Drejt Asgjekundit

>Ti... smiley>

>smiley>

Nuk e di që mund të më gozhdosh

Në një stacion treni…

Me gjatësinë e qerpikëve të tu, duke matur hapësirën mes binarëve

…duke pështyrë pastaj inat, kur dikush verbon shikimin!>smiley>

Drejt Teje.>smiley>

> smiley>

Nuk e di që mund të më helmosh

Në një stacion treni…>smiley>

Kur duke të të përfytyruar në hollin e pritjes

…qesharak do bëhem sa herë dikush me sy si ti, do zbresë!

Drejt Meje!>smiley>

> smiley>

Nuk e di që mund të më zgjosh

Në një stacion treni…>smiley>

Kur gjumi të më ketë mundur, e një tingull dhimbjeje të më shpërthejë

… zemrën të më trondise gabim!>smiley>

Teksa një tjetër vjen Drejt Meje!>smiley>

> smiley>

Ti akoma nuk e di se pastaj mund të më bësh budalla

Në një stacion treni…>smiley>

duke më përplasur me xhaketa te zhubrosura fatkeqësh!

…që si unë,  rendin drejt ëndrrës! >smiley>

Apo, Drejt nje tjeter si TY!>smiley>

> smiley>

Ti mund të më shurdhosh

Në një stacion binaresh, gjithmone…>smiley>

Kur frekuenca 10 mijë Hertz e zërit tënd të përfytyruar!

…te më afrojë te pika 1 miliard centimetrit tend, e pastaj te perplaset serish>smiley>

Drejt Meje! >smiley>

> smiley>

Ti akoma nuk e di se mund të më shndërrosh në një barbon

Në një stacion treni…>smiley>

Duke pritur dikë që qindarkat i flak

…në zemrën time, zbrasur e hapur buzë  kryqëzimeve me shigjetat e kuqe >smiley>

Drejt  Teje!>smiley>

> smiley>

Unë nuk e dija, në fakt, se ti po më mëson

Në një stacion treni…

Se ne të gjithë përgatitemi të udhëtojmë

…duke ëndërruar fundin>smiley>

Drejt Asgjëkundit!>smiley>

 

5 Komente

Bukur. Me thote dicka.

Nuk di... se si,

as cfare. Por i pash siluetat e atij, dhe asaj.

Dhe ishin te lagura me drite neoni stacionesh trenash. Nendhe.

 ...mua asgje prej gjeje!

Me pelqen vertete. E bukur. Shume melankolike. smiley

e embel. me pelqeu me te vertete, ndoshta sepse jam i dashuruar me udhetimin, me trenat e stacionet. dh epo mendoaj cili stacion mund te ishte ky. centrale ne milano, me zhurmen e kaosin e nje stacioni te stermadh? ndoshta. viareggio ne mes te nje fushe me ne sfond malet e ngrena te carrares? ndoshta! mund te ishte Ostiense me pisllekun dhe barbonat dhe me mcdonaldsin e mbyllur. nuk e di! mund te jete voghera, stacion shkembimesh, stacion tranziti! booh.

apo Firenze Campoi Marte ne mesante! kur vijne ende edhe dy trena dhe ti prape pret edhe pse e di se ajo s'ka me ardhe me asnjerin nga te dy, dhe enderron ate, dhe nuk je i sigurte ne enderron ate apo udhetimin ne trenat e nates qe mengjesi te te gjeje...

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).