Kamëz, policia prish vendqëndrimin e G99

Efektiva të Policisë Bashkiake të Kamzës janë konfliktuar sot me aktivistë të partisë G99, duke prishur një pikë informacioni. Sipas G99 aktivistët ishin duke informuar kalimtarët në këtë vendqëndrim publik, kur të paktën 5 policë të Bashkisë së Kamzës u afruan dhe më pas duke bërtitur kanë shkatërruar vendqëndrimin , duke i hedhur të gjitha materialet në rrugë dhe duke i detyruar me dhunë aktivistët e G99, të largoheshin nga Kamza.

G99 njofton se ka bërë ndërkohë një kallëzim penal ndaj autorëve të kësaj ngjarje të papranueshme në një fushatë elektorale dhe kërkon me insistim që autoritetet përkatëse të marrin sa më parë masat e duhura. Ndërkaq, policia e Tiranës rreth incidentit shpjegon se përfaqësuesit e G99 nuk kanë marrë leje dhe njoftim më parë, pranë Bashkisë së Kamzës, për vendosjen e çadrës në lulishte.

27 Komente

Frike e madhe nga partia me 1%.

Perdorim i viktimizimit si metode fushate elektorale. Te sjell ne mend shprehjet e F.Nanos per Xhemilen.

Ndërkaq, policia e Tiranës rreth incidentit shpjegon se përfaqësuesit e G99 nuk kanë marrë leje dhe njoftim më parë, pranë Bashkisë së Kamzës, për vendosjen e çadrës në lulishte.

 

Morali eshte respekto shtetin qe te respektoje shteti ty. Lajmi ndryshe mund te kishte edhe titullin Kamez,policia zbaton ligjin

KU JE O ANDREA STEFANI.

PSE NUK DEL TE FLASESH QE G69 SHKEL LIGJIN???????

KY ESHTE SHTETI LIGJOR QE DUAN TE BEJNE????

frike, agresivitet, degjenerim etik.

 

keto jane karakteristikat e PD ne kete fushate

ke fol tamom si ai komunisti mesjetar ke mounty python vallaj "come and see the violence inherent in the system"

Ca eshte ky delir madheshtie or ti?

 

Ta la thone "baba" qe PD eshte sistemi?

 

Pd eshte nje force politike qe ka fituar shumicen e votave te shqipetareve vetem nje here ne vitin 1992.

 

Sot po i rreshket pushteti nga b.tha dha ka frike.

Kete frike po e reflekton me agresivitet dhe degjenerim ekit ne fushate elektorale.

 

 

 

U dashka marre leje per nji cader informimi provizore!!!!!!

Kesaj i thone te marresh leje per te shprehur mendimin.

E pse u pa e nevojshme qe te shkaterrphej gjithcka? U zbatua ligji, gjithcka u shkaterrua dhe u la si plere ne terren... Po te kishte ndonje shkelje mund te zgjidhej fare thjeshte me nje "ticket" (gjobe), perdorimi i dhunes per zbatimin e ligjit jane forma te regjimit te kaluar.

Thjesht dhe vetem zbatim ligji. Njesia vendore e atij territori duhet njoftuar dhe kerkuar leja per vendosjen e kioskave te mjaftisteve tani 99-sha.

Nese kjo nuk eshte bere atehere autoriteti lokal ka te drejte ta largoje ate objekt qe ka uzurpuar vendin ne menyre te paligjshme.

Frike e degjenerim eshte moto e PD nder vite... kjo eshte ai ndryshimi  i kultures demokratike dhe i takon vizionit  te ri te se majtes .....!!!!!

E pate besoj si u puthen gardisti i Sales me ate qe dhunoi te verbren pa ju dridhur qerpiku fare dhe ne sy te kamerave .... !!!!!!...

Kto jane tabllo identike te zgjedhjeve te 96 ... (((frike , dhune,dylberizem )))

Ju ka them disa here ktyre 99 Tullumbaceve te Kuqe...por me sa duket nuk jane ne gjendje te kuptojne as ligjin me te thjeshte te nje shteti.

