Po sikur 28 Qershori të konfirmojë ZOGBY-N e prillit?

Përfytyroni pak se ç‘do të ndodhë, nëse fiton zgjedhjet Sali Berisha! Nuk është se do të ndodhë vetëm një gjë. Do të ndodhin shumë gjëra. Nga t‘ia filloj? Qysh të nesërmen opozita, dua të them Partia Socialiste, do të fillojë të shkërmoqet nën trysninë e orekseve të grupeve rivale, të cilat ose ekzistojnë, ose do të krijohen e të cilat do të synojnë të marrin timonin e lënë nga Edi Rama.

Edhe në mos pastë një luftë civile brenda partisë, edhe në qënçin të zotët të zgjedhin kollaj-kollaj një kryetar të ri, shkërmoqja do të ndodhë, prapëseprapë; do të ndodhë prej zhgënjimit e demotivimit të pakthyeshëm të pjesës më të ndriçuar të opozitës së sotme (të kuptohemi, të opozitës në terma kulturorë, e jo në terma politik&eumlsmiley, e cila pas kësaj mund të mos i lejojë më vetes kokëçarje opozitare apo shqetësime të natyrës publike në një vend, ku gati të gjithë do donin të ishin në anën e pushtetit e ku opozita rëndom përbëhet prej atyre, të cilët pushteti nuk ka dëshirë e fuqi t‘i rekrutojë si të vetët. Por do të ndodhë edhe prej demotivimit të masës së madhe të anëtarëve e të militantëve, të cilët do të ndihen të lodhur, të mërzitur, të shushatur e të ligështuar sa të duash e për një mijë e një arsye.

 

Nëse sa më sipër nuk ju bën të shqetësoheni (po, një opozitë e zgërlaqur përbën një problem të madh për demokracinë, por nga ana tjetër, shkërmoqja e këtyre partive tona nuk është ndonjë hatá e madhe), ka gjëra të tjera që do ndodhin. Një fitore e Berishës do të sillte një berishizim të frikshëm të shoqërisë, e cila është bajagí e berishizuar edhe pa këtë fitore. Çfarë dua të them me këtë? Dua të them se gjithçka do të kushtëzohet e dominohet prej tekave berishiane, prej optikës berishiane, prej logjikës berishiane, prej interesave berishiane. Do të ndodhë në mënyrë të shfrenuar ai proces që ka ndodhur në një formë më të përmbajtur këto katër vitet e fundit, ndërkohë që të tjerët s‘do të bëzajnë, o prej frikës, o prej interesit, o prej përtacisë intelektuale, o prej ku e di unë se çfarë. Doni një ilustrim? Në harkun e katër viteve të fundit Berisha ka folur nja dyzet herë lidhur me ngjarjet e vitit 1997, të cilat në fakt u provokuan bash prej tahmasë së tij për ta sunduar, e jo për ta qeverisur këtë vend. Të dyzet herët e ka emërtuar atë ngjarje si një rebelim bolshevik. Dhe në krahun tjetër, një nga promotorët e atij "rebelimi bolshevik", Fatos Lubonja, me siguri prej përtacisë, nuk ka gjetur asnjëherë kohë, nerva e motivacion për t‘iu kundërvënë tezës berishiane, e cila ka zënë vend dhe nëpër libra shkollorë tanimë. Po kështu janë sjellë dhe udhëheqës të tjerë të atij "rebelimi bolshevik" (në atë mot Neritan Ceka shfaqej ekraneve të CNN-it e të BBC-së duke ulëritur: Berisha is a thief, a corrupt politician, a dictator. Ku është sot Neritani? Hm! Është një nga mbështetësit më të mëdhenj të Sali Berishës, bashkë me Imamin, Rulin, Zogajn, etj., të cilët, ashtu si Lubonja - por jo prej përtacisë, amá - kanë bërë të tyren variantin berishian të asaj cope të historisë, në të cilën këta vetë janë të arkivuar si armiq për vdekje të Berishës. Lëmsh dynjaja, ë? E po ç‘ti bësh? Kështu janë punët).

 

Doni një ilustrim tjetër? Gjykatat shqiptare kanë arritur në përfundimin se vrasja e Azem Hajdarit është bërë për motive që e njollosin vetë Azemin. Sali Berisha ka pasur në dorë ta rihapte procesin gjyqësor (ka qenë një nga premtimet më të bujshme të tij), dhe kështu nga njëra anë ne shqiptarët do të kishim mundësi të merrnim vesh të vërtetën e madhe mbi atë që ai vetë e ka quajtur vrasja e shekullit, nga ana tjetër do të hiqej balta e hedhur mbi figurën e Azem Hajdarit nga vendimi i procesit të parë gjyqësor. Pse Sali Berisha nuk e rihapi këtë proces? Të gjithë e dinë, por askush nuk e thotë. Dhe të gjithë bëjnë sehir deklaratat e herëpashershme të Berishës, me të cilat ai i bën karshillëk kujtesës shtetërore: Azem Hajdari është dëshmor i madh i demokracisë. Dhe kështu e vërteta e parë, sipas së cilës Azem Hajdari është viktimë në një feud mafioz, na rezulton të jetë thjesht një e dhënë e parëndësishme arkivash, ndërsa e vërteta e dytë, sipas së cilës Azem Hajdari është një dëshmor i madh i demokracisë, është e vetmja gjë e nyjëtuar dhe e nyjëtueshme nëpër foltore, nëpër studio televizive, nëpër faqe gazetash e nëpër komente. Edhe në këtë rast pra, është shteti që gënjen dhe Berisha që thotë të vërtetën. Berisha është ultima ratio. Ja pra, ky është berishizim i shtrirë në mënyrën më të frikshme. Ka dhe plot ilustrime të tjera, të cilat nuk bëjnë gjë tjetër, veçse na kallin në kokë idenë, se rruga e berishizimit të shoqërisë shqiptare, madje dhe të kulturës shqiptare, është totalisht e hapur dhe e shtruar. Fitorja e zgjedhjeve të 28 qershorit do të ishte veç shtresa e asfaltit në këtë rrugë. Pas kësaj date edhe sex-in do të duhej të bënim si Sali Berisha. D.m.th s‘do ta bënim fare, pasi dhe Sala ka kohë që nuk bën.

 

Por le t‘i lëmë shakatë me sex-in e Berishës. Ka dhe një formë tjetër berishizimi të shoqërisë shqiptare. Dua të them se, nëse deri më sot na fanepsen përpara syve me një lloj frekuence mizëri berishianësh (në rrugë, në televizor, në facebook, në kafene, nëpër zyra, etj., etj.), pas zgjedhjeve do të na fanepsen dhjetëfish më shumë. E do të jenë më prepotentë. Ndoshta, dhe më të dhunshëm. E në këtë mes nuk e kam fjalën vetëm për gangsterët e rrugës. Jo, e kam fjalën dhe për këtë botën tonë intelektive. Sot bën vaki që Blendi Fevziut mund t‘i japë ndonjë të kafshuar ndërgjegjja e vet, teksa organizon me kryeministrin një orgjí televizive në çdo dy javë (me këtë që ka bërë në studion e vet, ka hyrë me siguri në librin Guinness të rekordeve), por nesër do t‘i kafshojë ndërgjegjja pikërisht ata që nuk bëjnë si Blendi Fevziu. E lumi e marrtë pastaj gazetarinë shqiptare! Më keq se sa e ka marrë. Dhe kjo që ndodh me gazetarinë, do të ndodhë në çdo lëmë të sferës publike.

 

Ka dhe më. Rikonfirmimi i Berishës në pushtet, në rrethanat që është marrë vesh se ai, tok me bashkëpunëtorë e familjarë të tij, është autori i aferës kolosale korruptive në rrugën Durrës-Kukës dhe e tragjedisë së stilit mafioz në Gërdec (dhe këto nuk janë shajní të mijat apo të dikujt tjetër; këto kusarira e krime të markës Berisha janë të provuara nga sulmet që vetë Berisha ka ndërmarrë në mënyrë të pacipë e të trashë kundër Prokurorisë bash në momentin që kjo e fundit ka nisur hetimin e këtyre aferave), do të jetë jo vetëm një përqeshje fatale e drejtësisë në këtë vend, por dhe një patentë që i jepet këtij maskarai për të bërë ç‘i ka ënda me këtë vend e me ne. Pas kësaj, ai ka arsye të mos ndalet përpara asgjëje e askujt. E patë se si u tha gazetarëve, kur e pyetën se përse nuk respektohet statuti i Partisë Demokratike? U tha - qeshni po të doni! - se unë ju kam futur në NATO, e ju e keni mendjen tek statuti i një partie. E dini se si do të na përgjigjet neve, kur nesër ta pyesim se përse po e shkel Kushtetutën shpesh e më shpesh? Do të na thotë, se ai po përpiqet të na heqë vizat e hyrjes në vendet e BE-së, ndërsa ne e paskemi mendjen tek një fletushkë e qelbur si Kushtetuta. Ja, këtë do të na thotë. E pas kësaj, do t‘i japë urdhër Parlamentit të mblidhet në një seancë urgjente, pasi deputetëve do t‘u mbajë një fjalim përshëndetës miku i madh i Berishës, rrjedhimisht miku i madh i Shqipërisë dhe i shqiptarëve, Damir Faslliç.

 

Por do të bëjë dhe gjëra të tjera. Përderisa pati guxim t‘i vërsulet Prokurorisë së Përgjithshme mú në ditët e krimit të madh të Gërdecit (një histori me bir e me baxhanak, e dokumentuar me firma e vula kryeministrore), ai nuk do ta ketë për gjë t‘i lajë hesapet në harkun e një jave me Ina Ramën. Motivacionin e ka të gatshëm (edhe këtu qeshni po të doni!): Ina Rama nuk ka luftuar korrupsionin. Dhe këtë herë nuk do të frenohet prej askujt e prej asgjëje. Të gjithëve do të na thotë, se "verdikti popullor është apel për të çuar deri në fund ca punë të nisura e të mbetura në mes të rrugës për shkak të presionit mediatik, politik e ndërkombëtar". Madje, edhe Ambasadorit Amerikan, përballë të cilit është tutur gjithmonë si një çapaçul province (për turpin e këtij vendi, kuptohet), do marrë guximin t‘i thotë në stilin e vet, se "amerikanët janë miqtë tanë, por unë nuk mund të eci kundër dëshirave të popullit tim. Shteti ligjor është shtet ligjor, institucionet janë institucione, Kushtetuta është Kushtetutë, por asgjë nuk mund të dalë mbi verdiktin popullor".

