Alibia e kartave falas

Vetëm dy muaj para fitores së premtuar të “politikës së re”, inspiruesi dhe frymëzuesi i saj, Edi Rama, i kthehet politikës së vjetër. Bojkot, protesta dhe rëndim gjuhe ndaj kundërshtarit. I gjithë ky shpërfytyrim politik, nga e reja tek e vjetra në pak ditë, ka për shkak kartat e identitetit. Por jo shpërndarjen me vonesë , apo me ritme të ngadalta. Jo mangësitë në proces, jo budallallëkun se në disa institucione ende kërkohen certifikatat edhe kur ke kartë, apo të tjera tema teknike që mund të sillnin pasoja politike. Revolta politike e Ramës është se këto karta duhet të jepen falas, apo me termin e ri të hiqet taksa e votës.

I pari gabim i Ramës është krijimi i precedentit. Një shërbim i dhënë nga pushteti mund edhe të mos paguhet nëse protestohet. Sepse realisht kartat e identitetit janë një shërbim i dhënë nga qeveria shqiptare, një shërbim për të cilin paguhet vetëm një herë në dhjetë vjet. Deri tani njihen vetëm dy shërbime të tilla; pasaportat dhe patentat. Për shërbimet e tjera duhet të paguajmë çdo muaj, çdo vit, por ndonjëherë edhe çdo ditë. Kjo kartë po humbet në fakt kuptimin real të saj, dhe vetë Rama po i shërben me sa mundet kësaj kauze, duke i bërë shërbim në fakt kauzës së vetes. Ajo nuk vlen vetëm për 28 qershor 2009. Do të vlejë edhe pas kësaj date. Do të vlejë edhe për zgjedhjet e 2011, edhe për zgjedhjet e 2013. Si dhe për të tjera punë shqiptarësh, pa qenë nevoja të mbushet xhepi me dhjetëra foto e certifikata. Me një hesap të vogël, pagesa një herë e kësaj karte, madje deri dhe 2 mijë lekë të vjetra, nuk është se e tejkalon pagesën në vit të certifikatave. Për dhjetë vjet duhen bërë llogaritë. Eshtë tjetër punë që edhe me këtë çmim shqiptarët nuk duan të votojnë. Megjithatë, Rama i detyron deputetët të bojkotojnë, ndërsa qytetarët i fton në protesta. Një gjë të tillë nuk e ka bërë asnjëherë për faturat e dritave, që realisht po rezultojnë vrasëse për shumicën e popullsisë. Një gjë të tillë nuk e ka bërë asnjëherë për çmimet, që po rezultojnë shkatërruese nga dita në ditë. Një gjë e tillë nuk i është bërë vetë Ramës për taksën e gjelbër, kur jeta bëhet në një qytet të murrmë. Dhe në vend që të protestohet për arrogancën e qeverisë, që vendos sanksione për ata që nuk aplikojnë, protestohet e bojkotohet për dhënien falas të një shërbimi. Ky nuk është shembulli i një shteti social, por i një shteti anarkik, i një antishteti. Shteti social do të nënkuptonte që Rama dhe të tjerët si ai, të falnin për shtresat në nevojë rrogat dhe shpërblimet e tyre të tre-katër muajve, duke mundësuar pagesën e aplikimit. Sepse një qeveri e djathtë nuk e njeh fjalën falas.

Gabimi i dytë i Ramës është drejtimi i gishtit vetëm nga Sali Berisha. Kryesocialisti prej 2007 kur u rizgjodh kryebashkiak pas një muaji tensioni certifikatash, e pa të domosdoshëm kalimin nga ky shërbim i prapambetur tek kartat e identitetit. Por priti plot dy vjet për të ngritur zërin dhe për të përmendur protestat, pasi ka realizuar bojkotin dhe uljen e xhentilesës në fjalor, të huazuara nga politika e vjetër këto. Dhe nuk kanë qenë të pakta rastet kur ai mund kërkonte vërtet realizimin e këtij projekti në kuadrin e reformës elektorale. Por kjo nuk u bë as pas “reformave të mëdha” që sollën Kushtetutën blu, as pas Kodit Elektoral. Përkundrazi. Edhe pas paralajmërimeve të ardhura si nga opinioni si nga parti politike, Rama e bëri veshin e shurdhër, duke besuar në buzëqeshjen e Berishës. Dhe në vend të kartave, përdori Feridenë si iniciativë politike. Pra, faji në rastin e kartave nuk është jetim, madje ka dy baballarë, edhe Ramën, edhe Berishën. Gabimi i tretë i Ramës është shpërfytyrimi politik vetëm brenda pak ditësh. Të mos harrojmë ditët e pranimit të Shqipërisë në NATO, kur Berisha dhe Topalli çdo gjë e ngjyen blu. Rama nuk mënoi të deklarohej se pjesa e luanit në këtë eveniment, në fakt i takon atij, sepse me bashkëpunimin në reforma, me politikën e institucioneve dhe jo të rrugës, me konsesusin dhe shtrëngimin e duarve, kishin bërë të mundur që ftesa të kthehej në anëtarësim. Por jo pas shumë kohësh, politika e re e reformave dhe institucioneve, i kthen sytë nga e harruara politikë e vjetër e protestave, bojkotit dhe ofendimeve.

Dhe në këtë acarim nervash, Rama fton edhe shqiptarët, të cilët i mbajti larg nga Gërdeci dhe nga dëme të tjera të rënda që qeveria dhe Berisha i shkaktuan vendit. Jo pse në një politikë si kjo e Shqipërisë dhe me një kryeministër përrallash (nga krahu i të këqijve) si Sali Berisha nuk duhen protestat, bojkotet madje edhe ofezat. Duhen dhe duhen shumë. Por Rama, një protestues i hershëm u shpall kundër tyre. Madje i qëndroi kësaj edhe atëherë kur protestat dhe gjithçka ishte më e legjitimuar se kurrë. Madje, edhe atëherë kur të gjithë shqiptarët kërkonin një kokë që t’i drejtonte në protestë. Por kjo kundërshti disavjeçare, sot rrëzohet në pak orë për një kauzë si ajo e kartave falas. Dyshimi i parë që të vjen në mendje është se Rama po thur një alibi... sido që të vijë puna. Dhe ky do të ishte edhe gabimi fatal i tij.

52 Komente

Analize ne pergjithesi e drejte.  Alibia e Humbjes se zgjedhjeve nga Rama po e detyron te shperfytyrohet ne aksionin politik.  Po e rikthen ne opoziten e bilbilave, bojkotit dhe te protestes se rruges per shkaqe te paqena.

Kartat per shtresat ne nevoje po merren persiper nga qeveria me skemen qe ka propozuar.  Te tjeret duhet te paguajne shumen qe edhe keshtu eshte e vogel.

Karta nuk eshte vetem per identifikim ne qendrat e votimit, por per te gjitha punet e tjera qe kane qytetaret ne institucionet e shtetit.  Pra s`ka asnje paralelizem me ate taksen e votes se zezakeve ne Amerike ne vitet '50 qe Veliaj e ka mesuar rastesisht dhe e permend tani.

Sa para harxhojne shqiptaret, edhe ata te varferit duke nxjerrre certifikate per cdo gje?  Sigurisht qe shuma te konsiderueshme.  Atehere a nuk eshte me mire qe te paguajne nje 2 mije lekesh te vjeter dhe te mos kene me te detyrueshme certifikatat qe sigurisht kushtojne?!

Pastaj edhe sikur te jene plotesisht falas per te gjithe shtresat, shume njerez qe nuk duan te ja dine per partite politike nuk e marrin fare.  E kujt eshte pergjegjesia atehere?

Nje arsye tjeter e kesaj punes se kartave falas eshte edhe ajo qe e kemi permendur me pare ne peshk, Rama kerkon ta fuse debatin parazgjedhor ne debat lodhes per publikun, per kartat flas apo jo dhe te shmange debatin per programet qeverisese, ekipet etj.  Kjo skeme u perdor edhe ne zgjedhjet lokale te '07 jo pa sukses nga Rama.

