Mesjeta e fshatit Val

Dy ditë më parë Top Channel kishte një kronikë për fshatin Val në të cilin nuk ka drita qysh nga viti 2006. Prej tre vjetësh familjet në Val, vetëm 60 km larg Tiranës jetojnë si në mesjetë, pa elektricitet. Nuk munda ta gjej videon e Top Channel por gjeta këtë kronikë të vitit 2008.

Qysh nga koha e kësaj kronike, as sot, nuk ka ndryshuar asgjë ndaj mbetet aktuale e vetëm bëhet më therëse kur edhe një vit tjetër ka kaluar pa asnjë ndryshim. Slloganet politike vezullojnë të ndritshëm, por nuk ndriçon asnjë llampë në fshatin Val.

107 Komente

 Une do thoja se keta fshataret e Valit, (meqe u morr vesh puna e dritave) do te benim mire ta kthenin fshatin ne nje oaz ekologjik per qytetaret e Tiranes qe e kane shtepine siper diskos se lagjes, tek pazari i cameve apo prane kryqezimeve te makinave. Po te ndalonin dhe hyrjen e makinave dhe te prishnin edhe sinjalin e celularit (gjithmone nese e kane) me restorante kampingje ku ta piqnin mishin ne hell, me siguri qe do benin me shume leke se me punen ne Gerdec.

Cdo re e zeze e ka nga nje bordure ngjyre argjendi.

P.S. Nuk e marr vesh se pse ky spikeri flet kaq ngadale dhe duke i ndare fjalet ne rrokje, thua sikur ne te jami handycap.

fiqiriu osht gazetar i nomenklatures me i cike background gjermanik dhe se ka ndrru stilin smiley

Athere, kshu flitej ne TV, edhe per te qene te shkoqitur dhe korrekt nga ana gjuhesore,cka eshte gje e mire, por dhe per ta bere popllin te ndihej i cike bagti mo...e kupto vete ti

 Po pra! Mua mu duk sikur ne fund do thoshte: Ho mer tyca, e moret vesh apo doni t'ua  perseris edhe njehere? smiley

po po krejt didaktik smiley

 

 

Tashme eshte e kote te besh me dokumentare...te tille ...sensibilizues. Kam pershtypjen se askush nuk e ka mendjen me tek ata qe vuajne,tek ata qe kane nevoje per nje drite...shprese. E ke parasyh?! Jemi bere kaq te vegjel me ato kafet pa lezet, me ato llafet pa bereqet. Empatia ketu ka marre dhene...

Por, I pashe rrudhat ne fytyrat e tyre.Pashe ata femijet qe rriten mes ajrit,tokes,natyres. Dhe nuk ndjeva keqardhje per ata, por per djalin tim qe "e kam detyruar " te thithe gjithe papasterite qe jane ketej malit, ketu ne metropolin tone te dashur.

Deri kur  do te neperkembet dinjiteti yne dhe i femijeve tane? Ku eshte ai ze qe do te ndale thirrjet e shpirtit per pak jete te denje, ketu, dhe atje, pas malit. Kush do ta beje kete?

Qepari, ky me disa Nick qe heren e fundit shfaqet si DRITA po me pyeste si e kam emrin Edvin apo Erion. E kam Blendi dhe ndryshe nga ti nuk kam as frike as turp nga emri im. Sigurisht eshte politike, meqe kam permendur ate slloganin dhe mu hodhet mua te me sulmoni personalisht... gjithcka eshte politike dhe kush pretendon ndryshe ose nuk di, ose nuk do.

Por nese nuk ju ben pershtypje qe ne Maj 2009, kur edhe moshes se internetit po i vjen fundi, nje fshat te rroje ne erresire - ahere ka mundesi qe te mos ju beje pershtypje asgje.

Une nuk dua as vendin tuaj te punes, nese jeni te administrates se Saliut, nuk dua as pushtetin tuaj (e perbuz), nuk dua asgje qe keni ju se nuk me intereson.

Por pak njerezillek e dua nga ju.

Po nuk e patet kete, vazhdoni merruni me mua se s'me behet vone as sonte, as neser. Kam kohe boll. smiley

3 vjete + pa drita fshati Val. Oburra mbroni qeverine tani se dhuratat materiale e kane hak ta flijosh ne alatar edhe njeriun brenda nesh.

njerzillekun ti duhet ta fitosh dhe jo te shitesh si asnjanes kur duket edhe naten qe ti je i majte si nga baba dhe nga nena . je i sinqerte dhe njerezit do thojne hajt se socialist eshte . hajt tung o blendi nano

Te majtet ne syte e mi jane me te njerezishem se te djathtet. E djathta ka nevoje per nje fytyre njerezore. E majta eshte me afer njeriut. Per mua kjo nuk ka asnje diskutim. Shiko, kjo "blendi nano" nuk qe gje si thumb. realisht, dobet - ne anonimitet mund te theresh shume me thelle se kaq. provoje prap, ndonje fyerje familjare psh qe te te bjere shpirti rehat e te ndihesh mire per veten tende.

mor se jane me te njerezishem te majtet per ty kjo shihet se kot nuk u ktheve nga amerika per nje thele por ju doli huq se edhe kater vite te tjera po qendron berisha aty ku eshte dhe ti prit dritat ne val dhe ulu me teleferik se do e ndertoje sala .

 

 

Une nuk jam personi qe ju mendonii se jam. Ju lutem respektomeni pasi te njejten gje bej dhe une me ju.

O Blendi.Me mire te jetosh ne erresire apo ne mes te plehrave te Tiranes se Edit te cilin ti e mbron aq shume.

O burra,mbroni Edin dhe leri plehrat te pushtojne Tiranen.Te rroje Partia.

Si ameriqen qe je besoj duhet te kishe mesuar mos i drejtohesh Kryeministrit sikur i drejtohesh ndonje rrugaci...

 Blendo, me c'shof deri per zgjedhje ketu tek peshku do behet m* mullar. Me duket se eshte koha per te marre aparatin ne krah e per te dale e bere fotografi deri sa te nderrohet qeveria. Apo s'kam pare mbreme edhe nje program dy ore per Ansel Adams ne TV!!!

kot me pyt i her, ka vajten telat fillestare te shtyllave bashke me shtyllat fillestare ke fshati me 7 familje?

ene i pytje, fshati osh 60 apo 30km larg tirons?

1. Shife dhe 1 herë videon nga 7:21 -> 7:32

2. Fshati ka 30 shtëpi dhe jo 7 familje.

3. Ç'rëndësi ka 60 apo 30? Ke ndërmen' me hudh ndonji lek për Km që ngelin?

ose qe t'i bi me shkurt se me preku thelle ai tregimi patetik si ne video si ne shkrim:

kur banoret te bashkpunojne me administraten per gjetjen e hajdutve te panjohur ka marsi, mund te bohet nai investim ne mirebesim. deri atere mjaft na trashet  me "njerzillekun" se lat nom

E di kush e ka vjedh. Ajo plaka qe po gatu ne prush. He si thua, te trash njerzilleku.

E di si po vete ky muhabeti i ketyre politikave te medhaja qe duan te bejne ketu ne peshk kur flasin per te "majte" e te "djathte". Fshati digjet...

Fshati Val ishte nje fshat i bukur,malor dhe shume i vlefshem per turizem,atje te kenaqet shpirti me ajer te paster,ngopesh me eren e pishave,bredhave,dhe aromen e pyllit,barit.

.... a i pate ata njerez sa te shendetshem ishin,dhe te pashem,me gjithse te varfer?

Cfare duan ata?

Dritat, sic i kane patur duan-keshtu thane me modesti,pa i ra ne qaf shume qeverise per probleme te tjera!!

