Antagonizmi ndaj të rinjve në politikë

Përballja e të rinjve të forcave politike në studion e "Opinion" në fillim të javës shkaktoi një furtunë mediatike që sinqerisht e kam të vështirë t'ia atribuoj asaj që ndodhi në atë 90 minutësh televiziv. Vërtetë që të rinjtë nuk arritën ta shfrytëzonin atë shans për tu prezantuar denjësisht ama cinizmi që pasoi në shkrimet që nxinë faqet e gazetave në ditët që pasuan mu duk dyfish i mërzitshëm. Qofsha i gabuar, por komentet depersonalizuese që u lëshuan kundër atyre të gjashtëve në studjon e tv Klan më krijuan përshtypjen se mezi paskëshim pritur që këta të rinjtë të gabonin dikur. Dhe zellin  për t'i objektivizuar në të tillë mënyrë nuk arrij ta përligj me pritshmëritë e larta që paskëshim patur për ta, në qoftë kështu, linçimi që vijoi ishte forma më mizore e kritikës dashamirëse.

Ky debat që u hap mbi prurjet e reja në politikë nuk u përket vetëm atyre të gjashtëve, dhe po ta vini re edhe qesëndia që vijoi nuk iu drejtohej vetëm atyre si individë por gjithë brezit që ata (jo domosdoshmërisht) përfaqësojnë. Viktima të sulmit mediatik mbi rininë nuk ishin vetëm ata që fatkeqsisht ranë në kurthin e zellit për të asgjesuar rivalët, por të gjithë të rinjtë. Mesazhi që dërgohej nëpërmjet shtypit në ditët pas debatit televiziv ishte pak a shumë ky, "Ju të rinjtë në politikë bëni mirë të dilni prej saj, dhe ju jashtë politikës as mos e çoni ndërmend të hyni. Ky është sporti i "të rriturve", i "të mëdhenjve"."

Nuk kam për qëllim aspak të mbroj mangësitë komunikuse që u shfaqën atë natë në ekran, sido që për hir të së vërtertës duhet të them se dyshoj fort që shkaktarët e vërtetë të këtij sherri ishin porositë me sms që duhet tu kenë mbërritur në celularë nga shefat e vjetër të cilët i instrumentalizojnë rioshët në mënyrë të hapur. Zgavrimi i personaliteteve të tyre për t'i mbushur pastaj dëng si specat në tavë me lojën e vjetër politike më duket gjella më e pashijshme që mund t'i ofrohet publikut. Në këtë këndvështrim, mendoj se duke u përqëndruar tek shija e keqe që na la ky debat mes të rinjsh, harrojmë (ndoshta me dashje) se kuzhinjerët e saj ishin mjeshtrat e vjetër.

Sa nga ne vërtetë besojnë se të rinjtë e politikës do të lejoheshin në ndonjë mënyrë të ishin vetvetja në një transmetim direkt në televizion? A nuk duket më e arsyeshme të mendojmë se fjalët që u shkëmbyen në studio atë natë ishin porositur me kujdes nga "të rriturit" që i dërguan? Si moshatar i tyre, kjo është ajo që më shqetëson mbi gjithçka: Diskretitimi publik i të rinjve me vullnet politik dhe ngushtimi deri në mbyllje të plotë i hapësirave për ata që tentojnë të garojnë duke u ngritur një kurth të llogaritur mirë për t'i bërë qesharakë në sytë e opinionit.

Dërgimi i të rinjve përballë njëri tjetrit për tu kafshuar si qentë nuk i shërben asapk zgjidhjes së shqetësimeve dhe problemeve të rinisë të cilët u pëlqen apo jo pleqve janë shumica e popullsisë shqiptare (dhe faleminderit Zotit për kët&eumlsmiley. Diskretitimi i tyre, vreri dhe qesëndia e çdo forme është e pritshme prej atyre që dëshirojnë ta drejtojnë këtë vend deri në varr (apo dhe përtej). Zhgënjyes është fakti që në vend që të ndajnë me të rinjtë diçka nga ekseperienca e tyre, të vjetrit i përdorin këta si buratinë të teatrit absurd të të cilit nga aktorë ngadalë po kthehen në suflerë.