 

vertet.te drejta argumentet.mire do qe te silleshin keshtu argumentash perhere nga cdokush.

Rama, Rama.

Keshtu i thote Rama te beje, keshtu ben Rama.

Eshte ne siklet te madh Edvini i shkrete, i gjendur midis dy Ramave, nuk din nga tia mbaje.

Fakti eshte qe si Rames si Berishes u intereson nje zhurme fallco per kartat, apo per cdo gje qe nuk eshte thelbesore. Ndryshe si do e justifikojne mungesen e programeve, alternativave, dembelizmit dhe injorances qe i ka mberthyer deri ne gryke.

Mjere shqiptaret qe e kane te shkruar ne balle tashme qe duhet te shqyhen nga hienat edhe per kater vjet te tjera.

Janë disa detyrime që shtetasi nuk mund t'i bëjë bisht shtetit.

Nëse shteti të thotë që ke mbushur moshën për ushtar... je i detyruar që të shkosh dhe s'ka parti apo protesta kryetarësh që do të mund të të justifikonin nëse nuk shkoje.
Edhe paisja me dokumente të vlefshme identifikimi është një detyrë e qytetarëve.

Qeveria është e kotë që bën llogje pazari; i mjafton që të nxjerrë/zbatojë ligjin: Kush nuk paraqet dokument të vlefshëm identifikimi, mund të mbahet nga forcat e policisë në rajon deri në identifikimin e plotë të personit.

 

Dyshimi i parë që të vjen në mendje është se Rama po thur një alibi... sido që të vijë puna. Dhe ky do të ishte edhe gabimi fatal i tij.

Kjo eshte gjeja e pare qe te shkon nder mend, kur shikon sesi mori flak kot Opozita e PS-se ... a thua valle se u permbys bota ?

Jo vetem qe u larguan nga Parlamenti duke bojkotuar, por po ate dite kercenuan se zgjedhjet ishin ne rrezik - dmth mund te shtyheshin si minimum, ose te prisheshin fare ...

Te nesermen, pasi u doli dehja euforike qe i kishte zene, u qetesuan dhe e moren disi veten. Nuk doli njeri te fliste per "rrezik" ne lidhje me zgjedhjet, por kerkuan dialog, bashkepunim - pra, zgjaten doren.

Diten e trete, Rama u kujtua te perdorte perseri politiken e vjeter te dergimi te letrave zyrtare, si ne kohen e lavdishme te janar-shkurtit 2007, ku i gjithe proçesi zgjedhor u bastardua nga debati 3 mujor per çertifikatat ... Debat qe Rama e stisi dhe e ujdisi, dhe qe e degjeneroi Shqiperine ne syte e nderkombetareve.

Shpresojme tani te merret me fushaten ky i gjori dhe me mire te shpalose ate "programin" e tij elektoral, sesa te merret me pseudo skandale apo me pseudo kriza.

Sepse humbja e zgjedhjeve nga Rama duket evidende, pale se sondazhet e njerrin fitues. Po te veresh me kujdes, Rama ka 1 jave qe shpalli PROGRAMIN prej 1000 faqesh, por deri me sot neper qytete e fshatrta, nuk po degjojme asnje premtim konkret, asnje alternative; Ai nuk premton, dhe rrjedhimisht nuk thote sesi apo se qysh ka llogaritur se do t'i realizoje premtimet ... Fakti se programi u shpall, por prej tij s'po del asnje gje, tregon se punet jane KEQ ne fushaten e PS-se.

Jane madje shume keq : Minimalja, ata duhet te kene nje strategji konfuze veprimi, se tani duken komplet te çoroditur.

Diferenca midis dy prag-fushatave eshte flagrante dhe illustron diferencat e medha midis kampeve politike. Keshtu, nese PD ben fushate me arritjen e mandatit 4 vjeçar dhe me premtimet e reja, Rama shpalli programin e tij, por s'po tregon asnje gje konkrete : askush nuk mund te citoje sot ndonje premtim konkret, me shifra ... vetem llafe per mireqenie e per begati.

Nese PD-ja po ben fushate ne tere zonat Elektorale me kryesuesit e Listave te deputeve ne ato Zona, PS nuk di se kush do te kandidoje per deputet ! Keshtu prsh : Astrit Patozi po ben fushate ne Vlore, Sarande etj, sepse atje do jete ne krye te listes se kandidateve Demokrate. Sokol Olldashi e Enkelejd Alibeaj po bejne fushate ne Fier, Patos, Lushnje, Ballsh, sepse atje do kandidojne. Topalli po fokusohet kryesisht ne Shkoder. Genc Ruli po ben fushate ne rrethin e tij, ne Gjirokaster; Genc Pollo do te kandidoje ne rrethin e Beratit; Ndersa Lulzim Basha dhe Ardian Turku jane fokusuar ne rrethin e Elbasanit.  Pra, fushata e PD-se eshte multipolare, kurse ne kampin tjeter, shohim vetem Ramen qe ben fushate neper Shqiperi, ndersa "Tenoret" e PS-se, si Ruçi, Majko, Meksi, Dade, Blushi, DOkle etj, as qe ja kemi degjuar zerin ...

Kuptohet nga vjen kriza : Ata nuk dine se ku do bejne fushate, sepse nuk dine ku do kandidojne dhe aq me  keq, nuk dine nese do kandidojne apo jo ... Konkurrenca e Mimi Kodhelit, e Ylli Manjanit, e Besnik Bares apo Saimir Tahirit me Ledi Shamkun, ben qe garda e vjeter e PS-se te "dridhet" ...

Lere qe vete Rama nuk e ka ndare mendjen, nese do jete deputet, apo s'do kandidoje fare ne zgjedhje.

Pra, po te veresh kete kaos tek Opozita, e kupton perse ajo eshte ne kaos edhe ne strategjine e saj elektorale : Ja pra perse, ata po i kthehen "Politikes se Vjeter" te ashpersimit te gjuhes, te protestave e te Bojkoteve

Në qoftë se shtetasit s'kanë fuqi ekonomike të blejnë një kartë ekonomike, ai është problem tjetër (ndihma sociale) dhe duhet të argumentohet ndryshe.

Argumenti i Ramës është politik dhe është bërë edhe në ShBA ku disa shtete kërkojnë kartë identiteti dhe disa nuk e kërkojnë (madje s'kërkojnë as çertifikata, mjafton të jesh i regjistruar paraprakisht dhe t'u thuash emrin dhe adresën kur shkon për të votuar). Në ShBA është përdorur edhe argumenti i pengesës për marrjen e kartave (nga të moshuarit apo invalidët që kanë mundësi të kufizuara për të lëvizur).

 

Dor, simbas meje, Rama shpresonte që Sala nuk do të arrinte nëkohë që të fillonte dhe të bënte paisjen e qytetarëve me karta identiteti.
Tani që aktiviteti i paisjes me karta ka filluar që të funksionojë siç duhet, për ti qëndruar besnik strategjisë së parapregatitur elektorale, Rama kërkon që të kacavirret mbas budallalliqesh... siç duket, edhe përforcimet me strategët e rinj/reja nuk i paskan sjellë kushediseçfarë politikës së PS smiley

Alibite e ndryshme nuk duhet te na bejne qe te harrojme se procesi i pajisjeve ma karta eshte menaxhuar keq. Pesha e ketij menaxhimi ka rene ne kurriz te qytetareve dhe te vete administrates lokale. Dine te bejne plane keta apo... "carpe diem"?

S'e kuptoj se pse duhet t'i lene gjerat per ne momentin e fundit?!

