si mund te gazetohet me keq se kaq?

thjesht duke lundruar internetrave, gjej nje faqe qe per momentin me beri te shtangem. Jo per gje tjeter, po ne po te njejten faqe, nuk ka dite qe te mos shohesh gafa te tilla, dhe nuk ka faqe qe te jete sic duhet...

nese adminet e lejojne, u postofte dhe kjo.

linku direkt i faqes eshte ketu

147 Komente

Fjala "gazetohet" te gerryen mushkrite, stomakun dhe te shpon veshin! Eshte nje sajese e shemtuar qe me pengoi te lexoja deri ne fund shqetesimet e tua (te drejta ne ca raste). Por kush e ka vene kete titull ia ka arritur qellimit te na shpoje me ushte stomakun!

dhe mua ne fakt me ka rene ne sy, por meqe kam vendosur "te hipokrizohem" nuk u ndjeva smiley

Obobo, cfare rremuje. Shpetimtaret jane nje here daneze, pastaj holandeze. Pengjet ne titull jane filipinase, pastaj jemenite. Hajde redaktim hajde.

kur injoranca e tyre nuk ka kufi... Po si nuk e pashe njehere Top channel ne monitorimet e fiksit!?http://img207.imageshack.us/img207/9012/topqen.jpg

ke shume te drejte art. e ka bere verejtjen edhe mrroklla me perpara. jam i sigurte 100% qe i jam pergjigjur, por nuk e gjej me komentin. sepse e kam pranuar qe kur ma tha ai qe isha une gabim. dhe komentin tim nuk e kam fshire. jam gabim une. le te rrije ashtu, gabim, se nuk po pres te dal engjellush. po bej kritike per disa media qe nuk pranojne te korrigjohen dhe nuk me duket burrerrore te fsheh gabimet/gafat e mia ne kete rast. smiley

rrofsh qe lexon. smiley

Zotrules, po hakmerresh se morën konkurentin tënd në atë vend pune? smiley

po perpiqesh te me shash, apo si? te konkurosh per te Topi duhet te plotesosh kriterin kryesor: te jesh injorant ne kulm.

PS: kjo nuk po behet per asnje lloj hakmarrjeje, se fundi i fundit, une lajmet perseri aty i shoh, pavaresisht se si kanal ta shpif fare, po fare fare ama.

E vetmja gje qe me pelqen aty eshte se lajmet jane te shkurtera, dhe duken pak a shume si tituj lajmesh te ndonje mediaje tjeter. Kuptohet, shumicen e lajmeve qe lexoj aty i kontrolloj mire edhe gjetke.

Por fakt mbetet, qe Top channel karakterizohet nga nje injorance teper e thelle, per mua eshte ne nivele katastrofike.

Psh, shume lajme i marrin nga Metro, nje e perditshme (e hene - e premte, falas, qe stivohet cdo mengjes neper stacione treni dhe metroje) Londineze, dhe gjithmone, lajmet qe Topi i vjedh Metrose, jane lajme qe i nisen Metrose me email nga cilido qe mendon se eshte lajm qe mund t'ja vleje.

E ky eshte televizion kombetar ne Shqiperi!!! Vaj medet!

Ishte vetëm një mënyrë për të shkëmbyer dy llafe me një mik të vjetër... kujt i bëhet vonë për lajmet... ato lajme që jepen në gazetat shqiptare, i kemi parë apo dëgjuar të paktën 24 orë më parë smiley

 

P.s: Të njëjtën batutë mund t'ja bëje edhe Olsit... që thoshte që duhen gjetur përkthyes të rinj (magari për italisht... apo jo Olso smiley )

Pse jo?! Part-time ama. Une kam edhe fjalor italisht shqip. Ate jeshilin te botuar nga fundi i viteve '80. smiley

Psh, shume lajme i marrin nga Metro, nje e perditshme (e hene - e premte, falas, qe stivohet cdo mengjes neper stacione treni dhe metroje) Londineze, dhe gjithmone, lajmet qe Topi i vjedh Metrose, jane lajme qe i nisen Metrose me email nga cilido qe mendon se eshte lajm qe mund t'ja vleje.

A mund te egzistoje mundesia qe keto lajme futen ne rrjetin e agjensive si Reuters, AFP apo edhe thjesht Google News, etj... e prej andej t'i shperndahen te gjithe botes?

Ndoshta nuk arrij te te kuptoj mire une, por me ate qe kuptoj pak a shume eshte keshtu; Ti, gjen nje lajm ne ndonje forum, apo sajt ne internet, te duket interesant, dhe ia nis Metro-se me email. Redaksia e tyre e shqyrton dhe ndoshta dhe e boton. Pse them se Topi i merr nga Metroja? Sepse une e lexoj Metrone cdo mengjes, dhe perdite (ne te njejten dite) shoh lajme te Metrose te botuara tek Topi. Megjithese nganjehere jane perkthyer simos me keq (per ibret), nje gje eshte e qarte: perpjekja per ta perkthyer fjale per fjale. Dmth, lajmet e Topit japin egzaktesisht (nese perkthimi nuk eshte gabim) lajmin e Metrose. Zakonisht te tilla lajme nuk i kalojne 10-15 rreshta te nje kolone, dhe kane te bejne me kuriozitete te ndryshme, mjekesi, shkence, etj... Por, nganjehere perkthimi eshte aq i keq, saqe lajmi del tjeter per tjeter... 

Sigurisht qe te tilla kuriozitete gjen me tonelata neper internetera, por Topi i merr nga Metroja, dhe nuk ben asnje perpjekje per ta vertetuar lajmin. Nuk jane lajme me kushedi c'rendesi, por faqet e injorances se topit i mbushin fare mire.

Zotrules, e kisha fjalen per agjensite e lajmeve. Te gjitha mediat e shkruara dhe audiovizive "furnizohen" me lajme, tekst, foto, video, audio nga keto lloj agjensishe. Me te medhajat jane Reuters dhe AFP mesa di une.

Cfare mund te ndodhi me rastin qe ti sjell? Nqs. lajmi vjen nga nje lexues anonim i Metro UK, atehere ky lajm merret dhe shperndahet ne te gjithe boten nga agjensite e lajmeve.

Pra, do te thote se TCH nuk i merr lajmet nga Metro, por nga agjensite e lajmeve ku jane abonuar.

Shembull: News 24 lajmeron se u vodh ora e Bushit. Agjensite e lajmeve e marrin kete lajm (duke blere edhe videon, audion e fotot) dhe e shperndajne ne te gjithe boten.

Por mund te jete edhe sic thua ti qe lajmet i marrin direkte nga Metro.

Pastaj perkthimi i keq eshte pune tjeter.

Me ka qelluar shume here te lexoj lajme te njejta ne disa gazeta ketu, perfshire dhe Metrone. Puna eshte se nese subjekti eshte i njejte, - flasin per te njejten gje, - lajmi eshte shtjelluar ndryshe, ka dallime ne permbajtje, dikush i ka detajet me te shtjelluara, mbase dhe me shume detaje, diku lajmi eshte me i gjate, teksti krejt ndryshe... por asnjehere i njejte si topi me metrone.

si te thashe me siper, po flasim per lajme - kuriozitete, jo lajme-lajme te ndonje evenimenti. Dhe jo rralle here Metroja pergenjeshtron vetveten, ose jep lajme kontradiktore. 

Topi i merr nga Metro, dhe jo nga Reuters. Po t'i marre nga Reuters eshte i detyruar ta deklaroje, perndryshe ha ndonje gjobe qe droga qe vjen me Lori Kafe nuk e paguan dot.

Koreja e Veriut nuk heq dore nga programi berthamor. Pheniani ka nisur procesin e nxjerrjes se plutonit qe perdoret per arme berthamore, nga shufrat atomike.

 

Nqs. e ka fjalen per kryeqytetin e Korese se Veriut, mos duhet te shkruanin Pjongiang?

Fjalia e fundit, eshte me te vertete shume e pakuptueshme. TCH duhet te kerkoje urgjentisht perkthyes te rinj.

Nqs. e ka fjalen per kryeqytetin e Korese se Veriut, mos duhet te shkruanin Pjongiang?

jo

Ndermjet nje pafundesie gafash, qe pa egzagjerim jane te perditshme ne top injorancen shqiptare, dhe qe nuk me del as koha e as durimi qe t'i sjell ketu;  ja dhe nje tjeter:

Tani, problemi nuk eshte se ka ndonje gabim kushedi cfare, dhe do mendoni ju se ku eshte problemi ketu;

po ja qe na del edhe problemi.

Lajmi ka dale nga Reuters dhe Reuters vete e thote shkoqur fare qe po raporton Benet Koleka. Me nje googlesearch te thjeshte fare, e vetmja gazete qe nuk del ne liste eshte The Sun.

