Ministrat e “ATIJ MIKUT”!

Tani, qysh prej shfaqjeve te para te simptomave te PANGOMANISE, te gjitha vajzat qe punojne neper institucione shteterore do te shihen me dyshim. Sidomos nese do te behet fjale per ndonje bukuroshe. Padiskutim qe vendin e punes do ta kete “fituar” nga ndonje “mik” – per syte e qytetareve. 

E nese ajo eshte e kolme, dhe ne dukje pak si “ torollake “ , miku duhet te kete qene shume i “forte”.

Ndonje “mik” ministri. Njelloj sic do te krijohet ideja se Ministrat Shqiptare kane bere nje pune kaq te lavderueshme me ndertimin e politikave te udheheqjes gjate mandatit te fundit, saqe s’mund t’I ndeshkosh vecse nese shfaqet koka e “ATIJ MIKUT TE FORTE”!
Dhe jo per PAAFTESI e SHPERDORIM  , (sic do te mund te kish qene abuzimi I dukshem me fondet publike per nisma qe nuk I hyjne as ne mendje e as ne xhep tjeter kujt vec MINISTRIT te “ atij mikut&rdquosmiley. As per PAPERGJEGJSHMERI, nepermjet   braktisjes se grupeve te perfaqesuara me dhjetera drejtori e departamente ne varesi te MINISTRIT te “ ATIJ MIKUT” qe ndeshkohet vetem nese “MIKU NGRE KRYE” .
 
“MIKU NGRE KRYE”…………fabul me disa AKTE!
Shkruar nga nje e RE drejt plakjes shpirterore prej thatesise se jetes artistike, E KULTURES se heshtur dhe e shterpesise intelektuale, SPORTDASHESE e pafat Prej mungeses se aktiviteve sportive e rikrijuese DHE EKSPLORATORE e zhgenjyer E VENDEVE te mrekullueshme TURISTIKE e HISTORIKE rrenuar e masakruar si mos me keq, e Shqiperise!
 
Nje MIK I pandashem I nje MIKUT shume te mire te nje MIKU shume te forte ne RRETHIN e KREREVE MIQ, zbuloi befas se nuk ishte edhe aq MIK I forte per MIKUN e tij , qe e kish pandehur aq MIK sa te mos ia refuzonte nje NDER qe I kish kerkuar si MIQ te vjeter dyzetvjecare qe ishin.
Nje dite, ky MIKU me SHOKE SHUME, vendosi jo vetem t’I tregoje ish MIKUT te tij se sa MIQ kishin qene , ( duke e prekur ne pika te dobeta qe vetem nje mik I mire qe te njeh shume t’I di), e duke I kercenuar te gjithe MIQTE e tjere te RRETHIT te KRYEMIQVE, me DEMASKIM ne rast se e harrojne se c’MIK I forte eshte e se fjala e tij nuk duhet bere DYSH!
Koka e MIKUT , kur u ngrit, PERULI dhjetera te tjera! Ne ate cast MIKU u be MBRET dhe DESHIRAT e tij u bene LIGJ per KRYEMIQTE!
Qysh prej atij casti , ne HYRJE te SHTETIT ne FJALE , u ngul nje TABELE ku mbishkruhej : “ MIRESEVINI NE SHTETIN E KRYEMIQESISE!
NE KETE VEND KU DUHET MEDOEMOS TE KESH MIKUN E DUHUR! NE KETE VEND KU NESE NUK E KENAQ MIKUN, LUFTOHESH NGA MIQTE! NE KETE VEND KU FATIN TEND E KE NE DUAR TE MIKUT. NE KETE VEND KU I VETMI SHANS PER TU ARMIQESUAR ESHTE ME NDONJE MIK. KU MIQTE TE DUAN VETEM NE TE MIRE. KU MUND TE ZEVENDESOHESH VETEM NGA NJE MIK EDHE ME I FORTE. EDHE ME MIK!
Ndersa ne dalje te ketij SHTETI , mbi nje derrase te KALBUR, te kapur me hallka te ndryshkura , pak e pjerret , gerricet kjo fjali : “ FALEMINDERIT QE E SHKELET DERRASEN E KALBUR NGA SHKELJET E MIQVE TE KETIJ SHTETI!