 

Dhe me këtë do të justifikojë shkarkimin e Bamir Topit nga posti i Presidentit të Republikës, shkarkimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, shkarkimin e anëtarëve të Gjykatës së Lartë, bllokimin e televizionit "Top Channel", marrjen nën sqetull të SHISH-it, etj., etj. Ndoshta nuk do të ketë nevojë t‘i bëjë gjithë këto gjëra, pasi pas zgjedhjeve do të jenë vetë institucionet që do të squllen si me magji e për fare. Dhe do të jenë po këto institucione që do t‘i bëjnë "amin" në çdo rast; do t‘i bëjnë "amin" edhe kur ai të tentojë të ndryshojë nga themelet Kushtetutën e vendit, me synimin që ta rikrijojë dhe njëherë postin e Presidentit të superfuqishëm të Republikës, ku ai ka planifikuar të mbyllë karrierën e vet politike e jetën e vet humane (humane! Hajt mo!). Do jetë ndoshta viti 2032.

 

Kjo puna e vitit 2032 është shaka? He, unë vetë nuk e marr me shumë shaka. Provoni e votoni për të në zgjedhjet e 28 qershorit, dhe do ta shihni se sa shaka është!

98 Komente

ai ka planifikuar të mbyllë karrierën e vet politike e jetën e vet humane (humane! Hajt mo!)

bllokimin e televizionit "Top Channel"

paske hallin e Deja vu-së mre ?  Po hec o burrë se sdo vdesesh për bukë ....

smiley

 

Pas kësaj date edhe sex-in do të duhej të bënim si Sali Berisha. D.m.th s‘do ta bënim fare, pasi dhe Sala ka kohë që nuk bën.

 Përfitoni nga rasti deri me 28... qitini ujt e zi se keni për tu bo pishman pastaj smiley

Mah, po fitoi Berisha serish kam pershtypjen qe shume nga keto qe shkruajne ketu do ju duhet te shtrengojne rripat (ose te mesojne si te mos politizohen).

Lexova vetem paragrafin e pare dhe me kane fillu sikletet. Pu pu pu, rrezikon te na shkermoqet foleja e "lavireve" (s'ma mush menien fare si fjale kjo po çar t'i boj "moralit" te Peshkut)

"E" mos e rruj se seksi mçeftas te njit mo shume (le ai i jashteligjshmi i here!) hahahahaha

Mu afer Fierit, o nji lokal qe ka na dy majmune qe i kane k... blu. A e ka thone Too Much (copiright njeriu_me_vlera ose teprizma) qe po fitoi Sala vetem grate do ja hudhin apo e ka lone per heres tjeter.

Sinqerisht si ka mundesi qe vehen te Peshku akoma shkrimet e ktij. Ky o VETEM patetik.

Po kështu janë sjellë dhe udhëheqës të tjerë të atij "rebelimi bolshevik" (në atë mot Neritan Ceka shfaqej ekraneve të CNN-it e të BBC-së duke ulëritur: Berisha is a thief, a corrupt politician, a dictator. Ku është sot Neritani? Hm! Është një nga mbështetësit më të mëdhenj të Sali Berishës, bashkë me Imamin, Rulin, Zogajn, etj.,

Po dihet qe ne Shqiperi politika eshte biznes,i paster,pa qene nevoja te perdoresh gjuhe diplomatike!

Pa cipe fare...eh mer Nano mire e ke ti,po ja keshtu eshte atje, vagabondet,jane ne pushtet!

Nuk mund te presesh gje nga nje "analist" i ketij lloji qe shprehet se "Nuk do ta shaj Ramen deri diten e zgjedhjeve sa te humbasi Berisha dhe me pas do ta shaj". Phhh njeri i vogel.

Akoma me kete Skozofren analist. I gjith shkrimi me demek, votoni Ramen, se gjynah do ta lini Shqiperine pa Opozite, edhe eshte keq per Demokratizimin e vendit. hahahhahahahah

 

O Mustafa, je me te vertet shume poshte, me kete servilizmin tend ndaj Rames. Tregohu mer burre pak me asnjanes, edhe mos i shiko gjerat gjithmone tek GOGOLI Berisha. Po qe se fiton ai , ca don me thone ti qe populli eshte budalla? edhe vetem ti edhe Rama jeni te zgjuar. ??

 

 

Shkrimi si te gjitha shkrimet e linjes se Mustafajit , kujdesni burra se do vij GOGOLI Berisha smiley

p.s mire qe je patetik deri ne kulm,por edhe genjeshtare i paftyre. Si beje ate nate kur dolen Rezultatet e Zogbyt, jo se kam thene qe Shqiptaret kane per tu ndikuar nga NATO, e kam pasur me shaka. Genjeshtare deri ne ekstrem. Po ju nuk e kuptoni ( ti bashke me ate Median e Top-Chennelit ) qe e shani kaq shume Berishen, ( kur e meriton , ta bejme hallal) po beni efekt Bumerang kontrovers.Vetem per te pare edhe nje here fytyren tende te vrerosur,bashke me ato Skuthat qe te vijn nga pas. Populli do votoje Salen.

 

 

kesaj i thone voto ramen po deshe me bo seks pas 28 qershorit (turp much-it e turp shqip-it qe komentojne ne keto nivele, sikur te kishte nevoje berisha per t'u kap nga jeta intime). c'ishte kjo thirrje elektorale e paster fare? u dashka te kujdesemi se mos na shperbehet opozita kulturore. ikskjuz mi? cer o kjo? tip isoje, nje e pret e nje e kthen? apo eshte kunder-kulture, guna-goca me converse? apo mos eshte opozite me kulture si me thene opozite me edukate, pa llafe te pista, pa folur ta zeme per impotencen e kryeministrit?

te votuarit kunder berishes, kunder nanos, kunder adil carcanit, kjo po qe e zhvillon vendin. se pastaj vjen tjetri rehat fare, i fut nje te nderruar tapicerise edhe u zgjidhen hallet.

Shkrim i mire Muc,

5 Yje. Dhe hic mos u merzit se jo cdo gje qe shkruhet mund te jete e kuptueshme nga disa pipell te peshkut.

Ja eshte nje atje me siper psh qe nuk e kupton fare se cdo me thene qe "rebelimi bolshevik" i vitit 1997 ka zene vend ne librat shkollore tanime.

Nuk eshte me inat, s`ke cer i ben . smiley

analizat e ktit tipit sduhen te meren parasysh se ka konflikt interesi me berishen ky. mban ca inate te vjetra qe nga koha kur ishte kryetar i deges se pd ne skrapar a ne nje qytet tjeter aty afer. sa per ps, dihet qe do behet kasht e koqe, sepse do ndjeki trendin e partive europjane socialiste!

Pas kësaj date edhe sex-in do të duhej të bënim si Sali Berisha. D.m.th s‘do ta bënim fare, pasi dhe Sala ka kohë që nuk bën...!!

 

Po ti pishen i ke mbajt o Mustafa???!!! Po sikur te dale Ai burri dhe te  thote qe .." me punon dhe me punon shume mire biles..." cdo  te besh zatrate pastaj???1!! Ho njehere ta ngjojme?!

Po pra, nuk e kupton qe i ka mbajt pishen Berishes, ashtu si Berisha u mban pishen motrave dhe grave te deputeteteve shqiptare ?? ! smiley

Sipas Much-it, ky eshte nga ata shkrime qe e ben ate vete te arrije orgazmen intelektuale (keshtu u shpreh nje dite ne E Diell)

Si mund ta konsiderosh veten "te kulturuar", "intelektual", "kale rrace" ne gazetari e ku di une se cfare, kur perdor nje gjuhe rrugacesh kur i drejtohesh Kryeministrit (jo Sali Berishes)?!! smiley

Ndryshimi i pushtetareve nuk behet me thirrje patetike e fyerje personale prej kalemxhinjsh ordinere, por me alternativa te qarta perse nevojitet nje ndryshim i tille.

Me kete shkrim, autori provon se eshte primitiv, ndryshe nga c'kerkon te na serviret. Eshte nga ato shrkime qe as ilacet per ndalimin e te vjellit nuk bejne pune.

Po te mos ishte, qe M. Nano shkruan ne nje gazete kombetare, mund te kalohej me te qeshur. Problemi i ketij psikopati eshte se i lejohet jehone kombetare. Mustafa Nano eshte i rrezikshem. Fryma e tij eshte e mbushur me urrejtje e dhune verbale. Nga dhuna verbale ne dhune fizike, hapi eshte i shkurter. Persona si M. Nano, nuk krijojne nje atmosfere debati paqesor, por vetem rrisin tensionin. Akte dhe thirrje te tilla jane jane te denja per lufte civile dhe duhen denuar nga te gjithe. 

Per mua s'ka vend per frike fare. Sala pas 28 qershorit do te shkoje andej nga ka dale. Per nje gje jam shume i sigurt, se pas 28 qershorit edhe ketu te peshku do te kete qyfyre. Nje pjese te mire te disave, qe mbajne flamure joshqiptare do ti keni me flamure shqiptare.

me punon dhe me punon shume mire biles..." smiley Per keteka prova Muchi dhe i ka te sakta. pas marteses se Nanos shkoi ke doktori dhe i tha te bente operacion . Pas operacionit ju anku Nanos (Fatos) se nuk po i "punonte"..Nano ju pergjigj " te kane njit ate pjesen qe kisha une para marteses se re smiley...

Por le t‘i lëmë shakatë me sex-in e Berishës. Keshtu thote vete Muchi ..po kush lexon ???? Jane renditje fenomenesh qe do ndodhin e rindodhin nen hyqmin e ketij te Papergjegjeshmi. Ndonje "fatkeqesi" aq e madhe nuk eshte se ne kemi 20 vjet qe mbajme mbi shpine nje klase Politke armiq-miq ,te korruptuar deri ne GENE, Llafazane e ish spiune te Sigurimit, te Pafte e sahanlepirese , Karieriste e fodulle, Megallomane e injorante, ngado qe ta kthesh e ngado qe ta zesh fill . E c'beri kater vjet te tjera pa sex smiley Nje sakrifice aq e vogel ,sikur me vetedije ta bejne shqiptaret BOLL te shpetojne prej kesaj Monstre. Them se asgje perballe Bajgerise  e Ndotjeve intelektuale qe do te sjelle shpura e Berishizmit . Them se asgje perballe Zhurmes se Daullexhijve e Fanfaristeve te kakofonise Berishiste. Them se asgje pervecse shtimit  te Handikapateve mendore . Mire kesaj radhe Much por ...duhet me Fort ...me Fort .

