Foto dite: Gara në Gjadër

 

Roli i ri i bazës ajrore të Gjadrit duket se është ai i një piste garash. Në fotografinë e mësipërme janë një Mercedes 320cdi, një BMW M6 dhe një BMW M5. Për më shumë mund të vizitoni faqen në Flickr të "Garat në Gjadër".

65 Komente

Ragazzi, ju kam zili! Ka vend per goca aty? Se une ngela duke bere gara neper autostrade (jo kjo TR-DR, kuptohet)  dhe kam frike se kushedi ku do perfundoj ndonje dite... pupupu...larg qofte! smiley

Garat ne Gjader te Lezhes jane te organizuara apo mund te marre pjese kushdo, dmth duhet te rregjistrohesh diku dhe pastaj te marresh pjese ne to?

Aida na e trego dhe neve ate autostraden tjeter qe ti paske zbuluar per te bere gara se nuk e ditkam qe paska.

 Frankfurt - Duisburg, 14 km, 4 korsi, pa kufi shpejtesie. Po shkove nga ora 3 e nates ben gara me tesutesit e Porsche smiley

Po ti je larg, neper Evrope, edhe sikur te ta tregoja une, koncepti yt i autostrades nuk eshte i ngjashem me konceptin shqiptar te saj! Ne kenaqemi qe superstradat nderqytetese t'i quajme autostrada...  smiley  Fundja, gjindje pa shkolle, zotni hetus... Rrofte Natua, se tani do ta marrim vesh se c'eshte autostrada... smiley

Tani per tani superstrada "Lushnje-Fier" do te ishte perfekte!

E ka asfaltin te zi sterre!

Vetem se duhet patur shume kujdes se e kane shtruar cike me cike me vizat e bardha anesore!

swed, faleminderit po nuk kam pse shkoj aq larg se e kam afer Rosenhaim - kufiri austriak 35 km pa kufizim shpejtesie por llafin e kisha per ne Shqiperi ku kaloj pjesen me te madhe te kohes.

Aida,pyetja nuk ishte ironike,se ca te ka kap ty me mua nuk po e kuptoj.. smiley

Se pse me tingellon e njohur kjo fjali dhe e kam nje ide... Eh, mor Aero, ujku qimen e nderron, por zakonin s'e harron...  smiley

Me falni zonjushe por me ngaterroni me dike tjeter,fjalet sido ti vardisesh pak a shume ato fjali dalin ,mund te jete dhe koicidence.

Uroj te jete vertet koicidence...

p.s. nuk e dija qe fjalet u vardiskan... smiley

Je akoma e vogel, sa do rrosh do mesosh.

po, pjese te rruges Salzburg - Muenchen, keine Geschwindigkeitsbeschraenkung; por Swedi ka te drejte per at muhabetin e ores 3.

Ah mor emo ca sporti te bejme perpara ne oren tre.

Or un e kisha kur te ze halli....  smiley 

Kot per muhabet, vete kulmin e shpejtesise qe maj men e kam pas 170 km / h, per jo me shume se nja 5 km ama, se me duhej me u kthy nga Innsbruck ne Klagenfurt (Austri), edhe ate me nje Opel jo tjeter. Ktu ne US 110 miles / hr ne nje fushe bujqesie, ku nje shok mori mercedesin e nones vet te sapoblem (clk me duket qe, convertible) dhe di qe mu thane turinjte (lekura e thate) nga shpejtesia.

Me shume se kaq mu nuk ma mban. Gara kena pas bo me nji shok mbi GA 400 plot me makina kjo, kur u kthejshim ne shpira pas pune, dhe s'maj men te kem fitu najher. Une me pathfinder, ai me Acura ne fakt.

Edhe une per muhabet emo se do fillojne duke thene filluan me shit mend keta, shpejtesine me te madhe 250 km/ore ne kroaci veren qe kaloi  ne pese te mjesit me "mustang".

Ndoshta organizatorëve nuk u intereson shumë jeta e atyre që provojnë se sa nxjerr motorri që kanë. Por, nuk e kuptoj se edhe vetë "pilotëve" nuk u dhimset jeta e vetë përderisa shumë aty nuk kanë as kokore.

