Evolution vs creationism

Ke teori besoni ?Kohet e fundit kam pare shume debate ne lidhje me kete teme .Eshte planeti yne 4.5 miliarde vjet i vjeter apo vetem 6000 vjet?Jemi pasardhes te Adamit dhe Eves apo jemi produkt te nje procesi evolutiv?

78 Komente

Miremengjes dhe ty, Canard. smiley Sdq, une studenteve te mi iu them perhere qe ky kreasionizmi spjegon deshiren njerezore per te qene lakuriq. smiley 

dmth?

1, qe nuk ja ke idene kreacionizmit, apo

2, je mesuese e edukimit seksual?

Dmth qe 'kalamajt e mi'(=studenteve) +18 vjeç nje çeshtje te tille ta konsideronin si DEBAT anno 2009 do iu dukej diçka pak per te thene qesharake. E vetmja facete ne te cilen mund te debatohej do ishte kreasionizmi dhe pasojat e tija mbi nudizmin. smiley

Pra shkurt e shqip, meqe s'po e kuptoni duke jua thene larg-e-larg: HIQNI DORE NGA BUDALLIQET e tille. Jemi ne vitin 2009!! Te diskutosh akoma per çeshtje te tilla eshte injorance strukturale.

Miremengjes dhe ty! smiley

Pra qenke mesuese e edukates seksuale se kreacionizmit nuk ja paske idene fare.

canart, per t'i rene shkurt fare.

Personalisht, i besoj krijimit, dhe ky me duket absolutisht i llogjikshem, ndryshe nga "evolucioni" qe nuk ka skute teorike qe te mos kundershtojne njera tjetren.

Gjithsesi, 6000 vjet, me duket nje shifer e sajuar; ndoshta jo aq larg realitetit sa 4.5 miljard vjet, por perseri, e sajuar.

Qe te sqarohem pak ketu;

kreacionizmi eshte shkence, eshte afrimi shkencor te qenit, egzistences se gjerave dhe botes qe na rrethon; nuk ka te beje vetem me biologjine, por perfshin dhe astronomine, gjeologjine, fiziken, kimine, etj... E them kete, qe kur te permendet "kreacionizmi" te mos mendohet direkt ne nje teori paksa dogmatike, apo fetare, sepse nuk eshte e tille. Ne fakt eshte krejt e kunderta, fete mund te rrjedhin nga kreacionizmi, dhe jo anasjelltas. E njejta gje ndodh dhe me evolucionin dhe "fete" e ndryshme qe kane buruar prej tij deri tani.

E pare nga ky kend, 6000 vjetet nuk me duket se kane ndonje baze shkencore. (mund te jene 7000 vjet, ose 10-15000, ndoshta dhe me shume)

Te te jap njady ilustrime te ballafaqimeve midis ketyre dy rrymave:

Youtube

 

ose kerko vete video nga Kent Hovind.

Qe te mos lodhesh edhe me te lexuar.

(1her&eumlsmiley/(2 muaj) vjen, por kur vjen gjen kohë që të zbrazesh mirë smiley

P.s: Ne s'dimë as se ku jemi sot... llogarit se nga kemi ardhur apo se ku po shkojmë smiley

kreacionizmi eshte shkence, eshte afrimi shkencor te qenit, egzistences se gjerave dhe botes qe na rrethon; nuk ka te beje vetem me biologjine, por perfshin dhe astronomine, gjeologjine, fiziken, kimine, etj... E them kete, qe kur te permendet "kreacionizmi" te mos mendohet direkt ne nje teori paksa dogmatike, apo fetare, sepse nuk eshte e tille.

 

Kreasionizmi nuk eshte shkence por konsiderohet si pseudo-shkence! Nuk paske dituri te mjaftueshme mbi ate qe beson: kreasionizmi eshte nje koncept i kushtezuar nga idete fetare. Dhe ajo ne te cilen ti beson eshte nje rryme e kreasionizmit dhe e di si quhet? Kreasionizmi i Tokes te Vjeter.

 

Kreasionizmi nuk eshte shkence por konsiderohet si pseudo-shkence

Pseudo-shkence, nga ty. thuaj: "e konsideroj pseudoshkence" dhe jo "konsiderohet". Askush nga ne, dhe askush nga individet qe perbejne racen njerezore nuk ka autoritet per te diktuar dhe percaktuar te verteten.

Jemi ne 2009 zonje, (meqe na e kujtove) dhe ke mungesa edhe ne perceptimin e demokracise apo dialogut.

Pra, nuk ja ke idene. Perqendrohu me mire te edukata seksuale dhe lakuriqesia moderne ne vitin 2009.

(nuk do te te pergjigjem me nese do vazhdosh me diktat.)

E di c'me habit me teper? Pikerisht qe njerezit qe mbeshtesin doktrina fetare  demek te bazuara ne paqe, miresjellje,...etj. c'balancohen te paret. Kjo me ben te mendoj qe balanca nervore e ketyre njerezve eshte c'balancuar. smiley Apo duhet te mendoj qe jeni aq te frikesuar te humbisni kontrollin e nje realiteti, ne sy te tuat te kontrolluar nga nje krijese e mbifuqishme, saqe reagoni dhunshem kur dikush jua cenon me ide te tjera?! E dhimbeshme pasi une kam besuar perhere qe bindja dhe siguria ne ate cfare beson duhet te te jape komfort dhe siguri ne jete; e kjo mesa duket s'po ndodh tek ju... smiley

Nuk ka as baze shkencore, por as baze biblike (pavaresisht keqinterpretimit.)

zotrules ... smiley

Kreacionizmi ka lidhje me Biblen moj Monde, por nuk eshte prone ekskluzive e krishterimit. Kreacionizmin e pranojne edhe shume besime apo fe te tjera qe nuk kane lidhje me krishterimin. Prandaj nuk e permenda Biblen, sepse nuk eshte i vetmi liber qe mbeshtet nje teori te tille.

6000 vjet eshte thjesht nje shifer qe u "shket" nga goja disa tifozeve te kreacionizmit, por jo studiuesve, profesoreve, doktoreve apo shkencetareve qe levrojne ne ate fushe.

Jo jo, nuk e permenda si monopol, thjesht sepse eshte me shume objekt sulmesh (gjithesesi edhe keqinterpretimesh.)

PS: kreacionizmit si i thone ne shqip, se po ngaterrohet kollaj dynjaja?!

Retorike per ngaterrestaret, dmth te ngaterrumit smiley

Mgjth flm smiley

Pikerisht sepse kam pare debatet e Kent Hovind me lindi ideja te hap edhe nje debat ketu.Ai thote se bota eshte 6000 vjet e lashte dhe eshte krijuar ne 6 dite pra e merr biblen pike me pike.Ai e pranon micro evolution,sic e quan edhe vete,pra dmt qe nga Kali kane ardhur kafhe te tjera si gomari mushka apo zebra por nuk pranon kalimin nga nje specie ne nje tjeter por harron se edhe ky evolucion nuk esht ei mundur ne 6000 vjet.Ai tallet me evolucionistet qe thone toka eshte formuar nga nje bing bang  dhe po ashtu tallet me ata kur thone qe qeniet e gjalla kane ardhur nga shkembinjte (sic thote ai) por harron qe edhe Zoti e ka krijuar njeriun po nga dheu.