Në fund, ky zell për t'i masakruar mediatikisht vajzat dhe djemtë e debatit të famshëm më duket i keqdrejtuar. Fajtorët, sipas meje janë të vjetrit, mjeshtrat që tërheqin fijet. Idea që të rinjtë nuk janë gati për tu marrë me politikë më duket fatale, e mbrapshtë dhe e manipuluar për llogari të xhaketave të vjetra. Studentët e dhjetorit '90 ishin akoma më të rinj nga ata që debatuan në televizion por me naivitetin e çartur të moshës përmbysën diktaturën më të egër në Europë. Njësoj si atëherë edhe sot ky vend ka nevojë për të rinjtë e vet të cilët nuk mund ta kalojnë moshën më energjike në gjumë, të përjashtuar nga vendimarrja mbi të ardhmen e cila u përket.

Ajo që na duhet të gjithëve është që antagonizmin skeptik ndaj të rinjve ta zëvendësojmë me bashkëpunim dashamirës dhe të natyrshëm mes brezave. Se në fund të fundit, siç thoshte dikur Bobby Kennedy, rinia nuk është thjeshtë moshë, por gjendje mendore, vullnet i fortë, cilësi imagjinate, ngadhnjim i kurajos mbi turpin dhe i oreksit për aventurë mbi dëshirën për rehati. E megjithë gabimet që do të dinë t'i ndreqin, ata të gjashtë në televizion me siguri i kanë këto cilësi, vetëm se më parë u duhet të kuptojnë se rivalë nuk kanë njëri tjetrin, përkundrazi.

115 Komente

Po, Blendi, po ! drejt e ke, fajin e ka gjithmone armiku i jashtem : me parashute, me fletushka, e tani na paska zbarkuar me sms gjate emisionit.

E para e punes, eshte mungese edukate qe te mbash telefonin ndezur ne nje salle publike ku ekziston tabela e fikjes se tij, aq me teper ne TV ku je perballe shikuesish dhe teleshikuesish. Shkurt, ata jane te paedukate.

E dyta, niveli i mendimit ne ate bisede, te me falesh por nuk i perket as nje femije 6 vjecar ne klase te pare. me shume do te thosha diku ne moshen 3 vjec, kur jemi duke formuar fjalite e para, shkel e shko.

E treta, rinise shqiptare, ata tipat aty ne TV, t'ia marrin te keqen, sepse ata nuk perfaqesojne rinine shqiptare por perfaqesojne llumin e kesaj rinie. Keta zaptues te hapesires publike dhe te gjithckaje duhen hedhur ne koshin e plehrave. As me pak as me shume.

Si e shoh une kete pune ? Pa nje lindje dhe zhvillim qendrash te reja intelektuale ne Shqiperi, ne do te jemi te detyruar te durojme tekat e llasticave dhe tekanjozeve te Tiranes. Pa nje hov te Vlores, te Korces, te Shkodres (po marr vetem tre qendrat me te medha), me gjithfare menyrash debati te lire, dhe pa nje shkeputje kundrejt Tiranes, nuk behet gje. Vetem kur Tirana te duroje konkurencen e qendrave te reja intelektuale, vetem atehere ajo do te dale lakuriq sic eshte : nje qytet ku gjendet me e mira dhe me e keqja, bukuria dhe shemtia, dhe jo sic sot ku ajo gezon statusin e paprekshmerise absolute.

bashkohem me rreshtin e fundit te Blendit...por:

Ata duhet ti nenshtrohen kesaj skrutinije (hollekqyrjeje)prej publikut ne sherbim te te cilit kerkojne te vihen. Eshte detyre e tyre te pergatiten e ta perballojne ate.

dhe po, i varim shpresat tek ta, meqenese pretendojne te jene gozhde ne mur e jo vetem nje tulle me shume.

çeshtja nuk eshte a ka nevoje Shqiperia per te rinjte, por per cilet te rinj ka ajo nevoje. 

"E megjithë gabimet që do të dinë t'i ndreqin, ata të gjashtë në televizion me siguri i kanë këto cilësi, vetëm se më parë u duhet të kuptojnë se rivalë nuk kanë njëri tjetrin, përkundrazi.

 

 Sepse me siguri tani do jene diku ne terheqje shpirterore per te kuptuar ku gabuan dhe per te konsideruar kritikat qe lexuan???

