Cilet jemi

Poplli i vertete njifet kur te ze halli naihere ne keto institucionet publike si spitalet, gjendjet civile, aty ku ka radha, ku mbyten njerezia siper njeri tjetrit.  Aty e shef sa fukarenj jemi, sa te lare, te ushqyer, te mbajtur e te qyteteruar jemi.

desdemona

12 Komente

Nuk eshte se ka ndonje ndryshim te madh nga parlamenti.

Shume e vertete, e dhimbshme, i kam harruar ca ato rradhat, heren e fundit (2005) ne nje gjendje civile ne Durres bera fjale me ca burra qe po pinin duhan me llulle, - "keni pak respekt per ate foshnjen".

Dikush tjeter bertiste "ndihmoni katunaret"!

P.s_ po qe me jep pak nostalgji

Jom dakort qe keto fjale qe ka thone Desdemona,te shkruhen diku,ne pllakate Perballe Kryeministrise,qe kushdo Qeveri qe te vije te dale te ballkoni ne mengjez,dhe ta shohe perpara se te filloje punen,per Ndryshimin Shqiperise!

 

Para 90-es,ne zyrat e gjendjes civile kishte fare pak ose aspak njerez....Nuk kishte asnje lloj levizjeje ....Batak i vertete....Askush nuk mund te levizte nga nje qytet ne tjetrin e larg qofte nga nga fshati ne qytet.Fjala pashaportizim ishte magjike.S'mbeti kurve qyteti pa u martuar me stallone katundare ne funksion te fjales se magjishme pashaportizim.Ka shume ndryshim ,shume fare radha e sotme me batakun e djeshem.Ai me llulle do çertifikate per djalin ne Birmingham,Ai tjetri do akoma nje tjeter se so te shkoje te kurohet te vajza etj etj.Mollezat e sgavruara nga sistemi i tollonit ia kane lene vendit shkelqimit antipatik te kolesterolit....Radha ne Shkoder kishte por ecte shume shpejt ...sistemi i informatizuar funksiononte me mire se ketu ku jam une....Nese keto qe them nuk jane ndryshime............

Mollezat e sgavruara nga sistemi i tollonit ia kane lene vendit shkelqimit antipatik te kolesterolit....

:-D

po vetullat e djegura nga dielli?

une kam ardhe parmbrem em enje fluturim nga gjenova ne tirane. rob te mire jemi, po nuk kemi shtet, kam bo be qe nuk kemi shtet. sepse po te kishim shtet te pakten nja shtet tete vete nga avioni duhej te priteshin me hu ne aeroport, te rrinin nja tre kater nete neper burgje. ishte njoni qe kembengulte qe fmeija i tij s'kishte nevoje per rripin e sigurimit, dhe femija qante me shume kur i ati kembengulte. siklet i madh i stuardeve. ishte ai tjetri qe s'donte te fikte celularin. njani e hiqte rripin dhjete here qe te vente stuardesa ti fuste duart se nuk dinte ta lidhte. dmth cope cope. ca me bo.

hallet, duhet pune me na rifute ne zgjedhe. sa here shoh gejra te tilla, me kujtohen tufa e kuajve ne bjeshket siper katunit. qe gjate gjithe dimrit rrine mbylle dhe ne pranvere i leshojne ne bjeshke dhe per nja nje muaj s'ka burre ti zeri me se duan ta shfrytezojne ne maksimum ate liri.

ka kush mendje me pi kafe sot ne tirane kjo eshte qeshtja? te pime cigare ne klube ku ndalohet dahani. s'kam makine se po te kisha te shkelja ndonej semafor per kenaqesi.

desi e liron vendin me deshire , bile bile eshte e nderume tja liroje vendin autores smiley

 

ti t'vret per ket ven ktu mi....  smiley   smiley 

karrieristja modhe paskshe qen!  smiley   

numuroi i cik pesat, numuroi... smiley 

ps. nji popull duket shume ene te parkimi i makinave. Ket e kam seriozisht!!!

qo karjerja na mori m'qafe per zotin.

kshu m'thote ene plaka ime smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).