Top Injoranca Shqiptare as nuk i kontrollon fare lajmet kur i jep. Sigurisht qe The Sun eshte nje nga gazetat e "medha" (30 pence per 60 faqe; ne faqen e trete femra lakuriq qe shesin gazeten) ne Angli, por as qe i afrohet Reuter-sit, qe eshte korporate e mirefillte mediash golbale ne gjithe kuptimin e fjales.

Topi shet dokrra dhe budallalleqe (qe nga momenti i krijimit te tij)... pak a shume si cdo televizion tjeter ne nje Shqiperi pa identitet ku injoranca eshte ndjenje e pergjithshme dhe mentalitet mbarekombetar.

ketu pastaj ka funksionuar nje tjeter burim (c)informimi: korrespondenti ne londer smiley

 

Topi si per lajme jashte si per brenda njesoj eshte.

Dje kishte nje lajm me Titullin

"Seuli bashkepunon me Iranin."

Me poshte vazhdonte te sqaronte qe Amerikanet mendojne se Koreja e Veriut mund te kete bashkepunuar me Iranin mbi ceshtjene  armeve berthamore.

Dikush duhet ti thote top-channel-it qe Seuli nuk eshte kryeqyteti i Korese te veriut,por te jugut.

 

Duket sikur fiksimin e kane vetem shqiptaret, edhe media e huaj  e prestigjoze (BBC) te jete, kur prekka dicka me dore shqiptari qenka e taksur per te vajtur per lesh fare... Te them te drejten, probleme te tilla shoh vetem ne mediat ku ka futur turinjte te pakten nje shqiptar, jane raste ekstremisht te rralla qe te kem gjetur te tilla cakerdisje ne media te huaja!!!

http://img386.imageshack.us/img386/8563/screenshota.png

Nuk arrij ta marr vesh kete mungese totale profesionalizmi te shqiptareve ne kete kategori... Po as gjuhen e tyre mos dine te shkruajne more aman!

hahahhahahahah Zotrules  te heq kapelen smiley Bravo !!!!

Jo zotrules jo nuk e kane fajin ai qe ka shkruar ... e ka fajin inglizi, ai qe eshte editor qe nuk di mire shqipen

Zorules  si e ke aplicuar faqen e BBC ne pjesen e komentit?

Copy & Paste ,(njesoj eshte)nuk me del mer yahoo..!

Zotrules ...nga prurja dukesh qe je i zanatit...te NDREC-es. U bete nje kategori e madhe qe po shfrytezoni me "dinakeri" e "naivitet " biles gjithe " dashuri" per kulturen , informimin e kulturen e shqiptareve . Ndoshta ka ardhur koha qe edhe admin. me gjithe kete "leshim freresh" te bejne nje ndalese per tu keshilluar me JU qe kini nje "dhembke" . A eshte e arsyeshme te germosh ne nje MINUTE gjate 24 OREVE tek TCH ...per te thene se eshte i pavlere ( ose nuk di te gazetoje ) ?????????????? Atehere do te mbeteshim shume te kenaqur me infon e SHIJAK -tv ose faqen e Keshillit te Ministrave smiley Nderhyj  pa interes dhe jashte sferes se njohjeve qe kini...por e tille prurje me duket se i kalon kufijtee nje Gazetarie . Me respekt!

Idris, menyra si shkruan zotrote me ben ta lexoj 2-3 here komentin tend, dhe prape te mos e kuptoj te gjithin. per ato qe kuptova;

Sigurisht qe Top Channel nuk eshte i pavlere; por imagjinoje sikur te kishin vullnet per te permiresuar punen e tyre; psh, nje redaktor qe e ka kete vullnet; dhe qe nje dite lexojne kete teme... Ndoshta do te shihnim ndonje ndryshim tek menyra si i formulojne lajmet. Apo jo? E kam provuar t'ja nis Fiksit, por nuk ka patur asnje lloj efekti. Ata jane krenare dhe mese te kenaqur te shohin vetem "gafat" e te tjereve, prandaj edhe Topi per vete eshte per ibret e per faqe te zeze. Por nuk jane vetem keto, nuk eshte vetem cilesia; nganjehere eshte dhe lajmi vete qe ka te beje; dhe jo rralle, Topi eshte komplet gabim, shpik lajme kot; trasmeton lajme te vjetra fare me boomin e ndonje cudie. Referencat e gabuara, edhe ky eshte nje problem me vete; sepse tregon haptazi qe lajmi eshte i vjedhur, dhe as meritat nuk shkojne aty ku duhet; - rasti i te vdekurve qe votojne; qe eshte artikull i nje gazetari shqiptar, publikuar ne Reuters, dhe vjen tek Topi si thashethem i mirefillte, pa lidhje fare. Me fal po kjo eshte idjotesi e paster.

Duke mos harruar ketu, qe gazetari gjuhen e memes duhet ta kete me rendesi maksimale. Nese gazetari shqiptar nuk di te shkruaje shqip, ai nuk eshte gazetar por thjesht nje injorant i pashprese qe ben mire te "stervitet" kafeneve te bllokut. Plus qe ne kurset e gazetarise gjuhen shqipe e kane Lende mesimore. Nese ata vazhdojne te shkruajne ne kete menyre edhe pas 4 vjet shkolle (plus 12 vjet gjimnaz dhe 8-vjecare), me fal, por duhet te jene me te vertete idjote krejt te pagdhendur.

Gjithsesi, nuk eshte fjala vetem tek top channel... Besoj se te pakten per kete jemi te qarte.

Le çe pyet, top channel është skandal me gafat që bën dhe janë të përditshme.

Shumica e fjalëve janë në anglisht, ose të përkthyera jashtëzakonisht keq.

Për mos të folur për 'ë'-të e 'ç'-të që janë zhdukur nga fjalori.

po the "gazetoj" s'eshte se po tregon bash rrugen qe duhet...

Për mos të folur për 'ë'-të e 'ç'-të që janë zhdukur nga fjalori.

c'i dum?!

se kush ka thon qe pasja e i sistemi trego munges integriteti (dhe anasjelltas)

http://img507.imageshack.us/img507/7526/screenshot1i.png

Nuk e marr vesh se cfare lloj lajmi eshte ky, por shqipes i vjen era me keq se atyre majmuneve ne figure.

Edhe njehere INJORANCA totale dhe e pashprese e Top Channel me le me goje hapur!

O zotrulso, se ka kohe qe kisha bo nijet me ta kallxu ket punen teme! smiley

E di ti, qe une kur e kisha pa ke Topi ate punen e"inglories besterds" kisha kujtu se ai Tarantino e kishte vone me qellim titullin gabim, me dhone pershtypjen e cifutit qe e flet gjuhen e vendit (Poloni, me duket) me aksent?!! smiley

Vetem kur e pashe qe ti e kishe nxjerre ketu, vajta kontrollova me google, dhe e kuptush qe kisha lexu mo shume se c'duheshe n'te! smiley

 

Ne gjyq per komplotim? Mos do ishte me thjesht ne gjyq per komplot?

Nen akuzen e komplotimit? Mos do ishte me thjesht nen akuzen e komplotit?

 

 

e kam bere te kuqe fjalen qe nuk shkon aty. gazetaret e topit, me fal, injorantet (t'i thuash gazetarit te topit injorant, eshte poshterim dhe ofendim per te gjithe injorantet anembane botes: te me falin te gjithe injorantet) nuk dine as cfare eshte lajmi, as cfare eshte gjuha e komunikimit, as nuk dine c'eshte gjuha qe kupton populli, dhe as nuk dine gjuhen e huaj nga i marrin lajmet qe "i perkthejne" ne "shqip".

Ate qe ke bere me te kuqe ti e kuptoj une, qe nuk duhet te jete shekullore, sepse kushtetuta nuk eshte rrap gjirokastre, por duhet te jete shekullare, biles as shekullare nuk eshte, por fiks do i binte te ishte laike.

Por une mendoj se nuk eshte e sakte te thuash komplotim,komplotimi por komplot ,komploti

Ne themi "akuze per mashtrim" jo "akuze per genjeshter"!

Kur ti thua komplot, eshte e pa-qarte qe nje i pandehur eshte i akuzuar per pjesmarrje aktive ne komplot, por kur thua komplotim, jemi duke percuar idene e sakte qe personi ne fjale eshte pjesmarres "principal" ne komplot dhe jo "auxilliary" ! smiley

Leji tashi, jo c'do gjo qe bojne shqiptaret eshte gabim!

Plus qe semantika nuk gjykohet.