Nje nder argumentat qe deshmon panikun e Rames per humbjen e zgjedhjeve eshte edhe qe ky ende nuk ka vendosur nese do te jete ne listen e kandidateve te PS-se apo jo. Deri tani nuk ka asnje qartesim nga Rama nese do te dorehiqet nga bashkia apo do te qendroje edhe pse eshte lideri qe udheheq opoziten ne zgjedhje.

shume shum e drejte

Me konkretish djema te peshkut...cfare ne te vertete kerkon Rama Berishes,e shkruara mbetet,fjalet i mer era!!

Edi Rama leter Kryeministrit: Taksa e votes jo ceshtje politike, por parimore

Saturday, 18 April 2009

wiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:536871559 0 0 0 415 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-parent:"";
margin:0in;
margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
p
{mso-margin-top-alt:auto;
margin-right:0in;
mso-margin-bottom-alt:auto;
margin-left:0in;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
@page Section1
{size:8.5in 11.0in;
margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in;
mso-header-margin:.5in;
mso-footer-margin:.5in;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

Taksa e votës nuk është një çështje politike. Taksa e votës është një çështje parimore. Çdo shqiptar e shqiptare, pavarësisht nëse jeton në qytet apo në fshat, nëse është i varfër apo i pasur, nëse është i punësuar, pensionist apo i papunë, duhet të ketë mundësinë për të ushtruar të drejtën e votës. Kjo është një e drejtë që qytetarët nuk mund ta blejnë dhe as një shërbim që qeveria duhet ta shesë. >>

 

wiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:536871559 0 0 0 415 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-parent:"";
margin:0in;
margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
p.MsoPlainText, li.MsoPlainText, div.MsoPlainText
{margin:0in;
margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Courier New";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
p
{mso-margin-top-alt:auto;
margin-right:0in;
mso-margin-bottom-alt:auto;
margin-left:0in;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
@page Section1
{size:8.5in 11.0in;
margin:1.0in 65.95pt 1.0in 65.95pt;
mso-header-margin:.5in;
mso-footer-margin:.5in;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama i ka dërguar një letër Kryeministrit. >>

Më poshtë teksti i plotë i letrës: >>

> >

Zoti Kryeministër                          >>

Taksa e votës që qeveria juaj ka vendosur është jo vetëm arbitrare, por shkon kundër parimeve të shenjta të lirisë dhe cënon të drejtën themelore të njerëzve për të zgjedhur. >>

Të vendosësh një taksë për votën, do të thotë të njollosësh vendin tonë në sytë e komunitetit ndërkombëtar. Asnjë qeveri e vendeve anëtare të Bashkimt Evropian, nuk i detyron shtetasit e saj të paguajnë për të pasur mundësinë për të ushtruar të drejtën e tyre të votës. Asnjë qytetar i vendeve anëtare të NATO-s nuk paguan për të votuar. >>

Taksa a votës, përcjell jo vetëm një frymë anti-demokratike në Shqipëri, por edhe një mesazh të gabuar tek partnerët tanë ndërkombëtar në këtë moment kaq të rëndësishëm, kur Shqipëria duhet të provojë me zgjedhje absolutisht të lira e të ndershme se e meriton besimin dhe mbështetjen e tyre të jashtëzakonshme. >>

Taksa a votës nuk është një çështje politike. Taksa a votës është një çështje parimore. Çdo shqiptar e shqiptare, pavarësisht nëse jeton në qytet apo në fshat, nëse është i varfër apo i pasur, nëse është i punësuar, pensionist apo i papunë, duhet të ketë mundësinë për të ushtruar të drejtën e votës. Kjo është një e drejtë që qytetarët nuk mund ta blejnë dhe as një shërbim që qeveria duhet ta shesë. >>

Qeveritë të cilat kufizojnë të drejtën a shtetasve të tyre për të votuar, janë qeveritë autoritare të së shkuarës. Shqipëria, si një shtet anëtar në NATO dhe aspirues për të qënë pjesë e Bashkimit Evropian, duhet të respektojë qytetarët e saj dhe të drejtat e tyre. Kjo nyje duhet zgjidhur pa humbur kohë, që të kemi zgjedhje. >>

Sot, më shunë se kurrë, është e nevojshme që qeveria shqiptare të marrë një vendim të drejtë, për të bërë të mundur zhvillimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme. >>

Shtetasit e Republikës tonë nuk duhet të paguajnë për të qenë të lirë. Dëgjojeni Zoti Kryeministër sa s’është vonë zërin e arsyes së popullit sovran dhe adresojeni sa s’është kapërcyer kufiri i fundit kohor këtë problem, duke hequr taksën e votës e duke çliruar zgjedhjet nga zgjedha e pamundësisë ekonomike të qindramijëra njerëzve për ta paguar këtë taksë absurde.

"Taksa e votes" e Rames eshte thjesht alibia e tij per humbjen qe e pret ne zgjedhje. Nuk ka asnje takse vote, shtetasit shqiptare nuk kondicionohen me pagim ose mos pagim taksash per ushtrimin e te drejtes per te votuar.

Karta e identitetit eshte sherbim qe qeveria ju jep shtetasve te saj dhe si cdo sherbim tjeter duhet paguar. Ashtu sic ndodh me pasaporten qe qytetaret paguajne per te megjithese e perdorin si mjet identifikimi per te votuar, nuk ja u jep kush falas. Karta e Identitetit nuk eshte karte votimi por leternjoftim i personit qe perdoret per shume gjera.

Qeveria ka subvecionuar karten ne masen 80 dhe 100% per qytetaret ne nevoje, te tjeret duhet te paguajne cmimin qe edhe keshtu eshte nen kosto.

Rama, qe megjithese thote kam 1000 faqe program deri tani nuk ka thene dicka qe te mbahet mend, eshte i bindur qe i ka zgjedhjet e humbuara dhe kerkon te kete nje alibi ne rast deshtimi qe eshte i pritshem.

Rama e ka lli fare fare fare.

Ku qendron dobiclleku ne ket mes nuk e kuptoj. PS kishte perpara nje trup pa jete sic ishte PD e Gerdecit dhe lloj lloj sakndaleve te tjera dhe ja dha vete serumin dhe oksigjenin. Te jete vertet ne emer te nje politike te re?? Nuk e besoj. Piktorit i ka dale situata nga dora, deshte dhe akullore dhe cokollate, me nje babezi te papre deshte te privatizonte Partine e gjithe shqiptareve PS dhe ta kthente ne partine e bashkise se Tiranes, sipermarrje e veshtire per te mos thene pamundur.

S'te mora vesh ty te dhimbset PD-a apo PS-a? Jeni nje cik allasoj robsh ju te LSI-s!  smiley

Dakort me Unethem,

Rama ka 1 jave qe shpalli me buje Programin elektoral te PS-se, por edhe pse kane kaluar 7 dite, asnje premtim i bujshem nuk ka dale prej selise Roze : a thua valle se Politika e Re, konsiston ne mbajtjen te fshehte te premtimeve deri pak dite para zgjedhjeve ?

Sa per Ramen, ai me te vertete po behet i çuditshem ! Nuk po qarteson ende nese do te Garoje ne kete Beteje Politike, apo nese do te qendroje rehat e i mbrojtur ne kullen e Bashkise se Tiranes, duke pritur rezultatet. Gjithsesi, kam pershtypjen se babezia e ketij njeriu, ka per ta bere qe ai te zgjedhe skenarin e dyte: DMTH, per mua ai s'ka per te kandiduar fare, por do prefereoje ta bejne Kryeminister : jo te "zgjidhet"

Eshte tjeter pune pastaj nese kjo taktike do te konsiderohet apo jo si nje "vete-vrasje" politike ...

Deri tani, çeshtja e Kartave tregoi qarte se Rama s'di te beje fushate; Ai vete e ka pranuar se nuk eshte Politikan. Une them se ai s'di fare te beje politike, e jo me te drejtoje Shqiperine e t'a perfaqesoje ate !

Kush po kerkon takse per voten? Kush po u thote shqipetareve u mohohet

e drejta e shqipetareve per te votuar?

