65kg "të kuqe" në makinën e ambasadës shqiptare

Sherbimet e Antidroges te policise turke dhe te Sherbimeve Sekrete, kane vene ne pranga sekretarin e dyte te ambasades shqiptare ne Maqedoni Agim Haxhia, pasi ne makinen me te cilen udhetonte iu gjeten 65 kilogram heroine e paster.

Ai kishte kaluar nga Maqedonia permes Bullgarise dhe eshte ne Turqi ne rruge tokesore. Burimet qe konfirmojne lajmin, nuk japin shume detaje se ku eshte zbuluar sasia e madhe e droges. Ajo qe dihet eshte se Agim Haxhia udhetonte me makinen e ambasades, me targa diplomatike.


Arrestimi i tij eshte bere qe ne daten 2 maj, por eshte mesuar nga burime te larta zyrtare vetem diten e merkure. Organet shqiptare te antidroges duket te mos jene perfshire fare ne kete operacion dhe lene jashte tij, pasi linja ne te cilen ishte implikuar diplomati shqiptar nuk e pershkonte Shqiperine.

Drejtues te larte te Interpol Tirana, te kontaktuar nga Top Channel, konfirmuan se edhe te enjten ata nuk ishin informuar per kete operacion super sekret dhe te bujshem te autoriteteve turke te sigurise. Nuk ka shume informacion nese ka te tjere te arrestuar ne kete operacion apo nese Haxhiu ishte pjese e ndonje rrjeti nderkombetar te trafikut te drogave, apo perdorej nga ndonje organizate per shkak te lehtesirave te levizjes me makinen dhe pasaporten e tij diplomatike.

Por mesohet se autoritetet turke duhet te kishin patur me pare informacion mbi perfshirjen e tij ne transportin e lendeve narkotike dhe e kane vene nen vezhgim. Zyrtari i arrestuar nuk ben pjese ne listen e diplomateve te karrieres, pasi ai eshte perfshire ne radhet e sherbimit diplomatik rreth tre vite me pare, ndersa punonte si gazetar ne Agjensine Shteterore te Lajmeve, ATSH.

Pak muaj me pare ishte ambasada jone ne Rome qe u perfshi ne nje skandal te ngjashem. Por atehere ishte shoferi i ambasades qe u kap nga policia italiane duke transportuar droge. Kesaj radhe behet fjale per nje rang te larte diplomatik.

34 Komente

hahahaha

Ky është qeveriu ynë. Ma merr mendja se shoferi ishte vetëm korrier. Këtu është një dreq i madh...

hallall si e gjete!! un them qe fajin e ka berisha, ta vrasim popull!!

Jo me lefto, c'ne berisha, kta i emero qeveria e ver llapes 

Me siguri do te jete ndonje keqkuptim. Ose mund tia kene futur ne makine edhe ai nuk dinte gje. Nje gje eshte e sigurte, burgjet ne Turqi jane me kushte shume te keqia. Ne fund te fundit burgu per burrat eshte!

Pranej mos u mbur me NIK-un ..... Sic duket ka edhe lloj speciesh te tjera si psh GERDECARE , Qeveritare , Drogare , Miku i Mikut qe "e kam mik" etj etj qe Peshkaqenet i kane si lodra . Asgje ere nga lajmi vetem vertetim hap pas hapi i parrulles Mixhiste "Lufte Antikorupsionit"

Hehehe!

K'te vllajin e paskan merthy qy me 2 maj! smiley

Kushedi c'i kane punu telefonit me Hyrijetin Tyrk kto, me e lshu kyt fatkeqin!

 

Vendos ndonje llamarine xingato nga mbrapa i thone ketij "diplomatit" se do ti duhet ne burg....... Lum e lum qeveri e sumes me Saliun ne maje tribunes.....