Kur behet miting....ose kur "zini hapsira te gjelbra" smiley...te MERRNI LEJE nga autoritetet perkatse. Ky eshte ligji...tullumbacka...por asnjehere nuk kan qen ne gjendje ta ndjekin kte ligj kaq te thjesht.

Po ja u them une qe kta e bejne me qellim...e dine qe policia do ju vij e du i heqi...dhe e bejne me qellim pa leje qe tu dali emri ne gazetkat e tyre dhe te kene nxjerrin ndonje Peshkata te thote "ja shikon c'ben Birisha!!"

Ke shprehur 100% menimin tim , besoj dhe shume te tjereve . Keta tullumbacet sic i quan ti kujtojne se ne hame bar.

U dashka marre leje per nji cader informimi provizore!!!!!!

Kesaj i thone te marresh leje per te shprehur mendimin.

 

GENT!! Te te bej nje sygjerim? Merr nje "cader" (s'me duket si cader mua ajo po nejse) dhe shko ne ndonje hapsire shtetrore ose lulishte etj atje ne Kanada...ngule cadren ne dhe...dhe fill me autoparlant.

Shiko cfar do te ndodhi smiley Sambistat e Sales jane edhe ne Kanada

Kameza prap Checheni paska njel..une thash se mos ai mbikalimi do i kish bo njerez...

Grupo, per mu shyqyr qe mbaroi lufta me ato tamilet se kishin nja 1 muj qe na bllokoshin rruget ne downtown dhe policia si bonte gja, pa per lulishte nuk te prek njeri, e shumta do hash nji ticket, por edhe ate e hedh ne gjyq e del pa lagur.

Nga e more vesh ti se nuk kishin mare leje ata?

 

Policia mban te drejte te heqi protestues pa leje...pik puna. Nese policia Kanadeze e ben apo jo...eshte tjeter pune. E kan ate te drejte ne ligj...ndersa 99 Tullumbackat nuk kan te drejte te bejne mitingje politike ne toke shtetrore pa marre leje nga autoritetet.

Ligj elementar...

Ca njerez jane idiote te lindur,ca te bere gjate jetes. NJe ekspoze e keni me siper. Dil bej xhiro o kokrra e.

Perdorim i viktimizimit si metode fushate elektorale. Te sjell ne mend shprehjet e F.Nanos per Xhemilen.

e ke von re sa nxefen kuqt, kur nuk i lejn me shkel ligjin.. sikur i ka nanjoni borxh naigjo

Kushtetuta ne nenin 47 njeh si te drejte te garantuar pjesemarrjen ne tubime paqesore. Kjo do te thote qe nuk ke detyrim te marresh leje ne asnje vend por vetem nese ze zona publike qe mund te shkaktojne shqetesime per qytetaret apo qe bllokojne trafikun ne vende te kalimit publik do te duhet te njoftosh e jo te marresh leje organet perkatese, dmth policine e shtetit.

Dmth nese, nje grup njerezish bejne miting ne nje kinema, salle teatri, lokal, fushe sporti qe nuk eshte nje vend i kalimit publik nuk ke nevoje as te njoftosh njeri. Ajo cadra e ngritur ne lulishte nuk bllokonte kalimin publik, dhe sido qe te jete vetem policia e shtetit mund te nderhyne per aresye te sigurise publike. Policia Bashkiake Kamez nuk kishte lidhje fare me kete pune.

Te ecesh akoma me mentalitetitin se duhet te merret leje edhe per te bere ditelindjen ne park, apo ne nje lokal, eshte si ne kohet e shtetrrethimit. Edhe te abuzosh me ligjin duke e interpretuar mbrapsht dhe duke shkelur parimet kushtetuese eshte prape shume e rende, dhe te con ne burg ne nje shtet normal. Mos flasim pastaj se keto gjera nuk i ndodhin kurre partise ne pushtet apo aleateve te tyre. Si duket jane shume efikase ne kerkesat per leje...

e ke lexu mir nenin 47 ti me xhaje?!

