Me ndihmoni te gjej perkthimin ne shqip per fjalet e meposhtme, ju lutem?

Sula (Italisht) - Behet fjale per nje zog qe rritet ne brigjet e detit. Ne anglisht e gjeta Gannet, por ne shqip... s'po i bie me te asgjekundi.

Manta ( italisht) - Edhe ne anglisht e gjej po manta. ( specie Manta Birostris) Behet fjale per nje lloj peshku.

Faleminderit smiley

73 Komente

Nuk jam i sigurte,por me duket se quhen Gala!

Manta ka mundesi ta quajme raja (gabimisht pasi eshte lloj i ndryshem, razza (peshk) nga italishtja, rendi i rajiformeve).

Do pritur pergjigje nga ndonje qe eshte nga dëti...

 

Flm. Per te paren "gala" nuk me duket se eshte ajo, se me duket se keshtu quajme korbat apo zogjte e kesaj familjeje. As neper fjaloret e vjeter nuk po i gjej dot. "Lloj pulebardhe" s'besoj se eshte. Ekziston ndonje fjalor italisht -shqip per fushat e vecanta, per kafshet apo per bimet?

Diku në një poezi të vjetër, e quanin Zgalem ...

 ik e perdor google translate se e ka gjuhen shqip mrena. nga del :

sula = ganet (ne fakt eshte zgalemi = ganet)

ndersa manta = rajë

Faleminderit te gjitheve. smiley

 Aida, u informova per ket Sulën (jo ai i Idrisit smiley ), dhe doli qe ky zogu eshte shpend endemik (ose me mire sub-endemik) i ishujve Galapagos, pra ka mundesi te quhet thjesht Sula (me kembe blu ose te kuqe psh).

Kurse zgalem ka mundesi te jete albatrosi.

Shume faleminderit, kungull. ( Me vjen per te qeshur tani qe po shkruaj "kungull", per dike qe s'e njoh e qe per me teper me c'kam lexuar ketu nuk me duket kungull. Sidoqofte, e lezetshme) Ne fakt, kisha nje material neper duar mbi Detin e Kuq dhe atje e hasa, kete dhe shume te tjere qe me bene "zbor" ne kuptimin e plote te fjales. Sipas sygjerimeve te peshqve ketu, une e lashe zgalem dhe druaj se mund te kem dhene ndonje informacion te gabuar. Por vura qe shume emra shpendesh e peshqish, packa se perdora dhe goglen perkthyese nuk i gjeja dot ne shqip, ndaj perdora emrat e familjes ku benin pjese sic i gjeja tek Wikipedia. Them se te pakten, emri ne latinisht ndoshta nuk perben ndonje ndryshim te madh. Te falenderoj sinqerisht per interesimin. smiley

Bari, faleminderit.

 

Kush e di te me thote se a ka thana ne Itali e si i thone..Nuk e gjej askund kete fjale...

Ç't'ka shku menia për thana mer dreq?

Mos ke gjë moj? smiley

ncuq me duket, ato mirtillo rosso jane si cranberries.

Thana eshte prape nje cike si ndryshe

eee, po c'ke me thanen ti! smiley

shhhhhh se po flet Ajola Xoxa ke klani smiley

lol lol

do rrosh me shume se  une se ma more nga goja.  Nejse, se me e re je smiley

Po me iken truri duke i ndigju ,,,,,

upupu moj mami upupupu ky brezi i ri

Ben edhe vaki Edo...sai com'è...nuk kisha ca kohe peshkun pa uje e u mora me peshk ne uje.... smiley Lanet mo m'hap gojen...

Une kam ngrene shpesh akullore me mirtillo rosso...Po nuk eshte aq i tharte....

po thartina te tilla vetem toka e eger shqiptare ben moj Zane smiley

smiley

po moj sheqere po smiley  Po ti nga cila toke dole kaq e embel?

smiley

Tushe, cfare do kthej permbys smiley

smiley

hihihih

asgje mi.