 

38 Komente

Ouuuuuuuuuuuuuu.

Po e perseris, ja pau dhia deles.

Ku e gjete kete parafraze me germa te medha, tek zyra kryesore e top çengel?

Din gjo kjo Zhaku se dikur jo shume larg, kur bashkshorti/a zinte ne flagrance bashkshorten/in, ishte partia qe vendoste se duhej ndare çifti apo jo. Organizata baze e partis. Obp.

Nese doni te talleni, talluni.  Bravo ju qofte, blogu eshte i juaji dhe ndoshta ju shkrepet dhe vendosini ketu edhe budallalleqe me te medhaja.

 ka filluar zhaku, shkruan si Idrizi ... si forme flas.. per permbajtje nuk e pava..

lol lol

dhe une qe po menoja se ku e kam pa ket forme unike te shkruari smiley

plagjiature forme smiley 

Une e lexova edhe permbajtjen dhe te siguroj qe eshte komplet stil Idrisi.

Por duhet te shikojme anen pozitive, peshku eshte bere fabrike idesh, stilesh (shkrimesh, se po me keqkupton dikush), informacionesh, frazash, shprehjesh etj...

Hail to the PPU!

O Polic, ty mund te te duket shume serioz morali i partise, o burr i dheut, qe sic e shpreh edhe Xhozi ne krye te kuvendit te Shqiperise, vjen perpara moralit te Shqiperise, por me nje qeveri qe pranon ne gjirin e vete nje njeri kaq qesharak dhe pa moral si Pango, mos prit te mos tallen pak robte tashti, se s'ka lezet. Rri tashti, mos i them Idrizit, qe me qe ra llafi, duhet thene se me Iniden, plagjarojne stilin e njeri tjetrit.

He mer ithtar i komandat Ce-se, se Pangon e ka pasur ne bordin e keshilltareve ne ministrine e kultures edhe Edi Gjethja e Fikut Rama, kur ka qene minister. 

Pastaj mer ti miku Lulian, ky nuk eshte as humor, as gje prej gje, pune Idrisi.

Do me thene, Birisha e dinte qe ky ishte shok plazhi me gjethen e fikut, ene prape e beri minister? Heu? Une e dija burre te moralshem KryeMikun?

Po kryemikun e kemi kryetarin e demokrateve shqiptare, punon si demokrat dhe jo komunist qe ju kerkon biografine njerezve.

Prof. Pangoja me Gjethen e Fikut nuk ka pasur shoqeri jo, Prof. Pangon e mori ne qafe nje mik i tij i vjeter, prej 30 apo 40 vitesh, greku Filip cakullllli.

Si mer Polic, me i pa CV-ne, jo autobiografine, atij qe merr ne pune e konsideroke praktike komuniste ti, ndersa marrjen ne pune pa i kerkuar CV-ne, me mik me i llaf, qeka praktike demokrate? Le qe ku te falni ju per biografi, nje e dy i permendni njollen Gjethes se Fikut. E sqarovi njollen ne biografine e Gjethes se Fikut Gerti si te ishte Pllenumi i PPSH-se, e harrove? Dobet, dobet. Edhe 55-a qe te keshillon Koth te lexosh nuk te ben fajde kesaj rradhe.

Jo mer Thot, jo!

Pangon e mori ne qafe zagarlliku i vet!

E degjove te gjithen ti apo e le per noi dite tjeter!

Filipi i kishte cu gocen e nje miku te vet per pune! Ajo goca e pare ne video ishte goca e nje miku te Filipit (dhe rrezik edhe ky muti e njihte ate burre)

Ky qelbesira ja kishte lyp mer burre! Goces se mikut te mikut te vet!

