"Shpëton" Ministri, Gjykata e Lartë pushoi cështjen “Basha"

Gjykata e Lartë shpall të pavlefshëm hetimet ndaj Ministrit Lulzim Basha për abuzimet që pretendoi Prokuroria për aksin “Rrëshen-Kalimash”. Kolegji Penal i kësaj gjykate i mbledhur sot paradite pushoi cështjen ndaj Bashës, që po hetohej për abuzime në tendera në kohën kur ka qënë ish-Ministër i Transporteve dhe Punëve Publike dhe ish-drejtorit të rrugëve, Andi Toma. Kolegji i quajti të pavlefshme hetimet ndaj Ministrit pasi i konsideroi ato jashtë afatit. “Kërkesa për gjykim e prokurorisë është e pavlefshme”, vendosi Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë. Vendimi i Gjykatës së lartë për pavlefshmërinë e akuzave ndaj Bashës dhe drejtorit të rrugëve Andi Toma është i formës së prerë. Pas këtij vendimi do të pushohen edhe hetimet e prokurorisë për këtë aks, pasi Kolegji Penal vendosi që ministri të mos jetë më i pandehur duke hedhur poshtë kështu aktin e Prokurorisë për të.

Pas një hetimi prej më shumë se një viti, Basha u akuzua nga Prokuroria e Përgjithshme për “shpërdorim detyre“ dhe “favorizim në tendera“ lidhur me fondet për ndërtimin e rrugës Rrëshen- Kalimash gjatë kohës kur drejtonte ministrinë e Punëve Publike. Dëmi i shkaktuarsipas Prokurorisë nga ish-ministri dheish-drejtori i rrugëve është 232 milionë euro.

135 Komente

Ky eshte Skandal mer daje per tu vendos ne plan te pare. E jo ato ordineret me Fahri Balliun.

 

 

Sipas mendimit tim, keto jane lidhur ( d.m.th pozite opzite) edhe me nje fare Delijorgji e jo me ku ka Miliona euro deme,qe me siguri e kane gjetur nje emerues te perbashket.

 

Eshte e kote, gjithmone do ti paguaj ky popull prapesite e ketyre ordinerave.

 

 

 

Nuk e kuptoj se si mund te shpresosh ne dicka , kur behesh selektiv !

Si mund te zhgenjehesh qe nuk u denua Basha , kur kenaqesh qe nuk u denua Nano , kur nuk deshiron qe te denohet Rama ?!

Gjykata e larte ka dhene nje vendim te drejte.

Eshte prokuroria(jopolitike) ajo qe e ka djallosur dhe djallos çdo/shume nga proceset gjyqesore. Procedurat e prokurorise ne te shumten e rasteve jane te pavlefshme.

Juriste debile, injorante, dhe pa asnje pike "dashurie" per profesionin, dhe per drejtesine, me papergjeshmeri totale- per zbatimin e procedurave jane te gatshem qe tju sulmojne Ju (sejcilin prej nesh) pa asnje pike principi mjafton te ndjejne aromen e ca mijerave te Eurove. (apo edhe intesevave minimale meskine) .

Afati hetimor eshte 3 muaj(me te drejte zgjatje- fakt ky qe perdoret abuzivisht) . Tej ketij afati cdo veprim i akuzes eshte nul(i pavlefshem).

Eshte fakt (nga rastet te B.Imeraj dhe S.Spiro) qe rasti Basha - vertetoi se - gjykata e trajton

-ndryshe ministrin

ndryshe shoferin e ministrit

Detyra e akuzes nuk eshte qe te dergoje -kriminelet ne burg-

 

Detyra e akuzes eshte qe te dergoje kriminelet -ME DREJTESI - tek denimi minimial qe ata meritojne.

Kushtetuta thote: Gjykata eshte institucion i pavarur nga Shteti.

He mer, c'patet? Pse nevrikoseni? Shaka bera...

Welcome to Albanistan!

Une per vete nuk dua te votoj!

Ata qe duan voten time do t`ju a shes sa 10% i 32 milionshit te Lul Bashes  ose sa rroga dyvjetore e nje deputeti. Ne rast te kundert bojkot.

Ide fantastike apo jo? Mire eshte ti kthehen parate atij populli ne kete forme spekullative ashtu si ja vodhen atij paturpesisht.

Mos fol kot o selim , se ti e di shume mire (edhe une e di)qe ja jep falas Rames voten tende , dhe nuk i kerkon asje kacidhe nga 15%-shi i lejeve te ndertimit , apo i 15 Milion Dollareve te pa justifikuara ne buxhetin e Tiranes .

Prokuroria duhet te marre pergjegjsite e veta persiper. Nje hajdut minister del duke qeshur pas vendimit te gjykates, duke te kujtuar Al Kaponen e viteve 20-30 ne Amerike!

Me pa turpesine e madhe deklaron fitore pa u perballe me asnje nga akuzat per VJEDHJE 230 milion euro. Gjithashtu flasin ata per patriotizem qe nuk kane lene byth pa shqyher me Serbet. 120 milion euro kontrate rrugesh ka marre nje firme Serbe ne shqiperi ( bashkepunim me patriotat) !!!!!!!! 

Ina Rama prokurore duhet te jape pergjigje ose doreheqje, pasi nje hajdut shetet lire neper tirane sote!

 

Shpifjet edramiste te bera nepermjet kamikazeve te tij ne prokurori kane marre pergjigjen e Drejtesise shqiptare.

Keto hetime, teresisht politike, per te njollosur vepren me te madhe dhe te rendesishme te kesaj qeverie, rrugen Dr-Ku, nuk jane asgje me shume se balte e njeriut te zi qe qendron ne krye te opozites shqiptare.

Prokuroria e paafte dhe kamikaze, thjesht beri detyren duke e perdorur kete hetim per propagande politike, pasi faktet dhe akuzat ishin te gjitha bosh dhe te paverteta, ndryshe do ta kishin mbyllur hetimin ne kohen ligjore.

Megjithe makinen e shpifjeve dhe genjeshtrave qe punonte pa pushim, Edi Rama nuk arriti dhe as nuk do te arrije te fitoje terren ne elektoratin shqiptar.  Tashme edhe vete e kane kuptuar qe jane te humbur ne zgjedhje, vecanerisht pas tubimit te madh qe organizoi  qeveria me rastin e anetaresimit ne Nato. 

 

Thought_Police , n.q.s e ke vene re, ne te gjitha komente e mia, jam i Djatht? totalisht i djatht, edhe nuk e mohoj kete.

 

Por ne kete raste , me pasterti patrioti, Luli Basha me shume na ka njollosur sesa na ka shpetuar me kete veprim. N.q.s ai do te ishte i pafajshem do ta vendoste drejtesia( qe ti po e quan drejtesia Shqiptare) edhe jo te ikte ashtu si burracak.

 

Ina Rama duhet te japi doreheqjen Urgjentisht.

Eshte inkopetente,nuk arriti as ta conte nje gjygje nje te dyshuar per vjedhje.Me pas i takonte Drejtesise Shqiptare ta nxirrte te  pafajeshem.Nuk eshte e drejte, te shpetoje per procedura nje dyshim per nje Shume te tille te hollash.Jane shume leke, per kete popull te lodhur, te ikin pa u hetuar.

 

Une jam i djatht, por drejtesia ska krah politik. Mendoj qe PD humbi me shume vlera keshtu, sesa sikur te ikte ne gjygje, e per nje cope Bashe nuk ia vlente.

 

 

Ti je aq i mjere sa nuk njeh gjerat me elementare ne punen e organeve te drejtesise dhe akuzes.

Procedurat jane aty qe te mbrojne njerezit qe te mos akuzohen kot, qe te mos abuzohet ne hetim apo akuze etj. 

Procedurat jane aty per t'u respektuar pasi nuk jemi ne kohe te diktatures qe pasi te pushkatonin te benin gjyqin.

Akuzat kane qene bosh pasi po te ishin plot prokuroria do t'i kishte mbledhur gjerat bashke dhe do ta kishte cuar me kohe ne gjykate ceshtjen.

Kjo ka qene e gjitha zhurme politike per te njollosur kete rruge dhe qe u kthye ne bumerang per Edi Ramen dhe kamikazet e prokurorise.

Drejtesia eshte shqiptare sigurisht, nuk eshte e ndonje vendi tjeter. 

 

o shoku Ste ofendoji njeri, te fola me kulture edhe qete,edhe te njejten gje kerkoj edhe nga ty.

 

Sa per procedura, dhe une e thash me siper, qe INA Rama duhet te shkorkohet Urgjentishtttttttttttttttttttttttttttt............. sepse nuk i dinte procedurat.

 

 

p.s Moralisht, ne si demokrate, se morem vesh kishim vjedhur apo jo?ngelem ne hije, per shkak te procedurave.

Se pse me pelqen kjo tema.

Se pari eshte detyra e prokurorise qe, te hetonte dhe te verifikonte- ne nje veper pa autor- demin ekonomik, qe po i shkak tohej shtetit shqiptar.

Ne rast se ajo do te vertetonte demin ekonomik, -qete qete - pasi te kishte pire kafen e mengjezit (nga ora 08.00. - 10.00 e mengjesit) i keput nje akuze

Ministrit

Kryeministrit

Drejtorit

Budallait dhe qorrit etj

Dhe i merr ne pyetje, i njofton akuzen hajt shnet - per 1 jave kohe. - dhe jo per tre muaj sa thote ligji

Por prokuroria punon ndryshe.

Te arreston, te merr te pandehur, me nje shkrim ne gazeta nga gazetari Balla/Balliu

Pi kafen e mengjezit 8-10 (me raste deri ne 12).

dhe pas 6 muajsh nuk ka gjetur asnje lek, te njofton se hetimet do te perfundojne nje dite dhe ti Z, Qytetar duhet te shkosh ne gjykate si i pandehur se do ti gjejme leket qe ti na i vodhe

 

Mire ky Luli doli i pafajshem per shkak te procedurave (no sens, happens only in Albania) por nji gjo smora vesh, ka vjedh apo jo?! Ne nji vend tjeter nqs ndothte kjo atehere prokurori do akuzohej per "negligence of duty" ( te pakten ketu ne Canada).

Ministri i suksesshem Basha, as nuk ka vjedhur as nuk ka bere asnje faj qe pretendonte prokuroria, kjo sipas Gjykates se Larte e cila i ka bere nul te gjitha veprimet e prokurorise.

Faji i Bashes eshte qe punoi me sukses si Minister Transporti dhe beri te mundur fillimin e rruges Dr-Ku dhe perfundimin e saj kete qershor qe po vjen.

Ky hetim eshte nisur per motive politike.  Akuzonte Edi Rama (miku i Delijorgjit) dhe bracet e tij per propagande politike ne konferenca shtypi, pastaj ky urdheronte prokurorine kamikaze dhe kjo e fundit fillonte hetimet.

Meqenese akuzat ishin te kota, prokuroria vetem rrotullohej  pa bere ndonje gje, e shtynte e perdorte per lufte politike dhe asgje deri kur kaluan afatet ligjore dhe kjo gje u be nul nga gjykata. 

Ka shprese ka.

Kur polici argumenton mbeshtetur te te njejtat gjykata qe sulmote jo me larg se ligji i dosjeve smiley

Do behet Shqiperia. E sigurt!

E para kam folur per Gjykaten Kushtetuese dhe jo gjykaten e Larte, e di ndryshimin?