Pse kreacionizmi smund te quhet shkence?Sepse skam degjuar qe ndonje nga keta te ulet neper laboratore dhe te bejne eksperimente apo te gjejne ndonje prove per te provuar tezen e tyre.ata vetem marrin provat e evolucionisteve dhe i hedhin poshte ose gjejne ndonje te care per ta hedhur poshte evolucionin dhe pastaj apriori thone meqe kjo seshte e vertete atehere boten e ka krijuar Zoti.

Nuk arrij ta kuptoj mire kete lloj pergjigje canart, te pakten e kam paksa te veshtire per shkak te pyetjes qe ke ngritur ne fillim.

E ke shume gabim kur thua qe "kreacionistet" nuk u ulkan neper laboratore e nuk bekan eksperimente. Shkenca si parim duhet te jete bazuar ne eksperimente, dhe pikerisht kjo ndodh me kreacionistet, gje qe nuk ndodh dot me evolucionistet.

Ja te te them une nje eksperiment qe eshte kryer nga dy profesore amerikane, qe arriten te krijojne ne laborator qymyr nga nje cope druri te fresket per vetem 2 jave. Ndersa nafta eshte prodhuar per pune minutash.

 

Pastaj, kreacionistet nese duhet te kerkojne prova, keto duhet te jene me shume prova kundershtimi ndaj kreacionizmit sesa pro tij. Sepse nuk ka njeri dhe llogjike qe te te lejoje te pretendosh se mund te besh eksperimente me kohen e shkuar (6000... vjetshi i disave, psh)

Kjo eshte dhe menyra shkencore per vertetimin e cdo teorie.

1 Behet vezhgimi,

2 mbledhja e te dhenave,

3 perpilimi i teorise,

4 eksperimenti ne laborator apo natyre, (vertetimi i teorise)

dhe e fundit, po jo me pak e rendesishmja, eshte

5 gjetja e kundershembujve. Keto te fundit e hedhin poshte teorine qe ne momentin e gjetjes.

Ketu rifillon puna nga e para pastaj. 

Kundershembuj per kreacionizmin nuk jane gjetur dot, per evolucionin, ka me qindra e mijera, duke filluar nga ligjet themelore te fizikes, e deri tek vete teoria e evolucionit qe kundershton vetveten.

 

Përse atëhere eksperimentet për modifikimet gjenetike dhe "krijimin" e jetës në epruvetë gjejnë kundërshtarë pikërisht tek kreacionistët/fetarët?

Nëse do të provohej që jeta mund të lindë dhe në epruvetë, atëhere do të ishte më kollaj edhe për të pranuar që "Doktori"/Zoti e ka krijuar jetën smiley

Une jam kunder disa lloj eksperimetesh per aresye morale.

Eshte e pamoralshme dhe cnjerezore fare, qe te peshkoj nje "edrus" diku, ta marr ne laborator, dhe te filloj te bej prova me te, pjese te tij, apo materialin e tij gjenetik. Nese do besh nje lloj apo dy-tre eksperimente, edhe kaperdihet, puna eshte se KU  ndalet grykesia dhe poshtersia njerezore?

Edhe sikur te mos behet fjale per eksperimente me njerez, perseri eshte e njejta gje. Te mos e perdhunojme natyren vetem sepse mundemi(jemi ne gjendje, apo kemi pushtetin) ta bejme.

Per vepra te ndryshme por me te njejtin aresyetim denojme dhe Saliun tone dhe klikat pushtetare ne Shqiperi. Dhe te pakten aty e pranojne te gjithe qe nuk kemi te bejme me ceshtje besimi fetar.

Fatkeqesisht jetojme ne nje bote dhe kohera te neveritshme, ku pederastet mbrohen me ligje te vecanta, sikur te jene me lart se ne te tjeret; ku kurveria mbrohet me ligj nese kurva dhe kurvari kane rene dakord me vullnet te lire; kur drejtori qe gremis nje banke ne faliment  dhe humb mbi 25 miljard sterlina perfiton pas shume levdatash nje pension mbi 700 000 sterlina ne vit - nderkohe qe taksapaguesit qe i faturohet kjo shifer (25 miljardshi) i merret shtepia me force dhe nxirret ne mes te 4 rrugeve dhe rrezikon edhe burgun....

 

une e ngaterroj shpesh creationism me cretinism

Tani, ky nuk është një justifikim për mosbesimin tim në Zot, por gjithsesi më bën të kem më besim tek materializmi për të gjetur përse-të që ndesh në jetë.
Sepse Zoti, nëse është ai që ka bërë gjithçka ... ndoshta dhe mund të jetë, por... e ka bërë së prapthi.
Përse e them këtë:
Jetën duhet ta kishte bërë që të jetohej së prapthi. Sa për të filluar, fillohej me vdekjen dhe fill pas saj... ringjallja, pra trauma më e madhe që mund ti ndodhte njeriut, sapo e kalonte në fillim të jetës.
Kështu zgjohesh në shtratin e një spitali, duke shijuar përmirësimin nga dita në ditë.
Del nga spitali dhe gjëja e parë që bën... shkon merr pensionin dhe fillon e harxhon paret ashtu si ta dojë qejfi, dhe me kalimin e kohës, kur forcat e tua ripërtërihen gjithnjë e më tepër, kujtohesh që të fillosh dhe të punosh.... dhe që ditën e parë, kolektivi të bën një festë për mirëseardhjen.
Kështu punon për 30-40 vjet deri sa të jesh aq i ri sa që të mos jesh për punë, kështu shkon nga festa në festë, ha, pi dhe luan, dhe fillon studimet.
Vazhdon shkollën dhe luan me shokët e klasës pa patur më detyrime ndaj familjes dhe shoqërisë... deri sa bëhesh foshnje... dhe kur je në prag të 'orës X'... hyn atje ku e dimë të gjithë, dhe për 9 muaj vazhdon 'jetën' në një ambjent me temperaturë të kontrolluar dhe me të gjitha përkujdesjet e rastit.... deri sa largohesh nga kjo botë me kulmin e kënaqësisë që mund ta japë vetëm një... orgazëm.

Sikur të ishte kështu, edhe unë do të isha dakord me Zotin... ah sikur të ishte kështu... siç e do Woody Allen smiley

Kështu zgjohesh në shtratin e një spitali, duke shijuar përmirësimin nga dita në ditë.
Del nga spitali dhe gjëja e parë që bën... shkon merr pensionin dhe fillon e harxhon paret ashtu si ta dojë qejfi, dhe me kalimin e kohës, kur forcat e tua ripërtërihen gjithnjë e më tepër, kujtohesh që të fillosh dhe të punosh.... dhe që ditën e parë, kolektivi të bën një festë për mirëseardhjen.

Wood Allen, apo David Fincher (ai i kopses) smiley

Ncncncncn, sa ke pare filmin apo telepati?

Jo,janë "budallalliqet" e blogut smiley

bashkë me ktë tjetrën p.sh:

http://babacjapi.files.wordpress.com/2007/08/evolucioni-i-njeriut-shishet.gif

Uau, po pse s'thua qe ti do qe te beshesh Zoti, dora vete.

