Cfare ka bere Edi Rama per Tiranen?

Nje pyetje per tiransit e ketushem. Per ata qe e kane votuar, qe do ta votojne dhe per ata qe thjeshte jane tiransa. Ndoshta dhe ata qe skane te bejne fare me Tiranen, por qe kane arritur te shohin ndryshimet nga dora e Rames.

Cfare ka bere Edi Rama per Tiranen keto 3 mandate si kryetar bashkie?

Mundesisht nje liste ju lutem:

1.

2.

3.

etj etj etj.

Seriozisht dhe pa spec kjo pyetja.

Faleminderit.

260 Komente

1. E ka vene ne harten e kryeqyteteve te botes me ato lyerjet e pallateve lajle-lulje. Na pelqejne s'na pelqejne, tani Tirana ka nje identitet, ndersa me pare ishte thjesht nje kryeqytet gri ish-komunist. 

2. Pastroi Lanen dhe parkun Rinia. Kjo duket si dicka e vogel sot, po nqs te kujtohet, Lana dhe parku Rinia nuk ekziston me andej nga 96a, 97a. Ishin plot me beton, kioska, ndertime te mbaruara dhe te pambaruara. Sot ne te dyja vendet ke gjelberim.

3. Heren e fundit qe isha ne Tirane, pashe qe kishte shume gjelberim te ri, te porsambjellur. Peme te reja kudo, te rruga e Elbasanit, e Kavajes, e Durresit, tek unaza, etj. 

Keto te treja me erdhen ne mend tani. 

 1. Ka dhene leje ndertimi pallatesh
 2. Leje ndertimi pallatesh ka dhene
 3. Pallate leje ndertimi ka dhene
 4. Dhene ka leje ndertimi pallatesh
 5. Ndertimi pallatesh leje ka dhene
 6. ...........................................................

1. E ka vene ne harten e kryeqyteteve te botes me ato lyerjet e pallateve lajle-lulje. Na pelqejne s'na pelqejne, tani Tirana ka nje identitet, ndersa me pare ishte thjesht nje kryeqytet gri ish-komunist.

tashi osht si lagje e pakistanit, apo indis..

se disha qe me e bo qytet gabel quhet "ka identitet".. ne emigrantisht

sa per gjelbrimin je i pari qe po nigjoj qe tirona qeka me gjelbrim.. noshta rrojm n'universe paralele

 para se te arrish fitoren, ktheu icik mbrapa dhe na trego sesa do nje fidan te bohet peme?

A ka vend per me shume? DOMOSDO!! po faktikisht pemm jane mbjell edhe ne rruget dytsore brenda unazave, pasi jane shtru trotuaret dhe rruget qe jane hap dhe mbyll nja tre here rrjesht.. 

Me thon qe ska bo hic, genjen; Me thon qe ka bo sa s'bohet me, prap genjen..

 

Une isha ne Tirane..O Zot.....Plehra,qelbesirellek...Rremuje e yxhymshe....Ato ngjyra aman o Zot...ça ka bere ne Tirane...to pallate fantazmgorike te Zogu i Zi qe po bien copa -copa(relativisht te rinj)te duket se po te bien mbi koke.Po ti vesh plumbçen me siguri nuk jane ne ase....

Meqe ra fjala per kryetaret e bashkis se Tiranes,si e quanin ate leshkon e PD-se qe ishte kryetar bashkije mbrapa 92-shit i cili thoshte se brenda ketij 4-vjecari Tirana do te behet me metro?

Pershendetje Skerdi,

Kam bere nje koment ne fund ne lidhje me Tiranen. Do me behej qejfi nqs do ta vazhdoje debatin.

 Edi Rama jo vetem i dha fytyre te re Tiranes, por edhe administrimit te bashkise duke futur modele bashkohore menaxhimi dhe drejtimi te proceseve administrative. Problemi me i madh i  Tiranes nuk jane as pallatet e lyera ngjyra ngjyra e as lejet e ndertimit....jane katunaret me cizme e me kepuc.............

mbase ishte kryehale por tani eshte kryeqytet pa asnje hale publike smiley

mgjth bashkohem me fjalen e Cene per sa i perket Edi Rames .

Ju qe jeni jashte faktikisht flisni gjithmone me kompetenca sidomos per tiranen. Per mua qe jetoj ne Tir e them pa frike qe nuk ka bere asgje per mos thene qe i ka bere me keq duke filluar nga tabelat e qarkullimit qe e ka bo trafikun corap dhe ne e dime se ca heqim perdite e duke mbaru tek betonizimi Tiranes ne cdo cep. Gjithsesi nuk i ve faj per betonizimin. Kush do ishte ai idiot qe nuk do merte nje hale me leke nga lejet e ndertimit?!

Ndersa juve qe ju ka zene syte militantizmi kronik flisni gjithnje kodra pas bregut. Shiko pergjigjen e "chene" me siper se eshte gjeja me e hajrit ketu (pervec atyre fotografive nga Outliner).

 mos u kap pas b... te dashit..............nqs thua qe Edi Rama nuk ka bere asgje per Tiranen eshte si te thuash qe kemi ngelur ne 97 e Sales. Nqs do i krahasojme do gjesh shume ndryshime dhe permiresime. Rri drejt e fol drejt.

KJo puna lejeve te ndertimit me eshte shpif fare dhe eshte nje akuze qe nuk eshte aq e rende per popullin.

OK i ka dhene gabim, dikush do i merrte ato leje do punesoheshin njerez

i ka marre nje dore e vetme njelloj eshte jane punesuar njerez .

PO kto kane vjedh miliona euro nga leket e popullit, nga taksat e skane lene vend  te shtetit pa vjedh.

i ka te gjithe ministrat e famijlen e tij te akuzuar .

Fakti qe e kane votuar 3 here tregon nje vleresim per punen e tij.Menyrene drejtimit, po flas vetem per lagjen time ( Tirona Re ) qe sa here binte shi duhet te kacavirreshe nepper penxhere me kalu , tani jane shtruar te gjitha rruget , me trotuare, me stola me peme, me tabela per makinat, me parkinge te kufizuar etj, ke qef me ec me kalu.

 

 

E megjithe budallalliqet qe flisni ju militushat e Sules lart e posht, asnjoni prej jush nuk largohet nga Tirona, perkundrazi po vijne te tjere. Po t'ishte kaq keq, do ishte largu t'pakten njoni duke thon, "Ktu nuk rrihet" por jo, nuk ndodh kjo se i keni sa per fushate kto. lat nom iqind here. Po normal nje qytet qe shkon nga 300,000 ne 1,000,000 banore do ket veshtirsi. Imagjino nji familje qe nga 3 kalamoj behet me 10 kalamoj po te e njejta shpi.

sa per shenjat e trafikut, une i them faleminderit per rruget me 1 kalim. Vertet qe duhen ripare dhe rillogaritur kalkulimet e fluksit por te pakten makinat nuk hecin neper trotuare ose me 2 goma ansore ne ajer!

Pyetja ne GJENEZE eshte shtruar keq. Per cilen Titane e keni fjalen ? Per cilet Tiranas ? Ne se behet fjale per Tiranen e pas 90 do ishte me e udhes te ndalohej deri ATY ...pa MESYRE HORDHITE Mixhiste qe mbyten kulturen e trasheguar me mund te 40 vjeteve per ta shndruar ne HALE brenda 4 vjeteve  nga Tiransit e PD. Pas ketyre VITEVE nuk ka me TIRANE .Ka grumbuj Lagjesh te lidhura me rruge e me shtylla elektrike , me nje qender Administrative qe trashegon formalisht emrin e vjeter TIRANE.

Per temen EDI RAMA fshiu nga faqja e dheut mentalitetin DHIJAR qe kishte mbytur kete cope truall me emrin e trasheguar TIRANE ....per te na dhene nje mundesi te MENDOJME e KONSTRUKTOJME si njerez NORMAL te te gjithe Europes. Ai s'ka bere pallate e bojatisje sic i shoghin disa ... smiley ne raport me "grine ish komuniste ku " te pakten e te paktave te pritej bibilushi edhe pse mbaje kopsat zberthyer " smiley por seriozisht ajo kohe u perpoq ta ruante e zhvillonte traditen e Tiranes brenda filozofise Populliore e kerkesave te modernes per periudhen!  

Idriz1Me kenaqe per Zotin.....Edi Rama ne Ngjyrat e perçudnuara na paska zhvilluar traditen e Tiranes brenda filozofise popullore me kerkesat moderne te periudhes..... smileyAr je...i vertete ,pa asnje germe tjeter para..   smiley

"""""" Kush do ishte ai idiot qe nuk do merte nje hale me leke nga lejet e ndertimit?!""""""""" Shume interesant edhe mentaliteti i krahasimeve   nga shpura e PD-isteve . Edhe krahasimet  e lekeve i  kane me hale ashtu sic e perfytyrojne Tiranen nen udheheqjen e buzeshpervjelurve ...Tironas mer jahu prej Tropoje !

Vallai kur ju lexoj qe shkruani kaq bukur dhe embel per Ramen me duket sikur i bie ne qafe kot. Ju vazhdoni me perralla,nderkohe qe une po mar plehrat e shtepise dhe po i fus ne makine qe ti hedh ne koshin me te afert te plehrave (2 kilometra larg) sepse kryebashkiaku qe na mer taksen nuk ka denjuar te veje kazan plehrash (dhe te mendosh qe e kam shtepine buze rruges). Hajt rrofte Tirana dhe rrofshin krahasimet me kohen e kjoskave qe per ate kohe ishin te domosdoshme sepse punesuan shume njerez. Te prishesh eshte kollaj. Asnje nga ju nuk jep pergjigje se ku perfunduan ato qindra familje qe ju shemben kioskat. I punesoi bashkia ne ndonje vend?! Ndonjerit kendej lart qe i vjen per te vjelle me permendjen e lejeve te ndertimit mos ti vije aspak. Eshte injorance te mendosh qe eshte vjedhur me pak nga Rama sesa nga Sala bashke me grupimet perkatese. Secili vjedh sipas theles qe i vjen ne dore dhe te siguroj qe thela e Rames eshte shume me e madhe sec kujton ti.

 Atyre qindra familjeve qe ju prishen kioskat e lokalet mos jua qaj hallin....Se arriten te kishin perfitime aq te medhaja sepse ne ate zone levizte i gjithe llumi i droges, saqe kishin mundesi te blenin nje apartament ne pallate qe ata vete kane ndertuar.....

E di zana qe e ke shume qejf ...po jemi larg smiley Mesohu te lexosh.... Ai s'ka bere pallate e bojatisje sic i shohin disa ....( mund te ankohej Penari per kete pasazh ne vazhdim)..... me vjen keq qe si peshkaxheshe e vjeter ashtu si Grupit kjo periudhe u paska prish HUMORIN! Ma kari dhe kaq , po u ka prishur dhe SYTE per te lexuar smiley dhe shpeshhere i ngulni vetem tek fotua NUDO e Edit ! Respekte smiley Ja per kete e kisha qejf Ninin e Portokallise !

 "E di zana qe e ke shume qejf ...po jemi larg " smiley kafja per hunesh 

Edi e mori tiranen me dashuri dhe ne fillim e trajtonte si femer te zemres, me te cilen ben dashuri.

Por, pasi i doli dashnija, e ka trajtu si nje te perdale te cilen e shk.... !

 

 mone, po cuditem sesi PD spo e qit akoma ate asin e te shk... 

Edi paska i ves te keq fare.. do jet e pamundur qe sala mos ta hedhi ne treg.. mbase kart e fundit..

Ato familjet qe kishin kioska e shisnin droge e qofte ne mes te asaj batareje, bene pare e blene shtepi ne Tirane, ca prej tyre pervetesuan toka e bene ndertime pa leje, ..ato qe Sala sot po ua legalizon tani para zgjedhjeve  smiley

(mos ua kij shume merakun desha te thesha...)

 

Cfare ka bere Edi Rama per Tiranen?

Nje liber i tere nuk do te mjaftonte per t'i dhene pergjigje kesaj pyetje, jo vetem per volumin e madh te punes qe eshte kryer, por edhe per situaten teper komplekse ne te cilen gjendej dhe gjendet ende Tirana si vendbanim dhe si kryeqytet i Shqiperise.

Do te na duhej te konsultoheshim jo vetem me historine, por edhe me sociologjine, antropologjine, urbanistiken, arkitekturen...

Pajtohem me sa thote Idrizi per Tiranen e pas 94-es qe eshte vecse nje koncept ne formim e siper, por jo nje entitet i kryer.

Per t'ju rikthyer pyetjes, "Cfare ka bere Edi Rama per Tiranen?"

Une mendoj se gjeja me e madhe qe Edi Rama ka bere per Tiranen ka qene rikthimi i shpreses se ky metro-fshati yne, Tirana, e bashke me te edhe ky vend yne i botes se trete qe eshte Shqiperia... nje dite, mund te behet!

Edi e mori tiranen me dashuri dhe ne fillim e trajtonte si femer te zemres, me te cilen ben dashuri.

Por, pasi i doli dashnija, e ka trajtu si nje te perdale te cilen e shk.... !

:aplause

Edi e mori tiranen me dashuri dhe ne fillim e trajtonte si femer te zemres, me te cilen ben dashuri.

Por, pasi i doli dashnija, e ka trajtu si nje te perdale te cilen e shk.... !

 

=D>

per mendimin tim ed rama ka punuar vetem mandatin e pare, 2 mandatet e tjera i ka fituar ne saje te inercise te opinionit, ndjenjes pozitive te krijuar nga puna e ketij mandati. problemet ne tirane jane te panumerta, shume here me te shumta se ato te zgjidhurat.c'eshtja eshte te gjykosh ne gati 11 vjet qeverisjeje vendore, a eshte bere pune e mjaftueshme apo jo, e ne c'fare ritmi eshte punuar. un mendoj se ne 11 vjet me buxhetin ne dispozicion duhej te ishte bere 3 fishi i punes.atehere pse kjo pune s'eshte bere?

 "me buxhetin ne dispozicion duhej te ishte bere 3 fishi i punes" 

si e bone matjen lefto , pls lejoji vetes pak kohe per te na shpjeguar grafiqet e bilanceve kundrejt eficences.

pastaj per cilin buxhet e ke llafin per ate qe sala o perpjek ta reduktoje ne maksimum dhe ta ndaloje?

 

ku e pe ti mo qe buxheti i akorduar nga sala qenka minimum, ne cdo shifer zyrtare thuhet se buxheti eshte 3 fishuar nga ai i 4 viteve me pare. edhe 70 miljon ejro si te duken ty pak per te rregulluar nja 10 semafore, 2 rruge e ca shkolla?

Nisi paradisa vitesh me shtruar me pllaka bulevardin Zogu i I-re, dhe diten e

fillimit te punimeve z Rama tha qe keto pllaka do te jetojne gjate dhe breza te tere qytetaresh do ti gezojne, dhe keshtu ndodhi pa kaluar as 6 muaj keto pllaka dolen jashte perdorimit.

Kjo eshte Tirana.

Qe nderton E Rama.

Nese per 11 vjet E Rama nuk po ben dot sheshin ne qender te Tiranes qe ngjan me Bagdatin ,qeveria Berisha per 2 vjet po perfundon autostraden

me moderne te kohes qe po lidh Shqiperine me Kosoven dhe Europen+qindra km autostrada e rruge nga veriu ne jug te vendit

 

Do ta shofim sa moderne do jete kljo autostrada , do jete aq moderne sa autostrada Plloce-Korce qe i dolen gropat 3 dite mbas inagurimit, te shohim sa moderne do jete kjo autostrade kosto e te ciles kushedi sa vite do duhet te lahet nga taksat e popullit  !

Bulevardi ka nje difekt teknik qe ka te bej me ata qe e kane realizuar (firma) dhe qe duhet, per mendimin tim ta rishtrojne edhe nje here me parate e xhepit te tyre (ne te kundert nuk duhet te lejohen te punojne me ne Tirane), pervecse te na kerkojne te falur te gjitheve per mungesen e profesionalizmit te treguar.

Me sa di une tipi i pllakave qe jane shtruar nuk ka nje profil piramidal (nga poshte e cila ben qe pllaka te fiksohet mire mbi bazen.

Olsib!

Eshte e kuptueshme qe eshte difekt teknik,por leket u shpezuan e bulevardi

nuk eshte bere.Sipas teje ata duhet te kerkojne falje,per shpenzimet nuk ka problem.Keshtu e kane keto socialistet ,edhe 250milion dollare (taksa Majko)

per rrugen u mblodhen ,dhe ska problem se nuk u ba rruga mjafton te kerkohet falje.Ndersa rruga po perfundohet me sukses e Rama dhe deputetet socialste nuk shkojne ta vizitojne.Keshtu don me u ba edhe kryeminister Rama me e ba edhe shqiperine si Tirana?

Jo vetem te kerkojne falje, por sic thashe me lart duhet ta rishtrojne ate me leket e tyre, ne te kundert duhet te ndeshkohen.

Ky eshte mendimi im.

Tani, mos e egzagjero se Tirana nuk eshte vetem ai bulevard.

E ke degjuar shprehjen: "Kush punon edhe gabon".

une kam kater dite qe jam ne tirane. dhe e dua tiranen jashtezakonisht shume. sepse i kam te gjithe njerezit e mi ketu, kam mbaruar shkollen ketu dhe kam punuar ketu. aktualisht shkruaj nga rruga e kavajes, e cila pat nisur te ndreqej. eshte per turp.

lapraka ka vite qe mundohet te rregullohet. e pakalueshme. 

dje e kam marre shishen bosh te ujit dhe e kam hedhe ne lezhe, te koshat e plastikes, sepse nuk gjindej nje kosh per plehrat ne tirane. (ne lezhe kryetari eshte i lsi, i majte, po ka bere pune me te vertete te pelqyeshme). 

tjeter. edi ka nje merite. i bindi te gjithe se dikush nje dite ta shemb ate pallatin qe ti nderton pa leje. e bindi edhe salen qe i shkaterroi zogun e zi me te cilin deshi tu hidhte hi syve te tiranasve.

dhe nje dicka tjeter, ata qe e dine tiranen metropol, tiranas jane te gjithe, dhe kryesisht keta qe kane rene tani. ndersa ata qee duan tiranen gulag, ashtu sic e paten menduar, si lacin apo torovicen, ata i thone tiranas te gjithe atyre katunareve te malesive te jugut qe zbriti xhaxhi ne tirane, dhe qytetaterve te dibres qe zbriti zogu. por metropoli i tiranes nuk ka kuptim pa mua, qe e kam ble i cope toke te kryegjyshata e kam ba i shpi e i qoj fmijte ne shkolla bashke me femijet e komshise tim permetar qe si une ka ble edhe ia i cope toke te ai katunari i shnjergjit.

kaq. ika tash. neser vij prap e shoh ca asht bo.

tung.

desdemona, je e modhe. respekte.

 

dje e kam marre shishen bosh te ujit dhe e kam hedhe ne lezhe, te koshat e plastikes, sepse nuk gjindej nje kosh per plehrat ne tirane.

O plak, se nuk dua te replikoj, po mos ke shkuar ne ndonje Tirane tjeter se kjo ku jam une ka kosha plot. Une nuk jam as ne ndonje lagje "luksi", ca me poshte teje me gjen, tek 21 dhjetori. Po kosha ka mer plak, edhe kazane ka, dhe vjen kamioni cdo nate dhe i heq. Edhe rruget fshihen e lahen naten. Keto jane eksperienca qe i hasim perdite ne tirane.

Po ju tregoj dhe i gjo deri diku pa lidhje. Keto netet e shkuara ka qene vape dhe kam fjet me ballkonin celur... me ka dale dy here gjumi nga rrapellima e kazaneve metalike kur i ngre kamioni per t'i zbrazur. Me eshte dukur sikur po i binte njeri ndonje dere hekuri.