Ki Birisha paska qen i papar per lek

Bllokoji hashashin e hallexhinjve per ta ber vet trafikun

At shoferin e ambasades ton ne itali qe kapen me drog ne rom e kishte ven ne pune xeni. Po ket te maqedoinis kush e ja ven. Argita me siguri. Ose dajua...

edhe njehere perserisim pyetjen se me cfare kriteresh zgjidhen diplomatet...

Propozimi nga poshte dhe miratim nga larte! Fillon qe nga vete ambasadori ne Maqedoni  e deri tek Luli qe qesh!

Ambasada shqiptare ne Maqedoni ku punon ky drogaxhiu i kapur duhet te mbyllet perkohesisht dhe te gjithe duhen arrestuar nga Policia shqiptare.

Ministri qe qesh duhet te jape doreheqje dhe kryeministri qe "vepron" shpejt per "skandalet seksuale" te bej te njejten gje per kete raste!

po sa 'mbrojtje diplomatike' kane keta? se  sipas ligjit ai nuk mund te kontrollohet pa i dhene leje ata te shqiperise!

me keto lloj trafiqesh ia nxjerren bojen diplomateve Shqiptare ....se u bone me te keqij se ata te Kolumbise!

Po i kryen nja tre universitete, diplomat i zoti do behet.

 

Ky eshte nje rast qe detyrimisht duhet te beje qe qeveria dhe institucionet e shtetit duhet te forcojne ne maksimum kontrollin dhe procedurat e emerimit te diplomateve dhe punonjesve te tjere neper ambasada.

Por, ky person qe eshte kapur ne Turqi me kete sasi heroine, para se te behej diplomat ka qene gazetar, ne disa organe shtypi, prandaj kjo na risjell edhe njehere ne vemendje se babezia eshte e shtrire ne shume sfera me influence ne jeten publike.

C'eshte ky rrot diplomat? Epo pike e zeze kshu la nami tjetri. Yyy ca turpi.

He mer si beni edhe ju?kete kete here kapen, sa ka te tjere qe kane shpetua.

mos e politizoni ngjarjen sic i thojne nje fjale ,,,nuk ka fis pa nje pis,,,

Cfar ka ketu per turp?

Kur ne krye te politikes kemi nje K/minister hajdut, nje minister te jashtem te akuzuar per vjedhje Nje kryetar opozite te koruptuar deri ne palce , nje popull kontrabandist e koruptues,. Cfare ka per turp ky lajm?

Ne fund te fundit cfare beri ky me shume se Rama qe vjedh me lejet/sheshet e ndertimit, nga kryeministri qe  vret banoret e tij me vjedhjet e tij,nga Min i jashtem qe shperdoron/vjedh miliona, ne kuriz te qeverise dhe interesave kombetare. Nga tere politikanet tane hajdute e te koruptuar e antikombetare? ( kur komandanti vjedh nje veze, ushtria vjedh pulen me gjithe qymez). Cfare ka bere ky me shume se nje popull i tere qe investoj ne firmat kriminale piramidale? Cfare ka bere ky me shume se nje popull i tere qe korupton cdo qeveri qe vjen ne fuqi.

Azgje. Vec se ky i shkreti do te provoj burgjet Turke (brrrrr te dridhura me kujtohet nje film me nje djalosh amerikan qe hyri ne burgun turk per droge brrrrrrr me mire ta kishin vrare te shkretin) 

PS Pse s'ju vjen po aq keq sa per ate deputetin qe e vrane per pune pronash e vjedhjesh e korusioni Cfare ka ky me pak se ai?

 

Shkoni kete filmin te njeheni me burgjet turke

Midnight express

 

Cfar ka ketu per turp?

