Sondazhi për krizën, shumica e evropianëve kërkojnë largimin e emigrantëve

Shumica e njerëzve në vendet kryesore evropiane dhe Shtetet e Bashkuara besojnë se autoritetet e vendeve të tyre duhet tu kërkojnë emigrantëve të papunë të largohen.
Në këtë përfundim ka arritur një sondazh i qendrës "FT/Harris", rezultatet e të cilit u publikuan nga gazeta "Financial Times". Sipas tij, largimi i emigrantëve të papunë tregon një rritje të frikës ndaj konkurrencës për vende pune, që janë gjithnjë e më të pakta.
Sipas anketës, më shumë se tre të katërtat e italianëve dhe britanikëve dhe një shumice në Francë, Gjermani, Spanjë dhe Shtetet e Bashkuara do të mbështesë qeveritë e tyre në kërkesën për largim të emigrantëve të papunë.
Rezultatet e anketës tregojnë se papunësia që parashikohet në rritje, mund të bëhet shumë shpjet çështje politike në Evropë dhe mund të ndikojë në mbështetjen popullore ndaj partive ekstreme. Si pasojë e krizës botërore, papunësia në këto vende ka filluar të rritet ndjeshëm. Norma e papunësisë n Spanjë është më shumë se 14 për qind, Gjermania mbi 7 për qind dhe Franca 8 për qind.
Në Britani, papunësia është vlerësuar me nivelin më të lartë në 10 vjeçarin e fundit, ndërkohë që punonjësit britanikë të ndërtimit protestuan në fillim të këtij viti lidhur me punësimin e të huajve në këtë sektor. Për ministrin britanik Phil Woolas të dhënat e anketës nuk janë të papritura, por përbëjnë një shqetësim serioz.
Pjesë e sondazhit u bënë 6538 të rritur në Francë, Gjermani, Britani, Spanjë, Shtetet e Bashkuara dhe Itali, që u intervistuan nga data 25 shkurt deri në 3 mars.

28 Komente

Faleminderit që na e kujtuat edhe ju të peshkut...

Ja u apçim borxh! smiley

Shume e drejte!

Te zhurmshem, te paedukate dhe shpesh here mbajne ere te keqe!

Pervec ekstremeve... problemi eshte se levizjet e emigrimit jane teper anomale prej disa vitesh: flukse njerezish qe ne vend te kalojne nga fshatrat e vendlindjes ne qytetin me te afert, hidhen direkte ne metropole te rendesishme si Londer, Paris, Milano, Barcelone apo Berlin etj...

Natyrisht qe kjo anomali qe eshte nje pasoje anesore e globalizmit nuk mund te sjelli gje tjeter vecse nje force shtytese nga "mikpritesit".

Problemi eshte ne keto qytete ofrohen sherbime te avancuara dhe ato pake vende pune krahu jane te zena aktualisht dhe shtetet asistenciale kane perenduar prej kohesh, keshtu qe keta te gjore behen shpesh here punemarres te Krimit&Co

"1, 2, 3 prova, prova! Lajmerojme te gjithe beduinet dhe maloket qe te kthehen neper vendet e tyre perkatese! Toka e lene djerre po i pret""

Sorry for "the mllefi", por shembull konkret: po kthehesha sot nga IKEA dhe ne vagonin e trenit te metropolitanes gjendeshim cope 3: Arabi, autoktoni dhe une. Natyrisht qe menjehere beduini i vogel e tregoi veten... Megjithese i mjere ne skamje... nuk evitoi do te na shperndante nga telefoni i tij "supa cool" muziken e tij te dashur arabe... ne viva voce natyrisht.

Kufjet? Cfare jane kufjet?! Hahen?!

Emigrante paguajne taksa dhe jane taksapaguesit me te rregullt.Duke paguar taksat kontribuojne ne pasurimin e vendeve ku jetojne.Duke bere veç detyren ,kane te drejten te kene acces,asistences,masave te jashtezakonshme per krizen,ndihmen ne periudhe papunesie etj....