Ndersa une shpeshhere me ndodh qe te eci 1 km per te hedhur ndonje gje ne kosh te plehrave se ska pike koshi. Eshte turp qe ne Tiranen e 2009 te ndodhi dicka e tille.

Pastrimi ne Tirane le shume per te deshiruar. Firma "Nuova Ecolega" dhe ajo austriakja kane qene qe ne '95 ne Tirane (te gjithe i mbajne mend ato koshat e medhenj jeshile qe na dukeshin shume te vecante). Ca zhvillimi i ka dhene pjeses se pastrimit Rama??? Per mendimin tim ka ulur nivelin e pastrimit, duke futur ca frima shqiptare pa lidhje dhe me cilesi te dobet pune.

Maj men diten e pare sikryetare bashkie pat then. "Jemi si ne front ishalla shpetojme gjalle

Imagjinoni dhe rreth muzeut komtare ka qen rrethu me koska. sikur ket qyte ta kishte drejtu majmuni do e kish drejtu ma mire. Dhe prap ka dritshkurter e pysin ca ka ba

Desdemona je e papare fare.

Edi e mori tiranen me dashuri dhe ne fillim e trajtonte si femer te zemres, me te cilen ben dashuri.

Por, pasi i doli dashnija, e ka trajtu si nje te perdale te cilen e shk.... !

 

Po e vazhdoj une pastaj me tej ... tani meqe u merzit me kete don ta kapi per dashnore Shqiperine, sa ti dali dashnia edhe me te, ta shk... pastaj smiley

sa po u bindsha ne un, po ma prishi desdemona fillin.

s'e di se ca qujn tiron ca rob ktu, lanen + bllokun nai jav vere? se kshu m'sy e hund te lir ze vetem beton ene pluhur. ishp flet ene per kancer e gjona nmushkri (ia kena kalu ne elbasonit) po kush e merr vesh kush i pagu ne ata.  jo per gjo po u shklym ene ne tu pagu "taksa gjelbrimi" ene spo morim vesh ku po zejn paret.. funja, mase duhet me ia var e me u kthy i her n"believer" qe te shofim "ate qe duhet".. ndryshime socio-gjojna ne fjal te tjera te veshtira te urbanistikes studentore

ene ai plani mer jau, ca u bo me ate?

I pate ato cunat e west side family tek arian cani? U keputen duke lavderuar krietarin qe kishte dale si pune bufi hutaq ne videoklip smiley

Kadal- kadal keni per te gjete edhe huqet e WSF.....psh madhesi te ndryshme ne pjese te ndryshme te trupit qe stonojne me te krietarit smiley Ah sikur te ishin te PD-s. Kengereke jane ata te elita -10.  ata po.... smiley

Sapo e degjova madheshtine e ketyre WSF ne KOMPOZIM pastaj edhe ne INTERPETIM. Aty pas minutes se 2 ( dyte) shperthejne te gjithe melodite  e krahinave ne harmoni te PLOTE  . Aty gjen Veriun , Jugun , Camerine bregdetin, Malesine . E c'nuk gjen aty per tu frymezuar per COHU ta shporrni ate Politike te ndyresh qe nxit ndarjen krahinore edhe me vota!

COHU ta shporrni ate Politike te ndyresh qe nxit ndarjen krahinore edhe me vota!

O Drizo, a beni ndarje krahinore ju te PS-se, a s'ben njeri !!! A nuk fole me siper per "ata" qe i zbriti Mixha ? Per ke e kishe fjalen valle ? Per "Maloket" e Skraparit ?! Tani gjasme shan kundershtarin se po ben "ndarje krahinore" !!!

Ndarjet krahinore, kanë qënë gjithnjë karakteristikë e provincialëve. Metropolitani nuk e njeh as konceptin e ndarjes. Kështu që Sula është më bajraktar se Edi.

Dez, dashnija per tiranen lind bashke me njeriun. Dashnija per Tiranen eshte religion. Une njof njerez qe nuk kan qene tirons dhe qe e adhuronin tironen. por nuk munen me pas at dashni qe po te them une. As ti nuk munet me e pas. Me e politizu i cik, as Sala nuk munet. As Enveri n'koh t'vet nuk munej. Kta e dun se kush ka Tironen ka Shqipnin, po osht tjeter gjo ajo. Kupto? nuk eshte me te thonme. se osht dashni. Me kujton nje te famshem tifoz te verber me Rapidin e Vienes. Kur u bone tifoz me Rapidin, e pyti gazetari nje here. I tha i verbri, tifoz me Rapidin nuk bohesh, por lind. Pranej them. Ato dashni (si kjo per tironen) jon domene te shenjta. Ti munet me thon qe un ne tiron po jetoj e po paguj taksat e ku di une. natyrisht, por po ashtu jetohet ene me i gru per convenience. me vite e dekada, biles. ktu osht thon i her qe katunaret po e rindertojn tironen se po bonin ato vilat 3 - 4 ketshe. ho ca t'i thush kti muhabeti? dashnija eshte ne hemoglobin e ne adn, nuk osht te betonierja...

s'di pse dojsha me e sqaru ket. m'ka morr dhe malli, merret vesh!

po pra smiley

cere keni me Desin mre, pse ju boni aq pershtypje fjalia ime, tuj pas i qerre me pro dhe kondra te tjera ktu smiley

une sjam as tironse xhanem, por 15 vjet jetese ktu me japin nje fare te drejte me gjyku simas shkalles time te njofjes dhe arsyetimit personal smiley

Them vertete qe ka nje dashuri per tiranen, dhe nga ata qe se kane jetu at qytet.  Besoj se Tirana, ka qene qendra e vemendjes, ka qene shpresa, ka qene pika nga ku drejtohen syte e gjithe shqiperise. Tirana eshte lokomotiva per shqiptaret, eshte vendi ku shofin mundesite per te gjetur ate qe kerkojne, si ata qe rrojne brenda shqiperise, dhe ata qe rrojne jashte dhe qe kerkojne te kthehen

Po Cim, besoj se tashti kur flasim per Tirane, duhet me ridimensionu trunin smiley

tirana sot eshte ajo qe eshte, dhe bazuar ne kete duhet me fol.

nuk eshte me ajo cka ti ke pas nenkuptu me Tirane.

por prape eshte e mire dhe gjalle smiley dhe shpresedhense smiley

Na shife ene ket (e lostit kjo) qY t'me morresh veshT, se hic s'po don me m'kutpue...  smiley   (kjo osht dashni, Dez!!!)

[ti e di qe fjalet tuja m'bojn perhtypje, osht i ezaurum ai fakt tani, s'do bim n'perseritje  smiley  ]

C’m’u faneps ne kujtese
Tirana e mbushur cip me cip me diell
Me pluhurin e rrugicave,-
Musht i dehjes verore-
Me hijet e perthyera
Pitagorike
Te mureve,
Te qosheve
Te frrujtura nga ferkimi
I ktheses dhe nga elipsi
I papritshmerise!

(Me pllakat e kalldremin e kthesave
Perkthyer ne stoicizem m’u kujtua
Te flas).

C’m’u kujtua nje dite
Krejt, krejt e gjate,
Pa nete e muaj-vite permes,
Kur me bicikleten 28-she me trekendesh te tim eti,
Si me lavjeresin e te pervarurit,
Vijezoja me perkujdesje prej supersticiozi
Metrat
E sekondave per tek ti,
Tek apartamenti yt i suvatuar
Me butafori te kremte
Braktisjeje, si shpallje
Armepushimi prej engjellzimit,
Mu midis katit te katert dhe atij
Te dyte.
C’m’u sterpik ne mendje,
Ne koagulime te shumefishta
Pickimi,
Imazhi yt ne dritare,
Ne dritaren shtatzene te frymemarrjes
Te asaj dite te gjate,
Kur me parakrahet e kryqezuar nen gjinj,
Zgjasje mrekulline e trete,
Koken, apogjeun e zhgjendrres sime,
Per te pare kush ishte ai I cmendur
Qe hidhte guricka
Ne kanatet e hapura
Te veres.

vargje per noten 10 por kondveshtrim i ndryshem o CIM.

Mos mi recito mu kto smiley

Ju qani ate qe ne vujme perdite

ehuuuuuuuuuuuuuuu

m'fal eee smiley

smiley

jo mer po thjesht jetojme s'sisteme t'nryshme referimi.

juve e keni mire me tuajen

une mire me timen smiley

eeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhhh........... smiley

 

Edi e mori tiranen me dashuri dhe ne fillim e trajtonte si femer te zemres, me te cilen ben dashuri.

          Por, pasi i doli dashnija, e ka trajtu si nje te perdale te cilen e shk.... !

Nuk besoj se do kishte menyre tjeter , qe mund te shprehte kaq bukur te verteten .

Dez, dashnija per tiranen lind bashke me njeriun. Dashnija per Tiranen eshte religion. (...) dashnija eshte ne hemoglobin e ne adn, nuk osht te betonierja...

"dashnia" eshte tek njerezit e thjeshte, si ata dibranet e Tiranes qe erdhen shume, shume vite me pare dhe u vendosen pergjate rruges se Dibres e krijuan nje habitat te mrekullueshem qe edhe sot e kesaj dite e ruajne e perkujdesen per te. Apo tek ata tiranasit e tjere qe banojne nga Pazari i Ri, Sheshi Avni Rustemi e deri tek Rruga Bardhyl.

Megjithe mesymjen e shemtirave shume-kateshe (theksoj "shemtira" pervecse "shumekateshe&quotsmiley, ata ende po rezistojne dhe vetem ne pak raste ndonjeri ka ber pakt me djallin dhe ka lene qe keto monstra te ndertoheshin ne mes te lagjeve te tyre te bukura.

I bej shpesh ne kembe ato rruge. Dhe me mrekullojne. Me heqin pak mallin per Milanon kur kthehem ne Tirane. Nuk mund te krahasohen me madheshtine dhe pasurine e vilave te ketushme, por jane ekuivalente persa i perket dashurise me te cilen jane ndertuar dhe jetuar... dite per dite... gjate kohes se Zogut, te Enverit, te Sales apo te Nanos.

Aty jeta vazhdon si perhere. Sepse edhe kjo politike mizore dhe e dhunshme qe hyn nga televizori e nga dritarja, nuk ka arritur te zbehi tek keta njerez pasionin per te perditshmen dhe per te gjitha ato "banalitete" te tjera qe perbejne te perditshmen.

Nje te perditshme qe shume njerez ne Shqiperi kane harruar ta jetojne, te korruptuar nga e keqja qe u ka zaptuar shpirtin, frikerat, urrejtja dhe babezia e pafund.

Per mua Tirana e vertete nuk eshte tek blloku, por tek keto rrugica te mrekullueshme qe edhe tani i kujtoj me aq mall edhe pse nuk i kam para vecse prej 1 jave.

Po te me fshijne mua PO!  lulzon Desi .... dhe thote llafe per tabele emulacioni smiley

Left me ....YYYYYY ne fund! Nuk i kupto ti dhe te tjere keto gjona se nuk e dini kuptimin e thenies se cifutit kur bo pazar ( e lashte sa vet bota ) :Te kujt e ke xhaketen Tenden apo ta ka lone Baba! Per sa kohe bej dallimin midis Mixhizmit dhe Kujtedo krahine e kam me mentalitetin RUMPALLIST qe shoqeroi zbritjen e dhijareve me bibilush ne dore per te permjere ne cdo qoshe te Tiranes ....sepse keshtu i nxiti per ca Vota k/dhijari Berisha me cjeprit e tjere ( besoj nuk je ne ato nivele me qe ve  ...YYYYYY ne fund ). Kur zbriti Berisha me ne dhijaret e tjere na priste cobani me GERSHERE e thike ne DORE per te na bere "Synet" e per te na "Lare e Qethur koken" per te na "prere thojt e lare kembet" . Me pak fjale e shume dashuri na tha qe ka HALE ku te permirni ! smileyKishte Cecua bicak . Pak anesi edhe mund ta kem sepse kam nje bindje per "vetkulturen" e banoreve te Jugut me qe rastesisht Ju ka qelluar nje Dritare e Madhe sic eshte DETI . Po kjo nuk eshte Thelbi. Tjeter here edhe e bisedojme ne se admin. tregohen me kulture e nxisin tolerance ne zgjedhjen e temes . Problemi eshte shfrytezimi qe i beri POLITIKA ndarjeve krahinore me thirrjet Jugu ka sunduar Veriun duke e lene ne varferi dhe duke e perdorur Tiranen !!!!!!!! Keshtu qe ne kerkese te disa votave te Qelbura i vurri zjarrin aq pak kulture bashkejetese sa qe formuar e priste te zhvillohej ne kushte te reja. Por fatkeqesisht PER te GJITHE erdhet JU si HORDHI e u paraqitet si njerzit me me PA KULTURE qe kishin ardhur ndonjehere ne Tirane .Pikerisht per heqjen e MENTALITETIT dhijar qe nga dymija (2000) e me sot u cfaqen dy njerez Meta dhe Rama . Kete lufte po e vazhdojne akoma por fati mbase e do qe te jene te DY ne krye si njehere e nje mot kur i prene bibilushin SALES dhe e bene ti shkonte sh....ne drejtorine e POLICISE .....si k/dhijar qe nuk njihte Shtetin smiley . Ai eshte i njejti dhijar ...por mbaje mend NUK ka KUSHTE te cfaqet si i tille ndonse perbrenda shkumezon . Prandaj kjo skote dhijaresh, servilesh , hipokritesh, mashtruesish , vjedhesish, te paaftish duhet zhdukur nga skena NJEHERE e MIRE .

Per Edin ne se cfaq veti te tilla duhet te veproje BISTURIJA pa piken e meshires ne kohen sa me te shkurter !

me kte pergjigje qe dhe, vertetove ne nje fare mase( po tregohem tolerant) ate qe druaja une persa i perket bindjeve politike te shqiptareve, por mbi te gjitha si krijohen kto bindje. keq me vjen ta them por kto bindje jane tashme me shume se gjithmone, reflektim i urrejtjes sociale, ndarjes sociale, aparteidit social te shoqerise shqiptare. e kjo thjeshtohet shume kollaj, geg mbeshtet salen, toske mbeshtet ramen, nanon, enverin. dhe perzierja, kacamaku kulturor i bere ne tirane kto kohet e fundit, ka bere qe qytetaret e paket te ngelur te atij qyteti tashme pa identitet, te vjellin urrejtjen ndaj pushtuesve nordike e provinciale, ne luften e debatin publik politik. nuk eshte politika fushe beteje per urrejtje sociale, nuk zgjedh vota jote apo e tjetrit se cila specie humane do te mbizotroje,cila do te aneksohet a spastrohet, por zgjedh individet qe menaxhojne, drejtojne e vendosin me mire per te miren e pergjithshme. e ta personifikosh kte urrejtje sociale ne politiken e ketij apo atije politikani, eshte te gjykosh verberisht e pa logjike, e jo ne interesin tend, por te egos tende raciste.

Per sa kohe bej dallimin midis Mixhizmit dhe Kujtedo krahine e kam me mentalitetin RUMPALLIST qe shoqeroi zbritjen e dhijareve me bibilush ne dore per te permjere ne cdo qoshe te Tiranes ....sepse keshtu i nxiti per ca Vota k/dhijari Berisha me cjeprit e tjere ( besoj nuk je ne ato nivele me qe ve  ...YYYYYY ne fund ). Kur zbriti Berisha me ne dhijaret e tjere na priste cobani me GERSHERE e thike ne DORE per te na bere "Synet" e per te na "Lare e Qethur koken" per te na "prere thojt e lare kembet" . Me pak fjale e shume dashuri na tha qe ka HALE ku te permirni ! SmileKishte Cecua bicak .

Shume, shume e bukur kjo!

1. fasadat e pallateve dhe ministrive, segmente te unazes, dhe disa parqe me gjelberim

2. rrugen prane vendit tim te punes;

3. rruget ne lagjen ku jetoj (akoma ne progres, pritet te mbaroje para zgjedhjeve.

asht per te qa hallin cuna e goca. ende ka njerez qe e dine tiranen te tyren, qe nuk e kane idene se demokraci do te thote edhe kjo, levizje e lire e njerezve. por perfundimisht kjo eshte tirana. zemra e shqiperise. dashje pa dashje. e beme zemer dhe e ndertuam. po e shetis tiranen per nje projekt timin dhe po e shoh. cka mund te thuhet per tiranen?

per tiranen mund te thuhet se edhe ate cike histori qe mund te kete pasde e ka varrose nen pallatet shumekateshe, edhe ato pak vila qe i jepnin pamje te nje qyteti si te italise e te belgjikes qe kam pare une, nen pallatet. rruga e dibres, siri kodra, blloku televizionit, rruga shemsi haka, ato qe kane qene tirane thuajse jane zhdukur nen nje identitet te ri. mbetet ende per tu admiruar srajet e kalaja, edhe sarajet po i ressaturonin, te shpresojme qe do i ruajne.

une mbaj mend kur isha student, ne ate kohe qe ne diskotekat e ketushme degjohej vetem muzike e huaj, kur kishim ate deshiren e madhe per ndryshim per te rene, ateher nga ora tre kater e nates dilja nga diskoteka dhe shetisja rruget e tiranes. ishte koha kur ato makinat e bashkie lanin kryeqytetin. dhe eshte e pamundur te mos biesh ne dashuri me tiranen nese jeton nje cast te tille. me njerezit qe levizin me bicikleta, me furrat e bukes hapur. era e assssfaltit te lagur pas diteve te nxehta me kujton gjithnje tiranen dhe me sjell nostalgji kudo te jem.

a ka bo edi per tiranen? ka bo. plot ka bo. te pakten kater vjecarin e pare shihej ndryshimi perdite.

tashi? tasshi sikur stonon ndryshimi. sikur eshte me e veshtire te thuhet se po ecet me ato ritme qe po ecej.

une per edin kam respekt se ai punon is dikush qe nuk e di ca eshte frika. si rowan atkinson te ai filmi ku eshte 007. por ka nje problkem te vockel. edit si hume te tjereve ketu u vjen turp qe jane shqiptare. u duket vetja sikur kane lindur gabimisht ne permet apo kukes sepe duhet te kishin lindur ne chateau de renau, te ishin mbreter, por mbreter qe te mund te kishin skllever dhe te krijonin skllavopronare.

edit krhas te gjithave qe ka bere i atribuoj termin e bukur cecen per kueshrinjte e mi te bathores. maloke e provinciale per ata te tjeret te kombinatit dhe uzines, e me rradhe.

i atribuoj nje ndjesi ndarjeje dhe shthurje te kombit. une besoj se kushdo te behet kryeminister, nga te gardes e vjeter them, perfshi ketu edhe meten nga tomorrica, jane ok. mjaft te mos behet edi rama. sepse ai ka turp qe eshte shqiptar dhe do na e zhduke kombin ne perpjekje per ta modernizuar. sepse une besoj se shqiptaret jane kombi me i vjeter ne keto ane, ata qe kane ndertuar olimpin e panteonin. e qe i kane qeverisur.

 

Ky ishte "bumi kapitalist" i ndertimeve ne Lumin e  Lanes nen hunden e "pushtetareve" te  korruptuar!

Bashkia e drejtuar nga Edi Rama, e transformoi ne realitet ashtu sic duhet te ishte,...si i beri Bashkia e Tiranes,gjithe keto transformime?

Me anen e ligjit dhe menaxhimit te mire te Edi Rames.Nuk ka qene e lehete!

E mira nuk ka fund,baza e zhvillimit eshte krijuar.Te tjere qe do te vijne te menaxhojne Tiranen do ta kene me te lehte.

