Obama në Turqi, Greqia e 'zhgënjyer'

Greqia ndihet e injoruar nga vizita e planifikuar e presidentit amerikan, Barak Obama për në Turqi. "Vendimi i presidentit amerikan, Barak Obama për të vizituar Turqinë në fillim të muajit të ardhshëm dhe injorojë Greqinë është tregues i ndryshimit të balancës së marrëdhënieve të trekëndëshit Athinë-Ankara-Uashington, kurse "shmangia" e Athinës i ka shqetësuar diplomatët"- shkruan sot gazeta greke "Ta nea".

Burime diplomatike, duke iu referuar gazetës vlerësojnë se 'ky akt i liderit amerikan, për herë të parë një president amerikan do të vizitojë Turqinë pa kaluar më parë në Greqi, tregon qartë se Ankaraja është prioritet më i lartë sesa Athina për Uashingtonin, ndërkohë që krijon shqetësim për shkak të paralajmërimeve për ndryshimin eventual të pozicionit amerikan në kontekstet mes Greqisë dhe Turqisë në Detin Egje'. Një përfaqësues i Departamentit të Shtetit nuk mohon se Turqia do të marrë një rol ndërmjetësues në bisedimet mes SHBA-së dhe Iranit.

22 Komente

1001 e arsye te rajonit: Ndermjetesimet e Turqise ne bisedimet SHBA-Iran, Izrael-Siri (mgjth bravadoja e Erdoganit ne Davos la ca shije te hidhura) pipelines etj etj etj.  

Greqia po e paguan ca refuzimin e perdorimit te portit te saj, Astakos per t'u perdorur si pike furnizimi municionesh nga US per Izraelin gjate konfliktit ne Gaza.  Standarte pak si te dyfishta, kur kihet parasysh incidenti i Davos, apo dhe historikisht disa refuzime strategjike te Turqise ndaj US, e ne te njejten kohe lejimit te perdorimit te hapesires ajrore nga ruset, apo lejes se kalimit te anijeve ruse neper Dardanele me gjithe refuzimin nga US dhe Nato (incident i viteve 80.) 

Media (dhe opozita greke) do beje te veten, por eshte ne te miren e Greqise dhe rajonit qe qeveria greke te "downplay" zhgenjimin. 

  Shijet e hidhura u kapërcyen, sepse konfrontimi nuk ishte i drejtpërdrejtë me US po me Izraelin. Madje jo përgjithësisht për Izraelin, por për rastin e veçantë të situatës në Gaza. Për më shumë, Perez kërkoi tre herë falje ndërsa shefi i shtabit të Izraelit, mori një vërejtje të rëndë për deklaratat antiturke.

Erdoganit duhet ti jetë rrit goxha popullariteti pas këtyre lëvizjeve. Lucky man, apo clever man? Si thu ti llokume?

  Mua më duket goxha e stitur dhe dyshuese gjithë kjo situatë. Lëvizje pas lëvizjesh, mbase US po kërkojnë t'i risin vlerat Erdoganit si shembull politikani për bashkëpunim, por edhe Turqisë si aleate në të ardhmen.

Greqia ka kohe qe zhgenjehet nga SHBA.Me vjen cudi qe media dhe populli grek mendojne se po zhgenjehen ne SHBA."Cte mbjellesh do te korresh"-thote populli yne.Greqia ka nja 30 vjet qe vetem armiqesi po mbjell ne marredheniet me SHBA dhe nuk duhet te zhgenjehen per produktet qe po "korrin".

Tek e fundit Greqia nuk ka perkrahur asnje iniciative te SHBA ne rajon dhe i ka sabotuar aq sa ka pasur mundesi SHBA.Perse zhgenjehen?Apo se presin Clintonin dhe Rice me gure?Une mendoj se kjo politike e SHBA ndaj Greqise duhej te ishte implementuar qe ne vitet 1990-1991.Megjithate me mire vone se kurre.Geqia duhet te izolohet sa me shume pasi me politiken bizantine qe ndjek shteti grek me fqinjet,vetem tensione sjell ne rajon.