Vetëm emigrantë italianë ka këtu?

helbete... nja dy që kishim në amerikë u kthyen në Shqipëri smiley

 me kete "jane taksapaguesit me te rregullt" e llive Zane. smiley

Swed, neve na i mbajnë që në rrogë ç'kanë për të na mbajtur... nuk na e lënë në dorë neve që të paguajmë kur të na mbushet mëndja smiley

 Hehehehe, taksapagues te rregullt nga halli dmth smiley

Po ata bijte e nenave qe bejne biznese pa u regjistru fare te zyra e taksave? protektoret e spaciatoret e kom llafin smiley

Po mire ne Itali se sido me qene s'te jep shteti asistence, po nga europa veriore qe marrin asistence gjithe jeten e punojne vetem kur gjejne ndonje gje ne te zeze? Amon o Ed, na ka kap siraja me qen popull emigrant ene s'kena ca bojme, po qe emigrantet jane dhimbje koke per vendet pritese kte se lu as topi

Ene thuj shyqyr që nuk kemi bo komunitet siç thoshte Bleta... se vallahi "T'kishëm pas o nji djalë si Rrema..." e dijshëm un se si ja u kisha fut komët me i kpucë ktyne smiley

@ e, do rrosh me gjate smiley  Se une sa pashe treshen e pare aty me shkoi mendja smiley

Per ne qe pagujme taksat ketu akoma, s'qahna lol. Le qe s'qahen as ata qe s'pagujne.  Ketu po u behen dhe strehe me ligj pale pastaj te tjerat ... 

Me seriozisht per temen, ne US inati eshte akoma me ate te Murit (sentiment i pergjithshem) dhe s'u ka ardhur radha akoma, te pakten ne dukje, emigranteve ilegale.    Per legalet s'behet fjale, se i duan shume takspaguesit ketu smiley

Po ç'bëri që rrojta unë 117 dhe ti 115?

Aman moj që nuk u kënaqët njëherë ju femrat smiley

Ed, c'jane keto "oxymorons" smiley

PS: E mire se s'u be qameti per dy vjet smiley  Mire u takofshim ne azil, se me c'duken bathet e Bletes ... smiley

 

 

Mirë ia bone. lol Na vdesin prej marazit e pastaj na qajnë pas vdekje. Me ligje... smiley

 

Zana,

E c'rendesi ka nese paguajne apo s'paguajne taksat kur nuk arrijne te pranojne dhe te bejne te tyren (qofte edhe perkohesisht, qofte edhe si te dyte) kulturen e vendit ku kane zgjedhur te jetojne dhe per zgjedhjen e se cilit askush nuk i ka detyruar!

Te lutem!

Ketu nuk behet fjale thjesht per problemet e emigrimit...

Ketu behet fjale per kontrastin e perjetshem (qe e jetojme me vuajtje edhe ne vendin tone te dashur): Qytetare VS Fshatare te sapoqyteteruar!

Olsib..para se gjithash nje person qe emigron eshte i detyruar te zbatoje e te respektoje ligjet e rregullat e vendit ku shkon....Te bejne te tyren kulturen e atij vendi eshte sidomos per te miren e tij.Integrohet me lehtesisht,do te arrije te kuptoje me lehte fenomenet shoqerore ,jeten e raporti njerezor me te lehte....Mua me duket se me mbaruan komentet sepse jam ende nen ligjin55 te Agjit e prop...Makare' ta kisha ditur se pse...Nuk me behet te ndrroj nick...A dini gje sa zgjasin keto lloj denimesh te peshku??Pertoj te hap poste te re....

Sa rob mazokiste ka ketej i pari!?  Ofendojne emigrantet dhe sigurisht ne kete grumbull te madh jane edhe vete, por ndjejne kenaqesi.

Nuk mendoj qe do rendojne apo lehtesojne krizen emigrantet.  Ne pergjithesi emigrantet jane ne punet qe vendasit i refuzojne ose me e pakta nuk i preferojne.

Emigrantet nderkohe mekembin dhe ju largojne falimentin shume bizneseve, pasi ulin koston e punetorit duke punuar per nje cmim me te ulet se sa do te punonte nje vendas.

Gjithashtu jane te domosdoshem ne sektore te tille si shendetsia, arsimi apo kujdesi per te moshuarit, pasi ka mungesa te medha ne njerez te kualifikuar per keto pozicione.

