Cfare sistemi operativ perdorni dhe si ju duket?!

Une per momentin perdor windows 7 rc. Eshte po aq i shpejte sa Xp dhe nxjerr komplet fuqine e procesorit amd turion x2 ultra 64 qe kam. Ne fillim kur e bleva laptopin kishte vista ultimate te instaluar dhe me duhet te them qe kompiuteri punonte shume me ngadale sesa me windows 7 beta qe kam tani. 4 giga ram  tani mund ti shfrytezoj deri ne fund me programet audio dhe video qe perdor ndersa me xp sic dihet nuk me lejonte me shume se 3 shfrytezim.

17 Komente

Ti do te tregosh qe po provon Seven dhe ke mbetur i kenaqur, apo si? per cfare po e shtron kete pyetje? Mos ma merr per te keq...

Edhe vista kur ishte beta, provova rc1, rc2, dhe keto punonin shume me mire sesa vista ultimate, madje, jashtezakonisht me mire, shume me te shpejta, asnje problem kompatibiliteti, asnje problem driverash, asnje freezeout, dhe hapnin cdo lloj file, duke filluar nga .rar, pa installuar asnje program shtese!... dolli vista "pe verteti" dhe filloi te merrte ere muhabeti...

une per vete, kam ubuntu(linux) - jaunty jackalope, 9.04. mrekulli. Nuk dua t'ja shoh syte me mikrosoftit dhe problemeve pafund ne lidhje me te, - edhe pse mendoj qe jam shume "computer literate" dhe shume te rralla jane problemet me windows qe te mos u jap zgjidhje personalisht...

ndoshta jam larg pergjigjes qe prisje... bat, uot du ju nou??? smiley

Ehehehhe. Sipas mendimit tim sistemi me i mire operativ (per te bere pune profesionale audio,video) eshte mac osx por duke qene se jemi mesuar me programe te krakuara dhe meqe 98% e te gjithe krakeve jane per windows atehere une jam i detyruar te perdor windows smiley Win 7 deri tani eshte jashtezakonisht i qendrueshem pervec disa rasteve te rralla kur ben konflikt me karten grafike. Une mendoj qe nuk ka sistem te mire apo te keq por cdo gje varet nga puna qe ti do te besh. Linux nuk me hyn ne pune fare pervec rasteve kur duhet ta perdoresh si server (me apache etj). Kam perdorur dikur BT3 dhe mund te them se eshte fantastik per te hapur rrjetet wireless.

Ciao.

pse pyete atehere?

PS: merr osx, merr windows, dhe me thuaj ca mund te besh ti aty qe nuk e bej une ne linux! (qe mund ta bej dhe me mire, jo per gje)

PS2, ti nuk je i detyruar te perdoresh windows per shkak te krackeve, ti merr programe pirate per te pare si installohen. ta jap une me garanci, qe ti ne kete moment qe flasim, ke nje qerre (90-95% te tyre) me programe ne kompjuter qe nuk i ke perdorur me shume se dy here ne vit, ose qe ne kohen qe i ke shkarkuar. intesi?

Pse pyeta?

Per te rrahur mendimet me kokat e linuxit si ty smiley  Ne linux nuk mund te besh dy gjerat kryesore. Nuk mund te punosh audio dhe video (dhe nuk e kam fjalen per te degjuar ose per te pare por per montazh). Une skam degjuar qe Cubase ose Nuendo ose Logic ose Dps ose Digital Fusion e shume e shume e shume shume programe PROFESIONALE te tjera te punojne me linux. Eshte e vertete qe 90% te tyre i mbaj per hobi dhe nuk i perdor por te pakten heq kuriozitetin smiley . Osx mesa di une bazohet ne unix ashtu si linux por linux eshte shume i limituar ne drivera (kam hequr kokrren e belase 2 ore rresht per te aktivizuar karten wireless atheros ne ubuntu derisa e njohu aircrack). Ti e di shume mire qe shumices se prodhuesve nuk i plas te prodhojne drivera per nje sistem operativ qe ne fushen desktop ka perdorim te paperfillshem dhe ky eshte DIFEKTI kryesor dhe po qe se kete gje nuk e di shko informohu. iNTESI? smiley

uot?

ti do te perdoresh nje program te caktuar... kjo eshte tjeter gje.

po nje proces qe e kryen me cubase e kryen me te pakten 100 programe te tjera. per kete te jesh i bindur.  po ja qe ti do se sben cubase. Dhe ketu nuk kam cte them, sepse ti le nam duke prodhuar muzike dhe filma... smiley

kurioziteti eshte i mire, shume i mire, por prodhimtaria, puna dhe nevoja jane gjera krejt te ndryshme.

ja qe te them dhe kete tjetren, qe ti ke shkarkuar 4 (ose me shume) GB program nga adobe (master collection, ose te ngjashem) vetem per te pare se c'mund t'i beje nje fotoje, dhe pas max 1 ore hallakatjeje ne te, e ke mbyllur fare se te mbaroi durimi dhe asqe je marre me me te... madje ndihesh shume i bezdisur kur disa foto te hapen automatikisht me photoshop dhe ndjen pertesen me te madhe t'i hapesh me right click; gje qe e ben gjithsesi. dhe adoben e ke akoma te installuar!

hipoteze kjo, per shaka.