E dyta une mund te shpreh kundershtim per gjykata te caktuara qe  kane te bejne me ceshtje te caktuara qe une i mendoj ndryshe, por ne cdo rast respektoj vendimin e tyre.

Ky eshte ndryshimi ndermjet atyre qe dine se cfare eshte shteti dhe bolshevikeve qe duan ta permbysin ate.

ti s'di ca flet, po s'eshte as e para as e fundit e brockullave te tua.

na sqaro cik ndryshimin tashi smiley

Ndofta nuk ka perfituar.

Eshte detyra e organeve te specializuara qe ta hetojne dhe ta zbulojne kanalin e "pastrimit te parave " te fituara.

Kete kam kerkuar qysh me heret.

Te rikuperohet demi qe na eshte shkaktuar, si kom(nqs egziston) nuk kemi nevoje te dergojme ne burg njerez(qofshin edhe gjynahqare) pa prova .

Lulezim Basha po e perfundo rrugen ,dhe per kete eshte krenar.

Po Erion Brace cfar do te beje valle?

Qe ka dy vjet qe cirret e bertet.

Sikur me pas ngrene ndonje gazete.

Prokuroria me shpetuar nderin e vet.

Te hetoje taksen Majko kush e ka vjedh.

Lulzim Basha eshte i pafajshem ! Perderisa dolen te pafajshem vartesit e tij, s'ka llogjike si te dilte fajtor ministri. (ose e hanin te gjithe, ose vartesit, e kunderta s'ndodh asnjehere).

Nga ana tjeter, kjo çeshtje tregon se akuzat kunder rruges DURRES-KUKES kane qene akuza teresisht politike dhe te pa-bazuara ne fakte. Prokuroria ka shkelur Kushtetuten e Shqiperise duke tejzgjatur abuzivisht hetimet (pra, duke tejkaluar afatet ligjore) ne menyre qe çeshtja "BASHA" te perdorej politikisht siç u perdor per 2 vjet me rradhe !!!

Vendimi i Gjykates se Larte eshte nje GRUSHT i rende per Edi Ramen dhe Ina Ramen. Opozita s'ka me goje te flase per "te ashtuquajturin skandalin Dr-KU", siç tha TCH sot, atehere qe edhe dje flisnin per "SKANDALIN DR-KUKES".

Opozita eshte ne fajin e saj, sepse ajo u hodh per 2 vjet me rradhe ne akuza monstruoze kunder rruges tone kombetare, duke bere lojen e Serbit. Tani qe gjykata me e Larte Shqiptare i hodhi posht mashtrimet e tyre, turpi bie vetem mbi ata qe ne tere keto vite opozite jane marre vetem me LLAFE, me SKANDALE te stisura dhe qe nuk kane hezituar asnje sekonde per te perfituar nga tragjedite apo vdekjet e njerezve per kapital politik !

Ku eshte sot Edi Rama ? Ne ç'vrime eshte futur ne andej nga PEZA ? Perse nuk nxjerr Mimin, Shalesin, 2 Erionet apo Tahirin per te komentuar vendimin e Gjykates se Larte ?!!!

Mire ben qe hesht, sepse boll na çau derrasat me denglat e tij !

Personalisht jam i mendimit se ky vendim i Gjykates, i bazuar ne shkeljet e renda te ligjit dhe Kushtetutes nga Prokuroria e Pergjithshme, justifikojne plotesisht SHKARKIMIN e INA RAMES, sepse organi i Akuzes DESHTOJE rende, beri FAJ PROFESIONAL TE RENDE, duke mos qene i afte te mbyllte hetimet brenda afateve ligjore.

Ne nji vend tjeter nqs ndothte kjo atehere prokurori do akuzohej per "negligence of duty" ( te pakten ketu ne Canada).

Genty, ke te drejte. Prokuroria beri faj te rende profesional dhe te mos harrojme se çestja "BASHA" u drejtua direkt nga Prokuroria Qendrore, pra nga Ina Rama.

"Negligence of Duty" ben pra, qe te kerkohet shkarkimi i INA RAMES, sepse Prokuroria s'beri as detyren minimale qe i takonte. Ligji per prokurorine ne Shqiperi u modifikua pas Skandalit SOLLAKU, ndaj shkarkimi i Kryeprokurores per "FAJ PROFESIONAL" eshte i realizueshem plotesisht

Ata qe thone se Basha u "lirua" nga proçesi, por nuk u shpall i pafajshem, kane te drejte nga ana e tyre. Por, ata jane ne anen TEORIKE, sepse ne praktike te gjithe e morem vesh sot se çeshtja u MBYLL njehere e pergjithmone.

Nese gjykata nuk tha shprehimisht se Basha ishte i pafajshem, ajo nuk tha as se ai ishte fajtor ... ndaj, AKUZAT e Opozites qe perfitoje kapital politik me kete çeshtje, duhet te reshtin dhe te mos akuzojne me njeri per kete çeshtje.

Nga ana tjeter, te tere Akuzat e Prokurorise se Pergjithshem RANE POSHT, si TE PALIGJSHME, sepse te formuluar tej afateve ligjore : dmth qe AKUZAT shkelin piken 6, paragrafi i Pare i Konvetes Europiane te te Drejtave te Njeriut (Gjykata e Strazburgut) - per nje PROCES TE DREJTE DHE TE EKUILIBRUAR; Domosdo qe shkelin dhe Kushtetuten e Shqiperise ... pra ne kete "proçes", Prokuroria doli K.O !!!

Po le ti kthehemi "pafajesise" se BASHES :

Ne çdo vend te botes demokratike egziston principi i Beccaras - PREZUMIMI I PAFAJSISE ! Ky princip do te thote se Personi QUHET I PAFAJSHEM DERI SA FAJESIA E TIJ TE PROVOHET

Ky princip eshte i Transpozuar edhe ne Kushtetuten tone. Kjo do te thote se Basha eshte de facto dhe de jure i PAFAJSHEM :

1 - sepse Akuzat nuk u vertetuan

2- sepse proçesi ishte i paligjshem, si pasoje e paligjshmerise se akuzave

Qe do te thote se Basha duhet konsideruar si i PAFAJSHEM

Apo harruat te nderuar bashkebisedues, sesa insistonit tek "Prezumimi i Pafajsise" per SOLLAKUN ne 2007 ? Aplikojani BASHES TANI, dhe konsiderojeni KOMPLET TE PAFAJSHEM

Edhe sikur, prokuroria te guxoje t'i rinisi hetimet nga e para, (teorikisht qenka e mundur) ne praktike kjo duket KOT FARE, sepse prokuroria me gabimet e saja FEMINORE ka humbur ç'do lloj kredibiliteti ndaç tek opinioni dhe qytetaret, ndaç tek koleget Magjistrate qe do gjykojne çeshtjen, nese vazhdon ende.

Per mendimin tim, kjo pune u mbyll nje here e mire, siç u mbyll SKANDALI TREBICKA, pra, me TURPIN ME MASHTRUESIT DHE MEDIAT E TYRE QE U VIJNE NGA PAS !

Lefty edhe une kete thash per me siper.

 

Vete fakti qe eshte nje AKuze shume e madhe, edhe Ina rama nuk beri nje vrime ne uje, Ajo duhet Shkarkuar automatikisht , per Inkopetence.

Me vlere do ishte komenti i nje profesionisti ne kete fushe, te na sqaronte a mundet qe ne 29 qershor prokuria te filloje nje hetim te ri me ndryshim cilesimi, nga "shperdorim detyre" qe ishte kete here ne "vjedhje ne permasa te medha te kryer ne bashkepunim"? A ka ndonje jurist verdalle (ta kete mbaruar shkollen please, dhe mundesiht te kete dhe ca eksperience, jo te jete ne vit te dyte e te na beje verr-verr se s'kemi as nerva as kohe)

Besoj se do e marrim pergjigjen ne ditet qe po vijne nga Ina Rama vete, se ne fakt asaj edhe i pelqen te dale neper gazeta e te beje protagonisten. 

Nqs zonja kryeprokurore nuk e vazhdon kete ceshtje per mendim tim, duhet te jape doreheqjen menjerhere, e te na hiqet sysh.

A e di cfare do te thote

"Gje e gjykuar"

ej 18, gje e gjykuar dmth kur gjykata ka dal me vendim te formes se prere.

gjykata as nuk e ka nis gjykimin, jo me te dale me vendim.

nejse.

@Aurelie,

Ne gazete shkruhet:

Kolegji i quajti të pavlefshme hetimet ndaj Ministrit pasi i konsideroi ato jashtë afatit.

Pra ceshtja eshte e pavlefshme sepse kishte" kaluar afati"!  Faji nuk eshte i Prokurorise-(keshtu i pelqen ketyre,mafies ne pushtet)..

...a te kujtohet ne se e mban mend, se shume here Prokuroria i bente thirrje Lulezim Bashes per tu paraqitur ne Prokurori dhe Lulzim Basha,shkonte ne Amerike,Gjermani ,Itali,..a gjetke dhe nuk paraqitej fare ne prokurori?

Kush i ka djegur afatet ne kete rast,Prokuroria apo i Pandehuri ?

Si do te plotesoheshin afatet kur i pandehuri nuk paraqitej ne Porkurori por jepte intervista dhe konferenca shtypi?

Si do te plotesoheshin afatet,kur i pandehuri i shtynte datat e paraqitjes, qellimisht sepse ishte i mesuar,te vepronte ashtu,sepse vetem ashtu do te fitonte ceshtjen, dhe ashtu ndodhi.

 

artian ajo qe komenton ti me lart s'ka lidhje fare me konstatimin tim.

gjykata njesoj nuk eshte shprehur duke dale me vendim, aq me teper te formes se prere, qe te delirojme per gje te gjykuar.

nuk eshte konsumuar akoma ceshtja, e ligji ofron shume teknika per ta zgjidhur.

e keqja nuk vjen nga teknika.

zakonisht jane njerezit.

zakonisht.

nejse bis.

Ndjekia penale per vepren "shperdorimi i detyres", parashkruhet me kalimin e 10 vjeteve nga momenti i kryerjes se vepres penale.

Asgje nuk e pengon prokurorine, per sa kohe qe as ajo vete nuk ka marre nje vendim pushimi dhe as nga gjykata nuk ka nje vendim pafajesie te regjistroje perseri procedimin, madje pa pasur nevoje te ndryshoje kualifikimin. Per me teper, nuk duhet harruar qe vepra penale vazhdon te konsumohet, pasi pasoja e saj(demi) vazhdon te konstatohet, deri ne momentin kur do te behet pafesa e fundit me mbylljen e punimeve.

I vetmi moment i diskutueshem, eshte imuniteti i L.Bashes. Pra, nese Basha do kerkoje ta rimarre imunitetin deri ne fund te mandatit te tij, prokurorise do ti duhej te fillonte nga e para proceduren per te kerkuar heqjen e imunitetit. Por edhe nese prokuroria e regjistron procedimin ne nje moment kur Basha eshte pa imunitetit, perseri procedurat do te komplikoheshin, nese ai do te rizgjidhej deputet dhe do ta fitonte imunitetin....

Gjithsesi, keto jane ceshtje teknike....

Ne fakt, ne kete rast i vetmi moment i diskutueshem eshte nese ekziston apo jo realisht vullneti i prokurorise per te cuar deri ne fund kete ceshtje.

