Sa shumë janë 2%?

Miq,

Sondazhi i organizuar nga Zogby International dhe Top-Channel për muajin shkurt 2009 për herë të parë përshfiu edhe G99 si prurjen më të re elektorale në vend. Rezultatet e sondazhit të cilat pasqyrojnë G99-ën si forcën e katërt politike në vend vetëm dy muaj pasi lëvizja jonë qytetare u themelua si parti politike na ngazëllejnë dhe përforcojnë bindjen tonë se në këtë rrugëtim që kemi nisur jemi sëbashku me të gjithë ju.

Endè pa mbushur një vit nga krijimi i saj, G99 përfaqëson denjësisht atë pjesë të shoqërisë shqiptare e cila është tashmë e lodhur dhe e vendosur të mos pranojë më gjatë politikën e vjetër dhe politikanët që prodhojnë tranzicionin pa fund. 2% mund të tingëllojë pak, por është shumë po të mendosh në sa pak kohë mesazhi i G99 për ndryshime rrënjësore në politikë ka zënë vend në zemrat dhe mendiet e shqiptarëve. Ne jemi mirënjohës për mbështetjen dhe të përkushtuar për ta çuar më tej vizionin tonë për të ardhmen e Shqipërisë.

Misioni ynë nuk është thjesht i yni por i çdo qytetari shqiptar, ëndrra jonë për ndryshim nuk është vetëm jona, por e çdo të riu dhe plaku, shpresat tona nuk janë vetëm tonat por të çdo burri, gruaje dhe fëmije të këtij vendi. Vizioni ynë është ta kthejmë politikën në një mjet në duart e çdo shqiptari të ndershëm për t’i rikthyer shoqërisë dinjitetin e për t’i dhënë Shqipërisë vendin që meriton në familjen e madhe të kombeve.

Veçse 109 ditë na ndajnë nga 28 qershori, dita kur me votën tonë për progresin do t’i japim fund një herë e mirë tranzicionit të politikës së vjetër që e ka kthyer rrugëtimin e Shqipërisë drejt Europës në një zvarritje të mundimshme. Vetëm 109 ditë deri atëherë kur shqiptarët do të kenë një drejtim të ri, me energji dhe ide pozitive – me optimizëm dhe shpresa krejt të reja. Mbështetja juaj na e shton besimin se sfidat e së ardhmes do t’i përballojmë sëbashku, me punë, përkushtim dhe dije.

2% është vetëm fillimi i mbarë që na frymëzon për të punuar më fort në mënyrë që të jemi përfaqësues të denjë të vendimit të shqiptarëve për ndryshimin e madh. Nga të gjithë ne tek G99, ju falenderojmë. Ndryshimi që synojmë kërkon përpjekje të mëdha, rruga përpara nesh është e përpjetë dhe e vështirë, por nuk kemi asnjë grimë dyshimi se me mbështetjen tuaj, me kontributin dhe përpjekjet e gjithësecilit prej jush, do t’ia dalim!

Më shumë infomracion për përpjekjen tonë të përbashkët do të gjeni tek www.g99.org. Nëse keni një pyetje ju lutem na kontaktoni tek info@g99.org dhe brenda mundësive tuaja ju lutem kontribuoni në mënyrë transparente tek www.g99.org/donate

Ju falenderojmë,

 

G99

118 Komente

I dashur Blendi,

Sinqerisht te uroj ty dhe organizatoret e tjere te G99 per rezultatet qe keni arritur se fundmi. Kam besim se nese ju do te vazhdoni te punoni fort ne teren, e sidomos me brezin e ri (18-25 vjecaret) per ti bindur qe te shkojne ne votime, deri ne Qershor ne prag te zgjedhjeve mund te arrini deri ne 8%, duke u bere keshtu faktor percaktues i ndryshimit cilesor te jetes se shqiptareve ne atdhe e me gjere.

Maliq,

edhe sikur ti marrim numrat e deritanishem te mireqene, ky numri 8 % qe sapo permende, nuk ka nga del. Sepse 12 % jane numri i te pavendosurve dhe kjo nuk i con automatikisht shumicen e tyre nga G99.

Nese eshte ky objektivi dhe ajo qe beson ti , atehere duhet te pranojme qe duhen gjetur 6 % votues te tjere e qe duhen marre nga 2 te medhenjte. Ose e thene ndryshe ti pranon qe numri i dy te medhenjve eshte gabim tani me keto dy matjet e fundit. Deshira tjeter gje, me qen realist( matja e vertete )  tjeter gje.

Nese do arrijne ta marrin kete numur realisht 2 % do quhet shkelqyer.

Ai sondazhi ka dy qellime. Njeri ja u solli G99-se ate qe priste, qellimi i dyte ( si minimum )  ka tjeter nejsi matese.

E vetmja gje qe duhet te bejne eshte te mos veprojne ne menyre te tille qe neser te perdorin shprehjen Me Fal se ishim pa eksperience. ( e urrej kete shprehje ) .

P.S. A ka mundesi ndojeri t`i thote Veliajt te mos dale ne cdo debat e sidomos kur ka monstra si ajo Mesila Doda ne studio ?

E drejte qe 2% mund te quhet realisht e shkelqyer. Te mbajme mend qe kjo eshte 2% ne shkalle vendi, por duket sikur ne qendrat e medha urbane (aty ku dhe ka me shume vlere kur i perkthen perqindjet ne perfaqsim) G99 del me mire se kaq.

Duke lexuar titullin thashë se mos do merrja përgjigje të saktë. Siç duket 2% janë thjesht "shumë".

P.S. Sa ishte përqindja e gabimit në këtë sondazh se mos ka qenë +/- 2% smiley

Maliq, eshte Blendi pjese e G99 apo thjesht ka postuar ne PPU shkrimin e G99? 

Naim,

Ndoshta e kam gabim dhe mundet te jete ashtu sic thua ti, por nese edhe Blendi do te ishte pjese e G99 do tia rriste me shume imazhin kesaj partie te re e me fryme rinore.

Koth,

Sigurisht keto qe them une jane hamendje deshirore, por qe edhe mund te rezultojne te sakta. Megjithate, nuk jam i sigurte se do te votohet per cdo parti nominale, apo mund te votohet edhe per koalicione? Nese lejohet votimi per koalicione, atehere nuk kemi si ta verifikojme se sa % do marri ne te vertete G99, pasi mesiguri qe do ti bashkohet koalicionit te kryesuar nga PS-ja.

Drejt,

por sistemi eshte i tille qe do kete me duket dy mundesi. Nje per kualicionin e nje per partine fillikat.

Nese flasim per ardhje ne pushtet strategjia eshte e sakte, nese flasim per risi atehere G99 duhet ta mase veten dhe duhet ta kete objektiv primar. Ajo qe po them shkon me ate qe shkruajne ata ne kete prurjen e sjelle ketu.

Mua si votues me intereson te shof dicka ndryshe dhe jo nen dhe vetem  me Namik Dokle. E thene ndryshe une pervec se deshiroj  cilesi pres dhe prespektive te re per nje gjenerate tjeter. ( e gjate kjo per tu thene me nje fjali ).

G99 duhet te kete arme mentalitetin e ri dhe jo histori ala Xhosefine kur ben karshilluk brenda llojit.

E verteta eshte qe nuk veprohet ne terren te paster , por ama kahja duhet te jete e dukshme dhe e qarte. Ketu nevojitet jo  ballafaqim midis te pakrahasueshmes, ( brez i ri vs Jozefine *&nbspsmiley  por perfshirje ne nje forme tjeter mbase.

* E permend si formen me vulgare te te berit ham ham. ( Ed Rama ka rrah te dashmen smiley apo Bamiri ka pas nje te dashme smiley apo Lul Basha eshte hollandes ) Tani e ke idene perse e kam fjalen ?