Ceshtja eshte gjithashtu, qe te rinjve u duhet shtrire nje ure jo ngritur nje mur ku te thyejne koken.

C'a muri mer Blend?

Keta kalamojt dolen ne "primetime" ne TV nacional, ne emisionin talk-show me te ndjekur ne Shqiperi! Me platforme me te larte per  "exposure" une nuk di te kete ne Shqiperi!

Kjo, sipas librit tim quhet ure, jo mur! 

E di ti sa ju desh Beatles me dal ne Ed Sullivan Show?

I know, I know, bad analogy, po e kam llafin tek mundesia qe i ofrohet ketyre per platforme, dhe menyra e pabesueshme me te cilen keta femijet e shkaterruan shansin e tyre per te lene pershtypje te mire tek publiku!

Do ankohen bota per ato tmerret qe u thane aty? Po normal mer qe do ankohen! Do shajne, do qesendisin, do bejne bejte, kenge etj!

Po kjo nuk e zhben faktin qe keta "te rinj", perfshi edhe Miss Republiken u ekspozuan ne TV nacional pa ndonje mundim te madh!  

Kur flas per mur nuk kam ndermend "Opinion", shansi per te dale atje patjeter qe ishte privilegj, por ata qe i derguan aty i kishin trajnuar mire, apo keq.

Per te vazhduar analogjine tende, do ishte sikur Bitellsave ne Ed Sullivan Show tu lejohej te kendonin vetem himnin.

"Murin nuk e ngritem ne, ate e sollen vete" - thane fshataret e katundit Llokoçimas kur aty prane u ngulen karvanet e nje grupi te rinjsh technotronic.

O Blendo, nje fjale e urte thote : "Me mire rri kot se me fol kot"

Une e perpunova pak se ne origjinal eshte pak me vulgare dhe kisha frike se ma fshijne mesazhin.

Qofsha i gabuar, por komentet depersonalizuese që u lëshuan kundër atyre të gjashtëve në studjon e tv Klan më krijuan përshtypjen se mezi paskëshim pritur që këta të rinjtë të gabonin dikur.

Blend, je gabim (po flas per veten.)  Jo. Mezi "prisnim" t'iu degjonim/shikonim vizionin e tyre "te ri" me shprese se ...

Ajo që na duhet të gjithëve është që antagonizmin skeptik ndaj të rinjve ta zëvendësojmë me bashkëpunim dashamirës dhe të natyrshëm mes brezave. Se në fund të fundit, siç thoshte dikur Bobby Kennedy, rinia nuk është thjeshtë moshë, por gjendje mendore, vullnet i fortë, cilësi imagjinate, ngadhnjim i kurajos mbi turpin dhe i oreksit për aventurë mbi dëshirën për rehati. E megjithë gabimet që do të dinë t'i ndreqin, ata të gjashtë në televizion me siguri i kanë këto cilësi, vetëm se më parë u duhet të kuptojnë se rivalë nuk kanë njëri tjetrin, përkundrazi.

Ky paragrafi i fundit te kundershton reston e artikullit. 

e kuptoj shume mire ndrydhjen e atyre te "rinjve" ne ate emision. fundja ata skishin cfare te benin ndryshe. urdherat ishin dhene perpara emisionit, dhe pastaj le te ruhet ai qe flet ndryshe! problemi me te rinjte ne politike nuk eshte se skane ide apo bagazh ( kush me shume e kush me pak), por se per te arritur ate shkallen e respektit brenda partise, respekt qe do ti lejonte deri diku te shpreheshin lirshme, duhet te fillojne qe nga zero (llustra ndaj shefave). besoj kuptohet se cfare dua te them. eshte njesoj si ai i riu qe futet ne nje grup shoqeror apo qofte dhe kriminal, per ti bere vend vetes duhet te sprovohet ne situatat me te veshtira. edhe ky shkrim i blendit, s'eshte gje tjeter vecse nje urdher i gruas se shefit per ta justifikuar pak ne shtyp  e tek peshku! blendi e di shume mire qe do tja bejne faqen boze per kte qe po ben, por ska rruge tjeter.  asgje nuk vlen me shume se nje e rrahur shpatulle nga shefi ndersa te thote, - do ecesh ti, vetem dobsohu pak se tka vajt barku te goja...!