Rrofte politika e re!

Liri popullit, vdekje façizmit!

Klubi Kombetar me rastin e 95-vjetorit te Pavaresise deshte qe te sponsorizonte nje shtylle te denje per flamurin ne qender (me qe aktualja na u duk si me arna), dhe krye.ari i bashkise nuk na lejoi. Disa te tjere deshen te vinin disa postera per nje koncert, dhe prape s'i lejoi. Kurse keta "skorpionsat" dune me bo fushate elektorale ne permanence, ne ambiente publike dhe ankohen se nuk i lejune.

Mire qe s'kerkune qe t'ja ndertote bashkia e Kamzes me fondet e saj, siç bote Rama tendat per fushaten e tij, me paret tona.

T'isha une ne G99 dhe te ndodhte diçka e tille do i lutesha mediave qe mos ta publikonin kete lajm. Jo per gjo po te vije puna qe bashkia e Kamzes (pra Bathorja) te te tregoje se ç'eshte shteti, dmth qe duhet te futesh na 7 pash nen dhé.

Pu pu pu çfare palaçosh te paftyre!

T'isha une ne G99 dhe te ndodhte diçka e tille do i lutesha mediave qe mos ta publikonin kete lajm. Jo per gjo po te vije puna qe bashkia e Kamzes (pra Bathorja) te te tregoje se ç'eshte shteti, dmth qe duhet te futesh na 7 pash nen dhé.

Pu pu pu çfare palaçosh te paftyre!

Heheh...s'mund te thuhet me bukur se kaq.

Kjo do te thote qe nuk ke detyrim te marresh leje ne asnje vend por vetem nese ze zona publike qe mund te shkaktojne shqetesime per qytetaret apo qe bllokojne trafikun ne vende te kalimit publik do te duhet te njoftosh e jo te marresh leje organet perkatese, dmth policine e shtetit.

Liri kjo tende ishte vendosur ne nje ambejnt parku apo ne rruge nuk e marr vesh une nga fotot...por gjithsesi ka qen ne kundershtim te kti ligji pasi i pengon njerzve akses ne ate ambjent.

Do te besh proteste ne trotuar te rruges ti (gjithnje pa e bllokuar trotuarin)? Bej sa te duash. Momentin qe fut kemben ne nje ambjent tjeter...policia ka te drejte te te heqi.

