1 Maji nuk është festë!

Nesër është 1 maji, ditë pushimi... por 1 Maji nuk është festë, është May Day. Djemtë dhe vajzat e Lëvizjes Mjaft! kanë mbështetur një tubim apartiak solidariteti të punëtorëve dhe të papunëve të këtij vendi. Në Tiranë, tek sheshi i Partizanit të panjohur, në ora 11:00. Unë do jem atje me çunat, me gocat, me pleqtë dhe me plakat. Por jam kurjoz peshq, ju ç'do të bëni më 1 maj?

Njoftimi i organizatorëve nga grupi në FB:

 
Dita Nderkombetare e Punetoreve, dita kur njerezit qe PUNOJNE (s'ka rendesi se si dhe ku) mblidhen se bashku per te treguar solidaritet, force dhe unitet.

Nese edhe ti je nje njeri qe jetesen e fiton duke punuar, bashkohu me kete grup dhe propagandoje ate tek miqte e tu.

Nese ti je nje partiak qe ke dhene kontributin tend per ta shnderruar ne keto vite 1 Majin shqiptar nga nje dite proteste ne nje festival qoftesh dhe birrash, te sugjerojme te mos hysh fare dhe t'i qendrosh larg ketij grupi.

Ketu nuk do te kete propagande partiake. Ketu nuk do te kete orvatje per te perdorur solidaritetin e njerezve per t'u marre atyre voten.

Ketu ka vetem shqiptare qe e ndjejne te nevojshme te organizohen per t'i rikthyer 1 Majit kuptimin e tij te vertete dhe qe jane te vendosur per te mos lejuar qe kjo dite e rendesishme per ndergjegjen shoqerore te cdo kombi, te shnderrohet ne nje dite fushate elektorale sic ka ndodhur jo rralle, jo larg dhe jo aq fshehtaz.

150 Komente

Une do punoj o vlla, se s'kam ndaj cilit shef te protestoj. smiley

Nuk te paskan manipuluar akoma eeee, well resist!

Reklame interesante.

Meqenese 1 Maji eshte "dita e puntoreve", a nuk i bie qe protestat t'i organizojne sindikatat, ata qe jane te lidhur drejtperdrejt me kete dite apo qe jane te "shtypur" e jo MJAFT-i i zyrave?

Pse nuk mund apo s'duhet te jete 1 Maji dite feste? Nuk mund te festohen, p.sh., arritjet qe ka arritur proletariati?

Gjemb, kam pershtypjen se ne shqiperi sindikatat jane ne gjendje te mjeruar organizative. Qe ketu lind nevoja qe Levizja Mjaft! te jape nje dore sic ka dhene ne aspekte te tjera ku organizimi social tek ne ka qene ne nivele afer zeros.

Me vjen ne mend nje shprehje e popullit "i zoti e di ku i pikon catia" - qe mund te merret ne dy menyra:

  1. Sindikatat/puntoret e dine me mire cfare hallesh kane.
  2. Meqe une s'jam ne Shqiperi, po ja fus kot se s'e di si jane hallet.

Dakort qe te japi nje dore MJAFT. Nderkohe me kujtohen protestat e 1 Majit apo kundra-globalizem, kundra-Amerike, kundra-kapitalizem, kundra-G7, anti-G20, anti-G99, etj. qe organizohen ne Evrope, ku shumica e pjesmarresve jane 14-17 vjecare plot hormone te moshes rebeluese, te cilet s'kane punuar asnje here.

 

Gjembi,

Protesta organizohet ne bashkepunim me Konfederaten e Sindikatave te Shqiperise. Nje mbeshtetje e ka dhene edhe Fondacioni Friedrich Ebert.

Virtualisht do te jem me ju, brava Zhaku!

Blendi,

GEZUAR DITELINDJEN!!! U befsh 100!

Ti mund te protestosh paradite dhe te festosh ditelindjen ne darke.  Jam larg po te kisha sjelle nje torte me cokollate qe te lepije gishtat.

Ketu tek ne nuk eshte pushim, ndaj une jam ne pune, apo s'kam edhe per te udhetuar neser...

Blend, po pse s'thua ti, prandaj qenke kaq punetor se paske lind per 1 maj, por ama kam nja nje jave qe s'po ta degjoj me zerin as ne radio... na ke lene pa qyfyre dhe pa gjeagjeza. Apo keni nderruar orarin e emisionit?

U befsh 100 vjec! smiley

Sa per ate protesten, gje qe behet, pse jo? Zakonisht, ne te tilla dite festash masive, une mbyllem ne shtepi, protestoj sipas menyres sime, por kohet e fundit me eshte shkrepur te gricem haptazi me tufat e deleve te gezuara e festive.

Eja pra aida! Dhe po na njohe na fol. Do jemi ca peshq aty patjeter.

Emisioni rifillon neser ne mengjes 7 e 30 jemi ne studio - se as une nuk kam qene ne Tirane prej ca ditesh, prandaj nuk ka pas DZF. (104.6FM)

Blend edhe 100 !

ps : dhe me nji nuse tash smiley

 

 

Por jam kurjoz peshq, ju ç'do të bëni më 1 maj?

peshqërit kanë për të protestuar !

po pra aida, hajde grricu me ne delet e tjera smiley

une do te jem sigurisht.

o dezi amon do vish dhe ti?

cer do m'jepni qi t'vij  ?

smiley

1 luledele, 1 te puthur ne faqe, 1 fotografi ne polaroid te bome nga blendi (qi ta kesh kujtim qi ke demonstrue per gjif jeten) dhe 1 gje tjeter sipas kerkeses smiley

oqej,

une kerkoj qe ti dhe blendi mos demostrate smiley

ok, atehere une vetem do protestoj statistikat e pabesueshme te punesimit smiley per blendin s'ta jap fjalen.

mos jeni fare aty ne demostrate desha te them smiley

 

duket ashiqare qe do te vish po ben si e veshtire smiley

hajde se do kete cuna t'bukur smiley

OK, See U there then smiley

P.S. Ca cunash thu ti me. Ku t'leni gjë ju gocat e reja, të lyme të gjyme e me cica e shalë përjashta  mi  smiley 

Por unë po e boj për hatër të klasës puntore ....vetëm për ktë

se pari urime  ditlindja   i befsh edhe njeqid vjet me gezim  dhe   shum   fat.sa   i  perket  festes    se 1 mait  un   do   jem  ne  shtepi.me vjen kc   ce nuk do   mud    te  jem   mesin tuaj   sepse jam ne kosove.judeshiroj dite    te   kendeshme    dhe te  kaloni sa  me    bukur.

Leti, po me duket sikur paska dergu telegram  "Delegatet e Kosoves vijne me vonese n'Vlone"  Apo s'eshte shqiptare? smiley

Levizja "Mjaft" organizon tubim per diten e punetorve.??????????

Eshte si te thuash "Gjuetaret" organizojne nje tubim per mbrojtjen e kafsheve.

Pune te mbare djema.

Cohuni pra o anti-globalistë erdhi dita juaj...Cohuni dhe bjeruni katundar edhe punëtorë që nga Vermoshi deri në Konispol...Erdhi dita juaj...hë më ju lumtë trimat e xha Jahos... 

Sa janë vërtet fshatarë e punëtorë në Shqipëri, sikur nga një guriçkë të të kishin hedh, e kishin ndërtu një piramidë mbi kokën tënde.

 

Uh se harrova. Desi mos harro të veshësh tanga. Do u duhen revolucionarëve për të bo llastiqe e për të gjujt me orbit të mbllaçitun, sistemin kapitalist.

Blendo, urime ditëlindja. Edhe 100. Ia kalofsh bukur nesër.

 

unë i maj pantollët pa rrip dhe brekët pa llastik smiley

 

eeee jul? s'ka gje se po vesh une 10 pale tanga per 10 revolucionaret me nishan me te mire. gezuar 1 majin edhe ti. ne pune?

Trop, më shumë se të interesohesh për revolucionarët, duhet të marrësh masa për të izoluar Dezin... prania e saj është faktor destabilizues për pjesmarrësit (jo vetëm të gjinisë mashkullore) të tubimit smiley

eh, dezin e kam izolu duke e ftuar, se e sigurte qe nuk vjen smiley

ed ne fakt do te ishte mire po te kishte nje pankarte, nje fjale te shkurter, edhe per gjithe ata punetore shqiptare emigrante qe e kane mbajtur me buke te papunin shqiptar gjithe keta vjet.

Shkruajeni, pa frikë dhe me gërma të mëdha: PUNËTORËT NË EMIGRIM JANË ME JU NË TUBIM

e firmosur (të paktën) nga një prej tyre... dmth unë smiley

Ka nje keqkuptim sa i perket nismes, protesta organizohet nga nje grup sindikatash dhe sindikalistesh. MJAFT i eshte bashkangjitur dhe ka ndihmuar per organizimin, ndersa friedrich ebert ka ndihmuar per prodhimin e posterave.

mblidhemi neser ne 10:30 te sami frasheri, dhe protesta per te drejtat e punetoreve, zhvillohet ne oren 11 tek partizani (jo ushtari) i panjohur. do te kete fjalime te shkurtra (3 min) prej sindikalisteve e disa punetoreve, si dhe muzike aktiviste. njerezit lejohet te sjellin parullat e flamujt e tyre, sipas organizatave qe perfaqesojne. aktiviteti vete nuk do te kete logo, dhe nuk do te lejohet te perdoret nga ndonje nisme politike.

