Sa antisizmike jane ndertesat ne Shqiperi?

Duke mare shkas nga termeti vrases qe ra ne Itali ditet e fundit,dua t'ju beje nje pyetje te gjitheve atyre qe kane njohuri nga ndertimi.. Ndertesat ne Shqiperi qofshin te vjetra apo te reja,i permbushin standartet baze te sigurise antisizmike?

49 Komente

Per vete kaosin qe ka shoqeruar bumin e ndertimeve ne Shqiperi, mungeses se legjislacionit te perditesuar, pamundesise se praktimit te tij apo faktit qe shume "pabuksa" do te ishin te gatshem te benin gjithcka per nje zarf me para...

... per arsyet e mesiperme pra... kesaj pyetje nuk mund t'i jepet nje pergjigje e sakte.

Nqs. ke ndermend te blesh ndonje shtepi, te keshilloj te blesh vetem ne ato ndertesa qe kane nje strukture te thjeshte (pa 700.000 cepa e harqe e kende) dhe ku ka trare te dukshem nga nje kollone ne tjetren. Evito ndertesat ku soletat jane te mbushura me buke peshku (po, po, buke peshku!!!)

Konsulltohu gjithashtu me nje inxhinjer te besueshem dhe nqs. e nevojshme paguaje per te te dhene nje gjykim te sakte.

Mos harro! Ne Shqiperi deri ne fund te monizmit ndertoheshin pallate deri ne max 6 kate (me perjashtime te vogla). Kjo do te thote qe nuk ekziton "know how" i mjaftueshem dhe i konsoliduar per te shkuar me lart.

Dhe se fundi... nqs. ne te gjitha fushat e tjera te jetes ka hile e mungese profesionalizmi... perse ne fushen e ndertimit duhet te jete ndryshe?!

Me fal per ashpersine!

Une mendoj se te gjitha ndertesat ne Shqiperi te ndertuara ne kohen e komunizmit,zor se do ti perballijn levizjet tektonike te permasave sikurse ato ne Itali.

Kame vrejtur se ndertimi ka qene shkel e shko.Me tulla te thjeshta,armature te dobet (profili jo adekuat),shtylla betoni te lidhura me pllaken e betonit,pothuaj se askund.

Ndertimi i ri,shifet se eshte ne nji nivel me te larte dhe shpresoj se do i ben ball ketyre dridhjeve,inshallah.

Ato ndertesa qe ju po flisni jane ndertesa me pune vullnetare..dhe falas fare!

Gjithcka mund te thuhet per menyren e te ndertuarit dhe te konceptuarit te arkitektures ne kohen e komunizmit (edhe sot vuajme pasojat e trashgimise se saj), por nuk mund te themi qe nuk kishte kontroll. Ky i fundit eshte shume i rendesishem pertej teknikave te perdorura.

Ndertesat e asaj kohe jane sot gjithashtu te rrezikshme pasi mungon mirembajtja dhe jane bere modifikime te rendesishme per t'i zgjeruar apo pershtatur ato per aktivitete tregetare.

Nje konstatim banal qe mund te behet me sy te lire, jane ballkonet qe kane marre nje pjerrtesi te caktuar si pasoje e peshes te jashtezakonshme qe ju eshte dashur te perballojne si pasoje e ndryshimit te funksionit te tyre.

Pallatet sigurisht vjen nje dite dhe amortizohen,per kohen qe kemi kaluar,ne krahasim me kohen qe kishim lene pas,pallatet tona ishin funksionale duke patur parasysh te gjitha rrethanat.

Cdo pallat cdo ndertese ,neper qytete sidoqe ndertoheshe,beheshe me rregulla te rrepta zbatimi inxhinierike,pasi ligjet ishin te rrepta ,te fusnin ne burg,ose te pushkatonin nese nuk beheshin me parametrat e duhura.

Pallatet nga shteterore u kthyen private,si rrjedhim ne trashguam"banesat publike",te cilat persa i takon hapsirave,kende lojrash,lulishte,trotuare ishin normale ,dhe ne propocion me numrin e popullsise qe banonte at`here.

Per ate lloje menyre jetese qe kishim nuk ishte keq..sot nuk na pelqejne,patjeter qe e reja zevendesin ne progrese te vjeteren.Por pallatet dhe gjithshka qe eshte ndertuar si te reja nuk u duket e "reja" ne fytyre,pasi nuk jane ne harmoni,me gjithshka ,nje pallat i" madh "i ze driten nje pallati te "vogel",dhe i gjithe qyeteti duket si i gjati me te shkurtrin,le pastaj cilesia e materialeve te ndertimit ,studimi i truallit te ndertimit nga ana sizmike ,parkimet,rruget,rregullat e qarkullimit!!