Te gjitha keto brockulla i thote E Rama. Te paguash me more karten identitetit nuk do te thote se po paguan taksa. Sa here ne vit per sherbime te ndryshme qytetaret u drejtohen per te more certfikata a i morin falas?

Nese E Rames i vjen kaq keq dhe kerkon ti ndihmoje qytetaret le tu fali per disa muaj taksat vendore te pakten qytetareve te bashkise me te madhe

qe ai drejton sot.Qytetaret per te votuar eshte E Rama qe po i pengon,sepse eshte i vetmi lider nga popzita qe asnje here nuk u ka bere

thirje qytetareve qe shkoni e aplikoni, por u ben thirrje qe te dalin te protestojne ne rruge dhe te mos shkojne te aplikojne.

Kjo eshte politika e tij e re?

Halli i socialisteve thuaj qe ju ka rene per hise te kene nje lider te tille qe eshte aq i papergjegjshem sa nuk deshiron te jete ne listen e kandidateve per deputete te partise se tij. Frika e humbjes e ben qe edhe sot perkrahesit e tij te mos e dine se kush do te jete ai qe do te kryesoje listen. Prandaj edhe dalin keto justifikimet me karta falas.

Eshte me te vertete nje hall i madh per socialistet , shikoje dhe nga postimet e socialisteve pjesemares te ppu , duket qarte qe iu ka ikur ai zelli qe kishin kohe me pare , jane lodhur duke mbuluar budallalliqet dhe shterpesine e li-derit te tyre .

Sa per kandidimin e rames une ve bast qe ai as qe mund ta shkoje nder mend te leshoje minieren e arit nga dora .

Deri para 5 minutash, e mendoja dhe une si Mondi. Mendoja qe ky muhabet ishte kot, dhe qe Rama po ia fut komplet kot qe zihet per te ashtuquajturen "takse te votes". Dhe, per sa i perket politizimit te rende te muhabetit, Mondi ka ende te drejte.

Por, para 5 minutash pata nje muhabet me nje kanadez qe s'ka hic interes ne sherret e shqiptareve, dhe me tha kete: Te votosh eshte e drejte, nuk eshte privilegj. Te kesh patente eshte privilegj, prandaj per ate paguajme. Te kesh pashaporte eshte privilegj, prandaj dhe per te paguajme. Por, per ato gjera qe jane te drejta, si vota apo sherbimi shendetesor, te pakten ne Kanada, nuk paguhet. (Cdo qytetar ka karte shendeti falas. Dhe me kete karte, mund te votosh.)

Tani, nqs per te votuar eshte e detyrueshme te kesh karte identiteti, kjo e fundit i bie te jete falas.

Une jam dakord qe zhurma opozitare eshte e tepruar. Por, nqs eshte e detyrueshme te kesh karte identiteti per te votuar, eshte e sigurte qe shume shqiptare do te perjashtohen nga votimi i qershorit, dhe kjo s'eshte hic e pranueshme. Qofsh me PS, me PD, me LSi apo me ambientalistet.

P.S. A eshte e detyrueshme te kesh karte identiteti nga keto te rejat per te votuar ne qershor? A mund te votohet me pashaporte? Me patente? Nqs dikush qe e di tamam kete pune, me ben nder te me pergjigjet.

Ai xhaxhi kanadezi mund te ju mbaje leksione demokracie afrikaneve po jo ne.

Votimi futet ne te drejtat politike te individit dhe sigurisht qe nuk eshte privilegj.

Edhe ne Amerike shendeti paguhet, por jo vota.

Ne Shqiperi si ne te gjitha vendet demokratike kjo eshte e sanksionuar ne kushtetute, pra eshte e drejte kushtetuese e shtetasve.

Atehere kujt po i mohohet kjo e drejte ne Shqiperi?

Kartat e Identitetit nuk jane karta votimi por leternjoftim i shtetasit qe i vlen atij per shume gjera dhe normalisht kjo paguhet (ne te ardhmen mund te perdoret edhe per udhetim jashte shtetit sic e kane ca vende evropiane).

Po te ecim me llogjiken e xhaxhi kanadezit, atehere edhe pasaportat qe me ligj perdoren per te votuar duhen dhene falas. Pse ti diskriminojme qytetaret qe kane paguar leke per pasaportat?

Pensionistet, ata qe trajtohen me ndihme sociale e te tjera shtresa jane marre persiper nga shteti, cfare kerkon tjeter opozita ne panik?

Ndoshta kerkon qe edhe njerez si Erion Veliaj qe kane page mujore mijera euro te marre karte falas.

Sa mbrapsh qe i lexon gjerat ti mor vlla.

Ai xhaxhi kanadezi mund te ju mbaje leksione demokracie afrikaneve po jo ne.

Une thjesht pyeta nje person ketu, dhe me tha qe per te votuar nuk ke nevoje te paguash asgje shtetit. As me dha leksion, as permendi Afriken. Komplekset jane te tuat. Edhe nje leksion demokracie ty sidomos do te te bente shume mire.

Edhe ne Amerike shendeti paguhet, por jo vota.

Ne Shqiperi si ne te gjitha vendet demokratike kjo eshte e sanksionuar ne kushtetute, pra eshte e drejte kushtetuese e shtetasve.

Atehere kujt po i mohohet kjo e drejte ne Shqiperi?

Atyre qe nuk kane dokumente identifikimi dhe qe tani iu duhet te shpenzojne leke per kete pune. Sidomos te rinjte per shembull. Sepse nqs nje i ri e kishte me dy mendje te votonte apo jo, t'i kerkosh tani te bleje nje karte per x leke ia mbush mendjen ketij te riut te mos votoje fare.

Kartat e Identitetit nuk jane karta votimi por leternjoftim i shtetasit qe i vlen atij per shume gjera dhe normalisht kjo paguhet (ne te ardhmen mund te perdoret edhe per udhetim jashte shtetit sic e kane ca vende evropiane).

Dakord. Ama, a ka dokument te shtetit shqiptar qe 1) qytetari e merr falas dhe 2) mund ta perdore per te votuar? Nuk ka. Ne Kanada, ka. Ne ShBA, ka? Kaq eshte muhabeti...s'ke pse lodhesh kot. Muhabeti ne teori eshte i thjeshte fare: duhet te kete te pakten nje dokument zyrtar per te votuar per te cilen qytetaret e nje shteti nuk duhet te paguajne para.

Po te ecim me llogjiken e xhaxhi kanadezit, atehere edhe pasaportat qe me ligj perdoren per te votuar duhen dhene falas. Pse ti diskriminojme qytetaret qe kane paguar leke per pasaportat?

Jo. Kjo eshte llogjika jote. Llogjiken e kanadezit ta shpjegova me siper, ku thashe dhe qe pashaporta kanadeze kushton.

Ndoshta kerkon qe edhe njerez si Erion Veliaj qe kane page mujore mijera euro te marre karte falas.

Ti vlla je verberuar nga cmira dhe urrejtja. Ja e leshove ketu arsyen e vertete pse je kundra (i.e. sepse e ka thone filani).

Mesa di une , cdo shtetas shqiptar ka te drejte qe te votoje vetem me Pasaporte , ose me leternjoftim ( ose sic quhet karte identiteti ) .

Sa per ate shembullin e ati xhaxhit kanadez , a mund te na i bazosh ne ndonje ligj te kushtetutes ti ate idene e tij , apo do ecim sipas xhaxhove kanadeze apo vjetnameze , eskimeze , somaleze ..... ne  kundershtim me ligjet ?!

mund te votohet me pasaporte. kush ska pasaporte duhet te mori leternjoftim.

 

ps. amon ka leshin doli kjo "kart identiteti", edhe ne dokument e ka te shkrujtme mu ne kaptin "leternjoftim"

Pasaporta eshte tjeter gje dhe karta e identitetit eshte nje gje tjeter.