Sh. faleminderit per sqarimin, sinqerisht. Ndoshta keqkuptimi ka ndodh nga menyra si eshte bere reklama, apo ato email nga MJAFT qe na vijne here pas here, apo ndoshta edhe nga kjo. smiley

e mailet vijne sepse duhet njoftuar aktiviteti, apo ta mbajme sekret?

Ma merr mendja se te gjithe ato qe do te grumbullohen ne shesh per "proteste" me 1 Maj do te jene te rinj e te reja, te papune e te buzeqeshur, se atavizma e parakalimeve te diktatures me flamuj e banderola, parulla e tullumbace, me karikatura per imperializmin amerikan e shfrytezimin e punetoreve, te femijeve e grave ne ato vende s'eshte fashitur akoma, se , ne brezi i vjeter, vetem ate gezim kishim: 1 Majin. Festat fetare, Shen Valentin e ku di une nuk njiheshin. Ju prifte e mbara "protestues" e gezuar ditelindjen, o BLENDI, u befsh 100-vjec

Po mire po "festa e puntorve" "festohet" (ose protestohet) nga "cuna dhe goca" parazite qe s'kan punuar nje dite ne jeten e tyre...mes te papunve ke Partizani i panjohur. Only in Albania. (si me dal ciftet gay meshkuj qe kan adoptuar femij per te festuar diten e mamase smiley )

Nuk e merrni vesh ju...po Shoku Lenin na thoshte qe levizje revolucionare mund te ndodhin vetem ne ato vende ku klasa puntore eshte e zhvilluar dhe e gjere dhe jo ne shoqeri agrare (ose Osmanllie)

Ndersa ju e paskeni kuptuar se "klasa puntore" jane parazitet e MJAFT-it.

(Nejse s'ka rendesi se Llukani ose nodnje tjeter do ta fshij se shpejt kte shkrim.)

e ke gabim kur thua qe s'punojme apo s'kemi punuar, gjithsesi le te mbetet abuzimi jot moto e kendveshtrimit tend...

Grup,

Mqns ma permende emrin smiley

Ti si i papune qe je s'ben keq te dalesh ne proteste, edhe ty mund te te duhet ndihma sociale smiley

Ll.

 

Haha smiley Maskara.

Une e kam lene forcen puntore dhe i jam kthyer shkolles prap...u mbytem me mastera.

Sol...pune ke MJAFT-i nuk konsiderohet si "pune". Prandaj ju them qe jeni parazita smiley

Kur ta marresh vesh mesazhin e SHokut Lenin...do ta kuptosh. (e shpjeguar me thjeshte...Shoku Lenin thoshte qe nese do merresh me dicka, duhet te marresh vesh nga ajo gje)

Pergezime per posterin. Percon sakte mesazhin.

Hahahahahaha! Tallesh ti?smiley Ky kusheriri im e krahasoi me nje poster te nje panairi pornografik te ylberte.

Mbase stili mund te leje per te deshiruar. Grafistet e Mjaft-it e kane nje lloj tendence punk - hardcore (mjafton te shikosh sitin web)  smiley

Por, sidoqofte elementet kryesor shprehes, komunikojne qarte mesazhin.

PS: E mjaft me paragjykimet per Mjaft-istet!

Olsib, te te them te drejten pak me intereson stili dhe, per te qene te sinqerte deri ne fund, nuk me kane interesuar as tendencat e Mjaft-it apo elemente te tjere te saje (as te organizatave te tj. ne Shqiperi). Sdq, kjo s'me ndalon te admiroj cdo nisme qe ka per qellim permiresimin e kushteve te jeteses te shqiptareve. Komenti ishte thjeshte mbi produktin perfundimtar te ketij poster-it, i cili duhet pranuar, qe eshte hilarik. smiley

Sol, ne fakt ka pak te drejte ti ne lidhje me te: duke pare qe ka mbrojtur disertacionin ne fushen e fizikes berthamore ne nje nga instancat shkencore me te larta euro-perendimore, ka probleme ne aplikimin dhe personifikimin ngjyror. smiley

thuaji kusheririt te kthehet ne nje bote me normale, ku fantazia qe percojne poezite e mendjes se vet aplikohet ne terrene jo dhe aq te paimagjinueshme, dhe ku ngjyra e kuqe nuk simbolizon ylberin (sorry if its nonsense, i cant write non sequitur)

LL, une shpresoj qe njerezit te dalin ne proteste se duan pune, jo se duan asistence sociale. Megjithese jam gjithnje e mendimit qe kush do te punoje e gjen dhe punen, po dhe keta duhet te protestojne per te rregulluar kushtet e punes se tyre.Ne Shqiperi asnje s'mund te flase per kushte te pershtatshme pune, as ata qe kane nje pune dhe konsiderohet te paguhen relativisht mire, se u mungon ne 90% te rasteve kontrata.

  Ishallah njerezit ndergjegjesohen per keto, se per asistence sociale s'ka vlere te besh kaq gjullurdi.

 Ketu ndodh cudia me e madhe. Po te rrije urte MJAFT-i, thoni pse nuk cohen keto. Po u cua MJAFT-i per te drejtat e njerezve thoni; C'u duhet ketyre.

Hajde biem njehere ne konsensus nese e keni ceshtjen personale me MJAFT-in apo me Shqiperine dhe pastaj diskutojme organizatoret dhe pjesmarrjen.

Ty Grupo ta kuptoj shqetesimin. MJAFT-i te jep fjalen qe do e leje protesten neser mqns sipas teje s'ka punuar asnje dite, me kusht qe te cohesh ti ne proteste qe ke derdh djersen curk.

Sa per shokun Lenin, ti ke nje marksizem tavolinash. Ishte Marksi ai qe parashikonte se revolucioni do filloje ne Angli, Gjermani, France etj, dhe Lenini provoi te kunderten; e nisi revolucionin atje ku s'kishte punetore fare por vetem fshatare dhe bujkroberi. Nejse...Remarku thoshte "Te lindesh injorant eshte fatkeqesi por te vdesesh i tille, kjo s'durohet!"

@ sol, cfare eshte muzike aktiviste?

Sa pashe titullin, thashe me vete, 1 Maji eshte dite feste qe c'ke me te se ka mami ditelindjen smiley  Lexoj dhe fjaline e pare, paska dhe Blendi ditelindjen ... smiley

Gati per feste ... jo, s'qenka dite feste thone cupkat dhe djalkat smiley

Si ta keni e si ta ndjeni, une do marr mamin ne telefon (tradite familjare telefonatat n'sabah) do i them gezuar ene Blendit te peshku, pastaj do solidarizohem smiley

Me seriozisht, nisem shume e mire.  Shpresoj te mos politizohet. 

Ti mer kamunist letrash.  Une shkruajta @ sol.  Apo rrofte sebepi dhe "proletare te te gjitha vendeve bashkohuni" smiley

PS: Rrofshi cuna qe me prezantuat me "muziken aktiviste".  Mbase s'u mbetet qejfi nqs e "degjoj" vetem per pervjetor 1 Maji smiley kuptohet pasi te festoj ditelindjen e mamit smiley

Avash avash po bien dakord te gjithe dekonstruktivistet e peshkut qe motua me e sakte do qe "Proletare te te gjitha vendeve, S'di c't'ju them!"

E mire sol, po ta degjoj pak dhe per 8 Nentor, n'rregull jena bashke? smiley

@ Jul, mos me mpleks Vasken me ceshtje maj-esh, se ca gjera kane kufi, he t'kom rixha smiley

Sa per shokun Lenin, ti ke nje marksizem tavolinash. Ishte Marksi ai qe parashikonte se revolucioni do filloje ne Angli, Gjermani, France etj, dhe Lenini provoi te kunderten; e nisi revolucionin atje ku s'kishte punetore fare por vetem fshatare dhe bujkroberi. Nejse...Remarku thoshte "Te linder injorant eshte fatkeqesi por te vdesesh i tille, kjo s'durohet!"