E kishte flliq mikun e vet!

Ky pastaj ja boni gropen!

Hak! smiley

S'ka pune "pylli" ketu, apo pune manjaklliku! Eshte pune burrnie!

Ky menderja nuk kishte bese mer burre! Donte me @! edhe gocat e shoqnise!

Normal te duket kjo pune ty si burre shqiptar qe je?

Se mua jo!

Kot, kohe e harxhuar kot!

Epo si e beri Nanoja qe e la gruan fare dhe mori nje tjeter, ishte shume me e rende se kerkesa e pangosit per te pare nje cike lekure pishe.

Pa me thoni djem e cupa sa kurvare pati tufa?  Problemi eshte i thjeshte:

Nje kope me ca kurvare/ hedh valle duke qare/ Katrori i gjysmes cerekut/ hedh valle rreze bregut/ Pjesa tjeter nje dyzine/ E kan' menderos Partine/

Perralla me lesh. shendeti prej nesh.  Kush e gjen dicituren, fiton 40 fotografi te Shqiperise me pamje qe nga Koqinolithari e deri Shala dhe Valbona.

Lereni me ministrin apo profesorin  te qete.tani ai eshte person privat ske ci ben femrat  apo mitoja ti marin mendet dikujt mund edhe ti ndodh.

Por debati qe pash ne tv klan me ka habite se si  dwbatojne njerezit tane ,te zgjedhurit kane dituri dhe mbi te gjitha analitike reth ceshtejeve shoqerore ,politike apo juridike.Por menyra se si shprehen dhe duan gjithqysh ta bindin palen tjeter ,nje menyre arkaike dhe diktatoriale.Ju njerez te panelit  duhet te dini se cka dhe si zhvillohet debati ,

Cdo personi i jet nje kohe e caktuar per diskutim pra e shpreh diturine tende shkollore,experiencen dhe mbi te gjitha analitiken tende dhe pastaj ti more burre  ndegjon.a me kuptove  tani ti hesht dhe nuk ben zhurme.Pastaj tjetri e tjetri shikuesit dhe ndegjuesit deshirojne te ndegjojne aftesite tuaja te te menduarit dhe gjykimit te drejte-apo se e analizoni ju situaten duke u bazuar ne diturine tuaj .E jo me inat dhe fyerje duke mos e lene tjetrin  te shprehe mendimin e tij mbase edhe e ka jo shume te logjikshem.

Cka pame dhe ndegjuam me shume zhurme me histori kur do te mesojne panelistet se si zhvillohet debati.Mos te harojme se te ftuarit jane njerez te ditur , njerez qe ia vlen ti ndegjosh.

A eshte e mundur qe ne te ardhmen penalistet  ti mesojne mesimet e para fillore se cka eshte debati.

RRofte  shqiptari.

 

hihihi,

je e papame Zhak. Me pelqeu fort.

Kur kam parasysh dhe nje foto dhitem fare duke qesh me kete shkrim dhe ca reagime.

Po krijohen modele te reja te njeriut te ri smiley

  • Modeli femer : kruan hunden kur ben seks ( ben sacme thuhet ndryshe )
  • Modeli mashkull : wow mami ( keta po shtohen shume ) ose bythdyperdorishm.

Ai modeli i femres eshte mysybet fare. Rron me endren te jete ( me qene ) dhe nuk e kupton metamorfozen qe peson. Ketu pastaj shprehja bir kurve merr kuptim te drejperdrejte.

Edhe beme baba te te ngjaj nuk shkon hic pastaj. smiley

Ky modeli i mashkullit eshte flame fare. Keta ushtrimin e pare ne jete kane : une e nxora kemben tre here nga rrethi. Dhe pastaj kalojne ne ndonje veprim tjeter.  Simbas rastit here bejne si Pango e here wow mami.