Jane te rinj, jane pa mekate dhe mllefe dhe duhet te rrezatojne , por jo llafe e llafe. ( e kam fjalen per pjesen qe duket eee )

 

Disa pyetje per G99-en (dhe peshk-publikun):

1. Sa nevoje ka demokracia Shqiptare per nje tjeter parti 2-3%-eshe?

2. Cfare ju shtojne nentedhjetenentshat (Veliaj dhe Xhacka, p.sh.) aleancisteve (Ceka), social-demokrateve (Gjinushi), demokrato-socialeve (Milo), te djathteve te vertete (Ngjela), lezhekeisteve (Shehi), mbreteroreve (Spahia), ballisteve (boh!? kane ngelur me balliste?), republikaneve (Godo), liberaleve (Starova), demokristianeve (Ndoka), demokristianeve te tjere (Lesi), mbrojtesve te te drejtave te njeriut dhe te pavaresise se Himares (Bollano & CO), e keshtu me rradhe?

3. Kush/cilet e financojne G99-en? A ka mundesi ta dijme ne menyre transparente, sic shkruhet ne linkun lart?    

4. Si do te behet (ne kuptimin e gjere te ketij termi) politika e tyre e re, kur koalicionin ku kane hyre ata e drejton partia me e vjeter e Shqiperise (e themeluar ne vitin 1942!!!) ?

5. A e kane menduar ndonjehere se ndoshta, po te kishin dale te vetem ne zgjedhje, ne pozicione me te vertete te pavaruara dhe te REJA, do te kishin patur nje sukses me te madh sesa ky? 

(Natyrisht ky arsyetimi i fundit vlen per subjektin ne teresi, jo thjesht vetem per individet qe e perbejne. 

Per keta te fundit, te marre individualisht, zgjedhja qe eshte bere eshte ndoshta me e mira. 

Keshtu ata kane mundesine, duke kercyer mbi "pedanen" e politikes dhe te subjektit te ri, te ingranohen mjaft mire ne sistemin tone politik (ate te perhershmin), duke i vene ne dispozicion ketij te fundit, ne kembim te posteve, pushtetit dhe parave, maskat e fytyrave te tyre te reja.)

 

 

    

 

 

Kam pershtypjen qe PS-ja kesaj radhe do te beje ndryshime cilesore ne perzgjedhjen e kandidateve per deputet. Besoj se Gramoz Ruci, Namik Dokle e te tjere e te tjere xhaketa te vjetra, do te heqin vete dore nga kandidimi, por duke u angazhuar zellshem ne fushate. Kjo do te ishte dhe menyra me e mire per te dale te nderuar (aq sa mundet nje gje e tille)ne pension.

Sa per G99 do te ishte mire qe ne disa zona relativisht te zhvilluara, si ne Tirane, Fier, Durres, Korce etj. te dilnin me vehte (gjithmone nese lejohet), per te pare realisht se sa vlejne dhe ne ato zona ku numri i deputeteve do te jete shume i kufizuar (jo me shume se 10-te), te hynin ne koalicion me PS-ne. 

....Sa per G99 do te ishte mire qe ne disa zona relativisht te zhvilluara, si ne Tirane, Fier, Durres, Korce etj. te dilnin me vehte (gjithmone nese lejohet)....

 

I dashur Maliq, me tremb fakti qe nje diskutues nga Shqiperia di kaq pak per temen dhe pavarsisht kesaj merr pjese aktive ne te smiley

Ok Li,

A ka mundesi qe ne disa zona elektorale te kandidosh parti me vehte dhe ne disa te tjera nen emrin e nje kalcioni? Po se pate bezdi me sqaro, sepse kjo eshte ajo qe doja te thoja me siper.

Maliq,

Cdo parti merr vota per veten brenda koalicionit ku ben pjese!

Une jam kureshtare per dicka: Nese papritur e papandyer, populli yne trim, punetor e liridashes, te cmendej per nje moment dhe votimet t'i fitonte G99-ta, (endrra jane, ca dalin, ca s'dalin)  cfare do te ndodhte? Do t'i benin realisht ato "vepra" ( ose bema) te medha, do t'ia ndryshonin rrenjesisht faqen vendit, apo ... do te kapeshin gafil nga cudia e rralle dhe ne do te mbeteshim( me shprese te Zotit) aty ku ishim?

blendi salaj na qenka bere zedhenesi i G-99 ?.

...ata pak emra qe njoh pjesmarres ne G99 me bejne qe po te isha atje do votoja per te....megjithese do me pelqente me shume fakti ti afroheshin nje partie te madhe....plus une do votoja per emrin me shume se per partine....

....uuuuuuu  po te fitoj sala prap.......uuuuuuuuuu

aida,qe te mos lodhe sh kot me iluzione dhe kuriozitete dhe qe a eshte i vertete dhe serioze kjo puna e 2% te lutem lexo tek gazeta panorama e dites se sotme se kush eshte ky ZOGBY INTERNATIONAL dhe besoj se do te te largohen mendimet e keqija ne koke ne lidhje me G-99-shat.

Shkova e kerkova ate...shkrimin (?) te Panorama. Si gjithmone, nje mish-mash i vertete i rremujshem. Sigurisht qellimi ishte te diskreditonte Zogby, por menyra nje pacavure. Madje autori as fjalen bias nuk kishte Shqiperuar dot.

Aida, G99 sigurisht nuk ja del dot vetem, por pozitivja eshte qe sjell fryme te re ne politike. Ka shume pikpamje idealiste te cilat ndoshta vijne dhe nga mosnjohja e realitetit ne strukturat vendimmarrese, prandaj gjithsesi ata si fillim duhet te jene patjeter ne koalicion me te tjere qe kane eksperience ne kete fushe. Pervojat historike kane treguar asgje nuk mund te fillohet nga "0". GJithsesi bindja ime eshte qe nese kombinohen sic duhet eksperienca ne pune me mendjet e reja rezultati final eshte vecse pozitiv.

 

Une nuk jam fort e dhene pas politikes dhe ndoshta nuk i gjykoj thelle-thelle  keto pune, por kam frike se me te marre pushtetin ne dore, ketu tek ne, sikur e kthejne fleten te gjithe. Duke qene se jetoj ne Shqiperi dhe nuk kam nder mend te iki prej ketej, do te isha shume e kenaqur qe ata te sjellin vertet nje ndryshim, ate ndryshim per te cilin flasin me te madhe, por kam rezervat dhe dyshimet e mia. Jam dakord me ty, Sui, qe pervoja ne pune e kombinuar me mendjet e reja do te sjelle rezultat pozitiv, por c't'i besh kur pervoja e vjeter s'i shkon fort per shtat mendjes se re, ne kontekstin shqiptar?

Me falni per mangesine e informacionit qe kam mare. G99 ka nje liste kandidatesh per deputete???? A mund dikush ta publikoje ketu ju lutem.Flm!

Kur u krijua G99, isha shume entuziaste sepse, me ne fund, i thashe vetes, nje mentalitet i ri qe do te beje nje politike tjeter nga ajo qe shoh çdo dite ne Shqiperi, dhe sidomos do te perçoje nje fryme te re. Dhe, qe prej Krijimit te tyre, kam ndjekur disa çeshtje te prekura  prej G99 dhe, te them te drejten, sikur ma kane ftohur pak entuziasmin qe kisha. Nuk e di sa peshe do t´ju jape pas zgjedhjeve 2% (nese arrijne te marrin) nese vertet do ta fitojne. Por te them te drejten, nuk do te te doja t´i shikoja as ne koalicion me PS e as me PD (nese do t´u nevojitet ky 2% i 99)! Dhe vertet qe jam shume ne dileme se ke do te votoj!

 

Bravo i qofte G-99 per punen mediatiko-marredhenje publike qe ben. Ja, PPU-ne p.sh. e ka "media" te saj te perhershme. smiley

Te pakten ketu tek ppu-ja ka diskutime te ashpra dhe te kendeshme te cilat c'do kush i respekton pasi vete keto dikutime nuk kane arritur te pakten deri tani ne eksterm!  Vetem ne diskutim dhe nderrim idesh te fuqishme ku gjithesecili mbrone mendimet e tij te c'faredo ngjyre politike qofshin, nese dhe G99 ruan kete balanc kame mendimin se ate 2% do ta bej 5% e me.  smiley

Shume komentues dhe simpatizante te PPU-se jane simpatizante te forcave te bdryshme politike gje qe nuk i pengon te jen aktiv dhe te gatshem per te dikutuar dhe per dhene mendimet e tyre sipas asaj qe ata mendojne qe eshte me e drejte.....   smiley 

Para disa ditesh pashe ne tv Erjon Veliajn. Po fliste nga nje fshat i Librazhdit. Ne sfond te kamerave dukeshin disa shtepi te varfra fshati dhe tema e intervistes ishte pikerisht varferia e disave ne Shqiperi.