Pikerisht pra..dhe kush deshtoj ne fund? Puntoret ne Angli France dhe Gjermani kan standarte 1000 here me te larta. Pra ne fund te fundit...qe te dy kishin te drejte por Lenini e dinte qe e filloj ne vend te gabuar.

po ashtu dhe MJAFT-istet me "sindikalistet" (qe ne Shqiperi merret vesh qart se c'do te thote kjo fjale dhe cfar perfaqson) e fillojne nga vendi i gabuar...nga turma e kalajamve nen 13 vjec (qe padyshim do jete pjesa me e madhe e "tubimit&quotsmiley dhe me "tubime" qe si cdo gje tjeter nuk do arrine asgje pervec se nje spot 30 sekondash ke Top Channel (vetem nese nuk nodhi gje neser ke Big Brother...se pastaj as 30 sekonda s'kan)

Probleme ka ne Shqiperi po me kto gjera neo-Marksiste s'behet agje. Nejse...pune MJAFT-i kur i thone...Ju vafsh mbare protesta. Mesiguri pastaj me 2 Maj do jene te gjth Shqiptaret me pune.

kalamaj nen 13 vjec shko gjeji te mitingjet per naton dhe per shqiperine qe po ndryshon, aty i cojne mesueset me gjithe nxenes me urdher drejtorie. ne deri me sot nuk kemi asnje lloj aksesi ne shkolle. te vetmit njerez qe vijne jane ata qe jane te ndergjegjesuar, dhe kane c'te kerkojne. paragjykimi jot per sindikalistet eshte nje paragjykim prej nihilisti mendjembyllur, ne fund te fundit ti edhe sikur te mos ishin sindikalistet, por cfaredolloj grupi apo individi, perfshi dhe ty, do te ishe po kaq bojekaf ne fjalet e tua, sepse ndoshta futesh ne internet per te hequr mllefin qe te sjell vetmia.

mos u merzit, sic e sheh si ty ka shume te tjere.

Si ne ka me shume, te te gjitha moshave, profesioneve dhe gjinive, shiko i nderuar, ne fakt ne jemi shumica, sepse jemi grupi i njerezve normale, ai grup qe ka shume per te thene, edhe pse rralle ka akses!

Ti zotni mund ta karakterizosh levizjen tende si te duash. Fakti qe ne 1 Maj mblidhen 100 veta maksimum per te bere nje "proteste" 15 minutshe dhe ku 37% jane anter te PKSH-es, 10 antar te Organizates te Romeve, dhe 32% e "tubimit" perbehet nga "nipcet" e pensionsitve qe dalin atje...flet vet.

S'ka nevoje per komentet e mia fundja. Fakti qe nje pakice jashtzakonisht e vogel del neper kto "mitingje" tregon vet se nese ju perfaqsoni "njerzit normal".

Shpresoj qe edhe vet te mos mendosh se ju perfaqsoni njerzit normal...pasi do te thonte qe ne Shqiperi ka vetem 100 njerez "normal". (qe detyrimisht i bente anormal...pasi normal pershkruan shumicen e njerzve smiley )

 Plako spo flasim per standarde po per paga dhe tallje k*ri me punetoret ne Shqiperi. Dhe mos na trego punetoret ne bote se te gjithe kemi televizor ne shtepi dhe e shofim qe po djegin perdite cdo gje qe e u del perpara se i kane kthyer ne kafshe pune.

PS: Dhe mos mu pergjigje me fare se s'ta kam qejfin. S'i shoh dot me sy ato qe mbajne flamurin amerikan si logo dhe japin mend per demokracine. Ua kemi pare demokracine amerikaneve. Kudo qe kane shkuar, corap dynjane kane bere.

te gjithe kemi televizor ne shtepi dhe e shofim qe po djegin perdite cdo gje qe e u del perpara se i kane kthyer ne kafshe pune.

ahahaha! u llivaaaaaa! Admina: ju lutem, ju pergjerohem (po te doni naj lek na thoni) t'a veni kete ne faqe te pare si thenja e kohrave!

 Flm per konsideraten.

Ben mire te mos hallakatesh neser. Kap nje flamur dhe ec ne proteste! -S.SH

Hehe Gjembi...e ka lezu ke Zeri i Popullit (edicioni i se Henes, 1 Maj 1973) qe ne boten kapitaliste grate e puntorve merren me force nga boss-at e kapitalizmit te degjeneruar Amerikan...zezot dergohen per te pastruar fushat me mina ne Vietnam...dhe qe sot proletariati Amerikan doli ne proteste kundra Imperializmit dhe ne solidaritet me Republiken Populore Socialiste te Shqiperise (me portrete te Shokut Enver bile), por protesta u shtyp ashper nga agjent te paguar te neo-nazimsit dhe mercenar te tjere.

Gjembi nuk e dije ti qe ne (sidomos Toko-ja njehere) na i ka ven kapitalizmi cizmen ne gryke? Lum ata qe jetojne e punojne ne Diktaturen e Proletariatit.

Rroft Partia!

Shpresoj te mos politizohet. 

S'ka gje qe nuk politizohet. Cdo 1 Maj ne shqiperi pjesa me e madhe e "tubimsave" jane antar (dhe nipcet) e partise se Nexhmije Hoxhes.

Dhe mos na trego punetoret ne bote se te gjithe kemi televizor ne shtepi dhe e shofim qe po djegin perdite cdo gje qe e u del perpara se i kane kthyer ne kafshe pune.

Ma ngece biskoten ne gryke mi dreq...se isha duke ngrene! haha...

1 maji nuk eshte dite feste!Padyshim qe jo.

1 maji eshte dita e hapjes  fushates se Mjaftit,qe mbeshtet G99, e cila mbeshtet PS e Rames."Ketu nuk ka propagande partiake,ketu nuk ka orvatje per te marre vota".

Hahahaaaaaaaaaaaaaaaha.Ej cuna e goca te mjaftit,anetare te PPU, genjeshtrat dhe propaganda nuk duhet te jene pjese e ketij blogu,jo se eshte e ndaluar te thuhen,por fyeni inteligjencen e pjesestareve te tjere,sa me seriozisht i thoni aq me komik beheni.Hahahaaaaha

ps:edhe n.q.se jeni vertet serioz ne iniciativen tuaj,me duket qesharake,qe problemin e skllaverise(proletareve),ta zgjidhni duke argetuar sklleverit(proletaret).

 Nisma eshte e mire, biles e nevojshme ne ate vend ku per çudi te gjithe dukeshin si te droguar/te pergjumur. Uroj qe te jepet nje njoftim ne shtyp/media, per me shum solidaritet.  Eshte per te ardhur keq qe gati 30% e popullates se rritur eshte e papune, dhe eshte pikerisht kjo papunesi qe i çon çmimet e sherbimeve te veçanta shum me larte se ketu ne perendim. Ti merr p.sh. nje elektriçist, hidraulik, tarracier, per sherbime ne shtepi dhe veçse kur ai te kerkon per 1 ore 10 euro (tamam si ne perendim) dhe kur ti belbezon per çmimin e larte, ai te thote se eshte i papune, se ai kete rast pret per tu ushqyer. 

nuk ka per te patur njoftim ne media, mediat jane te kontrolluara deri ne detaj nga rama & berisha, ndersa ne kemi dale aty pikerisht kunder politikes qe po zhvillohet, nje politike joperfaqesuese, qe nuk paraqet as zgjidhje, as alternativa per krizen,papunesine, strehimin, kushtet e punes, pensionet, asistencen etj etj etj.

varya! neser do te rrime pa pune, edhe keto nuk mjaftohen me plot festa fetare e politike tashm edhe nje per punetoret. sa me na lane te shpia nje dite te humbme.

varya.

te angazhohesh ne te mire te komunitetit eshte pune shume e rendesishme, pasi ndryshe do te perfundonim keq

po ta sqaroj edhe nje here, nuk jane vetem ata te konfederates, jane dhe disa grupime sindikaliste rivale, te cilat as qe duan t'i shohin syte konfederates. sindikalistet jane te fraksionuar, po jo per faj te tyre!

e nese punetoret jane vegel te njerit apo te tjetrit, faji eshte i atyre qe i perdorin, dhe i mediave qe ushtrojne trushplarjen!

Jo kjo eshte hera e pare qe po ma sqaron shoku proletar, po nejse, a nuk na i tregon se kush na qenkan keto "grupimet sindikaliste rivale", sepse me aq sa di une, dy jane grupimet sindikaliste rivale; Konfederate e sindikatave, qe ka si drejtues nje militant socialist dhe Sindikatat e Pavarura qe kane si drejtues nje qe eshte afer PD-se. Ky i fundit do te marre pjese?

Protesta e neserme, jo me shume se me 50-60 pjesemarres, do te jete nje shesh ku militante te PS-se, si ai i Konfederatve dhe militante te G99 si ti ose ndonje tjeter, do te beni propagande politike, kaq eshte e gjitha.

Sa per diskutimin e "punetoreve vegla", na ndane nje det i tere bashke. Kjo propagande marksiste eshte e dale boje.

Te gjithe pronare apo te gjithe punetore nuk do jemi. Dikush do jete pronari dhe dikush do jete punetori qe paguhet per punen qe ben.

Gjetja e fajit tek mediat, tek dikushi qe i perdor, eshte tipike e te majtes markiste. Kaq te keputur menderisht qenkan keta punetoret qe i perdorkan kaq eger?

ia vlen te jesh fetar e te falenderosh zotin vetem qe na ka vene nje det ne mes, po sa per sindikatat te njoftoj qe s'ke piken e haberit. njihke vetem dy bashkimet me te mediatizuara. qe te te jap nje shembull, neser do te jete aty sindikata e minatoreve, qe nuk jane pjese e asnjeres prej ombrellave qe permende, sindikata e pensionisteve e isa gorices, qe prape nuk eshte pjese e asnjerit rrjet qe ti permende e keshtu me radhe. kur s'di pyet, mos poho rrena!