Gjendja atje si ne shume fshatra te tjere te ngjashme,eshte nje sketere,nga drita ne eresire kane shkuar.Po c`behet keshtu more!Dhe thone pastaj,se jane te ndershem,me rruget,me ujsjellsat,me shtrimet e linjave elektrike.He me, ku vajten 20 milion Leke,qe duheshin per shtrimin  e linjes elektrike ne fshat?

Do jene" komunista" ata,ose me Edin, pranadaj i kane vjedh fondet,dore me nji,kjo!

kot me pyt i her, ka vajten telat fillestare te shtyllave bashke me shtyllat fillestare ke fshati me 7 familje?

I kane pasur dritat deri me 2006. Pra kjo do te thote se kane qene te lidhur me rrjetin.

Te parit qe i mungon njerzilleku eshte ky qe ka hapur kete teme, jo se po ja ndjen shume per ato pak shtetas qe jetojne atje, por ka per qellim qe ne kete blog te beje propagande anti-qeveritare.

Eshte anti-njerzillek kur hallet e te tjereve i perdorin ca njerez te paskurpuj qe kane dale nne kerkim te nje padroni dhe mbyllin syte para korrupsionit dhe demeve qe shkaktojne padronet e tij.

E djathta shqiptare, aktualisht ne pushtet, eshte e djathte me fytyre njerezore, edhe shume bile. Po te mos ishte nuk dyfishonte pensionet, nuk shtonte ndjeshem ndihmen sociale etj.

boo sa fuqishëm ke komentu!!! I papamë je!

Hajt tani ti mbyllim gjithë gazetat, radiot, televizionet, blogjet se mendimi ndryshe apo çdo hall që bëhet publik, qenka propagandë anti-qeveritare.  Ti me siguri je 40+ vjeç dhe ke nevojë me rifresku pak nocionet mbi rolin e mass medias.

E keni qelb fare me kësisoj sulmesh bajate. Ky blog e ka emrin "Peshku pa ujë" dhe jo "Delet pa mend". Cilado qoftë axhenda e autorit njerëzit me 2 kokërr mend dinë ta ndajnë informacionin nga propaganda.

Une e njoh autorin dhe e di se sa qellim ka informacionin ky, po te kishte qellim informacionin ketu duhet te publikoheshin edhe shume gjera te tjera qe i censurojne keta njerez.

Kjo eshte perdorim i hallit te ca fshatareve per arsye elektorale dhe s`ka as ndonje dashuri per informacionin apo dhembje per hallin e tyre.

Qe nga titulli dhe nga permbajtja fund e krye kjo eshte propagande, aspak informacion.

Ti arrike te percaktosh edhe moshen e komentuesve, keshtu qe duhet te kesh fuqi mbi njerzore, me fal qe te sqarova se nuk ke nevoje.

Une e njoh autorin dhe e di se sa qellim ka informacionin ky, po te kishte qellim informacionin ketu duhet te publikoheshin edhe shume gjera te tjera qe i censurojne keta njerez.

Autori shkru ça ti dojë kokrra qejfit në "librin" e vet. Nqse ti je i pakënaq shko shkruji tek blogu jot.

 

Qe nga titulli dhe nga permbajtja fund e krye kjo eshte propagande, aspak informacion.

Po informacion pra është se nuk e kemi të gjithë kokën ne TV me marrë vesh se ça ndodh. Plus a të ka shku ndonjëherë në mendje, që shpeshherë informacione të tilla më shumë e ndihmojnë një qeveri se sa e dëmtojnë. Informacioni sensibilizon më shpejt kur është publik sesa ato qindra shkresat që duhet të kalojnë shkallët e burokracisë. Shif anën pozitive të lajmit.

 

Ti arrike te percaktosh edhe moshen e komentuesve, keshtu qe duhet te kesh fuqi mbi njerzore, me fal qe te sqarova se nuk ke nevoje.

 Sinqerisht nuk duhet shumë fuqi mbi-njerzore me identifiku njerëz te skalit nga rregjimi i Xhaxhit parëvarësisht ça perkatësish politike kanë sot.

Sigurisht qe mund te shkruaje cfare te doje, ama nuk mund te pretendoje ketu njerzillekun apo pavaresine analitike te shprehur ne menyre te shkruar dhe vizive te tij. Eshte nje ushtar i paepur (me mire eshte kandidat per ushtar) qe lufton kudo.

Po flisnim per dashurine e autorit per informacionin dhe jo te drejten e tij per te shkruar cfare te doje.

Aha, ke veshtiresi me gjuhen shqipe, ky nuk eshte lajm, ky eshte agjit-prop i nivelit te ulet qe dallohet qe nga titulli dhe midis rreshtash.
Pse ka ngelur ky blog te sensibilizoje qeverine? Delir dhe gjykim feminor. Qeveria eshte sensibilizuar ose jo qe kur e ka dhene burimi kryesor, TCH.

Sinqerisht qe gabove per moshen. Por zakonisht bijte e bolshevizmit, njerezit me cene, projektojne te metat e tyre tek ai perballe. Me sa shoh ti futesh ne kete grup.

"E djathta shqiptare, aktualisht ne pushtet, eshte e djathte me fytyre njerezore, edhe shume bile. Po te mos ishte nuk dyfishonte pensionet, nuk shtonte ndjeshem ndihmen sociale etj."

Te besh propagande antiqeveritare eshte mungese njerzilleku. Ndersa te besh propagande qeveritare si kjo me larte eshte njerzillek? Ore do ikni tutje nga peshku ju, se shume po toleroheni.

duke pa qe as qe keni mor vesh gjo, po i bi me shkurt. fshati ka vjedh shtyllat ene telat ne 2006 (der kur kan pas drita) ene KESH-i nuk investo pa dal i her se investimi sdo vidhet si heres tjeter. dhe banort e fshatit me 30 shpi ku vetem 7 jon abonent te KESHit, nuk kon tregu asi lloj fije bashkpunimi per me tregu kush doli i xhiro nhesap te vet ene futi tere ato shtylla e kabell ne xhep i dit te bukur me diell saqe tashi duhen km te tona me vu shtylla ene kabell te ri. mo shkurt skom si ta boj.

duke pa qe as qe keni mor vesh gjo, po i bi me shkurt. fshati ka vjedh shtyllat ene telat ne 2006 (der kur kan pas drita) ene KESH-i nuk investo pa dal i her se investimi sdo vidhet si heres tjeter.

Shife dhe 1 herë videon nga 7:21 -> 7:32. Sa për te tjerat i ka qep mirë sqarimet olsib i çikë më poshtë.

Hint: kur kliko Play kushtoji vëmendje asaj që sheh dhe dëgjon. Nuk thith gjë nqse me sy je duke pa e me mendje je duke formulu komentin që do lesh.

Qe ka halle Shqiperia nuk diskutohet. Qe ne 4 vite jo te gjitha hallet do te zgjidheshin edhe kjo nuk diskutohet.

Ajo qe diskutohet eshte se kush ka punuar dhe premton qarte dhe me program se do te punoje me mire, se kush ka permiresuar jeten e shqiptareve dhe ka ndryshur Shqiperine pozitivisht.

Pergjigjia eshte shume shume e thjeshte, qeveria aktuale.

Ke kemi ne krahun tjeter, ca njerez pa program, pa identiteti politik dhe qe kane abuzuar edhe me donacionet e huaja.

Jo. Qe ka pasur gjera pozitive Shqiperia ne 4 vjet, nuk diskutohet. Hallet jane ato qe diskutohen, se sukseset i regjistron historia. Ajo qe diskutohet jane gjera te tilla, nje fshat qe ka dy vjet pa drita, sa do pozitivisht te kete ndryshuar Shqiperia me qeverine aktuale.

Megjithese mos kene merak Valasit. Te falenderojne zotin qe ka fushate cdo kater vjet se qe tani nuk do mbeten me pa drita. Madje te presin Berishen, se do vije te prese edhe shirit me kete rast.

Jetojne pa drita ne Val,shume interesante nje gje e tille.