Shkurt Urbanizim rrumpalle,secili per vete zoti per te gjithe.!

Olsib te lutem,duket se keni njohuri specifike,jam i sigurt se te pakten ketu ku banoj une te gjitha ndertesat e reja kane soleta me buke peshku,konkretisht jam direkt i interesuar,prandaj edhe interesimi,duke te falenderuar paraprakisht jam ne pritje nqs se gjeni kohen te nje pershkrimi me te detajuar,nuk eshte tentative per te mbaruar pune falassmiley por edhe keta inxhinieret qe thoni te konsultohemi,nuk jane pjese e sistemit??!!

KANEIS ,

mendo nje  thes me pambuk dhe nje thes  me te njetin volum me rere qe duhet te mbahen nga i njeti kurris.

Kush peshon me pak ? NE vilin rast te dhemb me shume kurrizi ?

Pambuku qe i jep kurrizit tend me pak ngarkese, sikunder dhe buka e peshkut i jep me pak ngarkese themeleve dhe konstruksionit.

 

 

 

Shtepite do ishte me me mire ti kishin ba me LEGO se ashtu si jane ndertu keto vitet e fundit ne Shqiperi...

LEGO? Ceshte ajo?

Ceno ca do te thote lego daje.

 

Olsi me pelqeu komenti juaj - por cfare do te beje ti kur aktualisht do jetoje ne nje pallat 5 katesh dhe brenda nje kohe shume te shkurter kaq papritur- ngjitur me pallatin tend ndertohet nje pallat 11 katesh financuar nga "kokat e qeverise": apo 'kokat e Korrupsionit'?????? Shkurt fare ne Shqiperi asnje gje nuk eshte me e sigurte smiley Eshte per te ardhur keq ate qe do t'u leme brezave pas ..pasi kushdo nuk mendon te zbatoje ligjet por mendojne si te rrjepin kete popull nga dita ne dite.

 

Respekte

 

Rudina- Boston, MA 

Kaneis,

Ndertesat rrine ne kembe sepse jane te afta te perballojne forcat vertikale, pra peshen e tyre. Pak ndertesa jane shembur si pasoje e peshes se tyre. nje rast ishte ne Napoli para disa vjetesh ku kishin bere hile me telat beton-armese.

Termeti i demton ndertesat sepse perplasja e pllakave gjigande ne nentoke shkakton nje vibrim i cili krijon forca horizontale te cilat kalojne nga pllakat, tek toka dhe tek ndertesat.

Pra ajo qe i prish ndertesat jane forcat horizontale.

Kur ndertesat projektohen, inxhinjeri konsulton legjislacionin perkates dhe ne baze te tij percakton trashesine e elementeve mbajtes dhe te celikut i cili eshte i zhytur brenda ne menyre qe ndertesa te mbaje veten, peshat e tjera si mobiljet dhe njerezit, forcat horizontale dhe pesha te tjera eventuale.

Percaktimi i tyre behet mbi bazen e disa formulave te qarta te cilat nuk lejne vend per interpretime.

Persa i perket termeteve shikohet ne cfare zone sizmike futet territori ku po ndertohet dhe duke llogaritur forcen maksimale horizontale behen llogarite. Jo vetem me laps e leter, por edhe fale software-ve te dedikuar te cilat simulojne strukturen mbajtese te nderteses e vene ne prove nga forcat vertikale dhe horizontale.

T'i shpjegoj keto per te te thene se nje pergjigje e sakte vjen vetem duke bere nje llogaritje te tille. Dhe kete mund ta beje vetem nje inxhinjer i specializuar.

Une jam arkitekt. Sorry! Mund te te jap vetem keshilla te pergjithshme.

Mbushjet me buke peshku nuk jane te mira, pasi ato nuk e lidhin mire strukturen e nderteses. Sepse ne raste termeti, sekreti eshte qe nje strukture te sillet si nje trup i vetem ndaj forcave horizontale dhe jo nje kollone te shkoj majtas e nje solete te shkoj djathtas, pasi pikerisht kjo e shkaterron strukturen.

Olsi une jam inxhinier dhe pashe ne postim shume gjera te gabuar .

P.sh. thua qe termeti eshte force horizontale (e vertete) dhe pastaj permend soletat me buke peshku qe mbajne forcat vertikale.Te ghithe forcen e termetit e mbajne kollonat traret dhe me kryesorja fare kafazi i ashensorit eshte ai qe luan rolin kryesor.Soletat prej bukepeshku ( qe thua ti me ironi) eshte nje te rejat me te mira qe eshte shpikur.Ne radhe te pare ul peshen e struktures dhe ka te njejten qendrushmeri.Ato llogariten,nese ke bere rezistence materiale ,si soleta ne forme T shiko tani kur te ve shume t une

TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

i shikon ato hapesirat midis T-ve ato mbushen me buke peshku. Pjesa tjeter eshte me beton e hekur.