 

protesta e neserme mbetet per t'u pare, por sa per njoftim, vetem nga rrethet po vijne tete autobusa me sindikaliste, pra kalohet pragu i 60-shes tende optimiste.

 

Ne me G99 nuk kemi asnje lloj komunikimi, dhe i kemi kritikuar haptazi zgjidhjet e tyre, me bashkine e Tiranes nuk kemi asnje marredhenie, madje ata s'na kane dhene as leje per podiumin qe do te ngreme neser, nderkohe qe ne edhe ne retoriken tone nje pjese ia kushtojme mungeses se alternatives se PS ne fushaten zgjedhore! jo se dua te te bind, po sa per te te treguar qe je nxituar dhe e ke leshuar paragjykimin pa shenjester.

po natyrisht qe per ty s'mund te jesh asgje tjeter vecse militant, sepse jeten s'e sheh dot ndryshe. ti dhe ata si ty e kane te ardhmen domosdoshmerisht te lidhur me kesisoj gjykimesh. ju prifte e mbara!

askush nuk te tha se duhet te kete vetem punetore e jo pronare, perkundrazi, le te kete dhe punetore dhe pronare, por pronare materialesh e mjetesh, jo pronare shpirtrash e jetesh.

Atehere, protesta eshte thellesisht politike, pasi Sindikatat e Pavaruara nuk do te marrin pjese. Jane vetem sindikalistet qe kane nje afri dhe perdorim, me raste dhe keqperdorim nga e majta.

Sa per njohjen e grupimeve sindikaliste, pa pretenduar qe kam njohuri te thella deri ne fund te detit, por i njoh shume mire dhe ja ku po te them qe sindikata e minatoreve eshte pjese e Konfederates, megjithese edhe vete minatoret jane te ndare.

Ai grupimi i pensionisteve, qe ka aleance zgjedhore me LSI, nuk konsiderohet si Sindikate/Union.

Dhe ja ku po ta perseris, qe ky eshte nje aktivitet politik jo edhe aq i kamufluar i PS dhe G99.

Faktet? Pjesemarrja e nje pjese te sindikalisteve dhe lidhja Mjaft/G99. Kritikat e juaja per G99 jane vetem lustra. Denoncim, zoteri, denoncim i atyre qe keqperdoren ate levizje, atehere je i besueshem.

Per ta mbyllur, me vjen keq por ju ka kaluar ora. Raporti pronar-punetor nuk eshte ai i kohes se Marksit zoteri. Tani kemi edhe term me te mire, punedhenes-punemarres. Ben punen, paguhesh, punedhenesi jot, ai kapitalisti merr fitimin e tij. Pershtatjuni kohes se jeni shume mbrapa.

ulu lexo per denoncimet o i panjohur

saktivista.blogspot.com

sa per sindikatat, edhe pse mendon se gjithcka mund ta gjesh ne google, dije qe nuk jane vetem ata te konfederatave. ata te gezim kalase, meqe e paske aty merakun, jane ftuar, dhe vetem disa prej tyre do te vijne. zgjidhja eshte e tyre, ne nuk i detyrojme, as nuk i paragjykojme, ne fund te fundit kane politiken e tyre, dhe perfaqesojne ate cka kane zgjedhur te perfaqesojne. por nuk jane lene menjane, nuk i ka perjashtuar njeri.

naten e mire, shpresoj te te jete shkundur sadopak bindja jote rrenjethelle qe te gjithe jane te blere, dhe te gjithe jane te keqij e te perdorur. nese jo, join your "grup" ketu te peshku

Nje sekonde: po ja qofte kjo proteste dhe politike, qofte dhe ne emer te Ps, G99, mjaftit, minatoreve, proletareve, a ku di une, ku eshte problemi ketu the speaker? ti po flet si kodra pas bregut o njeri! a e ke pare ne ç'gjendje eshte katandisur Shqiperia ore? Te dalesh neser te protestosh, do te thote ne rradhe te pare te jesh shqiptar, te duash vendin tend, te duash njerezit e tua, dhe te duash vetveten, sepse nje tufe alabakesh, morracakesh, barbaresh e kane zaptuar atdheun e po ja shesin serbeve e po ja shesin grekerve. Atje duhet te shkojne te gjithe! Po u beka problem se do te jete politike, mjafti shume gabim e ka me keto komplekset, po ore ajo do te jete proteste POLITIKE, sepse do ngrihet polis'i kunder barbareve zaptues!  

Ti je out of the picture o mik, edhe qe dukesh qe je i kufizuar ne kete debat.

Nese duan ta bejne politike protesten, t'ju sherbejne partive te majta (sic po bejne ne fakt), nuk kam asnje kundershtim, vetem te mos pretendojne apolitiken, djegjen e shpirtit per punetoret etj. dhe ngritjen e zerit se punetoret jane keqperdorur deri tani nga e majta dhe e djathta.

Ti je i sinqerte, te respektoj ty.

Hajt tani, enderra te bukura.

"ju dukeni qe jeni te majte", "ju dukeni qe jeni me ps, me g99", "ti dukesh qe je i kufizuar" dukesh dukesh dukesh, kurse ti nuk dukesh, por ti JE tmerresisht shume paragjykues! kur hyn me paragjykime ne nje bisede, normalisht tjetri e ka per detyre te te thote, ik mbushu!naten dhe ty!

Pse jo i lexojme, ishallah ma mbushni mendjen.

Naten dhe good luck tomorrow!

Dmth, jo vetem qe paska punetore por edhe keta paskan sindikata ?!

WOW. WOW. WOW.
WOW. WOW.
WOW.

Teme shume e bukur, 5 yje, me 5 cepa, of course.

Ll - 30 Pri 2009 - 2:39pm

 

Gjembi,

Protesta organizohet ne bashkepunim me Konfederaten e Sindikatave te Shqiperise. Nje mbeshtetje e ka dhene edhe Fondacioni Friedrich Ebert.

Pse vetem Konfederata? Po Sindikatat e pavarura ku jane?  Apo ato jane kunder 1 Majit si feste se nena te tyre parti (PD) nuk e njeh 1 Majin si feste. Ndersa nena parti e Konfederates e njeh 1 Majin si feste dhe prandja dhe ajo feston bashke me moteren e vogel  Mjaft

si perfundim, kushdo qe ka ndermend te kerkoje te drejtat qe i perkasin, kushte me te mira pune dhe me shume dinjitet ne pune, kushdo qe eshte lodhur duke mos gjetur dot pune, kushdo qe detyrohet te punoje ne tre pune e serish nuk ia del te mbijetoje, kushdo ka punuar gjithe jeten dhe nuk arrin te bleje as ilacet ne pleqeri, kujtdo qe me rropatjet e veta nuk po ia del te paguaje kredite, kujtdo qe ka filluar jeten martesore prej dhjete vjetesh e gjithsesi nuk ka nje shtepi per femijet e tij, kujtdo qe studion duke e ditur fare mire se me diplomen qe do marre nuk do te mberrije te punoje pervecse kamarier, kujtdo qe eshte ne zyre e abuzohet intelektualisht duke marre urdhra absurde nga shefa, pronare, kryeredaktore, administratore, drejtore idiote qe i ka sjelle ne krye nje vale perverse 20 vjecare, pa dallim perkatesie partiake, lokale, dialektore, pa dallim identitetesh politike etj. le te dale dhe te jape mesazhin e vet per veten, per kolegun, per familjarin, per fqinjin, dhe per gjithe shoqerine!

ne 11:00 te partizani i panjohur, pa u trembur nga voyeret qe dine vetem te komentojne iniciativat e te tjereve (ata e kane gjithmone dicka per te thene, mbi te kuqen, mbi blune, mbi te bardhen, mbi te zezen, mbi rete, mbi diellin, mbi ylberin etj).

por fyeni inteligjencen e pjesestareve te tjere,sa me seriozisht i thoni aq me komik beheni.

Ohuu dhe ti! Na flet per inteligjence ne nje teme per MJAFT-in. Me duket se po na e fyen ti inteligjencen smiley Kjo teme per argetim eshte.

Nisma eshte e mire, biles e nevojshme ne ate vend ku per çudi te gjithe dukeshin si te droguar/te pergjumur. Uroj qe te jepet nje njoftim ne shtyp/media, per me shum solidaritet.  Eshte per te ardhur keq qe gati 30% e popullates se rritur eshte e papune, dhe eshte pikerisht kjo papunesi qe i çon çmimet e sherbimeve te veçanta shum me larte se ketu ne perendim. Ti merr p.sh. nje elektriçist, hidraulik, tarracier, per sherbime ne shtepi dhe veçse kur ai te kerkon per 1 ore 10 euro (tamam si ne perendim) dhe kur ti belbezon per çmimin e larte, ai te thote se eshte i papune, se ai kete rast pret per tu ushqyer.