Prano rrregullat e lojes. Leri spekullimet.

Ne fakt ti i pranon rregullat e lojes... derisa jeton.

Ne te kundert... ti e di se cila eshte zgjidhja.

evolucion apo krijim?nje pyetje e lashte sa vete bota,1 pyetje qe ka trubulluar mendimet e filozofeve me te medhenj,nga konfuci,talesi,platoni ,dekarti,kanti,hajdeger,sartri,etj.Por sipas la  rose nuk duhet te behet sepse sot jemi ne vitin 2009.C`fare do te thote jemi ne vitin 2009?Mos valle sot me shume se dje kemi marre 1 pergjigje ezauruese mbi kete teme?Sipas mendimit tim aspak, persa i perket kesaj ceshtje ndodhemi ne te njejtin udhekryq,jetojme me te njejtat dilema si te paret tane.E vetmja gje qe ka ndryshuar eshte se tani ka me pak persona qe ja bejne kte pyetje vetes,dhe ky fenomen nuk mund te quhet progres. Opinioni im personal eshte se evolucioni ka shume boshlleqe per ti besuar verberisht.Vertet mund te besohet kaq thjeshte se rastesia ka gjeneruar kete ekuiliber dhe perfeksion kozmik?Une e kam te veshtire, prandaj kjo pyetje do te jete shoqeruese e ekzistences sime!

Vetëm evolucioni të paska lënë përgjigje të paspieguara (boshlliqe)?

Po sikur edhe kreacionistët të jepnin të njëjtin justifikim a do ta pranoje qëndrimin e tyre? smiley

edrus,

nuk kemi te bejme me dy situata te njejta. jane te ngjashme, por jo te njejta. prandaj edhe nuk mund te shtrohet e njejta pyetje per te dyja palet, dhe edhe nese shtrohet, nuk mund te pritet i njejti reagim apo rezultat.

le ta them me ndryshe si eshte situata;

kemi kreacionizmin qe ka dominuar boten per shekuj e mijevjecare me rradhe; nuk ka patur teori tjeter qe te vinte ne diskutim kete gje.

Tani para 100 e ca vjetesh, fillon e merr udhe nje teori e re, -  evolucioni.

Shume dakord deri ketu, por problemi qendron se ne shkence, formulimi apo zbulimi i nje teorie te re, duhet te nenkuptoje zenvendesimin automatik te se vjetres; dhe evolucioni jo vetem qe nuk ka arritur ta beje kete, por eshte teori shume me e pallogjikshme sesa kreacionizmi; te pakten deri ne kete stad.

dhe ta themi troc, per evolucionin sot shpenzohen te gjitha fondet e mundshme qe i taksen shkences dhe kerkimit shkencor, dhe asnje kacidhe nuk hidhet per kreacionizmin ne ate lloj konteksti te drejtperdrejte. ka 100 vjet qe miljarda e triljona dollare shpenzohen vetem per ate gje, dhe ende mbetet e deshtuar qe ne rrenje e themel.

nese do te ishte teori e suksesshme, duhet ta kishte zevendesuar me kohe kreacionizmin tashme; por nuk ka arritur as t'i zbehe ngjyren.

evolucioni sot me shume besohet si teori ne mode sesa si teori e vertete.

nderkohe qe kreacionizmi qe ne formulim eleminon cdo kundershembull te mundshem, evolucioni fillon me kundershti ndaj vetvetes. ky eshte paradoksi qe i ben keto situata te ndryshme, dhe nese ti do shtrosh te njejten pyetje ndaj te dyjave, do te marresh pergjigje krejt te ndryshme, bile njera del krejt injoruese ndaj pyetjes.

ps: cilen pyetje ka lene pa shpjegim kreacionizmi?

Disa qindra miliona prej atyre që janë hedhur në shkencë, kam dëgjuar se janë hedhur dhe për të shkuar në Hënë dhe më tutje... asnjë shenjë e krijuesit smiley

P.s: Kur më thua që "kemi kreacionizmin qe ka dominuar boten per shekuj e mijevjecare me rradhe" mund të shtoj që megjithse kemi vajtur në Hënë, ka akoma sot njerëz në ndonjë cep të spërhumbur të ndonjë xhungle apo savane që nuk ja kanë idenë se kush është ky Zoti mijëravjeçar.... dhe si zot pranojnë Enverin, Obamën, apo atë që ju mbush mëndjen se mund t'ja u ndryshojë jetën smiley ... njerëzit janë shumë të ndikuar nga fjala e të fuqishmëve të tokës për të patur frikë/ndrojë nga ndonjë fuqi e mbinatyrshme smiley

tani ketu po flasim ne o edrus... nuk po marrim as shembuj te tille se ka nga te dyja brigjet, dhe si te tille, as nuk besoj se po flas me njerez qe e marrin dhunen per fakt apo pergjigje apo llogjike. nuk e marr vesh se ku e humbe fillin ketu.

Një pyetje prej profani: Sa do të ma ndryshonte jetën time fakti që bota është krijuar prej Zotit apo si rrjedhoje e kombinacioneve të mundshme të temperaturës dhe elementëve kimikë?

Njëra apo tjetra origjinë do të më bënte që të ndihesha më pak i lumtur ose i shëndetshëm?

Nëse unë bëj një jetë që respekton ato rregulla të shkruara dhe të pashkruara që i kanë drejtuar njerëzit deri në ditët e sotme, a do të mund të gjykohesha negativisht vetëm sepse nuk i besoj njërës apo tjetër origjinë prejardhjeje?

Nëse për mua nuk është një problem nëse në anën tjetër të monitorit është një laik, ateist apo besimtar dhe përderisa bëj ç'është e mundur që të mos e trajtoj besimin (apo mosbesimin) e tij si një difekt (apo superfuqi) besoj se nuk është e tepërt që të pretendoj edhe unë një gjë të tillë... dmth respektimin e bindjeve të mija (dhe jo se po ankohem prej teje, sepse do gdhija e ngrysja ditë e netë të tëra duke dialoguar me ty, dhe ti e di shumë mirë kët&eumlsmiley.

Përtej debateve që lindin herë pas here rreth këti problemi, më shumë se të kërkohet ajo që i ndan njerëzit/studiuesit në këtë debat, do të ishte mirë që të shikoheshin/kërkoheshin pikat e përbashkëta që këto dy teori mund (dhe duhet) të kenë... dhe nuk po filloj të jap "përafërsitë" që shpesh "fluturojnë" në kokën time të pabindur smiley

shkurt ti po thua sa do ma ndryshonte jeten mua ndikimi qe mund te kete njera apo tjetra teori tek ty, apo dhe thjesht egzistenca jote...

keshtu i bie te mos flasim fare, te mos egzistoje peshku hic, bile te kerkojme mbylljen sepse per shumicen tuaj ketu, peshku eshte thjesht humbje e paster e nje kohe produktive, apo dhe nje shteg i lehte fare drejt skizofrenise apo lunatizmit, nje shteg qe e con trurin e peshqve sa me larg realitetit apo piketakimit midis nje cironke dhe realitetit. a duhet te flisnim ne te dy atehere? a je zgjuar ndonjehere me i lumtur ti sepse paske shkembyer dy mendime me mua; mos te eshte rritur gje rroga nga kjo?

ndoshta kjo na ndan nga kafshet, qe jemi ne gjendje te artikulojme mendimet, edhe t'i materializojme ne te shkruar, dhe te bisedojme edhe per ceshtje te ndryshme nga ajo se si do ta nxjerrim buken sot e ku do ta bejme gjuetine neser... pra flasim edhe per qejf e per te shtyre kohen po te duam.

pyetja eshte e thjeshte,

kreacionizmi apo evolucioni, ke beson dhe pse.

