Pa koment: PAD dhe interesi elektoral

“Unë e nënshkrova marrëveshjen për koalicion me Berishën. Sot fusha politike është e çmanjetizuar, s’ka pole, nuk dimë ku është e majta dhe e djathta. Në këtë klimë të re politike, ende pa u çliruar nga protagonizmi, Aleanca është e orientuar nga interesi elektoral, nga objektivi për të qenë e përfaqësuar denjësisht në Parlament”

Neritan Ceka, Kryetar i Partisë Aleanca Demokratike, 28 shkurt 2009.

Marrë nga gazeta Panorama, dt. 1 mars 2009

37 Komente

Vajti edhe Ceka tek Xhuveli vecse te pakten Xhuveli pretendoi se partia e tij s'kish qene asnjehere e majte smiley

“Unë e nënshkrova marrëveshjen për koalicion me Berishën. Sot fusha politike është e çmanjetizuar, s’ka pole, nuk dimë ku është e majta dhe e djathta. Në këtë klimë të re politike, ende pa u çliruar nga protagonizmi, Aleanca është e orientuar nga interesi elektoral, nga objektivi për të qenë e përfaqësuar denjësisht në Parlament”

Deklarata me e sinqerete qe kam degjuar deri me sot nga politikanet shqiptare

Ceka ka thene

1. Ska pole e majte e djathte.- E veretete plotesisht Kete e keni edhe ju /ne te tere me shume se nje here

2.Klima politike eshte e pa cliruar nga protagonizmi -Ska si e then me mire. Kete klime vetem "global warming" mund ta ndryshoj

3. Interesi elektoral - qe per Ceken eshte interesi i tij personal dhe atyre qe i vene mbrapa (familjet e  shoferit, nenkryetarit, sekretares, kryetaret dhe nenkryetaret ne rrethe dhe shoferet e tyre.) Ky eshte tere eletorati i Cekes

Qe te majtes nuk i vjen mire kjo kuptohet humbasin rreth 500-1000 vota ne tere shqiperine por ama ky eshte realiteti.  

 

Që ska pole, nuk do të thotë që s'duhet të ketë... Se të tjerët dmth shtetet e tjera që kanë, nuk janë budallenj. Pragmatizëm prej budallai kjo punë, po hajt ta hajë me shëndet pensionin e Berishës Ceka.

 

Qe te majtes nuk i vjen mire kjo kuptohet humbasin rreth 500-1000 vota ne tere shqiperine por ama ky eshte realiteti. 

Përkundrazi. Nuk ka vetëm vota të fituara, ka dhe vota të humbura... llogarit sa do/ka humbur Berisha nga shtrëngimi i dorës së Nanos dhe aleancën me Cekën dhe Xhuvelin.

 

J.,

Ajo qe thua me siper se

Që ska pole, nuk do të thotë që s'duhet të ketë

Mund te shprehet per Ceken edhe:

"S'ka pole, behu pol" smiley

 

Shume fraze e bukur, e sinqerte deri ne deshperim. PAD ose me mire me thene Z. Ceka ka per objektiv/synim perfaqesimin dinjitoz ne parlament. hahahahahahahahaha. Ska gje me te dhimbshme kur burri arrin deri aty sa te kerkoje meshire per te perfaqesuar pa e merituar pjese te elektoratit ne parlament.  

Ceka eshte simboli i te gjithe atyre intelektualeve te cilet ndihmuan ne rrezimin e sistemit komunist dhe u zhgegjyen apo nuk perqafuan plotesisht ate me cfare e zevendesuan.

Fati i sotem (post-tranzicion) i Cekes, me ngjall nje lloj nostalgjie dhe ne nje fare menyre me duket sikur simbolizon fatin e te gjithe atyre te tjereve te cilet kerkuan te zevendesonin, (me nje naivitet per t'u admiruar), nje utopi me nje tjeter, por perfunduan, ne ditet e sotme, duke perqafuar pragmatizmin ekstrem me nuanca gati-gati... patetike.

 

Ne nje fare menyre... jemi te gjithe... apo mund te jemi te gjithe... pakez Ceka! Beson, lufton, zhgenjehesh... shikon punen tende!

Mua me duket deklarate e paster dhe llogjike. Ceka ka te drejte qe s'ka te majte e te djathte. Dhe ndersa LSI dhe PS zihen per te copetuar te majten, Ceka ka vendos qe sipas tij Berisha ka me shume shans per fitore. Quaje Xhuvelizem po deshe, po pse te merret Ceka me sherret e Rames e Metes? Me mire ve bast qe fiton Berisha, dhe nese fiton, Ceka merr pjesen e vet.