 

Pertoj shume te shkruaj per kete pune, ndaj po bej copy-paste pjese te nje posti qe e kam bere kohe me pare, ne nje qoshe tjeter virtuale.  (Ne lidhje me shashken qe u hodh ne ambasaden amerikane ne Greqi nga nje i ashtequajtur grup terrorist "Revolutionary Struggle&quotsmiley :

....Arsyeja perse ka organizata te tilla ne Greqi, apo per sentimentat anti-amerikan eshte tjeter gje. Per te mos folur qe sot Greqia nuk ka monopolin e ketyre sentimenteve. Mjafton te shikosh statistikat kudo ne bote, bile dhe ne Europen Perendimore. Pervec politikes se jashtme sidomos te kesaj administrate (administrata e Bushit,) eshte nje fenomen normal midis superfuqise, perandorise se vetme, dhe kombeve te tjera (me te pafuqishem apo te vegjel.)

Per me teper, mos te harrojme qe nuk eshte populli amerikan qe urrehet, por eshte politika e US. Nje nga statistikat me domethenese jane ato qe pershkruajne kete fenomen ne Iran. Sipas statistikave populli Iranian eshte populli qe ka me shume simpati ne Lindjen e Mesme per Ameriken dhe idete qe perfaqeson. Duket si anomali sigurisht kur mendon marredheniet politike dhe ekonomike Iran-US te dekatave te fundit.

Me konkretisht ne Greqi, ndenjat anti-amerikane e kane origjinen tek roli qe US luajti gjate periudhes 1964-1974, perkrahja amerikane per junten ushtarake, per diktaturen 1967-1974, gjate se ciles me mijera u torturuan apo u zhduken. Nje nga theniet qe nuk eshte harruar nga greket (apo te pakten nga grupet anarkiste te Greqise) eshte thenia e Presidentit Johnson kur iu adresua ambasadorit grek ne US:
"F**k your Parliament and your constitution." Pas vendosjes se Papadopulos si diktator/kryeminister i vendit, nje nga theniet "per te qeshur" ndermjet agjenteve amerikane ne Greqi ishte se: "Papadopoulos was the first CIA agent to become premier in a European country."
Me tej, marredheniet u acaruan me shume me situaten ne Qipro dhe perkrahjen e US per Turqine ...

Ndersa per "sabotimin" e interesave te US ne rajon nga Turqia, permenda dicka me lart.  Me konkretisht, levro 1973 (Konflikti Arab-Izraelit) 1977-1978 (Ethiopia), 1976, 1979, 1983 perdorimin e Dardaneleve.  Dhe me se afermi refuzimin fillestar apo me etapa gjate luftes ne Irak.

 

Besoj se Greqis ju pren enderrat ne mes? Me kte levizje te Uashingtonit...  smiley

Pasi me sa eshte ekspozuar dhe sa ka dale ne pah lobi Grek ne U.S.A ka investuar ne kampanjen e Obames?! Dhe aqe me shume kur tani Greket jane ngrehur me Janulias Aleksis i cili kerkon te mare ishe postin e Obames...  smiley

Plus pastaje kondres se eger midis Greqis dhe Turqise dhe lojerat e fsheheta qe behen ne egje e tje....   smiley 

 

 

S'jane dhe aq keq jo, ceshtja eshte me shume te perceptimet.  Dhe sidomos ne perceptimet per balancen e pushtetit ne Egje.  Nuk eshte mire per rajonin qe te perceptohet se po lekundet balanca (gjithmone ne perceptime.)

Persa i perket interesave ekonomike, Greqia mund te bej dashni me US por duket sikur eshte martu me Rusine.  Ne lidhje me pipelines kjo ceshtje.  Presidenti i Azerbajxhanit vizitoi per here te pare ne shkurt Greqine (per keto pune.)  Dmth jane ca te thella ceshtjet.