Me karte identiteti nuk hap dot nje numer llogarie bankare,por mund te votosh..

Me pasaporte hap nje numer llogarie bankare por edhe voton.

Karta e identitetit eshte nje detyrim i shtetit per adminnistrimin korrekt, te shtetesave,te tij,per ti njohur ata ku jetojne dhe ku e kane aktivitetin e tyre.Eshte nje mjet identifikimi "plus ".

Shteti yne e ka pase me kohe kete detyre.,por se ka kryer.,dhe kerkon ta kryej ne kohen e sikletit.,te zgjedhjeve. Kjo nuk eshte zgjuarsi,por djallezi e karakterizuar nga kjo qeveri ,e kush nuk do te rrije edhe 4 vjetet te tjera ne pushtet,mbi kal ku te varen kembet!

Ore, e dini ju perse sherben Karta e Identitetit, ose Leternjoftimi (per ta thene Shqip) ?

Ajo nuk duhet vetem per votim, perkundrazi, votimet 1 here ne 2 vjet vijne tek ne. Karta e Identitetit do t'i duhet qytetarit dite per dite :

Do t'i duhet per te filluar pune; Per te hapur libreze Pensioni; Per te hapur kartele shendetesore tek Sigurimet; Per t'u futur ne kurs patente; per te kaluar provimet e Shtetit; per t'u regjistruar ne Universitet. Do t'i duhet t'a paraqese neper zyrat e shtetit, duke bere qe te zevendesoje ne 90 % çertifikatat 1-perdorimshe ...

Po sidomos, roli i kartes se identitetit (siç ja thote dhe emri), te identifikoje personin ! Ne tere boten ajo perdoret dhe duhet mbajtur me vete, sepse nese prsh Policia te ndalon & te kerkon te identifikohesh : gjeja e pare qe bejne njerezit ne tere boten e qyteteruar eshte te nxjerrin karten e identitetit, Leternjoftimin pra.

Ky eshte roli i saj kryesor : prandaj kjo eshte detyrim qe t'a marrin te gjithe. Vitin e kaluar isha ne Shqiperi dhe shoket e mi studente, rrinin ne Tirane me çertifikate ne xhep, sepse qellonte qe kur bridhnin naten neper Tirane, t'i kerkonin "dokument" identifikimi ... tani e tutje qe kane Karten, s'kane nevoje te mbajne çertifikaten e zhubravitur.

Sa per kandidimin e rames une ve bast qe ai as qe mund ta shkoje nder mend te leshoje minieren e arit nga dora

Dihet ajo ! Ata qe i bejne Opozite Rames, thone se me lejet e fundit qe i dha EFTIMIT ai (19 nga 30 gjithsej), ka qarkulluar rreth 8 milione Euro !

Tek Alsat TV sot, Neritan Ceka u shpreh per debatin e kartave :

Ai tha per kerkesat e Rames qe ato jane abusurde, aq me teper kur vijne nga te tille njerez. Ceka perseriti thenien se PS-ja eshte aktualisht partia me e pasur ne Shqiperi, duke permendur lidhjet e Rames me biznesin e madh te ndertimit. Ai i kerkoi Rames perseri, qe me 2-3 leje ndertimi te mund te paguante kartat "falas" per ata 300.000 njerez qe s'kane as pasaporte.

 

Ndersa une siqerisht dhe me gjithe qejf do tia paguaja Cekes dhe familjes se tij kartat e identitetit sikur te me jepte kenaqesine qe te mos shitej batjava apo per 2 leke tek kasapi i derrave.

o zot na ruaj nga keqdashja dhe mipoia e shkruesit dhe nje pjese te komentuesve.

Se pari pak kush flet dhe kerkon se cfare ben shteti dhe berisha me premtimet qe kane bere per pajisjen e kartave per gjithe shqiptaret.

se dyti qe eshte pergjegjesia dhe detyrimi ikesaj qeverie qe tju krijoje kushtet kujtdo qe te votoje ne 28 qershor me karta me pagese apo pa pagese dhe cdo pergjegjesi ligjore dhe historike te bjere pikerisht me Berishen dhe qeverine e tij te korruptuar qe deri me sot nuk ka qene kurre ne gjendje te bej qofte edhe nje here zgjedhje deri diku te ndershme e te drejta.

se treti eshte detyra e kreut te opozites qe te kerkoj kushte normale dhe te barabarta per fillimin e fushates elektorale dhe do te ishte budallallek te hyje ne zgjedhje me berishen e njohur per manipulime monstrueze pa krijuar kushtet me elementare per zghedhje dhe duke bere cmos qe te eleminoje me kete rast rolin e papranueshem te shtetit shqiptar qe ka tendencen qe ti blej, ti influencoje ne menyre qesharake zgjedhesit apo te deformoje rezultatin e zgjedhjeve.

Berisha ka treguar gjithmone qe shte i paafte te qeverise dhe po ashtu po tregon edhe nje here qe nuk eshte ne gjendje (me dashje apo pa dashje) te krijoje klimen  e duhur dhe normat elementare per zgjedhje te lira. Mjafton te kujtosh te gjithe bertitjet, zhurmat e kakofonite tij dhe pasuesve te tij per 4 vitet e fundit dhe gjithe perplasjet institucionale, traumat e perditshme ne ekrane, sharrjet, balten dhe dhunen verbale qe kemi lejuar te degjojme prej tij per 18 vjet, dhe kjo do te maftonte per ta cuar ate dhe sojin e tij ne analet e historise se turpshme te ketij vendi

Berisha do te humbase ne 28 qershor cfaredolloj taktikash qe ai tre perdore por ai po mendon me teper sesi te arrij nje numer te caktuar deputetesh qe ne kete menyre te ngelet ende ne politike duke bllokuar cdo iniciative kushtetuese ne parlament e me gjere.

Ne duhet te shohim prioritetet tona si njerez dhe te kuptojme se e keqja me e madhe dhe e vetme e shqiptareve ne keto zgjedhje eshte berisha dhe klani i tij familjar qe e ka mberthyer shqiperine per gryke per 18 vjet. 

cdo mendim negativ apo dyshim per ramen ne dhe te majtet ne kete stad eshte  hipotetik, keqdashes qe nuk i sherben pervec kalnit te berishes dhe ngjan me teper si mazokizem dhe vete shkaterrim per kedo qe ne menyre xhenuine beson se shqiperia do te jete me keq me te majtet e Ramen ne krye te vendit.

Toni flm qe na quajte miop mua dhe komentuesve te tjere. Vetem pak pyetje kam per ty sepse e shoh qe je militant i pakorrigjueshem:
1) mendon se berisha mund te ndryshoje nga ai i 1996?
2) mendon se rama ka pergjegjesite e tij per situaten aktuale?
3) mendon se rama duhet te "gjykohet" vetem pasi te behet kryeminister?
4) mendon se rama eshte perpjekur per te krijuar kushte te barabarta per te gjithe konkurrentet ne gare meqe ti i jep te drejte ne kerkesat e tij?
5) A e di se cfare zevendeson karta e identitetit??? faleminderit

Meqenese me je drejtuar personalisht, duhet te pranoj se qendrimi jot ne kete shkrim dhe te tjere me pare nuk eshte ai i nje miopi sic nga ana tjeter dua te theksoj se sipas meje, eshte ai i nje personi keqdashes dhe me nje qendrim apo motivim te qarte antirames.. Dhe kjo nuk eshte per tju fyer por vetem si fakt i atyre cfare une kam lexuar prej teje.Ti kete drejte te kesh qendrimin tend dhe te jesh kritik sa te duash me ramen dhe me kedo tjeter.

Une nuk jam militant i asnje lloj grupimi politik por deshiroj fort qe vendi im te dale nga qerrthulli i veteshkaterrimit dhe i lenies se fateve tona te perbashketa ne doren e personave si berisha,. nano e  lumpeni qe zakonisht ka shoqeruar keto 2 monstra te jetes politike shqiptare. 