Këtu janë 2 gjëra: Ose ata kanë shkuar për harakiri ose kanë shkuar për harakiri. Zoti i ndihmoftë.......

Shënim: Harakiri e kam shkruajtur 2 herë

vetem qe gara nuk pashe ne flickr smiley

dhe nqs garonin makina , benin sikur garonin se nuk ka shanse kurre nje s320 cdi para nje m6 , ose ishin ca makina qe garonin me nje porsh.

pjesa tjeter e fotove ishin ca te papergjegjshem qe benin akrobaci me motorra dhe pa kaska ca mbanin dhe njerez nga mbrapa.

po kush e fitoi garen nuk na thane as na treguan.

o kadosh ske faj ti,se faj kan ata qe bejne foton dhe nuk kane informacion per makinat qe garojne.ajo nuk eshte nje s class 320 por nje v12 biturbo e modifikuar nga brabus dhe kete garen e fiton duke i lene goxha mbrapa te 2ja bmw.Biles fiton edhe nje gare tjeter me nje cl63 amg te vitit 2007

te jap edhe linket ne youtube qe ti shofesh po deshe.

çeles, ne Shqiperi ja kane bere modifikimin? Edhe parametrat injeksionit aty ne Shqiperi ja kane nderru?

po pyes veten po leket per tblere gjithe ato makina nga i gjejne? ktej ato lloj makinash, vetem xhajet i marin, ndersa tek ne eshte e kunderta. viva las zvicra!

Lefty, me vjen keq se je dhe cun demokrat por kete pyetjen "ku i gjejne leket keta qe i blejne keto makina" e ke bere sikur me pas qene kryetar lagjeje ne kohen e dulles.

Shif shif, Fast & Furious cunat e peshkut smiley  Kush e lun Vin Diesiel, e kush Paul Walker? smiley

Ne kundershtim me aiden, s'ma mban per gjona te tilla, 5 milje mbi limitin e shpejtesise e kam kufirin e argetimit smiley

O Lefty po nuk guxon njeri te dali me ndonje makine te bukur se ja vune gishtin direkt,viva las zvicra apo viva la drogha.ore nuk ke 10.000 super makina aty,kujton ti se nuk qenkan 20 shqiptare qe paskan 80.000 100.000 euro ti shpenzuar per pasion(disa i kane shume pasion makinat dhe perderisa ja mban xhepi i blejne,ti mbase edhe po te kishe 20 mln euro nuk do ta blije nje)Aq me teper qe nuk po vijne e po hapen by.... te blloku dhe hajt mo po e fut ndo1 thashethem droge,ai shkon deri ne gjader e nuk ndihet fare,e as nuk i plas fare a e njofin e as e njofin....kurse te tjeret merren me llafe.

ok, uroj qe te jete keshtu si thua ti. por jam dyshues sepse njof plot njerez ne shqiperi qe kane makina lluksoze dhe i kane bere leket me pislliqe. sa per pasion per makinat, ne mos tme rente ndonje llotari se e kputa nje G55 amg! ky i le targen te gjithave ato qe shef aty tek fotoja!

te them te drejten edhe une i kam shume qejf g-classet edhe ja vlejne cdo qindarke ,por prape se si me duket te shpenzosh 80.000 euro per nje g320 cdi 0km ....

ekskjuzmi, po ai mercedesi S320cdi, me ke ben gare? Me duket komplet stropjo fare aty, si gerdalla mer harushave.

Nuk e kuptoj cfare i ben keto makina, super-makina?

Sepse une aty shoh vecse makina luksoze qe rendom shihen edhe rrugeve te Tiranes.

avash ore ti, rendom i sheh ti M6 dhe M5 rrugeve te Tiranes...

M6 dhe ajo M5 kane 500 kuaj fuqi motorike direkt nga fabrika, pa futur duart fare ne centraline. Kane start qe torturojne dhe ferranin e ndonje porsche. Me lehtesine me te madhe i kapin 320 km/h nese fabrika nuk u ve limit shpejtesie. Kjo nuk te duket supermakine? Po ne te pire qe duhet te kesh rafineri nafte personale per t'i mbajtur, nuk i ben dhe kjo supermakina?

Kerkoj ndjese atehere! Mbase nga qe s'marr vesh shume nga makinat.