 

Te lexosh Mustafa Nanon eshte vertet nje humbje kohe.Ky njeri ka vuan nga sidroma Berisha.Edhe kur ishte ne opozite PD ky njeri shante vetem Berishen dhe jo qeverine qe qeveriste shqiptaret.A thua se skafet dhe gomonet i niste Berisha drejt Italise,apo se Berisha po percante PS!!!

Kam shume kohe qe nuk lexoj shkrimet e tij.Jam i sigurte se Mustafai mezi pret qe te fitoje Berisha sepse perndryshe do te mbetej pa pune pasi nuk ka me ke te shaje.

Problemi me sontazhin e Zogbit nuk eshte se ai eshte i vertete.Sepse po te shohesh rezultatet PS+LSI>PD dhe po te ishte kjo e vertete te majtet me Mustafain ne krye do te flinin te qete.

Problemi eshte se ky stontazh eshte organizuar nga Zogby dhe TOP Channel qe dihet se perkrah Ramen.Kur ne kete sontazh te manipuluar e majta del me poshte se PD mendoni se si eshte e verteta!PD eshte te pakten 6-7% para dhe per kete tremben "analista" si puna e ketij Nanos ketu.

S'mund ta them sa te drejte ka M. Nano ne keto qe thote, sepse nuk jetoj atje. Disa "kampione" dhe hamendesime (gjithnje me mundesine e Gabimit brenda) me thone qe nuk eshte pa gje shqetesimi i tij. Dhe kjo nuk ka lidhje me Salen medoemos. Ne jemi te vetmit per te klonuar udheheqesin ne ca "mini-me" qe mbushin rruget dhe korridoret si bari i keq nje are te pakultivuar (sic eshte Shqiperia ne fakt). Keshtu klonuam Enver Hoxhen (per Zogun nuk e di, por kam siguri qe PO). Fjala "klase" shqiptohej me akcent freng nga karociere e pergjegjese provinciale te organizates se gruas. Keshtu klonuam Fatos Nanon (nuk do e harroj kurre mentalitetin "ia bona teteshin Metes&quotsmiley. Keshtu klonuam Salen e I-re ( nuk do harroj kurre psh nje interviste te Besnik Gjongecajt kur ishte funksionar i PD, per te cilin kam ushqyer dhe ushqej nje simpati personale te spikatur per intelektin dhe talentin natyror, degjuar ne radio, isha ne Austri atehere, tek fliste ekzakt si Berisha; theksi tonik i fjalive, sintaksa, mor cdo gje!!! - fakti qe te dy jane tropojane as qe ka te beje fare, se Besniku shqipen zyrtare e than!). Shqiperia ka nje problem me konsumimin jashtezakonisht te shpejte te pushtetit. Ky konsumim nuk eshte pasoje aq e NJE-shit si person dhe institucion, por kryesisht e mini-minjve te vet-klonuar! Kjo eshte kultura jone politike si popull. Ndaj nje artikull te tille jam i prirur ta besoj per kedo NJE-sh, qofte ky Sal, Lir, Ed, Tos a c'te doni.

Militantet, kompetentet dhe Vasil Ruci, te me falin, por ky eshte opinioni im.

...po prit se ka edhe më...një meteor i madh do ta godasi tokën dhe jeta siç e njohim do të zhduket! hajde 7upshkencë hajde...

ne rast se gjysma e ketyre qe sygjeron jane te verteta, a nuk te duket se pakez faj, ama pakez si shume, ka opozita ne emer te se ciles po e kerkon e voten?

"..po prit se ka edhe më"  -->> mos me thuj qe nuk eshte fraze e nje filmi shqiptar (eh mer lostT, c'na bone...  smiley  )  Eshte nje "i deklasuar" qe flet per tmerret qe do benin komunistet... florinjte, vilat, depozitat do na i marrin.... ah Mukades, Mukades... por prit, se ka edhe me...  te te marrin tokat, sikur te presin gjoksin me gershere, ka nje emer te llahtarshem kjo... reforma agrare e quajne...  smiley  smiley  

Duke lexuar shkrimin mu kujtua nje shprehje e Mourinjo_s (trajnerit te Interit): prostitucion intelektual!

moni iz dhe rut of oll ivell - si perkthehet ne shqip kjo

Si gjithmone i sakte M Nano. Shkrim teper i thjeshte dhe i kuptueshem per ata qe duan te kuptojne. Askush nga ata qe perqeshin apo gjoja tallen me Nanon nuk merr mundimin te hedhe poshte sikur edhe nje prej fakteve qe permenden ne shkrim.

Jam dakort 100% me emigrantin.

Ok tren, sa per debat te vockel:

"Dhe me këtë do të justifikojë shkarkimin e Bamir Topit nga posti i Presidentit të Republikës, shkarkimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, shkarkimin e anëtarëve të Gjykatës së Lartë, bllokimin e televizionit "Top Channel", marrjen nën sqetull të SHISH-it, etj., etj. Ndoshta nuk do të ketë nevojë t‘i bëjë gjithë këto gjëra, pasi pas zgjedhjeve do të jenë vetë institucionet që do të squllen si me magji e për fare. Dhe do të jenë po këto institucione që do t‘i bëjnë "amin" në çdo rast; do t‘i bëjnë "amin" edhe kur ai të tentojë të ndryshojë nga themelet Kushtetutën e vendit, me synimin që ta rikrijojë dhe njëherë postin e Presidentit të superfuqishëm të Republikës, ku ai ka planifikuar të mbyllë karrierën e vet politike e jetën e vet humane (humane! Hajt mo!). Do jetë ndoshta viti 2032."

Ku si qysh tek? Kush ia tha ketij keto? Thjesht trillime te them, trillime te pastra. tragjedizohen gjerat, sa behen komike e zhvleresohet serioziteti i argumentit.

Ose me e pakta i hap rruge natyrshem replikes: Po fitoi G. Ruci kujdes se do behet kjo, ajo dhe kjo tjetra. Ka dy porta loja..dhe ky lloj sulmi ne minutat e fundit per te barazu zakonisht te le bythzbulu ne mbrojtje.

 

smiley   smiley

Ashtu eshte Fh. Mund te ishin thene ne menyre 100 here me te fisme "frikerat" e nje perseritje mandati te "perbindeshit" smiley

Dhe frikera kemi te gjithe. Ashtu sic kemi shume frikera po te vije Edi Rama ne vend te tij. Mund te qendiseshin hartime te ngjashme pa fund.

Po nga kush kerkon shkrime "te fisme" ??? NGa Muci ???  hahahahaha, no way !

Gjithesesi, Berisha DUHET te ike, patjeter. Dhe shpresoj qe do te ike. Nqs nuk iken eshte skenar i frikshem, por jo me i frikshmi !

P.S. Si eshte shumesi i "frike" ??? Se sme duket korrekt nga ana gjuhsore fjala qe kam perdor smiley por hajt ma.

Po mire mer fh, por ketu s'ka asgje te re, ka ndodhur ne te shkuaren. A mund te ndodhe perseri? Ndoshta po, ndoshta jo! Por me duket se shenjat jane duke filluar me sulmet ndaj prokurorise, gjykatave etj. Njerez si berisha jane te afte te bejne cdo gje. Ti ndoshta e sheh me sy tjeter, s'ka problem. Varet sa tolerance ka cdokush ndaj nje rreziku.

treno, debat muhabeti ky sidoqofte.

Ajo qe desha te them eshte se para se ta lush i gjo per ta çu diku, duhet ta dish se ku po e ço, ndryshe gjasat jane qe te ngel ne dore. 

pershnetje.

jemi ne stinen e fanta-publicistikes pra... me what-if scenarios.

nuk shof naj te keqe ktu. nji artikull nuk duhet me qen gjithperfshires. apo me gjiMato mundesira e kombinatorike qe kemi ne! Psh, cer do ndodhte bo me fitu genc pollo (kot po them, se nuk di, a ka parti ky?) ose ai aktori, bushati... po sikur te fitote lir meta (corovoda kryeqytet ne kohe paqeje etj etj).

Muci ka kap nji mundesi te modhe (afer 50%-it). Nji tjeter te kapi ate qe metet (ca do ndodhi bo me fitu Rama,prap afer 50-shit). Ping-e-pong-e-mao-tze-dong, ky muhabet.

Em, fare nuk do e kisha problem po te shkruante dikush: çfare do ME ndodhe sikur (do kisha thone ja i rob prej verteti, realisht e pa rrena)... Aty ku bohem kurioz eshte kur shkruhet: çfarë do ju ndodhe JUVE JU, NEVE NE sikur... Ketu fillon ping-pongu ku njoni djersitet e tjetri eshte demago(n)gu. Mejtimi im ky sidoqofte.

lene, lene fare. Thartoi rrushte ketij muhabeti se rreshkita dhe une e po flas pa lidhje smiley

analizat e ktit tipit sduhen te meren parasysh se ka konflikt interesi me berishen ky. mban ca inate te vjetra qe nga koha kur ishte kryetar i deges se pd ne skrapar a ne nje qytet tjeter aty afer. sa per ps, dihet qe do behet kasht e koqe, sepse do ndjeki trendin e partive europjane socialiste!

 

po edhe shkrimet e tua nuk duhet te merren parasysh se edhe ti ke konflikt interesi!

...cfaredo qe te ndoshi Sala kete jhere duhet te zhduket fare si Fatos Nano....Le te fitoje pd, ps vetem ky njeri/kafshe duhet pirdhosur....mf

5 * ,

E drejte dhe shume e sakte analiza e Nanos. Problemi i vetem ne shkrim me sa duket eshte njeaneshmeria. Do te ishte interesante te shkruhej nga dikush tjeter edhe pjesa e dyte qe i mungon artikullit . Sikur te fitonte PS, Rama Gjinushi Ruci etj ne krye te  vendit c'fare mund te ndodh???

Nqs Berisha fiton atehere fiton edhe hipokriti mashturesi  sy per sy hajduti etj ... dakort

Nqs fiton Rama, e vertete  nuk fiton mashtrimi genjeshtra hipokrizia e vjedhja ne mes te dites me diell, por fitojne gjysem e verteta, vjedhja mashtrimi hipokrizia e kamufluar naten ose e heshtur, ... ku ishim ic gjekundi... ... Me mire eshte te mos votohet ai qe eshte me pak i keq por me i miri qofte ky edhe parti e vogel 

 

Po fitoi Qeverisha prape, do vij te shkruaje ktu ke peshku: "Sala paska pas shons derrri, kurse poplli paska pas qime derrri".

Kur lexoj Mustafa Nanon qe shkruan keto gjera shqetesohem me te vertete.

Pasi kjo pohon, terthorazi, se opozita dhe ata qe e mendojne si ajo ka mbetur pa argumenta.