Nje rast i mire per tu reklamuar ne bote,ka shume njerez qe nuk perdorin elktricitetin ,me gjithse kane mundesi ta sigurojne!Thuhet qe kane shije ushqimet,kur pregatiten pa elektricitet,me dru zjarri,njeriu ka me pak strese,nuk ka pse te degjoje,lajme,dhe genjeshtra deputetesh!Te shohi Salen dhe Edin tre-kater here ne dite!

Kot e kane qe duan drita!Kane per ta honger!

"fshati ka vjedh shtyllat ene telat ne 2006 (der kur kan pas drita) ene KESH-i nuk investo pa dal i her se investimi sdo vidhet si heres tjeter."

Po jo pra se KESH-i "investoi" 20 milion ne 2008 per t'u shtruar linjat, e nuk i vodhen fshataret keto pare. 

nuk kon tregu asi lloj fije bashkpunimi per me tregu kush doli i xhiro nhesap te vet ene futi tere ato shtylla e kabell ne xhep i dit te bukur me diell saqe tashi duhen km te tona me vu shtylla ene kabell te ri. mo shkurt skom si ta boj.

Ketu thuhet se eshte bere tender, kane filluar punimet dhe tani nuk jepen fonde per pjesen e mbetur. Mungojne nga llogaria 2 milione leke te reja. Puna eshte lene pergjysem. Mbeten vetem 10 km linje elektrike per t'u shtruar.

Nuk e di se nga e nxorre ti ate historine e mesiperme, kur gjerat ketu jane te qarta.

Te perdoresh fatkeqesite e te tjereve per kredit politik, eshte anti-njerzillek edhe shume i keq.

Nuk i ka rene asnjelloj fatkeqesie atyre njerezve.

Thjesht kush duhet t'ju siguroj dritat nuk po kryen punen qe i takon. Me sa kuptohet kjo ndodh ne nivel lokal.

Mjafton ky detaj si edhe gjuha teper agresive qe ke perdorur ketu, per te kuptuar qe nuk flet me zerin e llogjikes por me zerin e tifozit politik.
 

Qetesohu mo lal!

Fatkeqesine e kisha ne pergjithesi, ne kete rast po perdorin nje hall te tyre.

3 vjete pa drita? Po TCH ku ishte keto 3 vjete??

Mbase duke pasqyruar probleme te tjera?

Apo mbase e kane trajtuar edhe me pare kete rast, por mqs. nuk eshte zgjidhur ende, po e risjellin ne vemendjen e publikut?

Nuk e di ne e ke vene re, por ai 30' i lajmeve permban edhe informacione te tjera pervec politikes.

 

Me fal per sarkazmen, por duke kuptuar se cfare do te aludosh (qe mund edhe te qendroje) dhe duke pare qe aludimi nxjerr uje nga te kater anet...

 

... thjesht vura pikat mbi "i".

Une s'e kam problem sarkazmen se s'me prek mua, tregon vetem qe s'ka nje arsye te vertete.

Nuk besoj qe eshte me pak e rendesishme kjo gje, se s'po behet fjale per nje fshat ne Vermosh po 60 km larg Tiranes dhe madje eshte theksuar kjo ne kete lajm. Ath une dyshoj qellimin dhe me vjen shume keq per kete. Me vjen keq te shfrytezohet dhimbja nga kushdoqofte dhe ne kete s'shoh asnje lloj njerezilleku dhe asnje gje ndryshe ne ata qe e paraqesin pikerisht tani. Une nga politika nuk pres ASGJE, nuk pres qe ca kalamaj qe akoma s'kane dale mire ne jete te mos kthehen ne te etur per pushtet dhe te mos mendojne se pari veten e tyre. Ulja ne nje karrige do i beje dhe ata si gjithe te tjeret sepse nuk kane karakter te formuar akoma dhe as kane eksperiencen jetesore qe duhet te kene.

 Ajo qe pres eshte qe te ndergjegjesohen njerezit, qe ndryshimi eshte qe brenda shtepise, rreth saj, ne hapesiren ku jeton perdite.Duke pretenduar nga te tjeret pasi te kesh bere diçka vete rreth teje. Kete pres! Kete shpresoj! Nuk shpresoj qe do vije nje njeri i ndriçuar nga qielli qe papritur do shtrije doren e tij dhe gjithshka do ndryshoje.

Cfare bukuri fshat piktoresk por ja qe  keshtu eshte te mvaresh prej te pamoralshemve.Ata ti marin edhe teshat e trupit .

U permend   OSSH    krejt me i nxjere nga puna e mandej te mesohen te tjeret.

Degjoni me vemendje se do te ju them edhe nje vrojtim te bere nga fushata qe behet.

Socialistet dhe miqte e tyre, me nivel pa nivel, bloggji ose ne tv, kane marre nje si manual qe ju meson agjit-propin.

Thelbi eshte qe te mos merren me programe, me Shqiperine ne teresi, me te dhena shifrore etj por me "Joe Plumber" qe e gjejne diku ose e shpikin.

I gjithe dikutimi i opozites ketu bazohet, mesuesi Fatmir, gjyshja Sanije, i semuri hajdar, ca fshatare ne Val etj.

Ky autor, nuk e ka per here te pare kete. Beni nje kerkim ne kete blog dhe e shikoni se cfare fotosh ka sjlle ky me nje gajdexhi etj.

Eshte lufte e madhe per te rene ne sy te padroneve.

 

 ca fshatare ne pushtet + ca fshatare ne opozite

.................................. |

.................................. |

.................................. |

.................................. |  distanca e madhe ne mes

.................................. |

.................................. |

.................................. |

..................................\|/

........................ ca fshatare ne Val, etj...

 

Socialistet dhe miqte e tyre, me nivel pa nivel, bloggji ose ne tv, kane marre nje si manual qe ju meson agjit-propin.

Besoj se e kupton se pohimet e pa mbeshtetur ne prova jane, ne rastin me te keq shpfije dhe ligesi, ndersa ne rastin me te mire, papergjegjshmeri.

E paske marre fuqishem fare diskutimin ti mer plak. Ndonje gje per fenomenin ne fjale ke per te thene se autori e ka tregu veten dhe ska nevoje ta prezantosh ti.

Hikem nga erresira ne Gerdec e u kthyem prape ne erresire...

 Vetem ky fragment mjafton per te kuptuar ferrin qe perjetojne ata njerez.

 

 

 

 

I kam jetuar pak  ato vende PERLA te dhena nga mema NATYRE qe ashtu pak nga pak nga errersira e perjeteshme munden te mernin jo vetem DRITA por edhe shkolle e gezim. Jane njerez bujare , punetore ....dhe turpi i mbulofte sic i ka mbuluar Qeveritaret e papergjegjeshem HAJDUTE e Dallaveraxhij qe jane mbledhur nen strofullen e PD-se. Nuk eshte PD - ja kjo. As inteligjenca e saj qe merr pjese ne diskutime.. Jane rrekete si pjese LLUMIT  qe drejton . Kjo shoqeri qe po perpiqemi te ndertojme nuk ka asgje te perbashket me llafazanet ordinere MIXHE e Kara - JOZ . Sikur edhe nje i vetem te banonte ne ate zone pa DRITA duhej te ishte nje nga prokupimert me te medha te "Territ Informativ"  smiley ose palacos se Cirkut . Dhe te fencurit e programeve Qeveritare e barazojne punen e Qeverise me Infrastrukture.... smiley . Nje prurje me te vertete BEFASUESE perballe LUMIT te mosasgjese ku kuakkuakin  nga mengjezi ne darke kompania e drejt fitorjeve te reja per sukseset e Beri -Berit. Desha te shtoj z.Blendi. GSa meshume te tilla se keshtu e kane katandisur gjithe Shqiperine. Prurje te tilla jane FAQFA e VERTETE zyrtare e Qeverise. Mashtruese, Llafazane, e Paafte , Hajdute dhe e  Papergjegjshme . Falem z. Blend Por desha te thoja qe argumenti VETEM i tyre eshte jargezimi ...komunist...i majte ...ish sigurims...Gje qe doktor CEKJA e ka shume per qejf ! Ja........  priti o Mark Shalegjati smiley

Tek ky fshati do te arrije ndonje studio e Holywood_it, pe te bere ndonje dokumentar se si kemi jetuar n_shekuj perpara.