Jam materialist i lindur dhe rritur në ambjent materialist smiley

Por më duket se këmbëngul në ndarjen që duhet të egzistojë patjetër(!), ndërkohë që tek komenti im i mëparshëm thoja që shikoj mjaft gjëra që mund të më çonin në të njëjtin përfundim...

Pothuajse për një shaka të rastit, në periudhën që studionim dritën në fizikë kisha në duar edhe Biblën... shumë pikpyetje që më lindnin në kokë në atë kohë gjenin nga një përgjigje:
-Në fillim ishte Fjala (natyra valore, e pakapshme nga syri... valët elektromanjetike nuk mund t'i prekim apo ti shikojm&eumlsmiley
- Pastaj Drita (dhe këtu, fotonet e shkretë me natyrën e tyre të dyfishtë: valë dhe materie, e bëjnë dritën më të "prekshme"... diçka prej Krijuesit që bëhet më materiale smiley )

- e pastaj... uji, dheu, zjarri e deri në fund edhe Adamin e shkretë që i takonte të bënte dashuri me një copë mish (Kotherja TM, sepse më saktë me një brinjë të tijën, kjo jo për të ngrit nervat ty, por për të futur pak në muhabet edhe ato grifshat e fëmbravesmiley )

Perpara se te flasesh per filozofet e mesiperm, duhet t'i kesh lexuar njehere dhe poashtu t'i kesh kuptuar. Atehere po qe une dhe ti, zoteri, mund te ushqenim nje bisede konstruktive. Deri ne ate moment une, si provider diturish dhe si njeri me nje detyre edukuese, nuk e ndiej nevojen te ul nivelin e bisedes ne 'debate' mbi kreasionizmin. Poashtu ndreq tonin e fjaleve ndaj meje.

Nuk eshte se kreacionizmi ka ezauruar pyetjet e mia,apo ka plotesuar ekzistencen time.por preferoj me shume dilemat se klishete e tipit jemi ne vitin 2009 dhe kto gjera turp e faqe zeze nuk duhet te ndodhin me.

OK, ok, jam dakort që është nervozuese, kur shikon tonin apo mënyrën e papërshtatshme të përdorur në ndonjë rast për të mbyllur rrugët e debatit.

te verteten duhet ta veme te eci mbi litare,per tu siguruar se ajo eshte 1 e vertete universale.

Sa theeeeeeelle qe jeni futuuuuuuur yhyyyyyyyy...

Ketu e 6 000 vjet me pare ?! Po rrini more te uruar, jane gjera te thella keto, jane per mendjendritur si puna time, per shembull. Ja degjoni ketu, jua thom u :

- Eshte e habitshme por me ka ndodhur dicka qe vetem neper filma ngjet. Kam pare, brenda nje dite, njeriun me te shemtuar ne bote dhe njeriun me te pashem. Ja si ndodhi : po shkoja tek nje shoqe e imja qe ishte semure (e shkreta, vuan nga SIDA), dhe kisha hipur ne autobus. Nga shpejtesia, kisha harruar kuleten ne shtepi. As para, as dokumente, hic fare. Ngjitem ne autobus dhe strukem diku nga fundi. Kur per dreq, autobusi ndalet diku ne mes te rruges dhe kontrolloret ia mesyjne nja shtate cope. E qe thoni ju, gjobat jane te forta ne USA, 150 dallers. Eh c'me gjeti mua. Kur me vjen kontrollua dhe me thote : "Buleten, sir". Une krova koken, futa doren ne xhep (gjoja, ju e kuptoni), dhe pastaj i thashe : me paska humbur, me fal. Mire, tha kontrollua, zbrit ne toke, e sqarojme atje.

Te them te drejten, ne ate cast, ai m'u duk njeriu me i shemtuar ne bote. Surratshtrember, dhembekatarrosh, veshllapush, gungaç, kembebige, dhe hundeshtypur. Sapo po matesha te zbrisja, kur nje vajze e re nga fillimi i autobusit, thote : "Prisni ! sa ju ben gjoba e atij cunit ?" 150 dallers, tha kontrollua i shemtuar. Jua paguaj une, tha cupka dhe nxori cekun. Te them te drejten, ne ate cast, ajo vajza m'u duk me e bukura ne bote : e hijshme, buzekuqe, molleza faqesh te mrekullueshme, syte e shkruar, te kalter, vetullat si harqe kolonash romake, gjoksi qe farfuriste lehte nen nje bluze mendafshi, beli qe harkonte me vithet si horizonti qe zhduket ngadale pas nje kodrine te ndriçuar butesisht nga nje diell ne ikje, nje mrekulli e natyres !

Ate nate, shkova tek shoqja ime e semure me SIDA dhe i tregova ngjarjen. Me tha : i dashur, ai i pari ka ardhur nga evolucioni qe ka deshtuar diku, kurse kjo e dyta ka ardhur nga kreacionizmi qe ka kapur aty kulmin e vet.

Pa me thoni tani, kujt t'i besoj une ?

Besoi vehtes dhe mos harro herë tjetër portofolin në shtëpi smiley

I kishte ardh rradha ksaj teme. Riciklohet periodikidht te peshku, ashtu si "Baca i Gjetajve" ne RTSH para 91-shit.

La rosse pse gjithe ky nervozizem?nuk besoj se kishte fjale fyese ne komentin tim, as paragjykime per opinion tend,sepse ai mendim ngelet joti dhe jo i te gjitheve, pavaresisht se ti me ate lloj argumentimi e pretendoje dicka te tille!Nejse per mos ta kthyer ne ceshtje personale,dhe per te respektuar statusin tend si provider te diturise,po mar guximin te shpjegoj idene time modeste,por perpara se ta filloj dua te komplimentoj per vetevleresimin e larte,apo kemi te bejme me ndonje personalitet narcizist?se qe mund te kesh ndonje kompleks te trasheguar nga femijeria,nuk dua ta besoj per asnje cast,sepse jam 1 fans i juaji dhe kurre me pare se kisha vene re dicka te tille...ups,harrova,nuk jam shume i afte per komplimente,i sinqerte jam gjithmone(kjo ishte pa lidhje). Te kthehemi tani te tema,dhe te marrim si te mireqene mos ekzistencen e Zotit,le ta leme njeriun te vetem ne kete bote (ashtu sic bejne ekzistencialistet)duke ndertuar te ardhmen ne baze te vendimeve te tij te lira,si ai personazhi i Kafkes te tregimi ura i cili duhet te kalonte nga njeri breg ne tjetrin mbi nje tra qe nuk ekzistonte me pare,por zgjatej mbas cdo hapi qe bente ai,hapat ne i bejme nepermjet nje arsyetimi rigoroz,duke u bazuar te inteligjenca jone,e cila eshte e afte te kerkoj te verteten ne cdo skute,por per fat te keq gabon shpesh,dhe ne nuk  mund te jemi te sigurte per dijet tona.Isak Asimov thoshte se -ne cdo kohe njerezimi ka besuar se tashme e kishte kuptuar gjithesine,por shekulli pasardhes i ka hedhur poshte kete bindje,prandaj ajo qe mund te themi me siguri sot eshte se gjithcka qe ne dime eshte e gabuar.Keshtu pra kthehemi perseri te gjeneza.krijim apo evolucion?E di qe eshte e veshtire te jetosh me kete konflikt,por ky eshte fati i qenies njerezore.Megjithate duhet te shikojme aspektet pozitive,sepse konflikti sjell dinamizem,dinamizmi nga ana e tij sjell progres intelektual,i cili na bene te jetojme disa caste gezimi,ne kete jete te mbushur plot me trishtim,dhe nostalgji per ate c`fare mund te ishim.

