shkozë"... "po shqopë ka?... "është një copë"

-Uuuuu Arifi! Po ti ce s'flet bre der pe deri?

- ah të kishim ca piavica..

 

- Për ty Shaniko!

- Shqiponja ime është më e vockël, por ama... është më trime

 

-Ato jane koka shqiponjash

-Po pse koka ime cfare eshte, koke gjarpri?

-Do ta kerkojme Vloree admiral ,do endemi neper mesdhe si cifutet ne shkretetire po skemi per ta gjetur kurre.

-ajri ajri,Vozgu vozgu

"Fashiste trima! Syleshet po na marrin me qafe perandorine! N`repartin e xhenios jane zhdukur ca materiale, e midis tyre, ca mina me sahat. Jan` zhdukur e thash` per delikates`, seeeepse i kan` grabitur!" (ketu surrati i atij mustaqespicit qe vrenjtet e skermitet sipas theksit te fjalimit te Ndrekes)

e maj men ket, lostT! eshte ekzuberrante... paranoja e frika qe shoqeron togfjashin "mina me sahat"  me ate turinin musteqespic ne sfond, mun' te shoqerohet vetem nga Orff!  smiley  

Tani dy jane mundesite ketu:

1. Keni hapur ndonje site me filma shqipo ene po i shihni ne forme te pershpejtuar.

2. Shihni filmat me stilo ene leter ne dore t'kapni noj batute.

smileysmiley

Po mi po... kujto se janë t'gjith qumshtorë si puna jote ktu smiley

Qumshtoret jane t'kerkum. (shenoje ne kete batute n'leter) smiley

Si urnon profesor Liqo veç aman, ate 4 ma bej 5. Edi do te te demshperbleje ne natyre smiley

You just found one! : P (i keq qe je : P)

ET, flm per linkun, se njihja : P

 

Gabim La_roose! Shohin video nga Youtube !  smiley

Ulu 4 !

 Histori me e madhe me batuta filmash shqiptare qe kam hasur, ka qene me nje kinez qe sapo kishte ardhur ne Kanada. E kishim marre ne pune per te bere ca pastrime dhe une nga qe nuk ja mbaja mend emrin e therrisja Lej Fen. Qe aty u hap muhabeti nga e njifja une Lej Fenin dhe doli qe edhe ai e njifte Shqiperine, miken e madhe te Kines. Kishte pare shume filma shqiptare ne kohen e Revolucionit Kulturor, por me i bukuri ishte nje film qe fillonte  me "tete". S'me vinte ndermend per qamet, por ndersa perpiqej te me shpjegonte, me tha se batuta me e madhe ishte kur nje fshatar i thoshte atij oficerit (Sali Protopapes) "Kiss my ass" dhe i binte me dore prapanices. Sa e degjonin ate batute e gjithe kinemaja ne Shanghai ngrihej ne kembe me brohorima dhe duartrokiste per minuta te tera. smiley  E kishte llafin per filmin "I teti ne bronz".

-O Sali Protopapa... ti na mbron... bagëtitë na i shton... zahmet e ke, a ma puth një çikë...?

"pershendete bamiresen!" Tinguj Lufte

"ju te tjeret, ngrohuni ne diell"

Lulekuqe mbi mure

 edhe une ashtu kujtova ne fillim, tani s`jam aq i sigurte, se ke filmi tinguj lufte, ishte ky cuni i varfer, violinist i mire qe do jetonte nen kujdesin e asaj familjes se pasur, dhe takuan ne rruge vajzen e vogel te asaj familjeje etj etj.

por ndoshta ke te drejte, me ngaterrohen filmat ne kujtese.

"Pershendete bamiresen" eshte ajo pjesa kur familjet e pasura marrin femijet nga befotrofi se ishte nje dite feste tek filmi Lulekuqet mbi mure.