By definition! smiley 

Po mire pastaj hajt te quajme edhe ata qe kane qene pjesemarres kryesor ose organizues te bandave si te denuar per banditim. Sepse keshtu i bie. Mua ideja nuk me duket keq, sepse do na kursente kohe, thjesht me duket e  gabuar.

pliiiiiz, nuk ka nevoje per kaq gervishtje; mjafton fjala me te kuqe aty. Jo cdo gje ne hale vjen era m... dhe nuk eshte e thene qe duhet te jesh m... qe te vish ashtu ere (politikanet tane, psh).

Para disa kohesh degjova ne nje debat televiziv nje analist ( se fundmi preferojne te quhen komentatorsmiley qe mendohej pak cfar do thoshte dhe tha eshte ceshtje principialiteti, kur mund te thoshte me thjesht ceshtje principi,ose ceshtje parimore, ose ceshtje cipe.

Une e them me qejf qe ishte Lubonja.

Plus qe semantika nuk gjykohet.

By definition!

Une sa here qe vizitoj Top-channel.tv shoh gafa, e habitshme qe nuk ka dite mos te kete gafa.Dhe disa nga gafat jane me te vertete te pabesueshme, ngaterohen zerot, ne vend te shumes me dhjet i shton dhe nje zero tjeter ai dhe ne vend te informoj disinformon publikun, ose ngaterrohen shtetet, ne vend te thote qe lajmi ka ndodh ne Austri, thote ka ndodh ne Australi etj budalliqe si keto.

Por duhet thene qe edhe mediat e tjera shqipetare nuk eshte se jan me pak te paafta, ne mos me keq, por te pakten ato si lexon njeri anyway.

Shekulli para ca kohesh dha nje lajm per castet e fundit ne avionin qe u rrezua se fundmi ne Brazil, gjoja ishin filmime nga kutia e zeze, dhe vetem mbas disa ditesh dha nje lajm tjeter ku thoshte qe nje televizion Venezuelian kishte mashtruar publikun duke transmetuar pamje nga filmi LOST sikur te ishin filmime nga kutia e zeze e avionit te rrezuar, por nuk permndte shekulli fare faktin qe vetem disa dite me pare po me te njejtin lajm e kishte mashtruar vete publikun duke servirur foto qe i kishte marre po nga i njejti transmetim.

 

"Shimjet" genjejne si njerezit

Pergezime! Po arrijme nivele te idjotesise te paprekura me pare!

po me pyeste Gjon Buzuku, kush e ka shpik foljen "gazetohet"?

thuji Gjonit, mo na boj numra shum si me qen rrit me kaliboba se nuk ta kina fryken. Nuk do i thujm dhe ne "meshohet" se kshu ki desht zotrote para 500 vjetesh... kinez :-D

i thash, harroje tha, zene se nuk e kom thone fare, vetem mos kallxo qe jom kinez smiley

 hahahaha, me shlkrive, hahahaha smiley

dhe tha eshte ceshtje principialiteti,

Ehu, ashtu burra peechka qe perkedhelen para kameras ke sa t'dush atje ti!

Na nja dy novitete t'gjuhes shqipe qe "have caught my fancy lately"!

1. Mrroklla pohon se do te ankohet per ngadalesine e internetit.

2. Mrroklla do te beje ankimimin jo me larg se afati zyrtar!

 

P.S. Kjo e dyta eshte per mysybet edhe si fjaleformim edhe si sintakse!

 

Pse habiteni me kete ju, atje ska debat qe mos te te beje te vesh duart ne koke me budalliqe te tilla dhe pershtatje shume te trrasha ne anglisht apo italisht. Prit ndonje dit kur te behet trendi te thuhet lere se e shitove muhabetin.

Ku qendron gabimi me poshte?

 

 


Kolegji Zgjedhor pranon ankesen e PS-se per Fierin

Nen drejtimin e Dhurata Haverit, gjyqtaret Astrit Kalaja, Tom Ndreca, Meriban Mullaj dhe Petraq Dhimitri i dhane te drejte Partise Socialiste. (UPDATE) Lexo te plote

Gripi i derrit mes nesh Edhe tre raste te dyshimta Shqiperia humb “betejen” tregtare me Ballkanin Deficiti tregtar me 5 fishohet ne 2009-en KRRTRSH, edhe 3 fabrika cimento Berisha sulmon Ramen

Nuk ka rendesi fare gabimi aty... vetem shih pak videon!!! Cfare gjykateseje qe nuk di te lexoje shqip!!! Faqja e zeze! Ngaterrohet dhe ne citimin e ligjeve, te pakten te kodeve te ligjeve.... turp turp turp....

Deficiti tregtar me 5 fishohet ne 2009-en

Ate me aty, sado qe e kruajta koken une, nuk gjeta ku ta pershtas. Pa per gjykatese ka edhe me keq, ka nga ato qe sikur i detyron me allti krese te lexojne shqip.

Sot kishte shume gafa... po shume ama. do ishte shume cudi sikur te mos kishte.

 

Keto me i paskan fiksim sot keta. Si ka mundesi qe jam perpjekur te gjej gabime ne media te huaja dhe nuk kam hasur ne te tilla asnjehere, sado qe kam pare disa here BBC-n apo gazeta te huaja deri ne detaj dhe nuk kam evidentuar gabime ne shtyp.

 

Berlusconi: Me prit te shtrati i Putinit!
21/07/2009 16:30

 Me prit te shtrati i Putinit!Nje tjeter skandal po godet kryeministrin Italian, Silvio Berluskoni. Gazeta “L’Esspreso” njofton se ka nje incizim ku kryeministri italian i thote mikeshes ta prese te shtrati i Putinit, ne vilen qeveritare ne Rome.

‘Me shtrati i Putin’, Berluskoni i referohet krevatit ku ka fjetur gjate nje vizite ne Itali, ish presidenti dhe kryeministri rus.

'Me shtrati i Putin' ?????????? wtf ?

me "shtrati i Putin(it)" Berluskoni i referohet...

kane shume rendesi edhe shenjat e pikesimit, por Topi nuk flet dot shqip, jo me te shkruaje shqip, per me teper, ta shkruaje pa gabime drejtshkrimore apo me keq akoma, gramatikore....

Aq shume rendesi kan shenjat e pikesimit sa une nuk e kuptova fare.Nuk me shkoi aspak ne mendje ajo qe bere ti, une mendova se ne vend te tek shtrati  kishte shkruajtur me shtrati, por edhe nje gabim tjeter eshte kur ka shkruajtur te shtrati qe duhet te jete tek shtrati.

C'desha une qe e lexova kete, se u stresova...  

Perdhunim kafsheror i gjuhes shqipe... smiley

admine, pse eshte hequr linku te postimi im i mesiperm, pse mungon ajo fotoja?

Pergjigjuni se nuk ka rendesi sa here do e fshini kete pyetje, une do ta bej derisa te marr pergjigje.

Ku eshte redaktori? Ne pushimin e drekes? Ka vdekur? Nuk kane gjetur ende zevendesuesin?

Ajo "prokuroria e krimeve teR" do te thote prokuroria e krimeve te Tiranes apo jo?

Balkanweb eshte kampion per ksi gafash...nuk numrohen dot.
 

po ca te besh o burre tani kshtu e ka kjo pune.. kta jane te gjithe oborrtare ne mbreterine e medikoritetit.

Nuk ka si te ndodhe ndryshe. Shkolla e gazetarise ne Tirane nxjerr injorante me diplome.

po ca te besh o burre tani kshtu e ka kjo pune.. kta jane te gjithe oborrtare ne mbreterine e medikoritetit

+1

Mes shume te tjerave; si puna e tragjedise me mbytjen e asaj anijes ne Maqedoni, qe nje here ishte Iliden, nje here ishte Ilinden (forma korrekte, Ilinden); ose shifrat e tragjedise, nje here 17, nje here 20, nje here 22 te vdekur, kur lajmi perfundimtar ishte 15 te vdekur!!!

Top Channel perseri nuk ve mend!

http://img147.imageshack.us/img147/9527/screenshotom.png

http://img15.imageshack.us/img15/2130/screenshot1xb.png

Zotrules e ka kap me topin dhe mua me duket se e ka me tendence. Gafa te tilla gjehen me shumice ne te gjitha mediat shqip (te shikuara dhe shkruara). Ato gocat qe punojne ne media, me duket se e fitojne vendin e punes mbi bazen e gjatesises se minifundit.

Gjithsesi kjo mungese profesionalizmi nuk duket vetem ne media. A nuk jane policet, mjeket, mesuesit, juristet etj, etj, po ne keto nivele mjerane? Keshtu eshte kur "universiteteve" me dy dhoma guzhine iu lejohet te japin diplloma.

Patrioto, nuk e kam vetem me Topin. Kete ta them me sinqeritet.

Topi eshte media qe ka investuar me shume ne Shqiperi. Nuk i kushton asnje gje nje redaktor. Do ja kisha bere une falas. Kam nxjerre dhe BBC-ne ne nje vend... Dhe jam dakord me ate qe thua, qe gafa te tilla ka me shumice ne te gjitha mediat shqipe.