Nihilist, diçka qe me erdhi keq qe s'ndoqa ishte konferenca ne Rome(3 deri me 7 Mars) e quajtur "Evolucioni biologjik: fakte dhe teorira". Pavaresisht se e organizuar nga nje universitet katolik, isha kurioze te shihja lirine e tyre dhe neutralitetin e filozofeve, teologeve dhe shkencetareve te ftuar.

evolucion apo krijim?

pse jo te dyja? Dmth, nuk eshte se po sugjeroj dicka, por po me duket sikur kjo pyuetje e shtruar ne kete menyre autumatikisht perjashton mundesine e nje mundesi te trete, ose te kater, te pete etj, nje prej tyre ph mund te jete evolucion i krijuar.

Ose, Evolucion (nje set udhezimesh) i inxhinjeruar per te akomoduar jeten ne nje realitet material e fizik, prej nje krijuesi. apo sbehet fjale?

 Sic thuhet me lart, binomi krijim VS evolim eshte qa i vjeter sa bota.

Eshte fare e qarte se bota ne te cilen jetojme nuk eshte krijuar apo sajuar nga nje qenie tjeter por nga nje process i jo fort mire i njohur nga njerezimi.

Itede fetare burojne nga deshira femijnore e njerezimit per te i thene me shume rendesi vetes ne relate me natyren se sa ka mundesi te kete. 

Njerezit nuk duan te vdesin, kesisoj dalin me budalleqe se ka jete pas vdekjes.

Ata qe nuk munden te pranojne lidhjen tone me majmunin dhe paraardhesit tane te metutjeshem, thjesht nuk duan ta shohin. Si mundemi te besojme se bota eshte krijuar 6000 vite me pare kur tashme eshte e provuar se 6000 vjet ma pare eshte kuptuar concepti i rrotes.

Tek e fundit, si mund t'ju besojme librave hebraik, torres, bibles dhe kuranit kur ato s'jane asgja me shum se tre libra si te gjith librat e tjere; fatkeqesisht per njrezimin, aq me teper njerezimin e detyruar te jetojne gjith jeten te mbulura me te zeze, si ne dete, diell ashtu dhe ne rruge, keta libra erdhe ne nje kohe kur masat nuk kishin asnjelloj arsimi dhe genjeheshin me pak. tani ato kane hyre ne genet e njerezimit sepse njerezimi, shumica, akoma nuk e ka kuptuar se kto tre libra nuk kane asnje lidhje me krijesa te mbinatyrshme, thjesht pretendohet.

Flm qe lezuat komentin.

 

binomi krijim VS evolim eshte qa i vjeter sa bota.

Nuk eshte aspak e vertete!!!

Edhe pse si ide mund t'i kete kaluar neper mendje ndonje tjetri, per here te pare ne historine e njerezimit kjo teori e ka nxjerre koken ne 1859 me botimin e librit Origjina e Specieve e Carls Darvinit. Dhe bota nuk eshte 150 vjet e vjeter Albano. Ne kontrast me kete, ideja e krijimit nga nje Krijues, po, kjo eshte e vjeter sa njerezimi dhe zhytet thelle ne erresiren e prehistorise (periudha kur njerezimi nuk ka dokumentuar asnje gje per historine, pa shkrim, pa libra). Ja keshtu.

Eshte fare e qarte se bota ne te cilen jetojme nuk eshte krijuar...

Si eshte e qarte? Me cfare e mbron ti pozicionin tend? Apo thjesht je tifoz me nje teori te cilen nuk e njeh fare, dhe ke te drejten tende te vendosjes si tifoz qe je?

Njerezit nuk duan te vdesin,

Pse, ti ke deshire te vdesesh? As ti s'ke deshire te vdesesh, po prape nuk e pranon egzistencen e Krijuesit. Pra ti hedh vete poshte argumentin tend. (apo mos ti ke arritur ate pjekuri qe njerezimi nuk e ka arritur dot duke mbetur feminor?)

Njerezit nuk duan te vdesin, prandaj ka dhe doktore, prandaj dhe makines i vihen airbags, rrip sigurimi, prandaj ka dhe varka e anije, aeroplane, prandaj dritat e shtepise ndizen me buton, prandaj njeriu jeton neper banesa, etj etj etj... Po kjo nuk te duket prapambetje feminore, apo jo?

Ata qe nuk munden te pranojne lidhjen tone me majmunin

Pa ma trego ti mua c'lidhje ke ti me majmunin, dhe une do ta pranoj ne vend pa asnje pyetje. (une me majmunin nuk kam asnje lidhje per vete)

Si mundemi te besojme se bota eshte krijuar 6000 vite me pare

Lexo me  siper, se te eshte treguar dhe kjo. (flm qe lezuat komentin)

Tek e fundit, si mund t'ju besojme librave hebraik, torres, bibles dhe kuranit kur ato s'jane asgja me shum se tre libra si te gjith librat e tjere;

Si mund t'u besosh ti. Kjo eshte ceshtja. E une ketu do te te keshilloja ta filloje me leximin njehere, si c'behet me cdo liber tjeter.

Torra dhe Bibla, nuk jane dy libra. Jane nje liber. (kete nuk e dije fare, se nuk ke lexuar ne ate fushe) Plus, kurani nuk eshte liber hebraik.

Dhe sigurisht qe Bibla nuk eshte si gjithe librat e tjere, sepse eshte shkruar ne nje periudhe prej gati 1500 vjetesh, dhe jo per nje muaj nga ndonje autor qe behet thumb me alkol e hashash... Ne Bibel ke urtesine e 1500 vjeteve njerezim, 40 autoreve te ndryshem- shume prej te cileve as qe e kane njohur fare njeri tjetrin, - edhe sikur te ishte thjesht liber njerezor, e jo hyjnor. Ti per vete 30 vjec je (sa per kontrast).

Deri në atë periudhë që flet ti, ishte akoma "mendim i përgjithshëm" që Toka ishte e sheshtë... s'po e egzagjeroj që e mbanin tre elefantë smiley , por heliocentrizmi ishte "teori reaksionare".... Nëse Toka është konsideruar QËNDRA e Universit për 100mijë vjet, kjo s'do të thotë që mendimi i mëparshëm qindramijëravjeçar nuk është i diskutueshëm smiley.