Veliaj, me shume, shume te drejte, per mendimin tim, ju kujtoi teleshikuesve shtepite e shumta ne vendet me ekskluzive te Shqiperise, qe zoterojne politikanet tane (natyrisht ai permendi vetem ata te pales kundershtare dhe kryesisht Ilir Meten), te cilat stonojne ndjeshem me varferine e skajshme qe filmonte ne ato caste telekamera.

Deri ketu nuk ka te share.

Perkundrazi, mua me la nje pershtypje shume te mire.

Erjoni me nje fytyre te re dhe te paster, me fjale te thjeshta dhe te sakta te shprehura me pasion e ndjenje qe ngjan shume e vertete dhe aspak teatrale, mu duk, si edhe shume here te tjera, mjaft bindes.

Po prape ne ate skene se c'kishte dicka qe nuk shkonte. A

Aty per aty nuk arrita dot ta identifikoja problemin, por me erdhi nder mend me vone.

Prania ne kamera e nje ndihmeseje te Veliajt, qe quhet Xhacka.

Me aq sa e njoh une Tiranen, me aq njohje modeste sa mund te kete nje qytetar per qytetin e tij te lindjes ne evolucion e siper, Olta Xhacka nuk me duket se perket tamam tamam tek ato shtresa te popullates qe perjetojne veshtiresi ekonomike, apo luftojne (shtresat e kam fjalen) cdo dite per nje jete dinjitoze.

Ne imagjinaten (dhe kujtesen) time ajo i perket me shume nje shtrese me te larte, me "parellie" nese ma lejoni termin.

Ndoshta pikerisht asaj te "disa shtepive, e vilave, e apartamenteve" qe Erjoni po anatemonte ate dite ne tv.

Ne kete kontekst une mendoj se duhet pak me shume transparence ne lidhje me G99, mbi njerezit e saj dhe interesat qe ka zgjedhur te mbroje ajo.

 

 

 

 

  

 

PPu-ja nuk ngre peshe se me teper se gjysma  e anetareve nuk jane shqiptar resident. Ah po do te kishte bo pune sikur te kishte ndonje stacion televiziv te vetin, ose te pakten ndonje gazete, si psh Gazeta 55 qe punon per not e dite per PD-ne.   smiley

PPu-ja nuk ngre peshe se me teper se gjysma  e anetareve nuk jane shqiptar resident

por kanë nga dy tre katër familjarë në shqipëri që bën vaki ndoshta dhe mund t'ja u dëgjojnë fjalën

Eh mi Zanfi, ata dun ndonje lek prej jush se per gjo tjeter ..............

në fakt deri tek gjysma e fjalisë isha i sigurtë për çar do shkruaja, pastaj kur mu ravijëzuan fytyrat thash ta lija por e kisha fillu mo smiley

Ps: iku koha e pareve Maliqo. iu shofim targën tash. kan maqinat sa i gamor edhe qafën gjith zinxhira

G99 eshte parti e re, por jo organizate e re, ljndja e kesaj partie vjen nga org.mjaft, qe do thote boll per te qene te organizuar.

Parti e re me mentalitet te vjeter, votat qe mund te marre vijne nga LSI e pak nga te majtat e tjera , sidomos nga partia e unitetit kombetar( eshte ne kembe kjo parti, apo ka cofe?).

Per politiken Shqiptare nuk ndryshon asgje, hiq nje e ven nje, raporti mbetet 1=1.

Ndryshimet ne jeten shoqerore Shqiptare mos ti presim nga fetyrat e reja, nga emrat e rinj te partive, po nga reformat qe duhet te behen, sa me e depolitizuar te jete Shqiperia aq me mire do vejne punet.

Kjo parti e re nuk sjell asgje me shume se nje shtese te politizimit te jetes politike te vendit, e njejta edhe me partin "LiPrD".

G99 duke qene nje parti nen sqetullat e Edit, mund te thuhet " nje grup zogjsh te pakuqur" ku po mesojne te kendojne.

lum,

ky grupim voton nga e majta le ta kete emrin si te doje. Pra nese jam i qarte nuk eshte e njeta qe si partia e Bakallit dhe e Ngjeles qe do i heqe PD-se mbi 50 000 vota me nje dore. Voton brenda grupimit qe udheheq PS. Pra eshte ana vetem  si pjese qe voton, ndersa pjesa e dyte eshte se si ata qe na vezhgojne investojne per 4-8 vitet e ardhshme.

Dallim i madh. Ngelet per tu provuar ne votim, pra sipas meje per tu zyrtarizuar.

E kam fjalen qe numrat nga e majta nuk ndryshojne dhe jane te mjaftueshem qe te kete rotacion.

Pa panik. smiley

Duhet mbeshtet qeveriu sepse duhet te beje nje veprim patriotik : te mos e leje te shthuret administrata ( skuthet ) apo te krijohen probleme qe i shoqeron teoria e tokes se djegur kur ndodh nje rotacion. Kete ja kemi borxh atij dhe vetes.

P.S. Sot ka nxjerre koken Nano . smiley

O Lumidrin,

Cdo vit e mbushin moshen 18 vjec mijra goca e cuna. E per 4 vjet 2005-2009 jan bo nja 100 mije. Eshte ky kontigjenti qe mendohet ti bashkohet G99, nese binden qe duhet te shkojne per te votuar. Rinia e ketij vendi nuk ka asgje te perbashket me mentalitetin punist te Z. Berisha, e as me egersine mekatare te Zonjes Topalli. Sigurisht qe si fillim duhet te kene mbeshtetje nga nje parti e forte, dhe per momentin me e sakta eshte PS-ja e reformuar.

Hallall!

Maliq je i papare!!

Dmth Berisha dhe Topalli kane mentalitet punist, kurse socialistet, ish-anetare te PARTISE SE PUNES (nga vjen edhe termi qe perdor ti), dhe me pare ish-Komuniste, jane te reformuar.

Hajde arsyetim hajde!

 

 

Studenti, vetem sa per sqarim une Zhosin nuk e futa tek punistet, vetem Sulen. Ajo eshte viktima e tyre, por me nje sjellje te dyshimte, qe po e con gjithmone e me shume drejt nje personazhi te njohur te diktatures shqiptare, shoqja Nexhmije.

Ç'ngjyrë ka G99?

Shpresat që një forcë e re politike mund të lindëte me G99 u shuan me aleancën që ajo bëri me një nga forcat e vjetra të politikës shqiptare.

Nëse do të votoja në Shqipëri, për bindjet e mija të majta, as që do ta vija në dyshim që nuk do të votoja për PS... sepse nuk shikoj asgjë të majtë në atë parti.

Për të kryer detyrën si qytetar, do të më duhej të bëja një zgjedhje... dhe në pamundësi për të patur atë që më përfaqson, do të votoja për atë që ka filluar të punojë dhe të pres të realizojë programet e saj, pra do votoja PD.

Ah, përsa i përket pyetjes: "A janë shumë 2%?", në një sistem proporcional as që llogaritet që të përfaqsohet në parlament (megjithse nuk e di kufirin minimal, besoj se nuk është aq i ulët).

Jam i bindur se, po të mos ishte përlyer me "forcat e vjetra", do të kishte patur shumë më tepër shance që të merrte vota si nga ish socialistët ashtu edhe nga ishdemokratë të pakënaqur nga "politika e vjetër".

G99 humbi një shanc.
 

2% erion veliaj ne parlament.mos nuk e kemi kuptuar valle cfare deshironte ky 99tesh?prit.prit,Rama kur pa u bere ti kapo ministerrr akoma, ta shikosh  ate 99teshin ne kolltukun e pierdhur nga Berisha i pierdhur....

Koth.

Nuk them te mos votojne G99 o LiPrD , them se çdo fjali per nje "politike" te re eshte nje mashtrim.

Te keqen mos e kerko tek "lideri" e ke tek baza, tek ato qe e ushqejne kete "lider".

Eshte nje film i Speilberg ku "sentinelet" kthenin ne kuçeder çdo qenie te gjalle.

Keto "sentinelet" ne politiken Shqiptare i ke gjithkund, ku me shume ( tek e majta) e ku me pak ( tek e djathta).