P.S. Ku ke qene qe ke munguar ? smiley

E mire s'kom pa e s'kom lexu gjo  smiley..Dhe sa per lezet : Kalote burri me grun neper bulevard dhe gjate kembimit me burra te ndryshem gruaja i pershendeste ata me perzemersi .Kulmi arriti kur gruja pershendeti nje grup POLICESH ...C'jane keta ?...pyeti burri me habi . Jane miqt e Rrethit tim - u pergjigj gjruaja. Pse miqesine e kini me TUFA - - vazhdoi burri ..Jo  mor burre , me TUFA kemi vetem POLICET , K/Mikun e kemi tek - e mylli gjruja. Polo u kane zene gafil  me breke neper kembe dhe s'ka lum e perrua tu laje e shplaje . Jeni bere si A.LLakaj ne rrolin e "E ema e Zeqos maje Thanes" Po hellin Pangua e ka per te tjera ,per Partine Demokratike  vetem Qiqra ka , pranej jeni merzite Ju duke e mallkuar qe nga Parlamenti smiley

Cudia me e madhe eshte se Ylli Pangos ju publikua videoja, 1 dite pasi shkarkoi mafiozin Viron Bezhani(njeriun e Fidel Yllit dhe Edi Rames)

Po keshtu pasi nuk pagoi Filip Cakulit dhe drejtuesve te Fisk-it gjoben qe kerkuan,ata vendosen te publikojne videon.

Dhe gara filloi.Kush  me shume dhe kush me pak te gjithe po shajne Pangon.Po hidhet cdo gje e tij poshte, pavaresisht se puna qe ka bere ai ne ministri ka qene e lavderueshme dhe njerezit ne ministri thone qe ka qene korrekt.Gazeta Anti-shqiptare po i prin ketij sulmi ku qe te nesermen shkruante se sekretaret e Yllit jane te bukura!!!Qe ketu ato jane damkosur,pavaresisht se mund te jene te zonjat ne pune.

TOP media harroi qe disa kohe me pare pronari i tyre i martuar dhe baba i disa femijeve u vra me nje femer ne makine.Atehere te permendje kete te shanin dhe te thoshin njemije e nje fjale.Dhe e varrosen si hero.Perse TOP media nuk ben nje emision investigativ per vrasjen e Vajdin Lames?

Perse TOP media nuk permend gjyqin e ndarjes se kryetarit te PS dhe akuzat qe ai i ka bere Matilda Makocit (ish gruas se tij),duke e akuzuar kete zonje te nderuar se ka fjetur me te jatin e tij Kristaqin?E hapet lojen zoterinj,cojeni deri ne fund.Ku eshte investigimi i parave qe merr levizja MJAFT dhe G99?

Ylli Pango zoterinj gaboi dhe e pagoi gabimin e tij.Tani eshte koha qe ai te lihet rehat ne jeten e tij.Koha do tja njohe meritar dhe gabimet.Mos ulerini si hienat, pasi po te ishit kaq te merakosur per fatet e kombit,duhej te shkruanit per keto probleme shume kohe me pare.

Nese Pango eshte fajtor dhe qe e pagoi fajin e tij,ata qe ulerijne kunder tij shumica jane po aq fajtore dhe me shume imorale se ai.Ulerima kunder Pangos nuk ju lan mekatet qe keni!

O Soli po thua shume te paverteta me qellim qe disa edhe mund te ngelen. Cfare di ti per Viron Bezhanin qe e quan mafioz?

Mos po ngateron gje Top-Channel me shtetin ti?

Ik se spo e zgjas se nuk ja vlen. Je bere si Pollua!  smiley

TOP Chanel e ka marre rolin e shtetit.Edhe Withers atje shkon per te thene mendimet e tij,nuk shkon ne Kryeministri.

Une i dhashe disa nga pistat e mundeshme,ku TOP media mund te korre sukses me te madh se sa me Pangon duke i sherbyer edhe kombit njekohesisht.

Me Bezhanet , Pango thone eshte Cun tezesh smiley po jo solidar ne ceshtje GOPISTESH . Solidar kane pas qujt banakjeret ne klubet e fshatit m'ate kohe .