Deri diku edhe mund t'i kuptoj evropianet, po ata amerikanet kur na qenkan bere anti-emigrante?  Po ata jane komb emigrantesh.  Presidenti i tyre e ka babain nga Afrika qe u nis drejt vendit te enderrave vone, megjithese per te studijuar ne mos gaboj.

Edhe francezet Sarko shemtaraqin e kane bir emigrantesh cifute hungareze.

Pastaj kriza ekonomike ndikon ne uljen e ardhjeve te reja te emigranteve.  Me sa shikoj statistikat qe japin mediat ketu, numri i polakeve dhe te tjereve nga kjo zone ka ardhur ne ulje ne Angli.

Edhe francezet Sarko shemtaraqin e kane bir emigrantesh cifute hungareze.

Ky robi esht i paintegrueshem ne bathore jo me ne Paris a Londer

Per cfare ligji e ke fjalen moj vajze?! smiley

Zemer... nuk arrijne dot ta pranojne kulturen e vendit ku kane zgjedhur te jetojne sepse vijne si majmune ne kerkim te ushqimit dhe jo te kultures... kjo eshte evidente, (shiko shembullin qe te solla me siper)!

Perseris se nuk behet fjale per "te huaj" qe emigrojne ne nje vend te tjeter te banuar nga "autoktonet", por per kontrastin: fshatar i sapo-qyteteruar VS qytetar!

Dhe te mos harrojme qe nje pjese e mire e "autoktoneve" jane fshatare te sapo-qyteteruar (nen kushte te tjera) per veten e tyre.

Ke qene ndonjehere ne fshatrat e thella te Kukesit?!

Une, po!

Tani... imagjino... shumica e Kuksianeve (edhe prej ketyre fshatrave te thelle) jetojne sot ne Londer! Po po... at the City!

Mendon se e gjithe kjo mund te kaloje pa impakt?! E pamundur!

Keshtu qe respekt! Per qytetet e perdhunuar per heren e rradhes nga turmat barbare te etura per urbanizim... Njehere e nje kohe edhe gjysherit e ster, ster-gjysherit tane ishin te tille! smiley

Puna e ben njeriun njeri! Natyrisht qe kjo eshte dhe zgjidhja per kete problem! E shoqeruar natyrisht nga nje ndarje e mire e gjerarkise se klasave mbi bazen e pasurise dhe intelektit!

 

Ky emigracioni na qenkesh pasuri e madhe -tha Niçja apo Eliott nuk me kujtohet mire...per vendin percjelles por edhe per ate prites...Tupanat e Kukesit kane sukseste madh ne metropolet evropiane ,por edhe ne Tokio e Kanberra pelqehen shume....

Puna eshte se ka pasur gjithmon dhe do te kete gjithmone nevoje per krah pune ne Evrope, sepse keta kopilat qe kerkojne ikjen e emigranteve tani harrojne shpejt qe kur vjen puna per te ngritur menget edhe per te bere pune dore apo pune te rende apo pune te pare me perçmim, sjan te zotet te ulin menderen edhe te punojne ne vendin e tyre....por preferojne te rrine papune.....
dhe tani, tani kerkojne largimin e po te njejtes force pune qe erdhi ne fillim per te bere ate qe ata nuk donin te benin....
Me duket abuzim....dhe aspak normale.

Olsib dhe Sweed lerjuani atyre qe jetojne ne UK te flasin per Britanin dhe Londren. Se po ja fusni kot fare ( pa thene ndonje fjale tjeter)..

Merreni vendasin me te kulturuar apo te pakulturuar (nga fshati apo Londra brenda) dhe i afroni pune me minum pagese ne Londer edhe te shohim sa punojne. Nuk punon Britaniku ne Londer me rroge te tille se s'te dalin paret as per buke! Lere me te mendosh te blesh shtepi!!!!  Nese nuk eshte per emigrantet Londra do qelbej nga pislleku, zyrat nuk do pastroheshin, restorantet nuk do punonin, hotelet do mbylleshin dhe do ishte nje krize e rende ne sistemin shendetsore. A e dini qe mbi 50% e njerezve ne spitale dhe azile pleqsh qe punojne jane te huaj??