P.S. Ne fakt jam dakort me 18, vendimi i Gj.Larte ne kete rast eshte i drejte. Le te shpresojme, qe te pakten ky rast te perbeje precedent, per te ndaluar ne te ardhmen qe qytetare, qe nuk jane ministra qe qeshin kur duhet te qajne, qe taksat i paguajne dhe nuk i vjedhin, te mos cenohen ne te drejtat e tyre per shkak te prokuroreve apo gjyqtareve te paafte, grykes e abuzive.

ndryshim cilesimi

Kesaj do t'i thosha, "Rikualifikim" i akuzes (te pakten keshtu perdoret ketej).

Ne Teori po, eshte e mundshme. Afati per te ngitur akuze nuk ka "skaduar" - ne Teori, nese "ra" e para, prokuroria mund te ngreje nje te dyte.

Por mos harroni : edhe mbrojtja ka te drejte te ankohen ne gjykate per rikualifikimin e akuzes, dhe gjykata ka fuqi qe t'a hedhi posht akuzen e re, si te pa vend. (ne baze te provave qe mund te sjelli prokuroria)

Sepse kot prokuroria nuk zgjodhi akuzen e pare - ajo "kaq" prova kishte ... s'mund te shkonte me tej. Akuza e dyte qe ti sjell eshte me e "Rende", pra, kerkohen prova me fine ... dhe rikualifikimi, sidomos kur behen me i rende, kalon ne siten e gjykates e cila çmon nese ka vend apo jo per kete rikualifikim ...

Me pak fjale, po te doje prokuroria t'a zgjasi çeshtjen deri ne 28 Qershor, ne menyre qe Rama te laje gojen nga ky GRUSHT qe mori sot, mund t'a beje. Biles do t'i bente nder te madh Edi Rames, sepse ky do kishte perseri nje fare dinjiteti per te shpifur akoma mbi kete çeshtje (jo skandal).

Por per mendimin tim, s'ma merr mendja qe prokuroria te tregohet kaq e politizuar, sa t'i veje kesaj çeshtje deri ne ektrem - do te jete e kote, sepse e pa se nga anonte Gjykata e Larte

Po cere hetimi e procesi gjyqesor. A nuk e shihini o njerez qe ka nje pakt pozite - opozite per te (r)ruajtuar te mbarpmet e njeri-tjetrit. Me sa duket ne historine e pas '90 Nexhmija do te jete e vetmja funksionare e  larte e denuar per korrupsion (kafesh pffffffffffffff!!!).

Prokuroria la vend qe gjykata te gjeje shesh e beje pershesh, ne fund te fundit mos harroni se ate prokurore  e vuri kjo mazhorance, dhe se nje gozhde Nastradini ja kane lene ne xhep. Se perndryshe nuk i gafurret edhe nje tip si puna e atij "Bahri Falliut" (pune te fella kto mer cuna...).

Nejse, Luli do te riciklohet ne politike tani dhe do te jete imazhi i njeriut tone te ri ... (i dhje... por me deshmi pafajesi ne xhep dhe me euro tek llogaria) pffffffffff!!

Shume dite e trishte sot (njona shan nga motra, keto te tjeret te shkelyjne moter e vella bashke....) smiley

Prokuroria ka bere "faj" ne hetimin e ceshtjes.

Mblidhen provat, pastaj ngrihet akuza. Nuk ngrihet akuza dhe pastaj mblidhen provat.

Pse nuk e mendoni se

"Gabimaet jane me Dashje, per ta mbyllur njehere e mire.

Pse nuk mendoni se P.S ka dhene Ok e saj dhe cdo gje ka qene e rregulluar qe ne fillim.

Une kete e kam besuar-KETU KA TRADHETI BURRA (70%) E gra (30%)

Per kete deshtim te organit te akuzez i pari qe ushqetesua ishte Top Channel  gazetaret e te cilit shkuan me vrap, dhe germuan arkivat e gjykatave, dhe nxoren ca fletushka, te nje gjygji per nje trafoikant droge,

qe keta gjygjtare qe gjykuan ceshtjen Basha paskan vepruar me dy standarte.etj etj... Keto gazetare te Top Channel pse nuk kerkojne neper arkiva taksen MAJKO ku shkoj? 

Bashkohem me disa diskutante ketu qe Ina Rama duhet te jape doreheqje.  Vendimi per kete ceshtje nga gjykata eshte pergjegjesi direkte e saj, qe prokuroria nuk e ka kryer detyren sic duhet. Bile kjo prokurori per pak sa nuk deshtoi edhe dosjen Gerdeci. 

Paaftesi e madhe, keqperdorim politik qe shkon ne dem te institucionit dhe zbatimit te ligjit, me kaq eshte boll, ose te dorehiqet ose edhe mund te shikohen mundesite ligjore per ta shkarkuar parlamenti.

Sa kollaj qenka, vonohu sa të duash, edhe në televizor del se gjasme po bën diçka, edhe në fund s'futet në burg i forti. Dorëheqja e Ramës është minimumi, unë them të shikohet mos ka thyer ndonjë ligj. Një rast kaq i rëndësishëm (a thua të bëjnë diçka të ngjashme me çështjen e Gërdecit), s'duhej të kishte përfunduar kështu.

Diçka e ngjashme ndodhi në Amerikë me gjyqin e senatorit Stevens ku për shkak të punës së keqe të prokurorëve u mbyll gjyqi dhe ai u la i lirë. Në këtë rast gjykatësi po shikon mos duhen hetuar prokurorët pasi nuk u kishin dhënë palës mbrojtëse informacion që mund t'i ndihmonte.

Dori ,kjo puna e daljes me duart e pastra nga kolegji penal,per arsye mosplotsimeve te afatit,eshte ndoshta e kurdisur,"ekspertet e prokurorise" i kane dhene kohen e duhur,dhe shtegun e duhur qe i pandehuri te lergohet"ligjerisht" dhe politikisht i pastert.

Prokuroria kur theriste te pandehurin ne Prokurori ,iPandehuri nuk paraqitej ne kohen e duhur.Tani o eshte Prokuroria e paafte, ose i pandehuri ishte mbi prokurorine.Keta i bien Ina Rames qellimisht,qe gjoja eshte e mbeshtetur politikisht nga PS,por nuk dine tjetren qe Ina ndez stopin e majte dhe iken djathtas!

 

Shtegu i dhive ka qene i hapur ndoshta qellimisht!Dhia kaq donte dhe fluturoi me tere gezim dhe eufori,Tani eshte radha e Dhise, te kercej Napolonin,dhe djeg shamine e dhondrit!

 

 

...... si shpjegohet qe te dy dolen me vone "kundershtare politike" te Pd-se

Ekam lexuar kete pyetje qe perdoret dhe si argument shume here , dhe do desha te jepja mendimin tim se perse ndodh keshtu .

E para le te perfytyrojme Prokurorine , se si eshte e perbere .Prokuroria shqiptare ne fillimet e demokracise ishte e perbere rreth 100% nga ish komuniste , sot eshte e perbere nga 80% ish komuniste .

E dyta gjykata eshte e perbere nga 80% ish punonjes te sigurimit te shtetit . 

E treta gjate ketyre viteve te demokracise , ata qe u pasuruan me teper se cilido tjeter ishin po ish Komunistat , te cilet ishin ne brendesi te ekonomise , dhe gjithashtu ishin te pranishem ne shqiperi ne vitet e ndarjes se tortave , sepse shumica e te djathteve u aratisen duke filluar qe para se te shkaterohej komunizmi dhe ne vazhdim .

Tani nese ish komunistet do ti quanim njerez te bardhe , dhe demokratet njerez te zinj apo anasjelltas  , cdo lloj ceshtje qe do te gjykohej do te anonte nga shumica apo nga forca e perase .

Me pak fjale , une besoj se kushdo qe te vendoset ne postin e Kryeprokurorit do te kontrollohet nga ish komunistet , une nuk dua ta besoj se ata kontrollojne te gjitha partite politike , por kam frike se eshte e vertete .

Dhe ndoshta , ky rasti i Lulezim Bashes , tregon qarte se nga anon drejtesia .

Cdo variant i mundshem e verteton se Prokuroria eshte e kapur nga "Mafia"

Nese Lulezimi nuk ka kryer veper penale , do te thote qe prokuroria u pepoq ta eleminonte kundershtarin politik te ish Komunisteve , pa pasur prova .

Nese Lulezimi ka kryer veper penale dhe ka pervetesuar qindra milione dollare , e ka pasur mundesine qe te blere lirine e tij nga ish Komunistet qe kontrollojne Prokurorine .

 

 

 

 

Ndoshta po. Ose ndoshta ajo eshte "loja" qe te duket sikur jane ne opozite me Prokurorine nderkohe qe dicka tjeter luan.

Ndoshta , por eshte shume e veshtire per ta besuar  ( personalisht )

 dikur enveri thoshte per ameriken : atje, kush vjedh nje buke e fusin ne burg, kush nje vjedh nje hekurudhe e bejne senator.

po me duket se e paska pasur per shqiperine e se ardhmes (me diferencen e hekurudhes-rruges dhe senatorit-ministrit).

Shoku Enver, nuk diskutohet, ka thene gjera te medha jo vetem per te kaluaren apo per vaktin e vet, por edhe per brezat e rinje ! Ndaj, ju keshilloj qe veprat e shokut Enver t'i keni tek koka e krevatit dhe nate per nate t'i lexoni

smiley

 Ajo qe ndodhi ne gjykaten e larte me qeshtjen Basha nuk duhet te gezoje asnjeri,pervec Bashes e Sales.Perkundrazi duhet te alarmoj te gjithe shqiptaret e pergjumur.Vete fakti qe po keta dy gjyqtar te nderuar ne 2005,ne raste te njellojta,jo me te akuzuar te njellojte,kane dhene vendim tjeter,eshte skandalizues.Une nuk jam aji qe percaktoj nese Basha eshte fajtor apo jo,po jam nje nga shqiptaret qe per nje aresye a nje tjeter rasti mund te me perplas ne dyert e ketyre gjykatave.Jam nje nga ata shqiptar qe di,se cfare pazaresh te ndyra behen ne keto gjykata,pa perjashtuar ketu as prokororet.E se fundmi jam nja nga ata shqiptar qe perdite e me shume po me venitet shpresa se nje dite vendi im mund te behet.Vajmedet!

Dihet ne Shqiperi drejtesia,prokuroria,kolegjet penale,jane te pabesuesheme,as kush ne shqiperi por edhe jashte shqiperise nuk beson se aty ligji eshte i barabarte per te gjithe,njesoj.

Shqiperia eshte vendi me i deformuar ne drejtim te rregullave.,Aty ligjet zbatohen "sa per sy e faqe"!

Behet sikur ka ligje,denojne vetem njerez ordiner.

 Kur vjen puna per zyrtare dhe politikane ligji "behet i pavlefshem "devijon ne menyren me spektakulare.

Pas GRUSHTIT qe hengri dje, reagon sot PS-ja ne lidhje me çeshtjen BASHA

Para kamerave doli Arben Malaj (qe eshte specialist ekonomie, por flet ketu per çeshtje ligjore/penale ?!) - Ky i fundit tha se PS respekton vendimin e Gjykates se Larte, por thote se çeshtja s'ka mbaruar. Nga tjeter, ai i kerkon Prokurorise "thellim" te hetimeve per kete "akt korruptiv"

DMTH, PS-ja ben sikur e respekton vendimin e gjykates, por ne fakt ajo NUK E RESPEKTON ASPAK

PERSE ?

