i zë peshqit urthi ?

 vërej shumë peshq që përpëliten sikur të vuajnë nga urthi, ndoshta është stina ndoshta ora.

kur më zë mua, shkoj tek motra e Stambollit e i fus nji tas groshë

18 Komente

Zanfi,

T'hangsha zemren smiley

Peshqit demek duhej te ishin gjallesa te zhdervjellta, nga ato qe notojne pa zhurme moooooo.

Por mesa duket peshqit tane, qenkan gjembace, me gjemba nga perjashta dhe nga brenda, dhe aspak te zhdervjellet, por zvarrites me koke te mbuluar.

Se di ca smunje kane kalu ne femijeri , urth a kurth smiley  po vallai, nai smundje e vjeter e ka fajin.

Mu me vjen keq, se harxhojne shume energji. Dhe nuk sjellin asnji dobi.

Me kaq shume sa jane tuj u  mundu, edhe malet i kishin shty ...

Une po i fus i tas hashure me ket rast smiley 

Nexh, kur isha më i vogël vuaja dhe unë nga urthi. shëndet të më thonin, plaç më dëgjohej, por ec mo e tillë ishte koha. diktaturë hesapi.

po sot ? sot demokraci. kur shikoj tërë këto energji për ti mbushur mënden njëri tjetrit se e vërteta jote është absolute...

Në se është e vërtetë, dhe është, se Natyrëndia na ka krijuar sipas shëmbëlltyrës së sajë, kjo do të thotë para së gjithash që të krijojmë si Ajo dhe vetëm po na teproi koha, jemi qi jemi i fusim dhe noj kritikë, por pak ama, si puna e kripës.

eh mer eh,

Ai antirrotari smiley eshte i lajthit por thote ca gjona aman aman smiley

Natyra eshte kaq zemergjere, nganjehere na i jep te gatshme pergjigjet, por ne, si te forte qe jemi, duam t'ia thyejme nockat natyres.

                                                            thene nga '97 ke tema Lamashit...

Rrini ore se duhet një krasitje ndonjëherë tek tuk, është mbush peshku me shkurre e spo mund të shofim ça ka vesh Nexhi matanë gardhit. smiley

p.s në pyeç për fshikëzën e urinës, e kam lënë rrugëve të Athinës.

triko leshi prej kashmiri, breke ngjyre bari me pika te bardha, shall portokalli dhe syze qorrash me skelet ngjyre vaj ulliri smiley

Ste them gje per fshikzen jo, se kena probleme me te rendesishme tani smiley 

smiley

 

Yyyy se kjo tema më kujtoi dhe një bejte vegjëlie:

unumana donomana,

treison qiqiron,

pana-pana xhugaveli,

urthi çurthi,

kaziq merr e hiq,

këtë gisht,

këtë fute në filiq. smiley

 

cudi si keto temat letrare pjellin gjithmone tema dhe gjys-tema te tjera, kryesisht te karakterit psikologjiko-social. po mire, zanfi, madje dhe nexhi, pasi e krujtet tujen arritet ne konkluzionin qe krujtja duhet te zgjase maksimalisht 5 minuta se pastaj quhet urth?

Obobobo ste ben hic mire shqiperia ty rrusho smiley

Cheers smiley

po mire, zanfi, madje dhe nexhi, pasi e krujtet tujen ..

ta solla !

ah nuk me hapet dot zanf per arsye madhesie smiley

nexhi ben vaki, ben vaki, me ka ulur tolerancen. po m'u duk e padrejte prej jush qe pasi e renduat doren vete, te ankoheni per te tjeret.

ne ket rast kerkoj falje smiley

Kur bojme kabim, bojme kabim.

I kuptojme kabimet me vonese, per rrjedhoje dhe kthesen e bejme me vonese smiley

Megjithese, vallai, se di se ku e kam rendu doren smiley

Hey, po me te vertete e di ca zbulova tani ?

Nje autopsi qe na ka bo nje ish peshkatare, ngela pa fjale.

Meqe blogu eshte tek lista ne peshk, nuk besoj se thyej ndonje rregull duke sjelle linkun

http://lauretamema.com/?p=424#more-424

 smiley Nexhi ! Nje shtyse e pakuptuar me ben te Te uroj per shijet e sterzgjatura te batalleve ( me "e" pe verteti ) . Si ka thene kryetari MAO ...sa me shume ta zgjatesh aq mem shume BATALL mbetesh smiley...dhe une isha genjyer me te tuat se "nuk lexon gjera te shkruara gjate " aq me teper budallalleqe mospelqysish !

smiley 

Po si mund ta lexoja te gjithen mreeee drizo.

Une se di nga ma kapi guglli at shkrim, dhe me te vertete ngela pa fjale (jo ne kuptimin e mire domosdoshmerisht o burre i dheut)

Ska nevoje me e lexu te gjithen, mjafton kreu i cdo paragrafi.

 

 

Une gjithnje e kam honger prej teje se te lexoj cdo rresht.. smiley  Nje autopsi qe na ka bo nje ish peshkatare, ngela pa fjale...... Ti mos e bo si Zanfi qe kthe kurrizin dhe thote " s'me duhet mu c'bojne te tjeret pas kraheve " smiley

po mer ashtu mu duk , si autopi, jo vezhgim. Si autopsi xhelati.

Le qe une ndalova me lexu pak, sepse me kish zene me goje, dhe me kishte bere 35 vjec, dhe me kishte vene emrin ZARA smiley

Pale, po me kish bere dhe femer shume te mbajtur....

smiley 

smiley

 

P.S. Une slexoj asnjere, asnjeri, rresht per rresht, nqs ka shkrujt me shume se 5 rreshta. E kam difekt fabrike smiley   Edhe ne shkolle kshu e bojsha. Nuk ngelesh thate dhe me ket stilin tim smiley

E paskam pas mire une qe lexoja vetem shkrimet ne muret e ndermarrjeve dhe kooperativave....Tani po budallallepsemi , kur duhet me lexu dhe budallalleqe me arsye te mosarsyeve nga arsyeja qe te jep arsyetimi i kritikeve... smiley Ty s'ka pse te metet qejVi qe vasha i paska qejf "zarat". Leni te tjeret te lujne me "zara".... smiley 

Po po mire e ke, por u habita aq shume, se gjer ku kishte shku ajo linje arsyetimi,  sa nuk e mbajta brenda por shkova e hudha ne peshk.

Kabim i momentit smiley

 

 

Na nga anet tona pas prishjes se midese si psh pas nje darke te vitit ri , perdorim fasule ....ndersa per heqjen e URTHIT perdorim flete lakre te njome . Ashuret i perdorim kur fitojne luften DERVISHEt smiley e Babait te Teqese Kulmakut !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).