Por "little englander" andej nga fshati apo town ku jeton s'ka qene ndonjehere ne Londer lere me te njoh jeten e Londres apo qytetet e tjera te medha.  Mos u mashtroni o njerez nga idiotsite e tablove! Asnje qeveri ne bote nuk do te ndermehte nje nisme te tille do te ishte vetvrasje ekonomike! Vetem vitin e kaluar emigrantet kontribuan 6 miliarde paund bruto ekonomise Britanike!!! Nga 10 individed me te pasur ne Londer dhe ne UK 7 jane me prejardhje te huaj!!!!

P.s.1 Sa per "legjenden" e ndihmave sociale nje emigrant nga Kina, Filipine apo edhe Kuksi nuk kapercejne kontinente per te marre 50£ ne jave ndihme ekonomike dhe te jetoje me te droguarit ne East End!!!!!

P.s. 2 . Kuksianeve edhe fshatareve te Shqiperise tu vini anes se jane intergruar aq mire ne jeten e Londres sa edhe anglishten e flasin me "cockney accent"..  Keta te shohin Talibanet e Pakistanit qe kane mbush Londren dhe afrikanet qe edhe 50 vjet ti lesh ketu s'dine te lidhin dy llafe!

 

 

 

Perendimi ka nevoje per emigrantet,"skllevrit modern" qe vijne vet si "capi te kasapi",prandaj mos u merzisni.Problemi eshte qe emigrazioni te jete i kontrolluar,dhe jo jashte kontrollit.

Emigrazioni i paligjshem,eshte problemi,pasi ky kontogjent abuzon ,nuk paguajne taxat,dhe kjo eshte ne dem te gjithe shoqerise ku ata jetojne.

Pa emigrant nuk do te kishte perendim dhe Amerike!

Nuk do ta doja veten te isha emigrant,por cti besh vendit tend,kur te hedh ne rruge,dhe nuk te jep nje dore te qendrosh aty!

Qari i perendimit!

Ne raste te gjithe emigrantet(perfshi edhe futbollistet)bojkotojne,trasporttin ,publik,sherbimet tregtare,sherbimet telefonike,cdo gje qe ka te beje me vlera monetare sherbimi, e cojne Italine ne dopio recension!

Do te isha shume kurioze te dija se c'fare mendohet per kete teme ne Kanada, pasi ketu qofte ne shtyp, qofte ne media te tjera, emigrantet permenden si faktor ndihmues per vendin - dhe jo vetem ne lidhje me punet qe askush tjeter nuk do t'i beje. Do te thosha edhe se pa mohuar faktin qe shume emigrante e kane te veshtire te integrohen per mijera arsye - duke filluar nga mungesa e pershtatjes nga ana e tyre me vendin e ri deri tek veshtiresia qe haset ne vendin e ri per te konvertuar aftesite dhe kualifikimet  - keta emigrante japin ndihmesen e tyre duke paguar taksa ne nje vend qe nuk ka bere per ta asnje nga ato investime qe behen per te lindurit aty si p.sh shkollimi, kujdesi shendetesor etc. Pra, ne, 'te rinjte' arrijme gati per te sherbyer si 'e ardhur' dhe jo 'shpenzim' ne bilancin e vendit ku jetojme. Megjithate, u befasova nga sa thuhet ne kete sondazh nga Shtetet e Bashkuara qe njihet ne bote si vend i mundesive per te gjithe dhe po pyes se sa eshte ky opinion i ndikuar nga propaganda e tete vjeteve te fundit kunder shume gjerave 'te huaja' dhe ndarjes se njerezve ne grupe 'ne' dhe 'ata'.