1- Sepse thyen Kushtetuten dhe Parimin e Prezumimit te Pafajesise, duke deklaruar se rruga DR-KU eshte "akt korruptiv", atehere qe tere akuzat dje u shpallen antiligjore .... Minimalja qe mund te bejne keta "AKUZATORE" eshte te heshtnin, siç po hesht (deri tani) edhe Zonja Rama.

2- Duke "incituar" Prokurorine qe te "thelloje hetimet", PS-ja thyen Kushtetuten perseri, sepse ajo nderhyn ne punet e Prokurorise; Pra, cenon pavaresine e saj. Duhet t'a dini se vetem Prokuroria disponon OPORTUNITETIN e NDJEKJEVE PENALE : Qe do te thote se vetem Prokuroria vendos nese duhet apo jo te beje apo te vijoje hetimet. Fakti se eksponente te PS-se perzihen me punet e prokurorise dhe i tregojne asaj rrugen qe duhet te djeke, deshmon qarte se i gjithe proçesi BASHA ishte i TELEKOMANDUAR politikisht.

Dhe ja prà, dje qe humben gjyqin, palet RAMA ² (po, ne Katror = Rama i Bashkise dhe Rama i Prokurorise), tani pergatisin opinionin publik per hetime te reja !

Si mund t'a quajme kete, perveç nje perdorimi ekstrem te oganit te Prokurorise per qellime Partiko-Elektorale ?

Kjo ceshtje mbante ere propagande per konsum mediatik!

Me behet qejfi qe perfundoi ne kete menyre.

Tani, pertej denglave te qendresetareve, pyetjet jane 3

 

Cfare i plasi tr.pi atyre te ps nese basha hyn ne burg apo jo?

A ka njeri me pak mend ne koke qe sot nuk mendon se prokurorja eshte vegel qorre e atij qe e vuri aty me lufte te madhe dhe se bashke po tallen me pabuksat ne shiperi?

Si do te reflektohet kjo ne vote? Sa deputete e kryetare bashkish e komunash humbet PD ne zgjedhjet e ardhshme per te shpetuar bashen?

 

Nuk ju intereson qe Basha te futet ne burg, por qe te asociojne 2 koncepte bashke PD - Vjedhje!

Dhe me besimin qe njerezit kane tek gjyqesori, per mendimin tim puna eshte kryer tashme.

Politikanet dhe ata qe kane nje pushtet,kur akuzohen nxjerrin ne shesh"kartonin politik",dihet se sa po fillon loja me "kartona politik" ose sherri "e lagu se lagu",akuza shtjellohet si LESHI MERINOS ,deri sa te hollohet ,dhe kur hollohet leshi keputet.,dhe bie fare.

Kjo ka ndodhur me Lulezime Bashen!Un i them bravo i qofte,se i ka shpatullat e ngrohta nga trikoja e leshit qe i thur Partia dhe kryetari i saj.Partia i ruan bijt e vet,si kllocka zogjte! eee..pastaj cer ti besosh Drejtesise,qe ka ik per lesh me kohe !

Kesaj ceshtjeje eshte veshtire ti vesh nje emer .

Ina Rama ose eshte komplet e paafte,ose eshte nje zog kurve qe nuk e ka shoqen.por duke i pare gjeratne nje kenveshtrim tjeter ka mundesi qe eshte kjo e dyta.

Qe ky "Njeriu qe qesh" ka vjedh leke ne rrugen Durres-Kukes kjo nuk do as mend as kalem.Por pse nuk denohet.Si tip qe i bie gjonave shkurt une them se keto te gjithe tallin bythen me miletin.

Lul Basha i ka mbush noj thes me dollare kesaj Ina Rames dhe mendoj se ky proces nuk do zbardhet ndonjehere deri ne detaje.

Qe ky "Njeriu qe qesh" ka vjedh leke ne rrugen Durres-Kukes kjo nuk do as mend as kalem.Por pse nuk denohet.Si tip qe i bie gjonave shkurt une them se keto te gjithe tallin bythen me miletin.

Nuk eshte e drejte te behen gjyqe sheshi.

Nga e di ti qe ka vjedhur? Sepse keshtu te thane!

Ku? Ne media!

Pra nuk ke fakte konkrete per ta gjykuar, por vetem per ta paragjykuar. E kam fjalen per ty si Honig e per mua si olsib.

Dhe ne fakt as nuk kemi pse te marrim mundin per ta gjykuar, pasi ne nje shtet civil, kjo pune teorikisht i perket gjyqesorit, per te cilen edhe paguhet.

fakte ka plot. Mjafton te hapesht dosjen e kerkeses per gjykim. Procedura eshte tjeter gje dhe ne nuk po e fusim ne burg. thjesht po bejme nje gjykim mbi ato qe dime.

 

dime qe procedurat e tenderimit nuk jane respektuar(ashtu si procedura penale mbrojti bashen, procedura e tenderimit duhet te mbronte parate tona) aq sa nuk kemi tender fare por nxjerrje parash nga arka e shtetit si me qene prone e jotja.

KJO NE VETVETE MJAFTON PER NDESHKIM

 

ka disa vleresime teknike qe na thone se kosto e punimeve eshte e fryre

KJO FORCON TE PAREN DHE HEQ HIJET E DYSHIMIT QE MUND TA BENIN FAJIN "THJESHT" GABIM

olsibb, mire e ke ti theorikisht! Por arriti Lulzimi ,te shkoje monebare ne gjykate?

Ne kete rast a nuk eshte Prokuroria me nje kal dokumentash,dhe me shpenzime te medha hetimore,ne sensin "koha eshte flori",qe kerkonte qe keto akuza,thenie,duhet ti vertetonin ne vendin e duhur ne gjykate?..Jo rrugeve, jo ekraneve,jo ne media?!!

Ceshtja u mbyll per mungese te shkeljeve te afateve!!!!!!!!!!!!!

"Nga e di ti qe ka vjedhur"?

E mendoj sikur te kisha qene vete minister.

hahahahahah

 

e forte fare kjo.

Qe ky "Njeriu qe qesh" ka vjedh leke ne rrugen Durres-Kukes

Ne nuk e dime qe ka vjedh,ne dime qe Lulja e Partise ka qene i akuazuar i pandehur,me nje sere dokumentash dhe faktesh qe duheshin ballafaquar,ne sheshin e burrave ne Gjykate por Lulezimi i Partise Demokratike, nuk arriti te shkoje ne Gjykate!!!

I bie qe Prokuroria ,nje institucion shteteror,te kthehet ne nivelin e rruges!

Dy konkluzione mund te nxjerr nje njeri i cfaredoshem :

1-Ose Prokuroria eshte e paafte,dhe akuzon kot ne ajer si Fahri Balliu,me nje xhakete kostumi,te shkurter,qe mban brenda copa letre,(Format A)qe i tund e shkund ne ekrane si fakte per shpifjet e ndyra te tija .

2-Ose Mafia shteterore,(Partia Shtet) ka uzurpuar Drejtesine.,Prokurorine.,

dhe i perdor ato,kunder te tjereve"Komunisteve" dhe deliranteve,duke perjashtuar keshtu"komunistet dhe delirantet ne gjirin e vet"Kesaj ndryshe i thone,"beni si them une,pooooorrrrrr ,mos beni si bej un!!

 

 

"Nga e di ti qe ka vjedhur"?

E mendoj sikur te kisha qene vete minister.

 

Pikerisht! Mbi kete, luajne mjetet e informacionit te klientelizuara qofte nga e majta, qofte nga e djathta.

Ne te gjithe kete histori, me intereson klima e keqe dhe perverse qe keta krijojne nganjehere me naivitetin se qellimi justifikon mjetet, dhe se sapo te stabilizohen ne pushtet gjithcka do te nise nga e para.

Por harrohet se kur mbillet fara e keqe, eshte shume e veshtire qe ta shkulesh.

Prandaj une personalisht ne kete vendim, mbaj anen e gjykates se larte dhe te Z. Basha. Dhe gjithashtu nuk me shqeteson aspak qe ky i fundit buzeqesh. Perkundrazi.

Ca u be ketu tani?! Duhet te akuzojme njerezit sepse buzeqeshin?! Le te mos biem prehe e mediave sa ta ulim nivelin e disktimit deri ne keto pika.

olsib, une jam i djathte dhe them se ka vjedhur ti je i majte dhe thua nuk ka vjedhur.

Ajo qe me cudit me shume eshte qe ne rastin ne fjale ti mbron Lul Bashen duke luajtur me fjalen "Gjykate" por mendoj qe pas kesaj fshihet dicka qe ti nuk ma tregon dhe qe nuk pres te ma tregosh ,mendoj qe Lul Bashen e ke njeriun tend (qe nuk ka asgje te keqe) e them kete duke pare komentet tuaja ne temat e tjera qe je gjithmone ne opozite me qeverine.

olsibb, mire e ke ti theorikisht! Por arriti Lulzimi ,te shkoje monebare ne gjykate?

Ne kete rast a nuk eshte Prokuroria me nje kal dokumentash,dhe me shpenzime te medha hetimore,ne sensin "koha eshte flori",qe kerkonte qe keto akuza,thenie,duhet ti vertetonin ne vendin e duhur ne gjykate?..Jo rrugeve, jo ekraneve,jo ne media?!!

Ceshtja u mbyll per mungese te shkeljeve te afateve!!!!!!!!!!!!!

... brenda kornizes se rregullave te sistemit.

Tani, me lejo te bej nje spekullim...

Po sikur prokuroria te mos kishte asnje lloj prove te forte kundra Z. Basha dhe e gjithe kjo zhurme te kete qene ne funksion te propagandes mediatike.

Me mbylljen e ceshtjes per mungese provash, me teper se sa Z. Basha, ketu ndoshta perfiton prokuroria e cila nuk do te perballet me pavlefshmerine e punes se saj.

Por ama fushata denigruese mediatike u krye. Viktimat dhe fituesit ketu jane si Z. Basha si Prokuroria, te akuzuara ne sheshin publik nga kampet respektive dhe nga impjanti i tyre i konsoliduar mediatik.

Realisht ne kete loje, kush eshte humbesi i madh?!

E verteta! - e cila eshte nje nga elementet kyc per rritjen e shendetshme te shoqerise tone.

Pra edhe nje here... Realisht ne kete loje, kush eshte humbesi i madh?!

Shoqeria jone! Te gjithe ne! Populli + vete politika!

 A e kupton ti qe Prokuroria (edhe mund te cmendet ,edhe mund te deshtoje,edhe mund te fitoje) nuk arriti dot ,te nxjerr nga canta dokumentat,faktet,akuzat ne vendin e duhur,dhe atje ku duhet?,..pikerisht se nje institucion tjeter qe "i dinte" me mire ligjet,Kolegji Penal e shfuqizoj organin e akuzes,jo per vertetesine e akuzes(dokumentave,fakteve,deshmitareve),por sepse nuk kishte zbatuar afatet!!!!

Tani mund te quhet, nje i pandehur i lare me akuzen e Prokurorise, se shtetit ,pa u provuar nga nje organ tjeter(jo kolegji penal) i pavarur sic eshte gjykata?

Kush eshte humbesi me i madh ?-pyesni ju.

Taksa paguesit shqiptar.,dhe as kush tjeter

.Te gjithe te tjeret ,Lulja e Partise, Partia ,Prokuroria,Gjykatat,Mediat,te gjiiiiiiithe jane me te fituarit!