Kur lexon komentet e shume te tjereve ketu e kupton se pse jemi akoma duke vuajtur me keto pseudoqeveritaret, te majte apo te djathte qofshin.

Njerezit kane halle dhe nuk dine se si ti kapercejne ato dhe shume ne vend qe ti ndihmojne keta te mjere merren me sharje ndaj njeri-tjetrit. Disa medioker i quajne shpalljet publike te problemeve te njerezve si dashakeqes dhe percares te politikes "kaq te sukseshme" te qeverise.

Kemi gati 20 vjet qe ne vend te ndertojme nje shoqeri demokratike ashtu sic duhet, por merremi akoma me mustaqet e Celos.

Eshte si puna e asaj shtepise qe jane shume nuse (kjo i perket shume koherave te shkuara) dhe asnje nuk pranon te fshije oborrin por ia le fshesen tjetres dhe gezohet kur njera ben gabim. Me mire rrine ashtu me shtepi te papastruar sesa te "ulin" hunden dhe te fillojne nga puna.

O njerez, kur do te filloni te shikoni qarte dhe te arsyetoni po kaq qarte? Kur do te filloni me ne fund te punoni dhe te arrini me pune ato qe duhen?

Shteti ka ligje dhe ato duhen zbatuar nga cdo njeri, pa dallim se kush eshte ai. Ai qe e shkel ligjin duhet te denohet. Kush e ka fajin se nuk ka drita ne ate fshat apo dhe kudo tjeter, e dime shume mire dhe prandaj u duhet treguar vendi hajduteve.

Empatia ka kuptim tjeter.Ajo qe donte te thoshte Drita eshte mbase apatia.Aman se na shkermoqet fare me keto lajme...Katnaret vjedhin shtylla ,tela,trasformatore e gjithçka sherben per nje funksion normal te sherbimit e ju po qurroseni duke iu ardhur keq.A pati ndonje prej ketyre hajduteve qe u vu para pergjegjesise o u denua per keto vjedhje...?Aty te rrime.Mbase eshte per fushate elektorale ,por ne kete vitin e fundit korenti ka qene shume me teper se çdo vit tjeter...Pak nderprerje e ankesa.Nga sa lexoj edhe njerezit jane ndergjegjesuar e po paguajne me rregullisht.

Ahhh, nuk e imagjinon sa gje terheqese duhet te jete te mos kesh asnje te ardhur ne familje, nje grumbull kalamajsh ne dere qe presin kryefamiljarin te ju sjelle te hane dhe mungesen e mundesise per te kryer kete te fundit. Do shihnim pastaj ne do vidhje ti me shoke cdogje qe te mundeshe te plotesoje nevojat primare. Nuk besoj qe ka njerez qe per qejf vendosin te vjedhin shtyllat e energjise elektrike. Thjeshte fukarallek i tejskajshem.

Qeveria te ju hape vende pune, zhvillimi tjeter do vinte gradualisht.

Roze,

Nuk besoj qe ka njerez qe per qejf vendosin te vjedhin shtyllat e energjise elektrike. Thjeshte fukarallek i tejskajshem.

Ne Shkoder, ku nuk ka varferi te skajshme, qytetaret e lashte dhe jo te lashte, vjedhin mbi 50  % te energjise elektrike. Kane 18 Vjet qe e bejne kete pune. Mbi 75 % ka qene para disa vitesh dhe e kane rregulluar dore, Nuk ka lidhje Val i varfer me te vjedhmen keshtu drejperdrejt.

Ne Shkoder dhe ne Bathore nuk paguhen dritat, ose me mire vidhet energji elektrike.

Nuk paguhet drita sepse luftohet komunizmi , pra s`ka lidhje me varferine. smiley

Koth,ti si i" brendshem " qe je duhet te kesh me siguri shifra te sakta sa sa madje ne here eshte rritur numri i paguesve te rregullt te energjise ne Shkoder e kudo.Nejse ne çdo rast ketu po flitnim per katundin Val.e jo per Shkoder a Skrapar.Ne nje vend tjeter do flasim per to siç kemi folur.Tashti jemi te zene tuj luftu komunizmin... smiley

Si i brendshem, duhet me fol normal jo me i ven faj Valisteve qe pse jane te varfer apo kane huqin e te vjedhurit. smiley

Pra, po folem vetem Valin ka nje arsyetim qe ka dhene KESH-i qe thote qe nuk kemi leverdi ta cojme driten atje sepse ka pak konsumatore dhe shpenzimet per berjen e linjes jane te pajustifikuara. Thene nga Gjergj Bojaxhiu ne TV , sepse nuk eshte hera e pare qe del ky debat.

Mos flisni per uren qe mungonte se keni negativitet, mos flisni per Valin se e kane vete fajin, mos flisni per korrupsionin se jemi ne NATO, mos flisni per ate mikeshen tende analfabete se eshte antikomuniste, mos flisni per kete apo per ate se dalim ku di une se cer , sikur nuk shko.

Po lere tani se nuk zgjidhim gje ketu. Kemi dal mbrapsh dhe mbrapsh do na shkojne ca vite. Puna eshte mos na shkoje gjithe jeta se na rrofte antikomunizmi pastaj.

P.S. Erdhe ketej dhe pate frike me pi nje kafe ? smiley

 

Po erdha ...Per fat te keq per nje rast te rende....Nejse...Nje here tjeter me siguri ....Shpejt bile  smiley

Koth, jo,jo. E ke kapur analizen e mos-pageses per bishti. Ne Shkoder mbi 50% e popullsise jane te ardhur gjate 20 vjeteve te fundit: tropojane, mireditore, dukagjines,...etj. Keto mire qe zbresin dhe me ato tre kacidhe blejne nje vend per te strehuar koken por te ardhura te tjera nuk kane: s'jane te arsimuar, si pasoje treg pune per jo-te-arsimuarit nuk ka shume, nuk kane te njohur si jo-autoktone qe jane etj. etj. Si perfundim tek shumica e tyre, po t'ju besh nje vizite ne shtepi, s'ka c'ju ha dreqi para darke as mbas darke. E ti me permend KESH dhe komunizem? Ndonje koke-varfer mund te permend komunizmin por vetem per te justifikuar arsyen e fshehte: paaftesine financiare per te paguar.

Duhet pare me larg se hunda, Koth, ne ca raste. Te dhemb shpirti!

Zana, principet nuk te ushqejne. Aq me pak te ushqen nen-vleresimi i njerezve qe vijne nga ato fshatera te thella per nje jete me te mire; ti shkove ne Itali, ato shkuan diku me afer meqe aq mundesira kishin. Asgje s'te ben ty (ose mua) me te mire se ato.

Dhe ato qe thane s'te ben varferia hajdut etj. etj. tregojne nje mungese te theksuar njohurish te dinamikes humane: nder instinktet me te lashta njerezore eshte ai i mbijeteses!

Zana, ke lene nje koment te pashpirt. Mos te zente ty dhe femijet nje hall si ky. Kete ta uroj edhe pse persona qe (s)ndjejne si ti ma rrenojne besimin tek rraca njerezore. Ne OSSH dikush ka vjedhur 20 miljone leke te Qeverise dhe ka lene nje fshat pa drita. Mos i hengshin qelbesirat.