 

Ja fut kot edrus. Ne Psalmet (ne bibel) eshte e shkruar qe toka eshte rruzull dhe Zoti e ka varur pezull ne asgje. (po ta shqiperoj, e?)  Kur flasim per nje gje, te perqendrohemi ne te. Se cfare mendimi kane patur te lashtet neper evropera apo afrikera, eshte tjeter gje. Kur keto gjera jane te shkruara ne bibel 1200 vjet para Krishtit, ti nuk ke si te hapesh tema te tjera... Une po flisja per biblen e ti flet per mitologjira.

 Kundershtime rreth existencen e nje zoti jane shum me te hershme sesa Darwini zoteri.

  1. Si eshte e qarte? Me cfare e mbron ti pozicionin tend? Apo thjesht je tifoz me nje teori te cilen nuk e njeh fare, dhe ke te drejten tende te vendosjes si tifoz qe je?"

Cfare thua e fut nje kocke ne brendesi te shkembit qe gjindet? A nuk te duket se kjo eshte nje evidence sado e vogel qe bota dhe perberesit e saj kane ndryshuar me milliona vjet ne kushte te ndryshme.

Pse, ti ke deshire te vdesesh? As ti s'ke deshire te vdesesh, po prape nuk e pranon egzistencen e Krijuesit. Pra ti hedh vete poshte argumentin tend. (apo mos ti ke arritur ate pjekuri qe njerezimi nuk e ka arritur dot duke mbetur feminor?) Njerezit nuk duan te vdesin, prandaj ka dhe doktore, prandaj dhe makines i vihen airbags, rrip sigurimi, prandaj ka dhe varka e anije, aeroplane, prandaj dritat e shtepise ndizen me buton, prandaj njeriu jeton neper banesa, etj etj etj... Po kjo nuk te duket prapambetje feminore, apo jo?"

Nuk eshte qeshtja e kemi apo nuk kemi deshire te vdesim, a kemi apo nuk kemi doktorre, dhe ka apo nuk ka krijues, ne duket qe vdesim.

Ajo cfare kam thene eshte qe njerezimi, per te mos pranuar vdekjen kane sajuar nje jete te rrejshme dhe e quajne jete te perjeteshme dhe ne kete ekuacion kane shtuar edhe ferrin dhe paraisen. Per mua nuk egziston asnjera prej tyre. Ne vdesim dhe aty mbaron. Na mbetet vetem emri nese mendohet t'ia vleje.

Pa ma trego ti mua c'lidhje ke ti me majmunin, dhe une do ta pranoj ne vend pa asnje pyetje. (une me majmunin nuk kam asnje lidhje per vete

Nese nuk arrin ta shohesh lidhjen atehere me vjen keq por lidhja mes njeriut dhe majmunit existon ne ADN - E provuar shkencerisht. Ngjashmeria eshte diku 80%. Lexo me shume.

Si mundemi te besojme se bota eshte krijuar 6000 vite me pare

Me vjen keq qe u kane genjyer ne femijeri dhe tani e keni te veshtire te dilni nga keto histori te bukura krijimi. Faktet shkencore tregojne te kunderten ndryshe.

Hej alban Bytyqi! · Shkruaj · Profili (redakto) · Aktiviteti · Mesazhe · Dil

 image

zotrules - 24 Mar 2009 - 6:33pm 

binomi krijim VS evolim eshte qa i vjeter sa bota.

 

Nuk eshte aspak e vertete!!!

Edhe pse si ide mund t'i kete kaluar neper mendje ndonje tjetri, per here te pare ne historine e njerezimit kjo teori e ka nxjerre koken ne 1859 me botimin e librit Origjina e Specieve e Carls Darvinit. Dhe bota nuk eshte 150 vjet e vjeter Albano. Ne kontrast me kete, ideja e krijimit nga nje Krijues, po, kjo eshte e vjeter sa njerezimi dhe zhytet thelle ne erresiren e prehistorise (periudha kur njerezimi nuk ka dokumentuar asnje gje per historine, pa shkrim, pa libra). Ja keshtu.

Eshte fare e qarte se bota ne te cilen jetojme nuk eshte krijuar...

 

Si eshte e qarte? Me cfare e mbron ti pozicionin tend? Apo thjesht je tifoz me nje teori te cilen nuk e njeh fare, dhe ke te drejten tende te vendosjes si tifoz qe je?

Njerezit nuk duan te vdesin,

 

Pse, ti ke deshire te vdesesh? As ti s'ke deshire te vdesesh, po prape nuk e pranon egzistencen e Krijuesit. Pra ti hedh vete poshte argumentin tend. (apo mos ti ke arritur ate pjekuri qe njerezimi nuk e ka arritur dot duke mbetur feminor?)

Njerezit nuk duan te vdesin, prandaj ka dhe doktore, prandaj dhe makines i vihen airbags, rrip sigurimi, prandaj ka dhe varka e anije, aeroplane, prandaj dritat e shtepise ndizen me buton, prandaj njeriu jeton neper banesa, etj etj etj... Po kjo nuk te duket prapambetje feminore, apo jo?

Ata qe nuk munden te pranojne lidhjen tone me majmunin

 

Pa ma trego ti mua c'lidhje ke ti me majmunin, dhe une do ta pranoj ne vend pa asnje pyetje. (une me majmunin nuk kam asnje lidhje per vete)

Si mundemi te besojme se bota eshte krijuar 6000 vite me pare

 

Lexo me  siper, se te eshte treguar dhe kjo. (flm qe lezuat komentin)

Tek e fundit, si mund t'ju besojme librave hebraik, torres, bibles dhe kuranit kur ato s'jane asgja me shum se tre libra si te gjith librat e tjere;

Si mund t'u besosh ti. Kjo eshte ceshtja. E une ketu do te te keshilloja ta filloje me leximin njehere, si c'behet me cdo liber tjeter.

 

Torra dhe Bibla, nuk jane dy libra. Jane nje liber. (kete nuk e dije fare, se nuk ke lexuar ne ate fushe) Plus, kurani nuk eshte liber hebraik.

Fatkeqesisht nuk e kuptuar se cfare kam thane; ajo cfare kam thene eshte se per mua asnje nga librat fetare nuk kane asnje vlere me shum se nje liber i zakonshem. Nuk me intereson a jane nje liber apo dy apo tre dhe a jane hebraik dhe a nuk jane. Jam i mendimit se tri fete kryesore, kristianizmi, islamismi dhe judaismi jane fe hebraike, abrahamike, dhe nese ty nuk te pelqen me vjen keq, nese nuk e din, lexo me shum ne kete fushe.

Dhe sigurisht qe Bibla nuk eshte si gjithe librat e tjere, sepse eshte shkruar ne nje periudhe prej gati 1500 vjetesh, dhe jo per nje muaj nga ndonje autor qe behet thumb me alkol e hashash... Ne Bibel ke urtesine e 1500 vjeteve njerezim, 40 autoreve te ndryshem- shume prej te cileve as qe e kane njohur fare njeri tjetrin, - edhe sikur te ishte thjesht liber njerezor, e jo hyjnor. Ti per vete 30 vjec je (sa per kontrast).

