BE-ja dhe qeveria turke trajnojne 10,000 sipermarrese gra

Bashkimi Evropian dhe Turqia kane perfunduar nje projekt me vlere 4.5 million Euro per trajnimin e me shume se 10,000 grave mbi ngritjen e nje bisnesi vetjak.

Projekti per Mbeshtetjen e Sipermarrjes se Grave (WES ne anglisht), i financuar nga Komisioni Evropian dhe Bashkimi Turk i Tregtareve dhe Zejtareve (TESK ne turqisht) dhe Bashkimi i Dhomave te Tregetareve dhe Zejtareve (ESOBs ne turqisht) ne 25 rajone turke, promovoi sipermarrjen e grave duke ofruar trajnim per 6,291 gra dhe konsulence per 2,755 gra te tjera. ... Vetem 1/4 e femrave ne forcat e punes jane aktualisht te punesuara ne Turqi, nderkohe qe 14% jane te vetepunesuara.

7 Komente

edhe bashkia e Stambollit se paku me sa di une ka shume vite qe jep kurse te ndryshme per mundesim punesimi grave shtepiake.nje nisme shume e mire kjo.

...ça i bie te jete kjo ? Nje nder i madh....apo nje hap perpara per humanitetin ???

lol

o EH ne Turqini te knaqet shpirti sepse punojne me shume burrat, biles dhe shume pune qe zakonisht jane per gra si psh pastrimi.

Ti se ke idene mi goce sa lezet ka kur shef nje burre qe te lan halen e hotelit, te rregullon dhomen dhe vjen perqark  me lecken e pluhurave ne dore smiley

Dhe sju ndihet zeri, koken ul te gjoret gjithe kohes.

Pranej si duket, perpiqen me integru grate ne klasen PUNETORE  smiley

...pse me demek duke i propozu poste drejtuse apo krijim biznesi do ndryshoj mentalitetin e telle thua ?
...mqse ra fjala, nuk njof asnje turke qe punon ketu smiley

Ne Shqiperi ka me shume femra me arsim te larte se sa meshkuj. Dhe ndryshe nga turket, femrat shqiptare s'kane nevoje per trajnim mbi hapjen e nje biznesi vetjak, por per lehtesime ekonomike-financiare. Ne fakt keto lehtesimet duhen per te gjithe sipermarresit...

this is just to say i have eaten the plums that were in the icebox and which you were probably saving for breakfast - forgive me they were delicious so sweet and so cold.

kjo ishte per te thene 'me jep 1000 gra te vetepunesuara dhe une heq dore nga 1 perfaqesuese ne parlament, monsieur'.

kjo ishte per te thene se sindikatat ne turqi!! kujdesen te krijojne mundesi punesimi, madje per femrat, mundesi punesimi dhe jo biseda me ministrin e financave.

 Ne fakt ne bote ka nje sensibilizim ndaj vetpunesimit dhe vetaftesimit te femres, sidomos ne vende qe konsiderohen pak nenvleftesuese ndaj femres. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).