Degjo Out...Une nuk them asnjehere se shume mire e kane ,mire i gjeti ,se e meritojne.E kam per te gjetur deri ne fund shkaqet .Nuk thashe askund se nuk ka vjedhje.Por asgje nuk i hedh poshte ato qe them une.Ndjenja e formimi qytetar i katundarise tone eshte skandaloz.Eshte çeshtje zhvillimi ,kulture.Cilado qeveri do ta kishte jashtezakonisht te veshtire me ambiente te tille.

Ketu ndahemi ne princip.Nuk te ben fukaralleku hajdut.Ne asnje menyre.Hajdut te ben mendja ,edukata e formimi...Se si e mendon te dalesh prej fukarallekut.Nuk ka asgje te justifikoje pervetesimin e diçkaje qe nuk eshte e jotja...ne princip.Jo Rosèe ...Une ne asnje rast nek do vidhja shtylla ,tela,....As tjeter gje...Jo se nuk do kisha nevoje...thjesht sepse s'dua te jem hajdute......Ku eshte kufiri nga shtyllat,telat,shtepite .portofolat,dyqanet ,magazinat?? 

hajde arsyetim hajde! po njeriu ka nevoje te plotesoje nevoja fiziologjike se pari o rob, ti flet per principe! kur ke uri cfare do besh ti? do mendosh per principe?  

Njeriu qe kur eshte i tille ,dallon nga kafsha sepse dhe sidomos nuk ka vetem nevoja fiziologjike.Te gjitha nevojat jane te pandashme.Edhe kur operon kirurgu nuk ka perpara vetem stomakun,melçine apo zemren.Ka nje histori te tere.

As!Une nuk po fyej njeri e aq me pak ty.çdo me thene per ty normal?Te justifikosh vjedhjen?Kur shoh e lexoj se si ti e Rosèe ,njerez te kendshem e te formuar ne Perendim e mendoni keshtu gjej pergjigje per gjithe ate dyndje hajdutesh ,kriminelesh e prostitutash ne Evrope e per ate korrupsion te larte ne Shqiperi.Sepse ambienti justifikon ,sepse ne rrethana te caktuara mund te vjedhesh e aq me teper kur gjeja eshte e te gjitheve.Jo!Vjedhja eshte vjedhje...Nuk justifikohet dhe nuk ka lehtesuese....

Sa fjale e bukur Ols..Demagogji.....se ç'me kujton....

...ato qe shkruajte para pak momentesh ndoshta?!

Une jam shume dakort me Zanen. Njerezit nuk i ben hajdute fukaralleku.Kjo nuk do te thote qe fshataret atje akuzohen direkt per hajdute, po nese s'kane denoncuar asnje kane faj dhe ata. 

 A ka mundesi qe te drejtohet ndonjehere shikimi te ata njerez qe punojne?? Nese lajmet mbushen me njerez qe rrine kot, dhe kalojne pa u vene re ata qe punojne dhe pse ne pike te diellit dhe pse me shume pak mjete. Njerezit kane nevoje per shembuj shpresedhenes, jo per dike qe tu justifikoje te ndenjurit kot. S'e di nese me zhgenjen apo e prisja qe ata qe zgjedhin te futen ne politike nga dritarja te mos vleresojne dot objektivisht ndryshimin midis atyre qe perpiqen dhe atyre qe dine vetem te ankohen.

Malo...e di si eshte diçka ,kur nuk ke se ç'te thuash mbi temen apo mbi ç'shkruhet ma mire luj deren....Si thua..Ne ato ç'ka une komentoj ku eshte problemi??Po ti Ols...Ku esheh demagogjine (qe s'do te kishte asgje te keqe)Flitet shume per korrupsion ,vjedhje.....Nuk eshte e rastit.....Nese baza e njerezve mendon keshtu niveli i korrupsionit nuk do te ulet kurre.Filloni e mendoni pak sa ma ndryshe...Hani eshte shtylla,teli e trasformatori.Hajni eshte koha e punes qe harxhoni tu lujt deren e merrni paret e taksapaguesve.

Zana, per te qene brenda temes duhet folur per faktin se pse 70 familje ne nje fshat 60km larg Tiranes gjenden ne epoken e gurit prej 3 vjetesh, sepse mungojne vetem 10 milion leke nga mbyllja e investimit te nisur.

Nuk e di se nga doli ceshtja e vjedhjes. Mbase me ka shpetuar pa pare ndonje frame nga video.

Dakort teorikisht me "vjedhja nuk mund te justifikohet", por praktikisht justifikohet qe c'ke me te!

Jemi ti e une te paret qe do te benim gjithcka te ishte e mundur qe te mos linim te vdisnim per buke, femijet te pakten.

Natyrisht qe duhen provuar te gjitha rruget e tjera per te mbijetuar, por kur s'ka... nuk te mbeten shume zgjidhje. Fillon e ha veten tende.

Le te mos paragjykojme pra.

 

"Nuk ka vorr unit"-Nuk ka varr te shkaktuar nga urija-thote nje fjale e urte e vjeter.Sot gjithsesi Shqiperia eshte e lire.Edhe ne raste ekstreme ka alternativa e shume mbijetese.Une nuk po paragjykoj askend,dhe askund nuk thashe qe mire e kane se jane hajduta.....Duhet pare cilido rast .Dhe nuk e mendoj kurre ,e perseris kurre qe kushtet ne Shqiperi edhe ne zonat me te pazhvilluara jane te tilla qe te detyrokan te vjedhesh per te shpetuar femijet e tu.....

kto retorikat laj-thaj siper na kan prek thell vallaj. kur them un qe robt informohen vetem nga 1 burim informacioni dhe masnej "cuditen".. kur hasin ne realitet.

o ols un po tjap informacion shtese, ju "kritiksat" boni sikur smerrni vesh apo metermen smerrni vesh. ata engjejt e fshatit Val kon rrubat shtyllat e telefonit bashke me telat ne vitin 2006 dhe e kon kthy venin ku dikur ishte linja elektrike, ashtu sic e ka bo natyra, sikur ska pas naiher linj elektrike anej. duke pa ket mas ankesave ne KESH nuk ka pas asnjoni predispozimin me investu me rivon linjen (shtylla e tela te rinj ka fillimi) pa u gjet i her kush e vodhi. dhe fshatit engjellor iu bo e qarte qe pa qit hajdutin (-et) nuk ka me u investu gjo. fshati ra squk.

prej aty tashi ne vitin 2008 u kujtu tch me ed ramen (ose anasjelltas mo mir, ed rama dhe per pasoj tch) me e perdor ne turin e tij te famshem ku po takohej me te pakenaqmit e qeverisjes se shejtonit. dhe prej aty u bo top futbolli politik puna e dritave ne fshatin qe na u bo ka 60 ne 30 km larg tirone, ka 30 ne 70 familje e lesh presh, as infromacionet nuk keni te sakta lat nom.

fshati ka pas 12 familje tashi ka vetem 7. prej atyne qe kan qen gjithmon aty me linjen qe kon pas vetem 7 familje kon qen abonente te KESHit.

tashi per KESHin mas vjedhjes pa gjetjen e hajdutve dhe pa sigurimin e faktit qe linja e re nuk do zhdukej ashtu pa dashje nga engjejt e Valit, si linja e meparshme, investimi ka qen i padeshirum sepse dilte me humje. shtrirja e linjes me fitimi qe supozohet se do qiste dhe me gjasat e larta te rivjedhjes dhe numrin mikroskopik te banorve u pa e paarsyshme dhe iu dha perparsi zonave te tjera ne ven me popullsi mo te larte dhe qe s'vidhshin i linje te tere telash e shtyllash elektrike.

mas zhurmes politike e mediatike e traplliqeve te tjera bolshevike, qeveria tha vk po ia bojm investimin se mase kan zon men. dhe u nis linja qe sapo hyni prap ne zonen 10 km ka fshati u vodhen fondet nga forca te erreta.

ene tashi dalin njerzilleksat dhe flasin per emocionet e tyne dhe sa te thella e te zjarrta i kon emocionet ka pjesa tjeter e robve dhe kushedi sa mir nihen mrena vetes kur menojne se me kto emocione e kan kry misionin e tyne per te ndi meshire dhe dhimbje per te vujtmit e vobektit dhe te shtypmit e kapitalizmit te eger te pameshirshem e mizor. shkurt mjaft u vetknaqet, po informohuni i her (muncisht jo ka kanali topeve, se as nuk njifet kanali topeve per nai objektivitet demek).