Nese ajo qe bej une, eshte kritike, atehere Topi eshte i pari qe mund te perfitoje, pastaj vijne lexuesit dhe ndjekesit e Topit.

Falas, thashe, dhe do kishte ndryshim cilesie te lajmit si nata me diten!

Po kam pershtypjen se keto gjera nuk i interesojne Topit (ne rastin ne fjale); sepse i kam nisur gjera te tilla edhe Fiks Fare-s, dhe absolutisht asnje gjurme e tyre nuk eshte pare.

Mbaj mend ne nje rast, qe kritikonin Canale 5 qe kur jepte lajmet, ne nje lajm per Kosoven, e kishin perfshire Kosoven ne nje harte me Serbine, dhe Topi i perqeshte qe demek Canale 5 nuk dinte qe qeveria e tyre e kishte njohur Kosoven... Do ti, qe nuk kaluan as 2 dite dhe Topi paraqet nje harte te ngjashme, ku Kosova ishte province e Serbise... Dhe cfare tha fiksi per kete? Asnje gje! Nuk mund te thone as ata, dhe asnjeri tjeter qe nuk u eshte raportuar kjo gje; sepse e kam bere vete. 

Keshtuqe, e them me bindje, qe eshte Topi i pari qe nuk eshte i interesuar ne permiresim te cilesise se lajmit dhe sherbimeve, e jo lexuesit, si puna ime, qe ofrohemi t'ua bejme punen dhe falas.

http://img178.imageshack.us/img178/1584/bbc1h.jpg

http://img178.imageshack.us/img178/7376/bbc2.jpg

http://img178.imageshack.us/img178/391/bbc3.jpg

Nese disa mendonin se e paskemi kapur vetem me Topin... Ja ku eshte BBC-ja perseri. Eshte nje artikull i vetem; gati ne te gjithe artikujt e tjere jane gjetur gabime, por edhe une nuk kam kohe te redaktoj gjithe internetin...

http://img142.imageshack.us/img142/3364/leopardet.png

Ja dhe Putini duke pozuar me leoparde. Marre nga tribuna, ajka e inteligjences kombetare shqiptare, top channel.

http://img10.imageshack.us/img10/2302/topi1.png

Ne nje artikull kaq te shkurter, te kete kaq gabime, eshte e papare ne asnje vend te botes; sado analfabete te jene njerezit. Por ja qe qenka normale ne Shqiperi!!!

Palogazetaret tane, nuk jane te vetmit qe kane faj, faj kane dhe ata qe i marrin per gazetare keta paramece!

hej zotrules,

me fal, por ajo pjese ka me shume gabime se c'ke kapur ti. smiley

U lodhe me keto redaktimet dhe i kalove nja 3-4 gabime te tjera. smiley

Jam mese i sigurte qe ka. Gjysma e "ë"-ve jane me pika dhe gjysma pa pika. ka dhe ca gabime te tjera, por qe nuk i kam "skuqur" se ndoshta "gazetari" nuk eshte thjesht analfabet, ndoshta dhe shqipen ashtu e flet...

une pashe vetem e, pa pika.

por ka parafjale e lidheza qe mungojne.

Pastaj venia e emrave eshte e habitshme, London eshte shkruar shqip (Londra, Londres), por Fulham dhe Winchester jo. Hajde merre vesh, se c'metode ka zgjedhur ky shkruesi (kam nje ide se kush mund te jete) per emrat e huaj.

http://img178.imageshack.us/img178/9183/bbc.png

BBC

Perfundimisht, shqiptaret nuk dine te shkruajne gjuhen e tyre.

gazeta Ekspress (titulli im i preferuar)

Konflikt i Pulës dhe Lules (titulli)

Fëllanza Pula, drejtoreshë e Termokosit në Prishtinë ka larguar nga puna pa paralajmërim katër persona. Njëra prej tyre, Luljeta Muçolli, thotë se është larguar pasi që ka pas dijeni për të gjitha dallaveret e drejtoreshës. Për pohimet e saj ajo tregon dëshmi.

Intelektuali shqiptar, ky dështak recidivist

(shekulli)

Çfarë është intelektuali? A ka intelektual të vërtetë Shqipëria? Nga shumë studiues, "intelektual" konsiderohet ai person, profesioni i të cilit konsiston në punimin dhe përhapjen e ideve në dhe për një shoqëri apo grupim shoqëror të caktuar.

Një shoqëri gjendet në një processpaevitueshëm dhe të përhershëm ndryshimi. Ky ndryshim mund te jetë i shpejtë ose i ngadaltë, fundamental ose sipërfaqësor.

Në qoftë se një shoqëri nuk adaptohet dot me ndryshimet ose nuk është e aftë të vendosi ekulibrat shoqërorë dhe të krijojë stabilitet, atëherë ajo shoqëri është e destinuar të jetojë në krizë të përhershme morale, sociale, dhe, vetvetiu, politike.

Ndaj ndryshimi nuk është i lehtë pasi ai kërkon të zbulojë se ku duhet të shkosh dhe se si duhet të shkosh në një destinacion të caktuar. Dhe kjo çfarë theksova (???) më lart ka të bëjë me norma, principesh, dhe mbi të gjitha, idetë që mbart klasa intelektuale dhe vetë intelektuali për të bërë të mundur një ndryshim efikas dhe përfitues për shoqërin.

Kjo tërësi normash, principesh, dhe idesh formon atë që njihet si entitet moral dhe ideologjik. Morali ka të bëjë më ato sjellje dhe virtyte që një shoqërie e konsideron të drejta, të pranueshme, dhe të mira.

Kurse ideologjia nuk është gjë tjetër veçse një "shkencë e ideve" përmes të cilës kërkohet të zbulohet e vërteta, të largohen iluzionet, dhe të ofrohen zgjidhje efikase. Por meqënëse objekti i këtij shkrimi është "intelektuali", unë do të fokusohem tek idetë dhe kontributi intelektuali sjell në shoqëri përmes ideve të tij.

Bazuar në mendimet e mësipërme, klasa intelektuale mund të konsiderohet si truri i një shoqërie që bën të mundur drejtimin, mobilizimin, dhe evolimin e kësaj shoqërie. Sa më i mprehtë, i shëndetshëm, dhe funksional të jetë ky tru aq edhe më e konsoliduar, e fuqishme, dhe e përparuar është ajo shoqëri të cilës ai tru i përket.

Si rrjedhojë, kur një shoqërie i mungon një klasë e mirfilltë intelektualësh, atëherë ajo shoqëri është e destinuar të jetë në gjendje të përhershme anomalie, krize, çekuilibrimi, dhe regresi social dhe politik.

A ka intelektual të vërtetë Shqipëria? Nuk është e lehtë t'i japësh përgjigje kësaj pyetjeje sepse përgjithësimi gjithmonë mbart me vete rrezikun që një rast i vetëm e hedh poshtë çdo pretendim.

Ndaj unë nuk do bazohem në "përgjithësim" por në një argument probalistik, ku shanset për të mbrojtur një argument janë më të larta. Me pak fjalë, përgjigjia nuk inkludon çdo individ por një numër të konsiderueshëm dhe dominues individësh.

Për arsye të këtij shkrimi, unë do ta klasifikoja klasën intelektuale Shqiptare dhe elementin intelektual në tre nëngrupe kryesore: (1) Intelektuali teknokrat, (2) Intelektuali akademik, dhe (3) Intelektuali social. Unë besoj se janë këto tre kompartamente të klasës intelektuale që bëjnë të mundur funksionimin normal dhe progresist të shoqërisë dhe adoptimin e saj me ndryshimet.

Por kjo nuk do të thotë se unë injoroj impaktin e kulturës apo të faktorëve të tjerë të brendshëm apo të jashtëm. Unë theksoj se klasa intelektuale "gëzon" fuqinë më të madhe në këtë tërësi të quajtur shoqëri.

Por për të analizuar dhe vlerësuar klasën intelektuale Shqiptare dhe kontributin e saj shoqëror në vite, ne duhet të shikojmë produktin e veprimtarisë së kësaj klase intelektuale. Në aspektin teknokrat duhet të shohim dhe të analizojmë se kush na ka qeverisur dhe si jemi qeverisur.

aspektin akademik, ne duhet të shohim edhe të analizojm se si është perceptuar dhe klasifikuar kjo qeverisje. Dhe në aspektin social, ne duhet të shohim dhe analizojmë se si e ka perceptuar dhe si ka reaguar shoqëria përkundrejt qeverisjes.