P.S mos hap panik mor burre

Cma kujtove mi goc,tek shkembi kavajes nngjitur me pallatin ku banoj une ka ngritur nje  fare Ver Shala nga shijaku nje pallat diku tek 24 kate.kur e shikon nga larg duken kollonat e katit te pare qe e ka lene per restorant si kunja shkrepsesh qe mbajne nje pakete cigareje.do zoti nuk bie noj termet 2-3 ballesh se na keputi te gjitheve ne mes.

Honig, qaty vlla e kam edhe une nji apartament qe e kam brakstisur qekur shijaksi ndertoi ate perbindeshin. C'na gjeti, nuk na bohet me shku ke shpia jone. Ah albanistan, albanistan.

Termete kane rene, madje dhe mbi 4 ballesh sipas raportimeve dhe nuk ka leviz as krisur asnje pallat ne fushepamjen time, apo ne dijenine time.

Jashte Teme,po qe ka nje fije lidhje.

Ne Shqiptaret e shkrete qiellin kemi per"mburoje" dhe token per "shtroje" dhe "budallallikun"  e kemi ne mes!

Po te shikosh ate kroniken tërmeta eshte skandaloze! ..hap themelet nje privat,per pallat,dhe si rezultat,,i gropes se themelit,i rreshqet shtepia ,komshiut,edhe ky privat.Ankohet e zonja ne qeveri (bashki) per pronen e saj private (shtepi),,qe i eshte demtuar nga nje privat,me i fuqishem qe nderton pallatin 2 metra shtepise se komshiut,dhe qeveria ngre supet.

Si u mbrohet,si sigurohet nga shteti prona private ne shqiperi,kur kjo prone demtohet nga nje aktivitet tjeter privat,dhe shteti me ligje dhe me pushtet ngre supet,dhe ben rrolin e budallait.,le pastaj qe i kthen pergjigje pronarit,privatit se nuk te "japim shtepi se je ankuar ne media"

Ka me shtet injorante se ky,qe nuk i jep nje zgjidhje ,te demtuarit ,viktimes,qe i eshte demtuar  prona ,shtepia qe eshte shume shume i rendesishem per jeten e nje njeriu?

Se mos eshte i vetemi ky rast ,keshtu eshte mbushur Shqiperia plote me kesi rastesh.E SHTETI bertet se mbron kapitalizmin,se ve ne plan te pare mbrojtjen dhe sigurimin e prones private, He ja ku e ke o shtet,pronen e asaj gruaje ,dhe e mijra familjeve te tjera,si keto qe u jane demtuar pronat,u jane vjedhur pronat private, e ti o shtet i korruptuar nuk di ti zgjidhesh.

Hyre edhe ne Nato o shtet,por me keto breke qe te kane rene,qe nuk mbron pronen private,nuk merr ne mbrojteje hallexhinjte qe iu eshte prishur prona private,iu eshte vjedhur,iu eshte zene,per cer te duam?

Ne flasim per Termetet!..ky shtet me keta njerez qe marrin vetem rroga,nuk ka marre as nje mase ,per sigurine sizmikee te apartamenteve prej betoni qe jane ngritur ane e mbane shqiperise.

Kane gryer pallatet tone,katet e para dhe i kane bere dyqane ,shume vete,askush nuk i ka kerkuar llogari,se ato dyqanet e kateve te para ,kane dobsuar disa here qendresen sizmike te ndertesave,dhe kur te bie termeti ,..te mar defterin dhe te numuroje viktimat pastaj,ja keshtu na mbron ky shteti i qelbur ne!

rudi,

Ti qeke me fat! Po une qe kam dy pallate?! Para e mbrapa! smiley

E di si eshte puna?!

Ne mund te rrime gjithe diten e te diskutojme... kush e lagu?!

Fakti eshte, qe te verteten e kemi para syve! Dhe ajo eshte shemtia me te cilen perballemi dite per dite teksa ecim rrugeve te qyteteve tona, teksa shohim tv e degjojme radio.

Eshte babezia qe ka pllakosur kete vend! Pike!

 Olsib, meqe je arkitekt, do te kisha deshire te bisedonim per kete çeshtjen e ndertimeve kur te vij ne vere ne Shqiperi. A ke kohe, aty nga korriku a gushti, veç dy-tre ore. Kafet me konjakun ose qoftet me birre i paguaj une.

