Turqia ne arenen nderkombetare

Turqia po ben shume te flitet per te keto kohe. Gjindet me forcen e saj te nje shteti te madh perballe pikave kyce te gjeopolitikës ndërkombëtare aq sa reagimet e lidershipit te saj, neve te mesuar me servilizmim veteskitues ... ... perballe te huajit dhe te fuqishmit shohim here me habi e here me admirim nje shtet nje popull, nje qendrim te serte ne interest e ngushte me ate te te mires mbare popullore.

 

Turqia u ndije fuqishem kur I tha “jo” planeve te Lindjes se Mesme te madhe qe ndiqte administrate e Bushit, te pakten duke u tërhequr nga nje pellg- moçal si ai i Irakut, nga ku Amerika dhe aleatet e saj kuptuan se duhet te dilnin me vone me shume vështirësi.

Turqia ka mbajtur gjithmonë nje presion shumpalesh sepse eshte gjendur gjithmonë ne mes te gjerave, ne mes te arabeve nacionaliste qe kurre nuk kaperdine kalifatin osman mbi islamin, mes europianeve qe kurre nuk harrojne qe per 300 vjet nje pallat mbretëror buze Bosforit i beri te dridhen, nen presionin e radikaleve muslimane qe s`rreshtin se akuzuari qe Turqia shtet Komb modern është mohuese e te shkuarës pan islamike, nga muri I hekurt i luftes se ftohte ku Turqia u be vend përplasje per te majte e te djathte, amerikane e ruse, Varshave e Nato ne fushat ekonomike, politike e bile dhe mafioze.

Duke lujatur nje rrulet te veshtire ne te toleruarit e te majtës tendecialisht laike, per te mbytur religjiozitetin popullor e me pas duke favorizuar te djathten tendencialisht religjioze per te kontrastuar influencën e bllokut te kuq ne Turqi, per te mbijetuar ka paguar shtrenjte nje loje gjeopolitike me shpatulla per mure e vetme ne lojrat me te medha se ajo vete per te mbërritur ne ditët e sotme, ku eshte e zonja e lojes se vet dhe me gjere.

Turqia u fut ne Nato me gjak deshmoresh pa festa nje milion eurosh, nje tribut i popullit te saj per te marre rradhe nder jo komunistet totalitare per nje te ardhme me te mire. Nuk u prit me festa madhështore a ftesa sublime, por me nje kerkese rrenqethese, lufte ne Kore, kundra Rusise qe fshihej pas korese se Veriut. Nje test nga e cila doli me sukses dhe deshmore, ne ruajtje te koreaneve te Jugut te cilet siç habitshëm pame gjate boterorit ne Kore, gezonin per Turqinë nje respekt shume mirnjohes.

Turqia ndertoi me shume veshiresi nje demokraci te sajen, pa u turrur ne menyre qesharake drejte europes a amerikes, por duke valorizuar vlerat kombetare dhe asimiluar vlerat universale. Nuk eshte e lehte nje demokraci e tille, por eshte nje produkt teresisht I tyre, qe dhe democristianet europiane shohin me admirim.
Ne gjeopolitike nuk ndoqi kurrë linjën agresive e nacionaliste te arabeve ndaj problemit palestinez. Pranoi defacto realtetin e shtetit te Izraelit dhe mbajti mardhenie te mira me te. Kjo I nje tjeter mungese simpatie ne vendet arabe te alienuar perkrah anti amerikanizmit rus me teorine “ armiku I armikut tim eshte miku im”.

Por kush nuk mbeshtetej ne shpatullat e veta shpejt e pa se rruga e tyre ishte e gabuar, Izraeli gjeti ne agresivitetin arab pretekstin me te mire per te justifikuar e legjitimuar padrejstesite e tij, dhe arabet nuk gjeten ne arenen nderkombetare ate qe ju premtua.

Dhe erdhi dita kur reagimin me te ashper ndaj agresionit te Izraelit ne Palestine e solli ne media Turqia, duke nxjerre tashme ne drite paaftesine dhe dualizmin arab ne trajtimin e ceshtjes. U fol per nje acarim te ceshtjes mes Turqise dhe Izraelit me kulminimin ne Davos me debatin « One minute... » mes Erdoganit dhe Peresit. Dhe ne amerike lobet e forta hebraike e cilesuan me akuzen e tmerrshme per antisemitizem e ai deklaroi:

“Ashtu si te paret tane i kane gjithmone ndihmuar hebrenjte, ashtu si komuniteti i tyre jane pjese e rëndësishme e Turqise une u garantoj se cdo kush qe u ngrihet kunder tyre ne cdo cep te botes per shkak se ata jane hebrej do me gjej mua ne rradhe te pare ne nbrojtje te tyre, e gjithashtu nese Izraeli si shtet politik serish dhunon te drejtat themelore te palestinezeve do me gjej mua ne mbrojte te tyre. Kjo ska te beje me antisemitizmin”.

Ndermjetesimi i Turqise ne Lindjen e Mesme mes arabeve dhe Izraelit, rasti i Davosit, politikat gjithperfshirese dhe demokracia turke si rezultat i nje shoqerie me besim mysliman ka bere qe ne menyre te heshtur te fitoje gjerësisht simpati tashme nder vendet arabe e me gjere ne boten myslimane.

Ajo luan me koshiencë kartat e saj, ka ndermarre nje program politik te ngjeshur me Armeninë per te shenuar nje vëllazëri ne kundershtim te plote me tentativat destabilizuese per te evokuar te shkuaren e tmerrshme. Aq sa rezervoi nje takim te vecante me perfaqesues te qeverise armene me mikun e shtrenjte te ketyre diteve Barak Obama ne axhenden e ngjeshur. Obama u prit ne Turqi dhe nga ministri i Jashtem armen e turk për te treguar se e sotmja nuk mund te thërrmohet me akuzat e te shkuares.

Dhe ne NATO ajo keto dite arriti nje tjeter sukses. Kur bota e Danimarka doli ne mbrojtje te karikaturave mbi simbolet e shenta te islamit primitiviteti i reagimit ne djegje e portesta te dhunshme u pa me percmim nga bota, por Turqia nuk zgjodhi ate rruge, beri shtengime ekonomike dhe ne Starsburg kundershtoi me kushte zgjedhjen e Rassmussenit si kruetar i aleances atlantike.

Keshtu arriti te beje te degjohet zeri i saj ne rrugen me demokratike te mundur, mbi te drejtat e vlerat qe ajo si komb perfaqeson. Rasmussen dje publikisht ne Stamboll deklaroi se ai mendon se te karkiatuuarit e lidereve religioze dhe tallja me te shenjten e nje feje nuk eshte aspak e drejte... kjo ishte nje fitore e turqve, e tjetra ishte zevendesi turk i Rassmusenit.

George Freedman analisti me i famshem i CIAs ne parashikimet e viteve te ardhshme flet per nje Turqi superfuqi, determinante ne polarizmin e ri te botes e ne mediat e gjeopolitikes determinizmi i faktorit “Turqi” ne ceshtjet boterore eshte ne rend te dites.

