a e ka bo njeri id-ne e re biometrike ?

Pervec shokut fatos nano, a e ka bo njeri tjeter qe njifni aplikimin per karten e identitetit ?

Nqs  po, a ka arrit njeri ta terheqi karten ? ju pelqen fotoja qe ju kane shkrep ? smiley

E gjeni veten te identifikuar tek ID-ja e re ?  A jeni vetvetja ne karte ? 

smiley

smiley

 

 

8 Komente

mm..s'ka rendesi, se na zgjat pashaporta deri ne 2015...ne dac per te udhetu, ne dac per te votu smiley

e provova te shtunen.

1.ora 12: mungonte nepunsja e gjendjes civile qe te firmoste formularin

2.ora 13: erdhi nepunesja iken dritat

3.ora 14: kishin ikur te gjithe

Keto kartat e identitetit u ben legjend, tamam si patentat nje sendi qe u shqyen te shkretet njerez per ti nxjerr dhe ne funde nuk zgjati shume kur hop dolen jashte paneli djellor se dolen ato me njolla gjaku  ashtu me shenja gishti si jane.  Ndersa tani karata identiteti jo biometrike dhe jo ilektronike e tje. E bejne kaq tragjike dhe te veshtire gjendjen sikur thua se mbaruan se stampuari copat plastike, gjithmon kur behet fjale per dicka te mases se gjere apo te popullit duhet te behet nje trazire e llumte per mustaqet e cecos. Ndersa populli shkret duhet te vuaj nen kurriz te gjithe paaftesin e te gjithe atyre qe kane ne dore ta kryejne kete pune dhe e shfrytezojne per interes politik...... Dhe me shume per ndonje lek kuptohet.  smiley  

Kur te plasi ndonje skandale per  te dhenave personale do thone si GREKET ne dogan u prish kompjuteri.......   smiley

 

A jane te detyrueshme me ligj keto kartat e reja te identitetit? A ka ndonje afat te caktuar kohor per berjen e tyre? Ku mund te marresh nje informacion te tille?

Mos u shqeteso, ujk, po s'e bere brenda dt. 15 qershor, s'te hyn ne pune per asgje. Qe jane te detyrueshme, jane qe c'ke me te, sepse shteti ka vendosur sanksione per ata qe s'i bejne, s'u jep pensionet, s'u jep rrogat, etj. etj. po me e bukura eshte se vete shefat e politikes ende s'i kane bere. psh. Ilir Meta sot do te shkonte ta bente. ( ID, jo gje tjeter, e) Keshtu qe take it easy...

Aida,

Faleminderit. Pergjigjia jote bie ndesh me pergjigjen e perfaqesuesit te ambasades sone ketu.  Me thane qe jo vetem nuk jane te detyrueshme me ligj, s'kane afat kohor, por kur e pyeta se ku mund te merrja me tej informacion me tha se s'dinte gje...smiley

A jane te informuar keta te ambasadave per kete ceshtje apo jo? Ndoshta eshe ata s'i kane bere ende...

perfaqesuesit e ambasadas sone ketu (dhe gjetke) dine vetem si te shperdorojne dhe te pervetesojne dhe te dhjamen me parate e shtetit; kaq.

derisa keto biometriket xikan kokat e metajve, s'qenka me pas sh gajle! smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).