Ne nje pamje me te gjere globale, e gjithe kjo pjese e dobesimt te unipolaritetit amerikan.

 

perfitojme ne shqiptaret nga kjo gje?

Ne kete rajonin tone "qederi i komshiut eshte qari jone" smiley

blete - 11 Mar 2009 - 5:06pm 

perfitojme ne shqiptaret nga kjo gje?

Ll - 11 Mar 2009 - 5:14pm 

Ne kete rajonin tone "qederi i komshiut eshte qari jone" Wink

I love u ! smiley

Ky zhvillim i ri, nuk ka shumë lidhje me historikun e antiamerikanizmit grek. Sepse Obama shihet me goxha dashamirësi prej pjesës më të madhe të politikës dhe popullit grek. Në një situatë vetë-justifikimi dhe vetë-ndërgjegjësimi për rolin gjithnjë e më të vogël që ka Greqia në rajon, vizita e Obamës në Turqi, po shikohet të justifikohet prej mediave dhe politikës greke.

   Në fakt, vizita e Obamës në Turqi, nuk ka shumë lidhje me Greqinë vetë sesa me të tjera probleme më të rëndësishme. Politika greke nga ana tjetër, vuan prej mungesës së pragmatizmit dhe kërkesës për protagonizëm të tepërt. Kështu kërkon për inerci përsëri të vendoset në qendër të vëmendjes. Nuk besoj se duhet rënë në këtë grackë - dmth për t'i dhënë rëndësi mungesës së Obamës në Greqi. Greqia vetë duhet t'i japë rëndësi rolit të saj në rajon dhe përshtatjes me realitetin e ri përpara saj. Njohja e Kosovës do të ishte goxha hap përpara, por edhe aktivizimi pragmatist ndaj çështjeve të Lindjes së Mesme, sepse nuk mund të mjaftohen më me ngjarje të tilla si prania e Arafatit në kongresin e PASOK, apo gomarllëqe të ngjashme.

Turqia përveç vlerës gjeografike, potencialit human dhe dinamikës së situatës, vlerësohet prej US si aleat potencial, sepse poltika e ndjekur prej saj, e jep këtë siguri. Krejt e kundërta me Greqinë. Flertimi me Francën për marrëveshje ekonomike dhe afërsia e mundshme me Rusinë, ulin vlerat e saj të bashkëpunimit me Amerikën. Obama pak a shumë, po i vret me pambuk. 

perfitojme ne shqiptaret nga kjo gje?

Po të dimë ta shfrytëzojmë. Ata që qeshin te ministria e jashtme, mund të ndjekin ca më nga afër situatën për ta testuar, nëse është vërtet si duken bathët. Po t'i lëshohen ca konçesione ekonomike Turqisë, nën dorë mund të futen dhe kërkesa politike që të çohen më pas në Uashington. Vullneti i Turqisë për të na ndihmuar, sidomos në oponencë me Greqinë, është i madh. Mgjse më duket pak... ku di unë, surreale që rruga për Amerikë të kalojë nga Ankaraja...

 

 

Monda!

Anti-amerikanizmi ne Greqi eshte shume here me i madh se ne vendet e tjera.Po te jap nje link qe te shohesh nje studim lidhur me kete gje nga nje greko-amerikan.Eshte shume interesant dhe i ve pikat mbi i per kete problem.

http://www.demokritos.org/antiamericanism_in_greece.htm

Ndersa po citoj vetem nje paragraf qe te shohesh se greket nuk urrejne vetem politiken amerikane por edhe popullin amerikan:

According to one poll published a few days after September 11(the first reactions are the most genuine) only a puny 18.9% said that they sympathized with America and its people. In another poll 30% of those who answered, said that the terror attack was justified due to the foreign policies of the United States. Only 10% agreed that Greece should cooperate with other NATO members on a military campaign against states who support terrorism. From all citizens of NATO countries only the Greeks disagreed by 60%, with participation of their national forces in a campaign against the terrorists.

