17 Komente

Mua me pelqeu pergjithesisht inervista; pjesen ku jep mend per zgjerimin e NATOs ne Lindje mund ta kish kursyer si dhe pohimin e antaresimit ne NATO si ngjarjen me te madhe pas pavaresise.

Nqse Sala eshte pergjigj drejtperdrejt ne anglisht ka bere gabim (gjuhe e ndryshkur dhe nuk se i ve faj per ket), por kjo pak peshe ngre. Kur flet pak dhe si me bullet points, ka vetem hajer.

O emigrant, pse kur flet Toni Bleri apo Obama , nuk duket dhe kaq e ndryshkur kjo anglishtja ?

Mos e ka fajin goja e ndryshkur e Sales , apo s'e besoj.

 

Joooo, s'e besoj.

 

Vallaj nuk mu duk qe kishte fol keq ket interviste. Ky fakt thash ia vlente me u permend.

Emi nga kjo interviste e kisha cituar Berishen dje: "Remittances are not coming [to the same degree] because of the loss of jobs in Greece and lace st="on">Italylace>. But we are encouraging tourism." E shikon si i zgjidh problemet ky?

Po e shof mer; sidoqofte kisha tjeter sistem referimi ketu. Te japesh nje interviste normale, te debatueshme por normale, eshte bere big deal! Per mua kjo ishte nje interviste normale. Prandaj thashe shyqyr nje here! Per ato te tjerat eshte me kerku nje cike si shume, me duket mu. Se shiko, ka edhe kshu, prandaj them.

Pershendetje.

Ore, si vajti ajo puna e 30 milion ullinjve qe do mbilleshin se nuk e mora vesh. Xhuveli do i mbillte apo Sala?

Po po po mashtrus nderkombetar. 

Keshtu genjen dhe andej nga vete ky rushi jone ? Pse s'thoni qe po e lika namin topa topa mavria.

Turp per nder... 

 

Ke shume te drejte Bubi, Toni Blair edhe Obama flasin me mire anglisht se Sala dhe ky eshte nje turp i madh per Kombin tone. Ta varim ne litar maskarain se na felliqi!

Pastaj edhe tropizma ka shume te drejte, Sala eshte nje maskara dhe ndyresire se nuk hap vende pune per emigrantet tane ne Greqi dhe Itali.

Po nqs do flasim per intervisten, une jam dakort me Cimin qe ato punet e politikes nderkombetare mund t'i kishte kursy. Megjithese duke qene se sebepi i intervistes ishte futja ne NATO, eshte normale qe kryeministri i nje vendi anetar te pyetet per keto gjera. Halli o se optimizmi i Sales per futjen e Gjeorgjise dhe Ukraines ne NATO duket pak i ekzagjerume per momentin. Pastaj mos harrojme qe as Ukraina as Gjeorgjia nuk e kane njoft Kosoven kshu qe ne s'kena pse japim drita jeshile pa u plotesu ky kusht jetik per kombin tone.

Emi une nuk e shoh dot Berishen ne menyre 'realiste' - nuk mundem - sepse nuk me lejon makthi qe ai ka prodhuar dhe vazhdon te prodhoje ne mendjet shqiptare. Une tek ai shoh nje demagog, nje sharlatan te paskrupullt - ai me turperon mua sa here shfaqet ne arenen nderkombetare me parashikimet delirante (vizionare, do te thoshte Gert Bogdani) dhe gjerat allogjike qe nxjerr nga goja. S'ke buke te hash? Prit se do te bien mana nga qielli, thote Berisha.

Ndersa per remitancat, ti Lizander ndoshta je ekspert, dhe e di qe ulja drastike e te ardhurave nga emigrantet, duke qene se na ul konsumin, rrit varferine, pakeson hyrjen e valutes, dobeson lekun, rrezikon bilancin e pagesave, ul depozitat, potencialisht ul investimet dhe ka shume mundesi t'i jape nje derme te mire edhe turizmit, zgjidhet ose duke ndertuar nje Durres-Kukes ne Greqi (si sugjeron ti), ose duke spastruar Jalen (si sugjeron Berisha). Pastaj si ekspert i gjeopolitikes mund te arrish ne konkluzionin qe krize ekonomike nuk do te kete, po edhe po pati, ne perfitojme politikisht, se vendet e tjera do ta kene krizen me te madhe.

Problemi i remitancave eshte nje nga problemet me te thella, me te parashikuara dhe me te paadresuara te ekonomise dhe politikes shqiptare. Une pres te shoh c'ka Rama per te thene mbi kete ceshtje, se NATO-ja e ka deklaruar: futja e Shqiperise nga NATO do t'a nxjerre ekonomine shqiptare nga kriza sepse do te rrise turizmin ushtarak.

Une pres te shoh c'ka Rama per te thene mbi kete ceshtje...

Ja këtu mbaje, do thosha une. Une s'kam degjuar te thote gje konkrete.

A e pyten gja per kartat a tha tha per to ,se po afron fund-java e mbaron dhe ultimatumi i Rames o kartat falas kete jave o vdes...

Kur do ta shkruaj librin e jetes ky kerrici i lumtur: Nga Komunizmi ne Kapitalizem: Historia e nje suksesi spektakolar smiley

O Tropizma, ti vertete pret qe Rama Berisha apo kushdo qofte te zgjidhi problemin e remitancave? Ore a e di ti qe ne qeshor do votojme per te zgjedh kryeministrin e Shqiperise, dhe jo super-presidentin e te gjithe vendeve te G20-s? Problemi i remitancave eshte i lidhur direkt me krizen boterore de me panikun qe mbizoteron ktej. Prandaj ksaj s'kane ç'i bejne ata.