 

 

nqs kenaqeni me kaq pak pune qe ka bere edi rama ne kto 11 vjet atehere e shitkeni lire veten, voten tuaj.

Te them nje llaf,Rama nuk eshte i persosur,e dime,nuk eshte nje njeri pa gabime,e dime,por me i persosur,dhe me i mire se Sala,eshte! Rama te pakten eshte puntor,kete e dine dhe e shohin te gjithe!

Eshte tre here fitues!

Por e ka gjete belaja me Berishen,qe diten e shane,naten ia shkatron planet,me shpifje!

Por Sala cfare ka bere ?

Nje mu.llar te madh rreth-rrotullimi,ne mes te Zogut zi!Prishi nje  plan kryqezimi,shume modern,dhe shume funksional per shume vite te ardhshme!

Sala pret shirita,shterngon duar, ngre gishtat larte!

Frika run vreshtat, Oblomov. Opinionet e njerzve nuk jane nje proces "Monte Karlo", dmth pa memorje. Robt e mbajne mend kohen e kryebashkiakut para Rames. Ajo "baseline" mbi te cilen operon Rama eshte aq poshte, aq poshte, aq poshte, sa ne nje kuptim, Rama luan "me qarin", barazimin e ka ne xhep. Tre humbjet me Ramen pala tjeter ia detyron ne nje perqindje jo te vogel paraardhesit te Rames (jo si person, por si perceptim i pergjithshem). Fenomene te tilla kapen me te ashtuquajturat "intervention models".

si me thon para ishte bangladesh tashi pakistan.. mire qe kon memorie emigrantet vallaj

E ke permend nja 3-4 here kete pakistanin e ku di une. E di per ca flet ti? Ke qene noihere ne pakistan, ne bangladesh? apo fut e bjer, meqe jane emra shtetesh te largeta qe kane qene neper lajme boll.

Keto jane krahasime bjeri ti bim. Pakistani o mysliman ekstrem, tu luftu terroristet, me bombe atomike ne xhep. Ca lidhje ka me bashkine e Ed Rames?

Hic asigjo. Njesoj si tastiera jote me trunin tat, qe veprojne secila per hesap te vet.

Mos ia vër re mër plak. Kur flet për Tiranën, ka parasysh lagjen e vet ai, Bathoren.

oblomov, ke nje gabim ne shprehje kur thua "e shitkeni lire veten". Nese ka nje perceptim te pergjithshem te pranuar masivisht qe ata qe votojne per salen i shkerdhen sala, nuk eshte e njejta gje per ata qe votojne kunder

shume bukur e kujtoni pasardhesin e rames, por shume shpejt harroni qeverine para berishes, shume shpejt harruat komunizmin.

 "shume shpejt harruat komunizmin"

xhanem ju se harroni kollaj, akoma nga sekretari drejtoheni. smiley 

 

rast i paster mazokizmi!!!

nqs kenaqeni me kaq pak pune qe ka bere edi rama ne kto 11 vjet atehere e shitkeni lire veten, voten tuaj.

Me vjen keq te ta them, por ti as qe nuk e ke idene se per cfare po shkruan ose e ke harruar se cfare sketerre ishte Tirana e para-Rames.

Edi Rama ka dhe leje per nje pallat te madh te ndertuar  ngjitur me shpine e dajes tim , qe kur shkoj ne shqiperi nuk i vete me per vizite , sepse me duket sikur ai pallati do bjere mbi shtepite qe jane aty , ngaqe nuk duket se eshte ndertuar 100% vertikalisht .

Pse Edi Rama shpenzon vetem 50% te buxhetit te investimeve?

I ruan per vitin e fundit kur eshte fushata ,per te genjyer budallejte se sa po punon per Tiranen.

Ka mbledhur nga tarifa gjelberimit 2 milion euro dhe ka mbjelle 2000 peme (une po i shtoj 10000 peme).

Llogaria del e thjeshte 2000000 : 10000 = 200 euro per nje peme

Per te plotesuar zotimin nje qytetar nje peme Edi na dashka

1000000 qytetare X 200 euro = 200000000

Si??????????? 200 milion euro

O Gjel,po te pergjigjem,ketu,sepse ta paskan fshire ate shrehjen tende ne lidhje me Lanen!

(pu, sa shpejte,sa u bona gati me u pergjigj)

Ti thua:

"po ti te lana e ke shtepine,nuk i ke pa palletet qe nuk kane as nje lulishte,dhe jane paleje?" Paka shume.

Une do te pergjigjem:

Me katunar si puna jote,eshte e veshtire te meret njeri!..por edhe per ty,edhe per ata si ty,Bashkia e Tiranes ka mendu!..dhe mendon! dhe kjo eshte edhe me e bukura.,shko atje dhe thuaj qe mungon nje lulishte,ne Bashki dhe jo tek Edi.

Se mos shkon tek Baba jot atje te kryeministria,qe edhe ate lulishte atje,e gezon,kur del ne ballkon,me gjithese e ka paleje!

Po cer them dhe une,derrat nje turi kane!

Gjelo, jo 200 euro, po plot 15.000 dollare per nje kumbull. Urdho me poshte po deshe argumente te tjera.

PD. Po s'te mjaftuan hap arkiven e rd-se se gjen plot

Dylberet e Edvinit po shkatrrojnë Tiranën
Tirana s'asht rregullue po shkatrrue
Ora e protestës po afron
Padrinoja i Bashkisë shef i mafias ballkanike
Edvini bosi i pareve t'pista n'Ballkan
Bashkia lavatriçja e rajonit
Miliarda taksa t'vjedhuna nga selimi i bashkisë
Edvini hajduti i Bagdatit
Strumbullari i krimit t'organizuem
Edvinët e bashkisë kriminelët e Shqipnis
Edvini si Musolini
Njerëzit e ndershëm vijnë te un
Edvini monstër pa shpirt si i jati
Ne do t'u vërtetojm shqiptarëve krimet Edvinit
Edvini skafist që po mbulon detin me drogë
Bashkia shpella e korleonëve
Prishja e kioskave krim kundër njerëzimit
Ne ngritëm në lanë kapitalizmin shqiptar
Nji dritë sa nji rrugë sa nji grataçelë
Pemët e Edvinit lavatriçe paresh t'pista
Lana kristal përpara bashksië që qelbet
Kinema 17 Nëntori truall i hakmarrjes për drejtësi
Fasadat fshehin krimin
Edvini vandali i kinemave
Edvini asht nji hale e mbulueme me mëndafsh
Pallatet e Edvinit kullojn gjak
Nji kat bashkishi për nji leje pallati
400 mijë lek me sharru nji pemë
Goditja ndaj Lanës atentat ndaj lirisë
Lana s'asht patrue po asht diskriminue
Burgu e pret Edvinin
N'bashki fallsifikohen dokumenta
Ne kemi origjinalet e krimit
Edvini i mban milionat në brekët e kuqe
Sadam Edvin Rama do përballet me koalicionin e lirisë
Kthimi n'identitet kthim n'diktaturë
Edvini po ndërton burgun e tij
Edvin Rama shef i hakmarrjes për drejtësi
Edvini kryetar i fondacionit "Gina"
Xhaketat e Edvinit me pupla droge
15 mijë dollarë nji kumbull e kuqe
10 mijë dollarë nji pemë
8 milionë lekë nji karrige
3 mijë dollarë një rozetë
Edvin jasini asht Al Kaeda mbas dy kullave të hakmarrjes
50 miliardë lekë të humbura nga Edvini
Edvini zhgrryhet n'dyshekë droge
200 milionë lekë kanë humb në Pezë
Kambana e paqes kambana e krimit
Edvini kjo pjellë e perversitetit njerëzor
Bashkia bunkeri i korrupsionit
 

smiley   smiley   ku i gje mer kto hynere!!!

Goditja ndaj Lanës atentat ndaj lirisë

Nuk lexoj mo per paradite PPU; po iki tuj qesh, me parafrazimin "cdo hap drejt Lanes, eshte nje hap drejt lirise"  smiley  smiley 

Flm, swed! Per ket te qeshme mjesi!  smiley  

cimo, po je i ngeshem google "kumbull + e kuqe + edi + rama" pale c'qyfyre te tjera dalin se kjo qe mora une ishte e para ne listen e rezultateve smiley

me vjen per te qeshur me disa qe guxojne te thone se : "Rama eshte punetor; Po Berisha ç'fare ka bere ?"

Te thuash se Rama eshte "punetor", vetem e vetem se prishi kisoskat ... (OHU ka 10 vjet kjo pune) e te thuash se Berisha s'ka bere asnje gje, eshte te kesh nje vizion shume te reduktuar te gjerave ! Me aq pare sa ka pasur dhe ka buxheti i Tiranes, çdo njeri normal do bente 2 - 3 here me shume se Rama, dhe do t'i dilte te vidhte sa te ngopej deri ne brezin e 7-te.

Nese ju mendoni se Berisha s'ka bere asnje gje, eshte puna juaj, dhe s'kam ndermend te lodhem t'ju numeroj gjithe arritjej e kesaj qeverie, sepse juve s'ka per t'ju ndryshuar mendimi. Ndaj eshte e kote ! Vazhdoni siç e keni nisur, jepjani voten "atij" qe paska fituar 3 here, dhe qe nuk guxon te garoje (per here te katert), meqe e paska te sigurte fitoren !

 Po he se dihet filmi : kur te humbase Rama (se nga fitroja ne fitorje vetem Enveri shkonte !) do thote se "u manipuluan zgjedhjet!" - Dihet kjo, s'eshte surprize. Pra, e kam fjalen se s'ka njeri qe t'i fitoje te gjitha betejat elektorale, perkundrazi : politikani i forte duket ne pozite dhe ne opozite. Rama eshte nje "mini Pasha" qe s'e ka shijuar kurre opoziten, por i ka ndejtur "byt*a" gjithnje ne kolltuk : Ne 1998-2000 ishte Minister; Nga 2000 e deri sot ne 2009, Kr i Bashkise se Tiranes !

Ky njeri s'ka pare opozite ndonjehere me sy ! Opoziten e shohin dhe e vuajne sot socialistet, siç e pane dhe e vuajten dje per 8 vite rresht demokratet ! Eshte koha qe ky njeri te zbrezi nga KALI e t'i tregohet vendi qe meriton !

Turp e faqja e zeze per Shqiperine nese fiton ky i pafytyre, i cili s'ka as surrat per te perfaqesuar Shqiperine ne Bote sepse jo vetem qe t'a shpif, por as te huajt nuk e pranojne me tendencat e tij egzibicioniste !

Turp e faqja e zeze per Shqiperine nese fiton ky i pafytyre, i cili s'ka as surrat per te perfaqesuar Shqiperine ne Bote sepse jo vetem qe t'a shpif, por as te huajt nuk e pranojne me tendencat e tij egzibicioniste !

O lefto, e di qe ke te drejte ti. Ke shume te drejte. Ky muhabeti i politikes tone eshte i thjeshte fare. Ne vend qe te pyesim neper sondazhe "Per ke do votosh?", duhet te pyesim: Kush ta shpif me shume?

Se e sigurte qe 90% e atyre qe votojne per PS, votojne sepse iua shpifi Sala. Anasjellas, 90% e PDse ia shpifte Nano dje, ene Rame ekzibicionisti sot.

Kot grijme sallate, jo ka punu s'ka punu, jo ka vjedhe s'ka vjedhe, jo eshte malok apo ekzibicionist. Pyetja thelbesore per zgjedhjet eshte: cili surrat t'a shpif?

cili surrat t'a shpif?

Ai qe ka nejt ma shume ne politike!Plote 19 vjete,dhe do me nejt prape edhe 35 vjet!

o 9 vjet krietar, po cu be me to plani more?

Akoma me Ramen ju? Duroni edhe pak sa te humbi zgjedhjet qe do qe ti prishi.Mbasi te humbi zgjedhjet do fluturoje dhe nga PS shume shpejt dhe mbas kesaj do hapi parti si Ilir Meta dhe ju me pas do rilavderoni Nanon. Eh mer lyfa mer lyfa.

O Peshku me Uje,

Keta kete pune kane ! ne 2005 mbronin e justifikonin Nanon, thosin "me mire Nano se Berisha", sepse Berisha jo vetem qe beri 97, por po te vinte ne pushtet, do, t'a bente perseri 97 !!!! Ouuuu ...

Iku Nano ne shtator 2005, erdhi Rama, pa fituar fare, se s'kishte konkurim ... me Ramen u bene te gjithe keta ! Tani, humebt ai, i ben Naften PS-se, (se eshte i detyruar te jape doreheqjen), vjen perseri Nano : prape me Nanon do behen keta !

....keta ..... keta ..... keta......

E urrej gjuhen e militanteve, eshte e peshtire.

E vertete! Eshte nje ofendim ndaj qenies njerezore.

Do te thote se militantet shohin nga nje ane veten e vet dhe nga ana tjeter "keta" - entitetet e cuditshme qe preferokan palen tjeter.

Adhurimi pa kufij e pa mase ndaj liderit suprem, te verbon shpirtin.

vetja gjithmone e shemtuar te duket ne pasqyre.

mgjths s'jam as militant po nejse, amin

Vallai Lefto paske komplekse me pamjen e jashtme mduket, mu mduket vetja i bukur npasqyr smiley

hihihih swed smiley

ka bo i cike rruge anej ke liqeni artificial me paret  e kuvajtjaneve qe bofte hajer jarabi.

isha tani andej, dhe e shijova ate cope rruge qe ka mbaru smiley

ka nda vec dhe korsine e vrapueseve smiley

inshalla me ket vrull zgjedhjesh po e maron ne qershor.

rrofsh Edi rrofsh, kur te maroje do marresh bekimin e shume njerezve smileyse kemi vujt kaq shume per i cikez rruge te shtrume ...smiley

 

 

 

Blendi Salaj - 30 Maj 2009 - 12:59pm

 

Ore ti je i shkare? Te jam drejtuar edhe ne privat, po ti nuk paske as turp as namuz. Te kam thene qe nuk te kam asnje borxh qe te shpifshe ne emrin tim oOOO c'te te quaj une ty? Ti qenke i semure. Po sigurisht qe do t'i fshi ato qe shkruan or toc kuklle pasi une nuk kam qene fare ne Peshk mbreme dhe ti paske bere muhabet me mua gjithe naten. A e kupton qe je ne deluzion? ...hmmm?

Pse u dashka te toleroj nje tip si ti ne kete faqe kur ti nuk ke as minimumin e vetekontrollit? S'kam asnje arsye per te toleruar nje letyre njerezore si ti.Te porta ime do vish te dhjesesh ti dhe une te te duroj? Keput qafen.

------------------------------------------------------------------------------------

 

Ja pse u kthyen disa emigrante  ne shqiperi , qe krahas perpjekjeve ne teren per te sjelle mafjen ne qeveri ( gjinushin , rucin , majkon ,  daden , ......) , te sjellin tek brezi i ri , pervojen dhe edukaten qytetare te cilen pervec trashegimnise familjare e kultivuan dhe pasuruan ne emigrim .

propozim

a nuk beni nje dite ne muaj paqe o peshkonjes ? shpalleni "dita e pajtimit te gjaqeve"

ahaha, C'me kenaqe mistrec!

Po mire mo po ai koment eshte aty ku perket dhe nuk i heq asnje presje. Ti per cfare e sjell ketu? Nuk ke gje me te mire per te bere me kohen tende po do grricesh me nje njeri qe as e njeh, as te ka bezdisur kurre?

Cfare do mor vella? Cfare te duhet. Sinqerisht! A ju pelqen kjo hapsire virtuale? Bujrum. Po pse duhet abuzuar ne kete menyre cdo teme????

Une po shkoj tani se eshte rikthyer Viktor Zhysti, por sinqerisht, me paqe dhe si njeri normal me shkruaj cfare ka ne jeten time qe te shqeteson ty ne tenden e qe te shtyn te me shqetesosh mua.

Miqesisht!

Komentin nuk mund ta postoja aty ku perket sepse thoshte se kjo teme eshte mbyllur .

Une besoj se me ke bezdisur kur me ke fshire postimet qe binin ndesh me pikpamjet e tua politike .

Gjeja kryesore qe mua nuk me pelqen tek ti dhe shume te tjere eshte shtirja , eshte genjeshtra ne mes te dites qe ju perpiqeni ti ofroni lexuesve , tjetersimi i realitetit , me qellimin e vetem per te sjelle ne qeveri Mafjen Komuniste .

Krahu politik eshte e drejte e pa tjetersushme e cdo njeriu dhe nuk perben asnje problem , por mashtrimi , tjetersimi , disinformimi , fshehja e realitetit qellimisht per mendimin tim eshte Krim .

Dhe ky krim qe behet kundrejt popullit tim , dhe tendit , natyrisht qe mua nuk me pelqen prandaj perpiqem ta denoncoj ketu nganjehere kur nuk kam ndonje gje me te mire per te bere .

Te shohim sa do jetoje dhe ky postim .

Ke perkrahjen time mistreci. Edhe mua me ka bere te njejten gje ky Blendi Salaj. A nuk eshte turp qe persona te tille qe propapagandojne lirine e fjales, shtypit etj. te sillen ne kete menyre? Mua me ka fshire shume komente si dhe me ka kufizuar numrin e komenteve qe mund te bej, vetem e vetem se jam shprehur kundra Edi Rames.

Cfare ka bere Edi Rama per Tiranen keto 3 mandate si kryetar bashkie?

Mundesisht nje liste ju lutem:

1.EDI RAMA fshiu nga faqja e dheut mentalitetin DHIJAR qe kishte mbytur kete cope truall me emrin e trasheguar TIRANE (Idrisi)

2.....per te na dhene nje mundesi te MENDOJME e KONSTRUKTOJME si njerez NORMAL te te gjithe Europes. (Idrisi)

Eh... kush ka bo sh... pas një qoske, nuk e harron asnjëherë ça dëmi u ka bo Edi Rama. smiley

mbaj mend ate bulevardin pergjate parkut, kundermonte nje ere... e  njerez me floke dege - dege, me sy te kuq nga rakija, qe shihnin si te limaksur... qe nuk kishte nje kosh pleherash, ku te hidhje bileten, (tani ka, por jo mjaftueshem), e furgonet qe bertisnin "hajde unaza" ... e nje kafsherizem i papare... e kanalet televizive qe jepnin sipas qejfit filma pirate, me te fundit neper kinemate boterore...

 

E pra si ka qene Tirana atehere eeee. Njerez me syte me gjak, filma pirate, vrasje therje sherre, dielli nuk dilte asnjehere vetem shi. Sapo erdhi Rama cdo gje ndryshoi. Celen lulet, celen pallatet dhe filloi dhe idiotsia e njerezve qe i dhane mandatin tre here atij copes se mishit qe eshte mjeshter propagande. Jo me kot edhe diten qe morem ftesen per ne Nato kur doli ne televizor pervecse ishte i nxirre ne surrat gjithe nerva filloi te na thoshte qe mua sme intereson Nato por ai fshatari qe nuk po i rritet trangulli tek shtepia smiley Ketij i them mjeshter propagande une. Mos kini merak se kur te vije Rama ne pushtet (ne enderr) ai fshatari qe ska buke te haje do dali xhiro neper fshat me s 320 kurse peshkataret do bejne xhiro me jahte. Do zhduket papunesia qe na jep politika vjeter dhe do plasi bolleku madh. Do vije nje fryme e re ne Shqiperi fryma e Rames njeriut ndryshe nga te tjeret. Njeriut qe rrihte gruan e bente peshk pernate (mjere ne qe e kemi pas komshi e mjere ato qe mund ta kene kryeminister). Tani vazhdoni bjerini fyllit smiley

Rama=M.... Berisha= K.....Të gjithë derrat një turi kanë....