Pasi tirania, 'impotenca', megallomania, rrezikshmeria e Berishes jane te gjitha argumenta te vjetra dhe tashme bajate, te kapercyera nga rrjedha e ngjarjeve.

I tille ka qene Berisha, per opozitaret e tij, edhe ne vitin 1992 dhe perhere ne vazhdim pas asaj date.

Kjo ama nuk i ka penguar Shqiptaret ta votojne disa here si udheheqes te vendit.

Shqetesohem pasi ndaj me Nanon mendimin se opozita i duhet vendit. Por ndryshe nga ai, mua nuk me ha (ende) meraku per 'squlljen' eventuale opozitare nese fiton PD-ja. Me shqeteson opozita e sotme. Dhe aftesia e saj per te gjetur argumenta te tjere anti-berishe.  

 

 

 

 

 

 

hej Student, pak a sh e ndaj mendimin me ty. Opozita ka ngelur pa argumenta, edhe kjo eshte me sh per tu shqetesuar. E di ku ndahemi ne te dy. vetem qe une mendoj qe keto Mucat qe vijn perqark.Qe me sh duket si Ultimatume lufte, qe acarojne situaten, qe shprehin urrejtjen haptazi e jo qe Berisha eshte e keqa e ketij vendi.

 

Gjithsesi  tek ky Muci sme pelqen as , menyra gjith prepotence qe flet. Kane me lezet ato pro Ramistat e tjere.

 

eh mor muco nuk ke faj ti por e ka fajin ajo shtepia qe te ka bere dhurate rama dhe ti mundohesh te ja shperblesh por me duket nga urrejtja per berishen te ka verbuar dhe ti me shume po demton ramen dhe po ndihmon berishen . ka ikur ajo kohe kur njerezit shikonin lajmet tuaja tani njerezit i marrin lajmet para se ti te informohesh nga rama. u plake dordolec

Cilesia e shkrimit le shume per te deshiruar. Pergjigjet ndaj shkrimit ketu jane shume me te elokuente se vete shkrimi.

Asnje gazetar nuk duhet te trembet nga e verteta,ne se ne shrimet e tije ka shkruar gjithmone te verteta, ne se ka trilluar apo ka akuzuar pa prova te sigurta,ka te drejte te friksohet. Z Nano pse shqetesohet per PS -ne, ai nuk besoj te jete anetar i PS-se . Pse ka frike nga Berisha ? Berisha eshte ne pushtet dhe z Nano e shan ne cdo shkrim te tij, dhe  Berisha nuk po hameret, kryeministri u ka thene gazetareve ju mashtroni sa te doni se ndaj jush nuk do te kete padi penale

te vjen per te qeshur (ose vjellur) kur lexon pacavuret apo opinionet e opinion-mos-beresve.....llogjika kur te shkojme ne votime sipas muchit i bie qe te votojme per Ramen jo se na sjell nje alternative, jo se eshte nje zgjidhje e mire, jo se eshte e keqja me e vogel, POR se po fitoj Berisha edhe nje here na shperbehet opozita.....me te vertete prostitucion i mendjes....persa kohe qe argumenti me i forte per opoziten dhe opinionistet eshte ky qe ka artikuluar much nano sot, ne grope nga kane dalur shkofshin edhe much nano, edhe rama, edhe opozita edhe shqiperia, pasi ne nuk meritojme as shtet, as parti, as politike, as te jem ne rruzullin toksore....

jan zhdukur e thashe per delikatese... sepse i kan grabitur.... mu n'hund... t'rojeve... dhe oficerve sylesh!

rruges u shkulem se qeshur me shakate e kripura te Duces. por kur pa portin Ai.... u vrenjt. Teracini kshte projektuar nje port te vogel. Te varet, urdheroi Ducja, dhe festa u kthy n'mort, sepse Teracinin ne ate cast e varen.

.....pak muzike eerie ktu.... dhe:

Keshtu do t'veproj edhe une me ju ne rast deshtimi!!!  smiley  smiley 

Eh mer LostT, po punoj si qeni mer, kom gjith fundjaven, edhe tani po i muhabet, se nuk ka space nje server qe eshte prapa diellit, dhe po i bi muhabeteve rrotull e rrotull. Much worse se me u mor me fantashkence. Per Zotin e kon dyst robt ne vendlindje, mer....

 

 

 

Salia e ve mire ne zbatim termin turkoman "perca e sundo" eshte i vetmi monster qe e ka kete veti dhe e perdor per te sunduar popullin e tij. Per kete bravo i qofte sepse opozita Shqiptare eshte bere si tregu i GABIT secili bertet ne krah te tij per pak pushtet.  

Nese PS humbet e shkermoqet ne qershor fajin e ka Rama dhe askush tjeter. Krahasoni PS'ne ne 2005'en dhe ne 2009'en. Cfare ka ndryshuar? Asnje gje. Ne 2005, Nano (Fatos) po perdorte friken e 97'es dhe nuk i eci, ne 2009 Rama po fokusohet vetem tek negativet e Berishes. Program nuk po ofron. Figura te reja nuk jane motivuar akoma qe te shkojne tek PS'ja. Dhe G99 etj nuk merret vesh cfare mesazhi jep derisa vendosen te jene parti me vete. Me Meten jane akoma te ndare. Cfare pritet?

Le te shpresojme qe pasi te fitoje PD, Berishes t'i mbushet mendja vet e te terhiqet pak.

Pavaresisht ngjarjeve te tashme apo te ardhme, qendrimi "me cdo kusht" i (pseudo)gazetarit, eshte se paku patologjike...

Sikur ta konfirmoje ???? Hapu dhe` hapu dhe`..

Ç'po shkruan autori qe e paska gabim se s'po e marr veshe! Seriozisht si kuptoj disa.

Perkundarzi nuk thote shume! Sot kryeministri i fali nje PC nje familje te Gerdecit qe e ka lene gruan pa burre dhe femijet pa baba! A ka me pafytersi ?Pse me nje PC do ja hedh bythes Shkelzeni?

Akoma me alarmant eshte ky lajm!! 

http://www.voanews.com/albanian/2009-05-11-voa9.cfm

 

Mire,shumeee mire me fantazine Muci,e paska mberthy delirimi te shkretin qenka be per me i qa hallin,po vazhdoj keshtu se ka te gjate ky dereziu,vetem kosherja i paska ngele se bletet i paskan fluturuar te gjitha.kte vit filloi vapa shpejt,ktej nga ne.

Megjithese qeshim dhe argetohemi me keto lloj shkrimesh,problemi me duket shume serioz.Arsyeja eshte se kto nuk jane fjalet e Mucit por te RAMES, dereziu eshte vetem nje klonim i atij te gjatit,dhe nuk mendon me me kaplloqen e tij.

Prandaj rrezik me i madh me duket ardhja ne pushtet e nje personi te c`ekuilibruar,e arrogant,qe kerkon te fitoje me cdo kusht per te kenaqur egon e tij personale.

Po hajt mo ca mund te presesh nga 1njeri si Rama qe edhe stafin e tij kur e pershendet(sepse ndonjehere edhe e pershendet)i thote-SI U Q....TE MBREME.

ps:nuk eshte per batute,por eshte e vertete,kjo pershendetje Rames

Edhe per mua shkrimi eshte shume medioker dhe pa ndonje vlere. Por nuk e di nqs e vute re dhe ju por Mustafa Nano paska dhe nje mllef ndaj Lubonjes, cta kete gjetur valle? Lubonja i shkrete, gjithe jeten i pavarur, pse ta kete marre inat Nano? Pse duhet ti bjeri lubonja berishes per llogari e rames sic ben muci, ndoshta sepse lubonja e njeh me mire ramen dhe ja di rrezikshmerine ne pushtet smiley

 

O muci pse nuk ben edhe nje shkrim, cfare do ndodhi po te fitoje Edi Rama i vetem ne zgjedhjet e 28 qershorit.....Ja ta them une, cdo ndodhe...se ti e ke pamundur ta kuptosh kete pjese, se te ka zene syte verberia, dhe idhtaria ndaj rames....

Se pari njehere gjeja e pare qe do beje Edvin Rama eshte se do perzeje te gjithe te ardhurit nga Tirana....edhe ty o i shkrete, do te coj atje ne Corovode, ne Skrapar...Po ti me Fidel Yllin do jeni me me fat, ne krahasim me skrapalinjte e tjere, do kini fatin qe te vini njehere ne muaj ne Tirane.,...

se dyti...te gjitha mediat e pakapura prej Rames do mbyllen...Po po do mbyllen...edhe Tv Klan, edhe emisioni Opinion i Blendi Fevziut....Orgjite qe ndodhin atje, do ti shohim me shumice (per hir te vertets qe tani kane filluar qe tani) te Top Story i Kol Balles....me Kolin, me ty...me Minxhozin, dhe me Zaloshnjen natyrisht....

Se treti, nuk do te kete emision Pese pyetje nga Babaramo, sepse Babaramo do jete drejtor i zyres se shtypit te kryeministrise....ndersa gazeta shqiptare do jete ne krize, sepse do i iki kryeredaktorja, Anila Basha, e cila do zevendesoje missin Juela Mecani.

 

Se katerti, por qe ne fakt duhet te ishte e para....Edi Rama do behej Pasha ne kete vend...Edhe kryeminister, edhe kryetar bashkie, edhe kryetar i PS-se. Po s'besove pyete vete, se e deklaroi para ca ditesh ne nje takim informal me gazetaret.

 

Se pesti o mik....Shiko se cfare do te ndodh....dhe te jesh i sigurte per kete...Erjon Veliaj do behet minister...Do vjedh sa do i fryhen syte...se nuk mbahet partia me 100 lekshat e anetareve...Dhe me e bukura do jete, se ky Veliaj Ministri, kur ti mbaroj mandati, do vjedh kompjuterin e ministrit, sic beri te Mjafti ne menyre qe te zhduk gjurmet e vjedhjeve te tij

 

Se gjashti or mik....Kjo puna e sexit te Berishes...Nuk dua te mbroj seksualitetin e Berishes, por kam frike se e njejta gje do ndodh edhe me seksualitetin e Rames, nese ky fiton zgjedhjet....Kam degjuar tej kendej, se ka ca prirje homoseksuale, dhe mazokiste....O zot o zot...O muc, aman per zotin...me mire te mos behet rama kryeminister, nese ndodh kjo gje...E di pse? se kam pershtypjen qe shumica e shqiptareve e kane te shenjte vrimen anale...

reagan ti shiko endrra shum. ato pikat qe i ke rendit aty i ke pa me sy hap apo mbyll?

fli i qete se nuk arrin rama te hyje ne kryeministri sa te jete SALI BERISHA.