Lost, nga "Tinguj lufte"

- Kë do që të marr?
- atë më të mirën

 tre kuatro ... xhovineeeeca ... Tek rrapi o moj ne Mashkullore... o Loni... Loniiii

1. Keni hapur ndonje site me filma shqipo ene po i shihni ne forme te pershpejtuar.

po

"Të vranë o Miti të vranë, për një copë tokë të vranë"

oiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Të vranë në buzë të jazit...o Miti

- Do ta kerkojme Vloren Admiral dhe s'do kemi per ta gjetur dot kurre. Do te endemi neper Mesdhe si Cifutet neper shkretetire... (Balle per Balle)

- Baba m'ka thane se Gjyshi im ka ken trim i madh. - Ashtu? Cfare trimnish ka ba Gjyshi yt? - Gjyshi im? Nuk e di, por vec baba m'ka thane se ka ken trim i madh (Komisari i Drites)

Nga Komisari i Drites.

Rudine,dashurine e vertete e lejon vet zoti ,afroju ..  smiley

"Spiunin e vrau Milua"

"Ha nje luge corbe te prishur dhe e vjedh ter jeten"

...

Duel i Heshtur.

Po ky ketu kush eshte?

Komisari.

Qenka i pashem kodoshi,i zgjedhin keta komistaret..

Po ti Pepin pse je zverdhur ashtu?

Po ja me ze deti mua.

Dukesh s`je marinar i verte!ha,ha ,ha!

Po shkoj pak ne gabin,te shlodhem.

Mire shko!

 

- Se ju te qytetit, buken ia hani e qumeshtin ia pini fshatit, por djemte s'ia pranoni per dhendurre!... (zha Bakoja (Pandi Raidhi) te Zonja nga Qyteti)

- Po ti ke dashuruar teto Ollge? - Ne fejese jo dhe aq, por pas martese...uje te zi kam nxjerre... (Zonja nga Qyteti)

- Plasi ne Kucove...(Gjeneral Gramafoni)

- Une jam Skulptor Zonje, nje shkalle me larte! - More vagabond, une ketu ti m'i thua cupes Te Dashuroj! (Zonja nga Qyteti)

 

"Urdheroni zoterinj, blini! ...gazeta Tomori.... Hitleri takohet me Ducen!"

gjeni batutën !

http://img160.imageshack.us/img160/641/img5558vv.jpg

kliko mbi figurë smiley

Si eshte nga paraqitja?

- I holle, i gjate, me pak kurriz te dale. ( fije qe priten)

- E njoh, Edi Rama.

Je ngatrru keq mer LumMadh smiley

kshtu është kur nuk mund të çrrënjosësh il comunista che c'e' in te 

Nuk është nga filmi "Fije që priten"... shiko ndonjëtitull me "Tetor" apo me Lenin që të të kujtohet smiley

gjej titullin e filmit. emrin e aktores, batutën, etj


http://img364.imageshack.us/img364/8950/nnax.jpg

mos kliko mbi figurë !

 mdoket se pa ja fus kot, po qe baba: yjet e neteve te gjata, nene pashakoja (Tinka Kurti), batuten s`e maj mendtttt.

kështu i flitet nënës more zuzar ?

2 t'parat OK smiley

eT Je i modh, Vallaj je i modh  ha ha ha ha Oh sa kam qesh Faleminderti Humor i bukur

tani

Eshte Tinka Kurti,

filmi Yjet e neteve te gjata

Tinka eshte ne oborin e burgut

batuta "Jo nuk eshte djali im" (dicka e tille kur i treguan trupin e djalit te vrare)

'Po kjo ishte loje, more...'  - Ndrek Luca tek Duel i Heshtur

'Deshet te rriheshit?...Ja u rrahet'  - Kadri Roshi tek Lulekuqet mbi mure

'Problemi nuk qendron se xha Sulua ka ofenduar kryetarken, por tek konceptet e tij prej mikroborgjezi'  - Kapedani (vazhdimin e ka permendur dikush me lart, por ne fakt Kapedanin mund t'a vesh me tekst te plote se te gjitha jane batuta)

'E dashur Lenocka....e terci, e verci...' - Balle per Balle

'Thuaj nene Maros se une dola partizane'  - Rajmonda Bulku te Dimri i Fundit

'Kulla e barit nuk do te digjet' - Agimet e stines se madhe? (nuk jam shume e sigurt, po e ka thene personazhi Laja)

'Mua edhe mund te mos me duash, as kete qe te ka bere koken, por Shqiperine t'a duash, qen...' - Ndrek Luca, te Familja e Peshkatarit

'Po eren e bukes se djegur, e ndjen?' - Rruge te Bardha

 

- A keni hongër noi her hallvë t'omël, nga ajo me shumë shqerr... njashtu osht fashizmi.... ene hajt! thyni qafën!