"te rinjve u duhet shtrire nje ure dhe jo ti ngrihet nje mur"

kjo eshte! 

dhe jo histerizmi i diskutanteve te tipit " shtepijake te deshperuara" dhe te tipit "pse jane ata dhe nuk jam une tek fevziu".

jua kam thene dhe here tjeter atje nuk mund te shkojne te gjithe, atje shkojne te mencurit dhe jo parazitet.

gam-gam-ja e te berit ketu per kete problem nuk ja zgjidh T-red-it & co "rrugen qe duhet te beje nje kec per tu bere dhi" (kopjuar nga iris).

 E para e punes, ketu ka shume pak keca. E dyta, te OPINIONI , ishin te gjithe keca dhe ato qe benin si dhi.

Per te mos u bashkuar me qendrimin e askujt:

  • ka nje turmezim ne qendrimet qe shqiptaret kane ndaj ngjarjeve te ndare ne tre kohe.  -  3 ditet e para te gjithe akuzojne (Gerdec, Pango, Rini poli(tike)edrike, etj),  3 ditet pasuese te gjithe preken e i kthehen ne mbrojtje thjeshte per balancim, 3000 vitet e ardhshme harrojne. Historia e Rinise Poli(tike)edrike  po futet ne fazen e dyte te saj si gjithe simotrat.
  • Per te shkuar me thelle besoj qe Rinia Poli(tike)edrike kaloj nje nga provimet me te veshtira te hyrjes ne politike duke vertetuar se njelloj si Xhaketat e vjetra nuk do dorehiqen nese perballen me Gerdece te ardhshem, me 97-a, Pangozime, corape shumengjyreshe,  e jo me nga nje emision ne televizion kombetar

ky lloj qendrimi eshte i frikshem... Dorezim total. E vleresoj shkrimin e Blendit sepse "ceshtja e rinise" ka nevoje per rehabilitim mbas atij programi. Nderkohe qe per individet pjesemarres, do e tregoje koha sa do e marrin veten. Po mos lini qe nje rast te hedhe poshte kauzen per me shume te rinj ne politike se eshte turp

I nderuar z. Salaj

ju lexova me kujdes dhe meqense me intereson vecanarisht kjo teme po percjell ketu mendimin tim mbi ceshtjen qe shtroni ju.

Bie dakord me ju ne disa pika:

1. Te vjetrit e perhershem te politikes Shqiptare (Berisha, Meta, Rama, Mediu, te gjithe te perfshire, me tituj te ndryshem, ne proceset politike qe ne fillim te viteve '90) i perdorin shume keq te rinjte qe i qasen politikes permes partive te tyre.

Personaliteti i nje te riu nuk nxitet te zhvillohet, pasurohet, fisnikerohet e te shpaloset ne te gjitha trajtat e tij te verteta dhe origjinale, perkundrazi; te rinjte detyrohen te ndrydhen, te konformohen, te pershtaten, te shiten, te tradhtojne cdo mendim apo ideal te tyrin te meparshem, qe bie ndesh me filozofine dominuese qe qeveris partine ku ata kane hyre.

Partite tona politike, te gjitha pa perjashtim, sillen keshtu jo vetem me te rinjte, por me kedo qe vendos te angazhohet brenda tyre.

Kjo vjen, per mendimin tim, pasi ato fuknsionojne si grupe te mirefillta interesi, te organizuara jo si ente te shoqerive demokratike, por si organizata te llojit mafioz, ku vullneti i kryetarit, apo i oligarkise drejtuese, eshte diktat i pakundershtueshem.

2. Te rinjte e ftuar ne studion e emisionit Opinion nuk perfaqesojne kerkend; pervec ndoshta vetes se tyre (une edhe per kete pohim kam dyshime) dhe/apo partise, - apo me mire, kryetarit apo grupit oligarkik brenda partise, - ku bejne pjese.

3. Analizat dhe opinionet mbi rinine Shqiptare, apo rinine Shqiptare ne politike mendoj se nuk mund te bazohen as teresisht e as pjeserisht ne emisionin ne fjale. 

Ergo, cdo analize apo koment pergjithesues qe merr shkas apo niset VETEM nga keto premisa eshte per tu hedhur apriori ne kosh.