Per ne shqiptaret deshtimi i nderhyrjes greke ne 97 per shkak te presionit turk, mbrojta pa rezerva e ceshtjes Kosovare dhe kerkesa per nderhyrje kembesore nderkohe qe nato kishte friken e humbjeve njerezore, vetem me ushatret e saj nen flamurin e Natos, mbeshtetja per hyrjen ne Nato dhe marrja ne patronash brenda misioneve te natos te perfshire ne grupet turke pa dyshim na ben te kuptojme qe gjindemi te favorizuar nga nje shtet i cili shenon ne perberjen e tij me shume shqiptare se ne tere ballkanin, rreth 6 milione.

Shqiptaret qe dhe sot kane peshe te rendesishme ne ate cka sot Turqia eshte, jo nje shtet i turqve por nje filozofi e te berit shtet nga dhjetra etni si Lazet, cerkezet, armenet, shqiptaret, boshnjaket, kurdet. Arabet, gjeorgjianet, greket ku turqit vete si rrace ndoshta ne tere kete jane nje minoritet si te tjeret.

41 Komente

Per ne shqiptaret deshtimi i nderhyrjes greke ne 97 per shkak te presionit turk,

Hej si ke gdhi ti mer ?  Lere mer `97,  trangull, apo akoma me formulime te Gazidedes ti per te justifiku mercenaret e Halil Alise ne zonat e jugut. ?

"Rivaliteti" Turk dhe Grek per te "aneksuar" "ndihmuar" gjoja Shqiperine nuk egsiston, sepse e para nuk mund te ndodh nje aneksim i paster,nga nje shtet i pastert.,qofte Turqia qofte Greqia..

E dyta ,Shqiperia po qe se, ka nje mbeshtetje,e ka nderkombetare,shume perfshirese,keshtu qe nuk eshte e mundur qe Turqia te dal e vetme.,dhe pretenduese...

Ajo qe e ben me qesharak njeriun e vogel eshte se, kur i thur lavde te madhit, i duket vetja sikur vihet ne krah te te madhit dhe kujton se eshte edhe vete i madh.

"Shiko si dridhet ura nen kembet tona", i thoshte dikur pleshti elefantit.

C'jane keto artikuj diletantesh per nje shtet akoma mund te thuash te prapambetur.

Shtet ku mbizetoron intoleranca,shmamia ne koke,vrasjet per pune "nderi" problemi madhor i Kurdistanit si dhe genocidi akoma i papranuar nga qeveria dhe sheti turk ndaj popullsise armene. Aty ku akoma gjeneralet kane fuqi te pakufishme si askend ne ndonje vend tjeter europian.edhe Shikoni zoterinje krahinat e Anadollit ku popullsia jeton ndoshta me keq se ne Shqiperi. Prapambetjen nga ana mentalitetit e kemi trashegim nga turqit, ai mentalitet ekziston edhe atje. Ikjet e Erdoganit nga tavolinat bashkebiseduese apo mospranimi i Rassmusenit si Sekr.i Pergj. i NATOS treguan intolerance dhe kapadaillek turk dhe asgje tjeter.

Ne Austri para disa vitesh Partia e te ndjerit Haider doli ne fushate elektorale me parrullen :

"Me mire shqiperine ne BE se sa Turqine". Parrulle me domethenie te madhe.

Nuk te duket kjo e fundit ofendim per ne shqiptaret. E per ato tjerat qe i permend ne fillim i gjen edhe ne Shqiperi, shko ne BalkanWeb dhe nuk kalon jave pa lexuar se si burri e mbyti gruan e gruaja burrin. 

O Selim vellai,po qe ti se do te ishte ne doren e te "ndjerit"Haider,dhe po qe se ti do te ishe nenshtetas austriak,tani do te te kishin pagezuar" DURU".

Ne Austri para disa vitesh Partia e te ndjerit Haider doli ne fushate elektorale me parrullen :

"Me mire shqiperine ne BE se sa Turqine". Parrulle me domethenie te madhe.
 

Cila eshte domethenia?

 

Peshku paska sh me pak obamiste nga sa mendoja. smiley
 

 

"Dhe ne NATO ajo keto dite arriti nje tjeter sukses. Kur bota e Danimarka doli ne mbrojtje te karikaturave mbi simbolet e shenta te islamit primitiviteti i reagimit ne djegje e portesta te dhunshme u pa me percmim nga bota, por Turqia nuk zgjodhi ate rruge, beri shtengime ekonomike dhe ne Starsburg kundershtoi me kushte zgjedhjen e Rassmussenit si kruetar i aleances atlantike."

turqia nuk arriti asgje.  rasmusen u zgjodh si kandidati me i pershtatshem, me perkrahjen e te gjithe vendeve anetare te NATOs.  sa per reagimet mbi karikaturat, asnjehere ish kryeministri danez nuk i ka dale ne mbrojtje , por eshte shprehur se liria e fjales dhe mendimit  eshte e drejte e cdo individi.  kete te drejte nuk e gezon populli turk, ndaj edhe reagimet e tyre qofte me protesta, sanksione (o na lane djathin pa shitur), ishin  gati te njejta me vendete  tjera arabe. e rilexova deklaraten e rasmusen, nuk ka kerkuar kurre falje per menyren se si qeveria e tij u mor me ceshtjen e karikaturave (kete pretendojne mediat turke), ai shpreh thjesht opinionin e tij personal (jo si kryeminister).

Se pari sekretari gjeneral ne Nato duhet te zgjidhet unanimisht dhe nese Turqia do te donte, do te mund ta bllokonte zgjedhjen e Rasmussen si sekretar gjeneral.  Danez qe me racizmin e tejskajshem te Dansk Folkeparti kane krijuar pershypje shume te keqija per shtetet myslimane u befasuan kur e pane se ai qe ato me vite tani e kishin deklaruar si sekretarin e ardhshem te NATO-s mund te mos zgjidhej per shkak te shtetit mysliman te Turqise. Turqia nuk fitoi pak nga emerimi i Rasmussen, sipas shtypit turk por edhe danez Turqia ka arritur qe te fitoj emerimin e njerin prej zevendesve te Rasmussen, te marre drejtimin e nje seksioni ne NATO +++ shume te tjera si dhe arriti ta sjell Rasmussen ne Turqi ku ai dha nje lloj kerkimfaljeje edhe pse nuk shkoi aq larg sa do te donin arabet.

Edhe Danimarka edhe Turqia kane liri te te shprehurit por kjo liri nuk eshte absolute ne asnjeren nga vendet. Para pak javesh nje organizate qe kishte bere t-shirts u denua per trrorizem ne Danimarken qe tani e tri vite eksportin me te madh e ka bere lirine e te shprehurit.

