Exellence

Më të mirët që ikin, më të mirët që vriten në errësirë, më të mirët që heshtin, më të mirët që harrohen, që dhunohen, që shkatërrohen, që keqpërdoren në emër të pushtetit e triumfit të më të këqijve, të mediokërve, të rrafshuesve të vlerave … kjo është një histori që duhet të ndryshojë.

Fatos Lubonja

14 Komente

Une e shoh ndryshe: Nuk mund te kete "me te mire" ne nje sistem te plluskuar ne korrupsion siç eshte ai ne Shqiperi; filtrat e kontaminuara te atij vendi ndotin ne proces e siper cdo qelize qe do te afirmohet. Sikur Shqiperia te kishte vertete "me te mire" gjate historise te saje, nuk do ishim ku jemi tani. Pra thekur-thekur, c'te ndryshojme kur s'kemi materie te pare?!

 

Më të mirët që ikin, më të mirët që vriten në errësirë, më të mirët që heshtin, më të mirët që harrohen, që dhunohen, që shkatërrohen, që keqpërdoren në emër të pushtetit e triumfit të më të këqijve, të mediokërve, të rrafshuesve të vlerave … kjo është një histori që duhet të ndryshojë.

vecse ka i problem semasiologjie knej:

ca dmth "mo i mir" perdersa kta qekan tu ik, u harru, u dhunu, u shkatrru e keqperdor? demek qekan tu pas gjith vetit e t'dobtit, e.. t'keqit

Per La_rosee: ja ca thot Carlin:

"Now, there's one thing you might have noticed I don't complain about: politicians. Everybody complains about politicians. Everybody says they suck. Well, where do people think these politicians come from? They don't fall out of the sky. They don't pass through a membrane from another reality. They come from American parents and American families, American homes, American schools, American churches, American businesses and American universities, and they are elected by American citizens. This is the best we can do folks. This is what we have to offer. It's what our system produces: Garbage in, garbage out. If you have selfish, ignorant citizens, you're going to get selfish, ignorant leaders. Term limits ain't going to do any good; you're just going to end up with a brand new bunch of selfish, ignorant Americans. So, maybe, maybe, maybe, it's not the politicians who suck. Maybe something else sucks around here... like, the public. Yeah, the public sucks. There's a nice campaign slogan for somebody: 'The Public Sucks. F*ck Hope.'"

Faleminderit emo per ket thenie te mrekullueshme te George Carlin. Nuk mund ti shtosh asgje ketij komenti. Asnje fjale me shume se e prish. Eshte madheshtore thenia ashtu si dhe figura e George Carlin. Cudi qe ishte komediant.

 Emo. Kam pas nji "shoqe te ngushte" qe ka pas nje shprehje madheshtore per tipat e mire dhe palluqe qe e gjymonin por nuk kishin guxim ta ndalonin. Shprehja ishte: "Eshte i mire, i shkreti!". smiley

E njihja! Sdq, flm qe e solle ketu! smiley Insight qe ka pase G. Carlin ne ca dinamika e ka bere ate qe ai ka qene dhe ate qe ai do jete ne memorien e njerezve.... Vertete qe keto kohe zgjedhjesh jane bere njerezit si ujqer, e ve re kudo: kur shoh lajmet me sharjet me te pare dhe te mbreme drejtuar ndaj familjareve te tyre, ve re tensionin ketu tek peshku (imagjinoj qe shume jane ne maredhenie pune direkt ose indirekte te politizuara dhe kane frikat/shpresat e tyre),...Ne momente te tilla kupton sesa e politizuar eshte jeta e shqiptarit dhe se ne cfare pasigurie jetojne... Nga ana tjeter, na çane veshet duke u ankuar per politikanet qe kane, duke mos kuptuar qe ato vete jane nje pjese e atyre politikaneve. Une jam e bindur qe nje popull meriton politikanet qe ka, ndryshe do i kishte rrezuar.

 Rosse, them se gjerat nuk jane kaq bardhezi. Marksi budalla, budalla, por ca gjera i ka thene drejt. Udheheqesit vijne si pasoje e rrethanave historike. Ja me thuaj ti, populli gjerman meriton Hitlerin apo Gensherin. Amerikanet meritojne Bushin apo Obamen. Po Pol Potin kush dreq populli e meritonte. Po ne cfare i kishim bere perendise qe merituam Enverin, e sikur te mos na mjaftonte ai, na dhe Saliun?!

