1460

Di gje njeri se cfare territori kish ndermend nje murg italian i vitit 1460 kur thote se ka qene ne 'Maqedoni'? Asokohe Albani dhe Maqedoni me duket se perdoreshin njekohesisht per territorin e shtetthit te Skenderbeut, por nuk jam shume i sigurt.

6 Komente

Qafir percaktoje te pakten vepren ku e thote ky murgu se keshtu ne ajer s'besoj se do jete njeri ne gjendje te pergjigjet.

Po flas per nje Leonardo nga Pistoia i cili ne nje manastir "Maqedoni" paskesh gjetur nje liber-thagem te quajtur Corpus Hermeticum. Disa thone qe ka qene ne manastiret e malit Athos, por s'jam i sigurt nese ajo zone cilesohej nga injorantet evropiane si Maqedoni apo jo....dmth ka nje fare probabiliteti qe te kete qene ne shtetthin e Skenderbegut(mgjs s'besoj te ket patur ne ate shtetth aq manasitire te pasur ortodokse qe te kishin kete far libri ne kasaforte)

qafir lajmet jane te pakta megjithese kjo maqedonia e famshme per te cilen ti kerkonma ha mendoja qe smund te ket qene Shqiperia e Skenderbeut dhe motivet jane disi te vecanta....

1) ne ate periudhe osmanet kishin shtrire mire fene e tyre ne nje pjese te madhe te arberise....shume kishin filluar te nderronin fe....

 

2) manastiret me te medha kane qene ato qe jane jashte kufirit te sotem shqiptar

 

3) me duket e habitshme qe nje veper "Corpus Hermeticum" te shkruara nga ermete trismegisto ne egjipt qe nuk kishte ide qe pershkonin me kishen e romes (dhe ne ne ate periudhe ishim shume te lidhur akoma me kishin e romes, shembull pushtimet veneciane ne tokat shqiptare)

 

4 ky prifti nga sa kuptoj ne disa rreshta ketu (http://amsdottorato.cib.unibo.it/169/1/t...)  ne fillim ky liber por dhe libra te tjere te prure nga prifti na paskeshin qene ne greqi pastaj ...ne kete mes hamendesoj qe mund te ken qene dhe ne kostandinopoje qe para renies shume nga ata qe migruan moren libra tes humte me vete(kjo eshte e dokumentuar te pakten per ata greke qe para renies se kostandinopojes erdhen ne itali...), mbase libra te tjere jane shperndare ne ivse si maqedonia...

 

5nje tjeter gje qe me ben te them me plot goje se mund te ket qen vertet maqedoni ajo zone eshte edhe peridha ku eshte gjetur dhe burimet...ne Firence...mos harrojme se ne firence ne kete periudhe perveçse eshte periudha e humanizmit eshte dhe je periudhe ku gjerat duhet te jene te sakta dhe kane rendesine e vet,...filologe matematiciene filozofe, mjeke gjeografe e historiane ishin te mbledhur ne firencen e de medici....dhe dua te saktesoj idene qe donin te ishin sa me shume fiks ne shkrimet e tyre....

 

se di mbase gaboj...

 

Po, gabon o zoti buf dhe per te pesta pikat pra. Po sidomos per ate te treten...

3) me duket e habitshme qe nje veper "Corpus Hermeticum" te shkruara nga ermete trismegisto ne egjipt qe nuk kishte ide qe pershkonin me kishen e romes (dhe ne ne ate periudhe ishim shume te lidhur akoma me kishin e romes, shembull pushtimet veneciane ne tokat shqiptare)

Nuk ishim gati aspak fare te lidhur me kishen e Romes. Pushtimet Veneciane ishin aq te parendesishme ne krahasim me teresine territoriale, saqe me plot goje do thoshim qe ishin "ishuj". Pastaj, nuk eshte e vertete qe Venediku kur pushtonte u nderronte dhe fene njerezve... Venediku ka pasur goxha territore edhe ne Greqi, pervec ishujsh (si Qipro) etj... dhe nuk me vjen ne mendje asnje aleance me kishen e Romes aty.

Qafiro; Maqedonia ne ate kohe ka qene koncept me i zgjeruar se ai qe kemi tani. Ka qene provinca e Maqedonise, qe ka patur status te tille qe ne Kohen e Romes.

Per ne mesjete, behet fjale per kete rajonin ketu:

Ne kohen e Romes provinca ishte keshtu:

Pak a shume merr pergjigje pyetja jote.

PS, osmanet, nuk ja vune emrin Skenderbe Gjergjit se kujtuan se ne nje vend te botes (kuturu) gjeten nje Aleksander te dyte... Dhe kam pershtypjen se osmanet DININ DICKA.

Do ishte e 'papame' fare nqs manastiri ku ky murg bleu kete liber i bie te kete qene ne arealin Shqiptar. Jo per gje po ne shquhemi per mendim 'hermetik', dhe mund te akuzohemi per perhapje 'infeksioni', qe as Umberto Eco nuk i gjen dot ilacin.

1) ne ate periudhe osmanet kishin shtrire mire fene e tyre ne nje pjese te madhe te arberise....shume kishin filluar te nderronin fe....

Buf, ku bazohesh per kete qe po thua? Mua me duket shume e pasakte, po flasim per 1460 ? Apo jam gabim?

Na sill ndonje link te besueshem per kete.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).