Nuk zgjidhesh nga mosha por nga aftesite, bibla nuk ka ndonje vlere me shum se librat e tjere sepse nuk lejon kritiken. pak rendesi se sa vjet jane dashur te shkruhet dhe sa veta kane shkruar ne te, nuk ka vlere sepse ka nje filosofi qe nuk shkon, sundimin nga lart dhe nuk lejon kritiken.

Flm per komentet dhe qe e lexove edhe kte koment

 

vetem lexo c'ke shkruar me siper dhe merre vesh se c'thua... leqe e ke bere lemsh fare komentin.

nejse, nga argumentet qe nxjerr, nese me ato lloj argumentesh mbeshtetet gjithe siguria jote ne nje teori, parim apo filozofi jetese, as une nuk po te ngacmoj me.

thjesht me dukesh se je ne nje gjendje mjerane, mosdije dhe mosshkollimi te thelle.

PS: kot, sa per t'i hedhur ca piper te zi ketij komenti;

njeriu me shimpanzene ka 98% te kodit gjenetik te perbashket.

njeriu me bananen ka mbi 50% te kodit gjenetik identik.

kur te mesosh ti se cfare eshte adnja, do ta kuptosh, se 2% ndryshim ne material gjenetik, eshte ndryshim si dita me naten, si jeta me vdekjen.

kaq me ty. 

In Rod we trust! (kopju pa leje nga filmi "The replacements&quotsmiley

zotrules,

Si mund te thuash qe Torah dhe Bibla jane nje liber? Nuk jane.  Torah, nje pjese e te ciles eshte perfshire ne Dhjaten e Vjeter, eshte libri i besimit Hebraik.  Ne besimin Hebraik nuk njihet Dhjata e Re, e cila ka te beje me Jezusin. Ata nuk e njohin ate si birin e Zotit, per ta kjo eshte blasfemi. Torah, ka dhe pjese te tjera qe permbajne rregulla te besimit hebraik

Ja sic e thashe me siper Ujko.  Jane nje liber.

Bibla permban 66 libra brenda. 39 libra beslidhja e vjeter dhe 27 libra beslidhja e re.

Torah eshte 5 librat e pare te dhjates se vjeter.

shkurt, ti dhe kemba jote jeni nje njeri i vetem. me e qarte keshtu?

zotrules,

Torah per hebrenjte eshte liber tjeter, termi nuk perfaqeson vetem 5 librat e pare te Dhjates se Vjeter (Torah Moshe), por perfaqeson te tere shkrimet (biblen) hebreje.  Ti njeh kuranin si liber me vete, por jo Torah, kjo nuk eshte e drejte.

Une besoj ne krijimin e botes dhe jo ne evolucion. Cdo besim ka teorite e veta, une nuk jam dakort me shume prej tyre, por te heqesh nje liber, si pjese e nje libri tjeter, kjo do te thote te fyesh besimin e atij personi, pavaresisht nga besimi yt.

Nuk eshte e vertete. te duket apo jo e drejte ty, nuk ka rendesi fare. torah=pentateuch (peselibershi) dhe jane 5 librat e pare te dhjates se vjeter apo bibles. asnje gje me teper. dhe nuk ka asnje presje me shume torah hebree sesa torah e bibles. Bibla eshte liber (tome) i mbledhur, biblioteke, e jo i shkruar ashtu si mendon ti. gjate mbledhjes se bibles, torah eshte marre kallep nga cifutet dhe mbi te jane shtuar librat e tjere, nga profetet, mbreterit, psalmet, fjalet e urta, kenga e kengeve, predikuesi, kronikat, profetet "e vegjel", dhe me pas dhjata e re.

cfare jane ne dhjaten e vjeter jane identike sic i kane cifutet sot. dhe pjesa e pare e dhjates se vjeter eshte Torah. Identike si e kane cifutet sot. jo sepse eshte shkruar nga te krishteret, por sepse merret shabllon nga cifutet dhe pranohet apriori e tille pa asnje lloj diskutimi.

Ndoshta nuk ti s'i di keto gjera. Dhe ky qe po themi ketu, nuk eshte opinion, besim apo tifozllek, eshte fakt i kryer; shkence egzakte. 1+1=2, matematike.

97, mike tende i uroj shendet, e ty te keshilloj mos shko ne motel me vajzen e autobuzit.

Ainshtain thote se edhe drita plaket, d.m.th Evolution.

Mua me vjen me per shtat qe ne qeniet njerezore te kemi stergjysher majmunet sesa te jemi krijesa te dikujt (quheni si te doni), ashtu sic jane sot robotet qe prodhohen nga ne qenjet njerezore. 

Sikur njeriu te ishte i perjetshem,do te besohej ne Zot? ja 1 nga pyetjet qe do te shtroheshin ne konferencen e romes la rosse,konferenca u mbajt ne villa miani e cila ka nje panorame te shkelqyer,sidomos ne shoqerine e prof umberto galimbertit,po me vjen vertet keq qe nuk ishe e pranishme.

une vete nuk do te isha kaq krenar,te isha pasardhes i majmunit!

Rezultatet e kërkimit në fjalorin Shqip-Shqip

 

NIHILIST m. sh.

  • 1. Ai që mohon në tërësi traditat, vlerat kulturore dhe normat morale të një shoqërie; ai që mban një qëndrim tepër mohues ndaj çdo gjëje.

Çdo koment është i tepërt smiley smiley

Te gjitha ato qe rendite me lart jane krijuar nga njeriu per te disiplinuar(kufizuar) vetveten.Heret a vone do te zevendesohen nga te tjera tradita,vlera,dhe,norma morale,qendrimi kritik ndaj tyre me mban larg konformizmit qe eshte aq i perhapur ne kohet e sotme,arsyeja tjeter eshte se jam gjithmone ne kerkim te se vertetes, dhe ajo per mua gjendet ne momentin e kapercimit te asaj qe kemi,te asaj qe na eshte dhene : ) : ).Nejse,komentet e tua jane gjithmone interesante,prandaj nuk dua te zgjatem duke folur me ty per vlera,tradita apo principe,sepse njerezit me pelqejne me shume se moralizmat,e principet,dhe njerezit qe si kane keto te dyja me pelqejne akoma me shume. : )

Mendoj ne fillim qe fillim qe krijimi.Nuk mendoj se kemi ardhur nga asnje lloj majmuni me perjashtim te ndonjerit...   smiley

Maliq, nje anekdote: tek shqipot mesa duket keto debatet mbi kete teme jane hot topics. E mire, nje here me ndodh te degjoj diçka te tipit une s'kam rrjedhur nga majmunet, nese besoni ju evolucionin, flisni per veten qe rridhni nga majmunet. Une me ate mikun njekohesisht plasem ne te qeshura pasi ai qe po kontestonte, fizikisht ishte prova e gjalle e paraardhesve te tije majmune; totalisht fizionomi te njejte, me me pak leshra(natyrisht Gillette ka bere te sajen)smiley

Maliq..perveç leshit nuk me duket se qenia jote te posedoje ndonje gje tjeter....Mbete njesoj idiot ....

Ndersa mua me duket se ti nuk ke evoluar fare. Ke ngelur ne vend numuro, pra tek brezi i  majmunit.

