Thashetheme

thashetheme....

E pate?

e degjuat?

e moret vesh?

 

kush e pa?

kush e degjoi?

kush e mori vesh?

 

asnje s`e pa

asnje s`e degjoi

te gjithe e moren vesh.

 

 

sikur te isha zot..

sikur te isha zot

do ta beja javen me nje dite

s´do lejoja shiun te binte

s´do e beja boren te bardhe

 

sikur te isha zot

do kishte vetem bore e acar

muzika do ishte pa njgjyre

syve do ia hiqja driten  shkelqyese

buzet do ti beja katrore

 

sikur te isha zot

te foluren do ta kheja ne klithme

te prekuren ne goditje

duart do ti beja me nje gisht

kembet si oktapod

 

sikur te ishe zot

boten do ta ndryshoja

keto 2 jave qe ti nuk je ketu

2 Komente

Meqe jemi te Grass,a eshte perkthyer ne gjuhen shqipe e prej kuj??Cilet vepra te tij??

Milan, flm. Me beri te mendohem ajo fjalia e fundit, "Te gjithe e moren vesh" jo vetem ne kontekstin e thashethemit, por edhe ne kontekstin gjuhesor, te shprehjes "merr vesh". Qe do te thote kuptim, por mund te jete dhe pak subversive. Se mund te marresh vesh edhe pa kuptuar.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).