Dita e verës 2009

Nga Peshku, ju urojmë gëzuar ditën e verës të gjithëve!

Foto schnuffi0311

22 Komente

Gezuar!

Keni pergatitur ballokume? Une dje kam vrapuar nga nje dyqan ne tjetrin per te gjetur miell misri dhe s'ia kam arritur.  Dhe thone pastaj qe gjen edhe qumesht dallendyshe po te duash...smiley

 

Dhe thone pastaj qe gjen edhe qumesht dallendyshe po te duash.. smiley

e thonë për njeriun

Gezofshi diten e veres o peshq me bollokume Elbasoni!

Gezuar te gjithe peshkatareve DITEN E VERES!!!

O ujko je kujtu ne diten e fundit,po nuk gjete hajde te te jap une ndonje ballokume te gatshme.

fati,

 

nuk gjeta dot, po t'i i ke te bera vete a te blera ballokumet?

Gezuar juve  atje ne hemisferen  veriore-

me ballokume elbasani a,a jane shume te embela dhe cfare sheqeri perdorin fruktoze apo glukoze ,e kam fjalen ambelsirat ne perendim  behen me fruta.Embelsire pjeshke,molle bananeje  e tj....p. sh, apple pie.

E   edhe ne ne hemisferen jugore filluam ditete e para te stines se vjeshtes,edhe a besoni e "kemi festuar" shiun e furishen qe ra  tere sot diten e shtune  me 14 Mars ,qe ia shuajti sadopak etjen  "nenes natyre " por me shume  banoreve te qytetit te Melbournit  ,sepse po nuk bjen shi nuk kemi uje per me pi,kaq tjesht.Jo jo ne kuptimin e fjales,por jemi gezuar pa mase pas  atyre diteve me vape deri 48-49 grade nxehtesi qe na beri shkrum e hi,dhe na mori deri 200 njerez .

Pra egezofshim se bashku si ju ne Shqiperi ,ashtu edhe neve ne Australi.

 

3.14 sot për ju "amerikanët" smiley

Gëzuar!

Dori, shife pak ate oren e Pi smiley

Megjithate rrofsh qe na e kujtove.  Une festoj Phi Day (1.618, 18 Qershor)

Propocioni Hyjnor smiley  "Numri me i bukur ne univers" ka thene njeri.

Por meqe jemi te dita e veres, hyjnorja, etj, nje copez nga ditari i vjeter:

Oh, let me be vain for a moment, I think I have earned that right, to be vain, that is, once in a while....
Spring, after long months of winter that almost never ended, I wore my favorite silk shirt ...

Silk, silk ought to be woman's second best friend (cause the cliche sais diamonds are the first, not that I agree.)
But silk has to be, it does something to a woman. Its weightless presence is priceless, it's like walking around in a beautifull bareness that only you can see, can feel.

Did the ancient goddesses wear silk? They probably did. How else did they tempt the gods, how else did they feel divine?
Ah, silk ... can make vanity appear an appealing virtue!

 

Ne permbajtje me kete ritual stinor, sapo bleva kemishen e kesaj stine smiley

PS: E, gabimisht te citova ty.  Na mori mendte Pi/Phi lol.

 

Monda, tani e pashë komentin tënd smiley

Mu kujtua kur pashë "numrin tënd hyjnor"... që ndokush tjetër e quan numri i artë. Ajo që doja të kujtoja, ishte gërma që simbolizon këtë numër... nga ku dyshoj që është ky adhurim i joti për ktë numër që bën që të "haheni" si macja me qenin me atë shokun që ka të njëjtin simbol me 1.68 smiley

Gezuar te gjitheve diten e VERES..........

XTT0jPuJcWxjM:http://journey.pblogs.gr/files/19696-spring%2520flowers.jpg" width="143" border="0" alt="" />

 

Brus te gjitheve......    smiley

Datat vertiten nga 14-21 Mars. Nuk eshte fiks -fare sepse ashtu jane dhe kushtet klimatike te rajoneve te ndryshme. Te pakten keshtu ka qene deri kur ne Memedhembje kishte niormalitet. Por si rregull kur konviktoreve ju jepej leje per ta festuar  mbetetshin nxenesit e studentet Elbasanas. Ne te tjeret mezi prisnim te na binin BALLAKUMEN e famshme.