Edhe nje dolli per te majten shqiptare!

Ceka ka te drejte qe s'ka as te majte as te djathte... Ajo qe do te preferoja te shtoja eshte se s'ka as politike... meqenese vendin e saj e ka zene meskiniteti, mediokriteti dhe mungesa e fantazise.

Politika shqiptare (e jo vetem ajo) eshte aq provinciale saqe duket si ato artikujt e kopjuar e te perkthyer keq, jo sepse nuk njihet gjuha, por sepse intelekti nuk ka arritur nivelet e mjaftueshme per te zberthyer botkuptimin.

E ne kete kontekst te zymte... preferoj ta shikoj Ceken... me nostalgji.

mos te na duket e cuditshme qe ceka kalon me te djathten se dihet qe ne te gjithe demokracite ka parti te qendrave qe balancojne politiken por e pajustifikuar me duket qendrimi i tij para 7-8 muajsh kur akuzonte berishen per korrupsion dhe tani po bashkepunon me kete korrupsion. kjo eshte bastardhe

Ore ju, jeni apo beni! Si ore Ceka ka te drejte, nostalgji per Ceken, jemi te gjithe pak Ceka, etj, etj!!!

Ceka do te kishte te drejte per mendimin tim po te ishte terhequr nga politika dhe ne kujtimet e tij te ishte "perqafuar" me Berishen duke mallkuar mungesen e te majtes ne Shqiperi. Atehere, po do t'i thosha edhe une ato me lart. Por jo, mer daj, nuk justifikohen kqa kollaj keto pehlivan-lleqe (apo pragmatizma si parapelqejne t'i quajne) dhe per me teper te vazhdosh te jesh figure kryesore ne politike (Ceka - nenkryetar parlamenti, Xhuveli - minister, etj). Kjo eshte k..veri politike dhe pike! Rama, Meta dhe Berisha kane fajet e gjynahet e tyre por kjo nuk e perligj asnje tjeter te mbuloje paaftesine e vet politike dhe mungesen e orientimit. Cfare alternative paraqet Ceka per elektoratin? Te njejten qe e kritikonte me gjitha fuqite para nje viti?? Ketij fenomeni duhet t'i vihet fre, pasi i heq edhe ate grime "ndershmerie" politikes qe e bente te dukej pak me me shume vlere se profesioni me i vjeter i botes...

seriozisht e keni qe komentoni Ceken ??

E tmerrshme !!!

Eshte bo peshku si kosh plehrash

Ftjkt ,

Kjo eshte nje foto e bere ne Cerrik, vetem disa dite mbasi kishte ndodh ajo qe quhet Masakra e Cerrikut.

Ai çili aty eshte Neritan Ceka.

Ka nje proces te hapur tani ne Gjykaten e Krimeve te Renda ku jane duke u gjykuar disa persona , akoma jane ne proces gjyqsor.

Ceka eshte kollites i vjeter. smiley

He se mos harroj : po kthehen te gjithe partesyte e bardha ne  PD. smiley

 

Koth,

Keto pardesy po tregojne se kthehen andej nga fryn era, dhe edhe njehere tregojne se ndoshta ishte nje "incident historik" ajo qe i shpuri te ishin pjese e asaj levizje aq idealiste si ajo e dhjetorit. "Per cudi" te gjithe keto pardesy kane qene te lidhur koke e kembe me rregjimin e kaluar... te jete kjo valle nje rastesi?

"Per cudi" te gjithe keto pardesy kane qene te lidhur koke e kembe me rregjimin e kaluar... te jete kjo valle nje rastesi?

Eh i dashur, po ti kthehemi kesaj pune, pale kur dalim ne fund. Sa kohe qe eshte gjalle L.P. ( simbolike e varesise qe u ka krijuar me corben e prishur ) qe i ka pas shumicen e ketyre bashkepunetore kjo pune keshtu do shkoje terhiq e mos e keput.

Turpi hahet me buke.

Duhen dhe te pakten nja 10-12 vjet qe te pastrohen ujrat ndjeshem.

Lum kush te rronje ta shohe zonje. smiley

Durim, asgje me shume. Nuk eshte vetem nje e qe ti veme zjarrin dhe e mbarojme kete pune.

Por une besoj ne nje gje ama : kete here parlamenti do kete shume me pak lavire brenda nga te dyja krahet. Kete e besoj.

