7 Komente

They have tracked telltale waves of change through the cells that orchestrate our memory, language, reason and self-awareness.

Ata kanë tracked thashethemaxhi përmes valëve të ndryshimit të qelizave që orkestroj kujtesën tonë, gjuhën, arsyeja dhe vetë-ndërgjegjësimin.

Yll fare! Jo,  mo c'ne ! Peshe monedha ari qe shkelqejne ne driten e henes! smiley

Duke studiuar perroin e ndergjegjes, kerkuesit munden te detektojne tashme qellimet dhe parathone qellimet tona perpara se ne vete te jemi te ndergjegjshem per to. Truri, sic kane gjetur ata, duket se e ndan mendjen 10 sekonda me perpara se ne te behemi te ndergjegjshem per vendimin - nje perjetesi per shpejtesine e mendimit. 

I perktheva dy fjali une. Ja gezuar vitiriun!

Gezuar dhe Pashken, meqe ke bere mungesa xheri.

(vazhdimi i artikullit te mesiperm eshte po ashtu interesant)

Ne konferencen shkencore "Simulating the Mind", qe u mbajt keto dite ne Vien, nje grup psikoanalistesh, neurologesh dhe inxhinjeresh paraqiten konkluzionet e kerkimeve dhe studimeve disavjecare per futjen ne kompjuterteknik te inteligjences artificiale à la Frojd. Pikerisht, bazuar mbi "Es-Ich-Über Ich" te themeluesit te psikoanalizes Sigmund Frojd,  sistemet automatike te derisotme do te realizojne jo vetem zgjidhje inteligjente, por do te jene te vetedijshem per cfare bejne; kompjuter me vetedije, me ndergjegje.

Modeli, qe pritet te prezantohet ne veren e ketij viti, i quajtur Bubble do te kete nje trup te thjeshte (nuk kam mundesin te sjell foton), i moshes 35 vjece. 

 

"Ne jemi duke studiuar kush jemi ne", tha Anton Demëziu, drejtor i Institutit te Trurit dhe Bollushtrave ne Universitetin e Qalifornise se Jugut, "nepermjet studimit te organit qe ju mundeson te merrni vesh kush dreqin jeni ju".

ps : shpresoj te mos kaloje kendejpari ndonje lab se e qendisen menjehere kengen : "Cili je ti more burre ?"

ps2 : kjo ishte fjalia e fundit, nuk kishte me tej.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).