 

Tropoja, 

Rama do hy pasi te dali sali berisha.. ata mbase do ket edhe nje ceremoni dorzimi.. ti do cuditesh por parapergatitu se edhe mund te ndodhi..

"...U tha - qeshni po të doni! - se unë ju kam futur në NATO, e ju e keni mendjen tek statuti i një partie..." 

 

Shumica e komentatorve ketu, e nenvlersuan Muçin (M.N. siç thiret), mirpo harruan se vetem kjo fjale ketu e Mavrise, tregon jo vetem mentalitetin e tij (e prapanueshme per mendjet e shendosha) por tregon dhe pozicionin e tij ne raport me shoqerine, partine e tij, institucionet, ligjet etj. Ketu ngrihet nje pikpyetje e madhe per shoqerine, jo per ata qe nuk mendojne thelle, se ata qe nuk mendojne thelle, shkojne nga fryn era .

Se shtati o Muc, se nuk kam mbaruar....Pse "beson" kot verberisht o Muc, se do kete drejtesi ne kete vend, edhe nese edi rama do behet kryeminister....Me thuaj...a do kete kurajo edvin rama ti lere opozites se neserme dhe prokurorise, per te kerkuar hetimin e tij...Jo o muc jo...edi rama sa te behet kryeminister te paren gje qe do bej, do tentoje te zhduke dhe te djege dosjet e korrupsionit qe ka plot ne prokurori.

 

Se teti muc Nano....me thuaj e imagjinon dot Edvin Ramen ne nje debat Live ne Parlament perballe Kuvendit. Kur ti tregoje gishtin deputeteve....kur te bertase dhe te ulerase me megafon perpara opozites...Ej me ndiq aman, se kjo eshte e forte fare...Imagjinoje, nese do votohet buxheti i qeverise....dhe votat do jene kunder...Te gjithe shqiptaret do e shikojne se buxheti nuk eshte votuar, ndersa televizionet dhe gazetat te nesermen do shkruajne: Kaloi buxheti...Po, po...keshtu do thone, ashtu sic thane edhe per buxhetin e bashkise....

Se nenti dhe per kete te jesh shume i sigurte: te gjithe ata, qe kane folur gjate gjithe kesaj kohe kunder Edi Rames, do marrin ekzilin politik...Po po, do arratisen...Duke filluar nga Gert Bogdani, nga Ilir Meta, Edi Paloka...Per fat te keq, ajo qe nuk do te mund te arratiset do jete Erla Mehilli, e cila do perfundoje e perdhunuar, nga Tan Lepri o Mucc....

 

Se dhjeti o Muc....se ka shume, dhe po lodhem....e ke parasysh konceptin shtet policor...kete e ka shume te ngulitur Edvini....se po e ben qe tani qe eshte kryetar bashkie....Nuk do kete me pube deri ne oret e vona o Muc....se sa te vij ora 11 do mbyllen me urdher te kryetarit....Nuk do kete me protesta te opozites se do plas huri dhe litari....nuk do kete me gazetare qe te shkruajne kunder qeverise, se nese nuk i heqin nga puna, ne rastin me te pare, do behen peshk prej policise

 

Ej Muc e vure re, pse nuk e kam zene ne goje Berishen.....E kam bere qellimisht....se me cpo shoh, dhe cpo nuhas...Nuk do jete cudi nese e shofim prape President.....Uhh se harrova edhe Koco Kokedhimen....ka per tu bere aksioneri dhe oligarku me i madh ne Shqiperi dhe ne Ballkan...Ka per te marre te gjitha bizneset e njerezve te Nanos, Metes, Berishes,

 

Dhe e fundit: Aman dua te di...cfare te ka premtuar qe e mbron kaq shume? Do te behesh prape ambasador?? NUk e di se cfare te ka premtuar realisht, por nje gje e di me siguri: qe ti nuk do guxosh me kurre, te shkruash keq kunder kryeministrit

Pse "beson" kot verberisht o Muc, se do kete drejtesi ne kete vend, edhe nese edi rama do behet kryeminister

Ndoshta sepse Berisha i fitoi zgjedhjet e 2005 me premtimin qe do dergonte ato "dosjet e trasha" me fakte te korrupsionit ne drejtesi? Nderkohe asnjerit s'ju fut as nje grimce pluhuri ndermjet gishtave te kembes (se gjembi ohuuu, shume larg).

Dosjet e Edi Rames ne prokurori jane. Pse nuk hetohen?

Sepse Berisha me ato dosiet te mban peng. Edhe realizon qellimet e tij politike.Ai me ato dosje, bleu heshtjen e Opozites per Gerdeci, me ato dosje blej ndryshimin e kushtetutes , me ato heshtje Kodin zgjedhore... etj etj.

 

Rama eshte i shitur, eshte si nje peshke i madh ne rrjeten e Sales, sado i madh te jete Rama, perseri eshte ne rrjet.

VK muhabetit. Si gjithmone Shqiptaret do merren me autorin dhe pak prekin temen e diskutimit.

Sot Qeveria eshte ne konflikt me institucionet e tjera: Presidence, Prokurori, Gjykate Kushtetuese, Avokatin e Popullit... dhe vazhdimisht keto institucione sulmohen verbalisht neper media. Asnje nuk i permend keto. Pak rendesi ka emri kryeministrit kur vendi drejtohet nga interesi vetjak dhe politik i dikujt dhe jo nga ligjet dhe kushtetuta.

Mua nuk me duket normale lufta mes institucioneve sepse kjo vazhdon ti zgjase jeten tranzicionit politik ne Shqiperi. Uroj qe mbas 28 qershorit te marri fund mbajtja e vazhdueshme ne tension e atmosferes politike dhe marredhenieve nder-institucionale.

 

Asnje konflikt nuk ka sot qeveria me institucionet e tjera. Cdo debat behet dhe zhvillohet duke respektuar ligjet dhe rregullat demokratike.
Debate ndermjet institucioneve ka kudo ne boten demokratike. Berlusconi ka kohe qe zihet me prokurore e gjykates e tjere shembuj.
Debati eshte produktiv pasi ven ne levizje institucionet.
Shkrimi i Nanos eshte shpifje, patetizem dhe fantazi e nje te semuri, pa asnje fakt.
Nano qe para por edhe me pas 2005 paralajmeronte keto qe thote tani per Berishen, asnje nga keto nuk ndodhi dhe si gjithmone as njerezit jo vetem qe nuk i besuan ato qe thote ky, por as nuk i kushtuan asnje vemendje.
Shkrim bolshevik, shprehje e deshperimit dhe gjendjes se rende te opzoites sot.
Humbje e padiskutueshme e opozites ne zgjedhje.

http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=151339

Jo per replike se kush nuk do te degjoje nuk mund ti thuash "hapi veshet". Ja ku e ke me te fundit sot. Qeveria nuk njeh  ODHIR pa fillu zgjedhjet se sa per keto organizmat e vendit ja ka bo M.... me kohe. Edhe Ambasadorit Amerikan ja ka marr doren, bon sikur nuk e merr vesh dhe ja interpreton fjalet sipas kokes vet.

Shife nje cike ca gallate.Gazeta 55 ka trilluar nje bisede gjoja te Rames me Delijorgjin pas tragjedise se Gerdecit.Une jam dakort qe gazetaret shtojne ndonje gje ne artikull per ta bere pak interesant por kjo eshte baterdi

Ja biseda:
Rama: Mos u mërzit.
Mihali: Jo, or burrë, por këtë dikush mua ma bëri.
Rama: Hajde, ç’ke ti. Këtu jam unë. Do bëhem kryeministër.
Mihali: Jam përpjekë vetëm të punoj.
Rama: Dhe prapë do punosh.
Mihali: Epo ja, mbetën gjithë ato projekte...
Rama: Ç’ke ti, aty janë projektet. Lejet e ndërtimit nuk lëvizin. Ato i kam firmosur e vulosur.
Mihali: Ç’qe gjithë ky ters?!
Rama: Hajt, se do ja fusim qeverisë... Se unë jam me ty deri në fund. Mos u mërzit. Do e shpërndajmë lojën. Do bëjmë ca shpikje. Do bisedoj dhe me atë mikun tim të ngushtë, të të vijë ndihma nga të gjitha anët.
Mihali: Çar ndihme, çar ndihme...
Rama: Mos u dekurajo. Aksident është. Mund të ndodheshe në tren. Kryesorja është që mua më ke deri në fund. Dhe pas meje, ti e di, sa e kush janë.
Mihali: Mua më duhet halli im.
Rama: Ti e di. Unë nuk të lë vetëm. Kemi bërë kaq punë bashkë.  

Ket dialog edhe Petro Marko do e kish zili.

Cfare mendimi, cfare skalitje e personazheve... wow...

Vazhdimi? Ja mer:

- Ne duam ti bejme varrin ketij populli, por nuk na lene kundershtaret.

- Ashtu eshte. Ata jane te drejte. Ne jemi te shtrember.

- Po. Ata jane te mire. Ju jeni te keqinj.

- Ata i do populli.

- Ju nuk ju do populli.

- Sa vota do vidhni kete rradhe?

- Pa hesap.

- Ne sa zona do mashtoni?

- S'numurohen.

- S'me the nje here nje fjale te mire.

- T'du shum.

Qysh të nesërmen opozita, dua të them Partia Socialiste, do të fillojë të shkërmoqet nën trysninë e orekseve të grupeve rivale,

2012 shkerrmoqet gjithe kallamoqi i Shqypnis, e ktij po i vje festja verdalle prej potencial-shkerrmoqjes te PS?

Sinqerisht si ka mundesi qe vehen te Peshku akoma shkrimet e ktij. Ky o VETEM patetik.

 

Thuj si kemi ndejt gjith kto muj pa shkrime te ktij...

Peshku i shkrete, jo pa uje, po ka per tu fergu fare ne ket fushate. Ca nga artikujt e shtupit e ca prej komenteve.

Kohe fushate - thirrje nen arme!

Si tha ai oficeri i zborit (duke shjegu arti10ri dmth): C'eshte ky kosinus zerro nje, zerro dy mre! M'kohe lufte ai shko njeqind e kusur!

Leji t'bojn qejf'n e vet, rob-o! Si tha ai, temena eshte, ca e bejne me doren perpjete, ca e bejne me doren ne zemer....  smiley  

ca do bojshim pa militantet, a s'e meno. Don't take 'em for granted.

Problemi me i madh nga ky shkrim del se Nano dhe nanot e tjere, jo domosdoshmerisht nga Skrapari, ose ndryshe nga Stalingradi i Shqiperise, nuk pranojne sistemin. Jepi muco sa te dush ti me shkrime patetike, problemi eshte se ti nuk pranon voten e lire, nuk pranon sistemin.