Persa i perket Jozefines, Bakalli & Ngjela , jane nje puhize e lehte per te djathten, arom pranvere.

Besoj se e ke sqaruar se si votohet, dhe nuk ndryshon asgje persa i perket zones se Shkodres.Mbetet Pd.

 

 

 

Lum,

une te rekomandoj te lexosh nje interviste te nenes se Matilda Makoçit. E ke sot ke Gazeta Shqiptare. Lexo cer te duash mik dhe kupto cer te duash.

Matilda mik eshte ish gruaja e Edi Rames te cilen qe prej 900 ditesh ajo shoqja  jote e shkolles e lakon ne cdo takim qe ben neper Shqiperi me grate.

Tani e leme politiken dhe flasim per tjeter gje :

Si nene e si grua qe i erdh zor se Pango do pallonte ate gazetaren nuk ka rreshtur asnje dite te vetme pa thene qe Baba i djalit te Edi Rames eshte baba i Rames. Ka 900 dite qe po thote cdo dite qe Edi Rama ka rrah nenen e vet, ka 900 dite qe thote e cer nuk po thote.

Pra nje nene po degjeneron tre nena njekohesisht  dhe i duket se po ben politike eee. PO degjeneron nenen e vete Rames, po degjeneron nenen e Matildes, po degjeneron dhe vete Matilden si nene. Qe mos flasim per vete djalin e Rames qe eshte akoma kerthi.

Tre. Dhe kjo tani nuk eshte me pune politike por pune gjaku, gjaku. Dhe do spjegim psikiatri.

Ti voten tende jepja kujt te duash , Shkodra le te sjelle ne Parlament 7 Jozefina ( burra e gra ) .

Kjo eshte ceshtje si i shikojme gjerat dhe ne planin personal nuk eshte se ndikon ndonje gje te vecante tek une. Por sic ta kam thene dhe nje here tjeter qe ajo grua eshte monster.

P.S.  Mesoje per vete punen e votimit ne Shkoder se une jam i kthjellet fort jo sa deputete nxjerr Shkodra por edhe me gjere.  ( sic thoshte ai patrioti jot Ramizi ) smiley

 Partia e re G 99 , kish per te marre me shume se 2% te votave po te ishte vetem, se sa tani qe eshte bashkuar me PS. Mendoj se levizja drejt PS, iu humbi pike G99.

Endè pa mbushur një vit nga krijimi i saj, G99 përfaqëson denjësisht atë pjesë të shoqërisë shqiptare e cila është tashmë e lodhur dhe e vendosur të mos pranojë më gjatë politikën e vjetër dhe politikanët që prodhojnë tranzicionin pa fund.

Targeti i zgjedhur eshte i duhuri.

E megjithate ndjej se ka ende dicka qe mungon.

"Dukshmeria" kam pershtypjen se eshte problemi kryesor i G99-es.

Duhet te duket me teper.

kush do i bast me mu qe erion veliaj dmth G-99 ne zgjedhjet e qershorit nuk merr me shume se 400 vota ne shkalle rrepublike.

Po ,mire ...eshte kaq e sigurte se 100 mije 18 vjeçare e perpjete sikur te shkojne ne votime do te votojne per piken "G" ?  smileyKjo e Veliajt qe Meta ka vile e ne Librazhd ka varferi apo ku di un e kush tjeter eshte demagogji pupuliste prej dy paresh....Ka njerez qe kane vila e ka qe jane te varfer ...prej gjithmone....Per mua eshte nje i lindur i plakur..ka nje doze shume te larte hipokrizie ....flet shume e nuk thote asgje ,ka sjellje e xhestikulacion prej mitomani.

 Pse nuk na botoni edhe letren e falenderimit te Partise Socialiste per ne pleqte? Faleminderit dhe ne dasem!

 Po mire, nese keta me 2% s'hyjne ne parlament per ça bejne gam gam lart e poshte?? Me demek mua qe me duhet informacion ne gjuhe popullore dhe shkoqur, kush do me pergjigjet??Se injorante po vota nuk diskriminon, e kane dhe injorantet smiley

 

p.s: kam dy vota madje, se votoj dhe me gjyshen smiley

Hyjne Iris hyjne, se 2% eshe ne shkalle vendi, por gara zhvillohet ne cdo qark vec e vec. Vihet re qe ne zonat urbane ku ka me shume studente dhe njerez me nje fare shkollimi G99 paraqitet me e forte se ne zonat periferike te vendit. Kjo do te thote qe nese ne komuna te largeta mund te kene vetem 0.2% ne Tirane kane 9%. Ama po te kesh rreth 9% ne Tirane, Durres, Vlore, Fier, Elbasan, Korce dmth patjeter perfaqesim, edhe pse ne shkalle vendi totali mund te mbese gjithesesi 2%.

Bukur 9% ne Tirane,Durres, Vlore,Fier Elbasan Korce.Se si i bajne llogarite keta te G99 nuk e di, ku qysh e tek ''enderrojne apo deshirojne '' te gjejne kete target 9% vetem ata e dine.

Ca te te them me teper urime e lart e me lart ne fitorje te reja.

Sipas Nenit 162 Partite qe jane ne koalicion duhet te marrin 5% te votave ne zonen zgjedhore dhe Shqiperia ka vetem 12 zona zgjedhore!

 

Pra G99 apo kushdo parti tjeter po nuk kapi 5% te votave,

votat jane te pavlefshme!

Do te me vinte keq per ata njerezit me nje fare arsimi. smiley

Vlora, ia ke futur kot sepse nuk e ke lexuar mire Nenin 162.

Partite brenda koalicioneve nuk kane nevoje te kapin minimumin e 5%, por Kolaicioni si i tere duhet te kape 5%. Pra edhe sikur G99 apo kushdo parti tjeter brenda nje koalicioni nuk kap 5% votat e tyre nuk behen te pavlefshme per aq kohe sa koalicioni i marre sebashku kapercen pragun e 5%.

Ja cfare thote tekstualisht Neni 162 qe lexon ti gabim:

Për zgjedhjet për Kuvendin, përjashtohen nga shpërndarja e mandateve partitë politike që konkurrojnë më vete dhe që kanë marrë më pak se 3 për qind dhe koalicionet që kanë marrë më pak se 5 për qind të votave të vlefshme në zonën zgjedhore përkatëse.

Pikerisht, po te marrim G99 si parti duhet te kape 3%,

eshte normale qe bashke me PS i kalon 5%.

Ndoshta jemi keqkuptuar, te me falesh,

por rezultati nuk ndryshon.

2% ne ate sondazh jane 20 vete.

 

Nese G99 kenaqet me kaq eshte turp.

 

Pas gjithe atyre parave qe perdoren per propogande me duket rezultat teper i ulet.

Une e kam thene qe do te preferoja VerLlapen ndaj Veliajt por habitem pse elektorati nuk e voton (them veliajn sese edhe ajo organizate e personalizuar eshte)

Titulli eshte si kinelajmet gjermane per "fitoren e madhe" ne stalingrad

Koha per ndryshime te thella ne klasen politike vjen shume rralle dhe mbaron shpejt. Eshte mire qe shqipetaret te fillojne arsyetimin me pyetje te tipit:

A JANE TRANSPARENTE PRETENDUESIT? (nese jo - MARSH)

(qe ketu mbetet ne klase g99 perderisa identifikohet me veliajn)

 

A KANE TREGUAR AFTESI ATY KU KANE VEPRUAR DERI ME TANI (A KANE PATUR REZULTATE TE PELQYESHME ME PARATE QE KANE KONSUMUAR - nese jo - MARSH)

A DO TE JENE TE BESNIKE TE VOTES APO TE NDOKUJT TJETER? (KUJT?)

A DO TE JENE NE GJENDJE TE LESHOJNE PUSHTETIN KUR TE VIJE MOMENTI I DUHUR (A DINE TE BEJNE GJE TJETER NE JETE?)

A JANE VERTET ALTERNATIVE E RE? (kjo gjykohet nga perqasja ndaj politikes dhe jo nga denglat ne ere)

 

Fakti qe studentet dhe personat e shkolluar jane me te prirur ti bejne vetes keto pyetje sesa "katunaret qe nuk votojne g99" i veshtireson pak punet.

