Një pikë e zbehtë blu (Pale blue dot)

Ajo me lart eshte thenie e Karl Sagan-it, shkencetar astro-fizikant, nje nga themeluesit e SETI-t. I drejtohet vogelsise se planetit Toke, pare nga nje largesi e konsiderueshme. Duke menduar madhesine (e paperceptueshme ne fakt) te universit ku jetojme, gjerat vihen ne nje perspektive mpirese dhe ndoshta alarmante ne te njejten kohe. Ne linkun me poshte mund te shihni, nese keni kohe dhe deshire, disa permasa ne lidhje me Token dhe gjithesine qe na rrethon. http://img19.imageshack.us/img19/2706/spaceb.jpg

 

23 Komente

 E pastaj???

Jane keto fotot e Voyager 1? Me kujtove nje pasion te harruar lost.

mu kujtu thenia e nje astronauti Lost: thojte: kur jam ketu lart kam nevoje te jem atje poshte, kur jam aje poshte kam nevoje te jem ketu lart.

Tashi s'e maj mend a ishte efekti toke qiell apo burre-grua, po...

smiley

Keto pamje i solla jo aq per ngashnjim nihilist "po pastaj?", meqe ky i fundit mbetet gjithnje "rehat" me veten, por me shume per nje perspektive ne marrdhenie me qenien njerezore.

Pas njefare shkalle, "ne" behemi te padukshem; i gjithe sistemi yne diellor eshte vecse nje piksel, e me tej edhe kjo nuk duket me. Me kujton perpjekjet e shkencetareve sot per te qene ne gjendje te shohin/gjejne/studiojne ate ceflen me elementare te egzistences (the fundamental quantum particle) me ane te se ciles spekullohet se do jene ne gjendje te shpjegojne sesi eshte ndertuar gjithkafja.

Logjikisht i bie qe edhe pertej asaj cefle ultramikroskopike te kete te tjera permasa, e keshtu pa fund ne ate kah, ashtu si edhe ne kahun tjeter, ne pambarim, e pertej llogjikes njerezore.

E gjitha kjo me duket, te pakten ne nje plan intim e personal, shume domethenese per qenien tone, vendin qe zeme dhe menyren sesi e perdorim kohen qe na eshte dhene per marrdhenie me njeri tjetrin.

 njehere e nje kohe ngaqe nuk kishte teleskope, varrezat beheshin mu ne mes te qytetit.

jo, me duket se atebote nuku kishin krietar bashkie.

 jo me gjithe men. u cuditsha njiher pse ne stamoll i kan bo varrezat mej ven aty ka qendra. thashe "pun turqish" dhe fishkelleva. pastaj mthan qe cdo fshat apo qytet m'shqipni i kishte afer varrezat, fare afer. i dhashe dum qe do jete pun pamundesije me ia perkujtu vdekjen robit ndryshe.

mec duket ne pune sosjesh, alegorite nuk bokan pune.  duhet me e pas syballas ngjarjen.

gjeja me e bukur dhe me me vlere qe kam pare ndonjehere te peshku.

superb.

Pas kaq kohësh që njerëzimi mburret që ka shkelur në Hënë dhe fluturon jashtë orbitës së Tokës, duke shtuar dhe zhvillimin shumë të madh që ka arritur fotografia... vetëm RASTËSISHT kanë arritur të gjejnë fotografitë e para të bëra nga Hëna... dhe kjo falë një shushkamaneje që materialet që ishin klasifikuar si të panevojshme i kishte çuar tek garazhi i shtëpisë së saj.

Pas tre vjet punimesh mbi materialin (shirita manjetik&eumlsmiley, duke transformuar fotot e vjetra nga materiali në shirit në formatin digjital... më në fund kanë arritur të bëjnë FOTON E PARË... të një arkivi prej 2 milion fotosh smiley

Impresionuese! Mbaj mend qe kur kam qene e vogel (jo me shume se 7-8 vjec) kisha planifikuar (dhe skicuar gjithashtu) se si kur te rritesha do ndertoja nje anije kozmike dhe do nisesha ne hapesire smiley

Ideja qe ne po shikojme objekte 13 miliarde vjet drite larg, kur mosha e gjithesise ka qene vetem 800 milion vjec sipas Big Bang, eshte prishamendese. Kam frike... po sikur me pa edhe nje cike me larg kta... te mosgjeja... kur gishti tregues (I KUJT???????) nuk e kishte terheq kembezen ala....  brrrr... nje birre me shishqebap i kthjellon gjerat.

sikur ngjova dje se Hawkins po shkote me e gjete para nesh dhe ndoca vjet mas ejnshtjejnit smiley

NUk e di. Mbare iu befte. Me duket se gjithe ky muhabeti i relativitetit dhe kuantumet s'jane vecse gabimi i rradhes qe ishte me pak gabim se parardhesi (Newton and Co) por qe dojete me shume gabim se c'do vije me pas e kshu me rradhe.

Ato objeket qe vleresohen te levizin me shpejt se drita jane si appetizer, tip fried calamari... main course still to come.

Em, kaiherë mendoj se ishte mirë ashtu kur kishte shumë Zota, se kur s'ishte njoni vërdallë, ta jepte tjetri përgjigjen. Tani vetëm me nji që s'para duket hiç...sikur është vështirsu.

nuk di a e ke pas nigju per at grupin grek (ka ca kohe) qe rifilloi ritet homerike (Zeus and Co) me perpikmeri sic shkruhej ne ato pllocat e vjetra. Me ka intrigu shume ai lajm. Dhe dukej qe e kishin shume, po shume seriozisht. Dhe e bukur ka qene, s'ke c'i thu fare.

po edhe indjont n'atë rruge humën sysh. M'duket se po munohena me gjet gjona qe i kena pas dit, po kemi harru se ça ishin..

masnej, demistifikim i kodh knoj nga toka shoko. E kon bo ket PZB-ne si pallskë për edicion lajmesh. Përtaf..u mytën 300 miza në Nigeri, përtaf...u takun dy triban provincash. Eh...We've lost that unknowngly feeling.. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).