Thaci: Tadic, eja ne zyren time

Kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci ka ftuar dje presidentin e Serbise per vizite zyrtare ne Kosove. Ftesa u be gjate nje debati ne Cagllavice, ku u debatua per kthimin e pakicave, ne vecanti serbeve. Kryeministri e ka ftuar presidentin Tadic duke mos harruar te permende faktin se Beogradi zyrtar ende kerkon "koken" e tij. "Beogradi cdo dite kerkon pranga dhe qeli per mua. Por une e ftoj presidentin Tadic, qe ne vend te prangave dhe qelive, te vije ne zyren time per nje duarshtrengim, ne zyren e kryeministrit te Republikes se Kosoves, dhe per bashkepunim ndershteteror", deklaroi Thaci.

Duke folur gjate nje debati per ceshtjet e komuniteteve te organizuar ne Cagllavice, Kryeministri tha se Kosova dhe Serbia kane te ardhme euroatlantike dhe nuk duhet te shikohen edhe me tutje si ne periudhen e Luftes se Ftohte. "Eshte koha t'i shtrengojme duart dhe te nisim krijimin e raporteve te mira fqinjesore e jo si ne lufte te ftohte", ka thene Thaci. Kurse lidhur me debatin per kthimin e pakicave serbe ne shtetin e Kosoves, Thaci theksoi mbrojtje dhe mirenie per kete kategori te larguarish. "Cdo pellembe e territorit te Kosoves, eshte atdhe i te gjithe qytetareve te saj, pa dallim etnie. Andaj, pervec fteses per kthim, Qeveria e Kosoves ofron edhe mireqenie dhe mbrojtje per ata qe deshirojne te kthehen ne shtepite e tyre", ka shtuar shefi i qeverise se shtetit me te ri.
 

17 Komente

najs titëll

Veri najs tajtell indid!

Plliz, kip it in majnd thet the pabllishing nuspejper is Koha Jone, veri cllose to the gavernment, end es sac, not egzaktlly in love uith Thaci!

Thej llove to put dhe PDK (of Kosovo) pipell doun, (es the dajing uish of Rrugova) and uot koms to dhe majnd of the llakjs of Aleksander Frangaj uen they uont to hjumiliejt a men?

Uaj, llets mejk fan of his sekshuallity, llets mejk him luk llajk a sisi! 

Veri telling for dhe uej the majnd of thiz hilli billies uorks, dont ju think?

Not tu menshion dhe totall lak of fentezi! 

Hi iz a sisi uidh no qarm at oll! aj akshelli belliv dhet hiz en idiot tu!

Se pari te kerkohet falje publike per masakrat ne Kosove pastaj te pritet nje President i Serbise ne toke Shqiptare(!!! , IF thet shud haepen et oll) Kjo tregon mungesen e respektit per te renet ne lufte, dhe paaftesine per te qeverisur nje shtet! paradoks dhe krize identiteti i Thaqit personalisht!

 

hiz en idiot bikoz Kosova is Albanian because Albanians live there!

 

Baj

Aj hev herd meni resonz uaj sam kosovars dont llajk Thaci (LDK-chiks or ex Yugo-elite mostly), bat jor reson , uaj hi is en idiot is nju tu mi hu follou Kosovo politiks es e hobi! smiley

Ar ju shure thet is uaj Thaci is en idjot?

Bikoz Kosovo is Albanian, because Albanians live there?

Aj uill tell dhis to maj kosovar frends end si uot thej think of this! 

Kip in Tac (Pun intended) smiley 

Mrroklle una qesh m'Kosove vikendin e kalume ene mund te te garantoj qe pershtypja e Braveheart nuk o fare e re por ka kohe qe ky shqetesim ndihet atje. Mund te them qe ka nje vit qe pas pavaresise se Kosoves. E verteta eshte se ne Kosove qeveria e shtyre nga nderkombetaret por edhe nga interesat e ngushta te politikaneve pa asnje lloj aftesie, po punon intensivisht per krijimin e nje kombi kosovar dhe per çrrenjosjen e shqiptarizmes atje.

Si mendon ti se ata qe luftune apo pasardhesit e atyre qe kane luftu me shume se kushdo per KOMBIN tone mund te pajtohen me politika te tilla?

