Ngjitja

Miku im kinez më thotë se është ngjitja më e lartë në mur se çdo Kryeministër tjetër që ka vizituar murin. Iu përgjigja se kjo ngjitje është një ngjitje sa kulturore aq edhe elektorale, ndaj dhe e bëj me shumë kënaqësi. Le ta quajmë këtë pra edhe një komponent kulturor-elektoral të udhëtimit tim. Pjesa tjetër, është pjesa zyrtare.

Kryeministri Berisha

11 Komente

Le ta quajmë këtë pra edhe një komponent kulturor-elektoral të udhëtimit tim. Pjesa tjetër, është pjesa zyrtare.

Sa here flet kryministri jone, une mendoj se ne, si popull, jemi shume gjynah.

E pse te vjen gjynah ty Aria? Mos valle ky K/ministri erdhi me dhune, apo me ushtri e polici? Jo or jo ai popull qe ty te vjen gjynah e zgjodhi se ai popull ( shumica) sot eshte krenar qe k/ministri i tyre ka ngjitur murin me te larte Kinez se asnje k/minister tjeter ne bote ( E kupton ti  apo jo?               

N E   B O T E.        

( Keshtu me tha nje malsor popull militant sot ne telefon kur u talla me kete shprehjen e Berishes.)

Cka ketu per gjynah kur ai popull eshte i kenaqur me kete zgjedhje? Deshim demokraci ja demokraci kemi. Se mos ndroni mendje e na kerkoni diktature? Ose ndryshe lereni Berishen dhe Ramen dhe sojin e sorollopin e tyre rehat se ata i zgjedh P O P U LL I 

Gjynahi i popullit tone shihet ne dy pikepamje:

1- gjynah ata me tru sepse perbejne pakice

2- gjynah ata pa tru qe perbejne shumice

Por ka nje dallim midis tyre - ata pa tru jane gjynah dyfish sepse jane fatkeqesi per veten dhe per te tjeret.

 

 

Gjynah jane vetem ata me tru. Ata pa tru jane te lumtur, duhet me i pas zili jo gjynah

U takuan disa mjek, nje francez, nje rus, nje amerikan dhe nje shqiptar.

Tha mjeku francez: " ne kemi mjekesine me te zhvilluar ne bote.  ne mund t'ja ngjisim koqet e dikujt nje personi tjeter dhe ai mund te filloj te kerkoj pune pas 6 javesh".

Tha mjeku rus:"Jo, ne kemi mjekesine me te mire ne bote. ne mund te bejme transplantin e trurit nga dikush tek nje tjeter, dhe ky i dyti mund te kerkoj pune direkt pas 4 javesh".

Tha mjeku amerikan:"Nje sekonde, nje sekonde. Ne jemi me te miret. Nuk ka si mjekesia jone. Ne mund te transplatojme zemren e dikujt tek nje tjeter dhe ai do te jete gati per pune pas 2 javesh"

Tha mjeku shqiptar:" Keto jane kotesira para mjekesise sone. Ne ne Shqiperi, morem dike pa tru, pa zemer dhe pa koqe dhe e beme kryeminister dhe tani i gjithe vendi po kerkon pune". 

Propozoj qe te kjo teme te mbyllen komentet. Pas kesaj:

Sa here flet kryministri jone, une mendoj se ne, si popull, jemi shume gjynah.

cdo gje eshte e tepert

swed1, te ka kapur sindromi shqiptar, nga nje ane je plot emocione e nga ana tjeter je i lodhur. Kjo sjell nje rezultante negative. 

 Pjero, rezultante negative do dilte nese vektori "i lodhur" do ishte ne vlere absolute me i madh se vektori "emocion". Por une vektorin "emocion" e kam me vlere absolute shume te madhe, mjafton te shikosh sa fjalor te pasur perdor kur kam ndonje gje kunder. Nga ana tjeter, komponeneti vertikal i vektorit "i lodhur", gjithnje nese biem dakort qe sub-vektoret jane te orientuar ne hapesire, eshte ne vlere absolute 4 here me i madh se komponetet x dhe z dhe me shenje pozitive, gje qe ne vetvete e ben komponentin "i lodhur" Pozitiv. 

U kuptuam Pjero meqe e kishim muhabetin me rezultante? 

E, keshtu eshte kur ha peshk. Te mban energjia gjate. Aq sa horizontalisht, vertikalisht, diagonalisht e tangencialisht, ngado t'i hedhesh, vektoret te duken me shenje pozitive : P

 

Hahahahaha, mire e ke, ja ta pleksim dhe pak muhabetin. Peshku as such permban yndyrna Omega 3, qe ka ndikim direkt ne shendetin mendor, ose e thene ndryshe ulin madhesine e vektorit "lodhje" smiley

Ja pyete dhe Pierin se ka me shume eksperience, a ka pare ndonjehere bregdetar, fjala vjen himariot te lodhur? He Piero, ke pare? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).