Zbulimi i ri për transplantet

Shkencëtarët në Australi kanë gjetur një mënyrë për të ndalur sulmin që i bën trupi i njeriut një organi të transplantuar, duke e zvogëluar goxha mundësinë e një kundërshtimi.

 

Kapërcimi i pengesave të sistemit imunitar do të ishte zbulimi i madh i vitit (ndoshta dhe i vetë dhjetëvjeçarit).

Ky është lajm i mrekullueshëm për fushën e transplanteve. Por ka ende shumë për të bërë. Duhet thënë që eksperimentet janë kryer me minj laboratori. Dhe ndërsa minjtë konsiderohen si modelet më të suksesshme për sistemin e njeriut, ka mjaft dallime mes mënyrës së funksionimit të dy sistemeve imunitare.

3 Komente

Ç'hyn Sula këtu ?

Sula? ku ka Sule ketu mi?

lexo mes rreshtash do të thonte nji miku im.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).