Mund te them se si qytetare dykombeshe, shqiptare se pari dhe kanadeze se dyti - une e falenderoj Kanadane si vendin qe me ka adoptuar dhe me ka dhene mundesine ne keto 8 vjet te ndertoj nje jete per te cilen enderroja dhe me te cilen jam e kenaqur - ndjejem me fat, pasi Kanadaja ka nje politike emigrimi qe i lejon cdokujt qe ploteson kushte te hyje ne Kanada me te drejta te barabarta me cilindo qe ka lindur ketu me perjashtim te se drejtes se votes, te cilen e fiton pas tre vjeteve si rezident i perhershem, kur merr qytetarine. Me sa di, nuk ka asnje vend tjeter te industrializuar (pasi nuk dua te them te zhvilluar) qe ka afate kaq te shkurtra per dhenien e qytetarise. Kjo eshte nje ndihme shume e madhe qe i jepet emigranteve te rinj dhe nje shtytje per t'u integruar me mire ne jeten e vendit. Ne vendet e Evropes me sa di, keto afate jane jashtezakonisht te gjata dhe ky eshte nje sinjal qe qeverite e cdo vendi i japin popullit te lindur aty, sinjal qe tregon se keto vende duan te perfitojne te mirat qe sjell emigrimi (krahu i lire i punes, motivimi per te punuar) pa kompensuar per kete. Kur ato duan, e kane shume te lehte t'i gjejne dhe t'i zbojne emigrantet e paligjshem dhe fakti qe kjo nuk behet ne menyre sistematike s'ka te beje me pamundesite e qeverive perkatese per te mbajtur kete fenomen nen kontroll por me oportunizmin e tyre. Ju uroj fat gjithe emigranteve kudo qe jane, ata kane lene pas shume e kane rrezikuar shume, si dhe ju uroj fat gjithe familjeve te tyre qe jetojne ne Shiqperi e shqetesohen perdite per ta.

per ketu ne Angli behet fjale me shume per ata qe nuk kane dokumenta dhe nuk jane te EU's qe nuk u takon te marrin ndihma, dhe per shume te EU's qe shumica behet nga Polake, Lituanese, Portugese etc etc qe kane te drejten te kerkojne asistence si psh rreth £50-300 ne jave duke u mvare nga numri i femijeve si kane ato, dhe strehim. Ka me shumice Italiane (rreth 400000)  ne Angli dhe shumica e tyre nuk paguajne asnje gram takse ...ke rreth 250000 Francese, 200000 Gjermane etj, por nuk behet zhurme per keto!

 

olsib thote: - 16 Mar 2009 - 11:19pm  

1. Te zhurmshem, te paedukate dhe shpesh here mbajne ere te keqe!

2. problemi eshte se levizjet e emigrimit jane teper anomale prej disa vitesh: flukse njerezish qe ne vend te kalojne nga fshatrat e vendlindjes ne qytetin me te afert, hidhen direkte ne metropole te rendesishme si Londer, Paris, Milano, Barcelone apo Berlin etj...

3. "1, 2, 3 prova, prova! Lajmerojme te gjithe beduinet dhe maloket qe te kthehen neper vendet e tyre perkatese! Toka e lene djerre po i pret""

1. ti djale/vajze qe fut te gjithe ne nje thes ...detyrimisht qe fut veten tende ne te! dhe pasqyron realitetin tend ne ate fjali nga eksperienca personale qe ke aty ku jeton ti (fshat apo qytet) si emigrant

2. Njerezit emigrojne nga lidja dhe perendimi, veriu dhe jugu ...dhe nuk te marrin ty leje ...me habit me ate shkalle emigrimi qe ke 'shpikur' ti. Pse duhet te luajne me nga nje shkalle ...pse mos te shkurtojne ate levizje emigrimi? ti meqe na hiqesh si "qytetar" pse emigrove, pse nuk rri aty ku ke qene?

3. kjo fjali eshte fyerse, dhe cuditem se si 'peshku' nuk e ka fshire? pse nuk po te therret ty toka jote???? si i pa-edukate si je shkolla jote ne Shqiperi po te therret ty. Per verioret ne emigrim kuptohet nga shkrimi yt qe i ke zili ... nje urim nga Une ...Plas nga inati smiley

Une nuk kam emigruar ne kuptimin kontekstual te fjales.

Nga e kupton qe po e fus veten ne nje thes me ato qe pershkrova?!

Dhe meqe ra fjala... Ty pse te djeg?! smiley

Mbase ne qytetin ku ti jeton emigrantet jane me te integruar se aty ky hera-heres jetoj edhe une.

Sdq. pervec pseudo-miresise dhe intelektualizmave te tepruar... sondazhi flet qarte... dhe une ate po komentoja!

o peshq eshte sondazh dhe jo referendum.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).