Vesa, ose duhet te pranojme qe jemi pasardhes te kafsheve, perfshi edhe racat e majmuneve, dhe qe jemi shkalla me e larte (te pakten deri tani) e evolucionit, ose duhet ti nenshtrohemi faktit se jemi robote apo sajesa te qellimshme te prodhuara nga GJITHESIA apo Zoti sic i thone disa. E pra mua sinqerisht do te me vinte shume keq per vehten, por edhe per ty qe te ishim robot. A thua qe edhe ndjenjat apo dashurine, apo urrejtjen thjesht na i kane programuar?

Maliq, shkalla me e larte e cmendurise qe kam ndeshur ka qene nje rast mbeshtetesi i evolucionit teist. E di c'pohonte derebardhi? Ne rrjedhim nga specie majmunesh, si njerez jemi rezultat i evolucionit Darwinian POR me nje detaj te vogel ketu: zoti ka vene ne funksion kete proces. Pra, rrjedha jone majmunore eshte pjese e master plan-it te Zotit. Nga njera ane kjo rryme eshte hilarike por nga ana tjeter prove djallezie fetare per te anashkaluar rezultatet e pakontestueshme shkencore.

Natyrisht une ne kete rast mund te beja pyetje te tipit:

  • C'u be me gjenezen qe feja jote ke 'reklamuar' me shekuj?Nese ti hedh poshte kete atehere kush te siguron qe dhe faceta te tjera te saje jane te rreme?
  • Pse Zoti s'punoi me produkte te perfunduar?
  • ...

Feja eshte si martesa, nje institucion qe inkuadron ca faceta te jeteses. Tani ka njerez qe mund te inkuadrojne jeten e tyre ne forme inherente sipas normave dhe vlerave bazuar ne llogjike te shendoshe, ka te tjere qe kane nevoje qe keto norma dhe vlera t'ju imponohen nga jashte(pra feja). Si koncept s'ka gje te keqe, thjeshte instrument per te kontrolluar injorancen, problemet fillojne kur feja mundohet te ndrydhe facetat e tjera jetesore si psh. shkenca,... Thelle-thelle, eee, keto jane njerez te frikesuar nga bota qe i rrethon dhe kerkojne komfort shpirteror tek institucionet e tilla.

Kjo teme eshte shume e debatueshme por pa fitues. Sado qe te perpiqemi barazimin e kemi ne xhep. Prandaj une propozoj qe te gjuajme nga nje penallti (pra nga nje shpoti). Fillo ti Vesa e para e une jam protieri, ndersa Zana arbitri. smiley

Une kam nje ves te keq: luaj per te fituar, jo thjeshte per te marre pjese. smiley Ama kur shoh qe loja eshte e fituar pa hyre fare ne fushe, as ne kete rast s'do me shijonte. S'me pelqejne arritjet e lehta. smiley Topi te kalon ty. smiley

Ndersa une e mbaj vehten per xhentil (kuptohet vetem me femrat e zgjuara dhe pak te bukura), prandaj meqe ti kerkon te fitosh, une bej sikur hidhem por ti ben gol dhe fiton.   Goooooooooool therasin tifozet. smiley

Po Zana e anullon golin per shkak se nuk ishte vendosur topi ne vendin e caktuar, keshtu qe ti duhet te gjuash prape. smiley

La Rosse,

ajo teoria e evolicionit teist mundet vertete te jete hilarike nga njera ane e djallezore nga ana tjeter.. dmth mundet, thjesht mundet.. te jete.. por mundet edhe te mos jete...

ato argumentet-pyetje qe ke shtruar i bejne rrikoshete ksaj teorie.. konkretisht, e vertete se shume faceta te shkrimeve fetare mund te jene te rreme, por kjo nuk dmth se te gjitha jane ashtu.

psh, cfare eshte shtysa e gjithe jetes? a mund te thuash se eshte vullneti per te mbijetuar? por pse pikerisht DUHET te jete ashtu? pse cdo forme jetese karbonike duhet te jete subjekt i ksaj shtyse? Them subjekt, sepse mendoj se format e ndryshme te jetes sic i njohim, jane pasive ne kete aspekt. Ato NUK zgjedhin te mbijetojne, ato duken te jene te udhezuara te mbijetojne. Dmth jane subjekt i ktij vullneti. psh njeqelizoret per te mbijetuar jane bere grup e organizem qe me pas eshte kthyer ne specie. c'do mutacion gjenetik e evoluim i ka sherbyer e i eshte konformuar ketij vullneti per te mbijetuar, i cili nuk eshte as vullnet i lire por i imponuar. Ktu lind pyetja, kush ua imponoi?

 Ju-lutmi-shum, La_rosee dhe 23. A eshte e mundur te perkthehet/pershtatet kjo fjala facete (qe mua me kujton rrufen dhe gripin qe sapo kalova) me fjalen shqip tipar, apo me tjetren aspekt? A mund te zgjidhni njeren, gjithmone nese puqet me ate qe keni ndermend? Flm.

Sa per temen. Pse jo dhe nje super-evolucion si ky? smiley

Shoh qe kjo teme paska ngjallur goxha debat.

Per t'ju rikthyer pyetjes kryesore...

Une besoj sa me poshte:

 

Në fillim ishte Fjala

e Fjala ishte në Hyjin

e Fjala ishte Hyj.

Kjo ishte në fillim në Hyjin.

Prej Saj u bë çdo gjë

e pa Të nuk u bë asgjë.

E çdo gjë që u bë,

e pati në Të jetën

e Jeta është drita e njerëzve;

e Drita shndriti në errësirë

e errësira nuk e pushtoi.

(Gjoni 1, 1-5)

 

Mua personalisht me mjafton kjo.

Me mrekullojne e me prekin... sa here qe i lexoj keto rrjeshta

... sidomos dy te fundit.

I Kam lexuar tre gjitha postimet e secilit prej jush ( ne rast se ndonjerit i lind pyetja "Ku vajti ky qe hapi temen?&quotsmiley.

Ai i postimi i fundit i 23 (pjesa mbyllese e MIB) me ka vene shume ne mendim faktikisht.

Po sikur i gjithe universi yne te jete asgje tjeter vecse nje qelize e nje organizmi tjeter super gjigand (relativisht) .kjo vjen si pasoje e idese qe atomet kan te njejten strukture sikurse edhe sistemet diellore.Po me kete ide mund te themi qe edhe ne organizmin tone mund te kete qenie inteligjente qe jane ne medyshje nese jeta e tyre eshte krijuar prez zotit apo prej evolucionit.LOL

Something to think about

shihni ate programin "What the bleep do we know" se ka per tju pelqyer.

Nga 23:

evolucion apo krijim?

pse jo te dyja? Dmth, nuk eshte se po sugjeroj dicka, por po me duket sikur kjo pyuetje e shtruar ne kete menyre autumatikisht perjashton mundesine e nje mundesi te trete, ose te kater, te pete etj, nje prej tyre ph mund te jete evolucion i krijuar.

& Zotrules:

(ne bibel) eshte e shkruar qe toka eshte rruzull dhe Zoti e ka varur pezull ne asgje.

Po shtoj dicka tjeter:

Zanafilla 2:4, 7

Zanafilla 3:19

Food for thought smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).