Pjer une gjithmon per ty kam menduar se je njeri me potencial...se zakonisht e shikon problemin por ralle here e gjen zgjidhjen. S'ka gje...hapi i pare eshte te shikosh problemin, dhe eshte hap shume me i madh se hedhin kta organizatoret tubimsa.

(fjala "tubim" duhet ndryshuar ne kuptim tani qe MJAFT-i e ka huazuar dhe e perdor per te pershrkuar protesta me 24 pjestar)

Tani zoti Pjer problemet qe ngre ti qendrojne...te gjitha. Gjithsesi problemi eshte se zgjidhja nuk qendron ke kto lloj aventurash...femijnore (ja dhe nje fjale tejter qe zakonisht permendet ne temat e MJAFT-it...dhe jo rastesisht).

Shqiperia si gjithmon dhe si cdo shoqeri primitive e pa-avancuar agraro-osmanllie (pra si cdo shoqeri qe eksperimenton me forma primitive populizmi te tipit "1-Maj&quotsmiley...di vetem te "ulurasi" (si posteri) qe "NE DUM BABEN!". Pra vetem te ulurasi, ne dum pune, ne dum sigurim social, ne dum kushte pune etj etj etj. Dakord. Edhe cfar u arrit pastaj? A eshte kjo zgjidhje? Kuptohet qe s'ka nevoje per shpjegim me te thelle qe kto mbeten si aventura femijnore.

Problemet e Shqiperise jane problemet e kohes, e natyres se ekonomise Shqiptare, e natyres se zhvillimit te shoqerise Shqiptare, e natyres se perceptimit te njerzve, e natyres se investimeve dhe te vet modelit te ekonomise Shqiptare.

Kur ke nje ekonomi qe ne 90% te rasteve funksionon ne baze te nje biznesi familiar ose te vogel, ose te ndonje ndermarrje te vogel semi-primitive...eshte pak absurde qe te flitet per "kushte pune".

Dhe aq me teper eshte absurde kur kemi te bejme me "tubista" te organizuar nga MJAFT-i apo nga "Sindikatat" ne Shqiperi. Fjala Sindikate ne shqiperi eshte dicka aliene dhe qesharake. Jane ne shumice gogla politike. MJAFT-i s'ka nevoje per pershkrim...Aq me teper qe kemi te bejme me njerez qe po ti pysesh...mbase nuk mund te te thonie edhe 1 nen te Kodit te Punes se Shqiperise.

------

Pjer...vit per vit populistat primitiv te tipit "muzike aktiviste" dalin dhe bejne "protesta" te kti tipi neper bote. Dhe vit per vit...asgje nuk del nga kto protesta. Besoj se mbas 150 vitesh "proteste" do ishin lodhur smiley Aq me teper ne Shqiperi ku s'kan me lezet kto budalleqe.

Nese doni te krijoni pune dhe standart me te larte ne Shqiperi...shkoni e beni ndonje investim. Mos i hidhni paret per vezet qe do thyhen neser ne "tubim".

 

--------------

kujtdo qe eshte ne zyre e abuzohet intelektualisht duke marre urdhra absurde nga shefa, pronare, kryeredaktore, administratore, drejtore idiote

Ma ngecet ne gryke beshtymen...Ca te thush me teper! Shakaxhinj te medhenj,

Kujtova se allenca e fundit politike të kishte lënë pa fjalë (shumë kohë që s'dukesh smiley ), por po e shikoj që paske qënë vetëm në një pausa di rifflessione... dhe qënke rikthyer edhe më i hidhët se më parë smiley

Ka Kapitalista Shqiperia ?

 Ka Uzina,Fabrika,Porte,Transporte,Kantiere ,madheshtore?

Ka shume puntore qe punojne nga mengjezi deri ne darke ,jashte orarit?

Ka njerez qe punojne ndeshmerisht ,dhe paguhen ndeshmerisht?

Ka shume puntore te kualifikuar,dhe inteligjent ?

 Po pati, do te protestojne,po spati do te bejne sikur protestojne!

Por me qe shteti yne dhe puntoria, eshte gjysma gjel gjysma pul,edhe kete vit do te kete feste,ne qytet ,kurse ne fshat mbremje vallzimi!!

Gezuar ditlindjen Blendi.Kontibuti juaj dhe i G99 eshte i mirepritur. Well done.

1 maji eshte dite proteste,jo feste o popull!

pershendetje more!

si kaloi sot mitingu?

se dite feste sot helebete s'ishte as autobuza ketu se ne nje qytet komunsit jetoj une. po prape si per inat sot shkova ne pune. kam ndenjur ne shtepoi per te gjitha llojet e festave (jo se kam deshte, me kane lene) dhe sot kam qene ne pune (jo se s'desha me mitingu por me thirren). po s'kishte autobuza more jahu. sa inat?

si kaluat sot mire!

te gjitha revolucionet jane romantike per perkufizim thoshte radioja e makines sot ne mengjes, dhe me erdhi mire e mendova se edhe sot i keni pase mundesite me gjujte plot. sa inat, une ne pune...

hajt gezuar nje majin te gjithe punetoreve!

 

Cfare koecidence.Blendo u bofshim jo me shume dhe jo me pak se 100 vjec.

Sic ta pata thene dhe para nje muaji,dite shiu sot,keshtu qe dite me te mire per tu bere tape nuk ka,kemi sebep mor vlla.

A ka dikush foto ose video nga protestat e sotme në Tiranë?! Në qoftë se ka dikush është mirë që ti vendosë ke peshku... 

Vallaj peshkaqeno ne krahasim me ditet e tjera aty tek partizani i panjohur ishin shtuar diku aty tek 30 veteshi por per te kerkuar pune apo per te demostruar kete nuk e mora vesht.

Honig

Mos do të thuash se protestuesit kanë vendosur kandidaturën për deputet dhe kanë frikë të protestojnë kundër qiviriut

Me thoni si shkoi sot mitingu/protesta/demonstrata?

Per ata qe kane ditelindjet sot: GEZUAR dhe u befshi plot 100 vjec!

Ka nje proteste ne Londer pasdite nga ora 4 sot, por une jam ende ne tren dhe me duhen edhe 2 ore te kthehem ne Londer. Prape sikur kam frike te vete ne proteste se mos me ngjitet gripi i derrave (pastaj thelle-thelle s'kam as per ca te protestoj). Apo s'eshte nje dite e bukur sot dhe sikur s'i shkon te protestohet.

pastaj thelle-thelle s'kam as per ca te protestoj

Haha! S'ka gje se do te te gjeme nje gje. Ka gjithmone aresye te mira per te dale ne proteste.

Hajd Sol hik fshiju gjekundi se ta pam protesten madheshtore ke Top-i...E paskmei pat gabim te gjithe. Ne fakt kishe plot 100 veta ke "tubimi"...dhe si gjithmon nuk mungonte fotografia e Komandantit Legjendar (ajo parrulla "Rrofte 1 Maj" qenka e fort fare. Mbase ai do jet Blendi smiley )

Ca proteste...edhe per standartet e MJAFT-it duhet te keni turp.

Ne fakt te pakten ja morret "protestes" se ZMK-es (grupi rival...lol). Vetem Altini kishe dal ke ajo...kishe sjell dhe nja dy uturak me vete (se mos e zinte rruges)

o daje ke pa partine komuniste, 100 ishin vetem ata!!! megjithate me ty s'ia vleka me fol o grup se qenke i kokrra legenit, burre pa bole!

Ta gezoni festen e 1 MAJIT, edhe ata qe e kane ditelindjen ta festojne edhe ata, te behen sa te kene dore edhe kembe, se po si paten me mire te mbyllin syte se si do njeri neper kembe. Ishalla jeni kenaqe te gjithe sot, se e keni pase pushim, ketej nga ne punohet si gjithmone nate e dite. Gezuar festen, harmoni gjithmone dhe mos u zini eshte apo jo feste 1 Maji.

I nerum sol-nocturnus..vre punen mos bjer pre e provokimeve. Ketyre edhe ne tastiera u ka hyp semundja e hardallosjes le mo ti kesh perballe ne rruge.. smiley Nuk ikin jo mcifen...dhe presin ca kohe te tjera ( pasi tua siguroni) te dalin ne balle me thirrje Fitore ,Fitore, Rrofte Liria! smiley . Jane model i stersterster njohur dhe nuk ke nevoje te merresh me shume sqarime aq me teper me nxefje...Si thone kur te kafshon nje qen nuk do ti pergjigjesh edhe ti me te kafshume! Nuk ja vlen! Ja vlen me shume PROTESTA qe bete dhe sidomos nje urim per Blendin ..Numrat vijne gjithmone duke u rritur .

Sipas kesaj logjike i bie qe ne 28 Nentor te fillojme luften me Turqine...o Blend me mire thuaje hapur qe kjo eshte levizja e rradhes ne krah te Erionit dhe Edvinit.

po si perfundim ta marin vesh doli njeri per proteste nga ju sot???