Kur lexova keto shifra thashe se behej fjale per Arabine Saudite por jo eshte Greqia.

Sa per punen e perkrahjes amerikane ne vitet e diktatures,une mesa di Clinton ju kerkoi zurtarisht falje,por sic duket politika greke eshte aq bizantine dhe jo pragmatiste sa edhe ne kete rast nuk ndryshoi.Ata po afrohen me Rusine dhe zhgenjehen perse Obama po shkon ne Turqi.Cfare presin ata me politiken qe po ndjekin.Obama me pare do te vije ne Shqiperi se ne Greqi nese ata vazhdojne kete lloj politike bizantine.Mendo,politiken ndaj Shqiperise e kane kushtezuar me disa varreza ushtaresh dhe me provokimet e Vasil Ballanos.Dhe presin qe te jene lideret e Ballkanit!Nga sa kam pare vendet fqinje si Austria loboi per Sllovenine apo Gjermania beri namin qe Cekia dhe Polonia te ishin ne BE.Por Greqia ben te kunderten me vendet fqinje.Me Shqiperine i ben presion per disa varreza ushtaresh,me Maqedonine per emrin dhe me Bullgarine per Maqedonine dhe me Turqine per detin Egje.Kush do ta pranoje si lider Greqine?Me kete mendesi dhe politikeberje ta them une qe asnje nga vendet qe permenda me siper.

GREQIA PO KORR ATE QE KA MBJELLE PER 30 VJET!URIME NE MIQESINE ME RUSINE!

Egjeu eshte rajon krejt "obsolete". Nuk ka kurrfare vlere strategjike, vetem vlere turistike. Asnjegje me teper.

Pse? - Sepse Egjeu ndahet vetem mes Greqise dhe Turqise. 2 shtete te vetme. Asnje shtet apo komb tjeter nuk ka ujra territoriale apo dalje ne te.

Pra, vlera strategjike e Egjeut = 0.

Nese mendon kur si Greqia, ashtu dhe Turqia jane anetare te Natos, pra, "aleate" (apo aleate) te USA, apo edhe te njera tjetres, vlera strategjike e Egjeut behet 0 absolute.

Me shume vlere strategjike ka deti Marmara  qe i takon vetem Turqise, sesa Egjeu. Nepermjet Marmarase lidhen 10 shtete te tjera me boten dhe bota me ta, bile disa prej ketyre shteteve, te vetmen ure detare me boten e kane nepermjet Marmarase.

Prandaj, me duket se po diskutoni kot fare per Egjeun.

Dhe, Monda, nuk eshte e vertete qe keta popujt perendimore (apo jo) urrejne thjesht qeverine dhe politiken amerikane... urrejne dhe amerikanet. Kjo nuk do shume per t'u marre vesh.

Problemi i Greqise eshte se ata vazhdojne qe politiken e jashtme me Ameriken ta ndjekin vetem me lobingje dhe korridoreve te Kongresit, nderkohe qe nga ana tjeter, diplomacia Greke, dhe vendimet qe i marrin aq publikisht, nuk tregojne asnje lloj shendeti te marredhenieve midis ketyre shteteve.

Ne fakt, Greqine nuk e shoh te kete ndonje fare marredhenie te mire me asnje shtet tjeter perendimor... Greket, duket se u celet buza vetem atehere kur ne tavoline me ta jane ulur shtete, apo pale qe kane te njejtat probleme / "armiq" apo ceshtje te interesit ekskluzivisht te perbashket... Edhe orientimin, sic eshte shkruar me siper, ata perseri e kane drejt pellgut ortodoks, sllaveve dhe Kaukazit.

Normalisht, atyre anetaresimi ne BE i ka zene si rrota bishtin, pak a shume si kopili i mbetur ne dere... E vetmja gje qe mund t'i jape ndonje fare rendesie Greqise si shtet, eshte pikerisht fakti i te qenit anetar i BE-se.