Celen lulet, celen pallatet dhe filloi dhe idiotsia e njerezve qe i dhane mandatin tre here atij copes se mishit qe eshte mjeshter propagande.

Vetpermbahu!

Pertej inateve personale qe mund te kesh me Ramen, tregohu aq i sjellshem sa te mos ofendosh me shume se gjysmen e Tiranes qe i kane dhene votat, 3 here.

Kjo eshte e rendesishme!

... pastaj mund te vazhdosh t'i bihesh fyellit edhe ti!

te mos ofendosh me shume se gjysmen e Tiranes qe i kane dhene votat, 3 here.

98mije vet e kon votu mer, ca gjysme tirones je tu fol?!

Tani, mos bej qe militantizmi te te erresoj llogjiken. Mbi gjysma e votuesve pra. Aq sa sherbejne per te fituar zgjedhjet.

uu "militantizmi errson logjiken", thjesht boj kujdes kur perdor fjalet si demagog me ato gjysmat ene jena mrregull, se sjon as 1/5 e tirones

Nqs. nuk eshte erresim llogjike te futesh Bashkine e Kamzes ne Bashkine e Tiranes...

...atehere eshte genjeshter me ndergjegje te plote.

Gjithashtu le te mos i meshojme ndasive e percarjeve krahinore, si nga djathtas si nga majtas. Tosket e Geget kane egzistuar qe para se te shpalleshin PS e PD.

Nqs. nuk eshte erresim llogjike te futesh Bashkine e Kamzes ne Bashkine e Tiranes...

...atehere eshte genjeshter me ndergjegje te plote.

Gjithashtu le te mos i meshojme ndasive e percarjeve krahinore, si nga djathtas si nga majtas. Tosket e Geget kane egzistuar qe para se te shpalleshin PS e PD.

lale perqendrohu, se mduket ke ngatrru adres..

mos deshe me fol me nai lahutar dhe ke emocione? se masnej tjep pershtypjen se rama ka ndikim te modh ne gjendjen tate emocionale..

Me fal se u emocionova shume.

Ai fitoi 3 here zgjedhjet, ti vazhdon ti biesh fyellit. Perseris, ki nje cik me teper respekt per votuesit dhe per voten e lire.

ato fotot e outliner'it jane interesante... a ka ndonje faqe qe ka prane njera tjetres foto te Tiranes para Edi Rames dhe pas Edi Rames?

gjersa ka 3 mandate duhet tkishe thon a ka nai faqe qe ka pran njona tjetres foto tmandatit te dyte ene t mandatit te tret, qe te shofim ca pune ka bo..

se masnej menojn robt se cave i ka njel akrepi 10 vjet para.. smiley

Nqs. jeton ne Shqiperi nuk ke nevoje pse te konsultosh faqet e internetit. Dil e bej nje xhiro nga qyteti.

te qes nai foto krahasim mes dy mandateve? do kuptosh se ca dmth betonizim pra. u prishen mandatin e pare betonet e te tjereve qe te ngriheshin ke i dyti te vetat. apo bone sikur s'e kuptove

po nderkoh lana dhe blloku jon tgjelbra, pra tirona osh e gjelber..

Edhe Penarit, nje nga duaxhit me te famshem te Edvinit vetem tre gjera i erdhen ne mend realizuar nga edi rama ne 7 vjet.  Nese keta jane mjaft atehere rrofte edi. Nqs Tiranen e reduktoni vetem ne ate qe ndodhet brenda unazes edhe me keq. Nqs tirana ndahet ne ata qe is Solli dulla ne 50 vjet( jugure mbi 90 perqind.ska asnje te keqe kjo) dhe ne maloke qe i solii sala gaboheni rende. Tirana dhe tiransit duhet te trajtohen njelloj.

Perndryshe mundet qe ti hedhim syte edhe nga rrethinat e Parisit. Te pakten e di se frike i keni edhe pse shume rralle ndodh qe zgjohen.

Kamza nuk i perket Bashkise se Tiranes. Le te mundohemi te mos flasim kodra pas bregut.

Nderkohe qe flisni per Edi lumemadhin shihni neser inagurimin e rruges Durres Kukes qe eshte e barabarte me 500 vite pune te Edvinit dhe aty do ta kuptoni qe 10 kilometra asfalt ne Tirane jane thjesht nje gjilpere ne mullarin me kashte te Rames.

Nderkohe qe flisni per Edi lumemadhin shihni neser inagurimin e rruges Durres Kukes qe eshte e barabarte me 500 vite pune te Edvinit dhe aty do ta kuptoni qe 10 kilometra asfalt ne Tirane jane thjesht nje gjilpere ne mullarin me kashte te Rames.

Me sa di une Rama eshte kryetar i Bashkise jo i qeverise se Shqiperise.

Sdq. mos deklaro genjeshtra. Neser nuk do te inaugurohet asnje rruge. Eshte thjesht nje takim elektoral me prerje shiritash fiktiv.

Rruga Rreshen-Kalimash mbaron ne 2010-en ndersa Durres-Kukes ne 2011-en.

Neser inagurohet hapja e njerit nga dy tunelet paralele ne kalimash,pjesa me e veshtire e ksaje rruge.

Te te krahasoshe volumin dhe veshtiresite e punimeve te rruges Durres Morine ku po cahen dhe shpohen malet me rrugicat qe po shtron Rama ne Tirane,  puna e Rames  duket si nje milngone me nje ari.

Ne 2010-11 do te perfundoje Morine-Prishtine se deri ne KUKES perfundon kete vit

Shyqyr qe eshte vetem kryetar bashkije se me u ba kryemnister mjere Shqiperia.

Neser inagurohet hapja e njerit nga dy tunelet paralele ne kalimash,pjesa me e veshtire e ksaje rruge.

Oh me se fundi dikush tha dicka te sakte.

Por po te perseris edhe ty ate qe ithashe peshkut me uje, (dhe kjo s'ka te bej aspak me militantizma, por me llogjike):

Mos krahasoni punimet ne shkalle kombetare me ato ne shkalle lokale.

Nqs. Rama vjen ne qeveri, vetem atehere mund te bejme krahasime me paraardhesit.

Olsib fakti qe ty te vjen keq qe do inagurohet rruga sdo te thote qe seshte bere smiley. Une e di qe ty te ngjisin shume "inagurimet" e Rames kur mbjell fidane por kjo sdo te thote qe mund te krahasohet nje pune reale kolosale 24 ore non stop me punet e vockla te Edvinit i cili shtron njehere ne 5 muaj sheshin Skenderbej qe e ka per turp ne mes te Tiranes por siduket nuk i dalin 70 milion eurot qe mer sepse i harxhon cerekun per te blere fidane dhe pjesen tjeter ne xhep smiley. Faktet Ols jane shume kokforta dhe nuk i kundershton dot as e folura jote me fryme gjoja jomilitante dhe as ndonje tjeter.

Olsib fakti qe ty te vjen keq qe do inagurohet rruga sdo te thote qe seshte bere Wink.

Mua nuk me vjen keq per rruget qe inaugurohen, perkundrazi me vjen mire pasi ato rruge nuk jane te armikut, dhe mbi ato rruge te cilat jane ndertuar me parate e Shqiptareve edhe une vete do te kaloj. Keshtu qe vecse jam i gezuar per kete.

Me vjen keq kur trumbetohen genjeshtra sic eshte psh. inaugurimi i rruges qe ti thua se do te inaugurohet neser, kur edhe ti vete e di se ky inaugurim eshte nje genjeshter e madhe dhe eshte vetem per perdorim elektoral.

Te flitej per inaugurimin e tunelit, kjo do te ishte me e ndershme dhe e llogjikshme.

Ti nuk arrin te kuptosh se nga keto inaugurime para kohe, humbet vecse cilesia e punimev te cilat behen shkel e shko vetem aepse tekniket duhet te bejne te pamunduren per te plotesuar tekat e politikaneve.

Une e di qe ty te ngjisin shume "inagurimet" e Rames kur mbjell fidane por kjo sdo te thote qe mund te krahasohet nje pune reale kolosale 24 ore non stop me punet e vockla te Edvinit

As nuk me ngjisin fare inaugurimet e fidaneve. Ai thjesht po ben punen per te cilen eshte votuar. Asgje te jashtzakonshme.

Edhe nje here evito te krahasosh kontributin ne nivel lokal me kontributin ne nivel kombetar. Nuk mund te krahasohen as fondet as kompetencat.

Faktet Ols jane shume kokforta dhe nuk i kundershton dot as e folura jote me fryme gjoja jomilitante dhe as ndonje tjeter.

Une nuk po kundershtoj faktet. Une po kundershtoj genjeshtrat.

Dhe ta siguroj se nuk bej gjoja si militant. Fakti eshte se ti je i verbuar nga militantizmi dhe cdo kritike ne drejtim te liderit tend (se ne fund vetem per liderin flitet) te duket si militantizem ne kahun tjeter.

Vend per kritika sigurisht qe ka plot por po ta riperseris qe ju harroni gjithmone qe bashkia Tiranes mer financime te permasave te medha si nga taksat si nga donacionet e huaja si nga shteti dhe duhet te ishte bere shume shume shume me teper pune nga ceshte bere. Jam shume i sigurte qe kush jeton ne Tirane e ka nganje mik apo te njohur qe ka vuajtur per leje ndertimi ose ka falimentuar ngaqe nuk ka paguar shumen e caktuar tek ndermjetesit e kryetarit.

Pikesepari mund te me drejtohesh me "ti" dhe jo me "ju". I kemi krijuar konfidence njeri-tjetrit per te qene me te drejtperdrejt.

Tani, e njejta gje mund te thuhet edhe per punen e bashkise:

Vend per kritika sigurisht qe ka plot por....

Varet se nga kendvshtrim i shikon gjerat. Prandaj them une qe ketu na mbyti militantizmi.

Sepse gjerat shikohen vetme nga nje ane. Nderkohe qe do te ishte mire qe t'i shikonim kompleksivisht pasi asnje nga te dyja palet nuk eshte perfekte dhe na duhet te zgjedhim ate qe ben me pak deme.

Shume dakord me ty. Duke pas parasysh ritmin dhe volumin e punes qe eshte bere keto 4 vjet (duke hequr Gerdecin etj) une mendoj se kjo qeveri e meriton rimandatimin per shkak se ka vertetuar qe realisht punon (pa perjashtuar faktin qe edhe vjedhin). Rama nuk ma mbush mendjen per shume faktore perfshire dhe faktin se nuk eshte i qendrueshem si tip,nuk eshte familjar,nuk di te flasi,nuk perballet kurre ne debate dhe pervec faktit qe hoqi kjoskat atehere nuk shoh ndonje ndryshim tjeter ne Tirane sinqerisht.

Me vjen keq kur trumbetohen genjeshtra sic eshte psh. inaugurimi i rruges qe ti thua se do te inaugurohet neser, kur edhe ti vete e di se ky inaugurim eshte nje genjeshter e madhe dhe eshte vetem per perdorim elektoral.

Te flitej per inaugurimin e tunelit, kjo do te ishte me e ndershme dhe e llogjikshme.

olso, nuk e di ku informohesh ti lal, po mjaft u informove prej anej se po tqesin tere kohes gafil:

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, do të “shpërthejnë” tunelin e Kalimashit, me datën 31 maj. Të dy kryeministrat shqiptarë do të bashkohen në rrugën kombëtare Durrës – Kukës, pikërisht ditën e diel.

Së bashku me Kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të jetë i pranishëm në ceremoninë festive të përfundimit të punimeve për hapjen e tunelit të Kalimashit, në autostradën Durrës - Morinë, më 31 maj.

Këtë e njoftoi dje zyra për Komunikim Publik e Kryeministrit Thaçi. Me këtë rast do të organizohet edhe udhëtimi i gazetarëve të medias kosovare për të ndjekur këtë ngjarje të rëndësishme. Ndërkohë që e njëjta gjë do të bëhet edhe këtej kufirit, për gazetarët e medias shqiptare.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php...

Po mirë të thotë mer kasap, është inagurim tyneli, jo rruge.

yhy sa "inagurime" kanë për tu bo... do inagurohen urat, bordurat, vendet e qëndrimit, lyrja e vijave të bardha etj etj.

olso, nuk e di ku informohesh ti lal, po mjaft u informove prej anej se po tqesin tere kohes gafil:

Shiko cfare ke cituar vete:

Së bashku me Kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të jetë i pranishëm në ceremoninë festive të përfundimit të punimeve për hapjen e tunelit të Kalimashit, në autostradën Durrës - Morinë, më 31 maj.

Tani, ti ose nuk kupton ndryshimin midis inaugurimit te tunelit (qe eshte gjithashtu nje veper e madhe) dhe inaugurimit te te tere rruges ose ben sikur nuk kupton.

Shiko cfare ke cituar vete:

Tani, ti ose nuk kupton ndryshimin midis inaugurimit te tunelit (qe eshte gjithashtu nje veper e madhe) dhe inaugurimit te te tere rruges ose ben sikur nuk kupton.

olso po tthash mer lal, praji emocionet se osh dhe 1 e notes, ene shif me cin je tu repliku, se u bone kacurrel smiley

kap nai shishe birre ene relaks mer jau. do i asgjesosh grupet armiqesore. revolucioni do fitoje.

Ti pohove se une informohem keq, kur une thjesht thashe se rruga nuk do te inaugurohet neser dhe pastaj citove nje informacion qe thoshte pikerisht se rruga nuk do te inaugurohet neser, por vetem tuneli.

Mbase une u bona kacurrel, por ti akoma me shume.

Une nuk asgjesoj grupe armiqesore pasi nuk shoh armiq perreth meje por njerez me te cilet bashkebisedoj. Ndoshta je ti ai qe shikon armiq.

Olsib! pse nuk e viziton Rama kete rruge?

Shume e drejte. Une mendoj se do te kishte qene mire nese ai do te vizitonte kete rruge, por...

Mendohu pak... Kur Berisha arriti te parcelizonte hyrjen ne NATo per te cilen ne menyre te padiskutueshme kane kontribuar te gjitha palet politike sepse ajo kishte te bente me teper me stabilitetin politik, imagjino cfare parcelizimi i beri ai rruges Durres-Kukes. Sikur Rama ta kishte vizituar ate rruge do te te lexohej sikur Rama mbeshteste Berishen. Sepse Berisha (e Topalli gjithashtu) e moren flamurin e asaj rruge te gjithin per vete. Sikur ta kishin bere me leket e veta. Ate rruge po e paguajme e do ta paguajme te gjithe. Merita ama nuk duhet t'i hiqet Berishes qe ishte nje nga shtytesit kryesor, por ai e instrumentalizoi ate.

Mos harro se qe i ftuari te te vizitoje, duhet edhe qe ti ta ftoshe... me te vertete.

Pse ka frike te kadidoje per deputet?

Une mendoj se Rames as nuk i intereson fare te jete ne ligjvenie. Ai eshte tip operativ. Ligjvenien ja le te tjereve. Vete merret me egzekutivin.

Pse i trembet debatit publik me Berishen?

Per kete nuk di cfare te them, vecse me mire keshtu se do te evitonin te na benin spektatore te nje sherri te madh live

Pse e mban ne sirtar projektin e Tiranes?

Kjo eshte propagande tipike e PD-se. Dhe me vjen me te vertet keq qe njerezit i besojne kur ky plan eshte ekspozuar ne mes te qendres se Tiranes e ka ndejtura ty per dite me radhe.

Pse nga18 shkolla qe ka more fondin nga qeveria ka nderuar vetem 2

Me numra nuk mund te flas sepse nuk i kam pare vete. Gjerat qe nuk i shoh, nuk i besoj.

Rama krenohet vetem me ca gjysma kende lojrash per femije.

Nuk eshte e vertete. Rama krenohet me punen qe ben si kryebashkiak i Tiranes. Mund te jete nje kopesht. Mund te jete nje rruge. Mund te jete nje kanalizim. Cfaredolloj gjeje qe ka te beje me qytetin. Jane pjese e te perditshmes ashtu si edhe rruget kombetare.

Pse nuk e dorezon planin e unazes se Tiranes qeverise qe po i ban thirrje publike ministri i transporteve qe eshte gati ta perfundoje?

Edhe kete, nuk e kam pare e ndaj nuk e besoj. Mendoj se situata eshte me e komlikuar nga cfare e paraqet Olldashi - i cili gjithashtu eshte per t'u vleresuar per punen qe po ben me rruget (kjo nuk eshte gjoja, per t'u bere si asnjanes)

Kush na e mbush mendjen se E Rama nuk mashtron?

Berishen e njohem, Nanon e njohem, Meten e njohem...

Le te njohim edhe Ramen si kryeminister. Une kete dua. Dhe jam shume kurioz nder te tjera duke qene se kam prekur si qytetar ndryshimet qe i ndoshen Tiranes.

Nqs. do te mashtroje jam i pari qe do t'i versulem kunder. Por deri atehere mbetet nje pikepyetje.

 

Le te njohim edhe Ramen si kryeminister. Une kete dua. Dhe jam shume kurioz nder te tjera duke qene se kam prekur si qytetar ndryshimet qe i ndoshen Tiranes.

i hapur ndaj pervojave te reja? lol

Olsib perse duhet ta provojme Ramen si kryeminister nderkohe qe ti vete e pranon qe kjo qeveri ka bere pune te mire me rruget etj etj etj?! Perse duhet te eksperimentojme me tipa jostabel si Rama kur vendi eshte duke ecur per mire?! Ti thua qe rruga eshte bere me leket e shqiptareve dhe futja ne Nato eshte bere nga shqiptaret atehere une po te pyes Perse kjo rruge me leket e shqiptareve nuk u be per 8 vjet rresht? Perse nuk hyme ne Nato me mbeshtetjen e shqiptareve per 8 vjet rresht? Thnx

i hapur ndaj pervojave te reja? lol

Po nuk jemi ne monizem mo lal. Jemi ne demokraci. Rotacionin e pushteteve s'e kam shpikur une.

Olsib perse duhet ta provojme Ramen si kryeminister nderkohe qe ti vete e pranon qe kjo qeveri ka bere pune te mire me rruget etj etj etj?!

Sepse mendoj se nje qeveri me ne krye Ramen mund te bej nje pune me te mire. Thjesht kjo! (Te lutem mos me konsidero si armik sepse them kete.)

Perse duhet te eksperimentojme me tipa jostabel si Rama kur vendi eshte duke ecur per mire?!

Berisha eshte tip stabel?!

Ti thua qe rruga eshte bere me leket e shqiptareve dhe futja ne Nato eshte bere nga shqiptaret atehere une po te pyes Perse kjo rruge me leket e shqiptareve nuk u be per 8 vjet rresht?

Kur pohova ate, une nuk mohova vullnetin politik qe qendron pas. Thjesht nuk me pelqen aspak gjithe instrumentalizim politik qe i behet rruges. E pastaj duan qe Rama te shkoj ta vizitoj. Tallen?!

Per 8 vjet rrjesht jane bere gjera te tjera. Shqiperia po ndertohet pak e nga pak nga te gjithe. Problemi eshte kush e nderton me mire.

Perse nuk hyme ne Nato me mbeshtetjen e shqiptareve per 8 vjet rresht? Thnx

Sepse tani ishte momenti per te hyre, fale punes qe eshte bere per keto gati 20 vjet majtas e djathtas, fale punes se qeverise aktuale dhe fale opozites kostruktive. Mos harro se sa here e ka destabilizuar vendin Berisha kur socialistet ishin ne pushtet. E nuk i interesonte as per NATO e as per EU, por ecte me moton: qellimi (pushteti) justifikon mjetet.

Ne firmosjen e MSA,ne marjen e fteses edhe ne pranimin e plote ne NATO,

opozita ka qene e prfajqesuar sebashku me deledacionin qeveritar.