Mendime mund te japesh, por bej kujdes kur akuzon, pasi duhet ti shoqerosh me fakte nese do te jesh i besueshem. Perndryshe nuk kontribon ne asgje prej gjeje.

Jo o Irdris komunisti!

Solidarnocs eshte emri i sindikates qe ju prishi gjumin juve komunisteve ne 1980!Qe ishte e para ne Europen Lindore qe fitoi zgjedhjet kunder komunisteve.Qe miratoi nje ligj dosjesh qe juve komunistet ulerite por nuk e kthyet dot.Ky eshte Solidarnocs.Po te duash me shume njohuri bej google kete emer ose Leh Valesen.Por me duket se nuk te punon Goolge ne ate drejtim se eshte mesuar me Che Guevaren dhe Fidel Kastron.

Wow mami, sa do rrosh, do mesosh.  Rrofshi, rroshi mot mote, se s'i paskeshim dite ca gjera.  

... s'e paskeshim ditur qe s'e dinin qe ne Shqiperi ka nepotizem, pa dallim feje, krahine, ideje, etnike, gjinie, orientime seksuale, e te dhena te tjera te kesaj natyre.  Po pritej "pangoizmi" te na nxirrte ne drite.  Se desh harrova, qe te mos hyj ne borxh me te, rrofsh o Pango qe na mblodhe, rrofsh o Pango se na gezove (mesove.)  Ta befte Zoti drite, se na kishe lene ne erresire gjithe keto kohe ...

Do kerkoj ndjese per sarkazmen, kur te kerkohet ndjese per kete histeri te neveritur qe po shpaloset dite per dite deri sa na budallallepset e pyesim veten: keta ose jane, ose bejne vete, ose ose paskemi shku per wool gjithe keto kohe.  

Gjueti te mbare te shtrigave dhe shtriganeve.  Dhe qe te vazhdoni ne vijen e dritenxjerrjes, blasfemi per shtrigat eshte bukuria, kete e morem vesh, po per shtriganet cilat jane?   

Se kuptove apo u magjepse nga gjetja ! ... smiley

Koth, o lum miku, u magjepsa po shume fare, fare!

Lejohet ajo shprehja "lum miku" apo blasfemi dhe ajo?!  

PS: Nejse nejse, ti s'ke pse ankohesh, se e di qe magjepsesh me "sa te thella jane keto punet" e miqve smiley

Ej,

po shif se duket e ke keqkuptu PPU-ne ti ne teresine e vet. smiley

Peshku ka ne klas milet ene pis milet. Une jam ma rehat ke e dyta. smiley

P.S. "Lum miku" eshte e shame ?!  Do ma diftesh ne kuptimin e pare jo kur eshte metafore . smiley

 

ncncncncnc, Koth, mos me keto cmitizime lol, nga nje ne dite na mjafton, po jo kshu me doza te medha, se s'kemi zemer per ksi gjonash smiley

PS: "lum miku" vallai, e Shqypnis s'Mesme eshte, e une, nga skajet e perdor si kuriozitet, barcalete krahinore.  Po si kompliment e them, vetem po na e kane pasur me te futme pangoiste gjithe Shqypnia e Mesme lol.  Mire, mire, vetem me vere te kuqe smiley   

Solidarnosc, Top Media eshte biznes privat dhe jo shtet qe te kete detyrim te mbaje te njejtin meter gjykimi per te gjithe. Arbitri ne kete mes jemi ne shikuesit. Une nuk jam dakort qe ky muhabet te perdoret per t'i bere elozhe te pafunda Fiks-it se 90% te pushtetarve (nga drejtora e siper) mund t'i futesh ne gracke me nje menyre te tille (mjafton te shofesh numrin e dashnoreve-sekretare neper dikastere). Po as viktimizimi i Pangos nuk me duket llogjik se ai gjate karrieres se tij ka bere plot proçka qe sinqerisht e bejne ate nje personazh shume te rendomte.