Lefter dolen nja 100 veta pra. Ne pritje te fotove super-interesante te Sol-it...ja ku ke ca nga une smiley

Problemi me i madh per mua eshte se i kishin zene vendin atyre te papunve qe vertet rrine per hall ke Partizani. Ti shikoje ke Top-i...ata te shkretet e papune rrinin ne buze te rruges ne pritje qe te iknin "gocat" me taka te larta dhe gjyshot qe i kishin zene stolat. Gjynaf per ata...

Problemi me i madh per mua eshte se i kishin zene vendin atyre te papunve qe vertet rrine per hall ke Partizani

Eh mer Grup qe te qan zemra per te papunet smiley

 

Pse s'i shoh dot fotot?

Mos ta kane bllokuar linkun?

E verteta eshte se 1 Maji duhet perkujtuar dhe jo festuar.

Fatkeqesisht kete monopol e ka marre e majta dhe kjo e ben kete feste te politizuar.E majta kujton se akoma eshte koha e xhaxhit dhe inkurajon popullin jo ne mitingje apo demonstrata,por ne piknike!!!

Ne SHBA nuk festohet apo perkujtohet 1 Maji.Vetem disa unione e perkujtojne me trakte.

Ne Shqiperi 1 Maji duhet perkujtuar jo me piknike por me demonstrata dhe protesta ku te kerkohet zgjidhja e halleve te perditeshme nga qeveria qe fuqi.Te majte dhe te djathte duhet te protestojne bashke.Sepse ka disa halle qe i kane te dy krahet dhe per kete duhet te bashkohen te pakten per kete dite.Keshtu 1 Maji do te kete tamam kuptim.

Te pakten Solodarnosc ne Poloni sot nuk e ka feste por proteste,pavaresisht se ne qeveri jane njerezit e Solidarnosc.Merrni shembull nga Polonia dhe mos kaloni ne vajtime dhe mjaullima enveriane!

Dalja tej kodrat e liqenit dhe ahengu atje, te lene te kuptosh se cdo gje shkon vaj ne kete vend dhe ata qe ankohen jane qarramane te bezdisshem.Ndoshta ashtu eshte e verteta.

 

Grup, meqë je ktej vërdallë... tani po shikoja që e kam akoma faqen me njëkoment të fshirë nga "fshesaxhiu"... ta bësh tjetrin që të nxjerrë ato fjalë nga goja do të thotë që ke qënë dhe je tejet acarues me disa lloj qëndrimesh në disa tema të caktuara.

Vërtet që ai kishte dalë nga binarët, por edhe ti ama... nuk di kur duhet edhe të heshtësh nganjëherë.

Si perfundim sa vete moren pjese ne proteste? Pata vene nje bast me Solin qe pjesemarrja nuk do te shkonte me shume se 50-60 njerez, gjithmone duke treguar tolerance te madhe per numrin.

Problemi me i madh per mua eshte se i kishin zene vendin atyre te papunve qe vertet rrine per hall ke Partizani. Ti shikoje ke Top-i...ata te shkretet e papune rrinin ne buze te rruges ne pritje qe te iknin "gocat" me taka te larta dhe gjyshot qe i kishin zene stolat. Gjynaf per ata...

 Grupo, po kjo pamja qe qesh ti,eshte "Kapitalizmi" primitiv i Shqiperise,ndryshe nga ai ne bote!..po ndryshe fare,fare!

Keshtu  i bie qe, ti, te qeshesh me nje produkt ekonomiko-social te deformuar  ashtu sic e shikon ti protesten ne diten e 1 Majit ne Shqiperi.,tek Partizani i Panjohur,...dhe nuk e kupton se ai nivel proteste tregon se sa i fuqishem eshte Kapitalizmi Shqiptar, krahasuar jo me larg ,por me fqinjet rreth e rotull!

Dmth ajo proteste tregon faqen e zeze te kapitalizmit qe ndertoi idhulli jot i zemres, qe te kalene atje larg ne mergim! ...

Blendi gezuar ditelindjen.

Tu befshin vite cdo njeri qe kishte dale ne ate protesten e 1 Majit

Ishin ndo 100 veta apo jo smiley

 Muzike aktiviste per edrus

Blendi, nuk e dija qe kishe ditelindjen. Edhe 100.

Peshk, dje në Piazza San Givanni në Romë mund të merrje pjesë në koncertin më të madh të europës (gratis... ofronin sindikatat).... 800MIJË vetë... Dhe të dëgjoje disa tekste këngësh, Internacionalia të dukej këngë për yllka smiley

Te percmosh realitetin shqiptar, t'i rrish anash me buzet perveshur, eshte te mos kuptosh sa shume pjese e jotja eshte cdo deshtim i kesaj shoqerie per te qene nje shoqeri e mirefillte.

tropizma - 1 Maj 2009 - 7:28am

ed ne fakt do te ishte mire po te kishte nje pankarte, nje fjale te shkurter, edhe per gjithe ata punetore shqiptare emigrante qe e kane mbajtur me buke te papunin shqiptar gjithe keta vjet.

e - 1 Maj 2009 - 7:39am

Shkruajeni, pa frikë dhe me gërma të mëdha: PUNËTORËT NË EMIGRIM JANË ME JU NË TUBIM

e firmosur (të paktën) nga një prej tyre... dmth unë Smile

 

Tropizma, a e shkrujtët pankartën për emigrantët?

P.s: Mos u merr me studenta ... që mendojnë akoma se ç'fluturon hahet dhe ato që nuk mund t'i hanë dinë vetëm t'i pështyjnë

blend, o moderator shembullor, u befsh 100 vjec !

Grupo, po kjo pamja qe qesh ti,eshte "Kapitalizmi" primitiv i Shqiperise,ndryshe nga ai ne bote!..po ndryshe fare,fare!

Keshtu  i bie qe, ti, te qeshesh me nje produkt ekonomiko-social te deformuar  ashtu sic e shikon ti protesten ne diten e 1 Majit ne Shqiperi.,tek Partizani i Panjohur,...dhe nuk e kupton se ai nivel proteste tregon se sa i fuqishem eshte Kapitalizmi Shqiptar, krahasuar jo me larg ,por me fqinjet rreth e rotull!

Dmth ajo proteste tregon faqen e zeze te kapitalizmit qe ndertoi idhulli jot i zemres, qe te kalene atje larg ne mergim! ...

Artian une jam 100% dakord me ty. une nuk po qesh me ata te mjerret qe prisnin anash rruges qe te iknin "gocat dhe cunat" me taka te MJAFT-it dhe ti hapnin perseri vendin e pritjes...

Une e them qe ta marrin vesh mire kta MJAFT-oshat se sa qesharak qe behen.

Kuptohet qe kalitalizmi ne Shqiperi eshte primitiv. Prandaj duhet te behet...si bota moderne. Dhe kjo behet nepermjet shume gjerave te tjera...pervec budalleqeve si kto "protesta" 30-miutshe.

Une nuk po qeshja...me keqkuptove. E thash per te bere kontrast mes atrye qe vertet kishin nevoje...dhe atyre qe dilnin per piknik ne shesh me portrete te Xhaxhit Enver.

Pathetic (per ata)

PS: SOL i dashur...presim fotot e tubimit madheshtor. smiley

vetem doktori i enverit ngeli pa ardh, se do ishim bere te gjithe te kuq. po doktorit te enverit i falet, se ishte i zene, po merrej me sigurimin e vazhdimesise se tradites se ndritshme...

I nderuari dhe ster-nderuari SOL...ke LSA-ja ka afershist 10 foto te Partizanve pensionist me fotografi te Komandantit Legjendar, dhe 2 fotografi te ca kalamajve Rome ne nje karroce (te improvizuar nga nje arke birre). REALLY?? heheh...

Megjithate...nuk keni ju ASPAK turp qe dilni ne nje "turme" 100-vetshe krah-me-krah me Hysni Milloshin, Nexhmije Hoxhen dhe te rrjedhur trute te tjere? Apo mes tyre ndiheni me rrehat?

Gjithsesi me beri per te qeshur kjo idiotizma e rradhes.

"cfar do besh kte 1 maj? Mos bli asgje! Mos shit asgje! Mos puno!"

Ca te thuash me teper. Me ke lene pa fjale...se kam ngordh tu qesh.

PS: ne "flete-rrufe" ora eshte 12:00. Nderkohe ke Peshku e ke ne oren 11:00. Mbase ka qen kjo aresyeja per deshtimin kolosal te "tubimit te vitit"? Njerzit erdhen me vonese? smiley

PPS: REALLY?? Ato ishin fotot qe doje te na tregoje? Fotot e mia ishin me te bukura.

