Qeverite lokale,njesite e bashkise,funksionojne si "Qeveria e Sherbimeve"?

Kam pershtypjen se njesite bashkiake nuk jane reformuar si duhet, si nga ana e ambienteve,ashtu edhe nga ana e personelit.

Ne keto njesi lokale, kam mendimin se ne pergjithsi, punojne njerez te pa kualifikuar,dhe se qeveria qendrore, nuk investon as gje per keto njesi.

Njesite bashkiake nuk te japin zgjidhje problemeve qe u lindin qytetareve ,nuk te ndihmojne, ku duhet ta zgjidhesh nje problem nga me i cfaredo-shmi.?

.nuk te japin as nje informacion ,njerzit vihen ne veshtirsi,at`here per cfare duhen keto njesi?

... vetemper te dhene certifikata,Kartat e Identitetit,APO vetem per te vjele taksa?

Me sqaroni se ndoshta e kam gabim.

8 Komente

Per cilen njesi bashkiake e ke fjalen praktikisht?

Nuk e besoj se ka nje model njesie bashkiake ,....per ato te Tiranes e kam fjalen,se per te gjithe shqiperine sbehet fjale !

Nuk investon (drejtperdrejte) qeveria qendrore per njesite lokale bashkiake (minibashkite)......

Minibashkite ,jane qeveri lokale apo jo,kane fonde,apo jo,jane ne sherbim te komunitetit apo jo,jane baza e qeverise, apo jo,..sepse me duket se ato jane thjeshte zyra me administratore qe shperndajne vetem certifikata,karta identiteti,dhe mbledhim taksa,me nje fjale njesite bashkiake,jane edhe arketues te parave,

Ne qoftese ne njesite bashkiake kryen vetem keto veprime, c kuptim kane njesite bashkiake ,per nje komunitet qe ka shume probleme, si punesimin,edukimin,kualifikimin,strehimin,kushtet e jeteses,ndihmen sociale,luften kunder krimit te rruges,violencen ne familje,violencen ndaj gruas...etj ...

Cfare une desha te them me keto eshte se eficenca e nje nje qeverie e kujte do partie qofte,eshte njesia e bashkise...dhe me duket se organizimi i ketyre minibashkive eshte jo funksional, aspak i krahasueshem ,me kryeqytet e Italise,Greqise,  Angiles,Frances gjermanise ,etj ..qe kane gati shume here me te larte,(4 -10 fish) numrin e banoreve.,sesa Tirana jone!

Tek minibashkia duket dhe fytyra e nje shteti! Shteti yne ka nje fytyre te deformuar me duket !

Je i painformum Artiano, i painformuar dhe i parenditur keshtu qe shihemi here tjeter.

P.S. Ka vajt 121 pergjigje nje teme mbi minibashkite, hidhi nje sy se mbase meson ndonje gje.

Nuk  ka as gje ne ato komente,per cfare une kam parasysh!

 Per mua minibashkite e Tiranes ,nuk ofrojne sherbime qytetarit,jane shume larg zgjidhjeve te problemeve,jane shume larg standarteve! mos te them,katunareske!

 

Hahahaha!

Ky hyri per te vene vetulla dhe nxori syte.  Minibashkite jane fytyra e vertete ne fakt e bashkise qendrore te Tiranes, deget e te ciles jane edhe keto autoritetet lokale, ju thencin, pasi decentralizimi lokal qe aq shume e do Rama nga qeveria qendrore, dhe aq pak ja u jep ketyre minibashkive, eshte esenca e nje pune me te mire per keto njesi vendore.  Per mendimin tim, kot shpenzojne parate e taksapaguesve me zgjedhje etj., kur Edvin Rama nuk ju jep kompetencat qe ju takojne.

Nderkaq o komunisti artian, autoritetet lokale ne Shqiperi nuk pergjigjen per disa gjera qe ke renditur ti me siper.  Nuk pergjigjen autoritetet lokale per krimin e rruges.  Kete e ka policia e cila eshte nen varesi te qeverise qendrore. 

Pse nuk investon bashkia ne minibashkite e Tiranes, qe te ju jape ambient dhe sherbim komod dhe cilesor qytetareve?!

Pse ja u merr taksat ne ate % te larte dhe i le bosh keto minibashki?

Pse nuk lejon qe minibashkite te pergjigjen per pastrimin e zones se tyre?

Po per strehimin?

etj., etj.

Minibashkite e Tiranes qe per nga numri i popullsise qe supozohet se duhet te qeverisen ne nivel lokal ja u kalojne shume bashkive te Shqiperise, jane katandisur vetem ne leshuese certifikatash!

Ja ky eshte modeli i Edi Rames per te cilin ankohet ky personi me siper.

 

 

Edhe nje gje tjeter,nuk ka rendesi perkatsia e bashkise,e majte apo e djathte, ketu shtrohet ceshtja jane funksionale minibashkite?

Jane te organizuara sic jane ,fjala vjen ne Itali, Greqi ,Gjermani ,Angli?

Shqiperia nuk ka nevoje te shpiki minibashki, si mund keto te jene eficente,ti sherbejne qytetarit, atij,ty, mua, te gjithve, kur biem ne hall, a kupto ti apo jo ?

Berisha me te drejte tha ,kur mori pushtetin se " qeveria ime do te jete qeveria e sherbimit"... une desha me thone" a osht Bashkia,minibashkia qeveria e sherbimit?"

Po une qeverine e du kur kom hall, se kur nuk kom ,s`me duhet fare,per c`fare me hyn mu qeveria?

ho me pra? per cer osht qeveria? A PO M`KUPTONI MUVE JU APO JO? llukan?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).