Dhe per t'iu pergjigjur ndonje pyetjeje me siper, se a ka ndonje fare vlere kjo vizite per shqiptaret, do te thosha qe, Ka, se Turqia me Shqiperine jane me shume se vende mike, per te mos folur per popujt pastaj; ne kontrast me Greqine, qe jemi thjesht, armiq, dhe per te permendur dhe popujt, diku me poshte se aq. Pra, shkurt, e mira e Turqise, dikur do reflektohet edhe ne Shqiperi, dhe ndoshta edhe anasjelltas, nderkohe qe ndodh e kunderta gjithmone me Greqine.

Pastaj, t'i themi gjerat ashtu sic jane realisht, pa bere analiza fare...

Greqia asqe krahasohet fare me Turqine, ne asnje lloj aspekti.  As si shtet, as si vend, as si pozicion, e as si potencial. Nuk eshte kerrkund me Turqine, nuk hyjne as ne te njejten liste. Greket, nese nuk kane arritur ta kuptojne kete gje, atehere jane ende ne gjume.

Ne rastin me banal fare;  - Cfare mund t'i ofroje Greqia Amerikes(pervec hordhive te grekeve) qe Turqia nuk mund t'ja ofroje 10fish? Leshte!(edhe keto do te duhet t'ua rruaje shqiptareve)

Zotrules, mbase s'e kisha bere te qarte, kur permenda "balancen e pushtetit/fuqise" ne Egje, e kisha fjalen tek balanca Greqi-Turqi, dhe jo tek strategjia gjeopolitike me e gjere e Egjeut.  Perceptimi se ruhet ajo balance eshte e rendesishme, kur ka akoma pika te nxehta midis marredhenieve te dy vendeve (si mosmarrveshje ne ligjin nderkombetar maritim, atij te hapesires ajrore, apo dhe ato territoriale.) 

Nga ana gjeo-ekonomike, pavaresisht rendesise se transportit ne Detin e Zi (apo dhe Marmara mgjth jo dhe aq deri tani) edhe Egjeu nuk ka si lihet prapa ne rendesine per pipelines te naftes apo sidomos te gazit natyral.  Kur them Egjeu ne kete rast flas jo vetem gjeografikisht, por dhe ne ambiciet e Greqise.  (Gazprom pipeline, Ankara-Komotini pipeline, bile kjo e fundit me ankesa nga Washington, dhe sic permenda shkurt me lart, perspektiva, apo projekte me Azerbaijxhanin ne kete aspekt etj.)  

Persa i perket perfitimit te Shqiperise (ne kete rast me lart, asnje) politika me te dy shtett s'ka pse te jete "zero-sum", apo "ose-ose."      

Monda, pergjigje drejtperdrejt per ty kisha vetem ate qe evropianet urrejne amerikanet, dhe jo thjesht qeverine e tyre. pikat e tjera ishin ne pergjithesi.

ato qe thua me siper i permblodha me nje fjali te vetme, dhe cfaredo gjeje tjeter qe te kesh qejf te shtosh, ajo prape nje fjali e vetme mbetet: Egjeu = 0 (zero, jo o, po zero) Nuk ka kurrfare vlere tjeter pervec turistikes.

Nje impjant gazi, i cfaredo permase, eshte krejtesisht i parendesishem. Ne nuk kemi linja te tilla ne Shqiperi, dhe perseri nuk kam degjuar ndonje shqiptar te vdese urie. Kemi qene ndoshta dhe me te varfer ne kohe te diktatures, dhe perseri ja dilnim mbane, dhe strategjikisht ishim 100 here me te rendesishem se sot. Prandaj gazsjellesi i takon te jete nje lajm, apo projekt qe keni degjuar se mund/do te behet. Po kaq. Nuk ka fare rendesi. Gjithsesi, po s'kaloi ne Turqi, Greqia as eren nuk ka per t'ja ndjere metanit. Dhe po kaloi ne Turqi, nuk ka lidhje fare me Egjeun, e as nuk ka pse t'i jape ndonje rendesi, aq me shume strategjike.