Lidhur me pyetjet e tua:

1.Jo une nuk besoj se Berisha mund te ndryshoje nga ai i ne 1996 dhe po te ishte per te zgjedhjet e 28 qershorit 2009 do te ishin  fituar tashme prej tij me ane te skemave tashme te njohura te dhunes,frikes,mashtrimit, terrorit fizik e psikollogjik dhe manipulimit te opinionit publik qe ai po vazhdon e perpiqet fort ta beje edhe kete rradhe. Ka ndryshuar situata brenda dhe jashte shqiperise qe e detyron berishen te paraqitet si i reformuar duke e ditur se cdo perseritje e 1996 do ti kushtonte atij personalisht shumefish me shtrenjte.

2.Me duket qesharake te akuzosh liderin e opozites per nje ceshtje qe eshte jo vetem detyra e pergjegjesia e berishes (smund te theme shteti shqiptar pasi ai eshte katandisur si perhere vetem tek ajo qe do dhe vendos berisha) por duhet te ishte i vetmi prioritet i tij per te krijuar besimin se kete here te gjithe shqiptaret do te kishin mundesi reale qe te votonin si qytetar normal dhe qe vota e tyre te lexoj sic duhej dhe pa manipulime. Rroli i opozites eshte pikerisht te shfrytezoje paaftesine e berishes qofte edhe per te mbajtur ate betim qe ai ka dhene se gjithe shqiptaret me se fundi do te regjistroheshin me nje adrese e do te pajiseshin me karta identiteti dhe do te votonin bazuar ne keto principe te thjeshta. Berisha ska qene ne gjendje , apo s'ka dashur ta beje kete ne 4 vjet. Dhe cdo kush qe deshiron te kuptoje e di se me situaten aktuale nejemi perseri aty ku ishim 4 vjet me pare ku nje pjese e qytetareve do te votojne  perseri me certifikatat e shpifura duke mos e ditur se sa here apo sekush ne fakt eshte duke votuar. Shqetesimi i opozites se me sistemin aktual ku vetem nje pjese e njerezve po pajisen me karte identiteti duhet te ishte shqetesues per ty dhe kedo tjeter nese kerkon zgjedhje reale e te verteta pasi ekziston mundesia reale qe te vetmit persona qe pajisen me keto karta jane pd-ist, pr-ist etj dhe mbeshtetes berishist. 

3.rama dhe kushdo tjeter duhet te gjykohet ne cdo rast qe ti apo kushdo tjeter ka fakte.  Eshte turp dhe mjerim i madh per nje force politike qe eshte ne pushtet qe ka pasur 4 vjet qe te na tregoje me fakte se cfare Rama ka bere dhe nga ana morale te vertetonin gjithe ate pisllek qe kane hedhur jo vetem ndaj rames por edhe nanos e te tjereve. Edhe ne kete pike berisha ka deshtuar turpshem dhe te perpiqesh te ngresh nje komision parlamentar po aq te turpshem kunder liderit te opozites nje muaj para zgjedhjeve eshte jo vetem miopi dhe bullallek politik qe do te "backfire" tek personat qe e kane iniciuar kete por eshte edhe mjaft e rezikshme per menyren sesi do te lexohet e interpretohet nga partneret tane europiane, si dhe nje fyerje e inteligjences se publikut shqiptar qe trajtohet ne kete rast si nje turme qe vjen nga pylli dhe qe mund te haje sapunin per djath.

4.Per mua problemi nuk eshte Rama -sic e ke thene edhe ti me pare le ta gjykojme ate kur ti vije rradha, Ne e kemi te keqen para syve tone dite pas dite ne bemat dhe klithmat e berishes. Me qellim disa na flasin gjoja per rrezikun qe na vjen nga dikush qe deri me sot ka treguar qe ka qene ne gjendje ti ndryshoje fytyren tiranes. Kushdo qe i pelqen politika duhet ta pranonte se Edi Rama te pakten ne 3-4 vitet e fundit perben nje risi dhe nje model intersant te te berit politik dhe levizjet e tij politik kane qene te matura dhe inteligjente. Vetem po te permend nje element qe mund te duket i vogel dhe i parendesishme per dhunen dhe papergjegjesine e pseudo politikaneve, qe Rama ne 4 vjet nuk ka share, sulmuar individualisht apo bere asnje akuze personale per asnje prej kundershtareve te tij qofte ky Berisha, Topalli apo qofte edhe atame te parendesishem si metame shoke. Kjo ehte nje arritje admirueshme sipas meje ne llumin shqiptar dhe qe gradualisht do te kthehet ne nje norme.   Por duke ju pergjigjur shkurt pyetjes tuaj numer 4 , pergjigjja eshte - PO

5. Nuk e kuptoj se cila eshte pyetja ne kete rast

Mendoj sei jam pergjigjur deri diku pyetjeve tuaja

Me respekt

T

Enveri quhet kriminel, sepse ka vrare mijera Shqiptare.

Enveri ka çuar per lesh gjysmen e Shqiptareve.

Ky eshte krimi me i madh qe ka bere.

haha , faji i enverit ne kete rast eshte qe i beri keta te besojne se jane te zgjuar . Se te zgjuarit ai i vriste dhe bashkepunonte me injorantet .

Thjesht per inteligjencen qeveritare qe mbaron me ..YYYYYYYY ne rastet kur ajo pershkon Lumenj dhe nuk arrin te lahet smiley  Karta  e Identitetit eshte nje "shkurtese" ,nje "kollajxhe" ,fizikisht e manovrueshme ne perdorim per disa funksione te Pasaportes. Sepse na del qe pas ca vjeteve nuk do te kete vlere PATENTA ??????? Dhe kush ka qene ndonjehere jasht (jo  me tru  qeveritare Berri-Berri )e di qe Driver ...eshte e mjaftueshme per cdo lloj IDENTIFIKIMI ! Ashtu si non Driver , ashtu si ID...ashtu si green ...ashtu si mbaron me ...YYYYY ne fund smiley Identit.....YYYY smiley . Karta e Identitetit (Leternjoftimi) Eshte nje proces administrativ i DOMOSDOSHEM por aspak i Lidhur me Procesin dhe te drejtat e shtetasit per pjesmarrje ose jo ne zgjedhje.... Pagesa eshte ne vend te fundit nga argumentet , por del e para sepse PIKERISHT---- MIXHIZMI nepermjet saj do te arrije ato palacolleqe qe e karakterizojne gjithmone ne Zgjedhjet Elektorale -vjedhjen e votes !

Per dijeni.

Ne zgjedhjet e fundit, perdorej "boja ngjitese" per gishtin, apo e kane hequr me kohe?

e bastarduat edhe kete debat si cdo tjeter.

Arizaj i ka rene ne te, Rama nuk e mendonte se kartat do shperndaheshin, tani qe procesi po vazhdon u kthye prap si puna e ariut me ujkun "prap me kapele".

Karta si mjet eshte nje lloj garancie per zgjedhjet (them nje lloj se nuk i dihet ca formule mund te perdore Sala per manipulim) dhe kushte qe vihet nga BE per te pakten liberalizimin e vizave.

te thuash qe karta kushton eshte jashte cdo llogjike kur dihet qe nje certifikate ne shqiperi kushton 200 lek dhe ne vit te duhen te pakten 2 certifikata per te zgjidhur hallet e perditshme dhe ne tirane per te marre ato dy certifikate 400 lek duhet te paduash sipas Pjer Thomasit edhe 100 ero takse gjelberimi pra te shkon rreth 103 ero ne vit!

Ps. Artian une nuk jam me LSI , jam nje socialist me teser qe mbaj mend akoma revanshin e Rames dhe shembujt qe jepte nga Timishoara.

...dihet qe nje certifikate ne shqiperi kushton 200 lek....

Ja ke keput kot plako, 400% kot smiley

Artian; "...Me karte identiteti nuk hap dot nje numer llogarie bankare,por mund te votosh..