Domethenia eshte se ne Shqiperi ka me shume liri fjale, me pak shamia ne koke, me shume tolerance, nuk ka Kurdistan apo pakice te "te shuar" armene, mbi te gjitha me shume emancipim te grave, me pak gjenerale qe bejne ligjin dhe mosekzistence partish islamike,etj,etj.

Ja kjo eshte domethenia. C'hyn ketu Obama?? Kete nuk e marr vesh.

Po hyn o Sele hyn Obama sa  nuk thuhet.

Obama ne Turqi : the United States does not consider itself a Christian nation.

Prandaj ne ditet qe vijne do kete trend tjeter edhe ne Evrope edhe ne Shqiperi per keto pune. Po prit se keta tanet flasin nje cike me vonese, dmth flasin kur kane mbaruar se foluri te tjeret.

Nejse qe shkrimi eshte i dobet, jam dakort.

Mua me tingelloi "me mire krushqi me nje jevg, se sa krushqi me Jovan Bregun", po nejse. lol (plus, s'e dija qe kishim peshe sa 70 milione e kacafiu rob).

Obama, me gjithe ato qe shruajte me lart, nuk e sheh aq zi kete ceshtje, dhe ai i di me mire kto gjona. smiley

Shqiptaret qe dhe sot kane peshe te rendesishme ne ate cka sot Turqia eshte, jo nje shtet i turqve por nje filozofi e te berit shtet nga dhjetra etni si Lazet, cerkezet, armenet, shqiptaret, boshnjaket, kurdet. Arabet, gjeorgjianet, greket ku turqit vete si rrace ndoshta ne tere kete jane nje minoritet si te tjeret.

Shkrim shume i bukur. Megjithe "inatet" qe personalisht kam per Turqine ne lidhje me historine tone te shkuar, nuk mund te mohohet se ky vend sot eshte dicka tjeter.

Turqia ka fatin dhe fatkeqesine e te qenit ne mes, e te qenit edhe ashtu edhe keshtu, por as ashtu e as keshtu.

Ne jemi mesuar ta shikojme boten permes nje kodi interpretimi perendimor, por nuk eshte e thene qe ky kod te shpjegoje ne menyre te sakte gjithcka ndodh rreth nesh.

Per mua, Turqia bashkohore eshte nje vend ne kuptimin e plote "vella" per Shqiperine dhe nje shembull pjekurie dhe ekuilibri per ne.

E ardhmja jone eshte e lidhur ne menyre te pazgjidhshme me perendimin, por nderkohe mund te mesojme shume edhe nga ish-pushtuesi yne qe sot eshte nje nga partneret tane me te rendesishem e ndoshta me te besueshem.

Dikujt ju pergjigja me argumente. Deshironte domethenien e nje citati,ja ku e dhashe.

Nejse, fundja fundit eshte ceshtje tolerance "alla turka" pergjigja e ndonjerit.

Megjithate lavdi Zotit qe ajo Perandori ra ne muret e Vjenes.

 

selim, mos fol keshtu, he te keqen, se nuk te shon as me nickun! 

hajt, deutschland über all! smiley 

smileysmiley

hic haber, hic mesele, ohoho! smiley

(me fjalor, gjithmone, po s'paskemi nevoje smiley). 

Po pra, hic zahmet !

ne turqinine e kina ne gjak, te thashe smiley

War, Oil and Gas Pipelines: t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> is Washington’s Geopolitical Pivot >>

> >

by F. William Engdahl>>

> >

> >

Global Research, April 14, 2009>>

> >

> >

hapetype id="_x0000_t75" stroked="f" filled="f" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" osmileyreferrelative="t" osmileypt="75" coordsize="21600,21600">troke joinstyle="miter">troke>ath o:connecttype="rect" gradientshapeok="t" o:extrusionok="f">ath>hapetype>hape id="_x0000_i1025" alt="" type="#_x0000_t75" style="width: 11.25pt; height: 8.25pt">hape>Email this article to a friend>>

hape id="_x0000_i1026" alt="" type="#_x0000_t75" style="width: 11.25pt; height: 8.25pt">hape>Print this article>>

> >

> >

> >

> >

> >

>>

> >

The recent visit of US President Obama to Turkey was far more significant than the President’s speech would suggest. For Washington Turkey today has become a geopolitical “pivot state� which is in the position to tilt the Eurasian power equation towards Washington or significantly away from it depending on how Turkey develops its ties with Moscow and its role regarding key energy pipelines. >>

 >>

If t="on">Ankara decides to collaborate more closely with t="on">Russia , t="on">Georgia 's position is precarious and t="on">Azerbaijan 's natural gas pipeline route to lace wsmileyt="on">Europelace> , the so-called Nabucco Pipeline, is blocked. If it cooperates with the t="on">United States and manages to reach a stable treaty with t="on">Armenia under US auspices, the Russian position in the Caucasus is weakened and an alternative route for natural gas to Europe opens up, decreasing Russian leverage against lace wsmileyt="on">Europelace> .

For tate wsmileyt="on">Washingtontate> the key to bringing t="on">Germany into closer cooperation with the t="on">lace wsmileyt="on">USlace> is to weaken German dependence on Russian energy flows. Twice in the past three winters tate wsmileyt="on">Washingtontate> has covertly incited its hand-picked President in t="on">Ukraine , Viktor Yushchenko to arrange an arbitrary cut off of Russian gas flows to t="on">lace wsmileyt="on">Germanylace> and other EU destinations. The only purpose of the actions was to convince EU governments that t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> was not a reliable energy partner. Now, with the Obama visit to t="on">Ankara , tate wsmileyt="on">Washingtontate> is attempting to win Turkish support for its troubled Nabucco alternative gas pipeline through t="on">Turkey from t="on">lace wsmileyt="on">Azerbaijanlace> which would theoretically at least lessen EU dependence on Russian gas. >>

The Turkish-EU problem>>

However willing Turkish Prime Minister Erdogan might be to accommodate Obama, the question of Turkish relations with the EU is inextricably linked with the troublesome issue of Turkish membership to the EU, a move vehemently opposed by France and also less openly by Germany. >>

t="on">Turkey is one of the only routes energy from new sources can cross to Europe from the Middle East , Central Asia or the lace wsmileyt="on">Caucasuslace> . If Turkey — which has considerable influence in the Caucasus, Central Asia, Ukraine, the Middle East and the Balkans — is prepared to ally with the United States, Russia is on the defensive and German ties to Russia weaken considerably. If t="on">Turkey decides to cooperate with t="on">Russia instead, t="on">Russia retains the initiative and t="on">lace wsmileyt="on">Germanylace> is dependent  on Russian energy. Since it became clear in t="on">Moscow that t="on">US strategy was to extend NATO to Russia’s front door via t="on">Ukraine and t="on">Georgia, t="on">Russia has moved to use its economic “carrotâ€� its vast natural gas resources, to at the very least neutralize Western Europe, especially t="on">Germany, towards t="on">lace wsmileyt="on">Russialace>. It is notable in that regard that the man chosen as t="on">Russia ’s President in December 1999 had spent a significant part of his KGB career in t="on">lace wsmileyt="on">Germanylace> .   >>

t="on">Turkey and the t="on">lace wsmileyt="on">USlace> Game>>

It is becoming clear that Obama and Washington are playing a deeper game. A few weeks before the meetings, when it had become obvious that the Europeans were not going to bend on the issues such as troops for t="on">Afghanistan or more economic stimulus that concerned the t="on">United States , Obama scheduled the trip to t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> . >>