Thashe te pushoj dhe une njehere qe te flasin te tjeret smiley

Pastaj, spo gjeja muzen smiley

JA sa erdh thana , mu ngrof gjaku smiley

Tushe, tuj tuj!

S'te kemi frymezu gjith keto net?  smiley

Tuj tuj

se di,

pale skam qene dhe une ne terezi.

ti e di qe pi pislliqe une smiley

Tushe, s'ke nevoje te pish ti rrushe smiley

Po leri ato, se qenke ne qejf te te perkedhelim smiley

E mire, me thon te drejten na thave syckat smiley

jo per zotin jo.

spo llastohem smiley

kam qene smune smiley

Usht prish dynjaja... lloj lloj lezbikesh t'vardisen pa t'keq fare... na thave syçkat thotë tjetra pa i bërë syçka tërr fare smiley

po si te kesh vetem meshkuj pederaste perqark, lezbike do behesh smiley

hihihihi

M'vikërka keq pëe ATA që paske përrreth... helbete, nuk i thojnë kot: Kush ka buk s'ka dhëmbë smiley

Po ti dil nga rrethi o ta marrsha, e futu në rrënjë katrore. smiley

 

Ku të hyjë o tu mbylltë?

Atë e ka zënë gjumi mbi divan... as nën jorgan nuk është futur dot smiley

Se ate shenimin me poshte e lashe para se te lexoja ket smiley

Ta ka kthy Tushja, une ia le asaj keto gjona smiley

Tushe, me thave syckat, mi Tushe, mos ma bej me ket smiley

 

Derman, mirë ajo e goditura që i fut nja dy gota dhe nuk pyt më se kush i afrohet... mjaft t'mbajë erë t'mirë smiley, po ti hapi sytë o e shuar smiley

C'ti hap mer ed, c'ti hap smiley

Po rri aman, edhe te mbyllme fijfifiu bejne smiley

Vallai ashtu eshte Edo,

Dy gota dhe zemrat e gzume !!

Ska fort rendesi, si , qysh , kur e tek

Shyqyr që ja astemio ene e kam lonë pijen me kohë smiley

Tushe te shkuara rrushe smiley

Hec se mezi te kemi, te perkthedhelim nga qejfi, pa mos degjo edin smiley

Zana, shiko Biancospino dhe mos dëgjo Tushen... se ajo gati është që të fillojë thashethemet smiley

!!! qe prej teje dola per thana ne vend qe te flija, po si e gjete o mistrec!!! bah sa e kam kerkuar. madje shume muaj me pare beme edhe gabimin te kerkonim emrin shkencor te fjalori i kuq hehe.

 

shif algoritmi esh i thjesht fare. gjejm emrin taksonomik te thanes, e morim pasi e gjejm dhe e guglojm. pervete e dija qe ne anglisht ishte cranberry porspaskerkerkesh qen ashtu.

ikyt emrin taksonomik s'po disha me gjet uni.

e di se si sa e qysh e tek kemi qene po s'desha me 't'dhon larg' smiley njefaresoj.

(po lexoja per kete kornelin dhe me dual qe e permendkesh homeri si ushqim per derrat qe s'ka ngel njeri pa fol per derrat keto kohe po njehere e nje kohe do te pranoja me mire thanat se sa perlat)

hahaha imagjino me t'thon njeri cornus mas thana habitesh deri ne mengjes

Ndersa kur dola nje dite per caraca, me thane 'Shiko për caraca në treguesin alfabetik.'

 hahahahahahaha

une jam tu u knaq me botanik:

Nëndeget e bimëve fareveshura (angiospermae): 

- Rendi Urticales 

- Familja Vidhore (Ulmaceae) 

- Gjinia Vidh (Ulmus) 

- Gjinia Carac (Celtis) 

- Rendi Ranales 

- Familja Berberudaceae 

 

nashti, caracit tone i thenkerkan me i emer te perbashket Hackberry

Hackelberry Fin? smiley

hahahahha guxo me e sha kte caracin nga shpia - sa te thuash berberudaceae t'kan kap veshkat dhe urtikaria.