Me pasaporte hap nje numer llogarie bankare por edhe voton...."

 Per hir te vertetes Artian, ketu ne EU, me pashaporte shkon deri tek aeroporti kur do te udhetosh ne vende jashte EU dhe ne wc. Ndersa me karte identiteti, shkon, udheton, leviz, kudo brenda EU, ne Shqiperi, etj. Polici apo kontrrolloret e biletave kur te kontrrollojne nuk te pyesin per pashaporten por per karten e idenditetit, dhe ne ne mungese te saj mund te nxjerresh librezen/karten e shendetesise, çertifikate personale apo familjare, por jo pashaporten qe eshte e vlefshme vetem per nje person, punonjesin/sen e biletarise se udhetimeve. Shum shqiptare -fatkeqesisht- nuk e dine se pashaporta s'ka vlere me te madhe se karta e identitetit, sepse eshte kjo e fundit ku mund te kryesh veprime ne banke, votime, regjistrime etj. Ti mund te paraqitesh dhe me pashaporte ne keto vende, por duhet te dish se, nese punonjesi/sja te mbaron pune me pashaporte, ne radhe te pare duhet t'ia dish per nder dhe se ajo/ai  te ka marre per nje njeri pak si jo normal. Me ka ndodhur dhe mua kjo gje kendej ne perendim, dhe e di se si jane rregullat.

Per letren e Edi Rames  djema , mund t'ju them se perendimoret qe e lexojne ketu dhe atje, jo vetem qe do te rrudhin buzet (sepse jane vendosur disa standarte qe shqiptaret duhet ti zbatojne per keto zgjedhje) , por do te shohin tek shprehjet e Rames nje hipokrizi, sepse ata, tashme e kane marre vesh se per te marre karten e identitetit apo per te kryer çdo veprim (sapo shkohet ne lagje), veprimi i pare qe ben qytetari apo fshatari i duhet te marri çertifikaten personale apo familjare. Mirpo çertifikata nuk merret po nuk kishe paguar taksat e pastrimit te bashkise, dhe shumica e njerzeve paguanin per  3-4 vjet te prapambetura. Sepse keshtu kish vendosur Rama. Vjet dhe parvjet une i mora çertifikatat sepse taksat i kish paguar plaka ime, mirpo kesaj rradhe taksat ishin vendosur mbi bazen e kurorave brenda nje trualli. Diçka e çuditeshme, por ja qe per bashkine ishte mjeti efikas per te mbledhur 2-3-4 fish taksa. Nese nje karte kushton 10-12 euro, nje takse pastrimi kushton 50-100-150 euro. Une vete pagova 170 euro takse pastrimi kete mars qe isha ne Shqiperi, dhe per çudi me sorrollaten per nje çertifikate 2-3 jave. Tani, per hir te vertetes, kush e ka vendosur taksen e votes. Nuk dua te mbroj Mavrine (siç quaj une budallen/berishen) por me duket se Rames ia kalojne shurren pas shpine, vete nenpuneset e tija te minibashkive dhe bashkise se Tiranes.  
 

Pjer,

Atje ku jeton ti ,hap numer llogarie bankare me CARTA IDENTITA?

 Pashaporta eshte me e vlefsheme,karta e Identitetit eshte plus,ne  Europ,qarkullohet me KI,ne vendet e BE,por ne Amerike,Azi,Afrike, nuk kalohet me KI!

Ne edhe me KI te paisemi nuk na beson njeri te kalojme vetem me KI,pa patur Pasaporte!

KI eshte e mire ne SHqiperi sepse zevendeson certifikatat,(letra bakalli)!

Komisioni Hetimor eshte komplet i paligjshem, dhe kjo tregon edhe nje here tjeter pse duhet te zhduken katunaret e Sales.

Pushteti vendor eshte pushtet i ndare. Nqs hetohet , hetohet nga prokuroria jo nga ushteret injorante te Sales.

te pranosh qe Rama ja fut kot per karta eshte nje gje, po te fillosh pastaj si Bari Falliu eshte komplet degjenerim debati.

Meqe ra fjala pse nuk hapin nje Komision per Bari Falliun dhe Xen Berishen??

Ne rast se prokuroria dhe pushteti vendor jane te koruptuar dhe mbrojne njeri tjetrin del nevoja e nje menyre tjeter per te luftuar korupsionin .

Pse eshte i paligjshem komisioni hetimor, a di ta na e argumentosh nga ana ligjore kete?

Apo pse komisioni do te hetoje lejet dhe korrupsionin e Rames me to qe ne kete prag fushate jane shtuar ndjeshem duke dale edhe hapur.

Pretendim me injorant, se "taksa e votes  nuk me kane degjuar veshet ne 19 vite. (edhe ato premtimet per ....... etj ngjajne si perralla para saj)

Ceshtja e votes zgjidhet per 5 minuta.

Me 28 Qershor do te lejohen qe te votojne pa karten e identitetit - te gjithe shtetasit shqiptar qe deri ne daten (psh 26 qershor) nuk jane pajisur me ;

1- karte identiteti

2-Pasaporte per jashte shteti

Keta shtetas do te identifikohen vetem me nje certifikate me fotografi.

Ok As kemi takse vote, as budallalleqe te tjera si keto.

Megjithate, sa per opinion, politik -Artan Fuga ne "Standart" para 100 vjetesh(para 2 vjetesh) parashikonte se ne zgjedhjet e 2009, Edi Rama Nuk ka synim marrjen e pushtetit por ....... eleminimin e te gjithe deputeteve kunder tij, (pro Nano) dhe krijimin e nje grupi parlamentar PS nen urdherat e tij. \

Per fat kjo strategji besohet prej meje 100%(dhe kam "prova"(hahahaaa) se E/R/ Ka nje marreveshje Leshi me Berishen -per keto aresye(dhe grinden si delja me qingjin- e jo si Ujku me delen)

10* artikullshkrusit

 

Meqenese me je drejtuar personalisht, duhet te pranoj se qendrimi jot ne kete shkrim dhe te tjere me pare nuk eshte ai i nje miopi sic nga ana tjeter dua te theksoj se sipas meje, eshte ai i nje personi keqdashes dhe me nje qendrim apo motivim te qarte antirames.. Dhe kjo nuk eshte per tju fyer por vetem si fakt i atyre cfare une kam lexuar prej teje.Ti kete drejte te kesh qendrimin tend dhe te jesh kritik sa te duash me ramen dhe me kedo tjeter.

Une nuk jam militant i asnje lloj grupimi politik por deshiroj fort qe vendi im te dale nga qerrthulli i veteshkaterrimit dhe i lenies se fateve tona te perbashketa ne doren e personave si berisha,. nano e  lumpeni qe zakonisht ka shoqeruar keto 2 monstra te jetes politike shqiptare. 

Lidhur me pyetjet e tua:

1.Jo une nuk besoj se Berisha mund te ndryshoje nga ai i ne 1996 dhe po te ishte per te zgjedhjet e 28 qershorit 2009 do te ishin  fituar tashme prej tij me ane te skemave tashme te njohura te dhunes,frikes,mashtrimit, terrorit fizik e psikollogjik dhe manipulimit te opinionit publik qe ai po vazhdon e perpiqet fort ta beje edhe kete rradhe. Ka ndryshuar situata brenda dhe jashte shqiperise qe e detyron berishen te paraqitet si i reformuar duke e ditur se cdo perseritje e 1996 do ti kushtonte atij personalisht shumefish me shtrenjte.