NESE DONI TE HIDHNI VOTEN POSHTE

VOTONI PARTITE E VOGLA!

Po ju bej nje shembull qe u afrohet shifrave reale.

Marrim nje zone ku do te votojne mesatarisht 100.000 vete, sepse kemi 12 zona dhe ne votimet e fundit ne 2005 votuan 1,367,347 vete (shifer e KQZ).

Dhe nga kjo zone do te dalin 11 deputete.

PS 40.001 vota

PD 38.000 vota

LSI 12.000 vota

G99 5.000 vota

(vura 5.000 pra 5% te votave se po te kete edhe 1 vote me pak te gjitha votat qe i keni dhene jane te PAVLEFSHME dhe eshte e kote te humbasim kohe me 99netshat)

Poli i Lirise apo Koalicioni i Dallaveres 4.999 vota

(nuk po i konsideroj sepse automatikisht jane jashte ne baze te Nenit 162 )

Duke u bazuar tek Metoda D'Hont rezultati eshte:

PS 5 deputete  (bej pjestimet 20.000 13.333 10.000 8.000)

PD 5 deputete  (19.000 12.700 9.500 7.600)

LSI 1 deputete (12.000)

G99 0 deputete (nuk klasifikohet)


Ju mesova metoden me te mire si ta hidhni poshte voten tuaj!

Marrim G99 brenda koalicionit te PS,

pra PS 45.000 vota, rezultati nuk ndryshon

 

PS 5 deputete.

Vlore,

mos e ngataro se behet fjale per dicka me te thjeshte se sa thua ti.

Supozo qe G99 mer ne te gjithe Shqiperine 4000 vota. Pune e tyre per mire apo per keq.

Keto vota i fut ne nje koalicion te caktuar. Ky eshte ushtrimi tani. Keto vota ata mendojne ti cojne nga e Majta qe udheheq Rama.

Une akoma nuk ka lexuar apo degjuar qe keta po pretendojne se do dalin parti e pare. E kam fjalen qe diskutimi e humb sensin kur kerkohet çvota.

Veliaj vs Mediu eshte nje cesthje qe e vlen psh.

 ( meqe marrin te dy te njejtat kacide nga votimi ) Vendosja e G99 perballe PD apo PS sikur nuk vle dhe eshte e pakuptimte . Nuk di sa i qarte jam.

Une thjesht bej llogari, nuk me intereson G99 apo Partia e Dallaveres.

Ne baze te Nenit 163

Ndarja e mandateve brenda koalicionit

 

G99 apo cilado parti tjeter e vogel edhe pse ne koalicion eshte e detyruar te zhduket, sepse kjo eshte formula, mjafton qe te lexoni ligjin dhe te zbatoni formulen e Metodes D'hont.

Edhe ne Tirane (34) apo Vlore qe ka 12 deputete, edhe pse jane ne koalicion veshtire se futen ne parlament, flas ketu me rruge normale dhe duke zbatuar ligjin, sepse nje truk ekziston,

por nuk quhet vota e popullit,

quhet RENDITJA NE LISTE.

Listat i bene Rama dhe Berisha dhe supozojme qe duan te fusin kandidatin e Partise Qyli apo Grupit Servili ne Parlament edhe pse nuk ka votat e duhura, mjafton qe ta spostojne pak me siper sepse listat jane te mbyllura.

 

 

Shume po lodhesh o Gene me keto self pyetjet e tua. Me mire shprehu nese ti do te votosh apo jo, dhe nese po per ke parti dhe pse. Keshtu do te jesh me i qarte per lexuesit, por sidomos per vehten tende.

Berber, une nuk pretendoj qe ti te kesh lexuar gjithe cfare kam thene une ketu po te pakten mos u merakos per qartesine time me veten.

 

Nese ti voton pa e vrare mendjen fare eshte pune per ty  dhe "self pyetjeve" te mia vari lesht.

une do te vendos diten e zgjedhjeve pasi te kem vleresuar alternativat qe me ofrohen dhe ketu po perpiqem te shpreh vleresimin TIM per g99 (nese ti nuk ke gje kunder kuptohet)

 

As per lodhjen time mos u merakos berber.

Kam pershtypjen se lodhen me teper se une ata qe refuzojne te jene transparente sa here qe pyeten apo qe u kujtohet ky FAKT.

Kur do te filloje G99 te vete ne dispozicion te zgedhesit informacionet qe i kerkohen?

Nese nuk e ben tani qe e ka te thjeshte e te nevojshme per te bindur elektoratin, pse duhet te mendoj se do te jete ndryshe nese do te kete ne dore fonde publike?!

 

Mos u merzit nga une berber por fillo bej dhe ti pyetje

Gene, mbase ti kane fshire komentet e tua te mepershme, por nga keto 2-3 komente te tua qe une shikoj, ti vetem kerkon te tallesh bythen dhe te rezatosh urrejtje per G99 dhe Veliaj. Kjo nuk eshte forma e duhur per te bere debat. Gjithmone flas per debat brenda njerezve normal dhe qe nuk vuajne nga sindromat e tjetrit-armik.

URREJTJE?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Amon o berber pse kaq poshte me nivel?! (une personalisht kam simpati per vullnetaret e mjaft e te g99 e mbase edhe per veliajn por ketu me duhet ta vleresoj si politikan qe eshte per aktivitetin qe ka kryer)

 

Une them qe g99 nuk ka transparence dhe kjo lidhet drejperdrejt me faktin qe eshte teresisht e varur nga veliaj dhe ky i fundit nuk ka transparence ne lidhje me financat e "mjaft" gjate kohes kur e administroi. (apo mos duhet te harrojme kete?!)

 

"Self pyetjet" e mia mbeten aty dhe kerkojne pergjigje. 

 

Cfare kupton ti me transparence per financat e Mjaft? Kujt duhet ti tregohen financat e Mjaft? Cfare thote ligji per transparencen e financave te organizatave shoqerise civile? Per cfare dyshon ti ose per cfare akuzon ti? Beji keto publike dhe mos bej pyetje qe askush ketu tek PPU-ja nuk mund te pergjigjet. Drejtohu organeve kopetente nese ke fakte qe Mjaft ka shperdoruar fonde publike, pra beju ligjor dhe jo thashathemexhi i denje per te shkruar tek gazeta 55.  smiley

Me transparence kuptoj venien ne dispozicion te publikut te te gjithe bilanceve te "mjaft". Sa para kane hyre ne arke, nga kane ardhur, sa kane dale e ku kane shkuar.

Me "transparence" kuptoj qe keto informacione te vihen ne dispozicion per kedo qe nje pasdite ka ndermend te ti lexoje e ti analizoje. Duhet te jene on- line (as me pak as me shume se ajo qe "mjaft" kerkoi nga albtelekom apo kesh me leter higjenike)

C'hyn ligji ketu?!

Une nuk permenda burgje apo gjoba! Ai kerkon vote une kerkoj transparence qe te mund te vleresoj. Mua me duket normale berber! Ai refuzon te jete transparent une mendoj se nuk duhet votuar.

Ka ndonje gje qe nuk shkon ne arsyetimin tim? Apo ka ndonje ligj qe me ndalon te arsyetoj keshtu?

Dhe ti ben shume mire qe e kerkon.

Sepse G99 nuk eshte parti me shume anetare dhe me shume jete te gjate dhe me shume kontribues . As parti qe ka premisa per te qeverisur e vetme dhe te thithi financime te ligjshme nga biznesi a ku di une. Po as ne pushtet ska qene ndonjehere. Po as nga shteti ska marre dot leke sepse eshte e porsalindur. Po dhe mosha mesatare e anetareve eshte tmerresisht e re.

Por Veliaj do te te thote, qe legenat, letra higjenike dhe gomeret nuk kushtojne shume. Do te te thote qe ata po keputen rrugeve te atdheut dhe spo ndalojne as te hane nje pilaf me kos. Do te te thote qe ata  paguajne te gjithe kuota per partine, do te te thote qe dhe ndonje dashamires mund te kontribuoje.

Mirepo investimi fillestar i G99 u be dhe u be per bukuri tek MJAFT-i.  Mirepo ata thone qe skemi lidhje me Mjaft.

