Ç'është 5 Maji ?

 

 

10 Komente

ehh , per te vene duart ne koke et...

O moj Shqipni, e mjera shqipni,kush te ka qit me krye ne hi

ti ke pas qene nje zonje e rande ,burrat e dheut te therrisnin nane..........

 

5 maji s'eshte ai busti i ndertuar ne kohen e diktatorit.

5 maji per Mixhistet eshte permendorja e ushtareve Greke " Rene Deshmor ne Shqipri per Lirine e Atdheut te tyre" Me duket se eshte dhe nje dicka si perkujtimore per Ushtaret Gjermane te Hitlerit qe"Rane per Lirine e Gjermanise ne Shqipri ,ne bashkepunim me deshmore Shqiptare" per Lirine e Shqiperise. Ata qe jane ne mjegull , tym e hi duhet te jene armiqt e Lirise qe na ka sjelle Mixhizmi me Jozefinen...

Deshmoret qe vriten ne lufte,respektohen!

Keshtu bejne te gjithe kombet e qyteteruar.

Te bejme nje analogji me Kosoven.,ne Kosove rane ne lufte disa deshmore,sot kujtohen me shume respekt dhe lavdi.

Nesr mbas 50 vjeteve ,lindin Leftera, et,the speakera, etj ...qe i perbuzin,ose me naivitetin e tyre do te qeshin,ose fantazojne ne mendjet e tyre gjithefare,teorirash,rikthimesh,ne nje realitet qe nuk e kuptojne dot te kaluaren,sepse nuk njohin dot veten e tyre!

 

 

 

kemi himn te bukur ne fakt....se di pse mu me zgjon nacjonalizmin qe fle brena meje sa here e digjoj....m vjen t kam flamirun e te dal ne mes te rruges smiley 

Ca ishte 5 Maji dhe njehere...se e kam harru? smiley (pra pse u zgjodh kjo date?)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).