Ne qe shkruajme ketu dhe bojme dy pare muabet,harxhojme vetem kohen tone te lire ,ata te tjeret qe permenda,marrin rrogen edhe kur diskutojne edhe kur dalin ne ekrane ,edhe kur lexojne gazeten,edhe kur hane e pine dhe bejne allishverishe!

Moszbatimi i afateve, qendronte si arsye?

Pra, a eshte brenda kornizes se ligjeve mbi te cilat bazohet gjykata e larte?

Ne gazete:

Kolegji Penal i kësaj gjykate i mbledhur sot paradite pushoi cështjen ndaj Bashës, që po hetohej për abuzime në tendera në kohën kur ka qënë ish-Ministër i Transporteve dhe Punëve Publike dhe ish-drejtorit të rrugëve, Andi Toma. Kolegji i quajti të pavlefshme hetimet ndaj Ministrit pasi i konsideroi ato jashtë afatit.

Kërkesa për gjykim e prokurorisë është e pavlefshme”, vendosi Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë.

Pyetje:

a eshte brenda kornizes se ligjeve mbi te cilat bazohet gjykata e larte?

Pergjigje:

..po me,eshte ne kornize,"keshtu me kornizat ligjore ne jemi ne rregull!!

Prokuroria, me duket se edhe ajo me kornize ligjore, ishte paraqit..!

 

une jam i djathte dhe them se ka vjedhur ti je i majte dhe thua nuk ka vjedhur.

Zakonisht te djathtet nuk dalin ne emigracion per buken e gojes! Bo vaki qe OLISI te jete i djathte!!  smiley

Honig, pikerisht per faktin qe je i djathte nuk mund te mbrosh Bashen. Mbrojtja e tij (dhe e mediut) po i heq te djathtes shume mundesi per te qeverisur (se qeverisja eshte edhe lokale dhe jo gjithcka luhet "koke a pil" ne parlament)

Honig, me ke gjykuar gabim. Natyrisht qe une jam ne opozite me qeverine dhe do t'i jepja voten Z. Rama qofte edhe per faktin se do te isha kurioz ta shihja si kryeminister.

Por, po te lexosh me kujdes prurjet e mija ketu tek "peshku", une theksoj vazhdimisht problemet kryesore qe po i marrin peng te ardhmen sot ketij vendi:

1) Mungesa e respektit per tjetrin, arroganca e tepruar dhe vetpelqimi.

2) Mungesa e besimit ne Zot.

3) Nderthurja ne menyre diabolike dhe te papergjegjshme e te vertetes me genjeshtren.

E gjitha kjo... nen moton... "Ndryshimi fillon nga ty!" (apo nga ne)

Nuk te gjykova gabim ,ishte thjesht nje mendim i pa mbeshtetur ne fakte.

Olsib, te dalim pak nga tema dhe po te te bej nje pyetje.

Po per ceshtjen Fazllic ca mendimi ke pasur? se edhe ketu prokuroria deshtoi.

Kujdes se i kam komentet e tua per Fazllicin ketusmiley

 

 

Une personalisht mendoj se jam i qendres se djathte! Zhvillimi i nje vendi gjykoj se vjen si rrjedhoje e iniciatives ndermarrese dhe i respektit per cilesine e jetes se masave (fale edhe presionit qe ato krijojne) brenda te cilave gjendet potenciali i nje ndermarresi te ri.

Per kete arsye do t'i jape voten te majtes shqiptare ne keto zgjedhje... nese vendos te votoj.

E di! Eshte kontradiktore, por ky eshte realiteti i politikes shqiptare, sipas meje.

 

Dridhe Like dridhe,dridhe like dridhe..........................................

I qendres se djathte dhe voton ps.............................................

Nejse vota eshte e fshehte........................................................

E dredhin ata qe kane perfitime personale nga "dredhja".

Une personalisht nuk kam asnje perfitim te tille.

Honig, nuk e di sa koherent mund te jem me c'kam pohuar me pare smiley, por ceshtjen Fazllic une e kam njohur fale Z. Mero Baze. Me kete t'i thashe te gjitha.

Ne kete ceshtje futen edhe paragjykime te tjera nga ana ime, si psh. tendenca e PD-se per te lidhur ngjarjet ne Shqiperi me ate cfare ndodh me fqinjet tane veriore.

Une nuk jam kundra Fazllic - une jam kundra te gjitha atyre politikave qe ne menyre te papergjegjshme shesin ekonomine tone tek njerez qe ne me te pakten e rasteve duken inkompetent apo te dyshimte.

Kjo ul ritmin e zhvillimit te vendit tone.

Shembull konkret dhe banal:

Sikur Z. Nano dhe Z. Berisha t'ja kishin shitur Albtelekomin nje firme te besueshme gjermane dhe jo disa anonimeve turq, une nuk kisha pse te ristartoja modemin tim cdo 10 minuta sepse zoterinjt e telekomit me kane dhene nje produkt skarco.

E di qe kjo eshte shume banale, por shuma e te gjitha ketyre mos-funksionimeve shkakton nje ulje te rritmit te pergjithshem te zhvillimit tone.

Sepse nderkohe qe une "i varfri shqiptar" humb kohen me modemin "i pasuri italian" po e perdor ate per te rritur me teper njohurite dhe kapacitetin e tij intelektual, etj...

 

Ah per ceshtjen Fazllic ti ju referove Meros,kurse per Lul Bashen vure ne funksionim trurin.

Sic ta thashe dhe me siper shoku,ka dicka qe nuk shkon ketu. Nejse pak rendesi ka, menje menje kjo dynjo.

Por nuk te thashe mor i dashur qe ju referova Meros, por qe "ju referova Meros dhe me kete t'i thashe te gjitha" - ne kuptimin e cilesise se diskutueshme te pohimeve te Z. Baze.

Kushdo qe e njeh sado pak historine gazetareske te Z. Baze, apo ka ndjekur emisionin e tij ne V+, e kupton se cfare po pohoja nen-rrjeshta.

Prape... po ta lexosh mire cfare kam shkruajtur me siper, nuk ka te beje me Z. Basha, por me raportin media-politike.

Dhe sdq...

Ne rastin e Z. Basha, po gjykojme nje vendim te dhene nga Gjykata e larte.

Ne rastine Z. Fazllic po gjykojme nje nje ceshtje e cila eshte ende ne gjykim e siper, ne mos gabohem.

Ok.

Pse shqetesoheni per Prokurorine ju ? Po te degjoje lajmet e Vizion Plus (Vizioni i Rames) sot ne oren 15.00, merrje vesh se hetimet "jo vetem qe do rifillonin, por do te shtoheshin akuzat dhe nr i te akuzuarve"

Pra, PS-ja po mban shpresen gjalle tek militantet e saj se kesaj çeshtjeje do t'i shkoje deri ne fund, pavaresisht se dje hengri nje goditje te madhe BUMERANGU

o Olsib meqe ishe shume kunder, te pakten mesa kuptova, shpresoj te mos e kem kuptuar gabim, Efektit MEDIATIK te ngjarjeve.

 

Ti e din shume mire, qe Rama eshte tipik Politikani Mediatik?

Edhe do e votosh ate?

 

interesante & kontradiktore si zgjedhje.

Pse... karizmatiku Berisha, nuk eshte mediatik?!

Me trego nje zgjedhje jo-kontradiktore ne panoramen politike te sotme?

Une personalisht do te thoshja "Veliaj", por ketij djali ndoshta do t'ja jap voten pas legjislatures se ardhshme ne te miren e tij dhe te timen si votues.

Mbase me pelqeu me shume, ajo pjese kur the, Po qe se do vendos per te votuar!!!

Do mendoja me pak kontradiktore, sipas mendimit tim, n.q.s do te zgjidhja pa votuar pa interea personale, apo tifozlik politik, do votoja LSI. Une se bej nje gje te tille se jam tifoz politik,edhe nuk e mohoj do kete.Por kurr sesi sdo te votoja Ramen, e aq me pak Veliajn & CO qe per 70 legjistratura nuk do i votoj.Per vete faktin , se kur je lodhur me mashtrues banal,kur te eshte mbushur kupa, e hane gjithmone ai q vjen i fundit, Edhe Erjoni me duket prurja me e fudnit ne kete sektor.

 

 

p.s ngaqe the qe ishte i djath ke edhe Polin e lirise ( Dashamir Sh), ose Spartak Ngjelen mendoj qe mund te jete alternative me e mire per te mos zgjedhur Berishen.

Keta dy te fundit me pelqejne gjithashtu. Por problemi eshte... Ku i kane partite?! smiley

LSI-ne?! Une nuk do te votoja nje parti e cila me 5% ne sondazhe ka guximin te deklaroje se do te fitoje zgjedhjet, duke vene ne dyshim inteligjencen e votuesve.

Nganjehere ju kam zili juve tifozeve politik, por a nuk mendon se do te ishte me mire te kishe qindra pikepyetje para teje se sa nje pike te madhe cuditese e cila nuk te lejon te shikosh realitetin?

Pikecuditsja ka domethenie me te madhe se pikepyetja olsib.

Varet nqs. eshte prej betoni apo prej buke-peshku! smiley

Per kete pyet Rrapush Hoxhollin ai e di me mire.

He nuk ju pelqeu ai shkrimi i gazetes "Sot" qe e paskeni fshire e?  Sa keq!  Pse e censuroni fjalen e lire ketu kujtoni se nuk do ta lexoje njeri!  Ahh mer kuqalashe pa identitet...

 Vetem ne nje gje ka te drejte SALA gjithshka ka ngjyrime POLITIKE !Keto funderrina qe na drejtojne Ligjerisht e Moralisht si Popull e qe fatkeqesisht perfaqesojne vendin TIM , ne themel te tyre kane PRESIONIN me DOSJE ku me nje mjeshtri te madhe luan KryeHipokriti Sali . 

Me vjen keq qe  ne diskutimin per vendimin e Gjykates se Larte askush nuk duartroket per faktin e thjeshte se me kete vendim kjo gjykate me ne fund arriti nje standart te rendesishem , por te gjithe i japin kush me shume dhe kush me pak  ngarkese politike ketij fakti.

 

Kur ky standart i rendesishem arrihet duke favorizuar nje minister dhe nderkohe ky standart eshte hedhur poshte ne raste te tjera ku te akuzuar kane qene njerez te zakonshem, atehere si te mos i japesh ngarkese politike?

I dashur berber, qe te arrihet tek standartet nder shekuj eshte derdhur shume gjak; shpata, litari, gijotina dhe madje zjarri kane marre mijera e mijera jete njerezish.  Ka pak rendesi qe me pare ky standart eshte nenvleftesuar. Ligji i ka dhene  prokurorise eskluzivitetin e ndjekjes penale, i ka dhene instrumentat  dhe kohen e mjaftushme qe te zbuloje, hetoje dhe vertetoje nje akuze te caktuar. E, tani te gjithe merren me Bashen ( si perfituesi i respektimit te standartit) dhe nuk merren me paaftesine dhe korrupsionin moral te prokurorise qe me kete veprim te saj te fundit i solli shoqerise dhe shqiptareve nje dem po aq dhe ndoshta me te madh se sa demi qe ka sjelle mosrespektimi i procedurave ligjore ne rrugen Durres-Kukes.

Nga respektimi i standarteve perfitojme te gjithe, te gjithe kemi nevoje te jemi te sigurt se nuk do te jemi viktima te nje procedimi te padrejte, se askush nuk do te abuzoje me te drejtat dhe garancite tona kushtetuese.....