Ne Korce festohej me diegjen e dellenjave te thara ne faqen e kodrave te DERSNIKUT qe dallonin nga Korca . Nuk jane vetem ballakumet si simbol .Jane edhe lule mimozat e Tirones qe zgjasin lulzimin ne dite te bukura... Ne male ku rreh Juga ka mbire menekshja e famshme e Tushes etj etj. Mbi tegjitha jane Peshqit e Memedhembjes qe ndryshe nga ne kane fatin ta festojne si FESTEN e TYRE PAGANE. Gezum!

ujko,eshte bere keq keto kohet e fundit per kete miellin e misrit,edhe ketu tek ne mezor se e gjen.

gezuar diten e veres,ishalla dite me te mira per te gjithe.

C'dite vere zeza, e mora m'sysh diellin dje, -2 C eshte sot nga keto ane lol.  Gjithesesi, Gezuar peshqeve! 

Mesova dhe nje gje te re, nga kjo teme, mesova se c'jane "ballakumet" smiley  Me te ndigjume lart e poshte, se s'i kisha pare ndonjehere, dhe kujtoja se elbasanllinjte benin ndonje thagme, por amareta qenkan keto smiley

aero,

ore miell misri ka sa te duash, po jo i cilesise se kerkuar nga guzhinieri. Kjo eshte odiseja e djeshme me pak fjale:

Merr miell misri, e mora, nuk do bejme buke misri me thane, duhet me i imet, e mora, jo nuk ben, eshte per polenta, merr me te imet, e mora, jo nuk ben, duhet i imet fare, pas tre oresh vrap neper dyqane, nje kerkim te furishem online per te gjetur llojin e duhur, ne fund ngela pa rezultat.  Pastaj per t'i vene kapak me thane rrih veze se do bejme pengjire

Kjo historia e miellit te misrit, eshte si ajo e bojes se vezeve per pashke, gjithmone them te marr ca kur te jem ne atdhe e t'i kem gati kur duhen e gjithnje harroj. Cdo vit e njejta histori...lol

Megjithate, gezuar dhe ia kalofshim sa me mire se kemi ca diell, tamam per dite vere smiley

hej po pse 14 mars e jo 13 apo 15?na tregoni ndonjè gjè..si ka lindur kjo festè?di qè èshtè festè pagane...dhe se festohet ikja e dimrit..kush di mè shumè tè na tregojè....dhe me qè jemi hajt gèzuar dhe shpresojmè nè njè behar tè mirè se dimri ishte bèrnut fare....!!!

Nonji gjo te shkrujtme nuk ka ose duhet edhe te kete (pune klikimi eshte)...por gjithsesi eshte e lidhur me fushatat ushtarake ...ose levizjet (cvendosje) per zbulime (hapsira , pasuri ) te reja . Ne lidhje me natyren dimri iku dhe behari eshte perpara qe lehteson mbajtjen gjalle te Levizesve... Poplli yne trim e punetor , liridashes dhe veshderr , e ka perjetsuar ne shprehjen ...Hyri prilli doli marsi/ fillon e zbardhet tasi (kalendar allaturka smiley jo allafrenga.....Lebrit e kane perjetsu ke konga  ...hyri prilli shkriu bora MAJAVE eeeeeeeeee.. smiley

Këtej nga ne është akoma dimër megjithatë...

Gëzuar ditën e verës o peshq!

jo more peshkaqen, ne Gjeneve ben kohe e mrekullueshme sot, thua se dimri u largua njehere e mire.

Ajo qe me ben pershtypje ne keto festa eshte niveli i ulet i marketingut.. Nese shihni videot e festes mbushur me kokplare dhe njerez qe flasin percart ne intervista.. Keta me duken i bihen shkurt si televizione, xhiro kush te dale para dhe nxirr para kameres cdo lloj trapi..  Pa asnje lloj seleksionimi ose te pakten te mundohen te pasqyrojne sa me bukur ato pak cilesi positive te Shqiperise.

 

po te jene te zgjuar ambientalistet tane, fare lehte mund te ndertojne nje fushate ndergjegjesuese rreth kesaj 'feste'... ne kohen e xhaxhit merrnim kodrave ne ekskursion per te shijuar natyren (ne kalamajt kishim konkurs se kush mbledh sa me shume lule te ndryshme), ndersa sot kjo tradite kalon per xhiro ne bllok... po nuk qenka me te thene!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).