10 vjet pa Kubrick, cili eshte filmi me i bukur?

>smiley>

U mbushen 10 vjet nga  vdekja me 7 mars 1999 e Stanley Kubrick>smiley>

> smiley>

 1. Rapina a mano armata >smiley>
 2. Orizzonti di gloria >smiley>
 3. Spartacus >smiley>
 4. Lolita >smiley>
 5. Il Dottor Stranamore >smiley>
 6. 2001: odissea nello spazio >smiley>
 7. Arancia meccanica >smiley>
 8. Barry Lyndon >smiley>
 9. Shining >smiley>
 10. Full Metal Jacket >smiley>
 11. Eyes Wide Shut

Cili eshte filmi me i bukur?

 

ps. Mqs e mora nga repubblica.it idene per anglisht ose shqip folesit perkthimet perkatese bejini ju smiley

 

9 Komente

Respekte per punen e Kubrick. Vetem po t'i hedhesh nje sy titujve e kupton se sa e gjere eshte puna e tij dhe se asnjeri nga keto filma nuk perserisin njeri tjetrin.

 

Per mua kulmi mbetet 2001: A Space Odissey.

Lolita  (apo e ngatërroj me atë të Tinto Brass-it? smiley )

per mua:

 

barry lyndon & shining

a mund te me thote ndonjeri nga adminet pse me del flamuri i bosnje herzegovines? nderkohe qe une momentalisht jam ne gjermani´? jo per noj gjo thjesht per ta ditur.

Lolita

Lolita... Ne te gjitha versionet eshte nder te paktet filma bazuar ne romane qe jane te denje per t'u pare dhe nuk ta humbin shijen e librit.

per mua filmi me i mire i Kubrick eshte Dr. Strangelove (1964). Personazhi i luajtur nga Peter Sellers, arrin te ece ne fund te filmit. Gjenia e mjeshteria e Kubrick qendron ne faktin qe kjo sekuence ndiqet nga nje seri shperthimesh nen tingujt e kenges "We will meet again". Mjeshter!

Me i dobeti me duket Eyes wide shut, Tom Cruise dhe Nicole Kidman nuk kane asnje chemistry (do te mundohem te gjej nje fjale shqip per kete term ne te ardhmen) dhe filmi eshte cuditerisht i mjegullt persa i perket mesazhit qe kerkon te dergoje.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).