Kshu Gene, nuk besoj se do flitet naihere pa dorashka per kete pune. Se kush i katapultoi ne jeten publike Veliajt me shoke, kush i mbajti me buke dhe me triko Lacoste, etj etj. Do ngelen vec perceptimi i popullit qe keta jane nje zgjatim spurdhjak i Rames, dhe teorite e KAc Myftarit per Masone, Soros-iste etj

 

A me trego nje gjo ti mu: A di me me dhone on line bilancet e partive te mdhoja si PD-ja, PS-ja, PR-ja etj perpara se te kerkosh keto te Mjaftit? A e di ti se Mjaft nuk eshte financuar nga fonde te shtetit shqiptar? A e di ti se kush ka te drejte te verifikoje apo kontrolloje perdorimin e fondeve kur keto jepen nga donatoret? - Vete donatoret ose te kontrakatuarit e tyre. Mbi cfare bazash ligjore duhej qe Mjaft te perpilonte bilance financiare dhe ti bente publike per popullin?

A di ti te me tregosh se ku mund te shoh une bilancin financiar te AMC-se apo te Vodafonit, apo te albademil s , apo te ndermarjes shtetrore MEIKO qe shet armatime? Po bilancin financiar te studios ligjore te Argites ku mund ta gjej?

Ti kerkon gjilpera nen kashte. Fillo e gjej njehere bullonat e pastaj meru me gjilperat.

Shkurt muhabeti, ti po me thua: SI GJITHE TE TJERET EDHE G99!!!!!!!!

 

Shkurt muhabeti, edhe une po te them: PER KETE NUK DUHET VOTUAR!

 

 

Ti o Gene kerkon me gjet murgeshen tek shtepia publike. Kete nuk e gjen dot, prandaj mire e ke vendosur qe te mos votosh. Une per vehte do votoj me mire per kurvicken se sa per karakurvat dhe baxhellat . 

A me trego nje gjo ti mu: A di me me dhone on line bilancet e partive te mdhoja si PD-ja, PS-ja, PR-ja etj perpara se te kerkosh keto te Mjaftit?

smiley Po kta kane vjedh mer, ket e dime neve , cer ti kerkojme kot bilance smiley

Une per vete nuk i votoj. Kam pikepamje te djathta, por per nje gje jam e bindur. Kete te djathte nuk e votoj! Medoja se do te votoja per G99, sepse thashe: te rinj, mentalitet i ri. Por kur pashe se ne koalicion u hodhen me PS, ku qendron ndryshimi i kesaj fryme te re? Dhe fillova te bej nje analize. Po te ishin vertet ndyshimi qe ata pretendojne dhe te mos perziheshin me kete elite te djegur politikanesh, si PS dhe PS, (qe per mua jane me shume çarlatane sesa politikane, sepse politika s´eshte ashtu siç na e tregojne dhe siç e bejne ata), atehere do te kishin dale vetem. Te kishin tentuar, te pakten, te merrnin sa te merrnin. Por shoh se nuk kane qellime ndryshimi, por karrigeje! Fytyra te reja, por mentaliteti i vjeter! I njejti Brum!

Shume zhurme per asgje! Hipoteza per c'mund te ndodhe ne zgjedhje, kur te gjithe e dime mire qe njera nga partite e medha do te fitoje e prej tyre do te perfitojne dhe lakenjte e tyre qe zyrtarisht quhen pjese koalicioni.  Gjithe keta te rinj qe doni ju te votojne, ato dite do te jene duke menduar ku t'i kalojne pushimet, ne do t'i jape plaka e plaku leke te tjera, etj (nje prej tyre jam vete).  Gjithashtu ka shume zhgenjim, shume llafe bosh e gure ne traste edhe prej G99.  Une per vete nuk votoj, sepse e di qe vota ime nuk do te sjelle asnje ndryshim. 

A e di ti se kush ka te drejte te verifikoje apo kontrolloje perdorimin e fondeve kur keto jepen nga donatoret? - Vete donatoret ose te kontrakatuarit e tyre.

Tani Berbero mo e 10-t krejte. Sipas ketij parimi ne Shqiperi vetem Bin Ladeni e co. kane nderin te te verifikoje ene te kontrolloje paret e dhuruara ndonje Fondacioni alla ''Zeri apo Shpata e Mjaft'' qe reklamonon luften-internacionaliste kunder sionist fashizmit amerikan e sateliteve te tij??!!

Ceno, nese fodacioni nuk kryen funksionin sipas statutit te depozituar ne organet kopetente, por kryen veprimtari te jashteligjeshme apo jashte asaj per te cilen eshte krijuar, i hiqet e drejta e aktivitetit, pra mbyllet. Por nese eshte brenda funksionit per te cilat ka marre edhe lejen, dhe nese eshte financuar nga miku im Bin Laden, vetem ai ose te kontraktuarit e tij mund te verifikojne perdorimin e fondeve.

Parimisht jam kunder mos-votimit.  Kush nuk voton, s'ka te drejte legjitime te kerkoj xhevap.  Praktikisht, e kuptoj apatine e shqiptareve apo e asaj pjese qe s'do te votoje.  E megjithate, ashtu si ne cdo ane tjeter te jetes ku behen kompromise, edhe ne kutine e votimit, mund te behen kompromise me idealet. 

Parimisht edhe une jam kunder mos votimit. Te ushtrosh te drejten e votes, do te thote te ekzistosh. Une voten time do ta jap! Ajo mund te jete per kedo, por mund te mos jete edhe e askujt! Vetem per diçka nuk jam dakort! Nuk do te beja kompromise me idealet e mia!

Kush nuk voton, s'ka te drejte legjitime te kerkoj xhevap.

Pse jo? E drejat e fjales vjen si pasoje e drejtes se votes, apo eshte e pavarur nga e drejta e votes? Une asnjehere s'e kam kuptuar kete llogjike. Eshte normale te thuash qe duhet votuar, dhe eshte detyre civile dhe jo vetem e drejte. Megjithate, ka vend dhe per te mos votuar, sidomos kur asnje parti nuk te perfaqeson.

   Kush nuk voton, s'ka te drejte legjitime te kerkoj xhevap.

Kush nuk voton, te pakten eshte i sigurte per voten qe ka dhene.

Mos-votimi eshte nje lloj vote, e cila duhet aplikuar ne mase, sidomos kur ka manipulime zgjedhjesh, sic ka qene rasti qe kur e mbaj mend une qe kane filluar zgjedhjet demokratike (vendosi ketu thonjzat sa koka ime)..

Berbero, kush te tha ty qe une nuk do votoj?!

Fakti qe nuk do te votoj g99 (te pakten derisa te jete bere transparenca e fondeve te mjaft dhe nga aty te rezultoje i paster dhe i afte veliaj - pa veliajn pastaj eshte e kote te flasesh per g99) nuk do te thote se nuk do te votoj. Ne rastin me te keq do te marr fleten e votimit dhe do shkruaj emrin e ndonje personi qe vleresoj por qe nuk eshte kandidat. (kete rradhe nuk do te votoj per vete pra)

 

Me kete teorine e "te keqes me te vogel" po me kujton shume mbeshtetesit e berishes perpara zgjedhjeve te 2005.

monda,

nuk jam dakort, si mund te besh kompromise me idealet? Nuk mund te quhen me ideale, nese vendos t'i vesh ne peshore ne kutine e votimit.  Problemi qendron tek partite/kandidatet per te cilet do te votojme, ai i pergjigjen ata idealeve sesi duam ta shohim vendin ne te ardhmen.

Shume dakort, s´do te quheshin me ideale, por interesa.  

Gene, fleta juaj do te dale e pavlefshme, sepse duhet te votosh per nje parti politike ose kualicion (pra per nje nga kurvat apo baxhellat apo kurvo-baxhellat), por jo per emer individi. Prandaj me mire mos shko fare.

te lutem berber mos na ul kaq poshte.

A  e madhe e shtypit, a e vogel e shtypit

Une habitem se si g99 ka percaktuar si taget te vetin njerez te shkolluar.

Do te kish qene me e thjeshte sikur te perqendroheshin tek njerez injorante qe nuk duan te bejne pyetje pasi  e kane te veshtire te analizojne pergjigjet.