During the recent EU meetings in Prague Obama actively backed Turkey’s application for EU membership knowing well that that put especially France and Germany in a difficult position as EU membership would allow free migration which many EU countries fear. Obama deliberately confronted EU states with this knowing he was playing with geopolitical fire, especially as the t="on">lace wsmileyt="on">USlace> is no member of the EU. It was a deliberate and cheap way to score points with the Erdogan government of t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> .>>

 
During the NATO meeting, a key item on the agenda was the selection of a new alliance secretary-general. The favorite was former Danish Prime Minister Anders Fogh Rasmussen. t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> opposed him because of his defense of cartoons depicting the Prophet Mohammed published in a Danish magazine. NATO operates on consensus, so any one member can block Rasmussen. The Turks backed off the veto, and in return won two key positions in NATO, including that of deputy secretary-general. >>

 >>

t="on">Turkey thereby boosted its standing in NATO, got Obama to vigorously defend the Turkish application for membership in the European Union, which of course the t="on">lace wsmileyt="on">United Stateslace> does not belong to. Obama then went to t="on">Turkey for a key international meeting that will allow him to further position the t="on">lace wsmileyt="on">United Stateslace> in relation to Islam.

>>

 >>

Obama has a Grand Strategy to use Turkey to isolate Russia via Nabucco pipelines through Georgia and Armenia to the EU>>

 >>

The Obama Erdogan talks were perhaps the most strategic of the recent Obama tour

The Russian Dimension>>

During US-Russian talks there had been no fundamental shift by Obama from the earlier position of the Bush Administration. Russia rejects Washington ’s idea of pressuring IUran on their nuclear program in return for a bargain of an undefined nature with Washington over US planned missile and radar bases in Poland and the Czech Republic . The t="on">US claimed it need not rely on t="on">Russia to bring military and other supplies into t="on">Afghanistan , claiming it had reached agreement with t="on">Ukraine to transship mililtary supplies, a move designed by tate wsmileyt="on">Washingtontate> to increase friction between t="on">lace wsmileyt="on">Moscowlace> and Kiew. Moreover, the NATO communique did not abandon the idea of t="on">Ukraine and t="on">lace wsmileyt="on">Georgialace> being admitted to NATO. The key geopolitical prize for tate wsmileyt="on">Washingtontate> remains t="on">Moscow but clearly t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> is being wooed by Obama to play a role in that game.>>

 
t="on">Germany will clearly not join Obama in blocking t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> . Not only does t="on">Germany depend on t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> for energy supplies. She has no desire to confront a t="on">Russia that tate wsmileyt="on">Berlintate> sees as no real immediate threat to t="on">lace wsmileyt="on">Germanylace> . For tate wsmileyt="on">lace wsmileyt="on">Berlinlace>tate> , at least now, they are not going to address the Russian question.

At the same time, an extremely important event between t="on">Turkey and t="on">lace wsmileyt="on">Armenialace> is shaping up. Armenians had long held t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> responsible for the mass murder of Armenians during and after World War I, a charge the Turks have denied. The US Congress is considering a provocative resolution condeming “Turkish genocide� agianst Armenians. t="on">Turkey is highly sensitive to these charges, and Congressional passage of such a resolution would have meant a Turkish break in diplomatic relations with tate wsmileyt="on">lace wsmileyt="on">Washingtonlace>tate> . Now since the Obama visit t="on">Ankara has begun to discuss an agreement with t="on">lace wsmileyt="on">Armenialace> including diplomatic relations which would eliminate the impact of any potential US Congress resolution. >>

 >>

A Turkish opening to t="on">lace wsmileyt="on">Armenialace> would alter the balance of power in the entire region. Since the August 2008 Georgia-Russia conflict the Caucasus , a strategically vital area to t="on">lace wsmileyt="on">Moscowlace> has been unstable. Russian troops remain in lace wsmileyt="on">South Ossetialace> . t="on">Russia also has troops in t="on">Armenia meaning t="on">Russia has t="on">lace wsmileyt="on">Georgialace> surrounded. >>

 >>

t="on">Turkey is the key link in this complex game of geopolitical balance of power between tate wsmileyt="on">Washingtontate> and t="on">lace wsmileyt="on">Moscowlace> . If t="on">Turkey decides to collaborate with Russia Georgia’s position becomes very insecure and t="on">Azerbaijan ’s possible pipeline route to lace wsmileyt="on">Europelace> is blocked. If Turkey decides to cooperate with Washington and at the same time reaches a stable agreement with Armenia under US guidance, Russia ’s entire position in the Caucasus is weakened and an alternative route for natural gas to Europe becomes available, reducing Russian leverage against Western Europe .>>

 
Therefore, having sat through fruitless meetings with the Europeans, Obama chose not to cause a pointless confrontation with a lace wsmileyt="on">Europelace> that is out of options. Instead, Obama completed his trip by going to t="on">Turkey to discuss what the treaty with t="on">Armenia means and to try to convince the Turks to play for high stakes by challenging t="on">Russia in the Caucasus , rather than playing t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> 's junior partner.>>

The most important Obama speech in his European tour came after t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> won key posts in the NATO political structure with US backing. In his speech Obama sided with t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> against the EU and in effect showed Turkey Washington was behind her. Obama’s speech addressed t="on">Turkey as an emerging regional power, which was well received in t="on">lace wsmileyt="on">Ankaralace> . The sweet words will cost t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> dearly if it acts on them.>>

 >>

t="on">Moscow is not sitting passively by as tate wsmileyt="on">Washingtontate> woos t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> . Turkish President Abdullah Gul paid a four-day visit to the t="on">Russian Federation this February, where he met with President Dmitry Medvedev, Prime Minister Putin, and also traveled to t="on">lace wsmileyt="on">Kazanlace> , the capital of Tatarstan, where he discussed joint investments. Gul was accompanied by his minister for foreign trade and minister of energy, as well as a large delegation of Turkish businessmen. The stakes in this complex three-way Great Game for domination of Eurasia have been raised significantly following the Obama trip to t="on">lace wsmileyt="on">Ankaralace> . t="on">Turkey imports 65 percent of its natural gas and 25 percent of its oil from t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> . Therefore, t="on">lace wsmileyt="on">Turkeylace> is also developing a growing dependency on Russian energy resources, including coal. >>

 >>

On March 27, 2009 , a memorandum was signed between the Azerbaijani oil company SOCAR and t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> 's Gazprom. The memorandum includes a statement of deliveries, beginning in January 2010, of Azerbaijani natural gas to t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> . >>