Cili është intelektuali teknokrat Shqiptar? Ky grupim mund të konsiderohet si ajo pjesë e intelektualëve që ka aftësinë ideologjike dhe teknike për të përmbushur një detyrë të caktuar më parë. Këtu hyjnë edhe ata individë detyra funksionale e të cilit është të prodhojë ide që kanë të bëjnë direkt me drejtimin politik të shoqërisë. Këta janë ata të cilët ne i quajmë "vizionarët" apo "strategët".

Normalisht, ky grupim karakterizohet nga intelektualë teknokratë të tre niveleve: operacionalë (nëpunësit) , menaxherialë (drejtues institucionesh), dhe strategjikë (politikanët).

Fatkeqësia e shoqërisë shqiptare, ndër vite, nuk qëndron më shumë në faktin që nuk ka pasur një klasë politike progresiste sesa në faktin që kjo shoqëri kurrë nuk ka pasur një klasë teknokratësh të nivelit operacional dhe menaxherial të mirëfilltë dhe të pavarur nga ata të nivelit strategjik. Këtu nuk bëhet fjalë për mosekzistencëhierarkisë por për nënshtrim të njërës palë ndaj tjetrës kundër çdo lloj kodi moral apo ligji.

Një fenomen i rrezikshëm është edhe polarizimi politik i intelektualëve teknokratë të nivelit operacional dhe menaxherial. Të qënit e fragmentizuar dhe polarizuar politikisht e ka kthyer këtë pjesë të intelektualëve teknokrate në "skllevër" të intelektualit politik. Ata pak që kanë ngelur të pavarur vuajnë nga ethet e mbijetesës dhe sindroma e "budallait".

Po intelektuali akademik ky hyn do të thoni ju? Intelektuali akademik është ajo pjesë e klasës intelektuale roli i së cilës është të evidentojë anomalitë në çdo nyje të shoqërisë, të propozojë zgjidhje adekuate, dhe të shërbejë si databaz e veprimtarisë shoqërore nga ku idetë mund të lindin. Intelektuali akademik nuk i lejon vetes të manipulohet nga apo të manipulojë realitetin social dhe politik të një vendi.

Detyra e një intelektuali akademik është të hedhë dritë atje ku ka errësirë, të ofrojë zgjidhje atje ku ka ngërçe, të tregojë drejtësi atje ku ka padrejtësi, të tregojë të vërtetën atje ku mbizotëron gënjeshtra, dhe të sjellë shpresë atje ku ka pesimizëm.

Sa i ka plotësuar intelektuali akademik këto detyra? Fatkeqësisht, mua më duket sikur kjo shtresë intelektualësh akoma vazhdon të jetojë në mesjetën e saj akademike. Shembuj ka me bollëk dhe që nisin që me krijimin e shtetit Shqiptar edhe deri në ditët e fundit kur nxënësve nëpër shkolla u serviren paçavure dhe manifeste politike.

Dhe erdhëm tek intelektuali i fundit, intelektuali social. Intelektuali social është intelektuali më i lidhur me grupet sociale apo me shoqërinë në tërësi. Unë e konsideroj intelektualin social si një individ qëllimi i të cilit është që përmes ideve të tij të kontribuojë në mbrojtjen e interesave të shoqërisë apo grupimeve të caktuara sociale. Ky intelektual udhehiqet nga virtuti për drejtësi sociale dhe kurajoja morale.

Ai zakonisht është i ingranuar në grupime dhe organizata me të cilat ndan të njëjtat principe, morale, dhe ide. Intelektuali social është katalizatori i proceseve sociale dhe burimi më i besueshëm i masave për të perceptuar dhe gjykuar performancën e intelektualit politik. Ndaj, intelektuali politik me atë social shpesh her duhet të gjenden përballë sesa përkrah njëri tjetrit. A ka Shqipëria të tillë intelektualë?

Fatkeqësisht, përsëri, unë do të thoja shumë pak për të mos thënë aspak. Edhe ata pak që dalin, shumë shpejt gëlltiten nga dallgët e pushtetit politik, duke lënë pas vetëm ëndrrat dhe mbeturinat e tyre.
Po përse ndodh kështu me klasën intelektuale Shqiptare?

Përse një pjesë e vogël e saj (intelektualët politikë) arrijnë të manipulojnë dhe dominojnë në mënyrë sistematike intelektualët e tjerë? Një arsye mund të jetë që intelektuali Shqiptar nuk ka një sistem besimi dhe vlerash të qëndrueshme dhe të pranueshme nga një shoqëri normale. Një arsye tjetër mund të jetë që intelektuali Shqiptar nuk mund të ketë fare një sistem besimi dhe vlerash, gjë që e bën atë të shitet e blihet për "dy aspra".

Një arsye tjetër mund të jetë që intelektuali Shqiptar të mos ketë përgatitje të mjaftueshme intelektuale dhe të jetë thjesht një individ me "shkollë të lartë".

Por cilado qoftë arsyeja, intelektuali Shqiptar ndër vite nuk ka arritur të plotësojë detyrimet e tij përballë shoqëris dhe t'i shërbente interesave të saj. Intelektuali Shqiptar ka dëshmuar se ka qënë dhe vazhdon të jetë një dështak--një dështak recidivist.

**"Intelektuali Shqiptar" në këtë shkrim nuk përfshin të gjithë elementët e klasës intelektuale por pjesën dërrmuese dhe dominuese të saj.

Origjinali

 

O lum Shqiperia qe te ka, o Bledar Prifti; oj gazeta shekull qe je boria e ketij Intelektuali Politik, Akademik, Social dhe Teknokrat! Ku do kishim perfunduar pa kete ne?

lumi populli per kta intelektual. Pa ta do te na kish marr riveri.argument probabilistik, eh sa bukur e thote.

C't'i besh... ka filozofe moderne ne Shqiperi qe opinionojne publikisht duke indoktrinuar regresivisht ne menyre negative nivelin social kulturor te intelektualitetit qe rezulton ne anihilimin total te benificit te artificit mental.

Kot qe te harxhosh energji me keta mor burr. Ketyre u duket vetja intelektual se kane nevoje per syze.