Ne imagjinaten time supermakinat identifikohen me makinat e "Need for speed".

Honig; "...Edhe une per muhabet emo se do fillojne duke thene filluan me shit mend keta, shpejtesine me te madhe 250 km/ore ne kroaci veren qe kaloi ne pese te mjesit me "mustang"..."

 Autostrada e re ne Kroaci, ka kaq shum kthesa dhe te aferta sa nuk te lejon kurre te kalosh 150-170 km ne ore. 

Zotrules,vetem per ta ditur,nuk ka M5 apo M6 me nafte.

Pjer, vetem per ta ditur,ne autostraden e re te Kroacise kur une isha me ate shpejtesi jam parakaluar nga nje AUDI dhe nuk arrita ta shoh cfare marke ishte.Por ma do mendja qe ishte nacionalist dhe nuk e lejnte sedra qe nje ford me targa tirane te ishte me i shpejte se ai.

"Po ne te pire qe duhet te kesh rafineri nafte personale per ti mbajtur".

Po ketu ke te drejte,ishte thjesht nje korigjim i parendesishem.

o zotrules po une kam bere 2 ore koment me pare e ti vazhdon thua mercedes 320cdi,lere cfare ka perrallisur ai qe ka bere foton se ajo eshte s class brabus v12 biturbo me 600 e ca kuaj fuqi ,biles te jap edhe linkun e gares ne youtube po deshe ku fiton ndaj m6 dhe m5.biles po ai benzi qe shef ti te fotoja ben gare dhe me nje cl 63 amg te 2007 dhe fiton edhe ndaj saj.

Fute pra ate linkun e gares ta shohim njehere.

me fal mo celesi. nuk i kam lexuar te gjithe komentet. po di gje kush i ka ato?

Si perfundim, kush na doli peshku me i shpejte? fituesit i jepet kupa e Pinokut. smiley

Akoma nuk ka mbaruar gara.se ca e ka kapur kete me ne zoti e di.

Ju mbreterit flisni ne shumes? se ajo s'ka gje me ju... apo duhet me ngrit doren per te shkrujt? kot hyme ne nato ne? na garanton te drejten e fjales se lire. smiley

König - mbret.

Honig-mjalte

A thua, valle?

Cfare.

shif se e kam bere padashje 2 here ndaje.

Doja me permen prap me respekt filmin crash (i '96-es) me j. spader.

Me respekt??!!

emo, kush ta ka vjedh fjalekalimin dhe po shkruan nen emrin tend smiley

 

asell asell, respekti ishte per Kruger, qe te jena i cik me te spec-ifikum...  smiley  

fenks very much per spec-ifikimin smiley

cause my idea of emo doesn't match

with him eating popcorn and watching crash smiley

ehh, that happens too... cruel life, ain't it  (si tha Forresti... happens mer tha, happens).

PS BTW, kom nji vit pa pa as TV, me ka pik malli per pak TBS  smiley  

ene nji; s'kom per te harru Lad Grillon (komentator sporti ne TV) kur ne rubriken sportive foli per nje gare hipizmi andej nga kamza me duket (mun qe gaboj per venin). nje fushe lisho, dhe ca kuaj qe dukej sikur kishin mor pushim nga komunalja ate dite. filloi gara, kuajt secili ne drejtim te vet, u dukte sikur kalorsit i thirrshin, ec bedrana, ec manjola... kishte zera qe nje kale devijoi rrugen se pa diku anash nje mullar bari...

i morsh pleshtat Manjolës !

ec bedrana, ec manjola..

   smiley   smiley    piken e tolerances s'ke...  smiley  

zanfi,

ato te portokallise me kijshin vjedh ene ate batuten : "Me knojne 700 kumrija ne koke"  smiley

smiley

 

portokollia si e ka zënë

ass besht e lythës

s'ka për të na lënë.

(anonymous XXI siecle)

Cere Zanfi thu mi Tushe, Zanfi o me leje..., ene ajo mo shum e zgjati, e boni leje t´jashtzakonshme....  Po, ne ti o Tushe shum mungesa t´paarsyshme ke bo.... na lat that fare .... Nejse mo...

Ju pershendes! 

duhen mungesat meco, se pastaj merr kot, bohesh boze smiley

pershnetje back !

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).