 Po ja kan komuniku Katallanit se PC me pentium II ka njel pa kurrent?

Pra sipas llogjikes difensive, pazotesia e organeve kompetente (policit mendimtar drjet fitoreve te fuqishme) per te zbardhur vepren penale te vjedhjes per 3 vjet rrjesht justifikon torturimin sistematik te nje fshati per tre vjet rresht.

Nese elektriku ka te dhena se fshataret e kane kryer kete veper penale ne bashkpunim, ku prinderit kane kryer punen dhe femijet kane bere rojen, le ta thote i llaf ke organet kompetente.. 

gjithsesi ju te 'djathtet' sillni nje kendveshtrim shume interesant.. nese nuk shifet fitimprures, sherbimi nuk duhet ofruar. smiley  

o ols un po tjap informacion shtese, ju "kritiksat" boni sikur smerrni vesh apo metermen smerrni vesh. ata engjejt e fshatit Val kon rrubat shtyllat e telefonit bashke me telat ne vitin 2006 dhe e kon kthy venin ku dikur ishte linja elektrike, ashtu sic e ka bo natyra, sikur ska pas naiher linj elektrike anej. duke pa ket mas ankesave ne KESH nuk ka pas asnjoni predispozimin me investu me rivon linjen (shtylla e tela te rinj ka fillimi) pa u gjet i her kush e vodhi. dhe fshatit engjellor iu bo e qarte qe pa qit hajdutin (-et) nuk ka me u investu gjo. fshati ra squk.

Nqs. eshte info shtese kjo eshte gje tjeter. sepse ne video sikur nuk thuhet asgje per kete.

Dicka nuk perkon: ti thua se nuk eshte investuar per te gjetur se kush e vodhi. Nderkohe ne video thuhet se eshte investuar dhe mungojne vetem 10 mil leke (qe s'dihet se ku kane perfunduar) per te mbyllur investimin.

 

La_rosse thote : Si perfundim tek shumica e tyre, po t'ju besh nje vizite ne shtepi, s'ka c'ju ha dreqi para darke as mbas darke. E ti me permend KESH dhe komunizem?

ke qene niahere n'shkoder moj bije keto 10 vitet e fundit ?

Maj mend si sot smiley  kalojshe rruges dhe ne 12 te dites, ne mes te veres, dielli qe shndriste, gjithe dritat e lokaleve rruges te ndezura. Kot mi , ja , ashtu si per inat smiley

Kjo ne kohe te socialisteve, se nuk di gjo tani qe ka qene PD-ja antikomuniste ne pushtet.

P.S. Pronaret e ketyre lokaleve, nuk besoj se kane qene dukagjinas te varfer smiley

Ja nja dy zera qe ia vlen te degjohen : Zana dhe Irisi. Te dyja e kane shume sakte : mos prisni Mesian se nuk vjen.

Fillojani nga kurti juaj perpara shtepise, shkoni shkulni nje gur ku per cdo dite femija juaj rrezohet ne te, fillojani pak te perkulni shpinen se kurrkush nuk e ka cliruar vetem.

Kurse per keta zemerdhembshurit qe thone se hajduteria vjen nga e papasmja, keta jetojne ende ne kohen e Robin Hudit qe vidhte prifterinjte per leckamanet e Sherwoodit. Ose enderrojne ende Cekiç Gevaren me mjeker duke pire dhalle gju me gju me popullin.

Po hyte te justifikoni vjedhjet, atehere nje zot e di ku do ta ndalni turrin. Sepse nje hap e ndan vjedhjen nga plaçkitja, grabitja, rrembimi, vrasja, perdhunimi (fundja, ai Selimi atje ne fshat, a nuk ka dhe ai nevoja fiziologjike per te permbushur ? - eh mendje e mendje !)

 

Saktesoj se une personalisht nuk justifikova vjedhjen pasi eshte me se e kuptueshme qe vjedhja eshte nje veprim i denueshem.

Thjesht, theksova se te flasesh per nje realitet ideal imagjinar eshte demagogji pasi raliteti i sotem paraqitet ndryshe.

 

 

ke qene niahere n'shkoder moj bije keto 10 vitet e fundit ?

Para pak muajsh. Te fala ke. Biles ka ca restorante andej nga Shiroka qe... smiley

Se dyti, faji s'eshte i atyre qe lene dritat ndezur por i KESH qe nuk i taton mjaftueshem bizneset. E nese ato njerez nuk paguajne, njerez me adresa fikse (!)jane, je shtet dreqi ta haje, s'je kukull! Kap policine per krahu dhe vepro.

Mgjth nje keshille ta jap: pyet njehere sesa fitojne ne fund te muajit. Une kam pyetur dhe...le te themi qe ne te shumten e rasteve eshte goxha zhgenjyese.

Hurbinek, s'po miraton kush hajdutet. Po themi qe shteti duhet te ju krijoje kushtet popullsise qe te pakten nevojat primare t'ju plotesohen (si psh. vende pune). E nese shteti i le ne meshire te zotit atehere te mos habitemi qe kthehen ne hajdute perderisa s'kane me c'te mbushin stomakun e kalamajve.

e po ca lidhje ka fitimi qe nxjerr nje kafexhi me dritat qe i len ndezur pa qene e nevojshme, ne shenje totale arrogance .

I kemi pagu ne te tjeret dritat e tyre drandofille, kemi pagu dhe per ata qe s'paguanin. Dhe jo thjesht per ata qe nuk paguanin se nuk kishin buke per tu dhene kalamajve, se atyre po jua bej hallal

U bone lemsh, Des:

  • ato qe fitojne mjaftueshem, kane te drejten t'i lene sa te duan ndezur dritat nese kane buxhetin per t'i paguar. Per t'ju prere rruget abuzimeve KESH-i duhet t'i tatoje ne ate forme sa t'ju jape dhe nje edukim indirekt mbi shpenzimet dhe te kursyerin. Ku e sheh arrogancen ketu? Une shoh nje mungese sensibilizimi! Kaq!
  • une Shkodren e njoh dhe restot i frekuentoj goxha kur jam andej, s'jam perballe me ndonje abuzim dritash gjate dites qe bie ne kontrast me qytetet e tjera. Ti mund te jesh perballe me pak raste ne gjithe qytetin, ashtu siç jam perballe une ne Sarande, Vlore, Durres, Tirane,...

Des, hiqe mendesh qe ti ke paguar para per mos-pagesen e te tjereve. Ti ke paguar paaftesine e qeverise dhe KESH per te tatuar njerezit!

 

LA_rosse, ka nje llaf inglizi qe sja gjej dot tamam perkthimin e plote ne shqip, qe quhet "COMPLIANCE"

Gjithe bota, ka nje trend, jo drejt dajakut dhe forces per ti bere robt ti permbushin detyrimet e tyre, pra te comply per sherbimet publike, por qe vete robi ta kuptoje dhe ti permbushe detyrimet me ndegjegjje.

Compliance nuk arrihet vetem me aftesine e shtetit, pervecse ne rastet e dajakut. Arrihet kur si shteti, dhe qytetari apo katunari e kupton detyrimin e vet, bashkepunon, ndoshta dhe negocion, por ama jo kur rebelohet gjer ne shperdorim.