Olsib, si teori ato qe  pershkrove me siper qendrojne por nje gje nuk permende dhe besoje se  eshte  nga me kryesoret, bazen materiale qe perdoret moentalishte ne shqiperi per ndertesat, kush e kontrollon dhe kush e garanton se jan te nje cilesie nese jo te shkelqyer te pakten normale brenda standarteve!
Nga pervoja personale  kam ngelur shume i zhgenjyer dhe kam frike se ne nje  test sizmik pasojat do te jene teper  ktastrofike. 

Shume shume flm,Olsib ne vecanti e gjithe miqve qe shkruan ketu,sinqerisht me ke vene ne goxha dileme...gjithsesi edhe nje here te falenderoj sinqerisht per kohen dhe sqarimet,me respekt!

Pjer Thomas, do te ishte nje kenaqesi edhe per mua!

Ne gusht jam gjithmone ne Shqiperi!

Kaneis,

Te lutem!

Me vjen keq nqs. te futa paranojen, por ne kete vend juristesh dhe gazetaresh, mos prit qe teknika te shkelqeje! smiley

Paguaj nje inxhinjer te afte dhe te jashtem nga firma qe te te keshilloj!

Nuk ka konflikt interesi.

etmond,

Shqetesim i drejte!

Mungon kontrolli!

Une te paguaj per tel 13-sh. Ti me jep tel 12-sh!

Pallati vazhdon te rri ne kembe sepse i kam bere llogarite me bujari...

Por pastaj vjen Xhaxhi Termeti...

Sa antisizmike jane ndertesat ne Shqiperi?

E para e punes, kete pyetje duhet t'ja shtroni Kryetarit te Bashkise se Tiranes (me korrespondence) Edi Rames, i cili gjate ketyre 9 viteve Pashalleku te Tiranes, ka dhene me mijera leje ndertimi per pallate-kioska.

Sa antisizmike jane ndertesat ne Shqiperi ?

Kur te bjeri termeti i pare 4 deri  ne 5 balle ne Tirane (jo 6-7 sa ne Itali), atehere do t'a shikoni ...

Harruat juve, sesi para nje viti u boshatisen tere godinat e Qendres se Tiranes (bashke me ato shteteroret), kur u perhap lajmi i rreme se do binte termet ?

Kjo tregon se njerezit te pakten jane te vetedijshem se banesat dhe ndertesat e ketyre viteve te fundit ne Tirane jane komplet jashte standarteve sepse eshte ndertuar pa kurrefare kriteri dhe kontrolli

Admina,

kjo puna e termeteve dhe e komenteve ne kete teme eshte delikate se ka tyrrli soj budallenjsh perqark qe flasin gjasme dhe teknikisht, ndaj duhet ose ti moderoni me kujdes keto tema ose te mos i pranoni fare.

Kur projektohet ndertimi i nje godine e sidomos shume kateshe jane disa kritere teknike qe nuk tejkalohen dot sepse tejkalimi i tyre perben veper penale.

Cdo ndertim paperjashtim detyrohet te kryeje paraprakisht keto dy elemente :

studimin sizmiologjik dhe studimin gjeologjik. Vendosen sonda qe marrin kampione per te percaktuar strukturen gjeologjike te vendit ku ndertohet e me radhe qe mos iu lodh me shume.

Ne funksion te ketyre te dhenave qe realizohen nga Institutet perkatese ne Shqiperi qe nuk jane ne varesi te asnje Bashkie ne Shqiperi, por jane Institute akademike jepen te dhana per studion e projektimit te konstruksionit. Kjo nenkupton pershtatjen e te dhenave ( projekti ) qe jep studio e arkitekteve me konstruksionin dhe te dhenave qe ofrojne institutet.

I gjithe ky material pra shuma e tyre perpara se te zbardhet leja perfundimtare e ndertimit shkon per oponence ne nje njesi tjeter akademike qe jep ok perfundimtar per te dhe perseri dhe kjo nuk varet nga Bashkia apo bashkite ku do qe jane dhe eshte e perqendruar ne Tirane.

Ky eshte mekanizmi  burokratik por qe eshte i kombinuar me mekanizem kontrolli TEKNIK te specializuar.

Mbasi jane marre gjithe keto shenime zyrtare per te cilat keto institute mbajne pergjegjesi ligjore zbardhet leja dhe vazhdohet me ndertimin e objektit.

Tani per merakun e atij qe pyeti ne jane apo nuk jane te sigurta ndertesat e larta pergjigjia behet me e lehte nese do i bej nje kunderpyetje : a ke besim tek keto institute qe kane certifikuar me qinda mijera ndertime ne Shqiperi qe kur jane krijuar e deri me sot. Mos i kujto te gjithe njerezit e papergjegjshem dhe trapa si dikush qe ben spjegime prej analfabeti profesional.