Rrugen Durres Morine, S Berisha nuk e ka ne oborrin e shtepise se tije dhe nuk ka ndaluar askend ta vizitoje,ashtu sic beri I Meta.

Rama ka frike te shoje te ajo rruge se mbytet nga balta qe ka hedhur mbi te.

Edhe Ramen ka 10 vjet qe po e njohim si kryetar i kryeqytetit qe eshte skandaloz duke filluar qe nga qendra qe ngjan me Bagdatin.

Te shohim neser kush do te shkoje nga opozita ne inagurimin e tunelit,

sepse kjo rruge nuk po behet vetem per S Berishen por per gjithe shqipetaret.

Rama ka frike te shoje te ajo rruge se mbytet nga balta qe ka hedhur mbi te.

Mund te jete e vertete edhe kjo!

Une personalisht s'kam qene aspak dakort me instrumentalizimin nga kahu i kundert qe ju be po kesaj rruge me akuza per fonde qe besoj se nuk jane vjedhur aspak.

Pyet nje here sa lek eshte marr metri3 i betonit smiley

 une di qe hekuri eshte marr trefish me i shtrenjte! 

Cmimi i kerkeses ka qen 3 here me i shtrenjte se oferta fillestare.. smiley 

e kupto vet ti se per ca duhet kjo..

Nuk jam fare dakord qe mund te behen vjedhje me kompani te medha te permasave boterore. Bechtel nuk ka nevoje te paguaje Lulezim Bashen apo te tjeret me para ose te beje allishverishte tek rruga. Firmat e medha as nuk i diskutojne keto gjera. Shpreblimi i tyre behet ne tjeter ane psh: Mbasi te mbaroje rruga dhe Basha apo ndonje tjeter te mos jete me ne pushtet atehere firma Bechtel e emeron anetar bordi ne ndonje sektor te sajin me nje pagese vjetore e zeme prej 1 milion $ etj etj etj etj. Pra ka shume forma shperblimi por kurre nuk mund te vidhet ne menyre kaq te trashe sac thoni ju. Nuk mund ti maresh leke Bechtelit sic i mer Rama ndertuesve te thjeshte smiley

Shiko, tani le te mos ta mitizojme Bechtelin sepse sa me e madhe te jete kompania aq me e madhe dhe e rafinuar mund te jete vjedhja. Po te besh nja 2-3 google me Bechtel ke per t'u informuar.

Kjo vetem per te vene pikat mbi "i" pa kundershtuar aspak cfare kam thene me pare rreth kesaj.

Nuk jam fare dakord qe mund te behen vjedhje me kompani te medha te permasave boterore. Bechtel nuk ka nevoje te paguaje Lulezim Bashen apo te tjeret me para ose te beje allishverishte tek rruga.

Po po, me këtë mendje fli. Në Greqi Siemens, firma e njohur gjermane ka korruptuar politikanët vendas deri në rang ministrash.

Edhe Ramen ka 10 vjet qe po e njohim si kryetar i kryeqytetit qe eshte skandaloz duke filluar qe nga qendra qe ngjan me Bagdatin.

Mos harro se eshte bere nje projekt per qendren (ku moren pjese studio nga me te njohurat) dhe do te realizohet, por punet e mira duan dhe kohe per t'u bere.

Punet e mira duan kohe per tu bere jam shume dakord me ty. Rruga Durres - Kukes mbyllet per 1 vit dhe Qendra Tiranes ka 8 vjet qe nuk eshte mbyllur (dmth nuk eshte hapur akoma). Si i bie tani?!

Pyet nje here sa lek eshte marr metri3 i betonit Smile

erjon, une nuk mund te flas me kompetence per kete, por kur mendoj se ristrukturimi i Pentagonit diku nga fundi i viteve 90 ka kushtuar disa miliarde dollare dhe kur shikoj veprat e pafundme qe jane bere ne rrugen Rreshen-Kalimash, sinqerisht me vjen te them se per 800 milion na e kane bere me skonto.

Dhe gjithashtu nga shprehja e vullnetit per te bere rrugen e deri tek firma fituese qendrojne disa pale ne mes te cilat kane kontrolluar procesin.

Se fundi, mendoj se Basha eshte nje nga ato figurat politike pozitive brenda PD-se. Uroj me te vertete qe njerez si ai dhe anetare te tjere te kesaj partie si drejtori i KESH-it te marrin neser drejtimin e saj. Rotacioni do te sherbente ne fakt edhe per kete.

Prandaj perseris edhe ketu se pervecse do te doja qe te fitonte Rama ne keto zgjedhje per ta pare ne nivel drejtues kombetar, do te doja mbi te gjitha qe te fitonte rotacioni sepse eshte si nje trazim i te gjitha forcave, si nje tip Big Bang-u nga i cili dalin rezultante te reja.
 

Nejse... ky eshte mendimi im.

Olsi mos i krahaso si objekte, tuneli Kalimashit me ndertesen e pentagonit jane struktura shume te ndryshme, pa llogaritur ndryshimin e kostos se fuqise puntore.

E drejte.

Persa i perket ama fuqise punetore eshte "Made in Turkey", natyrisht jo aq e shtrenjte sa "Made in USA", por as aq e lire dhe skadente (per fat te keq) sa ajo "Made in Albania".

ene t'menosh qe titulli i temes este ca ka bo rama per tiranen. tunele, morin, kosove, nato, durres...  smiley   smiley 

militanta, e merrni vesh pse nuk bohet dot i pare muhabet me ju, mer?

po ka ktu ene tipa qe bojn kot si militant (i tradhto backgroundi ene ca gjona te tjera). Kta i pershnes me ket.

Punet e mira duan kohe per tu bere jam shume dakord me ty. Rruga Durres - Kukes mbyllet per 1 vit dhe Qendra Tiranes ka 8 vjet qe nuk eshte mbyllur (dmth nuk eshte hapur akoma). Si i bie tani?!

8 vjet?! Pse 8 vjet dhe jo 12 apo 4 apo ku ta di une. Mbi c'baze e solle kete shifer?

Konkursi per qendren (sheshin) ka ne mos gabohem 1-2 vjet qe eshte bere.

Ku ti di une arsyet pse.

Mendoj se qytetaret e Tiranes do te ishin me te interesuar te shikonin se pari lagjet e tyre te shtruara se sa qendren te cilen edhe kur e frekuentojne e bejne me makine.

Mos harro ama qe kur Rama merrej me qendren, opozita filloi te fliste per "qytetin e bulevardit", per qytetin ku nuk eshte bere asgje ne periferi.

Ishte koha kur kandidonte Olldashi me duket.

Tani... ankohet pse nuk behet qendra?

Eshte bere bulevardi. Qendra do te behet.

 

ho re t'lumt goja...

kur do bohet mo, se vdiqem smiley

a ke nai llaf te mrenshem ti ??

Po ju desh nai lek, sic ju desh per te mjelle pemet neper gjithe  ato te rruge te tiranes dhe qe ja dhuruan "me deshire te modheee" bankat dhe kompani te tjera , thuji mer t'hapi gojen, se nordhem me at mut qendre po t'thomi.

gati gati po fillon ti vije era shurre prap smiley

Nuk e di mo lal. Edhe une do te doja qe te behej sa me shpejt, por mos harro se nuk eshte vetem qendra. Gjonat jane te kompikume. Pa u mbaru unaza e vogel, nuk ka qender, (ups, se c'ka dale edhe nje kala andej), se po nuk organizove fluksin e makinave nuk ke se si te organizosh ate kabane e madhe ne mes te Tiranes.

Kete nuk e them si i brendshem (pse nxjerr thashetheme), por si qytetar dhe si pak teknik i gjese.

 Ols, 

 

lere ate pune se skane te justifikuar! jane ca gjona qe bohen aq leht, po aq lehte.. ajo qendra e tirones eshte nje nga ato..

une di qe hekuri eshte marr trefish me i shtrenjte! 

Po ca tip hekuri? Ka lloj-lloj tipesh... e ke parasysh... kur populli futet ne apekte teknike i keqinterpreton ato, pasi nuk i njeh shkencerisht problemet.

Shpesh here propaganda politike mbi kete luan, majtas e djathtas.

 Ols, 

 

lere ate pune se skane te justifikuar! jane ca gjona qe bohen aq leht, po aq lehte.. ajo qendra e tirones eshte nje nga ato..

Chene, nje shembull:

Ndertesa para PD-se-problemet:

1) Te merren vesh pronaret

2) Te merret vesh investitori qe shpesh here korespondon me ndertuesin

3) S'mbetet shesh para PD-se per t'u mbledh njerezit

4) Projekti arkitektonik-fatibiliteti... versione e versione pafund. Ne fakt ajo qe tani me se fundi do te ndertohet eshte totalisht e ndryshme nga versioni i pare.

5) Leket, xhixhat, paret... skenat dhe prapaskenat.

That's Albania.

E njejta gje edhe per qendren. Mos harro se nuk eshte vetem sheshi, por edhe ndertesat perreth, sidomos nga krahu perendimor.

 

E ke permend nja 3-4 here kete pakistanin e ku di une. E di per ca flet ti? Ke qene noihere ne pakistan, ne bangladesh? apo fut e bjer, meqe jane emra shtetesh te largeta qe kane qene neper lajme boll.

Keto jane krahasime bjeri ti bim. Pakistani o mysliman ekstrem, tu luftu terroristet, me bombe atomike ne xhep. Ca lidhje ka me bashkine e Ed Rames?

Hic asigjo. Njesoj si tastiera jote me trunin tat, qe veprojne secila per hesap te vet.

 

o penaro sa qeke nxef mer, ene ti si olsi e, nderveprim ne fushen emocionale te rames? nigjo se skisha nermen me jua shpjegu me figura se thash se isha i qart, po ju qekeni vetsugjestionu aq shume me ylberin "puntor" kshu qe urno se e kerkoni me zor.

biles ta bojm nform gjeze. gjeni kush ka to fotot mposht osh e tirones (ramastonit) ene kush e dakes (bangladesh) (kush e gje fito nai qese me karamele..):

 

 

ka ala po tdoni, vec nge me pas

 

(kto demek jon identitetet e tirones qe na futen ne harten e kryeqyteteve te botes..)

3 mandate me e bo bangladesh.. duhet te ket pas shum pun dhe te lodhshme.

ajo qe tbo me menu ne fun osh a mos ka pa gjo bangladeshin ene e ka bo copy-paste apo ka nai anima gemella ne bashkin e dakes apo ka nai dell biologjik ka ajo zona anej?

dilema t'ronda shtrohen para nesh kur shofim pytje te llojit "ca ka bo ed rama per tironen"..

ca ka bere, ca ka bere?

ca ka bere ky more burre?? smiley une du te vi te me lyje tavanin e banjos dhe jom ne rregull. Dhe t m rregulloj njonen aty te bashkia. pastaj mund ta them qe ka bo shume.

o penaro sa qeke nxef mer, ene ti si olsi

Nuk ka asgje per t'u nxehur ketu. Vecse vura re nga bashkebisedimi me ty qe me teper se te merresh me ato qe thote tjetri, merresh me tjetrin... mos u nxef, mos u bej kacurrel, shko pi nai birre etj...

Mos i shiko te tjeret vetem nepermjet lenteve te tua. Jo te gjitha jane si ty. Pra jo te gjithe do te nxeheshin ashtu sic nxehesh ti ne keto raste. smiley

 

lol, olso, a ishe ti tu lexu te tjeret dhe vishe t'u mu pergjigj mu sikur t'i thash une, edhe ne eksitim e siper sic ishe filloshe tu racionalizu se "jo po jo ashtu po keshtu.." ne ven qe te terhiqeshe ene tu adresoshe atje ku duhej (gjo qe do nodhte po te mos ishe i eksitum/emocionum) dhe kur te tregova qe e ke sensorin e logjikimit cik si te corodit se mir qe ngatarroshe replikusin po nuk po ngrishe dot as nai argument, se si nodhte masnej qe nderhyte "fshesa automatike" t'u mheq komentet...

cuditrisht ngelshin ato te tujat dhe atij "burit poet na gerrqia"

pranej tpropozova te relaksoheshe lal, se kur sdi me cin flet per ca flet po vetem di qe duhet te flasesh se ndihesh i prek ne ndjenja, thjesht je i parashikum ke nji ka kapitujt e librit

po me tpyt meqe erdh muhabeti, gjithmon e pso ket kur nanjoni thot nai llaf per Ramen (i cili llaf nuk osh ne fjalorin tat te llafeve te lejume)? ose, tu pa ene ket shkrimin qe ke bo posht (shemull i persos i racionalizimit vallaj) gjithmon perpiqesh me bind veten se ato qe pe nuk jon ashu sic i pe? 

puna jote, smhy shum ne xhep, po sboj as dom me tthon qe kur mekanizmat mrojtse psikologjike jon ne at mas, nuk osh ene gjo e mir mer ti se trego kushtezim emocional per objektin ne fjal (ramen) e gjona te tilla qe jon jashte teme

 

(noshta ket dote me thon dhe ai blendi ke tema tjeter kur ia bote qe "te majtet jon te njerzishem".. demek tip eufemizmi per "kon ceshtje emocionale". se sikur po e shof cik si shpesh ka ca tipa knej)

3 mandate me e bo bangladesh.. duhet te ket pas shum pun dhe te lodhshme.

Se pari do te ishte mire qe te vizitoje Bangladeshin apo te shikoje ndonje video per te kuptuar diferencen.

Ne te vertete Tirana ka qene si Bangladeshi, por ne kohen e PD-se. Me ardhjen e Rames u be nje qytet me normal

Ajo qe ti quan Bangladesh, quhet zhvillim. Per cilesine e tij mund te rrime te diskutojme, por kete nuk mund ta kete ne dore vetem Rama, por kultura e pergjithshme e te ndertuarit qe na la xhaxhi jot.

Nqs. do te jetosh ne nje vend pa pallate, atehere duhet te zgjedhesh te jetosh ne fshat. Nuk ka asgje te keqe.

Po te krahasosh ato fotot e Tiranes qe solle me fotot e qyteteve te rajonit, ke per te pare qe nuk ka shume diference persa i perket densitetit te ndertimeve.

ka futur kulturen e punes.

ka ngjallur sidomos te brezi i ri shpresen se gjerat mund te behen e ne me pune mund te jetojme ne nje qytet me te mire.

Olsib shikoje pak madheshtine e rruges Durres Morine,

dhe krahasoje me rrugicat e Tiranes ndertuar per 10vjet

prej E Rames.

Ku jane sot mediat me mashtruese dhe ogurzeza qe ndjellin vetem

vdekje e zi per shqipetaret dhe kishin more persiper te ruanin oren e BUSHIT, keto media duhen nxjere jashte ligjit per antikomtarizmin e tyre

anglez, edhe nje here: mos krahaso punen ne nivel kombetar te Berishes me punene ne nivel lokal te Rames. Nqs Rama behet kryeminister, atehere mund ta krahasojme me paraardhesit.

Po, rruga eshte madheshtore.

Si ishte puna e mediave? E ke fjalen per inaugurimin e tunelit? Ku po e ndjek ti?

Olsib une e ndjek nepermjet tv KLAN nga LONDRA

Tallu sa te duash me Berishen smiley, por mos mu tall me ate plakun e lezetshem prej Kukesi, qe ne fillim thashe "eh, ku me doli perpara" sepse doja te fotografoja tunelin, por pastaj kur pashe foton thashe "shyqyr qe me doli".

Ishte i qeshur dhe me pershendeti disa here me dore. Babaxhane si keta qe jane neper zonat e thella te Shqiperise, radhe i gjen ne Tiranen e shitmendsave.

jo, jo. nuk jam tallur fare me plakun e lezetshëm nga Kukësi.

qe ku e ke.

Uh shyqyr! Se u frikesova smiley

BTW, te bukura fotot e tua. Jo me teper per subjektin se sa per ndjesine e madhe ndaj drites. Je nje "Monet" i fotografise. smiley

Ithtaret e Sales po festojne per tunelin 1 miliarde euro!!  Edhe me  paturpersine qe i karakterizon kerkojne llogari per Ramen me buxhet 70 milone euro ne vit dhe me 1 milione banore qytet..

Ministri nuk pati as kurajon te perballohej me akuzen e 200 milione euro abuzime, por u fsheh si mi pas afatit te skadimit te datave!

Flasin edhe per patriotizem  ata qe jane zhytur ne korrupsionin me masiv qe ka pare historia shqiptare duke perdore kete rruge. E perdorin flamurin si rrecke per te fshire njollat e duarve te korrupsionit!

Sot ne Shqiperi nuk festohet rruga kombetare qe lidh Shqiptaret por celebrohet korrupsioni, krimi dhe mafia familjare e SB.

Vetem ne Kosove Festohet sot! Edhe Kosova e meriton kete rruge. Per hajer na qofte!

 

 

 

C`mund te bej nje njeri,per Tiranen? Asgje.

Tiranen e bejne investimet e qeverise,sa me shume para te jap qeveria aq me shume do te behet per Tiranen.

Pyetja cafre ka bere Edi Rama,eshte nje pyetje naive!Me sakte duhet te ishte:

Si i ka menaxhuar parate per Tiranen Edi Rama?

Tirana nuk eshte toka personale e Rames.

 

eT, shpu apo jo? Na jepni noi haber nga Tuneli

Nga ana tjetër ishin pa njerz duke dalë me vrap nga tuneli... siç duket do kishin pa të njëjtën pamje që ke sjellë ktu ti smiley

Kokshtremberit dhe qelbesirat e Sales

Kur thua kete, e ke fjalen per gati gjysmen e shqiptareve qe e kane votuar apo per gjysmen e politikanve te Shqiperise.

Je i sigurt se pjesa qe mbetet e ka koken e drejte dhe nuk qelbet ere?

Nje gjuhe e tille gati-gati raciste qe vjen si nga djathtas si nga majtas, me provon edhe nje here se kete lloj polititike te urrejtjes e kemi gjeneruar e mbeshtetur te gjithe ne.

Ministri u perballe me akuzen, dhe gjykata dha vendimet e saj. Derisa situata eshte e tille, respekte per ministrin.

Persa i perket korrupsionit mbi rrugen, ke ne dore ndonje dokument qe i mungonka prokurorise apo qe nuk i eshte paraqitur gjykates?

Nese pergjigja eshte "jo", cfare te ben qe te jesh kaq i sigurt?

Nese eshte vertet gjysma e Shqiperise kokshtrember dhe qelbesirat e Sales ta mbajne ate Turp! Si qenka gjuhe raciste??? C'domethene racizem e ke ndopak idene? Nuk permenda asnje grup njerezish apo pjese te shoqerise qe ti fyeja apo diskriminoja per bindjet politike apo etnike. Nese dikush voton per PD apo kunder PS nuk do te thote aspak qe eshte pjese e qelbesirllekut qeveritare. Perkundrazi pjesa me e goditur dhe me e varfer ne shoqerine Shqiptare jane ata qe votojne per PD-n.

Me cila akuza u perball ministri ku nuk u be asnje seance gjyqi?

Dokumentat dhe provat i ka prokuroria! Nuk jane pak por 200 milione euro dem buxhetit te shtetit. 200 milione euro me pak rruge, shkolla e spitale. Me ben te jem i sigurte pa fytyresia e nje ministri dhe nje qeveri e cila u kap pas nje date per te mos filluar gjyqi. Sigurisht detajet kane rendsi dhe data ishte nje detaj i vogel ne kete rast. Por pyetjet nuk kane marre pergjigje dhe si zakonisht fatura i kalon shqiptareve fukarenj.

Tunel 1 miliarde euro ( edhe prit se akoma s'ka mbaruar rruga).. Nje borxh kolosal qe edhe brezat e mevonshem do duhet ta paguajne.