Zotrules nje proces qe e kryen me cubase nuk e kryen dot me 100 programe te tjera open source qe ka linux per faktin e thjeshte qe cubase ka suportin me te mire vst. Cubase mund ta zevendesosh vetem me nuendo ose ndoshta edhe me adobe audition (kete po e fus me mik) smiley Giithsesi te gjitha keto programe nuk punojne me linux keshtuqe besoj se jemi dakord te dy smiley

 

ja qe te them dhe kete tjetren, qe ti ke shkarkuar 4 (ose me shume) GB program nga adobe (master collection, ose te ngjashem) vetem per te pare se c'mund t'i beje nje fotoje, dhe pas max 1 ore hallakatjeje ne te, e ke mbyllur fare se te mbaroi durimi dhe asqe je marre me me te... madje ndihesh shume i bezdisur kur disa foto te hapen automatikisht me photoshop dhe ndjen pertesen me te madhe t'i hapesh me right click; gje qe e ben gjithsesi. dhe adoben e ke akoma te installuar!

Paske vujt shume (shaka) smiley

Gati te gjitha programet qe punojne ne windows punojne dhe ne linux.

Ti thua te perdoresh ndonje emulator si wine?! Nejse po ta bej pyetjen ndryshe. Pse duhet te instaloj software per windows ne linux?! Mos punojne me mire aty? smiley

Pse duhet te instaloj software per windows ne linux?!

Sepse zotrules dhe gjithë ne të tjerët marrim nga një bakshish sa herë konvertojmë një përdorues të Windows-it në Linux! Pyetje kot, po deshe përdore, po deshe mos e përdor Linux. S'po të detyron njeri.

Kjo pyetje më ngjan tepër trollish.

Pervec bakshishit qe mer ke nje pergjigje se perse duhet te instaloj programet per windows ne linux?! smiley

sepse ti windowsin je i detyruar ta blesh. ndoshta jo me deshire, por edhe je i detyruar, psh kur blen nje kompjuter, ti duhet ta kesh mesuar qe nje pjese e cmimit vete te Billi. Megjithate, ne rastin tend, ti e blen me qejf meqe eshte windows.

Tani te themi te drejten;

ti kompjuterin e perdor per internet, per ndonje kenge, ndonje film, dhe sigurisht, per porrno. Te gjitha keto gjera i ben edhe me nje program te vetem... jo më sistem operativ ku programet ti i installon thjesht sepse i gjen te krakuara...

zotrules dmth sipas teje programet i mar te krakuara kurse windowsin e mar me leke?! Sikur ska logjike kjo gje. Sa here qe kam blere nje laptop te ri une e mar me freedos te instaluar dhe jo me sistem operativ. Me pas i fus windowsin e krakuar. Gjithsesi ti ke nje fare te drejte ne kete pike. Persa i perket perdorimit per porno ske gjet gje. Une e perdor per pune gjysem profesionale.

Ciao.

e mo, eshte internet i ngadalte ai i Shqiperise, ta nxjerr shpirtin te shikosh nje video porrno...

PS:, sa here ke blere laptop te ri??? Sa here e ke porositur ne fabrike dhe u ke thene atyre qe te ta sjellin pa OS?

Gjithsesi, pyetjes i jemi pergjigjur.

3 here i kam nderruar deri tani. 2 here ne fabrike. E shoh qe i paske fiksim filmat porno por megjithese e kam internetin shume te shpejte nuk i preferoj smiley

jane bo te gjithe tipa krijus hahaha, dun te gjith nje macbook se duken cool.

neve puna na jep dy zgjedhje per laptop, macbook pro dhe dell latitude. une vete zgjodha dell latitude sepse e ka diskun me te shpejte dhe i vihet me shume memorje

sa per sistem operativ, i ve linux (fedora apo ubuntu), windoze xp (f u vista/7 very much) apo dhe os x smiley

pastaj perdor vmware workstation/fusion dhe perdor ca f-ing programi apo sistemi operativ qe dua njekohesisht lol

po te duash ben dhe boot nga nje usb stick dhe e mban hardiskun mbushur vetem me "virtual machines"

ne fund te fundit rendesi ka qe te te plotesohen nevojat, merr ca te dush.

ne fund te fundit rendesi ka qe te te plotesohen nevojat, merr ca te dush.

 

Ja the mer ja the po kujt ja the smiley

un kom i xp te reduktum e te kalit nzjarr e nhekur. bo cdo lloj gjoje, vetem valle nuk hudh. kom ne i mint per 2nd boot po ngaqe s'e kom perdor naiher them ti fus i pmagic ene te liroj ven per zhurm audiovizuale

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).