Projekti i nje objekti nuk eshte vetem arkitektura qe mund ta beje dhe nje adoleshent qe di te perdore autocad-in por eshte nje kompleks gjerash qe fillojne qe nga gjeologjia , topografia, konstruksioni, percaktimi i materialeve qe duhet te realizojne kete konstruksion e deri tek materialet qe nevojiten per te realizuar anen funksionale.

Nese keni degjuar ne ndonje rast per terma kollone mbajtese apo mur mbajtes keto lidhen me konstruksionin ndersa kur themi qe kemi buke peshku apo shtrese armeje keto nuk kane lidhje fare me mbajtjen e ngarkesave sic tha nje injorant i paster aty me siper , por jane pjese fuksionale te nderteses qe lidhen edhe me termoizolimin , hidroizolimin dhe ka nje mori arsuesh qe i percaktojne keto per tu perdor.

Mos ngataroni renien e suvase me konstruksionin. Jane me diferenca shume te medha arsyetimet per perdorimin e materialeve te llojeve te ndryshme veshese, por perdorim i tyre eshte i percaktuar absolutisht dhe ekskluzivisht nga konstruktori ( natyrisht ne bashkepunim me arkitektet qe te realizojne imazhin qe kane percaktuar ata apo edhe investitori ).

Kur flasim per termet kemi parasysh nje dinamike qe prodhon forca qe edhe mund te jene probabilisht horizontale, por ama ne te shumeten e rasteve po ne te shumten fare ama forcat jane shumatore ose ne gjuhe teknike quhen rezultante dhe qe prodhojne momente  te cilat mund te kapercejne kufijte e qendrueshmerise se projektuar dhe qe e bejne goninen te shkoje per lesh.

Por ky kufi qendrueshmerie llogaritet duke e shumezuar edhe me koeficente shtese qe jane te ndryshem per zona te ndryshme dhe nuk jane fikse. Per ta bere me te kuptueshme nuk mund te perdoret i njeti konstruksion kur ndertohet ne nje zone me shtyfe dhe ne nje zone shkembore ( shtrat ).

Nga eksperienca e deritanishme te pakten per ne Tirane kjo procedure zbatohet rigorozisht dhe ti nuk duhet te ndjehesh aspak i rrezikuar apo i frikesuar.

Dhe per te ta heq merakun fare : inxhinieret e ndertimit dhe konstruktoret ne Shqiperi punojne me rezerva te medha shume kur projektojne sepse investitoret e tyre jane kokra e injorantit dhe nuk marrin vesh nga kjo pune ndersa ata paguehen ne perqidje nga ata ne baze te shpenzimeve faktike qe merr objekti.

Pra, konstruktori parashikon psh pilota ( edhe kur nuk duhen ato )  sepse per cdo njesi ndertimi ai merr X % te shumes se shpenzuar. Ndaj ne vend te kursejne apo vjedhin ne konstruksion bejne te kunderten : shtojne edhe elemente te sigurise se konstruksionit por edhe paguhen me shume. Shkurt punojne per te te heq friken ty. smiley

 

 

Jam shume dakort me ty Koth. Une jam inkompetent.

Ne fakt ne Itali, ndertesat u shemben (pervec atyre antike) sepse legjislacioni dhe te gjitha hallkat e kontrollit, jane shume me te dobta se ne Shqiperi.

I ftoj qe te vijne ketu dhe te mesojne nga ne, ose me saktesisht, nga ty!

Ate rastin e paster fare te papergjegjshmerise ku nje pallat 5-katesh ra sepse ai tipi po gerrmonte terrenin pa pyt shume per llogjiken tende te mesiperme... e konsideron si rast shqiptar apo per komoditet mund ta konsiderojme si rast grek?

Edhe nje gje tjeter, sigurisht qe buka e peshkut ne soleta nuk eshte material mbajtes, por pikerisht per faktin se termeti shkakton momente kaq komplekse, a nuk mendon se nje strukture do te ishte shume me e lidhur (edhe pse me e rende) nqs. soletat do te ishin te ngjitura si nje trup i vetem me pjesen tjeter te nderteses?

Ne investimet serioze (si hotele, zyra etj), ku nuk ta mban *uma me ven baste, pse soletat behen me beton arme te derdhur ne vend qe t'i mbushin me bukepeshku edhe ato.

Jam i pari qe dua te bindem se ndertesat jane te sigurta, se dua ta bej gjithmone gjumin e qete, dhe jo vetem kur harroj friken!

Olsib,

une e kuptoj deshiren tende te mire qe kerkon te thush ndonje gje qe e vle por nese shkruan kete :

Edhe nje gje tjeter, sigurisht qe buka e peshkut ne soleta nuk eshte material mbajtes, por pikerisht per faktin se termeti shkakton momente kaq komplekse, a nuk mendon se nje strukture do te ishte shume me e lidhur (edhe pse me e rende) nqs. soletat do te ishin te ngjitura si nje trup i vetem me pjesen tjeter te nderteses?

atehere provon me shkrim qe je profan ne kete fushe.  Pra shkurt jo teknikisht sepse e shof qarte qe ate qe kam shkruar une nuk e ke kuptu fare, po fare fare fare.