  >>

Gazprom was particularly interested in signing such an agreement with t="on">Azerbaijan , not the least because t="on">Azerbaijan is the only state outside t="on">Iran or t="on">Turkmenistan , both of which are problematic, that could supply gas to the planned EU Nabucco pipeline, for transporting natural gas from t="on">Azerbaijan and the Central Asia states through t="on">Turkey to south-eastern lace wsmileyt="on">Europelace> . In reality, gas may come only from t="on">lace wsmileyt="on">Azerbaijanlace> . t="on">Russia has proposed an alternative to Nabucco project, South Stream, also in need of Azerbaijani gas, so in effect t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> weakens the chances of realization of Nabucco. Obama strategy is clearly not less confrontational with t="on">lace wsmileyt="on">Russialace> . It is merely playing with a slightly different deck of cards than did Cheney and Bush.>>

 >>

> >

Merhaba Haxhi Qamila! Therrisni me mire "Dum,Baben"

Nuk e paskam ditur qe paska aq shume haxhiqamilista ne kete forum. 500 vjet nuk i thone shaka. Hiqeni Skenderbeun nga qendra meqe dashkeni aq shume Turqine dhe vini Sulltan Mahmutin e II. Disa punokan ne ndonje Döner Kepab  me sa po kuptoj, megjithate: Döner macht schöner!

Xhikja ka qen rob Zoti, mer...  smiley  

Per mrrokllen kjo:

Krisi pushka, gjemoi deti/ kujto nemcja se u bo qameti....

PS Selim, jon pa zarar e qeder kto komente.

Zoje e Vidit krifte floket

Refik Bej c'i bone shoket

shif si t'hiken porsi lopet! smiley

 

O Emo, e kishim me rebela, ta vazhdojme me rebela!

Krisi pushka ne pazar

Nji ato ishin dy firare

Dy firare me rrobe t'zeza

Ish Lom Leka, 'ne

Myslym Peza! smiley

 

Ika tashi, m'terren!

Gezuar Pashket gjithe vellezerve dhe motrave te mija ortodokse!

T'u gjeje Dite e te Lidhurave shendosh e gezuash!

 

 

Pavarsisht nga problemet e brendeshme, ku ka vend per kritike, Turqia ka ecur shum me shpejt dhe eshte modernizuar me shume se vendet e Ballkanit dhe te Azise se mesme. Per dipllomaci, une shoh qe ata punojne vertet per Turqine. Puna eshte qe pikerisht ai komunitet shqiptaresh aty, te jete ne majat me te larta te atij shteti, siç kan qene dikur shqiptaret.

...Puna eshte qe pikerisht ai komunitet shqiptaresh aty, te jete ne majat me te larta te atij shteti, siç kan qene dikur shqiptaret....

Shqiptaret qe kane qene atje ne majat e larta jo vetem qe skane bere gje per Shqiperine por e kane demtuar sa me shume qe kane pasur mundesi.Nuk bej asnje dallim midis shqiptareve-vezire te perandorise otomane me tradhetaret e kombit si Kristaq Zografi,Sprio Spiromilla apo Napolon Zerva.

Perjashtim ben vetem Sami Frasheri.

....Turqia ka ecur shum me shpejt dhe eshte modernizuar me shume se vendet e Ballkanit dhe te Azise se mesme....

Ke qene ndonjehere ne Turqi se me kane thene qe ne Anadoll jetojne njerezit si ne epoken e gurit?

Ndoshta e ke fjalen per ushtrine dhe per kete ke te drejte se per nivel jetese jane me poshte se ne.

Shkrimi eshte thellsishte real per kedo qe ka kaluar keto kohe ne Stamboll qofte nje jave per te pare progresin e jashtezakonshem :rritja ekonomike reale >7% ne vite eshte duke bere te veten.

Gjeja qe te bene shume pershtypje ne kete qytet gjigant vec te tjerave flamujte kombetar kudo dhe gjigand duke demostruar nje potence e krenari kombetare .

Studentet qe jane arsimuar ne UT-Turke rrezatojne profesionalize dhe teper edukat ,pa vese  .

Respekti per ne shqiptaret shume i madh sesa ketu patjeter ,na thane se shumica e gjeneralve dhe deputeteve jane me origjine shqiptare .

SHEFI I SHTABIT TE USHTRISE KA ORIGJINE SHQIPTARE,.

ATATURKU shikohej absolutishte babai i Turqise moderne .

Ne vitet qe vijne ndertimi i nje hekurudhe moderne Vlore -STamboll do te bente mbrekullira ekonomike per ne ,sikunder bashkimin kombetar Autostrada DURRES-MORIN-PRISHTINE.

Sa per fudine ushtarake e  rendesine gjeopolitike Bill Klinton edhe pse i mbeshtetur nga lobi grek deklaroi ne ATHINE se ne mbeshtesim Turqine jo  vetem per interesat tona,por te gjithe njerzimit .

 

       Wow...a eshte e sigurt qe flitet per Turqine. Me duket sikur ketu trajtohet nje shtet qe nuk ka te beje fare me ate shtetin qe, te pakten une, njoh. Ketu na pasqyrohet nje shtet ideal, gati virtuoz, qe fale perpjekjeve te tij mbinjerezore, demokratike dhe paqesore arriti te konsolidoje pozicionin e tij ne skenen nderkombetare. Thjesht fakti qe ne kete artikull ekzaltohet perfshirja e Turqise ne luften e Korese dhe gjaku i deshmoreve kur hyne ne NATO, me ben te dyshoj per qellimet propagandistike dhe ideologjike te autorit, apo per nivelin e indoktrinimit te tij. Demokracia eshte nje fjale e madhe dhe e ekzagjeruar kur flitet per kete shtet.

        Ketu nuk thuhet asgje mbi ngjarjet kryesore qe karakterizuan historine e ketij shteti kaq paqesor, ne periudhen bashkekohore. Autori me siguri i ka harruar per efekt sinteze, sepse ,ne te kundert, do ishim perballe nje artikulli batakci qe mbulon te verteten.

       1) Genocidi ndaj armeneve. Ne kete artikull ideologjik, ky barbarizem makaber (fundi i viteve 800 - fillimi i viteve 900), kaq prane Europes liberal- demokratike, na shfaqet si njefare mosmarreveshjeje, si nje konflikt i thjeshte nderetnik, ndermjet dy etnive turke dhe armene. Ne fund te fundit armenet e vrare ishin thjesht 1.000.000 - 1.300.000. Ka mundesi qe autori te mos e njohe domethenien e fjales genocid.