BalkanWeb.ig_tbl_img .ig_smbluetext{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#0000cc;font-size:9px;}.ig_tbl_img .ig_lgbluetext{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#0000cc;font-size:12px;}.ig_tbl_img .ig_smbluelink, .ig_tbl_img .ig_smbluelink:link{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#0000cc;font-size:9px;text-decoration:underline;}.ig_tbl_img .ig_lgbluelink, .ig_tbl_img .ig_lgbluelink:link{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#0000cc;font-size:12px;text-decoration:underline;}.ig_tbl_line .ig_smbluetext{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#0000cc;font-size:9px;}.ig_tbl_line .ig_lgbluetext{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#0000cc;font-size:12px;}.ig_tbl_line .ig_smbluelink, .ig_tbl_line .ig_smbluelink:link{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#0000cc;font-size:9px;text-decoration:underline;}.ig_tbl_line .ig_lgbluelink, .ig_tbl_line .ig_lgbluelink:link{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#0000cc;font-size:12px;text-decoration:underline;}.ig_smbluelink:hover{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#3366cc;font-size:9px;text-decoration:underline;}.ig_smbluelink:visited{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#551a8b;font-size:9px;text-decoration:underline;}.ig_smbluelink:active{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#ff0000;font-size:9px;text-decoration:underline;}.ig_lgbluelink:hover{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#3366cc;font-size:12px;text-decoration:underline;}.ig_lgbluelink:visited{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#551a8b;font-size:12px;text-decoration:underline;}.ig_lgbluelink:active{font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:normal;white-space:normal;color:#ff0000;font-size:12px;text-decoration:underline;}.ig_tbl_img table,.ig_tbl_img tr,.ig_tbl_img td,.ig_tbl_img a,.ig_tbl_img span,.ig_tbl_line table,.ig_tbl_line tr,.ig_tbl_line td,.ig_tbl_line a,.ig_tbl_line span,ig_reset{margin:0;padding:0;padding-left:0;padding-right:0;border:0;border-collapse:collapse;float:none;clear:none;width:auto;height:auto;background:transparent none;background-position:0%;font-family:arial,sans-serif;font-variant:normal;font-style:normal;word-spacing:normal;letter-spacing:normal;vertical-align:middle;text-transform:none;text-indent:0;line-height:1.0;white-space:normal;top:auto;bottom:auto;}   Gadgets powered by GoogleMirel: Kosova luftë korrupsionint dhe krimit Mirel: Kosovo war and crime korrupsionint PRISHTINE -Raporti i progresit vlerëson stabilitetin institucional dhe politik, respektimin e të drejtave të minoriteteve de integrimin e tyre në jetën institucionale në Kosovë vlerësoi kryeministri Hashim Thaçinë takimim me Pierr Mirel Drejtori për Ballkanit Perëndimor. PRISTINA-progress report evaluates the institutional and political stability, respect for minority rights de their integration in the institutional life of Kosovo Prime Minister Hashim Thaçinë praised meetings with Pierre Mirel Director for Western Balkans. Ai theks të veçantë vendosi në luftën që po bëjnë institucionet e Kosovës për luftimin e korrupsion dhe krimin e organizuar në Kosovë. He placed special emphasis on the fight that Kosovo institutions are doing to fight corruption and organized crime in Kosovo. Kryeministri Thaçi vlerësoi hapjen e perspektivës evropiane për Kosovën, në përfshirjen e procesit të liberalizimit të vizave dhe ndërtimin e marrëdhënieve tregtare midis Kosovës dhe BE-së. Prime Minister Thaci praised the opening of the European perspective for Kosovo, the involvement of the visa liberalization process and building trade relations between Kosovo and the EU. Ndërsa Pierr Mirel përsëriti edhe një herë qëndrimet e tija për të arriturat në Kosovë, por tha se duhet bërë më shumë në luftimin e dukurive negative, në bashkëpunim edhe me mekanizmat ndërkombëtarë që veprojnë në Kosovë. While Pierre Mirel reiterated once again his positions on the achievements in Kosovo, but said more must be done in combating negative phenomena, in cooperation with international mechanisms operating in Kosovo.
“Studimi ynë është për një vizion për Kosovën. "Our study is a vision for Kosovo. Nënvizon perspektivën evropiane me dy qëllime kryesore; njëri është dialogu për liberalizimin e vizave dhe tjetri është një proces që çon drejt marrëveshjes tregtare, Dhe për këto dy qëllime kryesore Kosova duhet të plotësojë disa kushte, që janë sfida për Kosovën”, ka theksuar Pierr Mirel. Underlines the European perspective with two main purposes, one is the dialogue on visa liberalization and the other is a process that leads to commercial agreement, and for these two main purposes Kosovo must meet certain conditions, which are challenges for Kosovo ", emphasized Pierre Mirel .
Pierr Mirel tha se çështja e vetme që nuk është përmendur në raport është demarkacioni i kufirit me Shkupin ku, sipas tij, është një çështje e rëndësishme për bashkëpunim rajonal. Pierre Mirel said the only issue that is not mentioned in the report is the demarcation of the border to Skopje, where, according to him, is an important issue for regional cooperation.
Sa i përket dukurive negative që përmenden në raportin e progresit si korrupsioni, krimi i organizuar dhe jotransparenca në prokurim publik, kryeministri Thaçi tha se përkushtimi - Zero tolerancë për këto dukuri duhet të luftohet së bashku me gjithë faktorët relevant, ndërsa Mirel tha se me mos luftimin e këtyre dukurie në gjitha shtetet e rajonit, atëherë BE s'do të ketë sukses për të promovuar idenë se ky rajon duhet të jetë pjesë e Bashkimit Evropian. As mentioned negative phenomena in the progress report as corruption, organized crime and public procurement jotransparenca, Prime Minister Thaci said the commitment - Zero tolerance for these phenomena must be fought together with all relevant factors, while Mirel said that not fighting the phenomenon in all countries of the region, then the EU will not succeed to promote the idea that this region should be part of the European Union.
Mirel ka sjell dje në Kosovë raportin e progresit në të cilin janë paraqitur të gjitha zhvillimet, ngecjet, problemet, shqetësimet si dhe sugjerimet për autoritetet e Kosovës. Mirel yesterday in Kosovo has brought progress report in which they are presented to all developments, stagnation, problems, concerns and suggestions for the Kosovo authorities.
(ma/rtk/BalkanWeb) (ma / rtk / BalkanWeb)

O moderator si i shkurtohen ato pantallonat e panevojshme kti postimit?

http://img43.imageshack.us/img43/43/screenshot1wp.png

Viva BBC!!! Kudo qe punojne shqiptaret, shqipja perdhunohet, qe te gjithe shqiptaret qe komunikojne me publikun nga posti i gazetarit, qe te gjithe analfabete jane!

http://img691.imageshack.us/img691/2087/screenshot1k.png

Kuptohet, Topi thote keshtu...

Mediat lokale mendojne paaaaaaaaak me ndryshe...

1, 2, 3, 4... e me rradhe...

Po ku dine mediat lokale ketu ne krahasim me gazetaret dhe perkthyesat omnishente te kanalit te topeve?

Ngaterrojne datat, vendet dhe shifrat, miliardit i thone bilione, heqin e shtojne zero ne numra dhe data sipas qejfit, s'merren vesh mor yahoo. Atje sikur zgjedhin ata qe jan me te paaftet e mundshem per nje detyre dhe i vendosin po ne ate detyre.

Edhe ky muhabet ka per te qene ne ate vend  per fat te keq edhe per nje kohe te gjat, se kjo nena jone Shqiperi, sa here ka per te lindur burra me bole, ju dashka te rrij shtatzane me ta per nja 500 vjet te mira.

http://img266.imageshack.us/img266/1881/screenshotub.png

http://img266.imageshack.us/img266/6441/screenshot1dv.png

Kuptohet, Topi...

turiste qe banojne prej vitesh... turiste qe punojne prej vitesh...

qe akoma nuk e kane vendosur a jane ceke apo sllovene... njehere jane 3 pastaj behen 4...

topi topi topi... si nuk vute mend njehere!

 

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

Cana, blerja e trete me e mire ne Premier
23/11/2009 08:00

Cana, blerja e trete me e mire ne Premier

Lorik Cana eshte vleresuar si blerja e trete me e mire e huaj ne Premiershipin anglez. Mesfushori shqiptar, i cili u transferua vetem per 5.5 milione euro tek Arsenali, u rendit pas mbrojtesit te Arsenalit, Tomas Vermaelen, dhe mesfushorit te Liverpulit, Alberto Akuilani, pas votimit te 20 trajnereve te klubeve elitare ne ishull.

 

Cana u transferua tek Sunderlad dhe jo tek Arsenali o gazetare te top-channel.

 

 

 

http://img28.imageshack.us/img28/669/screenshotrf.png

Topi... megjithese lajmin e filloi me 5 viktima, pastaj vajti 6, tani 7... meqe njerit nuk i dihet identiteti, nuk ka vdekur, edhe pse ka vdekur.... sa te vendosin keta se ca ka ndodhur....

Arrestohet Ron Woods, grindet me parteren
04/12/2009 09:45

Arrestohet Ron Woods, grindet me parteren

Kitaristi i Rolling Stones, Ron Wood eshte dhe me pas eshte lene i lire nga policia e Claygate, ne Britanine e Madhe.

62-vjecari dyshohet se ka ushtruar dhune ndaj partneres aktuale, Ekaterina Ivanova, 20 vjec.

Wood, eshte divorcuar nga gruaja e tij. Jo, pas 24 vjet martese. Shkak per kete eshte bere rusja Ivanova, e cila frekuentohet nga muzikanti prej disa kohesh.

Sipas zedhenesit te Rolling Stones, David Rigg, Wood eshte ndaluar pas nje grindjeje ne rruge me te dashuren e tij.

Ivanova,e ka akuzuar Ronnie Wood per sulm, sipas agjencise britanike Press Association, nderkohe qe kitaristi eshte lene ne gjendje te lire deri ne fund te hetimit.

Vendos ne Facebook

 

Me keta ka te forta mer lal, -frekuentohet- thote!! Hahahaha

Lajmi eshte i   www.top-channel.tv   kuptohet.

Rreth nesh
Frekuencat
Kontakt

Publicitet Basesku: Nuk e njohim Kosovën
27/05/2010 16:25

 Nuk e njohim KosovënPresidenti i Rumanisë, Trajan Basesku ka deklaruar sot gjatë një vizite në Shkup se vendi i tij nuk ka ndryshuar ndaj cështjes së Kosovës.

“Pozicioni ynë ndaj Kosovës mbetet i pandryshuar, nuk do ta njohim atë”, ka pohuar Basesku gjatë një takimi me homologun maqedonas Gjorgje Ivanov.

Ky i fundit nga ana e tij ka vlerësuar se Kosova e pavarur është një realitet, pranimi i të cilit është një domosdoshmëri për rajonin.

“Kosova është një realitet të cilin ne e kemi njohur dhe kemi vendosur raporte diplomatike me të. Ne përpiqemi të ndërtojmë raporte të mira me të gjithë fqinjët”, ka pohuar Ivanov.

Ndërsa përsa i përket cështjes së emrit, Basesku ka deklaruar se Bullgaria nuk mbështet as Athinën e as Shkupin, por arritjen e nje zgjidhjeje të negociuar.
 


Nuk e dija qe presidenti i Rumanise ka filluar te shpreh vendimet politike te Bullgarise.

Gazetari per te vene kujen!