E ke gabim ne fakt.

"standartet" per "bashat" kane lindur me njerezimin. Ky ishte nje hap prapa jo perpara. GJ.L. duhet te merrte vendim ne koherence me vendimet qe ka marre per "pabuksat". Ky do te ishte nje hap perpara drejt standartit "LIGJI ESHTE I BARABARTE PER TE GJITHE" - qe eshte shume me i rendesishem se ai qe ti mendon se u vendos.

 

E megjithate, faji i deshtimit te procedures i mbetet prokurorise dhe jo gjykates.

Une jam i idese qe te gjitha vendimet " per pabuksat" qe jane marre nga gjykata ne shkelje te standartit per te cilin flasim, duhet te rishikohen. Sistemi gjyqesor vetem keshtu mund te shendoshet !

E keqja eshte se sic e ka vene ne dukje shtypi keto dy dite; Gjykata e Larte ka shkelur precedentin e vendosur nga po ajo vete ne nja tre raste. Precedenti sherben ne vetvete si standard, keshtu qe automatikisht ke shkelje te standarteve per te cilet eshte derdhur shume gjak; shpata, litari, gijotina dhe madje zjarri kane marre mijera e mijera jete njerezish.

Ky nuk eshte precedent, ne kuptimin e ligjit. Do te ishte i tille po te ishte vendosur nga Kolegjet e Bashkuara te Gjykates se Larte. Nga ana tjeter, tashme do te jete e veshtire te kemi kthim prapa ! Ato cka ka vendosur ne te shkuaren Gjykata e Larte, nga pikpamja e moralit te atyre qe kane gjykuar eshte e pafalshme, ne kendveshtrim te ligjit, eshte edhe ne nderin e vete Gjykates se Larte te pranoje rishikimin e atyre ceshtjeve nese do te kerkohet.

Ke te drejte, nuk ka precedent ketu. Edhe nese ne gjykimet e meparshme ka pasur raste te tilla, ka qene gabim, pasi legjislacioni shqiptar parashikon ndryshe.  Pastaj ne vendet me common law (Angli, Amerike etj.) precedenti (kur eshte i tille) ka peshe te madhe, ne vendet me civil law jo  (ku eshte edhe Shqiperia).

Moralisht Gjykata e Larte duhet te rishikoje edhe ato ceshtje qe ka gjykuar ndryshe ne te kaluaren.

Vendimi per hetimin nga prokuroria te Bashes, nuk eshte marre vetem nga Gjykata e Larte, por edhe nga te tjera shkalle te gjyqesorit, gjykata e Shkalles se Pare dhe ajo e Apelit kane pasur te njejtin vendim.

Ky vendim eshte me rendesi me shume se vetem per rastin e Ministrit Basha, por per te gjithe qytetaret qe mund te kene probleme me drejtesine.  Prokuroria nuk eshte institucion mbi ligjin qe te abuzoje me kohen e hetimit apo te drejtat e atij qe hetohet. 

Gjykimet per nje sere organesh kushtetuese, si ne kete rast eshte ministri, kryhen VETEM nga Gjykata e Larte, e cila ne keto raste sillet jashtezakonisht si gjykate e shkalles se pare (dhe jo me funksione rishikuese sic sillet zakonisht).

As apel as gje tjeter.

Mjaft dizinformuat, po merrni hapni ndonje tekst per se mbari.

Epo kjo pune kshu.

 

Ehh bela me ty!  Kaq i painfomuar je?

Ceshtja e Bashes eshte gjykuar ne Shkallen e pare dhe ate te Apelit pastaj vendimi i fundit ka qene ne Gjykaten e Larte.  Ka pasur debate per gjykimin e ankeses ne dy shkallet e tjera te gjyqesorit, pasi Basha si minister duhej gjykuar ne Gjykaten e Larte, por tani jemi para faktit, dy gjykatat e shkalleve me te ulta e kane gjykuar (pranuar ta gjykonin) kete ceshtje (ne fakt ka qene ankese per procedurat) dhe kane pasur te njejtin vendim me ate te GjL.

Gjykimi ne gjykaten e shkalles se pare eshte i pavlefshem pasi Basha eshte antar i KM, rrjedhimisht gjykata e shkalles se pare s'ka te drejte ta gjykoje.

he me Llukan, foli me te keqen se per policin duhen doza informimi alla "elefanti" smiley

 

Pranimi i kerkeses per gjykimin e ankeses se Bashes nga dy shkallet e gjyqesorit shqiptar, ka pasur debate dhe mua nuk po me intereson kjo ne kete postim, por fakti i kryer qe te dy gjykatat ajo e Shkalles se Pare dhe e Apelit, e kane marre ne shqyrtim ankesen dhe i kane dhene te drejte Bashes. 

Kjo ndodhi edhe ne Gjykaten e Larte. 

Ata qe kane informacione te cunguara me mire eshte te mos flasin fare.

e kam kuptu qe te interesojne thashethemet dhe prallat me polic.

pranej s'te mor seriozisht smiley

pa merak.

 

 

mua nuk po me intereson kjo ne kete postim, por fakti i kryer qe te dy gjykatat ajo e Shkalles se Pare dhe e Apelit, e kane marre ne shqyrtim ankesen dhe i kane dhene te drejte Bashes.

Po Komisioni Mjeko Ligjor i Lagjes e ka shqyrtuar gje ceshtjen, dhe i ka dhene te drejte? Se aq lidhje sa ka KML-ja me kete muhabet, aq kane edhe keto dy gjykata.

Ouuu kush po flet per ligjin dhe gjykatat?   Hahahaha!

Meqe e doni po ja u sqaroj thjeshte dhe shkurt, si per klase te katert fillore.

Gjykata e Shkalles se Pare dhe e Apelit kane pasur te gjithe te drejten te gjykojne kete ankese pasi nuk kane gjykuar ceshtjen, qe eshte kompetence e GjL, por ankesen per proceduren.

Tani ne kemi gjykates qe ligjin dhe vendimet duke u bazuar ne te i kane profesion dhe e kane pranuar kete ankese, del nje llogaritar dhe ben krahasime femijesh!

Ata gjykatesit e GjL paskan qene te keqinj, pa moral dhe te shitur, po keta te Shkalles se pare dhe Apelit, te gjithe te keqinj dhe te shitur na dolen?

Po, po natyrisht qe e kane profesion. Jane aq profesionist sa edhe kur kane konflikt te paster interesi (sic eshte te qenit vejusha e te ndjerit Hajdari) s'e gjykojne te mjaftueshme qe te terhiqen nga gjykimi i ceshtjes. Medet, jane aq profesioniste sa kane nevoje per "Police" qe tu mbroje reputacionin smiley

mire qe s'di, po insiston.

nuk eshte ndare gjekundi neper akte o polic miku, kompetenca per te gjykuar vetem ceshtjen dhe jo proceduren nga Gjykata e Larte.

e shumta, kur dikush i shkon gjykates se gabuar e i thote me gjyko, ajo shprehet per juridiksonin. pra eshte juridiksioni i vet apo i komitetit te lagjes.

me i llaf i tako ose s'i tako.

nuk i tako polic. nuk i tako.

mjaft me brockulla per sot se e ke kalu masen deri pasneser smiley

 

E perse u dashka vleresuar qe vetem GJ.L kaloka neper nje proces ngritjeje ne raport me Prokurorine....? C'do te thone qofte edhe vetem teknikisht qe ne te kundert te ketij mendimi eshte se Prokuroria dhe vetem ajo si perfaqesuesja e Akuzes po kalon ne Standarte me te larta ? Ajo e kaloi stadin e nderhyrjes se POLITIKES dhe te kercenimit te "Luaneve " e "Sqiftereve " te saj te veshur me Pushtet , nepermjet marifeteve te GJL te vene nen presion. Tani eshte nje radhe tjeter e cfaqjes se Prokurorise per te kaluar edhe kete bariere Marfetcijsh te kalimit te afateve sipas Standarteve smiley Tani Prokuroria ka shansin te kaloje ne akuza me Profesionale per te vertetuar se "vertet jane shkelur AFATE " por ama VJEDHJA me VJEDHESIT jane PO ATY brenda standarteve te nje ceshtjeje qe cilesohet "Vjedhje ne permasa te medha" Dhe Shqiptarit i intereson me teper MORALI ose Ndeshkimi i vjedhjes me teper se sa Standartet e GJL ....qe po ta shikosh ne brendesi megjithe marifetin qe ka perdorur e ka lene te kuptohet se vjedhsin aty e keni ,provoni dhe silleni prap smiley

Respektimi i standarteve se pari nuk eshte marifet. Gjykata e Larte ka kusuret e saj, te cilat reflektohen te gjithe piramiden e gjyqesorit shqiptar, por kesaj rradhe ajo nuk iu referua parimit te " oportunitetit" sikunder ka ndodhur shume shpesh ne te shkuaren, por parimit te "ligjshmerise" dhe per kete duhet pershendetur. Vjedhja dhe vjedhesit , thoni ju Idris, por une jam mesuar te respektoj nje parim tejet te rendesishem sic eshte ai i " prezumimit te pafajsise". Eshte vetem gjykata ajo qe me vendim penal te formes se prere mund te deklaroje se ekziston nje fakt kriminal dhe te percaktoje per kete fajtorin. Le t'ia leme asaj qe te vendose kur te jete koha. Prokuroria me pare duhet te pranoje dhe te marre pergjegjesite e veta. Dhe une mendoj se ne kete rast keto jane te medha. Deri ne kete moment une nuk kam degjuar te jete bere nje analize e tille nga prokuroria. Arsyetimet sofiste dhe delegimi i pergjegjesive tek te tjeret, nuk i krijon askujt sigurine dhe besimin se ne te ardhmen kjo prokurori do te jete profesionale, e paaneshme,  e ndershme dhe jashte ndikimeve dhe interesave politike te castit. Si qytetar une shtroj pyetjen : Perse ky proces u zvarrit skajshem, kur hetimet per te ishin te perfunduara me kohe !? Ishte gjykata ajo qe u krijoi mundesine " vjedhesve te prezumuar" qe t'i shpetojne ndeshkimit, me ane te "marifetit" te afatit, apo prokuroria me paaftesine ( po e quaj keshtu edhe pse ne rastin me te mire  them se zvarritja e procesit te hetimit ka qene pasoje e perfshirjes politike, e ne ate me te keqin......)  e saj duke dhunuar afatet e hetimit, i beri "vjedhesit e prezumuar" te paprekshem?!

Vetem kush nuk e ka provuar ne kurriz se cdo te thote te te neperkemben te drejtat dhe te mos te sigurohen garancite ne nje proces penal mund ta quaje respektimine garancive ( standarteve) nje "marifet".  Shqiperia gjithmone e me teper po i afrohet Botes se Qyteteruar edhe ne fushen e legjislacionit dhe ne menyre te vecante ne ate te mbrojtjes dhe respektimit te te drejave  dhe lirive te qytetareve. Vendi yne tashme eshte firmetar i mjaft Akteve Nderkombetare, te cilat sipas Kushtetutes se Republikes nga momenti qe jane ratifikuar nga parlamenti e jane botuar ne fletoren zyrtare behen pjese e legjislacionit te brendeshem dhe madje, ne hierarkine e ligjeve te vendit kane perparesi. Pikerisht nga keto akte, rrjedhin edhe standartet, nder ta edhe ai standart qe eshte bere tashme objekt diskutimi. " Marifete" te tilla apo te ngjashme, ne respekt te parimeve te gjithpranuara, perdorin te gjitha gjykatat e shteteve me te perparuara, por askush nuk i thote gjyqtarit amerikanoverior, anglez, gjerman, francez a italian se ne kete menyre ka lene pa ndeshkuar kriminelet ! 