Per mua kto zgjedhje jane te qarta pamvaresisht sec thote Zogby. Mes dy zgjidhjeve te keqija te detyrueshme - zgjidhet ajo qe eshte me e pakta.

Ne kte mes une shof PD si me me pak deme per mua.

Akoma me alarmant eshte ky lajm!! 

http://www.voanews.com/albanian/2009-05-11-voa9.cfm

 

 

"Kam dëshirë të theksoj se nuk kemi mbërritur këtu me ndonjë paragjykim apo ndonjë axhendë të fshehur. Si gjithnjë do të lemë që faktet të flasin vetë".

Keshtu ka deklaruar  Audry Glover,drejtuesja e ODHIR,qe do te vezhgoje zgjedhjet!Sepse Autoritet qeveritare te shqiperise,nuk jane dakort,per britaniken,Audry Glovere, si drejtuese te ODHIR per zgjedhjet e Qershorit, s`kane besim tek ajo!!!

Dhe kjo eshte ne pritje,ne Shqiperi per gati nje jave,per nje takim me zyrtaret e Tiranes,qe kane deklaruar vete,pjesmarjen dhe vezhgimin e zgjedhjeve nga ODIHR

Shqiptaret qeveritare,kujtojne se bota ecen me paragjykime,me plane "te fshehta,per te rrezuar qeverine" sic ecin vet keta,me paragjykime dhe me shpifje.

Mirpo bota demokratike ,gjykon faktet.,nuk meret me 97,por me 2009!

Nese ke ndryshuar,bravo te qofte,ne se jo,nuk ta ka fajin Glover, ose ODIHR!

Shqiptaret qeveritare,duhet te tregohen me te mencur, pa paragjykime, pa shpikje,pa shpifje ,pa nerva, qete,qete,thjeshte dhe paster,me mendje te pastert!

 

Një pushtet që po ndëshkohet “në emër të djalit dhe vajzës”Nga Mero Baze

Kryeministri, Sali Berisha, ishte dje ilegalisht në Gërdec. I tmerruar nga faktet publike për lidhjet e djalit të tij me Delijorgjin dhe lobimi i vajzës së tij për kontrata koncesionesh në Porto Romano, ai e gjeti të udhës të futej larg syve të medias në një shtëpi fatkëqijsh, me shpresë që të na mbushte mendjen ne të tjerëve se po përballet me tragjedinë. Në të vërtetë, ai ngjante më shumë me instinktin e njeriut që kthehet në vendin e krimit.

Dje shqiptarët njohën atë që dinin, por që s’e pohonte askush, njohën që djali i kryeministrit dhe Delijorgji kanë folur menjëherë pas tragjedisë në telefon. Kjo do të thotë që djali i kryeministrit ishte ndër njerëzit e parë që Delijorgji telefonoi për të ndarë lajmin e keq. Po përse ndodhi kjo?

Kjo ndodhi, se djali i kryeministrit, Sali Berisha, është i përfshirë në lobimin e kontratës së Gërdecit, tragjedi në të cilën humbën jetën 26 vetë dhe u shkaktuan miliona euro dëme. Ne po sjellim sot një dëshmi autentike se si ministri i Drejtësisë, Aldo Bumçi, i ka raportuar djalit të kryeministrit Berisha për komentet që ministria e tij kishte për vendimin 138, që u miratua më 14 mars 2007, vendim që i hapi rrugë demontimit të armëve në Gërdec dhe tragjedisë së 15 marsit 2008. Ministri Bumçi e ka përgënjeshtruar faktin, kur shtypi e bëri publik disa muaj më parë, por ne sot do të sjellim dëshminë e sekretares së Aldo Bumçit, e cila pranon para prokurorëve se ajo e ka nisur faksin dhe atë ia ka dhënë me shkrim dore Aldo Bumçi. Sekretarja po ashtu pranon se Shkëlzen Berisha ka shkuar dy herë në zyrën e zotit Bumçi për këtë problem.

Ky fakt në të vërtetë e rrëzon autoritetin e shtetit shqiptar, pasi paralel me pushtetin legal të kryeministrit Berisha, kemi pushtetin e të birit të tij, të cilit i raportojnë ministrat. Kjo vërtetohet më tej nga tabulatet e telefonit të ministrit Mediu, i cili ka rreth 60 telefonata në atë periudhë me Shkëlzen Berishën, disa herë më shumë sesa me Sali Berishën, të cilin e ka epror. Dhe si për ta bërë më të hidhur realitetin për djalin e kryeministrit, ai duket se ka folur menjëherë pas tragjedisë së Gërdecit me Mihal Delijorgjin, me të cilin, me sa duket, ka diskutuar mënyrën se si do të sillen pas tragjedisë në orët e para të saj, ku Shkëlzeni humbi dhe burrin e tezes së tij.

Kontaktet personale të Shkëlzen Berishës me ministrin Mediu dhe Bumçi, si dhe tabulatet e telefonit të tij me Mihal Delijorgjin, hedhin poshtë deklaratat e gënjeshtërta të tij dhe kryeministrit Berisha pas tragjedisë, të cilët deklaruan se Shkëlzen Berisha nuk ka pasur asnjë kontakt me Mihal Delijorgjin. Sali Berisha duhet të japë sqarime publike për këto gënjeshtra dhe duhet të sqarojë pozicionin e tij ndaj kësaj tragjedie, pas fakteve të reja.

Problemi i dytë i Sali Berishës ka të bëjë me veprimtarinë e vajzës së tij, Argita Berisha. Gazeta “TemA” ka botuar ditën e diel gjithë korrespondencën që vajza e kryeministrit, në emër të studios së saj ligjore, ka pasur me një biznesmen arab, të cilit i ka premtuar ndërtimin e një termocentrali rreth 130 megavat në Porto Romano. Në kushtet e ofruara për kontratë bie në sy fakti se vajza e kryeministrit e ka pagesën 200 euro ora dhe kërkon 3 për qind të kontratës në rast suksesi. Siç dihet, suksesi për një kontratë shtetërore nga vajza e kryeministrit është i sigurt dhe thjesht i bie të llogarisim se sa milionë euro i bie të fitojë vajza e tij, kur bëhet fjala për një kontratë për ndërtim termocentrali.

Edhe në këtë rast kryeministri dhe vajza e tij kanë gënjyer publikisht. Edhe ai, edhe vajza, kanë thënë se veprimtaria ligjore e studios Malltezi nuk ka lidhje me klientë që kërkojnë favorizime nga shteti. Korrespondenca që ne po bëjmë publike, e provon këtë. Dhe ky është një rast që ne kemi prova konkrete, por ka disa kontrata koncesionesh që kanë përfunduar dhe klientët e saj në disa raste në mënyrë të tërthortë kanë arritur të marrin licencat prej rreth 1 miliard eurosh.

Zoti Berisha reagoi ndaj këtyre lajmeve me një gjuhë të egër duke akuzuar Edi Ramën, por duke pranuar se e-mail-et ekzistojnë dhe kjo është një veprimtari e ligjshme. Po, kjo do ishte një veprimtari e ligjshme, sikur Argita Berisha të mos ishte vajza e kryeministrit dhe sikur të konkurronte për kontratë jo në zyrën e babait të saj. Por, në rast se ajo kërkon 3 për qind të kontratës për shkak të firmës së babait, ajo përqindje thjesht mund të quhet Taksa Argita.

Këto janë dy skandale të rënda, të pariparueshme, për shkak se janë konsumuar dhe të padënueshme ligjërisht për momentin, pasi Sali Berisha është ende në pushtet. Prokuroria ka shkatërruar lidhjet politike të hetimit dhe, megjithëse Shkëlzen Berisha, siç shihet qartë, është tërësisht i implikuar në Gërdec, ai nuk është thirrur as për t’u pyetur. Presioni verbal i Sali Berishës e ka bërë punën e vet. Po ashtu, studioja Malltezi, e cila kërkon përmes ofertave miliona euro, është e regjistruar si person fizik, limiti i xhiros i së cilës nuk duhet t’i kalojë 80 mijë dollarë në vit, ndërsa një kontratë e tillë është sa dhjetëra vite pune të saj.

Së fundmi dua të theksoj se Berisha nuk mund t’i kalojë këto skandale në publik duke hedhur shashka kundër gazetarëve që i bëjnë publike dhe duke u përpjekur në mënyrë qesharake t’i bashkojë ata me Edi Ramën, apo duke u falur një kompjuter të përdorur dy vajzave që i ka lënë pa prindër. Nëse ka një aleat zoti Berisha në këto përpjekje të dëshpëruara që po bën për të shpëtuar nga gjykimi, ka heshtjen dhe zërin e ulët të Edi Ramës. Ata që po drejtojnë gishtin mbi skandalet e zotit Berisha, janë gazetarët, të cilët në shumicë kanë ndihmuar Berishën të vijë në pushtet dhe natyrisht e kanë detyrë ndaj shqiptarëve të ndihmojnë të ikë pa bërë shumë dëme. Dhe nëse e ka seriozisht se do t’i shkojë deri në fund hetimit për Gërdecin, le të nisë të rrëfehet për djalin e tij, dhe pas kësaj të guxojë t’i shkojë për ngushëllim kunatës së tij. Gërdeci e ka të tepërt talljen në këto ditë, kur pret me ankth mos ndoshta drejtësia vihet në vend dhe fajtorët e mbrojtur prej kryeministrit dalin para gjyqit.

Kjo është një histori e rëndë që po penalizon të djathtën të ikë nga pushteti për shkak të djalit dhe vajzës së tij. Kush do t’i shkojë deri në fund kësaj historie, e ka të thjeshtë, pasi fajtorët janë në një çati, në një shtëpi, në një familje.

Ka nje riaktivizim te propagandes me baze te vdekurit nga opozita. Pritej dicka e tille.
Edhe sondazhet qe behen nga njerezit e Rames po e nxirrnin humbes, keshtu qe nuk kishte ngelur dicka tjeter per opoziten pervecse sulmi me shpifjet e vjetra qe kane te bejne me Gerdecin, familjen e Berishes etj. dhe te cilat vetem perseriten.
Ky eshte maksimumi e opozites, pas kesaj fushata e opozites vetem do te jape shpirt.
Fitorja e PDse eshte realitet qe tani.