Keshtu qe po te bej nje sqarim ne respekt te vetprezantimit qe the qe jam arkitekt :

qe te merret nje leje ndertimi jane shume hallka por ato dy qe permenda une me siper dmth studimi gjeologjik i vendit te ndertimit dhe certifika nga instituri i Sizmilogjise ne Tirane jane te dhena baze me te cilat fillon punen studio e projetimit te konstruksionit.

Keto te dhena percaktojne kush jane themelet, si behen ato, si pilotohet bazamenti, ka apo nuk ka pllake fundore per ato themele, ka apo nuk ka rrjete perforcuese per mbajtjen e pilotave etj etj me rradhe.

Tani degjo te mesosh :

ndryshimet ne teknologjine e ndertimit  e ndryshuan raportin e perdorimit te celikut ( jo hekur se verteton qe je analfabet i klasit te pare ) per ndertime nga shifra 80 % e prodhimit boteror ne nje shifer tjeter pothuaj te pergjysmuar . Kjo nenkupton qe ka modifikime te rendesishme qe kane kombinuar edhe nevojen per te ulur ngarkesat per njesi siperfaqeje, por edhe faktore te tjere qe si student i vitit te dyte ti as qe ke arritur ti lexosh per provim jo me t`i kuptosh se perse behet fjale saktesisht.

Pra, kur te degjosh ndonjehere Bojaxhiun psh qe ndertesat e reja kerkojne disa elemente shtese per te kursyer energjine familjare qe harxhohet ne masen 30 %, hic mos u habit, po fare dhe hajde bej pyetje ne peshk se ka njere qe edhe e kuptojne por edhe kane kopetence  per te te bindur nese deshiron.

Tjeter kur themi certifikim i termave sizmiologjike apo gjeologjike behet fjale per matje te sakta ne terren te cilat mbas hapjes se gropes behen dhe nje here tjeter update me faktin.

Keto nuk jane instrumenta kontrolli por te dhena fillestare pa te cilat nuk fillon dot asnje llogarrijte .

Pra qe te ta bej te thjeshte fare me nje ushtrim per klase te peste :

Mesuesi pyet :

Sa eshte siperfaqja e drejtkendeshit me gjatesi a dhe gjere b ?

Formula e llogarrijtjes eshte S= a x b

Te dhenat jane : a = 20 cm, b=15 cm

Sa eshte siperfaqja ne milimetra katror ?

Po ta shikosh ushtrimi eshte i thjeshte, por hilja e prezorit eshte kur ai te dhenat i jep ne cm ndersa perfundimin e kerkon ne milimetra katror.

Tani degjo xhaxhi Kothin : nese nuk di se sa mm ka nje cm ky ushtrimi me siper behet i veshtire shume.

 

Koth,

Si "gjitholog" qe je, di gjithcka dhe di asgje!

Nuk e kupton aspak frymen e asaj qe po them, prandaj kapesh pas bukes se peshkut e pas perkthimit te gabuar qe une i bej acciaio-s e pas faktit qe ja abstraktoj goces termetin me forca horizontale e nuk i shpjegoj gjithe Statiken e Shkencen e Ndertimit.

Lale, ke ne mes te qendres se Tiranes nje pallat qe ka hik per lesh sepse babezia nuk kishte te sosur.

Ke tipa qe kane marre leje per pallate 8-kateshe e i kane bere me 10.

Ne te kater anet e Shqiperise po ndertohet me nje vrull te paprecedent.

Urbanistika ka hik per lesh, arkitektura ka hik per lesh dhe edhe inxhinjeria ka hik per lesh.

Keshtu eshte dhe une s'kam cfare t'i bej. Me apo pa, bukepeshku.

Kur te bish, mbaju fort pas bukes se peshkut... se bi bute!

caneart1975, une nuk dua te hap panik. Thjesht po diskutojme. Dhe nuk po flas me kompetence aty.

Atyre qe me pyeten u thashe qe te konsultohen me nje inxhinjer kompetent.

Ti jeton ne Kanada! Une jetoj ne Shqiperi ku cunake me deshiren per t'i dhene makines kane deklaruar nje moshe me te madhe per te marre patenten dhe pastaj kane thyer koken e tyre dhe te te tjereve te pafajshem rrugeve te Shqiperise. Per te mos fol per patentat qe jane shitur per hic gje. Kjo per te bere nje paralelizem, me nje sektor tjeter qe ka te bej po me jetet e njerezve.