Dhe Enverin, p.sh. u perpoqen ta rrezonin qe ne 46-shten e deri ne 85-en por s'ia dolen dot, pasi rrethanat historiko-gjeografike nuk ishin ne favorin tone. Por sapo ktheu era, hop fluturuan tutje gjithe diktaturat komuniste ne Europe.

PF, shkrimin e Lubonjes nuk ke as ku e kap as ku e le, por nuk po bej ze me tej per dy arsye: - do pres nje shkrim qe e vleresoj pozitivisht prej tij, qe te them edhe nje llaf te mire nje here; - ketu ai ka ndjekur qasjen e apelit te emocioneve te lexuesve, dhe ne ato domene nuk po dua te hyj.

peshku fluturues, po ben shume fluturime akrobtike. je shume kontradiktor. .."Por sapo ktheu era, hot fluturuan tutje te gjithe diktaturat komuniste ne Europe" Si mor fluturuan tutje diktaturat.  te gjitha vendet komuniste nuk ndryshuan gje vec xhaketen. Po ata ngelen ne pushtet. Dhe nderuan vetem facaden, vetem facaden kane ndryshuar peshko, asgjo tjeter.  Analizo te gjithe lidershipin e te gjitha zgjyrave politike ne spektrin shqiptar dhe nuk besoj se do te gjesh dike qe te mos kete pasur lidhje me kasten e privilegjuar komuniste duke filluar me Salen, Tosin, Keno gjinushi, Milon e me radhe...per te gjitha partite qe mbijne per dite si kerpudhat pas shiut.

 Emigrant, nuk jam plotesisht dakort me ty. Ky eshte nje shkrim perkujtimor, me shume se analitik, ndaj edhe ana emocionale e tij eshte e paranueshme. Historia e Fadil Kokomanit eshte me shume se nje heroizem spontan. Eshte heroizem kokederror ballkanik. Tamam ai qe duhet ne Shqiperi. Por njerezit zakonisht nuk kane as kohe as nerva per kete. Heronjte tane jane nevrike, fluide. Bejne nje heroizem dhe pastaj thone  "I kam dhjere me te!" e cajne e ikin. E kam thene edhe me pare. Valle a nuk te ben pershtypje qe te gjithe Rilindasit shkruanin poezi patriotike nga Stambolli, dhe njerez si Noli e Konica vdiqen ne mergim?

Te ishte vetem shkrim perkujtimor, PF, do me jepte rastin per t'a thene ate fjalen e mire.

por s'eshte (vetem perkujtimor).

Mos me shty ne ngasje!  smiley  se nuk du. me ter men!

Valle a nuk te ben pershtypje qe te gjithe Rilindasit shkruanin poezi patriotike nga Stambolli, dhe njerez si Noli e Konica vdiqen ne mergim?

"veprimtaria intelektuale osht kercnim per ndertimn e karakterit"

Jam plotesisht dakord me kete thenie.

Te shkrimi i Lubonjes duket sikur kositja apo rrafshimi "i te mireve" (ekselenteve, se kshu e ka thon Zot shyqyr DL  smiley  - Blendo, meqe ra llafi ke harru i "c" te titulli) eshte ceshtje fati - natyrisht fati te keq, "mishap" me i llaf, ters historik e ku di un c'te tjera marrina. Duket sikur ka nje mungese "cete profetnish" te ne qe do rregullonte punet. Ca misionareve te se mires, me nje llaf. Ca tempullareve shqipo sui generis. Dhe qe po te krijohej me nje shkop magjik nje shpure e tille "te miresh" gjerat do ishin ndryshe. (dyqind petrite te cdo kohe)

Mungesa e nje sasie te domosdoshme determinizmi dhe e materializmi te autori Lubonja eshte serioze. Nje analist apelin e emocioneve te lexuesit duhet ta kete si erez, jo si "main course". Ndarjet ne "te mire" (zakonisht pa fat) dhe "te keqinj" (me fatin e gjithe dynjase) jane te papranueshme ne nje analize te mirefillte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).