Tani, une them qe ne duhet te merremi me fenomenin dhe jo me Pangon qe pas disa muajsh do kthehet ne anonimitet te plote.

Per mua e keqja kryesore eshte qe ne spiunet e kooperativave bujqesore(Lenka Cuko & Co.) i zevendesuam me kurvat pothuajse te bukura te kooperativave njerzore. Pra nuk po i lejme vend vlerave. Duhet te zgjidhim kete qe te mos kemi Pangorlliqe ne te ardhmen.

PS : Zhakun e kom shoqe qe kur ka qene kalamo i mire, pranej nuk flas dot per shkrimin.

Fatkeqesisht Lizander ky eshte fenomen boteror dhe nuk eshte shqiptar sic mundohen ta nxjerrin keta gazetarucet.

Sa per ate se si mund te luftohet ky fenomen lufta e ketij vazhdon edhe sot ne Perendim.Pra nuk eshte fituar.Mjafton te permend rastin Volfovic apo Klinton.Megjithese ti ne France duhet te kesh raste sa te duash.

Une nuk po viktimizoj Pangon,por po them qe ai e pagoi fajin dhe duhet lene i qete ne jeten e tij.Mos duhet ti bejme fleterrufe cdo dite?Pas pagimit te fajit njeriu qe e ka kryer duhet te vazhdoje jeten normale.Apo duhet ti hedhim poshte punen e mire qe ka bere?Se e kemi zakon kete gje.Lere kohen ta gjykoje.

Une thjesht u habita se ata qe flasin kunder Pangos ne te shumten e rasteve jane me imorale se ai.Ulerima kunder Pangos nuk te lan mekatet.Cudi si nuk ka dale ambasadori amerikan qe te jape mendimin e tij sic ben ne cdo rast!

 

ende po merremi me kete histori?

jemi duke perseritur te njejtat qendrime, hipoteza dhe ide ne infinitet.  Perse ky lincim? Pango u ndeshkua dhe ata qe e denojne me shume jane po ata qe psheretijne e thone "oh sa mire qe shpetova une, duhet te kem me shume kujdes heren tjeter".  Kjo ceshtje po kthehet ne nje molle sherri per te mbushur jeten e varfer politike te shqiperise dhe shqiptareve.

Gjate dy fjalive te para pati vemendjen time kjo, me tutje s'pata nerva te lexoj persheshe pseudo-analitike.

këtu pesën ia jap të gjithë atyre që kanë arritur ta lexojnë.

fal k'tij stili kam gjashtë muaj që nuk lexoj idrizin.

.....Përse nuk  del e rregjistruar askund fjala e vajzës tek porta e shtëpisë: “Urdhëro profesor dokumentat. Natën e mirë, më fal për shqetësimin dhe faleminderit”. Dhe pas kësaj të dëgjoja Pango imoralin t’I lutej eja brenda, mos ik, mos ik, kam oxhakun e ngrohtë etj....

Kete e shkepura nga nje shkrim tek PPU.

Solidarnosc,

Per ty dhe togen tate ketu,

Sinqerisht, mos i harxhoni te gjitha energjite per te mbrojt cipen e thare te pangos. Se shpejti, kryeqoftexhiu do duhet te shtoje edhe 2 buste ne raftin e tij te dedikuar ministrave te rene heronj ne luften e leshit.

 

Une te lexoj gjif qejf ty Zanf smiley Bile , me bile plot biles ,kenoqem me kompozimet e tua edhe ashtu si  i paraqit Solidaret ose shitsat e artikujve te perzier ne dyqanet e Koop. Bujq . Me shkrive Zanf smiley Nuk e ftenj me ate te molleve smiley as Nexhit nuk ja ftenj .

 Opa, prit kur te filloje batuta e vitit aty; e moj, mos je dhe ti nje nga ato te pangozuarat. 

Eh, ç'i ka gjet femrat e shkreta.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).