Po, une kam pagu dhe per aftesine e munguar te shtetit, por dhe per vjedhjen e komshiut tim qe vjedh energji dhe ka apartament 120 m2 , blere me rrogen si gardist i qeverise !  Hajde ndaje shtetin nga njerzit o Larosse. Se dhe shteti po nga njerzit perbehet. aman

 

 

Des, po te them diçka te fundit: komshia ime, miku im, kolegu im,...etj.etj. etj.(pra njerez te huaj) nuk lene dritat ndezur ngaqe duan qe te ruajne shtetin por ngaqe ne fund te muajit ju vjen fatura e kripur. Studentet nuk hyjne ne vaske cdo dite por ne dush ngaqe s'kane aq te ardhura sa t'i paguajne. Nderkohe qe zoteria qe banon ne katin e siperm jo vetem qe mbush vasken cdo dite por dhe jacuzzi-n ne terrase. E une, te te them te drejten, s'kam marre ndonjehere studentet t'i nxjerr ne natyre qe te perfitojme nga dielli dhe te kursejme energji...

Per te bere moralin e fabules te shkurter: bashkepunim ne nje popull ka vetem atehere kur ka pasoja te qarta (dajak indirekt)! Nuk mund te detyrosh askend qe ne forme intrinsike(interne, quaje ca te duash) te doje dhe te respektoje shtetin por mund te besh qe ato te respektojne rregullat duke çiftezuar veprimet e tyre me pasoja negative ose pozitive.

A paguajne a s'paguajne shkodranet kete e solli Koth kot ketu se s'hyn fare.Nga kontaktet qe kam une ne Shkosder familjet paguajne rregullisht e madje edhe shume ....Edhe ato pak aktivitetet qe pata rast te shikoj paguajne...Madje gjithnje e me teper punohet me sigurime edhe ne beznesin krejt te vogel.Tasht une flas nga ekperienca ime krejt individuale.Di qe numri i paguesve te energjise eshte rritur ne here.

si ere s'hyn ?

po a e kishe llafin ke hajdutlleku ti apo jo ?

Po pse te mos pagush ate qe harxhon nuk osht hajdutllek ee ?

 

Nuk hyn rasti i Shkodres...Ai mund te marre si shembull edhe Tiranen edhe Gorrishtin.Kudo ka (gjithnje e me pak,te pakten ne qytete)èpervetesues te energjise.

epo mo mire syni se nami.

ne shkoder ka qene kolektive dhe arrogante. nuk ka qene vetem rezistence per te mos paguar, por dhe shperdorim i qellimshem.

megjithate, kjo si hyn ne xhep fare katunareve te valit, qe gjithesesi ngelen ne terr.

Prandaj thashe Desdemone se nuk hyn fare se a paguajne te tjeret apo jo.Kjo nuk heq aspak te drejten e Valit per te pase drita...por sidomos mos te instrumentalizohet kaq rendshem e ne menyre gafile.Qeveria ka mekatet e saja plot edhe pa Valin.Aty nese ndokush vertet i Zoti te thote çduhet thene

si perfundim, ti Zane mendon se nje fshat (pak rendesi ka madhesia) meriton te denohet per 3 vjet thjesht sepse aty paska (nuk eshte provuar me sa marr vesh une, per pazotesi te organeve 'kompetente' do thosha une) hajdute?

 

Ku e sheh Chene se une po them nje gje te tille??Ne ç'fraze?Une jam thjesht duke thene se nuk ka justifikim per hajduterine.Se ai fshat(7 familje te regjistruara ne kesh)duhet te kete komune,kryekomunar,deputet zone......etjetj

Me behet qejfi qe eshte bere nje artikull i tille... jo dhe aq se do te sherbente per te "prekur" zemrat e atyre te djathteve me fytyre njerzore, por te pakten, do te "ngacmonte" stafin e Sales qe, ashtu sic po ngutet qe te inauguroje DR-KU perpara votimeve, te conte driten e Partise dhe ne Val... Personalisht nuk me intereson se do ta perdorte apo jo per qellime propogandistike elektorale, por te pakten... te hyjme ne Europe me drita... t'mos lejme nam si me qene vend i botes se trete.

Pra Chene..Morali i fabules...Vidhni korrent,shtylla tela s'ka drita ....Mua ketu ,ty atje na ndodh e njejta gje...Pra ....NO bollette te paguara ,no party...

 Ajo qe une shoh eshte se nuk po justifikon njeri hajdutrine; por perkundrazi, hajdutria e PAPROVUAR po perdoret si justifikim per mosfurnizimin me energji.

2 jane pozicionet qe mund te mbash Zane; ose keta e meritojne te jene pa drita, ose keta jane lene pa drita padrejtesisht dhe jo per faj te tyre. Ti cilin zgjedh?

 

Cer morali eshte ky mi? shuuuume shqiptar nuk paguajne detyrimet financiare duke punuar ne te zeze. I bie qe mos te lem shkolle dhe spital hap. Mos te mbledhim plerat neper lagje etj etj

common Zane, peshkatare te tjere presin me shume njerzillek nga ty.

 moral desha me thon ne fakt, jo njerzillek.. sorry smiley 

Nuk te ben fukaralleku hajdut ....smileyVertet tre muaj mungese dhe ...Mireserdhe....por e rende ke ardhur smiley bre . Me konkluzione . Me pervoje jetesore  BAR ha DHE HAJDUTLLEKUN nuk e SHKEL smiley Te kenoq ti , kur vjen per te turbullue ujra te peshqeve pa uje. Ke frymezuar dhe filosofe me bryla mbeshtetur mbi nofull qe shohin tutje larg duke dhene porosi qe POPULLI duhet te punoje smiley dmth te ule kurrizin smiley dhe mos te shikoje nga pertej kufirit me pyje e me xhungla smiley.

Zana sa per info , ne krye te Llapaqeneeve shqiptare njeri prej tyre sot K/Min. i shoqeruar nga llapaqenesha e Pallavramentit , kane deklaruar ne TV ... Shkodrane ! Mos paguani Energjine Elektrike , sepse ne pushtet eshte e majta. Semundja Berri-Berri karakterizohet nga formimi i shtetit PARALEL kur eshte ne opozite duke hedhur ne ere Shtyllat e Tensionit te Larte .Ndersa kur eshte ne Pushtet karakterizohet nga lotet e krokodilit per Gerdecin .Thjesht nje PAAFTESI TOTALE dhe nje LLAFAZANERI e paskrupullt si tipari dallues i MIXHIZMIT nga shkon prapa e tere shpura argumentuese e mullijve te eres.

Eshte gabim i madh te lexosh komentet pa pare videon (lexuar artikullin.)  S'e bej me ...

Keshtu, nje "mix" pershtypjesh nga komentet plus reportazhi: 

TCh e ka bere kete reportazh qe ne 2008, dhe prape tani.  Mire, kohe zgjedhjesh, dhe ka 2 vjet a me shume qe kane fillu zgjedhjet.  Gjithesesi, rrofte sebepi them une. 

Sa per "vjedhje": Po, vjedhin katnare, fshatare, qytetare, katnare te qyteteruar me pashaportizim n'qytet me leje apo pa leje, te rrethit vendas, apo te ardhur nga poli i Veriut dhe i Jugut etj etj etj, edhe mos t'i biem ne qafe, edhe KESH-i (ky i fundit, nga paaftesia, nga qejfi etj.) 

Por, jo te gjithe vjedhin njesoj.  Se shtrijne kembet sa kane jorganin.  Dhe ky jorgani i tendereve ne Shqiperi, paska qene i madh shume.  Ta ben shtatin lis e selvi. 

Nuk jam aspak kunder diskutimit me nocione a ngjyra te majta e te djathta, me moral a pa moral, me njerezillek apo pa njerezillek etj etj etj, po mire do ishte te mos u drejtohet vetem driteshkurteve apo shtatshkurtereve, por dhe atyre shtate-gjateve. 