A mendo ti se luftoi kush per ket flamurin me password ne Kosove? kamon djud!

Situata ne Kosove sa vjen e rendohet. Une isha vjet ne gusht dhe tani, dhe gjerat nuk po marrin per mire. Kosova sot eshte ne nivelin e Shqiperise ne fillim te viteve 90. E vetmja gje te cilen e kane te njejte me ne sot eshte paturpesia dhe niveli i ulet i mediave. (ne kete pike kane pesuar nje regresion te madh). Fjala demokraci nuk ekziston. KFOR-i perdoret vetem per te terrorizu njerzit qe mundohe te ngrejne zerin kunder ndarjes se dyte qe po i bejne KOMBIT tone. Po kjo eshte akoma me e keqe se eshte ndarje shpirterore.

Po me nigjove mu, mos u merr me prrallat LDK shok me PD dhe PDK shok me PS, se keto jane fare pa baza politike po thjesht me baza trafiqesh. Edhe ata pak te shkrete ne Kosove qe besojne akoma te te mirat e komunizmit ne Shqiperi, "vuajne" per fajin tone qe nuk pranojme tu tregojme te verteten. Pjesa tjeter ose e ka mbyll ate kapitull e nuk i rruhet per politiken e vogel po shef se ç'qendrim mbajne partite te Tiranes ne lidhje me problemet kombetare, ose eshte kap nga interesa personale dhe mbron kete apo ate qe i intereson personalisht.

Lizander mos ua qa hallin shqiptareve ne Kosove, se nuk jane ne krize identiteti ata. Mendoj qe ty duhet te te shqetesoj me shume gjendja ne Republiken e Shqiperise, si dhe kriza e identitetit qe verehet tek shqipetaret atje. Shqetesimet e tua per Kosoven, sado dashamire te jene, kam frike se e kane burimin diku tjeter .....

ZZZZ ke plotesisht te drejte kur thua se qe gjendja e shqiptarve ne Rep. e Shqiperise eshte shume me e rende se ajo e shqiptarve te Kosoves, persa i perket identitetit kombetar. Por ketu po flisnim per Kosoven ndaj une nuk desha ta  hap ate teme aq te ronde. Sidoqofte une nuk po thoja se shqiptaret e Kosoves kane problem identiteti (perveç disa rasteve ne shtim si plehra mediatike Migjen Kelmendi)

Une nuk e di se cila eshte frika jote ne lidhje me shqetesimin tim, po mund te te garantoj se demokraci ne Kosove nuk ka. A e di se ç'ndodh ne France nqs nje ushtarak me uniforme guxon te futet ne nje konference te OJQ-ve? Vetem prezenca e tij do bente qe te fluturonin disa ministra, se po t'i bente foto çdo njeriu qe merr fjalen do e linçonin ne vend.

Ne kete vend ku KFOR-i di edhe se kur ty te vjen ndonje pordhe me ner teje, askush nuk kapet per djegien e gjykatave e pikave te kufirit apo vrasjen e policeve nga serbet. Pra nuk ka drejtesi reale po selektive dhe pa B...

Per te mos fol pastaj per privatizimet. Une kur degjoj fjalen privatizim, hidhem perpjete nga gezimi se nuk e pranoj dot shtetin si menaxhues biznesi (prona e te gjitheve eshte e destinuar te vidhet). Po atje po privatizohen gjerat ne menyre te tille qe privatizimi i Bankes se Kursimeve apo i AlbTelekomit ngjajne si privatizime te suksesshme (ose privatizime te shekullit per te perdor ndonje shprehje qesharake).

A mendo ti se luftoi kush per ket flamurin me password ne Kosove? kamon djud!

Hihihihi!

Dhis is hou ju get in Mrroklla's gud list! Ju ar maj frend egein! Uellcome bek in the smart pipell's klab. Dhis is not sed sarkastiklli, aj min it! Aj don't ker uen ui disagri hir, as llong as ju du it in e smart uej!

Aj lajk jor xhouk, end aj uill jus it uidhout jor permishion!

Hauever, aj dont pllen to argju ebaut Kosovo's politiks hire! Aj dont nou thet mac ebout it.