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

 

Ky gazetari i topit eshte ende ne vitin 1010:

 Një krim i denjë për filmat horror ka tronditur një fshat në Indi ku tradita dhe zakonet vazhdojnë të bëjnë ligjin edhe pse bota ka hyrë në mijëvjecarin e dytë.

http://img341.imageshack.us/img341/2166/topizd.png

topi, si ne shumicen derrmuese te rasteve... po e keqja eshte se ka aq shume gafa, po perdite, po aq te shumta saqe perton njeriu te marre mundimin t'ua tregoje. arrihet ne nje pike qe del ne perfundimin qe per ta nuk ka sherim. nuk mund te ndryshojne, nuk mund te permiresohen... thjesht e pamundur. aq e pamundur sa c'eshte e pamundur qe toka te kete ate lloj siperfaqeje, a thua se eshte ciflig i ndonje beu te rendomte.

Metrat qillometra? Aty aty jan po he, si ben dhe ti!

http://img823.imageshack.us/img823/7466/aligatori.png

A mund te jepet njehere NJE lajm per te qene, sic duhet; pa gafa, pa u helmuar me injorancen e gazetaruceve shqiptare qe nuk njeh kufi?

burimi... (haleja, duhet me thon!)

http://a.imageshack.us/img201/2040/screenshotuc.png

Kuptohet, per gomeret e Topit qe kane lindur vete nga mushkat, mushkat pjellin, dhe per ta, gomari eshte produkt i kryqezimit te mushkes me dicka tjeter... kale, psh, ose zeber... Si per mua, psh, qe mendoj se Top channel eshte kryqezimi i nje televizioni me gomeret... qe ne "GJUHEN LOKALE"  quhen gazetare.

kaq te leshte jane ca prej tyre, sa mund t'i quajme pa frike fare "gezof zebre". (ne gjuhen tone lokale, kuptohet)

 

Cfare urrejtjeje te papare kane komunistet blu per Top Channel. Kur ishin ne opozite vete e lavderonin. Megjithate, perderisa keni vene vetem TCH, do te thote se vetem TCH shihni e lexoni.

lol

Pyetja: "A mund te gazetohet me keq se kaq?"

Pergjigjja: "Po, gjithe mediat e tjera qe vijne pas TCH dhe qe s'i keni vene ketu sepse jua ka bere Berisha trurin dhalle... le qe dhalla shitet 400 leke shishja tani. As dhalle s'jua ka bere."

 

 

 

 Ore po si mundet te marre tastieren dhe tu bjeri kaqe ters germave te shipes  nje njeri, qe i ka pese pare mend, per te kuptuar vetem kaqe: se sa shkruan ai,  do t`ia kendojeje nje jo analfabet.Kane pake respekt, per vehten keta,  te mesuar, per te ecur mbrapsht?

Ka ardhur koha e "Gazetarise mbrapshtise"....

Dezhavy, nuk kam absolutisht asnje urrejtje per ate qe mendon ti. Kam neveri, kam neveri vetem per faktin e masakres qe i bejne shqipes. Jo per Topin, por per masakren. Nuk jam komunist blu, po meqe ke deshire t'i shohesh gjerat politikisht, jam komunist; jam shqiptar ne rradhe te pare. Dhe nuk po kapem vetem me Topin, aty me siper ke dhe BBC-ne ne shqip, i dashur; hidhu nje sy masakrave qe i bejne shqipes dhe ata. ke dhe ca gazeta dhe media te tjera. Nese te ka mbetur nje hemoglobine shqiptari ne gjak, duhet te tregoje pakez shqetesim per kete problem katastrofik qe po ngre une, me gjithe dembelizmin tim te shquar. Nuk po i dal ne krah interesit tim, por po i dal ne krah edhe interesit tend, gjuhes tende.

Turp eshte edhe kjo; qe edhe pas gjithe ketyre posteve qe kemi bere ne kete teme, te jemi ende te detyruar te japim sqarime te tilla!

 S'e mohoj qe ideja per te qortuar shqipen e mediave eshte e mire.
Po te behej me shpesh ata do te perpiqeshin pak me shume te ndryshonin.
Por une vetem TCH shoh, e duket si inat personal.
 

te thashe qe ke shume media te tjera siper. mos i bjer me asaj gozhdes qe po sheh vetem TCH. Nese ka me shume per Topin dmth vetem nje gje, qe e vizitoj me shpesh se mediat e tjera. duhet te jete kompliment per ta, dhe ne te njejten kohe, duhet te shkaktoje qe ti te rishikosh ato "inatet e mia personale", para se t'i shkruash. Mund te kishe kontribuuar per kete "teme" ne vend qe te merreshe me mua apo te perpiqeshe te me "demaskoje" "inatet" personale...

 Me "inat" nuk bazohem te fakti qe ke sjelle gabimet, por te epitetet qe u ke drejtuar, dhe hedhin poshte qellimin qe thua se e ke te mire.
Nuk eshte faji im qe shprehi te tille kane vetem trangujt e Berishes.

Nese e ke vertet per shqipen, atehere beje tamam e fut edhe nga faqet e tjera, dhe nxiti dhe te tjeret te shtojne ndonje gje. Keshtu si e ke bere, jo mua, por kujtdo, do t'i dukej sikur ka dale Berisha... jo Berisha, se Berisha s'di mire shqip, por ndonje cerr i tiji e po paguhet nga Berisha per t'i ardhur pas avazit.

TCH eshte faqja me e shtate me e ndjekur ne Shqiperi dhe e para nga faqet shqiptare me te ndjekura, dhe nuk i falet qe bejne gafa kaq te trasha. Vetem se jane me te ndjekurit, duhet te marrin masa urgjent, sepse s'eshte ndonje zor i madh qe t'i detyrojne punonjesit t'i kalojne shkrimet ne syte e nje redaktori para se t'i fusin ne faqe.

 Ca ka dash me thene autori? Te ngjashme, te ndryshme, evoluimi WTF

Hëna e ngjashme me Tokën
16/09/2010 20:45

Hëna e ngjashme me TokënZbulohen në Hënë zona me përmbajtje sicili, të ngjashme me disa zona në tokë që kanë të njëjtën përbërje kimike.

Gjithsesi, materialet e zbuluara janë të ndryshme nga ato që ndodhen në planetin tonë.

Mineraret e përshkruara në revistën “Science”, tregojnë se Hëna ka kaluar në një proces të ndërlikuar evoluimi. Informacionet janë marrë nga sonda “Lunar Reconnaissance Orbiter”. 

Vendos ne Facebook

Nobel në mjekësi Edwards, i ati i fekondimit "in vitro"   Nobel në mjekësi Edwards, i ati i fekondimit "in vitro"STOKHOLM -Çmimin ''Nobel'' për Mjekësinë për vitin 2010 e mori sot britaniku, Robert Edwards, i konsideruar si babai i fekondimit ''in vitro"

Robert Edwards, 85 vjeç, e mori këtë çmim për ''zhvillimin e trajtimit të fekondimit human 'in vitro'.  Zbulimet e tij bënë të mundur trajtimin e sterilitetit që prek një pjesë të madhe të njerëzve dhe më shumë se 10 për qind të çifteve në botë'', sipas komunikatës së Akademisë suedeze të Shkencave. Bebja e parë në epruvetë, Louise Joy Brown, lindë në 1978-n.
Më shumë se katër milionë persona kanë lindur në botë nga fekondimi ''in vitro''.

Të martën shpallet fituesi për fizikë, të mërkurën për kimi, të enjten për letërsi, të premten shpallet Çmimi Nobel për Paqe, ndërsa të hënën më 11 tetor, shpallet fituesi për ekonomi.
Fituesit do të marrin nga afro 1.5 milionë dollarë, diplomë dhe medalje të arit.Për të parën herë, Çmimi Nobel u dorëzua në vitin 1901.
(s.g/atsh/BalkanWeb)

 Kilmer, i cili më parë ka qenë i lidhur me emra si Cindy Crawford apo Paris Hilton, duket shumë larg Batmanit dhe shumë pranë Jim Morrision-it, liderit të “Three Doors Down”, të cilin e portretizoi në një film në vitin 1991.