Doli hena prapa malit

Qe ti jape drite fshatit

Fshati paska drita shume

Thote hena: "C'te bej une?"

Topi dha kete lajm dhe mire beri,por

Kur i vika kaq keq mund te bente nje gje tjeter.Te paguante leket dhe te shtronte linjen deri atje.Pse do thoni ju,te mos e beje KESH.

Ja aresyeja.Kur Sajmiri Fix kandidoi per deputet ne zonen tone ne Pogradec,i erdhi keq per fshataret dhe pruri e ndau disa fugone me kapacka i themi ne kendej (digitalb i thoni ju) falas.(Megjithese Fix nuk e ka dhene kete rast se si blehen votat).

Pra ,me qe i ka ardhe keq ,le te harxhojne ca para e ne vend te kapackave ti cojne shtyllat e shtrojne linjen dhe ti luten zotit qe te mos e vjedhin perseri fshataret.

 

Prandaj pra ankohet edhe topi se nga ato ane mund ti perdorin kapackat bashke me televizorin per kafaz pulash. Topit i vjen inat pse ata nuk shohin televizor. Keshtu qe fshati duhet lene pa drita qe te mos i behet qefi topit. Rrnofte qiviriu!

eh blend, nga kush kerkon njerezillek, keta per hir te militantizmit, jane te afte te kalojne para nje njeriu qe eshte duke dhene shpirt e te mos i zgjasin doren... shkojne dhe merren me ate qe ka bere dokumentarin !!... kur fshati ua ben muuuuu perpara syve...

me hidheron edhe ftohtesia ( e ashutquajtur asnjeanese ) me te cilen shkruajne disa komentues...

Amani more mos na e shani Salen se mezi e kemi  smiley 

Po te mos ishte Sala kush do ti ndertonte piramidat qe "pasuruan" shqiptaret.... Po te mos ishte Sala kush do ta "ndertonte" shtetin ne '97.... Po te mos ishte Sala kush do ta "ndertonte" fshatin Gerdec ne 15 Shkurt te 2008's..... Po te mos ishte Sala kush do ta promovonte "mikun" e madh te Shqiperise Fazllic..... Po te mos ishte Sala kush do ta "mbronte" kufirin tone detar nga Greku..... Po te mos ishte Sala kush do ti "mbronte" te verberit perpara kryeministrise..... Po te mos ishte Sala kush do ti "ndertonte" shkollat, spitalet, hidrocentralet, qendrat kulturore, vreshtat, e shume vepra te tjera pas 1991 shit.

Salen mezi e kemi vallai mos e shani kot se na merziten disa nga peshqit qe po ishte nevoja japin edhe jeten per te sic benin per shokun Enver..... 

15% te nje leje ndertimi t"ju dergoje Rama qe te shtrijne linjen elektrike si kembim te mori ato pak vota te Valit

do ia dergoje pas zgjedhjeve

Ja ta shohim se kush do fitoje Smile

 Informacioni/lajmi, sikur nuk mu duk si propagande politike, siç thane disa komentatore, perkundrazi ishte thjesht nje fakt. Se pse jane ndeshkuar ashtu , ngaqe e kane vjedhur vete linjen apo KESH-i nuk mund te investoje me, kjo eshte teme me vehte. Nese ata e kane vjedhur linjen, mendoj se e meritojne nje ndeshkim, gje qe mund te ndihmoje dhe ne daljen/nxjerrjen e autorve te vjedhjes. Linja u takon ter fshatarve dhe jo 2-3-4 personave qe kan vjedhur linjen. Te varfer apo te pasur, ajo qe eshte  per te miren e te gjitheve, nuk ka pse preket.

eh blend, nga kush kerkon njerezillek, keta per hir te militantizmit, jane te afte te kalojne para nje njeriu qe eshte duke dhene shpirt e te mos i zgjasin doren... shkojne dhe merren me ate qe ka bere dokumentarin !!... kur fshati ua ben muuuuu perpara syve...

me hidheron edhe ftohtesia ( e ashutquajtur asnjeanese ) me te cilen shkruajne disa komentues...

po citoj ket se mboni pershtypje prania tre falsiteteve logjike me i garrumull kaq te vogel shkronjash. demek ke i 'bandwagon fallacy', i "appeal to emotion" ene i "straw man". se zakonisht kta kuqt e rraf ne vaj e uthull i perdorin tek ose cift, po ktu kena hyp kategori

tashi na duhet vec i poezi per te vujtunit anes drites te papam qe te plotsohet ekuacioni

 

dhe per ti dhon i permas te sakte muhabetit, duke qen se "fshati" i harroi dritat kur i kerkun me sqaru si qe puna me shtyllat ene telat e zhduk, sic tha ne Zana:

Se ai fshat(7 familje te regjistruara ne kesh)duhet te kete komune,kryekomunar,deputet zone......etjetj

a nuk i bo nanjonit pershtypje pse nuk o sqaru puna me pushtetin vendor i her, per padrejtsin e modhe qe po nodh aty? pse te gjith robt jon kaq "te ftoht" sa i kan lon m'takot kta garipat e valit? vec kur vje puna per politik kujtohet nanji "i ngroht" per ta me kusht qe te dali nanji ka garipat e shendetshem para ekranit dhe te permeni fjalen kyc "Gerdecin" (me vazhdu masnej se jo se qen tamom prej Valit ata mGerdec, po cik me gjon ka Martaneshi demek, po hajt se mren jena, se ashu osh skenari lajmeve). bje llafi dmth

Edhe kete me fitore admin e paskeni smiley

Qepari, ky me disa Nick qe heren e fundit shfaqet si DRITA po me pyeste si e kam emrin Edvin apo Erion. E kam Blendi dhe ndryshe nga ti nuk kam as frike as turp nga emri im. Sigurisht eshte politike, meqe kam permendur ate slloganin dhe mu hodhet mua te me sulmoni personalisht... gjithcka eshte politike dhe kush pretendon ndryshe ose nuk di, ose nuk do.

Por nese nuk ju ben pershtypje qe ne Maj 2009, kur edhe moshes se internetit po i vjen fundi, nje fshat te rroje ne erresire - ahere ka mundesi qe te mos ju beje pershtypje asgje.

Une nuk dua as vendin tuaj te punes, nese jeni te administrates se Saliut, nuk dua as pushtetin tuaj (e perbuz), nuk dua asgje qe keni ju se nuk me intereson.

Por pak njerezillek e dua nga ju.

Po nuk e patet kete, vazhdoni merruni me mua se s'me behet vone as sonte, as neser. Kam kohe boll. Smile

3 vjete + pa drita fshati Val. Oburra mbroni qeverine tani se dhuratat materiale e kane hak ta flijosh ne alatar edhe njeriun brenda nesh.

Upss .......Blendi Salaj, analist i pavarur na doli i çpavarur dhe pikërisht i çpavarur kundra PD-se dhe pakez i varur me PS-ne, pakez ama. 

Hajde hajde eshte bo peshku pa uje me keto artikuj si tvsh-ja ne kohen e xhaxhit. Eh mer Edvin edhe icik peshk pa uje qe e kishim e mbyte ne nje pike uji. Ca mund te presesh kur administratori qe eshte dhe cun me shkolle thote qe te majtet jane me te njerezishem se te djathtet?! Harroi ky cuni qe kur ishte koha Nanos rrinte gjithe Shqiperia pa drita. Nejse.

"Kur flasin keta te Sales qe aspak cuditerisht nuk jane shtuar te duket sikur ka shpalle Mixha Tender per letra higjenike " - tha - Do bojme pare me kta me duket  ...   - Jo mer jo , per letra higjenike Mixha ka NY Times , po tani ka shpalle tender per sacme hunesh ... smiley Do shkoj per te gjujt gjela te eger anej nga Martanieshi smiley - tha

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).