       2) Genocidi ndaj kurdeve. Ne te njejtin plan me ate te armeneve, na shtrohet edhe genocidi, barbarizmi, shtypja, asimilimi i dhunshem i pakices kurde. Kjo masaker vazhdon ende sot. Eshte e vertete qe turqit nuk nderhyne bashke me USA ne konfliktin iraken, por per motive te tjere shume te thjeshte. Motivi i pare ishte thjesht propagandistik dhe elektoral. Te kenaqesh popullin me retoriken boshe mbi vlerat dhe mbeshtetjen e vellezerve muslymane. Motivi tjeter ishte se, duke mos qene nen vartesine e rregullave amerikane te konfliktit, ushtria turke mund te kontrollonte me mire kufijte veriore te Irakut, ku eshte prezente nje pakice e konsiderueshme kurdesh. Rastet e bombardimeve, ne territor iraken, nga ana e ushtrise turke jane te shumta. Konkretisht Turqia shihte tek Sadam Husein nje aleat te vecante ne luften kunder kurdeve.

       3) NATO. Me vjen per te qeshur kur lexoj qe Turqia hyri ne NATO me gjak deshmoresh. Ky eshte kulmi i indoktrinimit !!! Pse nuk na flet pak autori mbi ndertimin e rrjetit sekret te NATO-s ne Turqi. Ky rrjet sekret i ashtequajtur stay-behind, i pakontrolluar nga parlamenti apo nga ndonje organ tjeter kushtetues, pra i paligjshem, ishte nje organizem ushtark, i krijuar konkretisht nga CIA, nen mbulojen dhe koordinimin e NATO-s, per te perballuar nje pushtim te mundshem sovjetik. Faktikisht ky organizem sekret u perdor kunder opozites politike, kunder fjales se lire, kunder sindikatave e gazetave, kunder jetes parlamentare  dhe eshte drejtperdrejt i implikuar ne grushte shteti ushtarake (1960,1971,1980). Te lidhur ngushte me kete rrjet sekret ishte dhe levizja ekstremiste e djathte, ultranacionaliste dhe paramilitare e Ujqerve gri, te cilet jane te implikuar ne vrasje, tortura, trafik droge, rrembime personash, biles edhe ne atentatin kunder Gjon Palit ll me 13 maj 1981 (atentatori Ali Akca ishte pjesetar i kesaj levizjeje).

        4) Skandali i Susurluk. Ne 3 nentor 1996, prane fshatit Susurluk, ndodhi nje aksident automobilistik. Brenda makines lluksoze te aksidentuar ndodheshin  shefi i policise se Stambollit, nje deputet qe kontrollonte nje klan mafioz, nje pjesetar i Ujqerve gri dhe e dashura e ketij te fundit qe ishte nje vrasese me pagese. Kjo mpleksje e ketyre personazheve te ben te kuptosh mire situaten e ndere, ne te cilen dergjej "demokracia" dhe shteti turk.

         5) Izraeli. Askush me pak llogjike te shendoshe nuk i ha dokrrat qe Turqia paska kundershtuar kaq thelle mikun dhe aleatin me te ngushte ne Lindjen e Mesme. Nqs. duhet te bazojme gjykimin tone mbi retoriken e qellimeve te mira apo thjesht propagandistike, atehere marrim gabimisht nje rruge te gabuar dhe mesa duket, ky eshte edhe qellimi i autorit. Faktet jane gje tjeter. Faktet jane qe Izraeli dhe Turqia jane bazat kryesore te USA ne ate rajon te denuar nga Zoti dhe ne te njejten kohe jane edhe klientet me te mire ushtarake te njeri-tjetrit. Veshtire qe nje miqesi kaq e forte te vihet ne diskutim nga nje ceshtje "medioker" sic eshte ajo e palestinezeve. 

       Ka plot e plot gjera te tjera qe mund te shkruhen per te kuptuar me mire devijimin e qellimshem te se vertetes historike ne kete artikull, por me thene te drejten u lodha. Fatkeqesisht ky eshte vetem nje nder rastet e shumte, prezente ne kete blog. Pak me teper ndershmeri zoterinj autore dhe komentues.

Lokagje,harove te permendesh genocidin e pondiove.

Ku ta zësh e ku ta lësh ... pertokam shume.  Admin, jeni te pameshirshem ndonjehere me keto prurjet.

Solidarnosc; "...Ndoshta e ke fjalen per ushtrine dhe per kete ke te drejte se per nivel jetese jane me poshte se ne.."

 

Aty nga viti 1998-99, u kthye nga Turqia per pushime nje shqiptar per pushime ne Shqiperi. Duke qene se ishte i njohuri i nje shoku tim, perfitova nga rasti per ta pyetur se si ishte Turqia. Ne çmime produktesh ishte me lire se ne, ne shumllojshmeri po ashtu, ne zhvillim industrial me larte se ne. Para ca muajve pashe nje emision mbi Turqine, kur ç'te shoh, metro nen toke, tamam si ne perendim. Sa per Anadollin, eshte vertet se eshte zone e prambambetur, por keshtu zonash ka ne te gjitha vendet thuajse.  

Nenshkruaj pa asnje rezerve artikullin duke deklaruar qe nuk jam ne gjendje te shkruaj nje artikull kaq interesant dhe me nje analize te sakte, jo-formale e jo-konformiste.

Gjithashtu distancohem nga ustallaret e Peshkut - qe ngelen gjithnje miqte dhe dialoguesit e mi te preferuar - qe e perdorin (si edhe une shume here) lirine e fjales per te folur pa u thelluar.

gezuar vitin e ri

gjon cima

GJON CIMA...edhe une tentova te ""THELLOHEM"",por tani jam i ""DEKLASUAR"" nga regjimi i Peshkut . Tani ndodhem ne statusin abuziv + (10 komente ne dite ) .... karantine deri kur ta vendosi Partia e Punes me shokun Enver Hoxha ne krye ...!!!

 

une jetoj ne itali, dhe ketu i degjoj edhe lajmet. perralla jane kur thuhet se me mire shqiperia ne europe se sa turqia.

sepse kjo eshte e thjehste, kush do te donte te fuste turqine ne europe, qe te dilte turqia si nje ligjvenes? sa e ka numrine epopullsise turqia? e dini ju se qipro e malta jane ne europe? i prish pune europes per qipro e malta.

pastaj nje dicka nuk e kam honeps anjihere e do vazhdoj te mos e honeps: ca ju kane bere shamiat ju? ne itali nje dite flitej me te madhe per shamite te firmosura armani te gruas se erdogan. s'me harrohet asnjehere nje imazh qe kam i bhutos dhe i ciller ne sarajeve dikur. me shami ne koke.

turqia eshte ai shtet qe kemi per te njohur me vone. ai shtet qe e ka nje ze dhe te kemi nderin qe jemi afer saj. jo se jane muslimane, jo se jane 6 milione shqiptare atje, por se jane nje shtet qe kur flet ben te mendohen dy here ata qe e degjojne. me mire shqiperia se sa turqia ne europe. sepse turqia eshte padyshim ajo qe quhet histori e europes. duam s'duam ne.