Meqe jemi tek Delijorgji dhe Gerdeci, rikujtojme per edvinin dhe edvinistet:

Rama-Delijorgji, pushimet e luksit nga Kreta dhe Korfuzi në Barcelonë

Për dy vite rresht, kryetari i Bashkisë së Tiranës, njëherazi dhe kryetar i PS ka kaluar pushimet e verës në hotelet superlukzose së bashku me Mihal Delijorgjin. Miqësia e Ramës me Delijorgjin është e hershme dhe ajo daton nga viti 2001 kur Delijorgji shtriu biznesin e tij të hekurit edhe në ndërtimin e pallateve. Zgjedhja në krye të Bashkisë së Tiranës e Ramës bëri që Delijorgji të nisë edhe biznesin e ndërtimit. Janë me dhjetra leje ndërtimi që Delijorgji ka përfituar prej të paktën tetë vitesh nga kryetari i Bashkisë së Tiranës dhe fitimi prej tyre llogritet në miliona euro.

Por përveç ortakllëkut në biznes, Rama kishte dhe një miqësi të mirë me Delijorgjin. Ai e nxiti Delijorgjin që të merrte drejtimin e ekipit të "Dinamos", një nostalgji e vjetër e Ramës për këtë klub që dikur i përkiste dhe atij si sportist edhe Ministrisë së Brendshme të diktaturës si drejtim. Delijorgji qëndroi për disa vite në drejtimin e ekipit të "Dinamos" për ta dorëzuar atë tek një tjetër mik i Ramës që merret gjithashtu me biznes të madh të nxitur dhe mbështetur po nga kreu i Bashkisë dhe njëharazi kryetar i PS.

Prej vitesh kjo miqësi mes Delijorgjit dhe Ramës ka mbetur e fortë dhe ajo vazhdon edhe sot e kësaj dite, ku kryetari i Bashkisë së Tiranës edhe pas tragjedisë së Gërdecit nuk ka anulluar asnjë nga lejet e fundit të dhëna për Delijorgjin. Ajo që dihet është se biznesi i tyre vazhdon të funksionojë dhe menaxheri i plotë i tyre është tani Rama, i cili ndryshe nga Delijorgji gëzon liri të plotë.

Gjatë viteve të fundit miqësia mes tyre u shtri jo vetëm në biznes, por edhe në pushime. Për të paktën dy vite rresht, Rama ka kaluar "muajin e mjaltit"; me Delijorgjin në hotelet superluksoze të Kretës, Korfuzit dhe Barcelonës, duke shpenzuar për këto pushime shuma marramendëse. Ekzistojnë me dhjetra foto të Ramës me Delijorgjin në këto pushime dhe ato asnjëherë nuk janë mohuar nga kryetari i PS. Pushimet i kalonin së bashku në hotelet "Four Seasosn" dhe faturat të gjitha paguheshin nga Delijorgji.

Pyetjet për të cilat Rama nuk ka dhënë ende përgjigje

1) Sa ka qenë shuma që Delijorgji ka paguar për pushimet Ramës në Kretë, në Barcelonë dhe Korfuz në hotelet four seasons?

2) Në 30 lejet e ndërtimit që i ka dhënë Delijorgjit sa ka qenë përqindja e fitimit të z.Rama?

3) Pse nuk guxon të anullojë lejet e ndërtimit të dhëna Delijorgjit vetëm pak javë para aksidentit tragjik të ndodhur në Gërdec?

4) Të përgjigjet se çfarë karakteri kanë pasur 200 telefonatat e rregjistruara ndërmjet tij me Delijorgjin?

Rama mbi 200 telefonata me shkaktarin e tragjedisë së Gërdecit

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, rezulton të jetë një nga bashkëpronarët kryesorë të Sh.p.k.-së së autorit të tragjedisë së Gërdecit, Mihal Delijorgji. Shumë fakte dhe dokumenta e lidhin Ramën në mënyrë të drejtpërdrejtë me pronarin e fabrikës së vdekjes në Gërdec. Sipas dokumentave rezulton se, Rama ka kaluar pushimet në hotelet më luksoze europiane me paratë e paguara nga Delijorgji. Rrjeti i hoteleve "Four Season", ndër më të shtrenjtat në të gjithë globin, ka qenë rezidenca e Ramës kur kalonte pushimet në Kretë, Barcelonë dhe Korfuz, me të gjitha shpenzimet e paguara nga pronari i fabrikës së demontimit në Gërdec. Por lidhjet e ngushta të Ramës me Delijorgjin nuk përfundojnë me kaq. Statistikat në Bashkinë e Tiranës dëshmojnë se KRRT-ja e kryeqytetit me kryetar Edi Ramën, ka miratuar jo pak, por plot 30 leje ndërtimi për firmën e Mihal Delijorgjit për ndërtimin e pallateve shumëkatëshe në zonën e rrugës së "Kavajës". Rama ka refuzuar të anullojë lejet e ndërtimit të dhëna së fundmi për Delijorgjin pas shpërthimit tragjik në Gërdec, duke konfirmuar se ky i fundit nuk ka qenë thjesht një firmë ndërtimi në Tiranë që konkuronte me kompanitë e tjera, por një nga miqtë më të favorizuar të kryetarit të Bashkisë me të cilin ndante fitimin. Gjithashtu, një fakt mjaft domethënës që e lidh Ramën me Delijorgjin janë tabulatet e mbi 200 telefonatave të regjistruara mes tyre, përmbajtja e të cilave është e panjohur. Bëhet fjalë për telefonata të tejzgjatura, në të cilat është e vështirë të besosh se Rama dhe Delijorgji kanë biseduar për motin apo për fushatën e kryetarit të PS-së për spastrimin e kundërshtarëve nga strukturat e partisë. Kur bëhet fjalë për biseda kaq të shpeshta dhe të tejzgjatura mund të kuptohet qartë, se kemi të bëjmë me një pazar të pastër për të cilin palët duhet të negociojnë gjatë derisa të bien dakord. Në këtë rast mund të flitet edhe për tendencën e zgjerimit të sipërmarrjes së përbashkët. Pushimet e zgjatura në Europë me paratë e Delijorgjit, fotot e tij me të në plazhet e Europës, 30 lejet e ndërtimit të marra së bashku me Delijorgjin dhe mos anullimi i tyre, faktojnë se Rama ishte bashkëpronar kryesor i shoqërisë së Delijorgjit. Rama arriti deri në ekstremin që të përdorë gjakun e viktimave të pafajshme për të përfituar politikisht me tragjedinë e Gërdecit, por nuk përmendi në asnjë rast shkaktarin e kësaj tragjedie, një fakt ky që përforcon dyshimet për lidhjet e ngushta mes tij dhe pronarit të fabrikës së vdekjes në Gërdec. Në përpjekje për të larguar vëmendjen e publikut ndaj këtyre lidhjeve, për të cilat nuk mund të paraqesë asnjë argument për t`i hedhur poshtë, Rama ka ndërmarrë një fushatë trillimesh ndaj familjarëve të kryeministrit, duke pretenduar se ata kanë patur lidhje me fabrikën e Gërdecit. Duke mos paraqitur asnjë fakt përveç bisedave e thashethemeve, Rama po tenton të mashtrojë opinionin publik në prag të zgjedhjeve, i mbërthyer nga një panik i pashoq që vjen nga siguria e humbjes. Shpesh herë, Rama ka bërë rolin e viktimës kur në media kanë dalë fakte të pakontestuara që lidhen direkt me familjen e tij, duke i quajtur këto sulme familjare. Ndërkohë që po i njëjti person sajon histori për familjarët e kundërshtarit politik, duke nxitur mediat e tij të trillojnë lloj-lloj historirash të paqena. Në mungesë të alternativave qeverisëse, Rama ka urdhëruar të ndërmerren një sërë sulmesh të paprincipta ndaj familjes së kryeministrit.

Ka nje riaktivizim te propagandes me baze te vdekurit nga opozita.

(kaq lexova...)

Mirmbrema TEORIA E KOMPLOTIT, mirmbrema ! smiley 

Kete teorine e komplotit, jua ka lene, si puna e kolles se mirë,  xhaxhi Enver ! E mbafshi me shendet !! Nga fitorja ne fitorje !! smiley

Ky eshte maksimumi e opozites, pas kesaj fushata e opozites vetem do te jape shpirt.


Fitorja e PDse eshte realitet qe tani.

Plotesisht dakort me ty Deminit !

jo domosdoshmerisht nga Skrapari, ose ndryshe nga Stalingradi i Shqiperise,...Kur te bjere Stalingradi dhe me pas Bozhigradi/ pa te shohme do bjere Dukati ....Kershtu eshte kenga o gazetar-mavria ...E prura se ky tyta qe ka marre flamurin mendon se ka edhe KULTURE Histerike . Edhe  jane sikaret e semundjes Berri-Berri edhe duan te bien mendime me koke te tyre smiley Po nuk behen te dyja se vetem Edi mund te mbaje tre smiley si dashnore edhe detyra ekzekutive. Sala ka ate qe i prene Nanos - Fatos ...pranej ngazellehet ajo "burnesha " dhe mitingashet qe kane ardhe sira - sira kur permendet fjala Tredhje .Nano osht dhe ky ore po e ka emrin MUCH.... smiley dhe nuk e ka pre lafshen akoma .O i shtofte 28 Qershori e mos u mbarofshin kurre kjo mase e "tredhur" nga trute . Dhe ne krenoheshim se kemi Left....me YYYYYYY ne fund ???? Po keta jane Perla . Nje lutje admin vini shpallje ne Tirane e kudo te vijne sa meshume si konga  ..."tallaz - tallaze" smiley

1) Sa ka qenë shuma që Delijorgji ka paguar për pushimet Ramës në Kretë, në Barcelonë dhe Korfuz në hotelet four seasons?

Ne Korfuz nuk ka Four Seasons

një fakt mjaft domethënës që e lidh Ramën me Delijorgjin janë tabulatet e mbi 200 telefonatave të regjistruara mes tyre, përmbajtja e të cilave është e panjohur.

Ky sikur puno per ShISh-qebapin o burr i dheut!

 

Jo mer Qafo, se s'eshte ndonje sekret i madh.  Kane plas tabulatet sheshit.  Kush do na sjelle permbajtjet e tyre thuaj, se per t'i numeru sa here flasin e sa sek & min, ato i kane numeru smiley

Kur nuk jane burim humori, nuk ka gjo me te merz-ymte se muhabetet me politikaj shqiptare. Te cajne me ter men taravelen! Shifsha me nolt, per ket tipin, se del si tip "cun rrugac" ky, Deli-djali, edhe varianti ishte qe mire ne (PD-ja me i llaf) e kena prsih doren me te, po nga krahu tjeter (PS-ja me i llaf), pse nuk thoni ju qe e ka prish ene ajo doren? A thu se kjo po ndrysho gjo ne ket muhabet morboz. Pffff...