Aj uos xhest meiking e koment ebaut the tajtell of dhe artikell end dhe uej dhiis eshols (Koha Jone) implaj dhet Thaci is e sisi! Xhest bekoz hi billongs tu PDK and not tu LDK end bekoz it is noun Thaci did not lov Rrugova end vajs versa. Koha Jone etaks evribodi hu dhej imegin is not Sala's frend! Rilli gret klasi nuspejper thej are raning!

Gud Boj? Lajks uimen!

Bed Boj? Lajks to bring men to ofise!

P.S.

Djud? smiley

Thet is sach a thik french eksent! Dont sej it lajk dhat! Saj duud!

Anles ju lajk to saund french of kors!

I si ma ke dhiiiii ketu ne fun! Po te betohem qi ishte thjesht pune onjoronce e jo deshire per tu duk si frong. Po sa e ronde o kjo puna e gjuhve ketu. Ket muhabet kisha ene me nje koleg ne pune. Ky o Maroken, dhe ka bo nje vit shkolle anej ka lagjia juj. Ene po me thote : "Sa ronde qe jom katandis se ne fillim kur thojsha nai fjale inglisht, e thojsha me theks amerikon. Po tu ma vone ne dukje sikur e bojsha per te shit men, kom fillu ene une tu i thone fjalet me theks frong"  "UOR FOR TERRITORI" kenojshin Sepultura.

Biles ene ne fillim po ta kapesh holle- holle ma ke lli ti mu. Pse me ti kujto se "sherret" e ktushme i mor me vete una? Sikur vertete te zihesha me robt per arsye politike une mer plak, do kisha bo sherr ene me veten. Ti e ke pa se ne çar niveli shkruj une kaihere ne tema politike! A te duket gjo niveli im ai ty? E boj kte vetem prej inotit se do kisha qejf qe ketu te diskutojshim se si t'i permirsojme gjonat dhe jo se si te zhysim nji mut per te ngrejte nje tjeter. Po shpesh kur mrrij una m'temet, temes i ka more muti shalet, ene une kap i te nxefme ene kontribuoj ne dhierjen masive.

Sa per Koha Jone, me duket se u dashka me te pergezu, se paske "ngel" pa halle qe i hap vetes pune me e analizu! hahahahaha

S'ta ka "dhi" njeri! Une  t'thosh qe je prape ke lista e atynve qe hyjne pa rradhe m'diskotekt smiley

Shaka po bojshem! Dje isha me t'mira!

M'pelqeu shume ajo barcaleta me password! Shume e qute, shume e hidhet! 

BTW, mua me pelqen flamuri i Kosoves, dhe e maj nji ke kerri per me diftu solidaritet!

M'u thane miqve t'mi kosovare "se robi munnet me dash dy gra priheri; edhe momen, edhe gruen!" 

Po te rrime shtremet e te flasim drejte, barcaleta ishte shume me qesh!   

Vallahi qofte larg te te mor per ters shakana te tilla! Thjesht m'erdhi tërp nga vetja qe po dukesha si frong. Ne pergjithesi, kush jeto ne Europe si jabonxhi (jo vetem s i jashtem po ene si nga qytet tjeter) e ka shume inot qe ta qujne si venali. Ne Paris o e papame se sa tmerr e kone robt qe tu thush parizien nqs nuk jone. Biles ata qe jone prej verteti (rast i rralle fort ky) i tallim rondshem.

Sa per muhabetin e diskotekes, ik se paske qene delenxhi fare! Pse s'me ke deftu ti mu qe ke hap diskoteke me metal mer firaun? hahahaha

Sa per punen e dashnise per nonen dhe grune, ne parim ke te drejte po ky parimi o shume i rrezikshem ne kete rast. Prit te ta deftoj se ku e kom llafin. Ne kohet tona muderne robi grune e do se e zgjedh vete. Biles, kur je çun me men e zgjedh ene te tille qe ene ajo te ta doje nonen.

Kurse ne rastin e Kosoves, "gruja" jo vetem qe o e imponume e nuk ta do nonen po ajo bo ç'mos qe te te daji ene ty nga nona. Biles ngre ene teorina se nuk e ke none fare e se ti duhet te afirohesh si i rame nga qielli qe te jesh modern.