Me 97 e lane vendin germadhe dhe te djegur, me 2009 do ta lene me arken boshe. Edhe si gjithmone do dale dikush si puna jote te na tregoje "racizmin" apo "tolerancen" si perfundim..

 

 

 

 

Te pergezoj olsib per kete pergjigje dhe pa anshmerine e komenteve qe po ben sot

Kur ka akoma njerez qe i gezohen akoma 600.000 bunkereve te Hoxhes sigurisht qe eshte e tepert ti kerkosh te gezohen per rrugen qe lidh Shqiperine me Kosoven.

Mirë që nuk llogarit edhe gurët e kalasë së Skënderbeut... sikur t'i kishte përdorur edhe Skënderbeu për rrugën me Kosovën, tani s'do t'i ngeleshin merita Salës smiley

Kur shikon fotot dhe merr lajmin nuk ke perse te mos thuash  u be nje pune e mire .....I erdhi koha nje pune te tille . Urime Shqiptareve te te gjitha kohrave per Strategji te tilla !

Ja kjo eshte rruga qe duhet te ndjekin shqiptaret  . Nga rruget e dhive , te Bulevardi i Italianeve ne kohen e Zogut - ne Tirane  .... Nga Bulevardi -  ne Uren e Bushtrices dhe Tunelin e Q .Thanes ( e dhjetra tunele te tjere)  ...Nga Ura e Bushtrices ne bunkeret ne kohen e LUFTES se FTOHTE , ...nga koha e Bunkereve ne Tunelin qe lidh me Kosove - Shqiperi nga Firma amerikano-turke .

Dhe ne vend , me vijne nje debat midis dy fshatareve ne udhetimin Elbasan -Guri Kuq . Pak sa per te n/qeshur fansat e psikopatizuar nga bunkeret smiley Hekurudha sapo ishte ndertuar dhe ne pjesen ku duhet te kalohej tuneli Q.Thanes rruga "reshkiste" pak dhe treni lekundej . O burre -i thote plaka....po sikur te bjere treni ?" ...Mo u merzit moj grue - i thote plaku . Qeveria ka marre masa ti denoje shkaktaret po vdiqem ne "

Persa i perket korrupsionit mbi rrugen, ke ne dore ndonje dokument qe i mungonka prokurorise apo qe nuk i eshte paraqitur gjykates?

Plot ore sa te duash.

Gjykates nuk i eshte paraqitur ASNJE dokument.

Silvia Konti harroi ta paraqiste kerkesen ne kohe (yyyyyyyyyy sa cudi!) dhe ceshtja u pushua pa u shtruar fare ne diskutim.

 

Si per fillim, NUK ESHTE BERE TENDER (tender ne kuptimin ligjor jo me menyren si ia ka thene baba atij)

Pa tender quhet vjedhje. Meqenese eshte, gjithsesi, ne mes nje pune publike, quhet korrupsion.

 

cfare ka bere ne praktike e thote vete ai se ia di vleren imazhit ne politike

http://www.tirana.gov.al/?cid=1,62,2807

 

cfare nuk ka bere eshte muhabet i gjate

cfare mund te bente eshte akoma me i gjate

 

Dikush tha ne nje teme se priste nje politikan te gatshem ti thosh shqipetareve "po te me votoni do tju qaj nonat do ve rregull". Pikerisht kete beri rama

Rama prish ndertime pa leje dhe veshtire te marre voten e atyre qe preken prej kesaj politike. Ata qe duan rregull duhet ti zevendesojne keto vota.

Teme shume argetuese dhe acaruese njekohesisht.Per ata qe qorrazi akuzojne ramen pa hesap dhe nuk kane ide per ata c'ka flasin, I kujtoj shprehjen "katunar kaptin pa rru, dhe pse ndrrove 7 lekure, qytetar su bone kurre".
Sa per pyetjet e temes:
1.Rama ka meriten historike qe pastroi qytetin nga shurrtoret masive dhe I tregoi njerezve qe nuk mund te behen zot ne shtepine e tjetrit.
2.I ka dhene qytetit nje pamje komplet tjeter qe e ben nje qytet te pranueshem europian.
3.Ka bere nje pune te shkelqyer me riorganizmin e bashkise duke I dhene autoritetin qe I takon.
Cfare s'ka bere?
1. Mund te kishte bere me shume me hapesirat e gjelbra.
2. Mund te kishte bere me shume me ruajtjen e vlerave te vjetra te qytetit.
3. Mund te kishte bere me shume ne cdo drejtim vecanerisht ne keto 5 vjet por e justifikoj ne njefare menyre me pengesat qe mund te kete hasur nga berisha.
Rama ka bere aq shume per TR sa berisha as nuk mund ti beje per gjithe jeten jo se nuk do por sepse nuk di te punoje dhe nuk ka kohe te punoje pasi vjell vrer 24/7. Fati I madh I rames ishte qe e mori pushtetin pas atij derdimenit brojka ku tirana ndoshta njohu piken me te ulet ne historine e saj, benchmarku ishte teper I ulet.Lus zotin qe TR te mos bjere ne duart e berishes sepse do ishte katastrofe.

 

duhet te kish bere nje mbikalim tek zogu i zi.

nuk e beri maskarai

lol, olso, a ishe ti tu lexu te tjeret dhe vishe t'u mu pergjigj mu sikur t'i thash une, edhe ne eksitim e siper sic ishe filloshe tu racionalizu se "jo po jo ashtu po keshtu.."

Shkruante njeri dhe pergjigjej tjetri e anasjelltas.

Kishte nje lloj ciftezimi te papare midis teje dhe atij personit tjeter.

Kopje e suksesshme me nje fjale smiley

Urime!

Ed Ramen votojeni jo per rruget por per mentalitetin qe promovoi e injektoj ne shoqnine tone. Kryevepra etij ne bashkine e Tiranes esht se shkelmoj gjith brezin me mentalitetin e kalb te komunizmit qe i shkonin te dera duke i tun teserat e partise dhe afroi vetem te rinje me vizion,gje te cilen u munun ta kopjojn dhe te tjeret me vone. Megjithe se i ka durt e lidhme hala, kte do baje ene n'PS.Pranaj perhere ka qan dicka nryshe ne ket mocalin tone politik.Ne t'gjitha pozicionet publike qe ka pat deri m'tash nuk i'a ka leju vetes me plusku n'ket mocal po gjithmon ka pervesh manget me reformu krejt sistemin. Vota per Edin sipas rradakes s'eme provinciale do t'thote me zdryp prej kurrizi Nanoberishen,do t'thote se kemi fillu me pas i grim rrespekt per veten 

Ed Ramen votojeni ..Ed Ramen votojeni jo per rruget por per mentalitetin qe promovoi e injektoj ne shoqnine tone.

Sigurisht qe keni te drejte.Edi Rama nuk eshte brezi i Sali Berishes,eshte nja gati 20 vjet me i ri se ai.,nuk ka qene antare partie,komunist! Njeh gjuhet e huaja dhe ato te komunikimit njerezor, disa here me larte se Berisha.Nuk eshte hakmarres si Berisha,nuk thote,"do tjua ngrije buzqeshjen ne buze","plumbin ballit",do tua nxije fytyren si kepuca ,etj etj ...

Eshte njeri per ndryshime te thella ne mentalitet..ka me shume avantazhe.,se Berisha!

O Artian!

Mos e ke fjalen per mentalitetin e te dalurit lakuriq?

Kete do te injektosh ne shoqerine shqiptare?

Faleminderit ,por beje kete vete dhe femijet e tu e jo te mite.

Pozicionin tim e kam shprehur shume me perpara prandaj nuk mendoj, qe ndokush mund te me quajne fans i Edi Rames, nese them qe ardhja e Edi Rames ne skenen politike shqiptare ka qene dicka shume pozitive ne fillimet e saj. Duke veshtruar si ishte Tirana para zgjedhjes te Edi Rames si krytar bashkie, te gjithe ne kemi qene deshmitar te efekteve pozitive te fenomenit te rotacionit te pushtetit.

Po mundohem ta them sa me qarte. Nje qeveri demokrate (vitet 1992-1996) e cila kishte ne idealet  e vet levizjen e lire, nuk mund te pengonte vershimin drejt qyteteve te masave. Nje qeveri demokrate, e cila kishte ne idealet e vet liberalizimin, ekonomine e tregut e mes shume te tjerash mbylljen e qindra nderrmarjeve shteterore si pengese reale e progresit, nuk kishte forcen morale te pengonte fenomenin "KIOSKA". Partia Demokratike si protagoniste e shume reformave kurajoze ne ekonomi, ishte vete faktor i vershimit te masave te papuneve ne qytetet e medha. Ndaj dhe nuk mund te pengonte lindjen e mijra kioskave. Nuk mund ti heqesh buken tjetrit e njekohesisht ta pengosh te punoje.

Me kalimin e kohes, ne nje ekonomi me te mire, ardhja e Edi Rames, si element pa asnje kushtezim nga konteksti ne te cilin lindi fenomeni i kioskave, ka qene nje faktor shume pozitiv. Rotacioni i pushtetit me shkurt. Ne saje te punes te bere nga bashkia e Tiranes, ai e meritoi mandatin e dyte. Mandati i trete nuk duhej te ishte perseritur, perderisa ishin shume te qarta shenjat qe Tirana po i drejtohej nje betonizimi te pashoq.  

Kaq per Edi Ramen, si kryebashkiak.

Lëvizja “Zgjohu” i përgjigjet përballë Bashkisë Tiranë, nga Shtëpia-Burg me rastin e 1 Qershorit këngës së Edi Ramës Çohu me këngën e fëmijëve “Ku do luajmë ne”.

Ja edhe teksti i plotë i deklaratës

Në Tiranë ka 21 minikënde lorash për fëmijë, mesatarisht 100 metra katrorë secili. Në Tiranë ka 11 mini kënde sportive për fëmijë dhe adoleshentë, mesatarisht 200 metra katrorë sejcili. Në Tiranë ka 180 mijë minorenë, pra gjithsej janë vetëm 4 mije metra katroë për të gjithë. Në një kënd lojrash, sikur një fëmijë të luante të paktën2 orë, bashkë me 19 fëmijë të tjerë, do ti binte rradha të luante një herë në 100 ditë. Po ne 99 ditë të tjera cfarë duhet të bëjë një fëmijë? Ja pra të mbyllet këtu, në shtëpinë kafaz, dhe të shohë Kryetarin e Bashkisë kur i thotë fëmijëve COHU… Me këto ritme bashkia që reabilitoi 32 kënde lojrash për fëmijët dhe adoleshentët, për 9 vjet e plotëson standartin e 1.5 metra katrorë për fëmijë pra 270 mije metra katrore, (sipas Vendimit të Këshillit të Ministrave), deri në vitin 2616 (607 vjet). Ndërsa 1 fëmijë i qytetit të Tiranës duhet të kishte 1.5 metra katrorë hapësirë rekreative, Bashkia e Edi Ramës i ka dhënë 1.5 cm katrorë çdo fëmije. Kjo është arsyeja pse Lëvizja ZGJOHU në 1 Qershor, në Ditën e Fëmijëve ndërtoi këtë kafaz-shtëpi këtu sot përballë Bashkisë për të treguar se çfarë duhet të bëjë një fëmijë i qytetit të Tiranës: të qëndrojë i mbyllur në shtëpi dhe të shohë me dhjetra herë në ditë në çdo kanal televiziv këngën me fëmijë ÇOHU! Dhe ne do t’I përgjigjemi këngës së Kryetarit të Bashkisë ǬOHU me këngën “KU DO LUAJMË NE?” të fëmijës Anila Meshnuni pjesë e grupit më simpatik të fëmijëve në Tiranë “Kriptëmjaltëzat”. Gjelbërimi i sotëm që mund të shijojë një fëmijë është baraz me këtë “pemë” kauçuku, dhe i vetmi realitet rekreativ është televizori! Dhe televizori i dënon fëmijët që të dëgjojnë me dhjetra herë në ditë këngën ÇOHU ndërsa fëmijët pyesin “KU DO TË LUAJMË NE?”

Cfare ka bere Edi Rama per Tiranen keto 3 mandate si kryetar bashkie? Mundesisht nje liste ju lutem:

1.2.3.etj etj etj. Seriozisht dhe pa spec kjo pyetja.

Shume diskutime kane dale nga tema;

1- Edi Rama , ka bere detyren per Tiranen, por nuk ka bere nje plan-por gjithcka gati kuturu(me perjashtim te ekstra-fitimit).

2- Edi Rama nuk ka bere asgje -te mbinatyrshme per Tiranen- por nje gje e mbinatyrshme eshte qe vete jeton jashte Tirane.

3-Edi Rama U ka rritur vleren pasurive te ligjshme ne Tirane, pronave Tokave bujqesore, Truallit -pervec-saj edhe i ka lyer....

4- Edi Rama u ka rritur vleren pasurive te paligjshme ne Tirane, me nje kusht Ato te jene  te njerezve te tij. (psh, Godina NinO ViTali te 21 dhjetori- Godina e cepit-Vodafon- tek Vasil Shanto)

5- Edi Rama - nuk ka bere--- nuk ka denoncuar asnje shtese kati ne prokurori, as ner gjykate.

6- Edi Rama, (per pak) vendosi vizat per te hyre ne Tirane.

7-Edi Rama e beri Tiranen qytet Evropian (edhe pse paaaak i shkerdhyer)

Puna e Edi Rames mund te permblidhet me nje fjali te vetme: Kryeministri i asaj kohe, Ilir Meta, prish ndertimet pa leje ne parkun Rinia dhe tek Lana si dhe i jep para pa  fund Bashkise se Tiranes dhe meritat per kete i merr Edi Rama.

Nuk mund te prisheshin ato ndertime pa policine ndertimore dhe ate shtetit te cilat dihej qe vareshin nga kryeministri.

Persa i perket buxhetit dihet qe Edi Rama vetem ne periudhen 2000-2003 ka pasur nje buxhet shume here me te larte se te Kelmendit dhe te Brojkes te marre se bashku, pra per 3 vjet ai ka pasur nje buxhet shume here me te larte se ai i 8 viteve 1992-2000.

Eshte e lehte te thuash qe Kryetari aktual i Bashkise ka punuar. Megjithate duhet te evindentojme veshtiresite pa fund qe kane pasur paraardhesit e tij. E dini qe ne vitin 92 nje nga detyrat kryesore te Kryetarit te Komitetit Ekzekutiv Pluralist qe me pas u shnderrua ne Bashki ishte te manaxhonte shperndarjen e bukes ne popull. Por kini parasysh grevat e punonjesve te Fabrikes se Bukes ne ate kohe, qe ja veshtiresonin akoma me shume kete pune.

E dini qe pas 92 ne Tirane erdhen te gjithe ish te perndjekurit politik te cilet duhet te strehoheshin. Bashkia e asaj kohe jo vetem qe strehoi te gjithe te perndjekurit politik por edhe i ndihmoi qe ata te integroheshin ne jeten ekonomike te Tiranes.

E dini qe ne periudhen 92-96 u realizua i gjithe privatizimi i banesave. E dini qe po ne kete periudhe u mbajten gjalle dhe madje u modernizuan: Fabrika e Birres Tirana, Kombinati i drurit "Misto Mame" dhe shume ndermarrje te tjera, te cilat ne kohen e socialisteve u shiten dhe u vodhen.

E dini qe ne 92 ekonomia ne Tirane ishte ne nivelin 0 dhe per pak vite ajo u gjallerua. Ndermarrjet e ndertimit ishin te paralizuara, e megjithate u be e mundur ringritja e tyre me qellim qe te ndertoheshin objekte per strehimin e popullit si dhe u arrit nxitja e bizneseve private te ndertimit.

Gjithashtu shume ndermarrje ne Tirane u privatizuan dhe me mijera njerez u bene pronare ndermarrjesh, magazinash, dyqanesh etj.

Gjithe sistemi i kabinave elektrike ne Tirane u ndertua ne ate periudhe duke bere te mundur zevendesimin e rrjetit te amortizuar elektrik me nje rrjet te ri. Gjithashtu  i gjithe sistemi i tubacioneve te ujit u ndertua ne ate periudhe.

Ne ato vite kryetari i bashkise kishte diten e premte si dite zyrtare per takimin me popullin, por dihej qe takimet beheshin ne cdo dite te javes. Tani per te takuar kryetarin duhet te shkosh ne Peze.

Persa i perket kioskave u dhane disa leje te perkohshme dhe jo ne numer te madh, me qellim nxitjen e punesimit dhe  te biznesit. Pjesa me e madhe e lokaleve te blloku e kane origjinen ne kioskat e vogla prej teneqeje ne Tiranen e asaj kohe. Per te gjithe ato qe kane jetuar ne Tirane ne vitet 95-96 e mbajne mend qe parku "Rinia" mund te kete pasur 6-7 kioska prej teneqeje. Ne 97 me mungesen e shtetit ato u shtuan dhe u betonizuan.

Megjithate nje pjese e mire e kioskave nbe Tirane jane prishur ne vitet 99-2000, ne kohen e Brojkes dhe Majkos, si psh. gjithe kioskat tek qendra e Tiranes, ato tek Bulevardi Zogu i Pare, tek Biblioteka Kombetare etj.

Brojka eshte dalluar per mananxhimin e refugjateve kosovare, pavaresisht se Qeveria Socialiste ne ate kohe nuk i jepte fare para.

 Do ishte mire qe te gjithe te informoheshim para se te flisnim.

Per te gjithe ato qe kane jetuar ne Tirane ne vitet 95-96 e mbajne mend qe parku "Rinia" mund te kete pasur 6-7 kioska prej teneqeje. Ne 97 me mungesen e shtetit ato u shtuan dhe u betonizuan.

Jo vallaj, ja ke keput kot fare. Parku Rinia ishte shkaterruar me kohe dhe eshte vertete nje hipoteze fantastiko shkencore te thuash qe ne nje vit kur njerezit po perpiqeshin si e si te iknin nga Shqiperia, ca te tjere hodhen ne beton themelet e "Shqiperise se kioskave". Mos u beni qesharake!

Pse mo llukan??? une e di qe kishte ndertime ne 97. me sakte kioskat qe ishin u blinduan per siguri. Kemi pas i derr-o president ne ate kohe. Shqiperi fitojresh.

Do ishte mire qe te gjithe te informoheshim para se te flisnim.

sa shum kerko ene ti. ktu ka emigrante qe "i din te gjitha". sidomos ata qe vijn per ca dit knej, ata jan me te ditmit, se ata "shofin ndryshimin".

Me vjen keq per injorancen qe shfaqin nje pjese e personave ketu. Shkrimi im eshte mese i qarte dhe i bazuar ne fakte. Pastaj kot mund te flasim kur te duam dhe si te duam.

Ej. Po mire mo po ti qe thu qe kishte tek parku vetem 6 - 7 kioska ne 96 si i ke numeru keto? Une vetem me memorje po numeroj ca lokale te asaj kohe.

Butterfly

Marlboro

Rinia

Luanet

Keshtjella

Morrison

Drilon

Bar West

Nikolino

Fast Food

Santa Lucia

Krokodili

Vikctoria

Kemp Ten

Juvenilja

etj

etj... Ju ftoj te veni ca emra qe i kam harru.

 

Po ti bie vete me kembet e tua brenda. Po pse krokodili kur eshte ndertuar? Po juvenilja. Ato jane betonizuar te gjitha ne 97-98 more konviktor qe i ben sikur i di te gjitha...Edhe lexoji mire ato qe kam shkrujt qe te informohesh sadopak. Hajt shnet.

Po mo tiranaç se s'kam pune tjeter une po te mbush mendjen ty se nga jam.