PPPS: Qenka be si shume bucko Lerati vetem me "buk e djath" smiley haha...

une te kuptoj ty grupi. ajo qe nuk kuptoj eshte pse ke zgjedhur kete menyre te qeni ne kete kolektiv - sepse besoj se ke nje fare zgjedhjeje. me akuzonte mua dikur dikush ne kete ambient, me duket permetari, per perdorim te pasinqerte te fjales dhe argumentit. per cdo gje qe shkruan eshte mire te mendosh: ku dua te arrij? a po punoj per kete?

ne rastin konkret, te shash cunat e mjaftit (se nuk pashe shume goca smiley) ku te con? e ben nga dashuria e madhe qe shqiperia 'te behet', qe te ngrihet ajo infrastrukture njerezore-institucionale qe ti te jesh me krenar per vendin tend dhe te te duket e mundur te kthehesh nje dite? nese eshte keshtu, shprehet dashuria keshtu?

tubimi mund te kishte qene shume me i mire. ju te gjithe mund te kishit ndihmuar.

trop, jemi shkeput mer. S'na e bo me "cerr" zemra per asgjo. Ti e di vete, se "been here, done that".

Vecse nji gjo du me te thon: ka nje proces qe e qujn "argasje lekure" nga jugu. Kjo nenkupton ketu krijimin e vetedijes se sa veshtire eshte te punosh me popuj te ploget nga pipkpamja qytetare, si populli yne. Ne jemi popull fshatar ne thelb (10 vjet Tirane s'bojn dot kushedi se ca) - dhe fshataresia eshte nje mase pergjithesisht pa momentum civil. S'di a shprehem qarte.

Shprehesh qarte. Zemra si cdo organ tjeter kalitet madje ka ushtrime te tera 'kardio' smiley. Dhe qe eshte e veshtire te punosh ne Shqiperi kete e dine me mire ata qe perpiqen praktikisht ketu se sa grupi nga Miluoki (apo Manhatani apo Sonoma Kaunti), sic e dine qe njeriut kryesisht vullnetin per perpjekje i ka dhene perendia. Une them, pesimizmin, mllefin, njeriu eshte mire ta shprehe me rralle. Kritiken ta jape ku duhet, kur duhet, ne menyren e duhur, por sigurisht jo 10 here ne dite ne nje faqe interneti.

Emi une e vuaj akoma shkeputjen por po perpiqem te rilidh fijet. S'di ku do dal.

Une them, pesimizmin, mllefin, njeriu eshte mire ta shprehe me rralle. Kritiken ta jape ku duhet, kur duhet, ne menyren e duhur, por sigurisht jo 10 here ne dite ne nje faqe interneti.

5*

Tropizma e ke seriozisht ti qe me pyt se pse tallem me kta "cuna e goca"?

Cfar fitoj une ne "dashurine time per Shqiperine" duke u tall me kta? Me fal tropizma po me tipa si kta qe cenojne ne cdo hap zhvillimin e ati vendi...vetem duhet te tallesh.

Ti nuk e kupotn qe jane nje qerre me parazitash qe mundohen te kacavirren per te dale ne pushtet nje dite...dhe e bejne kte nepermjet nje injorance, primitivizmi, korrupsioni etj etj qe i ben te turpshem edhe ata qe kemi ne pushtet sot?

Eshte pikerisht se kam "dashuri per shqiperine" qe tallem me kta...se kta e prezantojne veten si "shpresa e fundit"...dhe "fytyra te reja". Nese fytyrat e reja te ktyre nje dite do jen ne pushtet ne ate vend...me thuaj Trop...qe tja heq vizen qe tani Shqiperise. Me thuj qe ta di.

Me fal po mos u tall kot me mua torpizem smiley

Nejse si gjothmon Trop...POPLLI flet vet. Dhe POPLLI heroik foli vet kur nuk doli ne kte "tubim" madheshtor kundra sistemit rroberues te konsumizmit ...hehe

ju te gjithe mund te kishit ndihmuar.

 

S'na ke then pse Tropizma...s'na ke then pse duhet ti kishim ndihmuar? Ndihma ime ishte qe ti tregoja Sol-it qe e kishte ven orarin e gabuar ke posteri...hehe...

vertete kjo ishte afishja?

nen-mesatare!

miremengjes. pse ben pyetje kot? ke dy rruge: o ndihmo te tjeret o bej dicka vete. duke qene se vete s'ben e s'ben gje, te pakten ndihmo atje ku punojne te tjeret.  tani ti duhet te vrasesh mendjen: ka me shume rendesi inat-xhelozia qe une kam per keta apo 1 maji vete? dhe nese s'me plas per 1 majin, c'dua te kjo teme?

grupi kot merresh me keto gjera cause you just don't give a damn. ti ke vetem deshire te gjesh difektet te puna e tjetrit. pfffffffff

hej tropizma, thjesht se dikush "ka qejf" te gjej difektet e mangesite tek "puna" e tjetrit...... kjo nuk dmth se difektet e mangesite mungojne. ti thua se nqs X sheh probleme tek puna e Y, atehere ky eshte problemi i X-it.

  psh shiko afishen e ktyre cunave..... ajo thot "Mos puno!"... as mos shit e as mos bli. Pastaj per eekt vizual ka silueten e nje mashkulli me celes anglez ne dore....... edhe ktu lind pyetja e atij qe e shikon afishen...... ok.... po spunova atehere po kete celesin ca ta bej? edhe ktu pastaj fillon ti dhemb koka sepse ndihet se ehste fyer ne nje menyre subliminale.

Ne jemi popull fshatar ne thelb (10 vjet Tirane s'bojn dot kushedi se ca) - dhe fshataresia eshte nje mase pergjithesisht pa momentum civil. S'di a shprehem qarte.

Kur te behet fshati si qyteti ,dhe jo qyteti si fshati ,atehere ndoshta mund te themi se vertete do te behet dicka e mire!

Ndersa keta djemt e mjaftit,nuk jane te gjithe parazite qe presin nje dite te dalin ne pushtet,ka edhe cuna te tjere qe kane vizione ndryshe,por eshte e veshtire,dhe ata po perballen,edhe me sfida...

Varianti im eshte qe kur te zgjedhin pllakata propagandistike,para se ti vendosin,dhe qe te kene e fekt,duhet me i gjete ato fraza me kujdes,dhe sipas nivelit te atyre qe duan te bejne per vete,te shkojne neper katune,dhe te degjojne noi Daj cen,ose nai lloj katunari te mencem,se cer dun ata per fshatin e tyre.

Me sa di fshataret,kerkojne ,qe prodhimet e tyne ti shiten,damotja,kastraveci,patatja,patllixhoni,shalqini,pjepri,djathi gjalpi,...Kurse puntoret me sa di ,kerkojne pune,(ata qe spunojne) dhe ata qe punojne,te luftojne per dinjitetin e tyre, per rrogat e tyre,te ulta,per oraret e zgjatura te punes,per ditet e pushimeve ,etj .. ..

Se me ato Parrulla si ""cdo te besh ti per 1 maj?"si do ta "derdhesh voten ti".. jane klamonlliqe!!

Une kam respekt me Mjaftin sidoqe te jete,por ata duhet te gjejne forma te tjera,propagande,qe i pershtaten me shume psikollogjise popllit ton!!

te shkojne neper katune

eh, sju ka lone radhe Edi Rama per ket pune. Qykur nigjoi qe Sala kish fitu ne 2007 neper katune dhe kjo quhej fitore e madhe, vrapoi atje gju me gju me popllin

Me sa di fshataret,kerkojne ,qe prodhimet e tyne ti shiten,damotja,kastraveci,patatja,patllixhoni,shalqini,pjepri,djathi gjalpi,...

Spo i njifke hic katunaret e shqiperise smiley

Por dhe nuk jua paske haberin problemeve te tyre.

 

 

 

Spo i njifke hic katunaret e shqiperise Smile

Por dhe nuk jua paske haberin problemeve te tyre.

Ja, pershembull... katnari i Gerdecit ka nje problem teper te madh: ta bej shtepine "perdhese" 4 apo 5 kateshe?

me mua apo me ariun ishe ti, se nuk e mora vesh ?

Te betohem qe s'e kisha me tifozllik! smiley Thjesht shprehja jote me solli ne mendje ato "shtepite perdhese" 5-kateshe te Gerdecit, ose me sakte, te Marqinetit. Mund te shikohen nga autostrada, prane Vores.

Dhe tani... me erdhen ne mendje edhe ato "marqinetareckat" e veshura e te pispillosura si per bllok. Ne nje fare menyre edhe kjo ka te beje me kastravecin dhe me domaten, por jo ne kuptimin, le te themi, klasik te fjales.

Desdemon ti e di me mire,ate pune,..

..po une keshtu e menova,dhe menimi im ishte personal,por ti e kape, mendimin tim si lidhje"me ate gju me gju me popullin"!

Po edhe ti e paske nje vide ne tru qe sa here,qe shikon nje gje te ngjashme,e lidh shpejte me memorjen e "kalume"..por disa gjona jane te verteta,kur ska perputhje..

Paskan ndryshu problemet e fshatit, ishanlla,zoti ty te degjofte!!

Analogjia eshte shume e forte dhe smundem te mos e bej. As mund te genjej qe shfaqja e Edi Rames ne mbare katundet e shqiperise eshte krejt patetike dhe ne vend qe ti rrise pike, i ka ulur. Dhe ky nuk eshte vetem menimi im ore shoku.