E perseris: Egjeu = 0.

\perfitimi i shqiperise vertet nuk ka pse te jete i tille, por ja qe i tille eshte. Nga Greqia, vetem te zeza kemi pare, dhe asqe duket ne horizont ndonje e mire. I kemi armiq, dhe pike. Nuk ka pse t'i kemi armiq, por ja qe armiq i kemi.

Dhe nuk me duket shume "ose-ose" situata, se grekun e kemi armik, dhe turkun me shume se mik, dhe ky eshte fakt, e jo trill apo deshire. Dhe nuk eshte se ne i urojme te keqen grekut, por nuk e di cfare te mire mund t'i urosh atyre...

Nese turqit na duan sepse jemi shqiptare, greket per po kete aresye na urrejne ne kulm. Pra, nuk shoh dot ndonje "ose-ose" ketu.

Nderkohe qe bota sa e vjen e shtrengohet nga kthetrat e krizes ekonomike, kjo vizite e Obames merr edhe nje domethenie tjeter.  Shtetet e Bashkuara po mundohen te bindin vendet e tjra te G20 te printojne para per te parballuar kete krize.  FMN kerkon te kete 200 bilion dollare ekstra, te pakten, per te ndihmuar vendet qe jane me prane gremines.  Keto iniciativa do te perdoren si karamele nga Obama ne vendet qe do te vizitoje para takimit te G20 kete fundjave per te biundur keto vende te ndjekin nje politike miqesore ndaj Shteteve te Bashkuara dhe aleateve ne rajon.

Sipas mediave, nuk eshte vizite kortezie.

Obama ka zgjedh Turqin, nga ku do i flase shteteve islamike, per rrugen qe do ndjek qeveria amerikane ne zgjidhjen e shume problemeve, si Irani, lindja e mesme, terrorizmi etj.

bukur Jul,

perfitojme ne shqiptaret nga kjo gje?

Po të dimë ta shfrytëzojmë. Ata që qeshin te ministria e jashtme, mund të ndjekin ca më nga afër situatën për ta testuar, nëse është vërtet si duken bathët. Po t'i lëshohen ca konçesione ekonomike Turqisë, nën dorë mund të futen dhe kërkesa politike që të çohen më pas në Uashington. Vullneti i Turqisë për të na ndihmuar, sidomos në oponencë me Greqinë, është i madh. Mgjse më duket pak... ku di unë, surreale që rruga për Amerikë të kalojë nga Ankaraja...

 

 

Turqia e Greqia kane patur, kane e do te kene pesha te ndryshme, per 101 arsye.

Sa per perfitimin tone... E njejta formulle vlen dhe per ne, krahasuar ndonje qetri.

Ceshtje nteresash - tha.

per temen,

Amerika nuk ka kohe per te humbur. Greqia nuk e ka rendesine strategjike qe ka Turqia, prandaj te prese rradhen andej nga viti i 8'te i Obames per ndonje vizite kortezie se keto vite jane ne aksion shtetet e medha dhe nuk merren me pordhet e grekut

@ zotrules, ti ne tenden, une ne timen.   Bile kerkoj ndjese qe te replikova me lart, por ne fakt pervec se nje sqarim per "balancen", pjesa tjeter s'ishte per ty. 

@ Jul, ta marresh holle holle dhe sic e kam permendur me lart, te pagermezuara incidentet, politika e Turqise nuk eshte dhe aq e "njesuar-pro-amerikane."  Megjithate, duke pasur parasysh dimensionet ne Lindjen e Mesme ku "aleatet" e US jane si ujte e paket, kuptohet qe Turqia ka vlerat e saj strategjike.  Afrimi i Greqise me Francen, sidomos me Francen e Sarkozy s'perben ndonje "mekat" te madh.  Marre ne nje pamje me te gjere, duke pasur parasysh dhe recesionin ekonomik nderkombetar, keto gjera nuk pijne uje.  Per me teper, politika e Atlantizimit te Sarkozy, dhe sidomos deklarimi se Franca do te behet anetare e plote e Natos (pas 40 vjetesh, nga ku ishte vete-perjashtuar nga struktura ushtarake) lehteson apo anashkalon edhe ndonje teori si ajo me lart.  Per marredheniet Greqi-Rusi mund te shkruhet gjere e gjate, por s'eshte dhe as vendi.  Per paragrafin e fundit te postit tend, s'jam hic dakort. 