Sorros

Lady D

Tirona

Shqiperia (te qoshi i lanes)

Ene ajo gerdalla e modhe qe mezi u shemb (5 kateshja)

 

Megjithate ajo qe ka bo Ed Rama per Tiranen mund te shpjegohet shume mire me vete fjalet e Rames dje kur foli per zhvillimin e qendrueshem. Rama e ka zhvillu Tiranen, e kete nuk ja hedh poshte, po s'besoj se pretendon njeri qe deri sot eshte zhvillu ne menyre te qendrueshme.

Jo, me vjen keq por pjesa me e madhe e asaj qe solle me siper s'mund te klasifikohen si "fakt" persa kohe qe s'kane nje burim te qarte keshtu qe jane thjesht pershtypje/mendime personale. Psh asaj qe permendet me siper se "u shtrua rrjeti i tubacioneve te ujit" dikush mund ti pergjigjet thjeshtesisht me "ne lagjen time s'eshte bere asgje e ketille" dhe bie poshte sepse eshte perseri pervoje personale. E njejta gje me punen e grevave ne fabriken e bukes e cila nuk besoj se ishte ne greve per shumicen e kohes se ndryshe ca do hanin edhe ata vete qe ishin aty smiley

E vetmja gje qe do e pranoja si fakt me siper do te ishte ceshtja e buxhetit e cila duke qene se eshte ceshtje shifrash eshte me pak subjektive. Megjithate, edhe kjo eshte nje analize siperfaqsore qe nuk merr parasysh kornizen ligjore te percaktuar nga sistemi qendror, kostot e ndryshme etj.

Ate percaktimin "injorant" po e le per heren tjeter.

Ll.

Per me teper na bejne te gjithe sikur kane jetuar ne Tirone ne ato vite.

Jo kena qen ne Kine. Po parku ishte mush cep me cep mer. Hyshe dhe nuk dilshe dot.

Ehhh u bo puna me nxjerr dokumentat e gjendjes civile tani smiley

Per punen e shperndarjes se bukes dhe greven e punonjesve e kisha per vitin 92, sepse me pas tregu i bukes u liberalizua(meqe s'ia paske haberin fare). Lexoji me vemendje. I ke te qarta aty te gjitha, me lojra fjalesh nuk merrem.

Me qindra mijera persona u strehuan dhe kane nje shtepi te tyre. Me dhjetra mijera kane nje biznes te tyren sot.

Punen e Edi Rames e perkufizova me nje fjali se aq eshte.

Hic pra, hic fare s'ja kemi idene ne te tjeret. Vetem ata qe flasin gjithe siguri dhe paraqesin pershtypjet personale si fakte ja kane idene smiley

Ata qindra mijera veta bashkia e '92-'00 i strehoi? Atyre dhjetera mijerave te tjereve bashkia ja gjeti punen? 

Shume ka bere. Por a ka bere mire?

Puna e Edi Rames mund te permblidhet me nje fjali te vetme: Kryeministri i asaj kohe, Ilir Meta, prish ndertimet pa leje ne parkun Rinia dhe tek Lana si dhe i jep para pa  fund Bashkise se Tiranes dhe meritat per kete i merr Edi Rama.

Gjithmone kam menduar se ky popull eshte mosmirenjohes. Ne 92 ekonomia ne Tirane ishte 0 dhe kishte shume gjera te tjera emergjente per te bere sesa per te mbjelle 2 shkurre te thara te sponsorizuara nga digitalb.

Ne mars-gusht 92  cdo njeri e mban mend gjendjen e bukes ne Tirane, derisa filloi permiresimi i gjendjes.

Te gjithe e mbajne mend vershimin e ish te perndjekurve ne Tirane, te cilet duhet te strehoheshin.

Te gjithe e mbajne mend qe u bene me certifikate pronesie ne apartamentin ku banonin.

Te gjithe e mbajne mend ndertimin e Bovilles.

Te gjithe  i mbajne mend Kabinat Elektrike te ndertuara ne ate periudhe.

Te gjithe e mbajne se si u arrit te mbahej ne kembe Birra Tirana, Kombinati i Drurit.

Ekonomia ne Tirane u kalua nga nje ekonomi komuniste e centralizuar ne nje ekonomi kapitaliste me biznese te te gjitha llojeve.

Me pak fjale kryetari i bashkise ne ate kohe kishte detyra te tjera me emergjente dhe shume here me te veshtire. Kryetari ne ate kohe nuk rrinte ne Peze.

Ilir Meta me policine ndertimore dhe te shtetit prish kioskat ne Tirane. Me pas furnizon buxhetin e Tiranes me para pa fund. Puna e bere ne Tirane eshte minimale ne krahasim me parate qe ka pasur.

Qendra e Tiranes eshte si qendra e Kabulit.

Ne krahasim me shume gjera persa i perket shqiperis, z.Edi Rama ka bere goxha per TIRANEN, kjo eshte mese e dukshme dhe nuk mshihet, nese te gjithe shqiptaret vendosen njekohesishte te investonin ekonomit e tyre dhe te ngulen ne tirane kjo eshte tjeter gje, pastaj e gjithe shqiperia i ktheu syte nga tirana dhe dashje pa dashje edhe qeveria e Sales i dha me shume rendesi duke e "privilegjuar" Edin, kjo ishte ne favorin e tij dhe ai e perdori me se miri.

Etmond je jashte linje.

tirana, pikerishte sepse une jetoje jashte shqiperis dhe nuk jame ne kontak te perditshem si me tiranen ashtu edhe me shqiperin, une thjeshte informohem nepermjet gazetave dhe bisedave por, kur vizitoje shqiperin nje here  e ne aq ndyshimet me bien ne sy.......
Une nuk mund te beje inventarin e tiranes apo te gjthe shqiperis, populli thote: fshati qe duket nuk kallauz.

Po mundohu t'i analizosh pak me thelle gjerat.

Puna e Edi Rames mund te permblidhet me nje fjali te vetme: Kryeministri i asaj kohe, Ilir Meta, prish ndertimet pa leje ne parkun Rinia dhe tek Lana si dhe i jep para pa  fund Bashkise se Tiranes dhe meritat per kete i merr Edi Rama.

E bukur kjo!

Edi Rama, nderkohe kishte ndezur pilotin automatik dhe vegjetonte?!

Nuk kishte asnje rol ne te gjithe kete?!

Eshte per t'u cuditur se deri ne cfare nivelesh arrin llogjika e sajuar vetem per te plotesuar bindjet dhe prekonceptet.

Eshte per t'u cuditur se deri ne cfare nivelesh arrin llogjika e sajuar vetem per te plotesuar bindjet dhe prekonceptet....Perse te duket i pavlere ky kontribut i disave zoti OLS ???? Shume mire mund te marresh theniet e tyre ti radhitesh ,ti redaktosh dhe ti botosh me titull " REKOMANDIME " ....me nen titull...... per femijet handikape te Tiranes ...Dukesh qe je dashakeqes per ata ...por mos harro se i pari tyre iiiiiii i ka ururar : Ju jeni e Ardhmja e Kombit"... Si mund te kene logjike tjeter shpurra dhe xurnate ? Dhe mos e nenvlereso se nuk merem me llafe une .....per  pak desh te dhashe  edhe Lenden per Liberthin ose doracakun smiley

.

Edi Rama, nderkohe kishte ndezur pilotin automatik dhe vegjetonte?!

masi ia bon te gjitha gati, 9 vjet pa plan urban osh perkufizim i vegjetimit

komenti 220, ene ala s'kena gjet ca ka bo rama per tironen (pervec qe e ka kthy ne bangladesh dmth). ironia osht se supozohet se i gjo e till duhet te ishte ka gjonat me te lehta

Edi Rames i duhen thene ca fjale mbi:

 • urbanistiken e Tiranes: eshte pertoke! Te jetosh ne nje qytet me zero plane urbanistike eshte tmerr.
 • hapesirat te gjelberta inegzistuese.
 • biblioteka pa koleksione te rinovuara dhe pa sherbime te mirefillta.
 • rruge te errta.
 • kafshe rrugace.
 • semafore qe s'dihet kur jane jeshile apo te kuq.
 • ...

 

 • La Rosse: biblioteka pa koleksione te rinovuara dhe pa sherbime te mirefillta.

...dhe nje qiell i zymte , arkaik dhe demode.Edhe per ket ka pergjejgesi Rama smiley

Shume mire mund te marresh theniet e tyre ti radhitesh ,ti redaktosh dhe ti botosh me titull " REKOMANDIME " ....me nen titull...... per femijet handikape te Tiranes

Pikerisht, ketu qendron problemi! Sepse keta njerez nxjerrin vrer dhe jo rekomandime te cilat do te ishte shume e llogjikshme qe te vinin edhe nga ata qe nuk e kane votuar Ramen, por qe duhet te japin kontributin e tyre, permes kritikes se shendoshe e cila do te sherbente per te permiresuar qytetin

Ironia e fatit eshte se te njejtit njerez skandalizohen kur dikush tjeter hedh vrer mbi rrugen Rreshen-Kalimash a thua ti se keta jane shembujt e gjykimit racional dhe jo te gjykimit thjesht per konsum tifozlleku liderash politike.

 

masi ia bon te gjitha gati, 9 vjet pa plan urban osh perkufizim i vegjetimit

Me vjen keq ta them, por as nuk e ke idene se c'do te thote plan urbanistik dhe sa vjet mund te duhen qe ai te perpilohet, qe nga shprehja e vullnetit per ta bere e deri ne realizimin e tij.

Sdq. planin urbanistik te Tiranes e ke pasur te ekspozuar per jave te tera ne Tirane dhe nqs. nuk e ke pare do te thote se nuk ke dashur ta shikoje.

komenti 220, ene ala s'kena gjet ca ka bo rama per tironen (pervec qe e ka kthy ne bangladesh dmth). ironia osht se supozohet se i gjo e till duhet te ishte ka gjonat me te lehta

Kush ka sy per te shikuar le te shikoje! Kush ka veshe per te degjuar le te degjoje! Kush ka goje vetem per te nxjerre vrere... Amen!

Edi Rames i duhen thene ca fjale mbi:

 • urbanistiken e Tiranes: eshte pertoke! Te jetosh ne nje qytet me zero plane urbanistike eshte tmerr.
 • hapesirat te gjelberta inegzistuese.
 • biblioteka pa koleksione te rinovuara dhe pa sherbime te mirefillta.
 • rruge te errta.
 • kafshe rrugace.
 • semafore qe s'dihet kur jane jeshile apo te kuq.
 • ...

Keto qe shkruan Rosée, jane sygjerime te drejta qe sigurisht duhet t'i bashkangjiten edhe shume sygjerimeve te tjera qe secili prej qytetareve qe jeton dhe kerkon qe Tirana te permiresohet akoma me tej, mund te kete, dhe te vendosen ne axhenden e te ardhmes.

Nga ana tjeter keto nuk duhet te na bejne te harrojme se nga c'nivel teper i ulet eshte nisur dhe se sa pune eshte bere deri me sot.

Me vjen keq ta them, por as nuk e ke idene se c'do te thote plan urbanistik dhe sa vjet mund te duhen qe ai te perpilohet, qe nga shprehja e vullnetit per ta bere e deri ne realizimin e tij.

ej po preje cik demagogjine mer ti se u bone bajat. vrer lol

sala ka dal minimumi 5 here ne publik tu i kerku lart e poshte te dorezoje "me ne fund" at dreq plani qe te percaktohet buxheti ene te merren masat e nevojshme. po kur ke leje ndertimi neper dur osh icik problem

tashi me te pyt, metermen i beso ato qe shkru?

 

Per ata qe mendojn se Edi kreu "Detyrat" e burrit  ne kryeqytet ishalla i fiton,ne Tr kuptohet se ne Shqipni shpresoj JO!Ata nuk i besojn as vet ...besoj si shkinaks ne analizen e dyte, mbi turpin e te qenit shqiptar dhe mahnite per te lind mbret ose Pasha.

Para disa vitesh me takonte me shpesh te kthehesha ne shqipni. Me qelloi ta shifja "live", para avjonit,binte ne sy ,me i gjati ne at vend,ishte me nji vajz me te cilen puthej dhe ne te njejten koh i shqeu syte duke me pa mrapa. Ishte periudha kur ishte i lidhur me Rudina magjistarin,me te ishte lidhja zyrtare prej shum kohesh prandaj e mbaj mend.Kur u ulem nga avioni ata te dy nuk kalun me ne "te vdekshmit" po erdhi nji makin edhe sic i shkrujn gjanat ne shqipni me ra ne sy MAKIN PER  VIP. edhe oksidentalet jan qeflinj,presidentat amerikan etj po ata kryjn detyrat e burrit,pa marrin privilegje kurse kta duan e marrin vec PRIVILEGJET dhe te paturp ikin pa len gjurm ne histori pa ba nji gja per komb!

C'me shkrive moj dafine, pa asnje ngjyrosje politike, po me shkrive pe verteti smiley.  Mbase s'fiton Rama se "beri kruajtje me mua" smiley (berje kruajtje eshte adaptim vlonjat i incidentit me lart smiley.)

monda, ajo qe desha te theksoj asht VIP-lleku, kaperdisja,jo-serioziteti qe edhe aty shifet...e jo e "krumja".Ne fakt edhe me fitu  apo jo ai, ska me ndryshu gja per nja 1shek min shqypnia....nese fiton te baj ca te doje po shpresoj qi mos te shkoj ne qytete si Shkodra,Berati gjirokastra e te ngjyrose at pjes apo "site" tradicjonale,sic thot shkinaks ne emen te modernes...dhe ai qe foli per zhvillim te pa-qendrushem qi a zhvillim, pergjegjja a varet se ne cilen pjes te globit behet fjal---jo Oksidenti!

nese fiton do i gzohet pushtetit dhe kaq!sot si sot spo me ban ma pershtypje cil parti fiton,se jam lodh!

Me siper perkufizova punen  e Rames.  Ai ka shume vite qe vegjeton.  Shkoni kerkoni  takim me Kryetarin e Bashkise dhe do ta  shihni  (takimi me popullin eshte nje nga detyrat e percaktuara me ligj te kryetarit te bashkise).

Planin urbanistik nuk po e shohim gjekundi. Ato copa letrash te vendosura ne qender te Tiranes( e cila mbetet plot me gropa) jane njesoj si ato pseudokonkurset qe ka bere zoti Edi keto 9 vjet per qendren e Tiranes.

Projekti i unazes se madhe eshte nje projekt i ideuar qe ne vitin 1993. Nuk po shohim gje te konkretizuar pavaresisht buxhetit marramendes qe ka pasur bashkia ne keto 9 vite. Shtrimet e rrugeve jane te nje cilesie shume te dobet, trotuaret pothuajse mungojne ne 80% te Tiranes, pallatet ndertohen ne cdo vend duke penguar edhe kalimin e zjarrfikeseve ne raste zjarri. Shohim qarte efektet e nje korrupsioni galopant.

Keto jane arsyet qe Edi Rama nuk arriti te krijonte nje levizje per te fituar keto zgjedhje, sepse shume njerez nuk besojne te ato qe i quan ai arritje.

 

 Une nuk di t'i rreshtoj me numra 1, 2, 3, por di qe Tirana ka ndryshuar jashtezakonisht. Jo te gjitha gjerat na pelqejne, ca qe me pelqejne mua nuk i pelqejne nje tjetri, etj, dhe jo per te gjitha (mund te) do biem dakord, por te pakten per nje gje DUHET te biem dakord ne nje diskutim serioz:

Keto vite te mandatit te Rames; Rama ka ZHBERE katastrofen qe BENE Vejsiu me Brojken, ushtare qafleshe te Saliut; - njeri prej tyre me vone i akuzuar per hajdut, i korruptuar ne kulm nga vete lartmadhnia e tij Berishe (Ylli Vejsiu) dhe po atehere, i DAMKOSUR si "karrigethyyyr", po prej Berishes.

Tirana u mbyt nga kjoskat, nga levizja e pakontrolluar e njerezve, ndertimet e paligjshme, pa plan, pa strukture, pa asnje lloj rregulli; u mbyt nga m*ti, era e fekaleve, plehrat, etj; dhe u shtrua vetem 300 metra rruge nga Selvia te Unaza afer rruges Bardhyl. U firuan gjithashtu edhe mbi 680 miljone dollare per 10 km autostrade qe kurre nuk e arriti Voren dhe vetem sa i dha shkelmin e fundit trafikut katastrofik te Tiranes ne Zogun e Zi.

Absolutisht, e perseris, ne menyren me absolute, nuk u vu dore ne asnje shkolle!

Cfare ndryshimi ka ndodhur keto vite???

A ka nevoje per koment?

Cdo gje, qe Berisha me qafleshet e vet shkaterruan ne menyren me banale dhe cnjerezore(tekstualisht, gjithe Tiranen!!!), u ndryshua, u permiresua, u rindertua dhe mori forme.

Nese ka njeri qe di si t'i hedhe poshte keto gjera, atehere po e formoj ate listen qe kerkonte Oltix:

1: nuk ka qene asnjehere ne Tirane,

2: nuk ja ka idene se per cfare po flitet ketu,

3: sapo ka lindur dhe nuk di absolutisht asnje gje,

4:

4a: eshte qaflesh i Berishes, - pjesemarres ne katastrofen urbane te 92-97,

4b: nga ata me pagese,

4c: nga ata qe nuk kane absolutisht asnje gram tru,

4d: servil qe shitet per nje kafe,

5: flet kot sa per te matur pulsin e ndonje peshku ketu.

me kto "argumentat" komplet joemocionale me logjik tftofet si banor tirone qe je e qe biles duket se ke lexu mir mo siper para se te shkrushe, mun tthem qe na ke bind dhe i ka vdek nona ktij muhabeti

 Zotrules...Ke harru dhe nje kategori tjeter...Konkurs per zenie vendi.... Left me ...YYYYYY ne fund sikur nuk po ndihet. Sic duket  vazhdon me ngritjen e podiumeve te Mixhes smiley ... Grupi po pregatit infrastrukturen e Mitingjeve smiley ... AI i FAMSHMi ka lene Hijen... S'ka kush te flase per suksese te Mixhizmit .Tani duhet  nje mik PARTIE qe e njeh TIRANEN qe ne kohen e haleve PUBLIKE...sidomos nga ata qe mblidhnin te dhena per psikologjine sexuale te Tironsve te ardhur nga mbishkrimet ne dyer e mure te haleve smiley  Mixha eshte i shqetesuar se EDI i ka prishe halete PUBLIKE ....ku ti marrin te dhenat keta ????????

Ato "Tironsat" e Bathores skane pse marrin pjese n'diskutim.

Tirana ne '90 kishte 300 000 banore dhe 20 makina. Mbas Demokracise zbriten gjithe kokepalaret e Sales zune toka ku munden dhe e kthyen Tiranen ne shurtore. Kelmendi merrte dhe ai i shkreti 500mije leke per nji leje kioske dhe e mbush tiranen gjithe teneqe. Edhe me vone Brojka qe e kishte mendjen me lujte tavell dhe futboll merrte ndonje apartament per ndonje leje pallati.

Tashti:

1. Kush e di se kush i pas "kioskat" te taivani e di qe duhesh bythe per ti prishe, shto pastaj ato te lane etj.

2. Populli/Biznest u mesuan te paguje taksa dhe jo si ne kohen e rrumpallhones.

3. Po vazhdon me mbjelle ndonje peme, apo me shtru nonji rruge, megjithese mbas kokpalareve nga bathorja vazhojshin e vishin skrapallinj e turli lloj katnari. Ca bo sala (i djathti) - vazhdon ti legalizoje.

Edhe nji gjo tjeter: Shpronezimet per rruge te reja (unaza madhe, evogel etj) ujesjellesin, qarkullimin rrugor e ka qeveria Sales.