analiza me duket shume e mire, lexojeni edhe pamukun me Karsin e tij. atje ju ben te kuptoni demokracine turke. qe ka vecantine e saj por qe nuk bi eme poshte se asnje demokraci tjeter. te gjithe shtetet e medha kane bere krime. turqia njihet si shteti me modern i kohes se saj. edhe pse dikujt ketu ia kane treguar ndryshe historine

per masakrat e armeneve dhe te kurdeve ( kjo e fundit eshte teresisht e pabaze) nuk kam mund te flas, u limitova ne cfar mund te thuhet. Per skandalin e susurlukut, un nuk dua te dal ne tema teresisht te panjohura per lexuesin, dhe per sa i perket stay behind dhe gladios se natos ky nuk eshte fenomen turk por fenomen i natos qe shtrihej ne tere vendet e limitit te bllokut. per naton dhe operacionet gladio ndoshta shkruaj here tjeter por ashtu si demokracise italiane nuk mund ti lesh ne shpine peshen e mafjes, bandes se marianas, brigatat e kuqe, atentatin e bolonjet, tagjedine e ustikes e krime te tjera te luftes se ftohte mes blloqesh ashtu dhe suksesev te turqise se sotme  nuk mund ti veshesh fajet e menyres operative te natos gjate luftes se ftohte. majfa e natos, kriminele te paguar nga to e gjithcka tjeter mostruozitet te nevojshem per kohen jane agravantet me te cilet turqia po perballet. Italia nuk ka shume kohe qe i ka lene pas pothuaj te njejtat struktura, turqia eshte pak me komplekse, por ka shum ngjashmeri me italine ne ate permende.

Maskrat kunder kurdeve jane te pabazuara?!?! Atehere nga kjo qe thua, mund te kuptoj vetem qe refuzon te shohesh realitetin, apo ta pranosh ate. Mjafton te hapesh nje faqe web te Amnesty International mbi kurdet dhe do shohesh se cfare trajtimi ekskluziv kane prej "demokracise" turke. Do te gjesh gjithashtu edhe plot material per lirine e fjales dhe per trajtimin e opozites. Per sa i perket armeneve, me te drejte ti mbeshtet tezen qe maskra e armeneve nuk duhet te mbaje peng te ardhmen, por problemi eshte qe istitucionet turke e mohojne akoma sot nje gje te tille. Para pak kohesh u vra ne Stamboll, ne mos gabohem, nje gazetar me origjine armene qe trajtonte pikerisht kete ceshtje kaq delikate

Perfshirjen e strukturve terroriste dhe antidemokratike te NATO-s nuk mund te mos t'i permendja, sepse ne shkrimin tend ti permend vetem momentin e lavdishem te hyrjes "me gjak deshmoresh" se Turqise ne kete organizate, sikur kjo te kishte qene nje mrekulli per popullin turk, por as nuk permend fare shkeljet e sovranitetit kombetar dhe mbi te gjitha te demokracise. Une kritikova thjesht ato qe ke shkruar ti, duke theksuar qe historia nuk eshte kaq e thjeshte sa duket ne ate cka ke shkruar. Sa per Italine une nuk fola fare dhe as qe bera ndonje koment apo diference mbi nivelin e demokracise midis shteteve.

Une nuk dua te them qe Turqia po degjeneron ne nje diktature me te dhunshme se ajo e kaluara, ose me mire shpresoj qe jo,por n.q.s. duhet te njohim te ardhmen, ben mire t'i hedhim nje sy me TRASPARENT dhe TE NDERSHEM te shkuares dhe te tashmes. Problemi eshte se kjo fjala demokraci eshte kthyer ne nje fjale bajat qe perdoret ne menyrat me te ndryshme nga ustallaret e propagandes, por kur mundohesh ta justifikosh me fakte apo ta perballesh me realitetin, vihet re se veshtiresite e aplikimit real te saj jane shume te veshtira. Per disa shtete te vecanta mbase do ishte me mire te flitej per nje demokraci fasade.

gjej pak kohe dhe lexoje..

Nahara pergezimet e mia me te perzemerta per kete artikull. Mos ua vi re ktyre anti-myslimaneve se u jane erresu syte nga propaganda kara-bushiane. Pastaj mos harro ti ke bere "gabimin" e madh qe ke permend rolin e Greqise ne djegien e Shqiperise ne 97-n. Ku ka komunist te ta fali kete.

Sa per genocidet e bera nga Turqia, mund te flitet boll dhe me te drejte. Por une them se duhet te flitet ne nje fryme qe çon perpara dhe jo me sanksione. Duhet vazhduar pra rruga e Hrant Dink, se perndryshe çohet uje ne mullirin e kafshve qe e vrane ate.

Sidoqofte, nqs do gjykojme shtetet mbi histori 100 vjeçare, i bi qe sot te kishim vetem lufte e jo NATO apo BE.

Kurse persa i perket nivelit te demokracise dhe korrupsionit apo pislliqeve, personalisht nuk besoj se Turqia eshte shembull. Perkundrazi ka shume probleme. Por diferenca me shume vende te BE-se eshte shume me e vogel se sa mundohen ta tregojne mediat. Vite me pare, nje ish-kolonel italian qe ishte ne nje dhome me tim ate ne nje spital te Romes, me pat thene : "Diferenca e vetme midis Frances dhe Italise, eshte se ne France jane shume me te zotet per te rujte "faqen" e tyre ne syte e botes"

Pra shpesh gjykimi yne bie "viktime" e propagandes qe bejne mediat.

 

Me kete shprehjen "antimyslyman" na kenaqe fare.

Ti thua me te drejt boll me keto genocidet dhe le te ecim perpara. Shume dakort. Problemi eshte se n.q.s shteti turk nuk i pranon krimet e veta nuk mund te ecet perpara. Apo duhet te ecet perpara duke bere veshin e shurdhet. Behet fjale per miliona njerez te vrare, plus tere te dhunuarit e te shpergulurit me fore. Per shembull, a mund te stabilizohen ndonjehere marredheniet midis shtetit te Kosoves dhe Serbise, nese pala serbe nuk pranon dhe kerkon falje, qofte edhe minimalisht, per masakren dhe aktet e genocidit  ndaj popullsise kosovare?? Kam shume dyshime.

Roli i Greqise ne djegjen e Shqiperise?! Po roli i shqiptareve, po roli i qeverise shqiptare, po roli i klases politike shqiptare. Une nuk di te jete denuar njeri per ato ngjarje edhe pse fajtoret i njohim te tere dhe vazhdojme t'i votojme perseri. Por meqe vete dolem te pafajshem te tere atehere le te kerkojme rolin e Greqise... Gisht aty kane pasur shume interesa te medha, nga Greqia, nga Italia etj. ,problemi eshte se ne nuk gjejme dot ata zjarrvenesit tane e jo me ata te huajt.