Keta qe mbrojne djallin,demonin  ne pushtet, qe po ha shpritera njerzish,me mbulimin pa sukses te skandaleve qe lidhen me familjen e tij,me hipokrizine e tij ,me genjeshtrat e tij,pse nuk japin fakte,per Edi Ramen?,

..qe te provojne se edhe ky Edi Rama eshte djall?

E vetmja foto,fakt, qe ka gjetur, eshte Edi me rrushin e vet ne Plazh!

Por jo mer vella,se skandalet e kryepushtetarit te zene syte,nga tabulatet telefonike,nga dokumentat ,nga filmimet para dhe mbrapa Gerdecit, qe provojne akuzat e korrupsionit ne pushtet!

Pse pozita qe ka fuqine,akuzat i fakton vetem me fjale,fjale,dhe jo me dokumenta,jo me tabulate,jo me filmime,me pamje, Edin me Delijogjin ?,...fjalet i merr era,kur nuk provohen,ngelen shpifje,shpifje!

 

Nese nje genjeshter perseritet shpesh ne menyre te mjaftueshme, ajo behet e vertete!

Joseph Goebbels - Minister nazist i propagandes

Gebelsi bente pjese ne nje diktature naziste,ne nuk jemi ne diktature,mer Ols!.. as ne ate te hoxhizmit,sic e ka percaktuar Gebelsi shqiptar!

Ne nuk jemi ne diktature, por ne dicka akoma me te keqe, nje perzierje varferie, injorance dhe mungese besimi.

Gjithashtu nuk duhet te harrojme se jetojme ne nje kontekst ballkanik ku per me teper se dy shekuj eshte aplikuar teoria e meposhtme, ku ne shpesh kemi qene viktimat. Mbase tani kemi vendosur te behemi xhelatet (e vetvetes):

Urrejtja ushqehet nga tregimi mbi krimet e nje grupi (...), por impakti i ketyre tregimeve rrjedh nga perseritja, jo nga e verteta... Urrejtja mbeshtetet tek njerezit qe e pranojne ate, ne vend qe te hetojne tregimet krijuese te urrejtjes.

Economy of Hatred, Edward Glaeser, Quarterly Journal of Economics, 2005

Une i kam siguruar femijet e mi,femijet e femijeve te mi,vitin tjeter,te gjithe ju dhe femijet tuaj,do te udhetoni ne Europ pa viza,kjo eshte nje fitore"-tha Berisha dje ne nje miting!

Po sigurisht qeveria e tij,dhe vet ai,i kane siguruar femijte e tyre,brez pas brezi ,me pasuri te tundeshme dhe te pa tundeshme.,poplli te marr leckat e te shkoje tek Evropi,pa viza,ne kerkim te "pasurise" dhe "jetes me te mire" atje.

Ketu ne Shqiperi nuk ka te ardhme,nuk ka pune,nuk  ka pasuri dhe siguri per te gjithe,o mileeeeeet,vetem per Berishen dhe per qeveritaret,prandaj ma jepni mue voten ,ketu, dhe ju, shkoni prapa djellit,pa viza,rrofte Nato,Shqiperia po ndryshon!!!

 

Ne s'jemi ne Diktature, por nese fiton Rama, ka shume rrezik qe t'i afrohemi me "hapa vigane" ! Edi Rama eshte nje kariesrist tipik, qe mendon vetem per karriken e tij : nga familja dhe ne rinine e tij universitare, ka qene krye komunist; madje ka bere dhe illustrime per revisten e Sigurimit. Ne '90 doli Ekstremi i Djathte ! Kerkonte varjen ne litar te gjithe komunisteve, dhe cilesonte luften nacional çlirimtare si "Lufte Civile" - (REFLEKSIONE). Pas '96, kthehet ne SOCIALIST ... hec e merre vesh !

Edi Rama kerkon dhe e thote cope, se kerkon te jete NJEHERESH dhe Kryeminister, dhe Kryetar Bashkie, dhe Kryetar Partie ! (Tani na duhet dhe Trajner per Kombetaren, se s'kemi : le te dali kandidat ky, se paguan mire DUKA !   smiley  )

Pra, Edi Rama do te perqendroje tere pushtetet ne duart e tij, edhe pse e di qe nje gje e tille nuk lejohet nga Kushtetuta : por, di PIKTORI se ç'fare eshte ligji ? Di PIKTORI se ç'fare eshte Kushtetuta ? E tha mire BLUSHI : "PS eshte si autobusat e viteve '80, ku shkruhet, mos i fol Shoferit"

Kurse Berisha, edhe pse eshte anatemuar e Diabolizuar nga PS, Andrea Stefani dhe Muç Nano, si diktator, manipulues votash etj etj, tregoje se me ardhjen e tij per here te 2 ne pushtet, se dinte te qeveriste vendin ashtu siç duhej.

Berisha eshte karikaturuar si diktator, por ne fakt gati te gjithe e pranojme se aktualisht nuk jemi ne diktature. Kjo eshte si ajo shprehja, "Ujku ka namin, por çakalli te shqyhen" : Berisha ka namin per "diktaore", por ne fakt, friken me te madhe duhet t'a kemi nga CAKALLI Rama, sepse Berishen e kemi provuar disa here dhe e dime se ç'fare ka bere dhe ç'fare ben. Ramen se kemi provuar ne kurriz ...

sepse Berishen e kemi provuar disa here dhe e dime se ç'fare ka bere dhe ç'fare ben. Ramen se kemi provuar ne kurriz ...

 

Po pra, mire e ke ti. Me e keqja qe kemi provu nga Berisha Gerdeci eshte, apo jo? E cer na gjeti? Asigjo: ca te vdekur. Po Rames, Rames duhet me iu rujt, se mund te te sjelli fadromat te shpia te te prishin shtesen pa leje! Imagjino kur e ka bo kete gje si kryetar bashkie,ca mund te beje si kryeminister...larg qofte ishalla!

 ET,kush eshte ai tek leku, Mao Ce Duni?,..qe ishte tek Muri  Madh Kinez para ca javesh e ?  hi,hi,hi,hi,    smiley

mua dahurinë për shokun enver ma shuajtën, ma bënë gati gati dhe pothuaj  ta urreja disa komshij, komunistë të vjetër, ish policë me 4 klasë shkollë nate, ish AGBV, sekretarë e këshilltarë fronti.

shoku enver kështu, shoku enver ashtu. vetëm pas 90ës mora vesh  qi e bojshin me qëllim ( kan dal t'gjith t'persekutosur)

konkluzhën.

përpjetë të hidhen Left & Co, Berishën nuk kam për ta urryer kurrë !

Respekte, miku im. Respekte.

PS Je king; nuk jon me inot ca gjona!

                                shqiptarët të rrinë të qetë se mbi kokë më kanë dhe për tridhjetepesë vjetë.

                                                                                                                               Sali Berisha 2009

I dashur vëllai im emigrant !

Bathizmi*, filozofia e së ardhmes, modestësisht krijuar prej meje, nuk ka lindur nga asgjëja.

Frymëzimin ma kanë dhënë si filozofët e lashtë si Socrates, Zigo, Pelè ashtu dhe modernët si

Konfuçi, Lejfeni etj.

Gjithësesi, për të mos u zgjatur shumë thelbi i kësej filozofie është pak a shumë thënia e famshme e të madhit Migjen: Asgja t're m'at'an t'gardhit.

Pra, akoma më shkurt historia përsëritet. Nuk ka fort rëndësi forma. Rrethore. Eliptike. Elikoidale apo Kubiste. Ajo përsëritet.

Nga ky këndvështrim nuk është e vështirë të parashikojmë se rreth 2012 do të kemi pavarësinë e vërtetë të Shqipërisë.

Vallodgja i vockël ka për ta bërë ndonji proçkë andej nga Siberia rreth 2017-ës.

Le të kthehemi tek komandanti i ynë. Dishepulli i im ma i mirë.

Fort mirë e di Sala se pas 35 vjetëve(2044) do të kthehet AI. Do të zbres nga Berati e do e gjejë në kryeministri.

- Po hë more zoti (ja thot me ironi) Sali, po çi ke bërë këtij populli kështu a i vrarë.

- Po ti mu betove për idealet e komunizmit, hë ? çe ke këtë mender sistem që i ke ofruar popullit ? Hë? Po ki sistem çdo gjë është por veç jo kapitalizëm. As kapitalizmën s'dije ta bëje ti? Hë?

Po e meritonte populli inë feudoklanizmin tënd, e meritonte ? Hë?

- Nigjo shoku Enver ( po flet Sala ) at bes qi ua kam dhan Juve, Partisë sonë të Lavdishme, Idealeve të Marksit dhe të Leninit, e kam dhan për njimij vjet. Dhe Ju fort mir e dine se si malsor un e maj fjalën.

I dashtun shoku Enver, gjithka kam ba, e kam ba me ja shpif popllit kapitalizmin. Mos me i ra n'men as për njimij vjet dhe po m'doket se ja kam dal, por, o shoku Enver n'se munem me thon ene nji llaf, kapitalizëm prej verteti deshti me e ba ai qi ti e mashe për shok t'ngusht ( e ka fjalen per R. Aline). Ai o shoku Enver, ala pa t'tret dheja futi , mekanizmin e ri, konkurencen.

Bo kpuc fabrik e kpucve, le t'boj dhe uzina e jote o shoku Enver, thojte. Me mbetjet teknologjike. Masnaja, kur popllit ti griseshin kpuct t'shajte Juve o shoku Enver. E çar dhelpre qi o aj o shoku Enver.

Ashtu ë?- mirë, mirë do e shohim këtë punë.

Çojeni prapa arkivës dhe më sillni Palloshin- i thotë Beharit.

*shih: bath bath po një kokërr.

 Qe do fitoje Sala prape kjo dihet. Po kush do jete kabineti i ri, kjo mbetet dileme. smiley

o muc

Nje apartament ta dha edi,tani do edhe leje ndertimi nga to te fundit?

p.s. Pse i prishni komentet kunder te majtes,apo edhe ju jeni te majte???????????????

Te pakten me keto rezultate berisha me bashibozuket e tij skane cte thone per Zoggby-n. E njejta gje edhe per Ilir trim. Apo ndoshta Zogby jua ka bere me qellim e me hile dhe ka pyetur vetem malesoret trima dhe ata nga Shkodra e Kamza e keshtu ka dash me i hedh hi syve liderit famemadh e sypatrembur. Le te mos harrojme qe Berisha eshte paranojaku numer 2 dhe ka frike edhe hijen e vet. pas xhaxhi Enverit - rahmet paste.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).