Kioskat tek parku Rinia i ka pasur Fidel Ylli me shoke i cili tani eshte nje nga njerezit e aferte te Edi Rames dhe kandidat per deputet(Te gjithe e mbajne mend Bar West). Fidel Ylli ishte nje nga betonizuesit e parkut rinia. Mos flasim pastaj per Blendi Gonxhen, ish krahun e djathte te Edi Rames, i cili e ka pasur kiosken 10 metra larg pallatit ku une banoj. Pastaj erdhen si shpetimtare keta.

Per sa i perket prishjes se kioskave, dihet qe nje pjese e madhe e tyre si psh. tek qendra, piramida, bulevardi "Deshmoret e Kombit" etj. u prishen ne periudhen 1999-2000 ne Kohen e Majkos dhe Brojkes. Shihni arkivat po deshet.

Per sa i perket Kelmendit, me siper kam evidentuar  disa nga arritjet e tij. Te gjithe cunat e Tirones e kane pas dashur (spo flas per keto ardhacaket qe pretendojne  te dine gjithcka). Mbaj mend qe cdo te premte populli kishte takim te drejperdrejte me te, por zakonisht takimet beheshin edhe ditet e tjera te javes. Ne nje kohe kur ekonomia ishte zero ai arriti ta transformonte ekonomine e Tiranes ne nje ekonomi kapitaliste.

Ps. Me vjen keq qe nuk mund t'i kthej pergjigje debatuesve por me ka reduktuar administratoret numrin e komenteve meqenese shfaqja mendim ndryshe.

Ato qe ka bere Rama per Tiranen jane harruar, nuk duken... sepse, ne fakt, njerzit duan "te shohin" ato qe duhet te ishin bere.

Pa bere lidhje me Ramen, them se Tiranes i mungon dhe i nevojitet (shuum) qarkullimi me tramway: praktik, komod dhe kaos-zgjidhes per nje kryeqytet si Tirana.

Rama ka shitur shumicen e shesheve qe kane qene prone publike ( qe do te thote se disa centimetra katrore kane qene timet ) dhe mua nuk me ka dhene koker leku .

Mos valle do te thuash ka shitur ato qe dikur kan qene sheshe prone publike ,dhe qe u kthyen me vone me ardhjen  shpellareve ne shurrtore publike????????

Thoje sic duhet,pse nguron?

Dhe nga gjith ato ton shurre e m.. qe kishin hedh shpellaret neper pronat publike te Tiranes,ty cfar te takonte?

Kioskat tek parku Rinia i ka pasur Fidel Ylli me shoke i cili tani eshte nje nga njerezit e aferte te Edi Rames dhe kandidat per deputet(Te gjithe e mbajne mend Bar West). Fidel Ylli ishte nje nga betonizuesit e parkut rinia. Mos flasim pastaj per Blendi Gonxhen, ish krahun e djathte te Edi Rames, i cili e ka pasur kiosken 10 metra larg pallatit ku une banoj. Pastaj erdhen si shpetimtare keta.

Per sa i perket prishjes se kioskave, dihet qe nje pjese e madhe e tyre si psh. tek qendra, piramida, bulevardi "Deshmoret e Kombit" etj. u prishen ne periudhen 1999-2000 ne Kohen e Majkos dhe Brojkes. Shihni arkivat po deshet.

Per sa i perket Kelmendit, me siper kam evidentuar  disa nga arritjet e tij. Te gjithe cunat e Tirones e kane pas dashur (spo flas per keto ardhacaket qe pretendojne  te dine gjithcka). Mbaj mend qe cdo te premte populli kishte takim te drejperdrejte me te, por zakonisht takimet beheshin edhe ditet e tjera te javes. Ne nje kohe kur ekonomia ishte zero ai arriti ta transformonte ekonomine e Tiranes ne nje ekonomi kapitaliste.

Ps. Me vjen keq qe nuk mund t'i kthej pergjigje debatuesve por me ka reduktuar administratoret numrin e komenteve meqenese shfaqja mendim ndryshe.

Me vjen keq qe nuk mund te debatoj gjate sepse i kam komentet e kufizuara nga Blendi Salaj me shoke.

Cuni i Tirones, Sali Kelmendi, i njohur ne Tirane edhe ne periudhen e komunizmit per frymen moderniste, nje nga themeluesit e Broadway ne Tirane( te gjithe ata qe kane jetuar ne Tirane ne vitet 60-70 e dine se cfare eshte Broadway). Themelues i Partise Demokratike, cun Tirone lindur dhe rritur ne Tirone. Politikani me i pashem qe ka ekzistuar ndonjehere ne Shqiperi.

Kjo puna se cili kryebashkiak ka punuar me shume dhe se cili ka pasur me shume veshtiresi duhet analizuar mire dhe duke patur parasysh edhe gjendjen ekonomike ne cdo periudhe.

Normalisht nuk mund te mohohet fakti qe ne 1992 vendi yne merrte ndihma qe sherbenin per te ushqyer popullin. Edhe sapunin e merrnim ne ndihma. Per te mos harruar dyqanet e bukes ne te cilet njerezit shtypeshin (dyqanet e bukes dhe gjithe sistemin e shperndarjes dhe prodhimit te bukes e manaxhonte Komiteti Ekzekutiv Pluralist qe me pas u shnderruar ne Bashki). Eshte e vertete qe nje kryetar Bashkie i cili merret me furnizimin e popullit me buke ne nje kohe krize te madhe nuk mund te merret dot me reklama ne tv duke dale ore e minute per te reklamuar punen e tij.

Per me teper privatizimi i gjithe apartamenteve ne ate kohe nuk mund te mohohet. Te gjithe ju jeni bere pronare me nje cmim simbolik dhe ky proces eshte administruar i teri nga bashkia.

E megjithate Tirane eci shume ne fillim te viteve 90. Jeta kulturore lulezonte ne Tiranen e vitit 1995.  Hekurat e dyqaneve te bukes u zevendesuan me qepenet te cilet ishin shume estetike. U hapen lokale, disko, kendohej muzike live.

Mos harrojme se populli kishte takim me kryetarin e asaj kohe. E premtja ishte dita zyrtare.

Dihet qe kioskat u shtuan dhe u betonizuan ne 1997-1998. Shume nga deputet e sotem socialist e kishin nga nje kioske tek parku, madje te betonizuar fare.

Dihet qe kioskat u shtuan dhe u betonizuan ne 1997-1998. Shume nga deputet e sotem socialist e kishin nga nje kioske tek parku, madje te betonizuar fare.

Jo, nuk dihet. Ndoshta ti je "bo tirons" ne 97-98. Kjoskat kane filluar qekur Bashkine e kishin Vejsiu dhe Brojka. Jo vetem kjoskat, po dhe halete; cdo qoshe kjoske ishte hale me vete. Kjoskezimi i Tiranes, u be kur PD ishte ne pushtet. Pike. Eshte pikerisht e kunderta e asaj qe thua ti; gjate fillimeveve te 90, Tirana u kthye ne halen qe eshte munduar Rama per te tjetersuar; dhe as nuk eshte e vertete qe jeta kulturore u zhvillua; te zhvillosh ndonje konkurs Miss Albania apo Te Shtunat ne Hollivud, nuk eshte zhvillim i jetes kulturore. Dhe "prezantimi" i ndonje qepeni, nuk eshte zhvillim estetik!!! Kete lloj pershkrimi mund ta kesh marre te gatshem te selia jote ti, edhe kete besoj qe e kane bere ca nga ata qe ne Tirane zbriten me yrysh fale Berishes.

Kur Rama mori Bashkine, i shkundi te gjithe. Ky eshte fakt.

lol haha Me thene te drejten duket qe sje tirons. Ylli Vejsiu ka qene Minister i Arsimit ne ate kohe. Kryetar Bashkie ka qene tjeter person. Te lutem kur te me kthesh pergjigje here tjeter informohu paraprakisht...Dhe per me teper flit me fakte dhe jo me deklarata militantesh.

 

eee... mund te them edhe kete tjetren: "Kur Berisha ishte Kryetar i Bashkise se Tiranes", dhe prape se prape ti nuk ke si ta kundershtosh.

Nuk ka rendesi cfare emri do i vesh, per vitet qe po flet ti, Bashkine e Tiranes e kishte ne dore shpura qe njohim te gjithe, dhe katastrofa urbane ndodhi pikerisht gjate kohes qe ti thua se "lulezoi". Nuk e marr vesh se kush eshte deklarate militanti, te permendesh gabim Berishen (vejsiun ne kete rast; qe ke te drejte)  apo te thuash ate qe thua ti...

PS: duket qe s'jam tirans, se Tirana ne 1990 ka patur rreth 300 000 banore, sot ka ndoshta 1 miljon, dhe kjo jo per shkak se pollen si lepujt tironsat, po nga prurjet e pakontrolluara te pushtetit qe permenda me siper. E nese po flet per nje qytet ku me pak se 1/3 jane popullsi "autoktone" (shumica te zbritur ishin dhe atehere, por nejse), atehere e pranoj, nuk jam tirons. Ti je 3 here me shume tirons se une.

E cuditshme eshte qe per ty kjo eshte aresye per t'u krenuar, ndersa per mua, nese s'do me vinte per te vjelle, nuk do me interesonte minimalisht.

Mirupafshim Zotrules.  Te kerkova te kishe informacion qe te benim debat tamam.  Ne Tiranen e 90 njerezit nuk kishin buke te hanin, ne Tiranen e 96 qyteti kishte nje ujesjelles modern, Bovillen, qe siguron uje akoma edhe sot per Tiranen, kishte nje rrjet te rinovuar te shperndarjes se ujit qe sot po amortizohet nga carjet vend e pa vend qe behen.Pas 4 vitesh te qeverisjesh se qytetit nuk kishte me nevoje qe kryetari te merrej me furnizimin e popullsise me buke, me mbajtjen ne kembe te Birres Tirana apo Kombinatit te Drurit sepse zhvillimi kishte kaluar ne stad tjeter. Pas 4 vitesh ne Tirane ishte rinovuar teresisht sistemi i shperndarjes se energjise duke ngritur ne cdo lagje kabina te reja elektrike. Krahasimi i Edi Rames me periudhen e drejtimit te Tiranes ne vitet 90 eshte njesoj si te krahasosh Napoleonin me kapterrin e ushtrise komuniste shqiptare. Normale qe kapterri do krenohet se ka kallashnikov dhe do thote une jam me i mire por gjenial mbetet Napoleoni. Duhet te fillosh te dallosh dhe te ndash ato ndryshime qe i sjell vete koha sepse kushtet ekzistojne (buxheti i Rames ne 3 vjet ishte 10-fishi i 2 kryetareve te PD ne 8 vjet se bashku) nga ndryshimet qe edhe pse je ne nivelin 0, ske buke te hash arrin te ecesh perpara.

Ti nuk paske qene kurre ne Tirane! Nuk e di se nga je, por ne Tirane nuk paske shkelur kurre!

Gjithe te mirat dhe ty. Dhe nuk do beje keq te shkoje ta shihje vete njehere Tiranen. Eshte kryeqyteti i Shqiperise. Nuk eshte shume larg nga Vicidoli, sidomos qe pas fillimviteve `90, - Vicidoli eshte bere lagje e Tiranes.

lol Mos me bej te qesh. Ti qe e bere Ylli Vejsiun kryetar bashkie. hahahahah. Ik me plako lexo pak mbi historine e Tiranes se qenke konviktor fare.

Po kjo eshte fatkeqesia e shqiptareve... shitet karasi per krap dhe pordhet me te renda i kane ata qe nuk fshijne dot qyrret e tyre.

ehe. Lamtumire plako. Dhe te lutem mos shpif dhe mos shkruaj kot kur s'ke informacion.

eshte hera e dyte qe "ndahesh"... mund te kruhesh gjetke dhe te pakten te kesh miresine te respektosh veten kur thua "mirupafshim" apo "lamtumire", dmth, qe te mos kthehesh prape e te thuash "tumir'mec", a ku e di une cdo te pjelle ai neuron qe te ka mbetur.

Beji te fala Vicitolit kur te dalesh nga internet kafeja.

(megjithese nga mprehtesia e rralle me duket se punon o shofer deputeti, o truproje PD-je, ose thjesht, kryetar i fanclubit "na bashkoi qafleshizmi ne mitingjet e doktorit".) smiley

Po gjetke, po te lutem komuniko me ato katunaret e jugut me kete gjuhe, andej nga ke ardhur se jo per gjo po ta shpif. Hajt shnet! (Edhe ske te drejte te flasesh per Tironen. Tirona do bohet Republike dhe sdo pranoje katunaret si puna jote).

smileysmiley) :laugh: smiley

mos harrove te thuash ndonje gje? "tumirmec"? se lamtumiren e konsumove me siper...

apo dhe ti e kuptove qe te mban fjala sa shosha ujin...

ihiiihihihihihihihi

smileysmiley) :laugh: smiley

shshshhhhh Tirona Republike! Mylle!

Llafi jot ne vesh t'Rames dhe Zotit qofte!

E dime qe gjithe m*ti aty u mblodh, te pakten ndoshta shpeton Shqiperia.

 

na numroni ca ka bere rama ne 4 vitet e fundit? (jo ca ka bere kur e kishte pune full-time, por tani qe eshte krietar partaje)

U dashkan qindra komente per te shpjeguar ca ka bere Rama per Tiranen? smiley

S'kisha nge ti lexoja te gjitha komentet, po ja nja dy te forta nga ato qe lexova

   1. Ka dhene leje ndertimi pallatesh
   2. Leje ndertimi pallatesh ka dhene
   3. Pallate leje ndertimi ka dhene
   4. Dhene ka leje ndertimi pallatesh
   5. Ndertimi pallatesh leje ka dhene
   6. ...........................................................

 

Dhe kjo tjetra me Naton, trangullin dhe mercedesin e forte.
 

 
E pra si ka qene Tirana atehere eeee. Njerez me syte me gjak, filma pirate, vrasje therje sherre, dielli nuk dilte asnjehere vetem shi. Sapo erdhi Rama cdo gje ndryshoi. Celen lulet, celen pallatet dhe filloi dhe idiotsia e njerezve qe i dhane mandatin tre here atij copes se mishit qe eshte mjeshter propagande. Jo me kot edhe diten qe morem ftesen per ne Nato kur doli ne televizor pervecse ishte i nxirre ne surrat gjithe nerva filloi te na thoshte qe mua sme intereson Nato por ai fshatari qe nuk po i rritet trangulli tek shtepia Smile Ketij i them mjeshter propagande une. Mos kini merak se kur te vije Rama ne pushtet (ne enderr) ai fshatari qe ska buke te haje do dali xhiro neper fshat me s 320 kurse peshkataret do bejne xhiro me jahte.
 

 

Ka 2 vjet qe nuk shkel me ne bashki,pra ska cfare te beje per Tiranen (Me fal.Kur eshte mbledhur KRRT ka qene)

Cfare ka bere Edi Rama per Tiranen?

1. Ka bere punen e tij per te cilen eshte paguar.
2. Ka keqperdorur vendin e tij te punes ne dhenie e lejeve te ndertimit.

Komente:

+
Padyshim puna e tij ka qene me e mire se e paardhesve nga '90.
Pune shume te mire ne mandatin e pare, besoj Edi Rama akoma nuk e shihte veten si politikan, ne:
Prishjen e kioskave dhe gjelberimin e qendres.
Rregullimin e rrugeve kryesore te qytetit.
Ndricimin e rrugeve.
Transportin urban (heqja e mikrobuzeve -nqs ishte pune e bashkise).
Ne menyren e re te administrimit te bashkise dhe minibashkive.
Plani rregullues i qytetit
 

-
Pune shume te dobet ne mandatin e dyte dhe te trete ne: 
Transportin urban
- shume pak linja te reja, cilesia e sherbimit eshte tmerresisht e ulet deri fyese.
Administrimin e territorit 
- Asnje park i ri  u ndertua apo u projektua keto 8 vitet e fundit. Pemet e mbjellura ne anet e rrugeve nuk i zevendesojne dot parqet.
- Vende publike per aktivitete sportive, shume pak deri aspak.
- Vendparkimet me pagese ne Tirane, shume pak deri aspak (nuk jam ne dijeni nese ka vendparkime me pagese ne Tirane)
-Nderhyrja ne blloqet e banimeve, shume e ngadalte.
-Shitesit ambulante anes rrugeve te qytetit, vazhdojne te ekzistojne ne numer te madh.
-Lejet e ndertimeve.
 

Ka mundesi per justifikimin e punes se dobet duke marre parasysh nivelin e ulet te qytetarise ne Tirane (dmth mungesen e nje komuniteti qe bashkepunon per te miren e pergjithshme), niveli i ulet i bashkepunimit midis qeverise dhe bashkise se Tiranes, dhe rritja e popullates ne Tirane.

Tirana ka nevoje (ashtu si gjithe Shqiperia) per nje kryebashkiak qe ka nje vizion per Tiranen, deshire per te permiresuar gjendjej dhe mbi te gjitha te virtytshem. Ne rast se ambienti ia ben te pamundur realizimin e vizionit atehere ky person jep doreheqjen duke iu kerkuar falje banoreve qe e zgjodhen dhe duke akuzuar publikisht ngjarjet apo personat qe bllokojne zhvillimin normal te qytetit.

Edi Rama nuk duhet te ishte me kryebashkiak, por ndoshta ka patur mungese alternativash me te mira.

Krahasimi i punes se Edi Rames me paraardhesit e tij duhet bere mbi baza reale. Duhet te bejme dallimin midis risive qe i sjell koha dhe punes se vertete.

Te mos harrojme qe prishja e kioskave (konstruksione prej teneqeje qe u betonizuan ne 97-98) te cilat shumica ishin ne pronesi te shokeve te Edi Rames (Fidel Ylli me shoke, betonizuesit e Parkut Rinia, sot betonizuesit e Tiranes dhe deputete te PS) u realizua me ndihmen e nderhyrjes se qeverise se asaj kohe (Ilir Metes) nepermjet policise si dhe policise ndertimore. Te mos harrojme gjithashtu qe nje pjese e  madhe e kioskave ne Tirane u prishen edhe ne vitin 1999-2000 si rezultat i marreveshjes se Albert Brojkes dhe Pandeli Majkos(kryeminister). Ne ate kohe u prishen te gjitha ndertimet ne qender te Tiranes, pergjate bulevardit Deshmoret e Kombit, perreth Partise Socialiste, perreth Piramides etj.

Te mos harrojme qe ne '92 ne edhe sapunin e merrnim ne forme ndihme. Te mos harrojme qe te gjithe u beme pronare te apartamenteve me nje cmim simbolik, u ndertua Bovilla, u arrit te dilej nga kriza e bukes e 91-92 ne Tirane (ju duket e cuditshme po ne ate kohe kryetari merrej edhe me kete pune), u  ndertua gjithe rrjeti elektrik qe funksionon edhe sot, gjithe sistemi i ujrave qe funksionon edhe sot, u realizua gjithe privatizimi i ndermarrjeve shteterore ne Tirane duke bere te mundur kalimin ne nje ekonomi kapitaliste.

Bema e tij e fundit per Tiranen eshte qe la per dy vjet Shalsin Kryetar Bashkie.

CFARE KA BERE?

 1. Ka ngjyrosur pallatet
 2. Ka prish kioskat
 3. Ka dhene leje ndertimi
 4. Ka ndertu rruge
 5. Ka rregulluar bllokun ... mos ishte rama sdo kishim disko smiley
 6. E ka trajtuar tiranen si placke te veten
 7. Ka kontribut per kte qytet
 8. Ia ka var punes qe 2007
 9. Ka ndricu rruget
 10. Ka rregullu cik autobuset
 11. Na ka harru fare

THONE PASTAJ se ska njerez te paparti ne shqiperi!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).