 

 

Ore ju, jeni apo beni! Si ore Ceka ka te drejte, nostalgji per Ceken, jemi te gjithe pak Ceka, etj, etj!!!

 

Shume e drejte. Per kete Cekes do ti kujtoja 97en, kur zbriti me helikopter ne stadiumin e qytetit te Lushnjes bashke me nje "kope" policeshe stampistesh, dhe per freski..... o Dritan te keqen nena si e mbajte pre.. bre.. smileysmiley

Ceka do te kishte te drejte per mendimin tim po te ishte terhequr nga politika dhe ne kujtimet e tij te ishte "perqafuar" me Berishen duke mallkuar mungesen e te majtes ne Shqiperi.

Jo vetem kaq, dhe jo vetem Ceka duhej te kishte braktisur politiken por edhe shume te tjere si puna e tije te cilet jane parazit te civilizimit shqiptar.  smiley

Ky kalim nuk eshte i pa njohur ne politike ,prandaj edhe politika eshte quajtur "kurve",me te njetin emer quhen te gjithe ata qe bejne kapercime te tilla!

Po parimet i shkel Ceka dhe bar nuk ha !Kot nuk thone "pac fatin e kurves" Ceka eshte me fat,pikerisht se kercen si plesht sa andej ketej!Eshte kohe krize tani ,dhe eshte bere keq per lek!

Politika ne shqiperi eshte bastarduar kaq shume saqe nuk mund te quhet politik por "pushtllik"  modern qe te pret kembet po tentove te ngresh koken. !  smiley

ky pazar ishte bere diten qe ceka hyri ne kuvend per te arritur kuorumin e zgjedhjes se topit.

 

Ketu nuk  debatohet Ceka,  une mendoj se me rendesi ka ajo qe ka then Ceka dhe  jo ajo qe po ben Ceka. Se po te fillojme me tere keto te tjerat ehu te gjhte nje m....t dalin

E perseris Ceka ka bere nje deklararet reale te gjendjes se politikes ne Shqiperi dhe kjo ka rendesi. Per veprimin e tij per tu bashkaur me Berishen  kjo eshte  pa vlere per tu diskutuar  pasi dihet kush eshte Ceka. Fotoja e sjelle nga Koth e tregon kete. Ah dhe dicka njesoj eshte edhe Gjeneral Imami qe sot i mban pallton Berishes  Dikur kishte veshur kapoten e gjeneralit te ushtrise fantazme  popullore kunder Berishes.

Keshtu qe keto debate mbi Ceken jane pa vlere Rendesi ka  qe thote Ceka dhe mendojj se ato qe thote ai  jane te verteta.

 

Artian: Te lutem mos na hap barkun me krahe politikes dhe Ceken si i qendres Ne shqiperi sic e thote dhe vete Ceka nuk ka pole majtas, djathtas apo qender. Ka karrige ne baze  klanesh finsnore, krahinore dhe mafioze.

O Koth,

Na gjej nje foto te Tan Cekes, me Tan Kateshin...

Gogla s'gjeti dot foto, vetem copa letrash. Po per mua mjafton fotoja e Koth me siper. Ky Tani ne krahasim me ata qe e rrethojne me lart te pakten paska shkrim te kuptueshem smiley

 

Ka ardhur koha qe plera apo kriminele si Skender Gjinushi,Neritan Ceka,Paskal Milo,Frrok Cupi,Vangjel Dule,Lufter Xhuveli apo Nikolle Lesi te zhduken njehere e pergjithmone nga politika shqiptare.Fatmiresisht sistemi i ri elektoral kete do te beje.Do te zhduke nga faqja e dheut partite-shushunja qe akoma egzistojne ne Shqiperi dhe qe fatkeqesisht jane shume ne numur dhe pak ne ide.

Mos haro edhe plehra si Edi Rama, Gramoz Ruci, Namik Dokle. smiley Ne nje sahan kane ngrene te re keto plehra pra bien ere njesoj

Në një intervistë të dhënë sot gazetares Juli Xhokaxhi në ALSAT politikani Neritan Ceka shprehu ndër të tjera se në rast se zgjedhjet do t'i fitonte e majta nuk ishte e pamundur që partia e tij të hynte në një kualicion post zgjedhor me Partinë Socialiste, dhe me të njëjtën frymë Zoti Ceka arriti të përmendë edhe fjalën "integritet". Mandej Zoti Ceka vijoi të godasë vendimin e Ramës për të bërë koalicion me "njëzetëvjeçarët" dhe të flasë për pjekurinë e klasës së vjetër të politikanëve shqiptarë...