Ajo qe duhet te shofim ne eshte se sa do bien keto remitanca se deri tani nuk kam pa asnje shifer te besueshme (qofte edhe nga burime te pavarura se qeveria mund ta minimizoje se ne fund te fundit akoma me mentalitet monizmi funksionojne gjonat ne Shqiperi)

Po edhe prrallave te FMN-se nuk kam se si i besoj sidomos tani qe atyre ju nderpre misioni. Ti e shef perdite dalin e bejne presione ndaj qeverise fiks si nje mafioz gjobevenes.

Nga ana tjeter fakti qe qeveria thote se Shqiperia nuk do jete ne krize, eshte si puna e gotes gjys plot apo gjys bosh. Nqs ti ben krahasimin me rritjen e deritanishme, atehere tek ne rritja do jete shume me vogel se me pare. Po nqs shef a do jete pozitive apo jo, atehere une them se po. Ne keto kushte mungese besimi ne gjithe boten, se kjo nuk eshte krize likuiditeti por krize besimi kryesisht, si thua ti qe eshte me mire per te terheq investitoret? Te gerthasesh poshte e perpjete "O mami kriza!" siç na sygjeron Rama, qe nga ekonomia merr vesh shume ne fakt, apo t'i thuash investitore te huaj apo edhe shqiptarve jashte, qe pavaresisht nga kriza boterore Shqiperia eshte nje vend me rritje ekonomike pozitive?

Tani qe e majta per inat te vjehrres shkon e pallohet me ke t'i dali para, kete e provume ne 97-en ne, po sikur na dogji pak si shume kjo kurveria e saj, prandaj edhe e kemi pak te veshtire ta pranojme. Sidomos kur dihet qe per te vjedh e abuzu do vjedhi e abuzoje shume me teper nje rrugaç si Rama se ka 10 vjet qe e vuan Tirana.

Kur te keni ndermend me komentu ndonje artikull pa fans-lliqe apo urrejtje patetike me boni zo.

Shif si e interpreton Shekulli kete: 

Në një intervistë telefonike për revistën e njohur amerikane, "Business Week", kryeministri shqiptar ka sulmuar ashpër Fondin Monetar Ndërkombëtar duke theksuar se skemat e tyre po refuzohen nga qeveritë, për shkak se i fusin vendet në krizë më keq.

Thuaj ti po deshe qe s'jemi ne fushate elektorale. Fushate e çfare fushate.

Doje te thoje... fushate genjeshtrash dhe shpifjesh?

Jo Penar Shekulli nuk ka nevoje per fushate per te bo gjona te tilla. Ata prej kohesh e kane fitu "shijakzimin" (diçka si puna e pashaportizimit n'vaktit, po per mediokritet mediatik)

Pyt Qomilen se ç'i bone filmit te te jatit vetem se premiera nuk u bo te kinemote e Rames po te nje kinema tjeter.

Keto gjona te tremin atje. Se jo se nuk ndodhin ne vene te tjera po halli o se jane shume banale atje dhe duke qene vend me i vogel, do s'do ti konfrontohesh me keto situata.

Taksirat, ma shpjego pak kete punen e Qomiles.

 

Pse u bini me qafe kot tamam e kane perkthy ata te shekullit.... Kqyr pyetjen e pare... 

Berisha – I have high esteem for the IMF. But it should not [encourage] a panic. It’s not helpful, in my view. I told them, ‘Look, you’re a very, very crucial institution. I’m glad that the G20provided you with a new role.’ But many governments are hesitant to work with them because their scheme at a time of social unrest could create more problems than it solves. I don’t consider the [Albanian] economy as highly vulnerable. It’s a real economy. Remittances are not coming [to the same degree] because of the loss of jobs in Greece and lace st="on" style="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; ">Italylace>. But we are encouraging tourism."

perkthimi i shekullit

Kam respekt të madh për FMN. Por ata nuk duhet të inkurajojnë përhapjen e panikut. Nuk është një gjë që ndihmon, sipas meje. U kam thënë atyre: "Shikoni, ju jeni një institucion, shumë, shumë i rëndësishëm. Jam shumë i gëzuar që G20 (ekonomitë më të zhvilluara në botë sh. t.), u kanë dhënë një rol të ri".  Por shumë qeveri po hezitojnë të punojnë me ta, për shkak se skema e tyre në kohë të trazirave sociale, më shumë krijon probleme se sa i zgjidh. Nuk e konsideroj ekonominë shqiptare si shumë të brishtë. Është një ekonomi reale. Remitancat nuk po vijnë në atë nivel për shkak të humbjes së vendeve të punës në Greqi dhe Itali. Por ne po inkurajojmë turizmin.

 

Ja dhe deklarata e FMN-se qe sjell sherrin 

In addition, the IMF has identified 26 countries that are "highly vulnerable" to the crisis but may not immediately need additional financing. Among the 26 countries are: Zambia; Vietnam; Angola; Ghana; Burundi; Ivory Coast; Haiti; Honduras; Liberia; Nigeria; Mongolia; Moldova; Papua New Guinea; Sudan; Albania and Kyrgyzstan.

Fjalia e gjate e berishes mund te shkurtohej ne fakt, kam respekt, po ju na prishni pune smiley Berishes sigurisht i prishin pune se ekonomine e tij te sukseshme (edhe tonen fatkeqesisht) e kane rendit me angolen, sudanin etj etj... Dhe per rrjedhoje edhe eshte pak miqesore me keta te FMN-se

Sidoqofte... une s'kam noj simpati per keta bankat boterore dhe institiucionefinanciare te ketij lloji pergjithesisht e besoj qe ku vene kembe shkaktojne krize, po ky eshte besim i majte mesa di une, cne berisha i majte smiley  

 

 

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).