2.Me duket qesharake te akuzosh liderin e opozites per nje ceshtje qe eshte jo vetem detyra e pergjegjesia e berishes (smund te theme shteti shqiptar pasi ai eshte katandisur si perhere vetem tek ajo qe do dhe vendos berisha) por duhet te ishte i vetmi prioritet i tij per te krijuar besimin se kete here te gjithe shqiptaret do te kishin mundesi reale qe te votonin si qytetar normal dhe qe vota e tyre te lexoj sic duhej dhe pa manipulime. Rroli i opozites eshte pikerisht te shfrytezoje paaftesine e berishes qofte edhe per te mbajtur ate betim qe ai ka dhene se gjithe shqiptaret me se fundi do te regjistroheshin me nje adrese e do te pajiseshin me karta identiteti dhe do te votonin bazuar ne keto principe te thjeshta. Berisha ska qene ne gjendje , apo s'ka dashur ta beje kete ne 4 vjet. Dhe cdo kush qe deshiron te kuptoje e di se me situaten aktuale nejemi perseri aty ku ishim 4 vjet me pare ku nje pjese e qytetareve do te votojne  perseri me certifikatat e shpifura duke mos e ditur se sa here apo sekush ne fakt eshte duke votuar. Shqetesimi i opozites se me sistemin aktual ku vetem nje pjese e njerezve po pajisen me karte identiteti duhet te ishte shqetesues per ty dhe kedo tjeter nese kerkon zgjedhje reale e te verteta pasi ekziston mundesia reale qe te vetmit persona qe pajisen me keto karta jane pd-ist, pr-ist etj dhe mbeshtetes berishist. 

3.rama dhe kushdo tjeter duhet te gjykohet ne cdo rast qe ti apo kushdo tjeter ka fakte.  Eshte turp dhe mjerim i madh per nje force politike qe eshte ne pushtet qe ka pasur 4 vjet qe te na tregoje me fakte se cfare Rama ka bere dhe nga ana morale te vertetonin gjithe ate pisllek qe kane hedhur jo vetem ndaj rames por edhe nanos e te tjereve. Edhe ne kete pike berisha ka deshtuar turpshem dhe te perpiqesh te ngresh nje komision parlamentar po aq te turpshem kunder liderit te opozites nje muaj para zgjedhjeve eshte jo vetem miopi dhe bullallek politik qe do te "backfire" tek personat qe e kane iniciuar kete por eshte edhe mjaft e rezikshme per menyren sesi do te lexohet e interpretohet nga partneret tane europiane, si dhe nje fyerje e inteligjences se publikut shqiptar qe trajtohet ne kete rast si nje turme qe vjen nga pylli dhe qe mund te haje sapunin per djath.

4.Per mua problemi nuk eshte Rama -sic e ke thene edhe ti me pare le ta gjykojme ate kur ti vije rradha, Ne e kemi te keqen para syve tone dite pas dite ne bemat dhe klithmat e berishes. Me qellim disa na flasin gjoja per rrezikun qe na vjen nga dikush qe deri me sot ka treguar qe ka qene ne gjendje ti ndryshoje fytyren tiranes. Kushdo qe i pelqen politika duhet ta pranonte se Edi Rama te pakten ne 3-4 vitet e fundit perben nje risi dhe nje model intersant te te berit politik dhe levizjet e tij politik kane qene te matura dhe inteligjente. Vetem po te permend nje element qe mund te duket i vogel dhe i parendesishme per dhunen dhe papergjegjesine e pseudo politikaneve, qe Rama ne 4 vjet nuk ka share, sulmuar individualisht apo bere asnje akuze personale per asnje prej kundershtareve te tij qofte ky Berisha, Topalli apo qofte edhe atame te parendesishem si metame shoke. Kjo ehte nje arritje admirueshme sipas meje ne llumin shqiptar dhe qe gradualisht do te kthehet ne nje norme.   Por duke ju pergjigjur shkurt pyetjes tuaj numer 4 , pergjigjja eshte - PO

5. Nuk e kuptoj se cila eshte pyetja ne kete rast

Mendoj sei jam pergjigjur deri diku pyetjeve tuaja

Me respekt

T

le ta gjykojme ate kur ti vije rradha

1-Berisha nuk ndryshin nga 96' por nuk ndryshon as nga 2005. Kjo nuk do te thote qe Berisha nuk ka vene mend(per menyra se si e ben politiken ndryshon)

2-Lideri i opozites nuk akuzohet se nuk po pajis me karta qytetaret (saktesisht po akuzohet se po i perdor kartat/certifikatat, per vjelkjen e taksave-ne menyre krejt te jashteligjshme) Por kartat nuk duhet(me garanci 100%) qe te kthehen ne pasaportat e Ilir Metes - te cilat te vjedhin(vidhnin) identitetin tend duke filluar nga  300 Euro. (dhe po kaq duhej qe te paguaje edhe ti ne shtetin/biznes te tij-per te "dashur emrin tenbd)

3-Ne 4 vjet jane bere shume gjera - qe vetem qorri nuk i sheh. Eshte e vertete qe nuk jane bere ato gjera qe deshiroj une edhe ti (por vetem ato gjera qe deshiron ai qe e ka pushtetin)

4- Eshte shume e vertete qe

Edi Rama te pakten ne 3-4 vitet e fundit perben nje risi dhe nje model intersant te te berit politik dhe levizjet e tij politik kane qene te matura dhe inteligjente.

dhe kjo eshte nje ARESYE MADHORE QE EDHE BERISHA KA BERE SHUME.

5- Per kuriozitetin tend - Une e adhuroj berishen po aq sa edhe Edi Rama .

Me vjen shume keq i dashur 18 por une nuk e kuptova se cfare ke dashur te thuash ne pergjigjen tende ndaj shkrimit tim.

E vetmja gje qe eshte kkristalisht e qarte eshte qe ne te dy kemi mendime shume te ndryshme e te kunderta lidhur me ata qe na serviren si lidera qe don te na qeverisin per 4 vitet e ardhsme. I vetmi dallim qendron qe njerin prej tyre e kemi provuar e sterprovuar ne te gjithe llojet e format dhe fatmiresiht une nuk ndaj as zellin tend as pasionin dhe adhurimin qe ti ke per Berishen. Ne ne fakt nuk kemi perse ti adhurojme keta persona por tu kerkojme llogari cdo ore e cast dhe ti gjykojme me voten tone cdo 2 apo 4 vjet. Keshtu fumksonon demokracia ne keto anet e mia.

tono me fal te ta them po anej ka anet e tua demokracia funksionon njesoj si ne shqiperi, kuptohet qe ne 50 eshte rafinuar disi po esenca eshte e njejte.

Mos shiko ca thone tashme gjith tve Berluskes perfshi dhe RAI, une degjoj Bepe Grilon, Santoron, Travalion dhe shikoj qe ne po ecim te sigurt ne hapat e Italise se mafias e korrupsionit

O Kadosh trimi, e kuptoj se cfare ke dashur te thuash por kur e kam fjalen e demokracise nga anet e mia nuk e kam aspak fjalen per Italine qe ti i referohesh.Ndonjehere ngjyrat jane "misleading" dhe une nuk banoj ne Itali. Pra i dashur ti je keqkuptuar dhe ne fakt mendimi imi po ashtu eshte se modeli i keq per ne ka qene dhe ngelet pseudo demokracia e kthyer ne farse qe Berluskoni ka aplikuar  e vazhdon  per 10-12 vjetete fundit ne Italine fqinje. Jo me kot berluskoni me idiotesite,paturpesine dhe paaftesine e tij eshte edhe idhulli dhe modeli perfekt qe me pare nanodhe tashme Berisha e ndjekin me fanatizem.

me fal mer plak se vertet ngjyrat jane misliding dhe nxitimi i tepert fukarallek smiley ma boj hallall robo.

Meqe ra fjala shume i ka cu cmimet Ryan Air, ka fillu kriza dhe anej asi?

po mor kadosh po.Ka rone kriza e madhe edhe kendej parit dhe e ka zene kriza edhe ryanair e gjen gjithmone dicka te re me ta ngjesh si "charge". Keshilla ime eshte me e bojkotu dreqin. Une per vete vetem njehere perdorur sherbimin e tij dhe jam betuar te mos e perseris te njejtin gabim.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).