Sa germa ka togfjaleshi "Sahanlepires i shpifur"?

Mos harojme politka eshte "kurve" dhe si e tille ajo lejon sahanlepirjen si proces. E keqja nuk eshte tek sahan lepirja si proces por tek cili sahan behet lepirja.

Une dicka nuk kuptoj!

Saliu, atyre te veteve, jo ne Cerrik, jo ne Shkoder, jo ne Lazarat, si ja mbush mendjen qe Neritani eshte i mire, qe Xhuveli eshte i mire, qe Genc Pollo eshte i mire? smiley

Si e ben kete ky njeri eshte mister per mua!

Asnje ze nuk i del kunder? Asnjerit prej tyre nuk i kujtohen ndodhite e kaluara? Si eshte e mundur?

Ne na kujtohen!

Pse ketyre fanatikeve te PD-se jo?  

 

mrroklle, dje isha ne queens, kufi me L. island, ku kena i "baze" te vjeter legale; eshte nje basement ku me raste mlidhena i dore pikante ene i lejojm vetes muhabet politik (ec e merre vesh pse!); dje ishte gatu psh pace (koke), koka te pjekme, plonc fergu me veze shoqeru me gogozhare te bome vete, me shume uthull per me thy yndyren. Ishim pak ket rradhe, nji i djatht i thek (ky osht artist njeri, dhe ky i gatu ato qe tham), nji i majt po aq i thek, emer shume i njof ne rrethet sportive pak te hershme (s'po e permen per diskrecion) si edhe un qe jom si neutron i lire (as anej, as knej). U bo pikerisht kjo pytje! Pikerisht kjo! Ene shkonte shume me kto gjojnat pikante. U hudhen ca teori konspiracioni qe shkojshin me veren e kuqe, jo Sala i ka i dosje cdo njeriu qe i ma robt peng, jo ka 3000 veta qe punojne per te (kjo u vazhdonte me pytjen "po me cer i pagu mer" etj etj). I majti perfundoi "I forte osht qeni!". I djathti nuk tha gjo konkrete, por fytyra tregonte kenaqsi, une i futa edhe nji birre (budweiser, mroklle, se do i jepsha makines dhe bora kish fillu...) dhe e mora dozen e politikes albaneze edhe per nja dy muj. Ka lezet. C'e do Hollivudin; nuk tallem.

Ah, te them edhe ket: te gjithe politikanet qe u perfolen dolen agjente te pakten me dy agjentura.... 

PS Une kam koooohe qe i fus i menie te lehte, se bo me qen te verteta edhe 1/10 e atyre qe hamendesohen kshu ne te pime e siper, duhet o me mor vrapin e me u hudh ne Atlantik me gjith kpuc, ose thjesht me i fut edhe i birr' tjeter dhe me kap naj polic ure kur pagu tollet per qafe!

Ah, te them edhe ket: te gjithe politikanet qe u perfolen dolen agjente te pakten me dy agjentura.... 

Ehehehehe!

E kam ndi edhe une kete muhabet! Incidentally, edhe une ne "basement" e kam ndi! smiley

Nga nje i djathte "xhenuin"! smiley

Ajo c'ka ishte ma vizlluse, n'fakt, nuk ishte qe nje "i djathte" beson se keto jane agjenta t'huej (please ignore the fact that the nationalistic right use the "foreign agent" as an argument why their Primo should rule the country)... por ishte ceshtja se cili vend kishte cilin politikan si agjent ne Shqiperi! Kem' kjesh njat mramje, si me pas kaen "high as a Georgia pine"! smiley

Te gjitha thuheshin me seriozitetin ma t'rande dhe me provison shqiptare: Degjo, ketu e themi, ketu e leme! smiley

 

P.S.

O Emo, kam i pytje per ty una!

Cer do me thone "refene"? A do me thone "me e porosit dicka", " me e cu (jo me e marre) dicka si bicim delivery" kinda 1-800-FLOWERS?

E kam seriozamentisht kete pyetje!