Problemet e fshatit nuk mund te permblidhen ne shitje te koqeve te domateve dhe misrave. Keshtu ofendon pjesen me te madhe te popullsise shqiptare. Ate qe eshte realisht fshatare me gjithe te drejtat dhe privilegjet.

Ai citati te cilit ti ju referove, nuk e kishte llafin per kete kategori.

Por nejse, aq me pak zgjidhen problemet e fshatit shqiptar duke bredh katund ne katund. Po keshtu dhe njohja me problemet e katunareve, per mua ska nevoje per LIDERIN E MADH te sorrollatet  neper shqiperi ne lloj lloj katundi. Cdo parti dhe organizate politike ka strukturat e veta informuese. Dhe nuk besoj xhiroja neper katunde e ben nje lider me te mire. Hic fare madje.

Lideri, apo kryeministri i neserm, apo udheheqesi dhe frymezuesi i politikave, duhet te veproje ne menyre energjike ne nivel tjeter. Duhet te kete burrnine te ndermarre reforma te medha, te instaloje nxites ekonomike, te perpiqet ti zgjidhe problemet e fshatit duke i pare i cike me lart se shitja e specit dhe domates.

E di qe ti mund te thuash qe katunari po shiti domaten, dmth qe ka infrastrukture, dmth qe ka transport, dmth qe ka nafte pa akcize, dmth qe ka mbeshtetje nga pushteti lokal, dmth qe nuk i kane shit fara te skadume, dmth qe ka lehtesi fiskale, dmth qe ka treg, dmth qe qeveria ka bo maksimumin per tu shit damotja e tij dhe jo e shkjahut. Eh sa shume gjona dmth me tu shit domatja. ...e di e di.

Por per mua ka prape shume probleme qe domatja si prek fare si psh SHKOLLAT, pensionet tmerresisht te uleta, problemet e pronesise se tokes, administrimi i fondeve lokale, asistenca sociale, sherbimi shendetesor, furnizimi me energji elektrike dhe niveli i pagesave te energjise, etj etj etj

nejse mo, se po boj dhe une si eksperte, por vertete qe keto probleme jane kaq te dukshme sa ska nevoje me u mendu gjate

 

 

Aha e mora vesh,kot nuk te thashe qe Desdemona i di te gjitha...

..ja te them nje te fundit,kur thashe ,per shitjen e domates.......kisha parasysh ate politike,qe duhet,per te stimuluar prodhimin vendas,per te punesuar fshatarin,pastaj sigurisht qe prkrahja e nje politike te tille,per ti dhene prioritete produkteve te vendit,fshatare,sigurishte kjo do te shoqerohet edhe me aksesoret e vete,si rruget,tregjet per shitje,standartet e tjere... une bera pak humor, duke thene "katunari" etj por nuk kisha parasysh uljen e tij....!.. por si mund te zgjidhesh problemet,pa i degjuar dhe pa i pare me sy ato,aty ku jetohet dhe eshte problemi!

 Eshof qe e more pak rrugen...,e ekspertes!..

por si mund te zgjidhesh problemet,pa i degjuar dhe pa i pare me sy ato,aty ku jetohet dhe eshte problemi

po mire, pse ekzistojne strukturat, kapilariteti i organizatave te partise, apo ndryshe me thone CELULAT qe PS per fatin e vet te mire i ka trashegu qe nga komunizmi dhe i ka  forcu me shume. Apo jane thjesht per spiunlliqe ?

nejse vari lesht, muhabet koti bej dhe une

Me fal qe po nderhyj. Megjithese jam pjeserisht dakort me ate qe thua, mbi te gjitha me anen "patetike" te ketyre vizitave, nuk duhet te mohojme qe gjate fushatave elektorale eshte mese normale (per te mos thene e detyrueshme) qe lideret e partive te vizitojne te kater cepat e vendit.

ah, po

modeli obama , harrova

ah, c'jeni ftof juve re...

smiley

Sonte empatia 0! C'model Obama?! Model "Fushata elektorale"!

xho hidrauliku pra smiley

..

E di si eshte puna? Si majtas si djathtas, kopjojne ne menyren me te keqe fushatat elektorale amerikane.

Por fundja nga mund te mesojme ne "te shkretet"?

Shkohet tek "Gjuhe me gjuhe me popullin" permes Xho Hidraulikut, qe te mos zbulohen gjurmet.

oh well what can you do... its just human nature isnt it???

miremengjes. pse ben pyetje kot? ke dy rruge: o ndihmo te tjeret o bej dicka vete. duke qene se vete s'ben e s'ben gje, te pakten ndihmo atje ku punojne te tjeret.  tani ti duhet te vrasesh mendjen: ka me shume rendesi inat-xhelozia qe une kam per keta apo 1 maji vete? dhe nese s'me plas per 1 majin, c'dua te kjo teme?

grupi kot merresh me keto gjera cause you just don't give a damn. ti ke vetem deshire te gjesh difektet te puna e tjetrit. pfffffffff

E ke kuptu shume keq kte pune Tropizme...Se pari nisesh nga poziticioni qe '1 Maji" eshte dicka e denje per te protestuar. Qe ktu nishesh nga pozition te gabuar. Se dyti nishesn nga pozicioni se adoleshentet e BOLL-it dhe goglat politike qesharake "sindikaliste", dhe pensionistat e PKSH-es...jane ata qe duhet te protesotjne per 1 Majin. E ke ven re qe s'ka ASNJE...ASNJE person ne moshe pune (le te themi njerez ne te 30-at, 40-at, 50-at)...por ka vetem kalamanj (me taka apo pa taka) dhe pensionista?

Ti nisesh nga pozicioni qe njerez qe shkruajn se "konusmizmi" qenka "sistem rroberues" dhe "therrasin" njerzit qe te "mos punojne, mos blejne, dhe mos shesin"...eshte dica e DENJE per tu mbeshtetur apo ndihumar.

Prandaj s'me kupton fare. Une nuk i kritikoj kot per qef...i kritikoj se veprime te tilla jane idiotizma me brira. Dhe veprimet e ktyre jane si rregull...idiotizma me brire.

(dhe ktu Tropizem bie ne kurthin e disa Shqiptarve qe mendojne se e vetmja gje qe ka rendesi eshte "te besh dicka, fytyra te reja, ndyrshe...etj". Kur te gjitha kto jane idiotizma me brire...atehere s'ka asnje rendesi te "besh dicka". O bej gje ME MEND...o mos bej asgje. Kto jane alternativat...)

Pastaj pergjigja e twintip-it ishte "shembullore"! smiley

for you, for me, for everybody smiley

And it all stems from boredom, gentlemen, from sheer boredom; I am crushed by inertia. After all, the immediate, legitimate, direct fruit of consciousness is inertia - that is, consciously sitting twiddling your thumbs. I've mentioned this before. I repeat, I repeat most emphatically: all spontaneous people and men of action are active because they are dull-witted and limited. What is the explanation for this? Well, it's like this: as a result of their limitations they take immediate and secondary causes for primary ones and are thus persuaded more quickly and easily than others that they have found an indisputable basis for whatever they do and so they are reassured. And that's the main thing. You see, in order to begin to act you must be completely sure in advance that there are no residual doubts whatsoever. But how can I, for example, reassure myself? Where are my primary causes on which I can take a stand, where are my foundations? Where shall I take them from? I practice thinking and consequently every primary cause immediately draws another in its wake, one that is even more primary, and so on ad infinitum.

... Spite, of course, can overcome everything - all my doubts - and therefore it could quite successfully serve instead of a primary cause for the simple reason that it's not a cause. But what can I do it I don't even feel spite...?

... And so you give it up as a bad job because you've failed to find a primary cause. But just try letting yourself be carried along blindly by your emotions, without reasoning, without primary cause, banishing your consciousness at least for the time being: hate or love - do anything but sit there not doing a stroke. The day after tomorrow, at the very latest, you will begin to despise yourself for having knowingly deceived yourself. The result is a soap bubble and inertia. You see, gentlemen, perhaps I only consider myself an intelligent person because all my life I've never been capable of starting or finishing anything. All right, so I'm a windbag, a harmless, tiresome windbag, as all of us are. But what can one do about it if the direct and sole purpose of any intelligent man is idle chatter, that is, deliberately milling the wind?

- Notes from Underground-

Old James Dean Monroe
Hands out flowers at the Shop-N-Go
Hopes for money but all he gets is fear
And the wind blows up his coat
And this he scribbles on a perfume note
"If I'm not here, then you're not here"
And he says, "Call me Miscreation,
I'm a walking celebration"

And it's hard to make a stand

My friend, o lawdy,
Went to take care of her own body,
And she got shot down in the road
She looked up before she went,
Said, "This isn't really what I meant"
And the daily news said,"Two with one stone"
And I say, "Hey there, Miscreation,
Bring a flower, time is wasting"

And it's hard to make a stand

We got loud guitars and big suspicions,
Great big guns and small ambitions,
And we still argue over who is God
And I say, "Hey there Miscreation,
we all need a revelation"

Tropizma...te paska mare era dhe ty.

Naten e mire.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).