Per te gjitha ata qe e mbajne veten per eksperta te medhenj dhe qe verberia ndaj partise ne pushtet i ben te mos jene ne gjendje te perceptojne se ekzistojne dhe liri e te drejta te njeriut.Tenda qe ishte vendosur ne mes te nje parku eshte e qarte qe hyn tek neni 12 i ketij ligji se ka lidhje me vendet e hapura per publikun. Gjithashtu mund te kuptoni sesi ketu nderhyn vetem policia e shtetit dhe jo ajo bashkiake. Per te qene te qarte keni te gjitha nenet qe e sqarojne plotesisht situaten. L I G J Nr.8773, datë 23.4.2001 PËR TUBIMET Neni 1 Liria e tubimeve dhe kufizimi i saj 1. Në Republikën e Shqipërisë çdo person ka të drejtë të organizojë dhe të marrë pjesë në tubime paqësore dhe pa armë.2. Kjo e drejtë kufizohet vetëm në rast se rrezikohet sigurimi kombëtar, sigurimi publik, mbrojtja e rendit dhe parandalimi i krimit, ruajtja e shëndetit ose moralit, ose mbrojtja e të drejtave dhe e lirive të të tjerëve. Neni 5 Njoftimi i Policisë së Shtetit 1. Në rast tubimi në sheshe ose vendkalime publike, organizatori dhe drejtuesi janë të detyruar të njoftojnë me shkrim shefin e komisariatit të policisë jo më vonë se tri ditë para datës së zhvillimit të tubimit.2. Njoftimi me shkrim duhet të përmbajë:a) identitetin dhe adresën e drejtuesit dhe të organizatorit të tubimit;b) qëllimin e tubimit;c) datën, vendin, orën e fillimit dhe të përfundimit të tubimit dhe itinerarin e tij (nëse ka të till&eumlsmiley;&ccedilsmiley numrin e përafërt të pjesëmarrësve dhe numrin e personave ndihmës në mbarëvajtjen e tubimit;d) personat që do të flasin në tubim. Neni 8 Ndalimi i zhvillimit të një tubimiKur ka arsye të motivuar se zhvillimi i një tubimi në një shesh ose vendkalim publik përbën një rrezik real për sigurinë kombëtare, sigurinë publike, parandalimin e krimit, mbrojtjen e shëndetit ose të moralit ose mbrojtjen e lirive dhe të drejtave të të tjerëve dhe ky rrezik nuk mund të ndalohet me masa më pak shtrënguese, shefi i komisariatit të policisë mund të ndalojë zhvillimin e tubimit ose të vendosë për kohën dhe vendin e zhvillimit të tubimit. Neni 9Shpërndarja e një tubimi1. Një tubim në një shesh ose vendkalim publik mund të shpërndahet nga forcat policore me uniformë, vetëm në rastet kur:a) mënyra e zhvillimit të tubimit është e tillë që mund të dëmtojë në mënyrë konkrete rendin publik dhe sigurinë e personave;b) gjatë zhvillimit të tij kryhen krime;c) ekziston një situatë emergjente që lidhet me sigurinë publike, kur vendi i zënë nga tubimi kërkohet nga shërbimet e emergjencës. Neni 12Tubimet në vende të hapura për publikun1. Tubimet në vende të hapura për publikun mbahen edhe pa njoftimin paraprak të policisë, sipas nenit 5 të këtij ligji.2. Organizatorët e këtyre tubimeve mund të kërkojnë mbështetjen e policisë jashtë këtyre vendeve, për të mënjanuar çrregullimet gjatë ose pas zhvillimit të tubimit.            Neni 16Ndalimi dhe mbyllja e tubimitMbajtja e një tubimi në vende të hapura për publikun mund të ndalohet dhe të mbyllet, nëse ka filluar, kur:a) organizatori, drejtuesi ose personat ndihmës lejojnë hyrjen e pjesëmarrësve të cilët mbajnë armë;b) ka arsye të motivuara për të besuar se zhvillimi i tubimit do të bëhet i dhunshëm ose rebelues;c) ekziston rrezik për jetën ose shëndetin e pjesëmarrësve. Neni 17 Tubimet në zonat private 1. Policia nuk mund të hyjë në zona private ku zhvillohen tubime pa lejen e drejtuesit të tubimit ose pronarit të saj, me përjashtim të rasteve flagrante për të ndaluar një rrezik të çastit për jetën dhe shëndetin e pjesëmarrësve në tubim.2. Për këtë nen "zonë private" kuptohet vendi ku hyrja është e lejuar vetëm për një numër të caktuar personash, emrat e të cilëve njihen.

Ketu ku jam une, ca no-global paten organizuar nje proteste. Deri ketu cdo ok. Pastaj ngulen nje cader e nje rullot per proteste permanente. Fillimisht policia i toleroi, donin ti heqnin me te mire, se te vinin politikanet e partive komuniste pastaj.

Bob Marley, birre, cigare te markes "Maria" dhe sherr cdo nate. Deri sa banoreve te lagjes ju ça trapi keq e kercenuan se do ti hiqnin vete. Atehere policia nderhyri me nje force qe Komiteti Shqiptar i Helsinkit do te lemerisej.

Lirije...i lezon ato qe shkruan??

 Në rast tubimi në sheshe ose vendkalime publike, organizatori dhe drejtuesi janë të detyruar të njoftojnë me shkrim shefin e komisariatit të policisë jo më vonë se tri ditë para datës së zhvillimit të tubimit.

 

dhe nuk merret me tubimin pasi aty s`ka pasur as edhe tubim

 

Me standartet e 99 Tullumbackave...5 gjimnazist klasifikohet si "tubim masiv".

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).