E thene kjo, ka edhe disa pika me te cilat nuk bie dakord me ju:

1. Se pari, une nuk verej ne shoqerine tone, apo ne ndonje nenpale te saj, ndonje antagonizem mes brezash.

Antagonizmi kryesor dhe me i dukshmi ne Shqiperi eshte ai mes grupeve te interesit. Keta po kacafyten perdite, ne cdo terren te mundshem beteje, nga majat institucionale tek rrugicat e lagjeve, per te zgjeruar zonat e tyre te ndikimit dhe per te shtuar e maksimizuar fitimet. 

Keto grupe kam bindjen se, nga pikepamja e grupmoshave, kane perberje mjaft transversale.

2. Te rinjte pjesemarres ne debat jane pergjegjes te plote dhe te vetem te sjelljes se tyre.

Nuk jam aspak dakord me ju, nese jua atribuoni fajin e sjelljes se padenje ne emision padrinove te tyre politike.

Secili prej te pranishmeve ne ate studio ka patur dhe vazhdon te kete mundesi te ushtroje te drejten e zgjedhjes.

Padrinot dhe organizatat e tyre te maskuara si parti politike kane rregulla loje mjaft te ashpra dhe depersonalizuese. Por askush nuk mund te thote se keto rregulla jane te panjohura!

Ajola, Gerti, Juela, Erisa, Arbri dhe Sonila i njohin fare mire "rregullat e lojes" dhe i kane pranuar ato!

Ata i zbatojne me vetedije dhe me deshire te plote diktatet e padrinove respektive.

Ne kete kontekst une jua atribuoj atyre vete cdo faj (nese per faj duam te flasim) te sjelljes se tyre.

  

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Jane interesante pikat ku nuk bie dakord me shkrimin. Jam i ndergjegjshem qe gjerat jane pafundesisht komplekse po tu hysh. Thjesht ca verejtje "me sy". Me shqeteson trysnia e madhe qe u vu mbi keta te gjashte - a thua se ky OPINION i vuri kapakun qe rinia shqiptare nuk vlen.

Reagimi eshte i hiperbolizuar dhe ne disa raste qellimisht.

DISCLAIMER: Kategorikisht perjashtoj nga reagimet me qellime te errta miken time t_red qe flet nga zemra.* smiley

shume vone blendo, shkrimi eshte kryekeput nje kunder shkrim i asaj qe na solli T-red,edhe rekordin e diskutimeve qe pati shkrimi i saj nuk e kap dot ku i joti.

sa per punen e "zemres" ehe po ju urdheroi partia ju te beni naften e zemres.

shkrimi i jot e verteton kete apo jo.

Para se te shani keta te rinj, do te ishte me mire te thoshit se cfare do te benit juve po te ishit ne vendin e tyre.

Ja u them une asgje te ndryshme nga keta te rinj.

Sepse ne rradhe te pare para se te dilnit ne tv dhe te zgjidheshit ne forumet e partive do ta benit kete duke marre pelqimin e shumices,pra te kryetareve aktuale.Qe ketu do te benit kompromise te ndyra apo do te futnit berryle.Me pas do te vazhdonit sic vazhuan Rama,Meta,Majko apo edhe Veliaj qe kur ishin te rinj flisnin si juve ,por tani jane bere me keq se xhaketat e vjetra.

Eshte kollaj te japesh mesime nga larg, sic ben shumica e pjesmarresve te PPU.

Solidarnosc, nese ke ne koke thjesht idene qe dua te futem ne politike, per t'u bere i famshem dhe per te bere ca leke, normal qe jam shume dakort me ty dhe miqte e tu qe ishin ne emision. Gjithe ky reagim "antirini" ne politike eshte krejt i natyrshem dhe keshtu duhet te jete. Nese te gjithe nuk presim diçka nga klasa aktuale e politikes, pasi i dime se ça m..i jane, me rinine shoqeria identifikon shpresen, te ardhmen. Nje pyetje kam une per peshqit ... Te kush shpresoni nga keta politikanet e rinj qe pate se si shpalosnin gjithe arsenalin e tyre intelektual-perendimor-bishtzgjebosur...

Cilet te rinj??