Tristan, nuk me ke kuptu i dashur. Nuk them fare une qe ta myllim nje sy (biles duhet me i myll te dy per mos me pa genocidet), po qe nuk mund te themi qe meqe Turqia para 100 e ca vjetesh beri krime kunder Armenve, ne s'duhet me e leju me hy ne BE. Ti kujto se plehrave si Haider (qe ju djegte shpirti ne ferr) i dhimseshin armenet apo kurdet? Ai urrejtjen e kishte me myslymonet ne pergjithesi, prandaj edhe krahasimin e bote me Shqiperine.

Po kot me ju pyt, asnjonit nuk i bo pershtypje kur dikush ketu shpreh keqardhje per ngordhjen e Haider.

Me sa duket ti nuk e njifke Hrant Dink (kshu i shkruhet emri m'Froncet te pakten) qe une permendja me pare. Ai ka qene armen me kombesi po qytetar turk. Eshte perpjek tere jeten per çeshtjen armene dhe ka qene mbeshtetes i fuqishem i pajtimit te dy vendeve dhe i futjes se Turqise ne BE.

Kurse persa i perket dyshimeve mbi qellimet e Erdogan ne Davos, une them se eshte njesoj sikur ne te themi : "Sa maskarenj ata amerikanet qe e çlirune Kosoven se deshen me bo baze ushtarake!" Kjo eshte njesoj sikur te jesh tu u myt ne mes te detit, te gjesh nje trung qe mund te te shpetoje jeten dhe te thush : "Bah çar maskarenjsh! i prene te gjitha pyjet!"

UNE ne turqi kure isha dhe kure i kom tregu qe jom shqiptare, kom pase respekt shume te madhe, edhe miqsi shume tmadhe nga turqit.

une ne fillim per shkak te historis me turqit i kom pase inate, po ata ishin shume miq me shqiptare

une jom kone edhe ne greqi per pushime me shoqen ne rodos, kure i kom thone grekve se jam shqiptare, nuk kane dashte as syte me mi pa, ishin arogant shume te pa civiluzuare.

o shqiptare po krejt e dime historine, amo mos haroni sote qe turqia ka dhone ndihme te madhe per pavarsine e kosoves edhe per shqiprine edhe shqiptaret ne pergjithsi

na duhet mu kone mik me turqine ne kete moment, edhe oshte pluse i madhe qe kemi perkrahjen e turqise ne bote

naten e mire edhe rnofte SHQIPERIA PER JET E MOT

O Lizander une po them qe duhet te dallojme fjalet e bukura nga faktet konkrete. Faktet jane qe mdis Turqise dhe Izraelit ekzistojne marredhenie te ndersjellte ne fushen ushtarake dhe ekonomike, shume te rendesishme. Trajnimet dhe stervitjet e perbashketa, shitblerjet e armeve me vlera prej disa milona dollaresh ne vit etj. jane nje tregues shume konkret i ketyre marredhenieve. Si shfrytezohen teknologjite dhe taktikat ushtarake e ndersjellta? Ne Turqi nje pjese e fuqise ushtarake vihet ne perdorim ne luften kunder kurdeve. Ne Izrael perdoret ne masakren ndaj palestinezeve. Te dyja keto shtete kane gjetur nje justifikim origjinal per dhunen pa kufi dhe per masakrat e tyre, fale mikut te perbashket amerikan, ne te ashtequajturen "lufte kunder terrorizmit". Cilet jane terroristet? Shume e thjeshte: palestinezet dhe kurdet. Prandaj o i dashur Lizander dyshoj shume, kur degjoj prej perfaqesuesve te ketyre shteteve qe flasin per liri, demokraci, te drejta dhe vllazeri.                                                                    Krahasimi me Kosoven nuk ka asnje baze llogjike ne kete rast dhe nuk e kuptoj pse e bere kete shembull. Erdogan ne Davos eshte treguar nje diplomat i zoti dhe mjaft cinik. Arsyet jane te shumta. 1.Ashtu si edhe shume leaders te Lindjes se Mesme. edhe ai shfrytezoi rastin per t'i treguar "vellezerve" myslymane qe ai e ka perzemer ceshtjen e palestinezeve. 2.Te fitoje besueshmeri ne rajon dhe te luaje nje rol protagonisti ne zgjidhjen e krizes se paqes ne Lindjen e Mesme. Rasti me i mire iu dha ne negociatat ndermjet Izraelit dhe Sirise mbi territoret e Golanit. 3.Te evitoje atentate te tjera te forcave integralistre ne territorin turk, si ai i para disa kohesh kunder ambasades britanike ne Stamboll. Besoj se keto jane vetem disa prej arsyeve me te dukshme te ngjarjeve ne Davos. Se fundmi, edhe kundershtimi per zgjedhjen e kandidatures daneze ne kryesine e NATO-s, per arsye te te mirenjohurave karikatura anti myslymane, hyn ne kete llogjike:riafirmimin e Turqise ne rajon. Per sa i perket ceshtjes palestineze, nuk me duket se ka ndryshuar gje pas deklaratave te Erdoganit.

O Tristan, nuk po te mor vesh o vlla. Ti me duket se e krahaso Erdogan-in me nje militant te te drejtave te njeriut qe del e protesto ne rruge. Pse çar pret ti qe Erdogani te shkoje e te luftoje ne Palestine? Apo te çoje ushtrine atje qe te thuash qe beri diçka per Palestinen?

Duke ne tregu detajet e bashkepunimit midis Turqise dhe Izraelit, ti vetem verteton faktin se reagimi i tij, qe i quajti krime ndaj njerzimit sulmet izraelite ndaj civileve palestineze, ishte diçka shume e forte dhe e guximshme. A e kupto ti se c'sinjifikim ka ne arenen nderkombetare kur i vetmi vend musliman aleat me Izraelin, ben nje deklarate te tille? Se mund te dali e te flasi sa te doje Ahmadinexhad, po askush s'ia ve veshin se atij mediat i vejne damken e nje anti-semiti dhe fjalet e tij ne opinion kane efekt negativ. Kurse Erdogan jau mbylli gojen menjehere mediave sioniste qe quajne anti-semit çdo njeri qe guxon te kritikoje sjelljet NAZISTE te Izraelit.

Nqs gjykimi yt bazohet mbi teorite e anti-globalisteve qe çdokush eshte aleat i Amerikes ka humb te drejten e te folmes per liri e demokraci, atehere e lejme fare ket muhabet.

Nqs eshte thjesht se ty nuk te duket e drejte qe nje vend qe ushtron dhune ndaj nje komuniteti, te kete te drejten te jape leksione morali, une ketu jam dakort me ty ne parim, po bota sot eshte gjithçka perveçse parimore. Eshte shume e qarte qe te gjithe "te fortet" veprojne sipas motos "bej si te them une e mos bej si bej une". Llogarit ne na e bo Greqia ket pune e s'po i rruhet njeriu perveç Turqise ne rastet ekstreme (si 97-a).

Prandaj te mora shembullin e atij qe eshte duke u mbyt. Sepse ai nuk e ka luksin e zgjedhjes se shpetimtarit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).