Te te jap nje shembull konkret. Dy dite para se te shkojsha une atje kishte dale nipi i Adem Jasharit e kish deklaru : "Ne kemi qene Pellazge, me pas Ilire e Shiqptare, tani jemi kosovare e me pas do te jena europiane"
Pra perdoret trendi i integrimit europian (nenkupto levizje pa viza per shumicen derrmuese) per te "shit" si moderne e progresive idene e krijimit te nje kombi kosovar multietnik. Dhe me e forta o qe serbet duhet ta rujne etnine dhe ndjenjen e tyre te apartenences, kurse shqiptaret e kosoves duhet te behen kosovare e te mos e permenin mundesisht fare fjalen shqiptar.

 

Ene nje preçizion te fundit qe mos mor merita kot. Batuta e flamurit me password, nuk o e imja po o barcalete ne Kosove.

Ello Mr Mrroklla, Me giv ju ej ripllaj:

Ju dont hav tu esk any kosovar frend bikoz ajm kosovar end jor frend tu, if ju llajk!

ju dident nou uaj his a moron?

It hez nothing tu du with Yugo Pdk Lka bla bla. First, 1. Ai ishte puntor krahu dhe morri fame si bajraktar ne lufte therfor ska lidhje me krye uen it coms to dipllomaci! Fakultetin e kreu (bleu) pas luftes!

Hiz bin ollso brejnuashd, se ne asnje fjalim nuk permend fjalen shqipetar, mirepo vetem komunitetet.

Osht Thaqi ai qe drejton biznese ilegale (kryesisht pompa benzine) kur populli i vet jeton ne mizerje!

Its Taqi is cili eshte ne gjendje te sakrifikoje qfaredo qellimi madhor ne favor personal! hiz abit sellfish and narcissist, if ju dident nou!

Its Thaqi and his co who introduced nepotism end korapshen to albanians in kosova!

Me fjal tjera ky eshte shembull i keq i udheheqesit sepse i mungojne tiparet kryesore qe e karakterizojne nje Lider!

End nekst tajm aj uill mejk sur dhet aj giv maj vout tu sombadi hu aj think iz disent tu riprezent me! Aj uish aj kud vout in Albania too, koz ther ar ollso some llejm pipell like Taqi, bat anfortunatlli aj uaz not grented "albanian sitizenship" for som stjupid rizon...eniuej...

edhe ni kuriozitet per fund,

 it uaz in 1999 kur i tha zonjes Albright gjate nje mbledhjeje ne Rambuje te dilte nga dhoma sepse as qe e kishte idene se kush ishte ajo :O:o:o

Braveheart22!

Vallaj une nuk di shume per politiken e Kosoves, dhe informacioni qe marr nga gazetat eshte shume i kufizuar!

Ti ndoshta i di punet me mire, dhe ke hak qe te jeshe i pakenaqur me to!

Une, ne fakt, po komentoja per titullin e Kohes Sone, si nje "low blow" qe i behej Thacit!

Duhet me e kuptu qe keto dite gjithe Shqipnia po zjen nga ai skandali seksual (hajde nga shtepia ime)  i atij Ministrit te Kultures! Edhe titulli i artikulli te Kohes Sone ishte me kunj (me rrotlla i thoni juve me duket?)!

Hajde ne zyren time!

Merr vesh ku ta ka Koha jone tani?

P.S.

Of korse ju are maj frend!

Me t'mira!

Mrroklle nuk besoj se ka lidhje se po te kishin dash me i ra Thaçit do i kishin qit fotot qe i kishin kap maqedonsit. Per komente te meteperta  folim me PM.

Sa per titullin ishte pak a shume i njejti te Top-Channel, kshu qe mos jua rrit vlerat e t'i bosh aq te squte ata te KJ. Gabimi me i modh qe bojme ne, eshte qe kujtojme se politikanet apo mediat llogjikojne si ne.

ohuu, si dihet,  ju atje ne shqiperi e keni humorin e hollesmiley hehe

Z.Hashim ti prite Tadiqin ne shtepin tuaj e jo ne zyre se kemmi njerez akoma te pa gjetur nga lufta e fundit ne kosove 1999,nga ky kurajo te ftohet presidenti i Serbise ne Kosove se kuptoj?

roft kosova dhe shteti ame shqiperia

poshte karieristat dhe te koruptuarit si puna e politikanve tane

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).