Habitem edhe une! Nuk e di, por kam vene re qe keta qe jane shkolluar jashte(disa prej tyre jo te gjithe) kane kete sindromen e superioritet dhe sidomos leshojne budallalleqe nga goja, ne shumicen e rasteve, kundrejt atyre qe jane shkolluar ketu!

Libelula, pyll pa derra s'ka, si jashte, si brenda.  Por s'ia vlen per mendimin tim, te behen te tilla krahasime, se eshte qorrsokak, dhe mbi te gjitha i demshem. 

E vertete, asnje parti politike s´mund te perfaqesoje ne teresi idealet e secilit, por pikerisht eshte vota (kompromisi) ajo qe i bashkon ato ideale sadopak te perbashketa qe mund te ekzistojne midis individit dhe partive politike, te cilat mendoj se jane edhe idealet baze tek secili prej nesh!

Dakort, dmth biem dakort qe vota eshte kompromis, megjithese ne kllapa.  Por nga ana tjeter, vota ne fund te fundit eshte personale.  Nga ku kthehemi tek ajo qe thashe me lart, qe ne te vertete, pavaresisht nga deshira, behet kompromis dhe me idealet personale.  

Lexova me lart, qe ke pikepamje te djathta.  Ashtu dhe une.  Tani, me thuaj mua, a te ka perfaqesuar ndonjehere e djathta shqiptare pikepamjet e tua?!  Sepse mua jo.  Por ne 2005, (pasi s'votoja dot sepse s'isha ne Shqiperi) s'lash fis e fare pa marre ne telefon, per t'i shtyre per te votuar.  Pervec "shitjes" se bukur apo PR te fushates (ala amerikance) te PD (Berishes) vota ishte kunder Nanos (me kulminim ne tragjedine e Janarit.)  Keto kater vjet, t'u perfaqesuan pikepamjet e tua te djathta?!  Mua jo.  Atehere, nderrim mandati, sidomos pas intervistes se Berishes qe tha qe do heq dore nga politika nqs humb zgjedhjet.  Menyre tjeter katharsis s'paska ne Shqiperi per "ujqerit e vjeter" te partive politike, pervec se shkurtimit te mandatit.    

 

Kur e shkruajta fjaline e fundit, e mora me mend qe do kishte kundershtime, bile ana ime idealiste, po bente sherr me ate pragmatisten (por fitoi, si jo rralle here, kjo e fundit.) 

Nuk ka parti politike qe te perfaqesoje ne teresi, apo te jete epitome e idealeve te secilit (vetem nqs je militant/e i/e verber.)  Qofte kjo ne Shqiperi, apo gjetke.  De facto, qe nga ajo pike behen kompromise.  De juro, dmth dhe vota, si rrjedhoje eshte kompromis. 

.... De juro, dmth dhe vota, si rrjedhoje eshte kompromis....

E vertete, asnje parti politike s´mund te perfaqesoje ne teresi idealet e secilit, por pikerisht eshte vota (kompromisi) ajo qe i bashkon ato ideale sadopak te perbashketa qe mund te ekzistojne midis individit dhe partive politike, te cilat mendoj se jane edhe idealet baze tek secili prej nesh!

Per voten : kur te keni dale nga dilema per dhjetevjecarin e ardhshem ku do jetoj atehere filloni dhe kerkoni llogari ndaj atyre qe e kane bere zgjedhjen dhe tentojne te kontribuojne.

Po edhe per sacmexhijet nuk ka kuptim , se e njejta gje eshte. Nuk eshte vetem gjuha shqipe e perbashketa per te marre te drejten ne termin kerkoj llogari ose me jep xhevap. smiley

P.S. Ti Monde sikur me shave mu qeparthi qe po numuroja votat e G99, ti vete cer po ben qe u befsh lemsh ? smiley

Me "shave" ke Shashka numurus votash , po te shaj ketu . smiley

Ishim 1 me zero deri tani, barazimi mu duk si me i drejte . smiley

Nuk te "shava", o rob i hidhte.  Gre me tha te pres para se te jam mendim per ekspertizen tende e te Tushes, une thashe (me shaka) jane te zene se kane pune te tjera.  

Nejse, s'te pyeta per post-scriptum, por per reston e postimit smiley

Hec e barazohu se m'u duk me shume se 1 pike restoja.

... smiley

E bere 4 -1 . Pjesa tjeter nuk ishte fare per ty. Kerkoj llogari me jap mendim eshte tjeter gje.

Xhan, xhan. smiley

 

 

Po me mua personalisht s'e kishe se i kam zgjidh dilemat ... smiley Per gjuhen shqipe ta kisha llafin smiley

Xhan, xhan smiley

Me falni qe u vonova per komentin e radhes, kam nje raport per te pergatitur...

Eshte e vertete qe asnje parti politike s'do te mundet te mbeshtese apo perfaqesoje idealet e gjithkujt, por te pakten, te mundoheshin qe programet e zgjedhjeve t'i benin sa me te kohes, ne menyre qe vota apo kompromisi te mund te arrihej me lehte.  Atehere do te mund te thoshim me te drejte qe shumica fiton.

Duhet te kete ndonje virus te cuditshem qe i shtyn ca njerez te mendojne se mund te zgjedhin pa pasoja elektorale sipas deshires dhe simpative nese do te japin apo jo informacion mbi "kontributet qe kane dhene" kur kane vendosur te martirizohen per shoqerine shqipetare brenda kufijve fizike te shqiperise.

 

Ne fakt, problemi qendron tek kontributet e marra apo, me sakte, tek rraporti me ato te dhena.

Kur dikush kerkon voten per te vazhduar kontributin e vet me fonde publike dhe i veshur me pushtet, nuk behet fjale per te drejten e ndokujt apo gjithkujt per te kerkuar por per DETYREN PER TE DHENE llogari mbi ato kontribute qe po te sherbejne si tribune e fjales sot.

"Ndryshimi që synojmë kërkon përpjekje të mëdha, rruga përpara nesh është e përpjetë dhe e vështirë, por nuk kemi asnjë grimë dyshimi se me mbështetjen tuaj, me kontributin dhe përpjekjet e gjithësecilit prej jush, do t’ia dalim!"

O Blendo te dija burre me mend, por aha... Thuajini faleminderit Topit dhe ik e kapni Ramen prej xhakete  t'ju vendos ndonje emer ne liste. Edhe o burra nxitoni se mos zihen vendet.

Po qe nuk me rruhet fare per te pas emrin ne ndonje liste, e dije? Me fal se nuk dua te tingelloj i pasjellshem. Por po qe per emra ne liste apo ndonje kocke qe te ma fali ndonjeri shprehja e sakte eshte pikerisht ajo.

Po te ishte per ndonje pozicion ne pushtet keta te rinjte e G99 do e kishin pas shume me kollaj t'i lepiheshin Berishes (se i benin pune shume atij si KOP i ri). prandaj rruga qe ka zgjedh G99 per te nisur jeten politike ne opozite me duket se paragjykohet padrejtesisht ketu.

prandaj rruga qe ka zgjedh G99 per te nisur jeten politike

Pse e ka zgjedh vete ate rruge dmth ?????  Kishte ndonje rruge tjeter dhe ata se moren ? Kishte zgjedhje per ta  ? 

Po kishte. Me lart ta kam shkruar. Mund te kishin zgjedhur rrugen e gert bogdanit, PD do i priste me krahe shqyer. Ca lepirje ketej, ca andej dhe direkt ne ndonje vend ministri te zbrazur nga skandali i rradhes.

Pse u bo minister Bogdani dhe une se mora vesh ?

smiley

APo ti do thush qe psh dhe Aldo Bumci ka qene me Mjaft-in ne fillimet e tij

smiley

Thuj mer , thuj ca te dush.

Une them qe fustani ka qene pre me kohe, pak pasi doli ne skene dora e famshme, dhe qysh kur u hodh nga mjafti parrulla :

POLITIKE E RE !!! 