«Jo, jo, jo, jo, jo!  S'asht nga ata bura Shaqo Bregu....»

- Paskan filluar ycin* keta!

- E o, na ben mire, na zhvillon mendjen.

*aka treshi.

Po ky qenka miell more zullap.

pa thuaj xhaxhit ti ca shenje kishte...eee kishte nje shenje ketu ne faqe..mos u merzit se do ti bejme nje shenje ja mu ketu ne balle smiley

Me vrave more qen......toka jone

smileysmiley

 

Pa brir ti je mbret,pa brir ti je pasha,pa brir eshte dhe moda...filmi vizatimore kau dhe ujku. smiley

Gelltit diku nje luge gjelle te prishur dhe pastaj vjell ter jeten.

Filmi "Njesiti gueril"

O Zot, mes ketyre injoranteve do me shkoje gjithe jeta mua, xhanem! - Robert Ndrenika te 'Koncert ne vitin 1936'

-Pse, per keto shkronja vajte zotrote deri ne Allemanje?

-Keto jane flori e shkuar floririt, or Tunxh - Pyetja nga Bujar Lako (ne mos gabohem), kurse pergjigja nga i madhi Sander Prosi -  te filmi 'Udha e shkronjave'

 "Zonjushe, pa u thare plaga e kesaj dore, dora tjeter do marri hak!"

"Ketu do te vijne te gjithe, edhe Stefan Bardhi, dhe bija e tij Shega..."

"U sos ujet e gamiles tende"

"Mishi tretet kocka mbetet"

Mesonjetorja

 

 

mirmjes, naim!

ndoshta e kane fajin fushat elektromanjetike te RRRRadios.

po nuk ecim kurre me nje hap, baba; pothuaj me terheq zvarre.

e dini c'me tha nje dite? s'do ishte keq te vishje edhe ti nje fund te ngushte; do t'RRRRegullonte hapin. Imagjino!

(plage te vjetra; r. anagnosti & r. ljarja)

"Te ne, lulet i hanë gomerët"

Koncert në vitin '36

 

- "Po pse, kështu ngulet gozhda, more karafil?"

- "Karafil je vet'."

Shoku ynë Tili

 

"Topi është imi, penalltinë do e gjuaj vetë.

S'e maj men.

 

"E shef 're Qazimo?"

Prefekti

"Topi është imi, penalltinë do e gjuaj vetë.

 

Tomka dhe shoket e tij smiley

 

"Marigo, pse nuk djeg shtepine tende me mire" - Perralle nga e kaluara

Oh cu kenaqem hahahaha - Perralle nga e kaluara.

Jeni te gjithe fantastike ketu tek peshku, rrofshi qe na kenaqet me keto fraza kaq te bukura.

Urime te metejshme nga une.

"Me tre aspra, dashka vere te mire miku" - Udha e shkronjave

halla-si e pi zotrote tè èmbèl apo tè hidhur?

agushi-èèèè...ahhhh sheqer shumè

halla-ahhh mè rofsh tè keqen halla gjete kohèn!!!

"NJERIU ME TOP"

gjej batutën, aktorin, titullin e filmit.

http://i42.tinypic.com/vy5krr.jpg

pa klikuar mbi figurë.

"O gjel, mos ik, o gjel!"

Në shtëpinë tonë

- "Mato, burrë i mirë. Mato, burrë i fortë!"

- "Pi dhallë, të bëhesh esëll."

Njeriu me top

Akull, me kujtove nje batute tjeter nga filmi "Ne shtepine tone":

"Babi, pse nuk e martojme Anen, ne?"

Kurse kjo batuta e Agushit: "Pi dhalle, Agush, pi, se dhalla te ben esell"...

Kurse nga "Mengjese lufte":

"O Guri, o trim me flete!"