Gjate kohrave te bumeve te ndertimit, ndodh shpesh qe te behen gabime, pasi sistemi fillon e fut uje.

Vej bast qe ndertesat qe jane shembur tani ne Abruzzo i perkasin ketyre dy kategorive:

1) Ndertesa te vjetra antike

2) Ndertesa te ndertura ne periudhen e bumit ekonomik italian (kur jane bere spekullime qe ne ne Shqiperi as mund t'i imagjinojme)

Olsi i je afruar shume hamendesimit per ndertesat ne abruzzo.Ne fakt kishte ndertesa qe sapo kishin mbaruar se ndertuari dhe nuk ishin shitur akoma,dhe ato ishin demtuar nga termeti.Nuk e di per ne Tirane por ne Vlore di qe kollonat jan ngushtuar per te fituar me shume m2 dhe po ashtu di qe punetoret ne shume raste kan abuzuar me materialet duke mos perdorur 100% simbas perllogaritjes se inxhinerit por kan heq ndonje % per shtepin e tyre.Une e uroje perdite qe mos rent ai termeti fort se do jemi para nje katastrofe me te medhe se ajo e Turqis para disa vjetesh.Zoti na ruajt smiley

Edhe nje gje tjeter, sigurisht qe buka e peshkut ne soleta nuk eshte material mbajtes, por pikerisht per faktin se termeti shkakton momente kaq komplekse, a nuk mendon se nje strukture do te ishte shume me e lidhur (edhe pse me e rende) nqs. soletat do te ishin te ngjitura si nje trup i vetem me pjesen tjeter te nderteses?

Jo mor zoteri e ke gabim. Nuk do te thote qe nje ndertese qe te jete sa me rezistente te kete sa me shume beton, (edhe aty ku nuk ka nevoje). Pjesa e soletave ku perdoret bukepeshku (por mnd te perdoret edhe nje format i vecante tulle) eshte ajo pjese e soletes qe nuk ndikon fare ne rezistencen e soletes. Mbushe me cfare te duash, ajo pjese nuk ndikon fare po ta them edhe nje here.

Per termetet, ndikon shume cilesia e betonit te perdorur si dhe lloji i hekurit te perdorur, (cilesia, profili, diametri i seksionit trasversal, etj.)

Shume e drejte .Pjesa qe mbushet me bukepeshku apo me tulla eshte pjesa e betonit qe nuk punon pra eshte kot.Betoni punon vetem ne shtypje qe jane fibrat e siperme ndersa fibrat e poshtme punojne ne terheqje gje qe betoni rezistencen ne terheqje e ka shume te vogel psh nje beton i markes 300 e ka rezistencen ne terheqje 20 kg/cm2.

Ne Tirane pallatet llogariten deri ne 8 balle me sa di une .Llogaritja eshte empirike dhe futen shume koeficiente si psh nje koeficient eshte ai i standarteve te cdo vendi.Psh nese Gjermania kete standart mund ta kete 1.1 neve e kemi 3.

Jam dakord canart1975

madje duke u bazuar ne teorine e gjendjeve kufitare betoni konsiderohet sikur ka rezistence zero (edhe pse realisht ka njefare rezistence) ne terheqje dhe i besohet e gjithe puna shufrave te çelikut per terheqjen.

nuk e di se cfare torie perdorin ne Shqiperi ate te gjendjeve kufitare apo ate te tensioneve te pranueshme. sepse kjo ka shume rendesi kur vendosen koeficientet e sigurise sepse perdoren metoda krejt te tjera, nga te dy teorite.

tung

Ashtu qofte! Mea culpa!

Sdq. kur mora shembullin e bukes se peshkut kisha parasysh ndertuesin "Aqif Karalloi" qe ka fitu nja 2-3 leke (se si, nuk mund ta them), aq sa mjaftojne per te ndertuar pallatin dhe per te marre lejen e ndertimit nga Kryebashkiaku i fshatit "X" (psh. te atij qe u denoncua para ca muajsh). Pastaj po ky tipi i drejtohet "Kooperatives se Preshit" te disa shqiptareve qe punojne ne Itali si muratore dhe fillon e ngre pallatin duke imagjinuar feshferimen e llokmave te lekeve ne duart e tij.

Une nuk po them mor i dashur qe te gjithe ndertesat ketu jane te pasigurta (se nje gram ndergjegje ju ka ngel njerezve). Une po them se ketu po ndertojne te gjithe nen moton e endrres amerikane, ne nje shtet qe i perngjan me teper "Far Westit".

Jam dakort me Kothin per kete pike.