Jim Morrison eshte lideri i kujt???

http://top-channel.tv/artikull.php?id=208904&ref=onews

 

 nese e keni ven re, website shikohet thjesht si nje gje qe "duhet" to kesh (nga "intelectualet shqipetar)

nese e keni ven re, blogu i mustafa nanos ka buton ber youtube, por nese e shtyp  nuk shkon gjekundi, (pra keta njerez nuk e shohin internetin si pjes e organizates) me tej, gafa mund te gjinden ne vete tv dhe ne shqypin tradicional e lere pastaj ne internet nje fact qe un e di eshte qe forumi in top-channel, mund te ishte perkthyer shum shpejt ne shqip, pra edhe si strukture keto site jan thjesh templates te vjedhura personalish, un do isha 100% ok me keta gafa, por nuk ju falet kur te shesin PORDH gjith diten e dites

 Zoto...! Me duhet  te ta them ate  qe po mendoj: Po te me pyesi dikushi mua te  vendos qe tani Drejtor te  TVSH-se.Eshte kanali me mjeran i  katij vendi.E  shkaterruan fare!Dhe  une qaj leket e ia, qe me vene per  dhjame qeni....

falemnderit Grava. megjithmend.

thjesht mendoj se atij vendi nuk i mungojne profesionistet apo njerezit e zote... i mungojne njerezit e zote, qe veprojne per te miren e te gjitheve, qe te jene ne komande te gjerave...  

Mua nuk me vjen keq per tvsh-ne... te them te drejten; me vjen keq per faktin qe financohet me taksa qe u grabiten njerezve nga nje qeveri, se ciles edhe i ben karshillek dhe sumlepirje ajo palomedia - duke ofenduar te gjithe taksapaguesit. fatkeqesisht, me institucionet shteterore mund te kete konkurrence, po jo nga ana administrativo-ligjore/institucionale. ato i percakton vota e lire, dhe kandidatet jane politike. E mira do ishte te edukohej populli qe kur te votonte, te merrte parasysh edhe gjendjen ku dergjen te tilla institucione, qe varen direkt nga vota e tyre, dhe paguhen direkt nga xhepat e tyre.

po falemderit shume per fjalen... ndihem i nderuar. smiley

epo dy gafa ne aq pak fjale plus nje presje e abortuar rruges... art? prandaj kjo eshte tregues injorance, nuk eshte thjesht gafe!

me vjen ne mendje ajo tema tjeter andej... pune me mik apo me merite. smiley

E keqja e bizneseve ne Shqiperi eshte se jane biznese familjare... smiley duke folur ketu dhe per Televizjonet

Titrat i ben cuni i dajes, qe ti bejme sevap se eshte pa pune...Montazhin e ben cupa e halles(sapo mbaroi gjimnazin)...Spikeren kemi shoqen e saj te ngushte....(ka qene me 10ta ne hartime dhe letersi)...Dhe keshtu me radhe...deri tek pastruesja(NO GO AERA there)...(Per pastruesen vendoset lajmerim ne gazete... smiley

E fresket fare zoto...tazeeee... Ajslland is bjutiful ajslland smiley

 

05 Korrik 2011 - 23:35 | Metropol TRANSLATE Perktheje lajmin ne gjuhe te tjera   Revolucioni islandezë   Revolucioni  islandezëPrej dy vjetësh në Europë zhvillohet një revolucion por asnjë nuk flet për të.

Kohët e fundit revolta në Tunizi përfundoi me arratisjen e tiranit Ben Ali, aq demokrat për perëndimin deri dje dhe student ekzemplarë i Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Gjithsesi një tjetër revolucion, që tashmë zhvillohet prej dy vjetësh, është mbajtur i fshehur prej mediave internacionale dhe europiane........

“Ngacmimi” që shpesh konsiderohet si “shaka” mund të shkaktojë “dëm të përhershëm”. Mund të jetë, me fjalë, në trajtën e thashethemit apo fizik. “Ngacmimi” i bën adoleshentët të njohur, ata kënaqen duke ushtruar pushtetin e tyre. Fenomeni “pa emër”, që në Shqipëri ka nisur të quhet “bullying”, po merr trajtën e vet. 

Ne shqiperi ka filluar te quhet bullying??? Dhe si ka filluar te lexohet ne shqiperi???

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

Kinë-BE: Irani, përgjegjës për krizën 
09/11/2011 21:30  Irani, përgjegjës për krizën

Superfuqitë botërore shprehën shqetësim të thellë ditën e mërkurë, 24 orë pasi Agjensia Bërthamore e OKB-së (IAEA) zbuloi se zotëron prova që vërtetojnë se programi bërthamor iranian është adresuar për qëllime ushtarake. 

Megjithatë, qëndrimi që mbajnë disa prej vendeve më të fuqishme në botë është i ndryshëm dhe kjo mund të pengojë tentativat për të gjetur një zgjidhje diplomatike midis komunitetit ndërkombëtar dhe Teheranit.

”Agjensia ka shqetësime serioze përsa i përket dimensioneve ushtarake (???) të programit bërthamor iranian”, shkruhej në raportin e publikuar nga agjensia. “Pasi ka hetuar për një kohë të gjatë dhe të detajuar të gjithë të dhënat e njohura, mund të arrijmë në përfundimin se shqetësimi që shprehim është i qëndrueshëm dhe me baza të thella. Përsërisim se informacion i besueshëm mbi devijimin nga qëllimet civile për arsye ushtarake është në dorën e Agjensisë”.

Duke reaguar mbi këtë zhvillim, Ministri i Jashtëm i Britanisë, Ëilliam Hague, deklaroi se: “Britania i ka shtrirë disa herë dorën e pajtimit Iranit dhe ky është momenti që ata ta pranojnë atë. Ne jemi të gatshëm të ulemi në bisedime të mëtejshme rreth programit bërthamor, por këtë Irani duhet ta bëjë duke shprehur një angazhim serioz dhe jo të përfshihet në bisedime vetëm për të blerë kohë. Në rast të mungesës së bashkëpunimit, së bashku me partnerët tanë po marim parasysh mundësinë e një bllokade më të fortë ekonomike e politike”.

Sipas Hagues, situata e tanishme në Iran rrezikon përfundimet e mira që solli “Pranvera Arabe”. Në një deklaratë të Parisit zyrtar, ndahet një qëndrim i njëjtë me palën britanike rreth kësaj çështje.

”Raporti tronditës i IAEA-s forcon shqetësimin e thellë të Francës rreth programit bërthamor iranian. Nëse Irani refuzon që të pranojë kërkesat e komunitetit ndërkombëtar dhe çfarë do bashkëpunim serioz, së bashku me partnerët tanë do të jemi të gatshëm të detyrojmë këtë vend që të përballojë sanksione të paprecedente”.

Zëdhënësi i Ministrit të Jashtëm Kinez, Hong Lei, theksoi nga ana e tij se Irani mban përsipër përgjegjësinë për çdo vendim që komuniteti ndërkombëtar mund të marrë. “Kina është shndërruar prej kohësh në avokat të dialogut dhe bashkëpunimit rreth çështje iraniane, por nuk mund të ketë dialog nëse vetë Teherani refuzon të ulet në tryezën e bisedimeve”.

Raporti i IAEA-s i jep një goditje të fortë shërbimeve të fsheta amerikane, që pretendonin se programi bërthamor i Iranit ishte ndërprerë në vitin 2003.

Nga ana e tij, presidenti i Iranit, Mahmoud Ahmadinejad, përsëriti retorikën e tij të përhershme mbi të drejtën kombëtare të vendit të tij për të zhvilluar energjinë bërthamore për arsye civile.

”Janë vendet e armatosura deri në dhëmbë, me të gjitha llojet e armëve, përfshi ato bërthamore, të cilat paturpësisht dhe padrejtësisht na akuzojnë”, u shpreh Ahmadinejad. 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për momentin nuk kanë komentuar.

Rusia: Bllokojmë sanksionet mbi Iranin

Nga ana e saj, Rusia ka hedhur poshtë mundësinë e vendosjes së sanksioneve të reja ndaj Iranit.Zëvendësministri i Jashtëm, Gennady Gatilov, deklaroi të mërkurën në Agjensinë e Lajmeve “Interfax” se shtimi i sanksioneve do të mund të interpretohej si një ndërhyrje në punët e brendshme të Iranit. 

Irani është rikthyer papritmas në qendër të vëmendjes, një javë pasi Presidenti i Izraelit, Simon Peres, theksoi se një ndërhyrje ushtarake është e mundur, për të frenuar ambiciet bërthamore të shtetit të madh arab. (!!!!!)

”Masat e reja shtrënguese ndaj Iranit do të shiheshin nga komuniteti ndërkombëtar si mënyra për të forcuar një ndryshim regjimi në Iran. Rusia nuk ka përkrahur asnjëherë ndërhyrjen në çështjet e brendshme të një shteti dhe do të vazhdojë të mbajë këtë qëndrim edhe në këtë rast”, deklaroi Gatilov. “Ideja e sanksioneve është e papranueshme për ne dhe nuk do t’i marrin në konsideratë këto propozime”.

Rusia ka në dorë të bllokojë sanskionet, duke votuar kundër në Këshillimin e Sigurimit të OKB-së, ku Moska ka një prej pesë votave që vendosin veto. Në tetor, Rusia dhe Kina bllokuan së bashku një rezolutë me masa shtrënguese për Sirinë. 

top qanell

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).