degjo po ky qimnoni m'duket se eshte gjithandej neper fushat tona, e ky nxjerrkesh ato farat e mira caraway (se nuk i di ne shqip, ndihme), duhet me e pa kete pune..

ej shih cer dite eliotiane per caracin:

The European Nettle, Celtis australis, is supposed to have been the Lotus of the ancients, whose fruit Herodotus, Dioscorides, and Theophrastus describe as sweet, pleasant, and wholesome. Homer has Ulysses refer to the "Lotus-eaters" and the "lotus" in Odyssey, Book IX. [1] The fruit and its effects are described in Tennyson's poem The Lotos-Eaters.

Po zemer, te betohem, dora e Tushes ishte smiley

Kishëm nigju se e kishe t'futmen ma t'keqe ti smiley

apo kjo puna qi po e bo ke krahu dmth "sa krahi"? smiley

 

Ja, edhe gjilperen te krahu i majte e merr Edi smiley

oj gra ju qe kerkoni thana ne mes te nates a e keni bo testin mi se me duket paskeni ngel me barre.

e ke llafin per tushen apo per barren jerusalem.

Aero-s me duket i paska vajt mendja per CARaca smiley

po iki me mire tushe se po hyne ne gojen tate ehe vetem era vodka bul vjen pastaj.

komt e shpejta

faqja bardhe !

 O tropi, kishe nigju najher per (Pergatitu!) - Pimpinellairiqëz (lat. Pimpinella saxifraga)? Dhe gjithashtu doja te njoftoja se kemi aktualisht nje bime qe e ka emrin: Gjuhelopa Mjekesore, Puçkësi i Islandës, Pesëfoja e rëndomtë dhe Marumbi i rëndomtë.. m"hiku menja ka qefi

Jerusalem falem bema gjumin e embel se une e zgjata teper.

Hahhahahha keto te rendomtat fare po fare te renda, me gjithe pimpinellairiqëzën (po me e dash me e thirr me perkedheli kete si behet, pimpinellairiqëzëzës?)

Pelimi, m'u duk interesant se demek artermisia absinthium por dikush, sipas kodit sekret: "grisi "Pelimi" (permbajtja ishte: 'fasulja'...)"

O Jeruzalem me kujtove fjalorin e kuq, ishim nje nate te budallallepsur dhe per shembull e di ti qe:

PALLTO, ~JA f. sh. ~, ~T. 1. Veshje prej stofi te trashe, e gjate deri ne gju dhe me menge, e cila kopsitet perpara dhe mbahet siper rrobave te tjera.

MUSH/K, ~KU m. sh. ~Q, ~QIT. Mashkulli i mushkes.

IDEOESTETIK smiley, ~E mb. Qe lidhet me anen ideore dhe me anen estetike. Parimet ideoestetike. Probleme ideoestetike. Edukimi ideoestetik. Nga ana (nga pikepamja) ideoestetike. Me vlere ideoestetike.

etj, etj, nje tufe me gjera te bukura si p.sh. mashkulli i dhelpres qe per dreq s'po me kujtohet.. por e leme per nej nate tjeter.

Gjeagjeze: cila eshte ajo bime, qe e njeh dhe i verbri?

Nderkohe njihuni dhe me Marien

 

 verbena e di po ta them neser... natnemir gjumteembel

Jo trop jo, ato qe jetojne ne shtepi perdhese ose gjyshja e te cileve u ben/te byrek, duhet ta njohin.

shaka kungull shaka, e kisha si gjys-pershendetje per jeruzalemin. ate bimen nuk e di po besoj do e gjej ketu mes jush neser.

 O kungull, ti na gjej si i thone qumeshtorit anglisht meqe je ke byrekeria..

 Ta them une, po me gjete si i thone sultjashit smiley

qe ne qumeshtor smiley Amerikan hesapi...e bejne qumshtin djathe! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).