CMENDURIA

Cmenduria eshte gjaku I detit
Gabimi I mbretit
Lotet e te shkretit

Cmenduria eshte rrezja e drites
Driteza e frikes
Qe fshihet pas trupit
Tend

Cmenduria eshte rritja e thonjve
Braktisja e trupit
Ne kalbje pa dhembje
Ne njolla pa goditje

Cmenduria eshte rruaza e manget
E nje gjerdani te shkulur
Prej qafes se ngulur
si nje tabele qe udheheq rrugen drejt saj
drejt Cmendurise

E cila eshte peshtyma nen qiellze
Gjuha e thartuar
Myku nen dhembe
E neper gishterinj
Ne kembe

Cmenduria eshte bishti mbi koke
E syte mbi bisht
Kthyer nga qielli
I boshatisur nga miliona shikimet e atyre qe si ti
Jane te cmendur
Me cmenduri!

Cmenduria eshte cdo zhgarravine e jotja mbi leter
Mur , dru apo send
Zhgarravinat mbi lekure jane cmenduri

Cmenduria eshte cdo dhembje qe lihet te dhembe
Vetem qe te zgjase edhe pak
cdo kenaqesi.

23 Komente

Me pelqyen keto vargje:

Cmenduria eshte cdo dhembje qe lihet te dhembe
Vetem qe te zgjase edhe pak
cdo kenaqesi.

Çmenduria shkruhet me Ç e madhe e dorës!

 

Çmenduria eshte gjaku I detit
Gabimi I mbretit
Lotet e te shkretit ..

Bukur 5*

lol lol

poezi e Zhakut qenka kjo ??   smiley

Oj Zhak oj e cmenme smiley

lol

pa dorashka kshu thojne per ty kur del n'tv psh. ene une kshu them

: ja doli kjo e cmenmja smiley

por ne kuptimin e mire  zhak.

Mu m'pelqe cemnduria jote smiley

Poezia, not bad .

cheers

Zhaku ne anglisht:

Craziness is every pain allowed to hurt
just to stretch a bit longer
every bliss.

pa dashur te zbilancohem,per mendimin tim,ky eshte nje krijim plot me nektar talenti,me nje rrjedhshmeri aq te natyrshme aqsa eshte te ndertuar thuajse mjeshterisht.ka nje kundervendje  ne detaje ndonjehere deri ne antagonizem,nje konflikt te brendshem qe krijon tension prozaik edhe pse me pak rrjeshta.Ka nje thyerje vargu te befasishme,thuajse figuracion me vehte dhe shkallezim ngjites te strofave qe e shijiova pa mase,qe i jep nje frymemarrje fjales,krijon nje atmosfere thuajse optimiste brenda vargjeve ne dukje kaq gri.Ka nje "un" personalo-poetik qe shkrihet bindshem e natyrshem me "ne".Urimet e mia  autores,pa dashur te zgjatem me tej..e te kaloja ne kritike te mirfillte letrare.  

Desdemonke, nga larg jam me e cmendur se nga afer  smiley

EMIGRANT , tingelloka shume bukur ne anglisht. Faleminderit

Dorian....jam pa fjale! FALEMINDERIT

Poezia nuk qe keq, veç une u gezova qe kritiku i letersise (Doriani) qenka rifutur perseri tek Peshku. Kisha kohe pa e pare. 

Kur e jeton kaq afer  dhe e bie kaq e kaq bukur ...thone qe e ke nga nje damar smiley Po dejsin mos e di budallacke ti ? Edhe kur te shef ne TV te ruhet jo me te te rije afer e larg per se gjalli smiley Dejsi tu befte Otellua RRUAJU !

Zhakun e kam goce te mehalles nga ana e mamase se vet ore, mu hiq sysh smiley

Qelpsine plak smiley

Per Pjer Thomas.

Flm per titullinsmileypor nuk mendoj se kam thene aq sa per tu cilesuar i tille,vetem kam shprehur mendimin tim disi me te perpunuar...dhe.. ketej verdalle kaq qene,por ,bej vetem komente pozitive tanime,(ne pjesen me te madhe te  rasteve) keshtuqe lexohemi rralle e me rralle .kalofsh mire.

Çer do me thënë Doro, që s'ka pas gjëra pozitive që ke kursyer komentet? smiley

Nuk paska pas faj Zhaku qe e ka nderru mehallen.

Ne fakt heren e fundit qe e kam pare ishte bo yll bote.

Branco nuk e kam nderru une mehallen, por mami im. Besoj se Dezi nuk ka faj per kete. Ka qene e vogel dhe e pademshme smiley

Kur me pe heren e fundit, me pe nga afer apo nga larg ?smiley

Zhak-o, qe edhe nji ktu:

Craziness is every scratch of thine on paper,
wall, wood, well, anything,
scratches on skin are craziness!

Hej Emo :

Cmenduria ime ne anglishten tende qenka MASTERPIECE smiley

e bejme ...... ?!

me kismet po, Zhak. S'te le kapitalisti ktu. Bash ne ket minute pres me fillu mshtjelljen (me telefon).

por pse jo?

 smiley 

Hajde ne Shqiperi Emo

ketu kapitalisti je vete smiley

Nuk dua te te lodh , as te te ha kohe...por nese do ta beje me qejf une do isha shume e lumtur dhe do ndihesha shume e vleresuar

Cfare do beni  mre ???? smiley Po qe per perkthimin nga shqipja ne anglisht Jepja Emit  smiley ...po qe per te bere ndonje gje tjeter si psh i dore muhabet ...i t'pime cigare ...ke Dejzin aty dhe s'ka c'te duhet me prit nga Usa.

nuk vun zhaku per i dore muhabet ene cenare mre.

ajo si me thone ne shqip "hudh festa" per gjithe dynjallukun zengjin te tirones, ene osht zonja e shpise smiley

U solla e u mbeshtolla dhe perfundova ketu. Tek IGJZH, ose Gjizh, ose Zhigj. Me pelqen Zhaku, me kujton Zhakun e pamposhtur, me Linen e vogel e vogel me nallane. Malli na ka marre por lote s'kemi me. Andaj, te hyjme drejt e ne teme.

Po kerkoj nje teme hua ku te "shkruaj" ca gjera. Hapa temat e letersise, pothuaj te gjitha te mbushura me shkrimtare dhe poete te medhenj qe nuk durojne t'jua "ndyj" temen me "aqademizmat" e mia. Rastesisht pashe Zhakun dhe mendova se do te ishte zemergjere dhe bujare me nje qe ska qofte dhe nje teme te vetme ne pronesi.

OK, kur Zhaku te na jape leje, do t'i thomi dy fjale. De tout et de rien. Per yjet, diejt, milingonat, xhirafat dhe cungjet e prera.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).