Nje teater kukullash a film vizatimor, s'e mbaj mend:

"Me boren, me boren, pak nga pak, beme nje plak, nje plak topolak.."

Ditelindja e Pinokut:

"Do ha mushtin e do pi mishin"

"Ari gjuetari, ari peshkatari"

Dhembehekuri:

"Krrau-krriu po vjen bariu..." - e perdorim shpesh ne zyre, kur na vjen ndonje nga te medhenjte... smiley

Nje batute tjeter, po s'e mbaj mend se cili teater ka qene:

- Sa ma shet, at kavall?

- Nje grusht turinjve.

smiley

 

 

 

 

Nuk është pi dhallë moj çupa, se e keni ngatërruar. "ha gjizë Agush, gjiza të bën esëll". Ja të merrni vesh, pse shoqërohet rakia me gjizë... ose me salcë kosi.

uuuuuu mu kujtua një:

"na falni, se ne vërtet shkollë nuk kemi bërë, po për budallenj na merrni?"

është te ai filmi me Taren që gërmonte...

 

Nga Kapedani:

Xha Bequa: E shikon atë poçin te penxhereja e Sotiricës? Shiko kur ta thaj tani... na këtu, ska këtu.

(craf! xhami i dritares së Sotiricës), kjo e fundit del aty duke shkulur faqet:

Po si sju vjen turp more, po jeni dhe goxha burra more. Po turp more turp tu vijë. smiley

"Pi rakinë e mos pi mendtë. Tralala mbete tërë jetën o i gjorë"

 

gjej titullin e filmit, aktorët dhe batutën.

http://i40.tinypic.com/2vljscl.jpg

pa klikuar mbi fotografi.

Rrofshin Aleatet??

Perballimi

Pandi Raidhi, Roy Orbinson (mrapa, me syze), Ike Turner (ne kembe)! smiley

 

....Thesin Aga!!! smiley

Hahahaha ET,

ia ngece ujin ne fyt ketij qe kam ngjitur ne sediljen e trenit. E shoh qe do te ngrihet qyqi po s'ka asnje vend te lire, lol.  Ver ndonje paralajmerim se keta qe kam ngjitur s'kuptojne as gjuhen ne te cilen po shkruaj e s'dua te ma bejne rrugen te veshtire.

Oh, c'po heq, mezi po e mbaj te qeshuren. Nje mendje me thote ta hap perseri si gabimisht per te pare reagimin e tyre, por s'ma mban, loool.

Açtung !

kaq di lala llafe t'jashtme smiley

Na flliqe, er dreq!

Na paralajmro here tjere per kshu maskaralluqesh se do na moresh m'qafe me kto t'IT-se! 

Ku t'ka ngel hatri me mu i here? smiley

 

Do i kesh prish naj bobin UHERI m'vaktit...  smiley     (theksi te e-ja)...

mua ????????

gjalln'botkurrnojher.  smiley

Ka mbetur me ndonje batute filmi pa permendur, se pertoj ti lexoj te gjitha. smiley

P.S. ET, me nofke femre ishe me seksi. smiley

se per te ngrene te fshin pjaten - Era e ngrohte e thellesive

 

smiley

"gjermani ka grure sa te hane edhe qete e mi, edhe gomari yt".

"ë?.... hiç..."

"Deshen me vu dor', ene m'grun tate..."     smiley 

@Monda: Cheers!  smiley 

Shtigje Lufte smiley

 ... "Tani s'na punon me kallami"

@ Emo: Cheers back! smiley (S'te punuan qe s'te punuan keto ikonat smiley)

" - Je ca pusht ti more zoti Fotaq,

po duket se pushtlleku yt nuk i prishka pune qeverise"

- Lene mo se ky vesh u bo sebep , erdha partizon per fare ( Shtigje Lufte)

- Ja ku po ta them, te dashur me ke ,burre s'me ke ndac rri ndac ik !( flutura ne kabinen time)

 

eT....na 10 2 qesh...dhe lam  nom ...do na pushojne nga puna ere....

...absolut....fusni dhe ca batuta nga teatri se vle....176

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).