Dhe m'at kohe ne opozite ishte PD-ja

smiley

 

Blendi, 

ishte e nevojshme tere ajo sharje? Apo ndoshta edhe G99 nuk po arrin dot t'i shpetoje presionit te zgjedhjeve? C'do te thuash: " Me fal se nuk dua te tingelloj i pasjellshem." Nje nga problemet tona si shqiptare eshte debati.  Ne ende nuk dime te bejme debat, sapo na prekin ne pike te ndjeshme, fillojne sharjet.  Ama te tere thone: "ekziston nje atmosfere debati"... dokrra

Me fal, te shava? Ke shava? Nje shprehje popullore (dhe te Nexhit thashe) qe nuk i drejtohej askujt. Bobo, cfare kollarisje!! Nese ke ardhur te besh moralistin ketu shko diku tjeter se vendet jane te zena. smiley Dhe qesh pak, se jeta eshte e mire. Edhe njerezit jane te mire...dhe Perendia eshte Dashuri.

 

Ske faj ti jo, kam faj une qe nuk ju them kalamajve te mbyllin veshet kur flas.

Ca llafe perdoren kur rritesh mer t'keqen, se athere i kupto mo mire smiley

 

Ah Nexhi,

 

Nuk jam kalama, jam nje nga 18-25 vjec qe keta te G99-es duan te na cojne ne zgjedhje e te na fitojne voten.

Mund te perdorni sharje, por jo kur ajo behet vetem per efekt, fare mire mund te kishte thene: nuk dua t'ia di.

Gjithsesi, po shkoj te pi qumeshtin tani e te rritem i forte per Partine (nje prej tyre, ose ndonje koalicion). Mund te shoh fiksin sonete, lol?

ore shoku

o ujk

se kisha me ty mer daje, ti je m'rregull.

E kisha me pis adminin smiley

smiley

ufff

 

Ujk, kot per muhabet them, por mua s'me duket sharje "rrujtja e mjekres" qe dhe po e hoqe tegelin gabim, e rregullo mrena javes, se sa "te kujtoja burre me mend, por aha ..." 

Kur/nese t'ikin ato te shkreta, s'ke c'e do mjekren me pas mer burr i dheut smiley.

PS: Tushja s'e kish me ty m'duket smiley

Seriozisht e kane keta te G99 se do marrin 2 perqind mer, apo ajo qe thote blend Salaj se do marrin 9 perqind ne tirane. E di cdo te thote Blendo qe te marresh  9 perqind ne Tirane...... Meta qe, per nga pozicioni nuk eshte i paket ne politiken shqiptare dhe ne 2005 mori me sa mbaj mend diku tek 11 perqindeshi. Por mos harro Meta kishte nje bacground politik, vinte me nje lektorat te PS, ka qene kryeminister per te vjet, ka bere ndere dhe favore pa fund. E cka bere Erjon Velija qe duhet ta votojne njerzit. Ore, car er dini terrenin politik ne Shqiperi ju. Veliaj  do marre aq vota sa do i doje menerja Edi Rames, asnje cerek vote me shume. Kam nje 11 vjet qe i ndjek fushatat elektorale, dhe e di shume mire si funksionon. Porandaj thirrini mendjes dhe mos kerkoni qiqra nbe hell

Monda,

E dime qe ne fillim ka qene per mjekren, por ka marre nje ngjyrim shares, nuk ka te beje me me rruajtjen e mjekres.  Eshte njesoj sikur te thuash "s'me plas", asnjeri nuk thote s'me plas koka, apo jo, te gjithe nenkuptojne tjeter gje, smiley

Jo per pune moshe, apo per naivitet, por nisur nga deshira e mire, zgjodha metaforikisht kuptimin me "kalama" te shprehjes smiley  Tani shqeto fare, c'pret te te thone me apo pa tonacion te keq, kur thua:

O Blendo te dija burre me mend, por aha... Thuajini faleminderit Topit dhe ik e kapni Ramen prej xhakete  t'ju vendos ndonje emer ne liste. Edhe o burra nxitoni se mos zihen vendet.

Se mos keqkuptohemi, se s'po luj rolin e avokates se Blendit, Tushes, filanit, fisteku, por per shtjellime debati po flas. 

Monda,

Nuk e thashe une, e tha Berti. Mua thjesht me nervozoi fakti qe Blendi u nxeh, pra dmth, kishte mizen nen kesule me ate koment.

Po mer ujk, syte ne balle i kemi.  Thjesht te replikova ty, sepse po flisje per kulture debati, pike e dobet etj.  Po te ishe "nervozuar" ne menyre te ekuilibruar, atehere e nisje ne fillim me Bertin pastaj e bitisje me Blendin.  Gjithmone per mendimin tim asnjanes.  Edhe kshu, ne gjuhen e memenjerkes: "take this stuff with a grain of salt." smiley Po s'u ekuilibrove ne peshk, pune oresh te duket kenete ky akuariumi yne lol.

 E zeme tani qe keta do marrin X vota per te futur nga x ne x+1 vende ne parlament. Kush jane ata nga G99 qe do shkojne ne parlament?? 

 A kane emra keta njerez?? Vertete ne Shqiperi e bene ligjin si e bene, po G99 si POLITIKE E RE duhet ta dije qe emrat qe do shkojne atje jane te rendesishem, me shume se buja e partise.

Monda, te falenderoj per mirkuptimin.

Une nuk u nxeha dhe fatkeqsisht nuk kam si ta faktoj kete. Gjithesesi, mbetet e pamundur tu mbushesh mendjen njerezve se ke principe. Kuse t'i bindesh se nuk je nje cope budalla (kur te vleresojne te tille) eshte perpjekje qe vetem nje budalla do ta ndermerrte.

smiley

Rrofsh, rrofsh per fjaline e fundit smiley

Po na ler mer Blend te englendisemi, ekuilibrohemi lol, se TGF, plus ka dale dielli ketej nga anet tona, se kishim nja nje muaj qe ia kishim harruar pozicionin ne galaksine tone smiley

Monda,

Me duket se nuk po kuptohemi.  Perse duhet te nervozohesha me Bertin? Ai foli per listen brenda koalicionit (keshtu eshte kur kemi sistem proporcional dhe mazhoritar ne zgjedhje), ne pergjigje te asaj qe Blendi kishte shkruar ne artikull.  Berti nisi debatin, Blendi u acarua. Per kete kulture debati e kisha.  Kam ndjekur disa emisione ne TV shqiptare dhe me ben pershtypje se si perdoret nje gjuhe qe nuk ka vend ne emisione publike.  Gjithcka nis mire e bukur dhe perfundon ne vulgaritete e sharje, sikur te ishin ne ndonje mejhane. 

me pelqeu fjalia e fundit, per peshkun dhe keneten. Me kenaqe! lol. Kam ende shume per te mesuar

Ujk (se sic thashe kohe me diell ketej) pas pangolleqeve te kesaj jave, a javes se kalume, a ketyre viteve ne pergjithesi, vallai na eshte bere lekura sholle nga keto "gjonat e vogla" si puna e debateve ne emisionet publike.  S'do te kete rene rasti xhanem te shofesh ca seanca ne parlament, ua marrin ne kthese ketyre emisioneve publike.

PS: Ket te kenetes, e kam vjedh nga xhibi me thon te drejten smiley te mos rrej kot e i bie ne qafe.  Por i gjejme anen, zevendesoje me "mocal" dhe ia jap vetes copyrights smiley

monda, me vjen mire per diellin, ketej nga anet tona na e ben ndonjehere me sy dhe na fshihet per jave.  Shijoje diellin dhe per mua smiley

Jam dakort per mocalin dhe per copyright per te, lol

ndoshta ke te drejte per seancat e parlamentit, por nuk me lene xixat dhe fjongot e medha me lule te Josit te shoh deputetet

ta marrim te mireqene shifren 2% te rezultatit te G99-es  ne keto zgjedhje....Ta marrim te tille, sepse jam shume skeptik nese kjo parti virtuale dhe mediatike do te arrij nje shifer te tille...

edhe nese del G99, 2% ne zgjedhjet e 28 qershorit kjo nuk do te thote se e ka te sigurte perfaqesimin ne parlament, pasi shifra eshte ne shkalle kombetare, nderkohe qe garohet me sistemin proporcional rajonal.....

Pra me pak fjale, nuk mund te konsiderohet ndonje sukses i madh edhe nese arrihet 2%. eshte tjeter gje pastaj nese Erjoni perfiton nga kontrata personale qe ka me Ramen dhe perfiton mandat deputeti si rezultat i skemes se Dushkut, ose sic njihet me thjesht orientimit te votuesve dhe militanteve per te votuar partite satelite.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).