E, qe ta mbyll , sa per prokurorine, ajo jo vetem qe eshte shume mbrapa me standartet por eshte teresisht e zhytur ne paaftesi dhe me arrogance paaftesine e saj kerkon ta shese si "marifet" te te tjereve. Do te isha shume i lumtur ta shikoja prokurorine te shfaqej ne rolin e saj te vertete dhe te demostronte profesionalizem jashte kulisave te kompromiseve dhe interesave qe nuk kane asgje te perbashket me zbatimin e ligjit.

@React!

Simbas jush dhe disa komenteve te tjera,Gjykata e Larte,Kolegji i saj Penal kane te drejte,anullimin e akuzave qe jane ngritur nga Prokuroria ,sepse ajo Prokuroria ka shkelur afatet,ka shkelur te drejten kushtetuese te njoftimit te akuzes,procedurat e njoftimit etj etj.

..duke i supozuar keto,si te mireqena dalim ne konkluzion se Prokuroria eshte jashte standarteve,per arsye  se nuk eshte ne gjendje me procedurat e hetimit,njoftimit etj ...ndersa Gjykata e Larte dhe keshilli i saj, dalin te reformuara,dhe plotesojne standartet.

Kjo gjendje e institucioneve Prokurori/Gjykate,kur nje institucion eshte i pa reformuar,i pa besueshem,(Prokuroria)dhe institucioni tjeter eshte i reformuar,dhe i besueshem,(Gjykata),tregon se sistemi i drejtesise shqiptare ,calon shume,nuk eshte kompakte.,dmth njeri i bie gozhdes,dhe tjetri patkoit.

Nja 2 pyetje kisha un per ty,

.. Lulzim Basha i cili fitoi pafajsine pa u provuar,ballafaquar me organin e akuzes,pershkak te shkeljeve kushtetutes ne procedurat e njoftimit te akuzes,dhe te shkeljeve te afateve,eshte vertete i lare moralisht,me akuzen?

...Aeshte e drejte qe akuza e ngritur per shperdorime te madha financiale me tenderat,(per te cilat Lulezin Basha eshte akuzuar)qe kapin shuma te konsiderueshme,te kthehet me ngjyra politike,si psh," Socialistet ,dhe opozita nuk duan te ndertohet Rruga Patriotike"?

Flm,

 

 

Vendimi per Bashen hap telashe per drejtesine.

  • Duke qene se vendimet e Gjykates se Larte perbejne praktike gjyqesore, vendimi i Kolegjit Penal te se premtes lidhur me pushimin e ceshtjes ndaj ministrit te Jashtem, Lulezim Basha pritet te behet precedence per nje sere gjyqesh te njejte.

  • Por me e prekura pritet te jete Prokuroria e Krimeve te Renda, e cila ne jo pak raste i dergon aktet proceduriale me poste, per shkak te shmangies se te pandehurve nga njoftimi i akuzes.
  • Duke qene se Gjykata e Larte u shpreh nje dite me pare se ish- ministrit te Transporteve, Lulezim Basha i ishte shkelur e drejta kushtetuese per t'u njohur me aktakuzen qe prokuroret ja derguan me poste, e njejta gje do te ndodhe edhe me shume te pandehur te tjere.
  • Avokatet e tyre do te aplikojne te njejten mbrojtje per klientet, te cilet kane marre njohur po me poste per akuzat e ngritura ndaj tyre, per te shpallur me pas ato te pavlefshme. Por nje tjeter problem i shkaktuar per prokuroret eshte ceshtja e zgjatjes se afateve hetimore, per te cilen serisht sa here prokuroret te kerkojne zgjatje, cdo avokat duke iu referuar vendimit te Gjykates se Larte mund te ankohet prane gjykates per shkelje afatesh.

 

24ore lajme.
 

 

 

Jo.

VETEM vendimet per njesimin ose ndryshimin e praktikes gjyqesore nga kolegjet e bashkuara te Gjykates se Larte perbejne precedent ne sistemin ligjor shqiptar (perpos vendimeve qe vijne nga Strasburgu). Neni 141/2 i KRSH.

Ceshtja Basha nuk krijon problem per drejtesine, ajo vetem se hap nje diskutim dhe debat per Reformen ne Drejtesi, ne shtetin ligjor qe te gjithe duam te ndertojme !

Në një shtet ligjor mirëfunksionimi i drejtësisë merr një rëndësi të dorës së parë. Ndërsa është kthyer në një kryefjalë të politikës shqipëtare te ditës, ai që mungon është vizioni se si do të realizohet reforma, cilët sektorë të drejtësisë do të përfshijë kjo reformë dhe së fundi cili rezultat pretendohet te arrihet me reformën.Reforma në drejtësi nuk mund te jetë kurrsesi nje ndërhyrje që do t’i shërbejë vetëm interesave të castit, sikundër nuk mund të jetë një përpjekje që synon thjesht krijimin e një modeli administrativ te saj që të jetë funksional dhe teorikisht të zgjidhë krizën e gjithëpranuar në sistemin shqipëtar të drejtësisë, apo të minimizojë dukuritë e korrupsionit, perceptimi i të cilit kur është fjala për sistemin e drejtësisë, është i frikshëm. Përkundrazi, reforma në sistemin e drejtësisë është një akt që kërkon kurajë dhe maturi dhe mbi të gjitha kërkon një vullnet politik real larg deklaratave boshe dhe demagogjisë shterpë.Që të përcaktohen shinat në të cilat do të ecë rëforma duhet të kemi më parë të qartë se cilat raporte dëshërojmë të krijojmë me Shtetin dhe Institucionet, duhet të përcaktojmë qëndrimin tonë mbi vëndin që do të zënë të drejtat e individit dhe raporti i tyre me interesat e shoqerisë në të cilën jetojmë, e, mbi të gjitha duhet të shprehemi qartë se cili është modeli të cilin duam të realizojmë.Sa më sipër është e domosdoshme, pasi sistemi i drejtësisë nuk mund të mos pasqyrojë, ne këtë stad të zhvillimit të shoqerisë shqipëtare, mentalitetin e kësaj shoqërie, ku vlerat e krijuara pas transformimeve demokratike te viteve ’90 jane në kontradiktë të vazhdueshme me konceptet konservatore e tradicionale të së shkuarës, ku dëshira për të krijuar një model të ri, liberal, të Shtetit, i cili të jetë sa më pranë qytetarëve të tij, të mbrojë dhe garantojë liritë e tyre themelore, jetën, pronën dhe cdo të drejtë tjetër të patjetërsueshme, sikundër t’u sigurojë atyre që të mos u cënohet jeta private, të mos u dhunohet banesa a korrespondenca, t’u sigurohet gjykimi i drejtë nga gjyqtarë të paanëshëm, mbahet peng e koncepteve totalitare dhe autoritare, sipas të cilave Shteti vjen i pari dhe pas tij vijnë qytetarët, është Shteti burim i të drejtave të tyre, prandaj ai, Shteti, kur e konsideron të arësyeshme, mund t’i dhunojë, kufizojë madje t’i mohojë të drejtat e qytetarëve.Në këtë optikë duhet që më parë, të bijem të gjithë dakord, se cili është konceptimi ynë për rolin që duhet të luajë drejtësia në një shoqëri demokratike të zhvilluar. A do të jetë ajo garante e te drejtave dhe lirive themelore të qytetarëve, te sanksionuara në Kushtetutën e Republikës dhe në Aktet Ndërkombëtare të ratifikuara dhe gjithpranuara nga Parlamenti Shqiptar, apo instrument represiv në duart e Shtetit, i cili mjaft që të pretendojë se ekziston “një arësye shtetërore” për të justifikuar injorimin e të drejtave themelore të qytetarëve. Kjo është shumë e rëndësishme. Unë mendoj se nuk mund të bëhet asnjë reformë serioze, nëse nuk kuptojmë që Shteti në shoqërinë demokratike duhet të zhvishet nga roli i tij autoritar, duke u lënë hapsirë të lirë qytetarëve dhe duke kuptuar që është ai në shërbim të tyre dhe jo qytetarët në shërbim të Shtetit. Vetëm duke mbajtur parasyh këtë koncept mbi Shtetin dhe për marrdhëniet e tij me qytetarët mund të krijojmë një model të drejtësisë që të ketë në themel të saj qytetarin, të drejtat e tij themelore dhe te patjetërsueshme, të drejtën e lirisë, të drejtën e pronës, të drejtën e respektimit të jetës së tij private, të drejtën që në cdo kohë t’i drejtohet një gjykate të paanëshmë, ku t’i garantohet një proces i rregullt ligjor, të drejta këto qe tashmë janë sanksionuar në ligjin themelor te Shtetit, në Kushtetutën e Republikës dhe në Aktet Ndërkombëtare. 

Do ta shihja ndryshe.

Modeli i sipersugjeruar therret qartesisht shtetin liberal (1800), ku shtetit i bie te merret vetem me ceshtjet me akute dhe qe kapercejne sferen individuale (administrimi dhe disiplinimi i politikes se jashtme, monedhes, ushtrise) duke u terhequr nga hapesirat e tjera per reston e marredhenieve shtet - qytetar, qytetar - qytetar.

Nderkohe qe modeli yne i shtetit eshte pastertisht ai i shtetit social (1950 e tutje), i cili perfaqeson evolucion dhe shkeputje nga modeli liberal i cituar.  Pra nga nje rol mosnderhyres i shtetit ne realizimin e te drejtave (modeli liberal), nje rol gjereperfshires dhe kontribues ne realizimin e te drejtave (shteti  social dhe neni 59 i Kushtetutes i cili rendit nje sere objektivash sociale). 

Aq me shume kjo merr kuptim ne kushtet e krizes se rende globale financiare ku rimerren ne shqyrtim pasojat e politikave tejet liberale, per te rithirrur ne loje nje shtet me nje rol shume me te vendosur kundrejt qytetareve te vet.

Ndersa kritika e mesiperme ngrihet bazuar ne reformen ne drejtesi, une do ritheksoja nevojen qe (sidomos) ekzekutivi (apo sic thuhet me lart "shteti&quotsmiley te rigjeje kufijte e pushtetit te vet e te mos nderhyje aq larmishem ne gjyqesor.

Reforma ne drejtesi, sidoqofte, nuk mund te perkthehet ne nje reforme totalizuese te shtetit, pra te te gjitha funksioneve te tij, sepse ne sapo mbushem 19 vjet demokraci ne tentative, 10 vjet Kushtetute, nje Kushtetute te mirebere, qe mireharton menyren e funksionimit te organeve kyce kushtetuese, edhe pse akoma e pakuptuar nga destinataret dhe zbatuesit e saj.

Le te mos pergjithesojme reformen ne drejtesi ne nje reforme gjitheperfshirese shteterore, qe lehtesisht do te perkthehej si nje thirrje per revolucion dhe permbysje te nje rendi qe sapo ka nisur te hedhe hapat e pare. Sepse drejtesia eshte nje porcion (tejet i rendesishem) por mbetet nje porcion i asaj qe eshte shteti dhe i gjithe sistemi i tij i funksionimit.