Mroklle,

ti mbase nuk e di por une nuk le gje te bjere ne toke nga Kadare kur flet ne media . Ja cer thote gjeniu per kete punen e spiuneve smiley :

Për t’u kthyer në fushën e kulturës, kemi qenë të gjithë dëshmitarë se si druajtja e ditëve të para u kaloi shumë shpejt njerëzve që ishin zhytur në krim, denonciatorëve, ata që pa asnjë mëshirë kishin çuar drejt burgut ose pushkatimit kolegët e tyre, ata që as vendet e quajtura “borgjeze”, demokracitë europiane, nuk i falnin. Druajtja iu doli shpejt, sepse shumë shpejt e kuptuan se ata, jo vetëm nuk dënoheshin, por, përkundrazi, filluan të çmohen. Të dy krahët e politikës i quanin thesar të paçmuar dijenitë që kishin për militantët e përlyer të krahut kundërshtar (dijeni të grumbulluara gjatë kohës që kishin qenë në pushtet), sepse në këtë mënyrë do të mund te shantazhonin krahun tjetër, sipas parimit: ti mos prek të mitë, unë s’prek të tutë.

Burre i mencur eee ! I nuhat ne ky ca gjera si Kac Myftari .

Jete e poshter !

sipas parimit: ti mos prek të mitë, unë s’prek të tutë.

Kadareja ka respekte nga ne belbezonjesit e rendomte per gjera e bukura qe ka shkruar, hiq kete librin e fundit qe e kishte... nejse!

Por, kur flet per politike dhe per ngjarjet "kontemporane" ky Kadja, une vallaj nuk ja vej fort veshin! \

Se eshte i' cike shume afer votres ky per me dhane nje mendim "t'ftofte"! smiley

Ashtu ka qene gjithmone, si me ata te kuqte edhe me keta te blujte!

Lere pastaj, qe flet si ne kllapi, "asi llaf s'i mor vesh"! smiley

 

Por, kur flet per politike dhe per ngjarjet "kontemporane" ky Kadja, une vallaj nuk ja vej fort veshin!

Kurse une ja vej shume bile. Se kur lexo kshu nga ky syfeti :

Për t’u kthyer tek emisarët, për të cilët flet zoti Ermenji, qoftë klasikët, qoftë modernët, ata të epokës së internetit, duhet ta mësojnë më në fund se koha e mjeshtërisë se tyre, mjeshtërisë për t’u futur në shtëpi shkrimtarësh të njohur, për t’i shitur pastaj pabesisht, ka kaluar. Mjeshtërinë e infiltrimit, përpara se ta praktikonin në Munih, judët e kanë mësuar në Tiranë. Atje, të maskuar si admirues, ata kryen tradhtinë më të madhe ndaj moralit njerëzor.

 

Keto ja ka rrefy Abaz Ermenji , Kryetari i Ballit Kombetar ne Mergim. smiley

Jete e poshter, e paskan shit smiley

Nuk e njef fare foljen ne formen shes ki !

Prane vatres si Ceka, si Xhuveli, si Ruli, si Imami sa te dush ka. . Per ate librin e funit qe ke lexu, mori cmimin Kadare, bile e mori pa u promovu libri. Blu e kalter, blu e kalter. smiley

Jude ne Mynih?

Circle the correct answer:

A. Ardian Klosi

B. Martin Camaj

C. Lord Chamberlain

D. Komshiu im qe iku me ambasadat

E. All of the above

F. None of the above

 

O Kothe, prannej s'ja vej veshin fort k'tij une neper non-fiction!

Kllapi e modhe, errsine!

Une per vete s'e mor vesh cer thote, lene ma' cer do me thone! smiley

Sa per cmimin Kadare, dhene Kadarese, eshte pjese e tablose se madhe Shqiptare.

Le qe me kane thene qe eshte Lekist (N.T.) i tmerrshem Ismaili! smiley

 

D-ja? Komshiu jot qe iku me ambasadat? smiley

Se ky miolet jena na Keta duam keta gjejme. ndryshe do ishe bo ndyshe

Nji shife. N'ven me e vra menjen si me i bo gjonat mire na vrasim menien  ku e kishte qellimin ambasadori amerikon kur boni ate pordhen tek portokallia. Jo po ja boni Sales thone disa  jo po ja boni Edit thone te tjeret  dhe mi bazen e kesaj votojme ne. Pa e kuptu se atij te shkretit  i pshtoj pordha o vllajo se ash me bark. smiley

 Koth; "....Por une besoj ne nje gje ama : kete here parlamenti do kete shume me pak lavire brenda nga te dyja krahet. Kete e besoj...."

 E me te lumte goja, sa me pak lavire dhe nga ata pardesyte e bardha, aq me mire do te jete per Shqiperine, veç une Koth dyshoj pakez, nuk e di se pse jam caze skeptik. 

 Ah, se harrova, keta ujqerit e politikes siç i quan populli, une do ti quaja siç i quajne kendej ne perendim politikanet e vjeter; krokodilet e politikes. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).