Kur ne krye te politikes kemi nje K/minister hajdut, nje minister te jashtem te akuzuar per vjedhje Nje kryetar opozite te koruptuar deri ne palce , nje popull kontrabandist e koruptues,. Cfare ka per turp ky lajm

 

Me te pifsha dolline me te shkundur o Toko. Fjale qosheje ke thene mer plak.Se te pakten ke kurajo dhe karakter te shohesh te verteten ne sy.Keta jemi ne. Sa here qe kam shkruar dhe kam shprehur te njejtat mendime Admin Patrioti me ka fshire komentet. Shkurt nje popull rrugac, hajdut dhe pa personalitet... ky eshte autoportreti. Fatkeqesisht per kete nuk na i ka fajin bota.

Sa per ate qyqarin do te kaloje ne anabasin burgjeve turke me trandafil ne goje... do ti shqyhet byy-tha

me sa mbaj mend filmi eshte frymezuar nga nje histori e vertete... smiley

 

Ky robi qe kan kap eshte vetem maja e aisbergut, po ti toko a ben pjese tek ky popull, apo rastesisht ke qene per vizite ne Shqiperi per n_vjet dhe je shqiptarizuar, vendit tone i duhen njerez si ti e si bardhi, por ju keni care ferren dhe ju ka ngelur vetem ky blog per tu shfryre.

O toko, se c'ma kujtove ate filmin mbi ferrin e burgjeve turke.

He de si e ka titullin? E gjete?

tik-tak, tik-tak

 

Midnight Express i regjisorit te madh Alan Parker. Film i madh. Te kujtohet skena e fundit? Protagonisti ngre krye, drejtori i burgut Hasan me nje bark si ai Ilir Metes, fillon te zbertheje pantallonat per nje denim biblik, reagimi i burgaxhiut qe perfundon me vrasjen e drejtorit perdhunues dhe arratisjen nga burgu. Madheshtore! Film i madh.

 

p.s. pardon. filmin e paske gjetur vete.

Agim Haxhia punonjes ambasade dhe gazetar ne ATSH.,kapet ne makinen e ambasades shqiptare me droge,sasia 65kg!!

Po cer bohet keshtu mer yahoo!

..dhe do te luftoje korrupsionin "Ai","Zero toleranca"!!

Uji buron i qelbur ne administraten e Tiranes.

Si ka mundesi nje rast i dyte qe ambasadat shqiptare perfshihen me pune droge,dhe nuk kapet nga shteti yne!!

Gjithmone,te huajt na i zbulojne  drogen me keta te ambasades,ata kengetaret,artistat,shkrimtaret shqiptare!

Shteti Shqiptar kap plakat,dhe te vobektit qe mbjellin ndonje vazo hashash!

..keta te "medhenjete" nuk i kap dot,cuq cuq,cuq!!!

 

 

 

 

Sekretari i dytë i Ambasadës së Shqipërisë në Maqedoni është shkarkuar nga detyra dhe është zhveshur nga çdo lloj privilegji apo imuniteti diplomatik. Vendimi është bërë publik dje pas mesditës, ndërsa burime të Ambasadës së Shqipërisë në Shkup, thonë se shkarkimi iAgim Haxhiut është bërë mëparë.

Ai kishte braktisur detyrën prej një jave që nga 1maji 2009. Shkarkimi i tij është bërë para njoftimit nga pala turke për arrestimin”, thanë burimet.

E kuptoni se sa hipokrite duket kjo deklarate ?  

Po sikur mos te ishte kapur ky trafikant, beson njeri se ai do te ishte shkarkuar per shkak te braktisjes se detyres ????

Po Ambasadori yne i nderuar , si nuk u be i gjalle kur ky person u zhduk me makinen e Ambasades per 6 dite e 6 nete te tera ?