Me shume se sa per nje reforme ne drejtesi, une do mendoja per nje ritheksim te kufijve te pushteteve qe syte i kane ne territorin e gjyqesorit (ekzekutivi psh).

Perpos punes se perjetshme me levat e sistemit. NJEREZIT.

Sqarim per Aurelien !

Nuk po dezinformojme, kemi hapur tekstet per se mbari sic shpreheni ju. Nuk eshte fjala per te rishikuar vendimin ndaj Bashes, ku Gjykata e Larte ka vepruar si gjykate e juridiksionit fillestar, por per te pare mundesine e rishikimit te vendimeve te mepareshme. E, sipas Kodit te Procedures Penale Shqiptare, kerkesa per rishikimin e nje vendimi penal i drejtohet Gjykates se Larte, e cila vendos nese ekzistojne ose jo kushtet per rishikim.

i eshte drejtuar tjeterkuj komenti im react.

eshte kollaj e verifikueshme.

gjithsesi.

@Aurelie,

Ndjese, vertet u keqkuptova...sa per vizionin ndryshe, e respektoj kendveshtrimin tuaj...me vjen mire qe e moret seriozisht diskutimin, pasi jam i bindur se perfshirja pa paragjykime ne nje konfrontim idesh dhe nxitja e nje debati serioz per probleme madhore, ne rastin konkret per reformen ne drejtesi, eshte gjithmone i vlefshem dhe frutdhenes..

@Artian,

Nja 2 pyetje kisha un per ty,

.. Lulzim Basha i cili fitoi pafajsine pa u provuar,ballafaquar me organin e akuzes,pershkak te shkeljeve kushtetutes ne procedurat e njoftimit te akuzes,dhe te shkeljeve te afateve,eshte vertete i lare moralisht,me akuzen?

...Aeshte e drejte qe akuza e ngritur per shperdorime te madha financiale me tenderat,(per te cilat Lulezin Basha eshte akuzuar)qe kapin shuma te konsiderueshme,te kthehet me ngjyra politike,si psh," Socialistet ,dhe opozita nuk duan te ndertohet Rruga Patriotike"? "

1. Lulzim Basha nuk ka fituar pafajsine. Eshte pushuar ceshtja ndja tij per shkak te shkeljeve te lejuara nga prokuroria. Per efekt te ligjit , ne kete moment mbi te nuk rendon asnje akuze. Nese eshte i lare apo jo moralisht, kjo eshte nje pyetje te ciles une nuk mund ti jap pergjigje. Ndoshta mund t'i pergjigjet vete Basha.

2.Ngjyrimi politik qe i behet kesaj ceshtje eshte i kuptueshem, ka filluar fushata elektorale dhe te gjitha palet do te perdorin mediatiksiht gjithcka eshte ne interes te tyre. Ne kete pike gjykimi im eshte ai i nje zgjedhesi qe do ta shprehe me vote vendimin e tij.

1. Lulzim Basha nuk ka fituar pafajsine. Eshte pushuar ceshtja ndja tij per shkak te shkeljeve te lejuara nga prokuroria. Per efekt te ligjit , ne kete moment mbi te nuk rendon asnje akuze. Nese eshte i lare apo jo moralisht, kjo eshte nje pyetje te ciles une nuk mund ti jap pergjigje. Ndoshta mund t'i pergjigjet vete Basha.

 

Eshte pushuar ceshtja ndja tij ..Dmth Prokuroria si institucion KA RENE ne nivelin e Fahri Balliut dhe e kryeministrit qe kudo dhe kurdohere,ka ngritur akuza dhe ster akuza per mafjen,per korrupsionin,e Angjelit,Arbenit,Edvinit, e dreqit dhe shejtanit etjetje..ka 19 vjet qe PD dhe militantet e saj bejne shume "akuza"..njesoj si Prokuroria!!!!!

Keto "efektet e ketij ligji" si edhe te gjithe ligjeve te tjera,jane ato zullume,mashtrime qe i behen atij populli,qe sot nuk kane besim tek drejtesia,per kete e kisha fjalen!

2.Ngjyrimi politik qe i behet kesaj ceshtje eshte i kuptueshem, ka filluar fushata elektorale dhe te gjitha palet do te perdorin mediatiksiht gjithcka eshte ne interes te tyre. Ne kete pike gjykimi im eshte ai i nje zgjedhesi qe do ta shprehe me vote vendimin e tij.

"gjykimi im eshte ai i nje zgjedhesi  do ta shprehe me vote vendimin e tij".... thoni ju,

Po a ka burre nene,zgjedhsi,qe te mar vesh se kujt tja jap dhe kujt jo?..sepse kjo pune "e zgjedhjes" ne ate vend eshte njesoj sikur nje shkop te bjere ne ujrat e zeza,dhe te ta japin ty ta kapash,dhe ti duhet te zgjedhesh .. ku ta kapesh?Ku ta hedhesh voten?

Epo te vjedhesh 280 milion euro dhe te mos te  te denojne kesaj i thone me pas fat te madh.

Per te fituar pafajesine logjika ta do qe te jete shpallur ligjerisjt nga nje gjykate i fajshem....Kur ka qene i fajshem Basha??Pra,pse duhet te kete pafajsesine??

Hahaha, bravo Zane!  Llogjike mjaft e mire.  Teresisht ne perputhje me kushtetuten tone qe prezumon pafajesine per cdo njeri.

Per Bashen nuk ka ceshtje penale.  Kaq.  Nuk ka fituar pafajesine Basha pasi nuk ekziston nje ceshtje apo hetim ne ngarkim te tij. Basha ka qene i pafajshem dhe vazhdon te jete i pafajshem deri kur nje gjykate te thote te kunderten.

Me duket se ne Shqiperi nuk eshte si ne SHBA!

Ne Shqiperi: Je fajtor derisa te provohet qe je i pafajshem!

Ne SHBA: Je i pafajshem derisa te provohet qe je fajtor!

Nuk eshte batute! Ka te beje me menyren se si funksionon sistemi i drejtesise, ne mos gabohem.

Neni 30 i Kushtetutes:

Kushdo quhet i pafajshëm përderisa nuk i është provuar fajësia me vendim gjyqësor të formës së prerë.

Polizei,nigjo shokun tat ti . Per nje gje te jesh i sigurte Ina Rama ben lojen tone(pd) jane shume lojna te thella,shkojne deri aty sa palet nxjerrin armet por asnje nuk gjuan sepse loja ka filluar dhe mbaron me pistoleta bosh.

Leku modh shoku,asnjehere mos dysho qe na e drodhi presidenti apo kryeprokurorja, jo shoku jane tanet por krshtu e do puna se njeri duhet ta kete mire me tao taon.

Tao-tao (Ambasadori).

Po kje eshte perralle more Beni

apo

Po puna e komisarit ishte looojeee!!!!!!

Ndersa Basha i mbushi xhepat dhe doli i pafajshem Ndersa Berisha  justifikon para botes qe i ka dhene karigen ( mos ju genjej mendja se ja keni dhene ju karigen me voten tuaj) pavarsine e prokurorise nga qeveria, me lojen "Kush eshte fajtori" Ju harxhoni kohen dhe tregoheni l..... ne sy te Berishes dhe Ramave qe qeshin e tallin .b... me ju

Vazhdoni ju bjerini gajdes se i bini bukur "Kush eshte fajtori" ndersa qeveritaret dhe politikanet shqitpare behen njerezit me te pasur ne ballkan Vazhdoni vazhdoni se mire e keni, pasuroni kriminlet me d........ tuaj

Plasa duke ja thene Toko po nuk marrin vesht.

Jo mor jo marin vesh ata por disa e kane nga militantizmi, qe te luftojne dike duhet te perdorin dicka.

Disa te tjere  e bejne kete  se duan te tregohen te zgjuar "Shikoni sa di une" dhe disa e kane nga naiviteti "Shqiperi eshte njesoj si Italia Franca apo Amerika" Lufte politike atje lufte politike ketu

Keshtu ti ja thua po kujt ja thua

Problemi eshte gjithashtu se per cfare vlen ajo qe thua?!

Se ne fund te muhabetit... robi duhet me vendos!

Apo ju keni parasysh ndonje zgjidhje alternative, tip... kryengritje, terrorizem e gjona si keto?!

Vlen qe te mos harxhojne kohen kot me diskutime te tipit gjykata bla..bla...bla...

honig and co, jepni shembullin e mir qe te kuptojme sakte.

kurseni bla bla - te tuaja si fillim.

p.s per kroniken, diskutimet per te diskutu jane.

shnet.

Jam shume dakort me ty.

Ne shikojme shuuu... me, por shume, shume lart... kur jeta zhvillohet shuuu...me, por shume, shume poshte.

Ja psh... une dua te kuptoj se per cfare dreq arsyeje, autobuzat ne Tirane ecin kaq ngadale edhe kur nuk ka trafik?

Sdq. ti Honig, me ke thene qe i ke punet e zgjidhura me zgjedhjet.

Z.React! kete te mire ka kjo pune qe Ligjet dhe interpetimi tyre asnjehere nuk kane vlere Pergjithesuese .. smiley Keshtu ,mendoj se prandaj egziston dhe ajo qe quhet Praktike Gjyqesore ..Ne kete rast une kam theksuar dhe do te theksoj :- Permbi standartet e GJL  ( qe une jam i bindur plotesisht qe eshte Marifet ) perse duhet trajtuar kjo ceshtje si ceshtje standarti pa u shprehur oper THELBIN e saj VJEDHJEN ! Gjithashtu jam i bindur se pergjigjja Juaj e nderuar dhe sqaruse do te jete :- Sepse objekti i saj nuk iishte Vjedhja por zbatimi rigoroz i procedurave smiley . E qe kur paska filluar ne memedhembje ky standart... E kush pjerdh per GJL ne Shqiperi ?( e kam fjalen per Mixhen dhe Lulin po aq sa per Nanon me shoke) . E kush pjerdh per Institucione ne Shqipri ? E kush do t'ja dije se konstatimi i VJEDHJES eshte bere nga INSTITUCIONE SHTETERORE si KONTROLLI SHTETIT ? Cfare shteti Ligjor eshte ky qe justifikoi pambarimisht mosparaqitjen e te akuzuarit para Drejtesise ? Perse nuk u zbatua opsioni "Forcerisht" ndaj kesaj ceshtje qe nuk eshte vetem VJEDHJE por ka te beje me MORALIN e nje EKIPI EKZEKUTIV qe drejton vendin ? etj etj etj etj etj............................ I dashur React ! Ka pas qene nje shprehje dikur qe del me se e paster ne konstatimin e rritjes se standarteve smiley Gjykatesit i shikojne Ligjet sikur jane te Pavarura nga Shoqeria dhe qendrojne MBI TE . Ne te vertete eshte krejt e kunderta. Ate Standart qe ka shoqeria ate Standart kane dhe Gjykatat.  Ka aq shume marifete sa kjo" brohoritje" per Standartet po ta them me plot GOJEN eshte nje nga Marifetet me te Medha . Me respekt per dijet ne fushen tuaj .

Kushdo quhet i pafajshëm përderisa nuk i është provuar fajësia me vendim gjyqësor të formës së prerë.

qe do te thote se ;

Vjedhes eshte ai qe kapet Jo ai qe vjedh.

Ku ti kene cuar 230 milion dollare (a Euro) xhanem?

Kjo eshte Çeshtja.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).