Investitoret jane me te vertete injorante, ne te shumten e rasteve, persa i perket anes teknike te nderteses qe duan te ngrene. Konstruktoret bejne kujdes te vecante persa i perket anes strukturore te nderteses, sepse ne te gjithe e dime shume mire, qe leja eshte marre per 6 kate dhe ne fakt do te ngrihen 8, ne menyre qe investitori te marre sa me shume fitim, pasi ka paguar kreditoret e punetoret. Kete e kam pesuar vete, kur desha te blej nje apartament ne kat te 8, sepse ishte kati i fundit dhe kishte goxha pamje. Kur shkoj te takoj investitorin perseri me thote qe pallati do te jete me 10 kate dhe ne mund te perballoja te bleja apartamentin ne kete kat.

Soletat DUHET që të kenë edhe polistirol apo material tjetër izolues.

Përveç lehtësisë (në pesh&eumlsmiley që përfiton soleta, sepse  deri vonë realizohej edhe vetëm me boshllëqe (tullat për soletat  janë bosh nga brënda), soletat sot kanë edhe funksionin e izolimit TERMIK dhe akustik.

vazhdoni merruni me polisterolin, ju.

ketu halli eshte edhe per pallatet qe jane ndertuar psh ne Durres, ne breg te detit, qe me nje termet serioz zhyten ne rere.

Durresi po qe ka probleme por nuk eshte e thene qe nuk mund te ndertosh.Me saktesisht duhen bere themele speciale.Para se te behet ajo paltforma e betonit qe sherben si themel duhen bere pilota betoni deri sa te kapin bazamentin dhe te inkastrohen ne te.Kjo eshte kryer psh tek mbikalimi mbi trenin tek plepat.Tani nese ti e di qe keto nuk jane bere ,dakort ke arsye te shqetesohesh po nese ja mbyt kot atehere me vjen keq po ky quhet perhapje paniku

meqe jemi te durresi po te them meqe per fat te keq nuk ta ilustroj dot me pamje se nuk e kisha aparatin me vete, ne plazh te durresit ne nje ndertese tre kateshe me tulla nga koha e komunizmit po shtonin nje kat te katert, ndertesa eshte nga krahu i plazhit, dhe duket nga rruga. si mendon ti kur eshte ndertuar ndertesa jane perdorur pilota?

absurde,

Shume e drejte ajo qe thua. Perdorimi i polistirolit behet kryesisht per te lehtesuar strukturen, pastaj ndoshta edhe per ta izoluar akustikisht. Une personalisht do te preferoja tullat boshe per kete te dyten.

Problemi qendron tek konteksti ku keto materiale novatore perdoren, si perdoren dhe nga kush perdoren.

dhe me e bukura ne zonen me sizmike te shqiperise kane vendosur te ndertojne dhe centralin berthamor. asnjeri nuk ndihet.

te permendi njeri salen apo ramen te hidhen ne fyt intel-ektualet e peshkit, per te tjerat eshte MasterCard smiley dhe centrali berthamor, me petrolifere, tece me qymyr e ku di une lloj lloj kancerogjenesh. Ku eshte politika e re? pse nuk ndihen? apo Berluska i ka ble te gjithe zarbot e shqiperise?

a thu majn akoma shpite me qerpiç dhe dy breza druni vërqark?

smiley Shqipëria ka për t'u përgjysmu, gjithë pjesa fushore perëndimore ka për t'u bërë det... ndoshta s'do jemi më kur kjo të ndodhë, ndoshta më mirë kështu.

Over my dead wet body!
smiley

mos permendni cunamin ne japoni! mishin ne shtepi vegjetarianesh! derrin ne izrael! stalinin ne gjeorgji! rakine ne meke! osamen ne amerike! abamen ne iran! bushin ne greqi! albi kurtin ne beograd! termetin ne shqiperi!

Nuk e di se ne te mjafton qe nga 1994 deri ne 2000 perllogaritjes e statikes beheshin nga studentet qe nuk ishin as te ndertimit e as te arkitektures por dinin te perdornin programin Nemetschek. Uroj te mos bie ndonje termet me shume se 5 balle se 2/3 mund te rafshohen. Une kam jetuar disa termete ne tirane ne kohen e Enverit dhe shumica e pallateve kane rezistuar pa demtime te medha. Bile ne 87 ka qene termet vertikal dhe vetem disa pallate paten krisje. Termeti i Shkodres nga vitet 79 u ndie edhe ne Tirane e une kam banuar ne Kombinat ne pallat pupulit dhe nuk ndodhi gje. Bile e mbaj mend shume mire se po pija uje nga cesma ne ate moment. Puna eshte qe pallateve u jane bere aq shume nderhyrje sa eshte e veshtire qe nje ekspert te te japi nje keshille.  Zoti i ruajte njerezit ne ate vend.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).