Zoterinj te Ministrise se Jashtme. Nuk eshte turp te deklaroni se keni bere nje gabim ne zgjedhjen e personelit. Turp eshte kur kerkoni me mashtrime te na mbushni mendjen se ai person nuk ishte midis jush gjate kohes qe trafikonte...

nje popull kontrabandist e koruptues.... TOKO ! Ketu kemi pak te kundert ne formulim e ne brendi . Midis Popullit dhe Kondrabandist duhet shtuar i nxitur e i shndruar dhe pas korruptues prej me se 20 vjetesh nga politkat e shperfytyruara dhe morali i ndotur i Politikes Shqiptare. Une personalisht do te THEKSOJA nga pjella me e ndyre e ketij KOMBI  Grupimi qe i atibuoi vetes PD Dhe shprehja me e plote e ketij formulimi do te dilte me e sakte ne kete menyre. ...nje Popull  i nxitur dhe i shndruar ne kontrabandist e koruptues si pjella me e ndyre ne historine e ketij KOMBI , e Grupimit qe i atribuoi vetes emertimin PD , duke perlyer edhe Konceptin e  DEMOKRACISE! 

Mos e beni kaq tragjike se nuk eshte ndonje gje e madhe.Tregon shpirtin tregetar te popullit tone.

Pasi i hoqen dhe palcen e kurrizit per 50 vjete, pasi e varferuan, izoluan, persekutuan ne fillim te viteve 90, ju dhane lirine e fjales dhe veprimtarise private. Por para se tu jepnin keto, u kujdesen(sigurisht dhe me keshillen e "miqve" lindore-perendimore) te shkaterronin dhe vidhnin gjithshka, te krijonin nje izolim te ri (me vizat e "miqve" te huaj&nbspsmiley  ne menyre qe kjo 'liri' per veprimtari ekonomike dhe fjale, te ishte po aq e neperkembur, sa dhe ne kohen e izolimit te plote.

Shqiptari erdhi ne 'demokraci' nje qenie pa asnje prone, pa asnje mundesi per te jetuar me dinjitet (dhe kjo me bekimin e 'miqve') . Per shqiptarin e thjeshte, instikti i mbijeteses u be imperativ. Asnje lloj morali, nuk mund te dale mbi te drejten e jetes.

Ata qe bejne moral ketu dhe kudo, jane pikerisht ata me te ndyret, me te perzierit me punet me te ndyra , jane njerezit qe jane pasuruar ne menyre te perbindshme ne kurriz te gjithe te tjereve.

Boll me me hipokrizi, boll me politizime te kota, ju aliene socialista, ju fare e keqe, ju te ndyre e te shitur. 

toko - 8 Maj 2009 - 12:27am

Kur ne krye te politikes kemi nje K/minister hajdut, nje minister te jashtem te akuzuar per vjedhje Nje kryetar opozite te koruptuar deri ne palce , nje popull kontrabandist e koruptues,. Cfare ka per turp ky lajm?

Toko, kur thua "nje popull kontrabandist dhe korruptues" e ke fjalen per popullin e Republikes se Shqiperise ti? Po a e fut edhe veten tende, dhe njerezit e tu, ne ate popull? A don te thote qe edhe ti je nje kontrabandist dhe korruptues dhe njerezit e tu te aferm jane poashtu kontrabandiste dhe korruptues? Se menyra se si je shprehur te con ne ate perfundim!? Kjo pyetje te drejtohet jo vetem ty por edhe te tjereve qe ta kane mbeshtetur mendimin si psh bardhi koka etj.

 

O Kanuk.

Shiko mos marresh ndonje takim me mjekun. Me duket se ke nevoje urgjente.

Me falni, po kujtoni se ky 'nenpunesi' po ju prish rreputacionin? Apo po pengon rregullimin e rreputacionit? Ne ekonomi tregu te sunduar nga idiotesira thatcheriste/reaganiste droga eshte nje substitute good, nje treg me perfectly rational actors.

Pse ckujtoni ju, se ata bankieret e NY qe enderrojne te mos punojne me shume se 2 vjet para se te arrijne 'pavaresine fiskale-financiare' nuk jane njesoj si ky 'transporteri'..?

"It's logical Watson"-kjo eshte pergjigjja qe ne duhet tu japim zotave anglo-saksone.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).