Bllokohet KRRT e Tiranes

Anetare te qeverise ne Keshillin e Rregullimit te Territorit per bashkine e Tiranes kane vendosur te terhiqen nga kjo strukture derisa bashkia te kaloje per miratim planin rregullues per kryeqytetin.

“Ne si profesioniste nuk do te marrim pjese ne mbledhje, nuk mund te behemi pale e shkaterrimit te kryeqytetit. Kerkojme miratimin e planit rregullues, kerkojme nje zhvillim qe te kete nje plan sa me te mire per Tiranen dhe nuk kerkojme lejet e ndertimit”, ka deklaruar anetari i qeverise, Marin Bicoku.

Sipas Bicokut, bashkia e Tiranes eshte financuar per planin rregullues nga donatoret dhe qeveria me nje vlere prej rreth 1.4 milon dollare qe ne vitin 2004.

Por sipas Bicokut, qe atehere bashkia ka shkelur disa here afatet per miratimin e planit rregullues. Kohet e fundit plani rregullues i kryeqytetit ka qene pjese e retorikes politike ne nivelet me te larta.

4 Komente

"Me konsensus"... ka për të gjithë!

Bllokohet, ndalohet, stopohet, traumatizohet... ngrihet...

Lumsi ne qe kemi komoditetin qe per fushate (e per te tjera) te ndalemi se jetuari.

Nderkohe bota shkon perpara. Ndersa ne jemi ende te fundit.

Bravo... bravo...!

Edvin Rama te dorezoje Planin Rregullues te Tiranes.  Keshilltaret demokrate dhe perfaqesuesit e qeverise ne KRRT po mbrojne qytetin dhe interesat e qytetareve nga betonizimi pa kriter dhe pa plan i Tiranes dhe korrupsioni me lejet e ndertimit. 

Rama planin rregullues nuk e dorezon, nderkohe qe ka njoftuar mbledhjen e KRRT-se per te dhene 30 leje ndertimi.  Pse?  Pasi kerkon te ju jape njerezve qe kane paguar tek ai, lejet e ndertimit perpara se te largohet nga pushteti. 

 

Pse ca eshte plani rregullues... pako cumcakizi qe e blen ne supermarket?!

Studimi i planit rregullues po kryhet, ne mos gabohem, nga nje institut zvicerian dhe natyrisht qe do te marri kohen qe nevojitet.

Kerkesa per ta dorezuar ate TANI!!! eshte vecse instrumentale.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).