@ gre_wireless, dakort me ty.  (Me nje sqarim te vogel, duhet theksuar fakti qe ne fakt "fendet" s'ishin te qeverise greke, por te opozites dhe te mediave.) 

Fokusi gjeo-politik eshte pertej Egjeut, rrjedhimisht dhe politika e administrates dhe rendesia apo pesha e Greqise (ne krahasim psh me Luften e Ftohte etj.)  Plus me gjithe kleckat, relatat Greqi-Turqi kane evoluar qe nga ngjarjet e termetit te 1999.  Nejse.  

Obama intervisten e pare ne media televizive kur u be president e dha per Al Arabya (me gjithe disa protesta nga konservatoret.)  Ne politiken e jashtme amerikane, sot me shume se kurre fokusi eshte tek Lindja e Mesme.  Keshtu qe Turqia ka luajtur dhe mendohet te luaj nje rol me aktiv ne shume aspekte.  Pervec ndermjetesise ne negociatat qe permenda ne postin e pare ne kete teme (Iran, Siri, Izrael) mos te harrojme qe Turqia i mohoi administrates se Bushit qe ne 2003, perdorimin e territorit te saj per te levizur trupat ne luften ne Irak apo Afganistan.  Nje nga problemet qe mendohet te diskutohet eshte perdorimi i territorit si "exit route" nga Iraku, nqs terheqja e trupave fillon ne 2010.  Qeveria turke ka thene se eshte e gatshme te lejoje US, dhe do diskutohen detajet e ketyre levizjeve. 

Por mbi te gjitha (per PR) eshte dhe simbolika e kesaj vizite ne nje vend myslyman si Turqia dhe si serviret per vende te tjera ne Lindjen e Mesme.  Citoj SoS Clinton:

"We share a commitment to democracy, a secular constitution, respect for religious freedom and belief and in free market and a sense of global responsibility."

Po perseritesh shume Monde.

Vetem duke bere keshtu mund te flasesh "gjere e gjate" per marredheniet ruso-greke, qe per mua permblidhen ne nje fjale te vetme: "ortodoksi". Nuk shkohet me tutje se kaq. Tani, perkufizo ortodoksine ne kontekstin historik dhe modern, dhe e kupton fare mire se cfare i lidh keto dy shtete.

Gjithsesi, per te mos hapur debate pa fund ketu... shume gjera i ke permendur rikoshet, dmth, nuk ke dhene asnje "hunch" per cfare i ke permendur.

ne nje shkalle nga 1 - 100 kemi:

Turqia=150

Greqia=   1.

Nga cdo lloj drejtimi.

(dhe edhe shkrimin me siper, nuk e dergova per te debatuar sic mund ta kesh kuptuar, por thjesht per te shkembyer dy llafe me ty e me ndonje tjeter; me shume per te thene mendimin tim kundrejt atyre qe ollredi i kishit thene)

Perseritja, mema e dijes ... qe sic duket, i mshon ti, i mshoj dhe une, se askush s'ka te drejta ekskluzive ta perdor. 

Shkembejme, shkembjejme mo pa merak, por ca gjera behen dhe te teperta.  Ndaj thashe me mire t'i evitojme.  Me mirekuptim, kuptohet.  Nuk eshte e thene qe si tani, si para tre vjetesh ti gozhdes e une patkoit smiley 

PS: S'mu duk se ka nevoje per "hunch" per gjera qe dihen publikisht.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).