Problemi kryesor nuk eshte demonizimi, gjasme i stisur i ketyre te rinjve. Problemi kryesor eshte se ata jane nder me te paaftet, servilet, te paartikuluarit, dhe per rrjedhoje nuk perfaqesojne as mua si i ri, as ndonje nga antaret e nderuar te ketioj forumi, as ndonje nga milona te rinj shqiptare ne vend dhe ne bote. Testi i ballafaqimit me publikun, mungesa e artikulimit te ideve origjinale, sjellja e tyre agresive ne marredheniet me publikun (kujtoni psh rastin Bumci qe nga pellumb u kthye skifter), injoranca per te artikuluar qofte edhe nje mendim koherent, te perfunduar dhe me vizion, eshte per mendimin tim shembulli me i qarte i paaftesise totale te ketyre te (pa)zgjedhurve.

Shihni sesi flet nje i ri kosovar: Albin Kurti. Krahasoni nivelin e thellesise se gjykimit te tij, shkallen e larte te pjesmarrjes qytetare, sensin e vet-ndergjegjesimit publik dhe m`i krahasoni pak me nivelin e Jueles, goces se Fatmirit apo sjelljes prej skifteri te Ajoles e keshtu me rradhe.

Cila problematike ekonomike ne kushtet e nje krize globale financiare u ngrit ne ate studio nga te rinjte qe paskan studiuar ne shkolla perendimore? Cili vizion per te ardhmen e Shqiperise dhe rajonit u shpalos qarte dhe bindshem? Cila ide origjinale per orientimin politik te blloqeve kryesore politike, marredheniet me publikun, ri-dimensionimin e kapitalit social, forcimin e komuniteteve, uljen e antagonizmit personal dhe rritjen e debatit konstruktiv dhe ideor u ngrti ne ate studio? Cila ide ngadhnjeu dhe qe perfaqeson mua si te ri, qe nuk duhet te ndermarre nje kritike te pameshirshme ndaj oportunisteve, servileve, puthadoreve, mediokreve, injorances qe ne emer te nje eufemizmi me perfaqesokan?

Zgjidhja nuk duhet kerkuar te elemente te tille. Jam dakord me Blendin qe faji kryesor ngelet te ustallaret dhe baballaret e politikes qe i instruktojne me kujdes cfare dhe sesi do e thone dhe qe stimulimin e karrieres se tyre e matin me shkallen e bindjes se tyre, agresivitetin, nxirjen e kundershtarit etj. Por qe te ndryshohet sistemi, nuk duhet te pranojme a priori te behemi pjese e tij, te zhytemi ne llumin ekzistues me shprese se nje dite kur te na jepet fuqia reale, do bejme ndryshimin e premtuar gjate kohes qe ishim idealiste. Llumi te ben llum dhe nese nuk shkeputesh prej tij qe ne fillim rrezikon te llapaqutesh ne te.

Alo alo Blendi – jo ti mo jo, Fevziu. Fut ca spote publicitare se po na del emisioni jashte axhendes.

Ata qe kane pak tru ne koke e kuptojne shume mire qe ate debat te shemtuar tek Opinion e fitoi dueti Bogdani-Mecani. Jo per argumentat qe dhane, as per qetesine te cilen e ruajten me fanatizem deri ne fund, por per besnikerine qe treguan ndaj qellimit qe i kishin vene vetes. Te dy kishin shkuar ne studion televizive me nje axhende te qarte: ate te nderprerjes se vazhdueshme te fillit te debatit dhe degjenerimin e tij ne nivele qesharake, te shemtuara dhe te padenja per politikane te rinj. Dhe sipas porosive ‘sms’ te komandantit, ish sekretarit te partise, ata ia arriten qellimit dhe patjeter qe do te jene shperblyer me ndonje medalje te bukur ne kryeministri.

 

Eshte e kote qe edhe ne komentuesit te biem pre e po te njejtes axhende. Le te mos bejme lojen politike te masterave te Klanit dhe te shohim pertej fasades, pertej gjysheve, pertej fotografive te vjedhura e pertej njesise nr 10.

 

Alo alo Blendi – spote publicitare, spote, spoteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

>>

 

Disa tema te tjera te lidhura qe do te me pelqente te diskutoja jane:

1. A kane hapesira perballjeje (idesh e mendimesh) forumet rinore te partive te ndryshme politike?

E kam fjalen, n.q.s. nje militant i ri dhe/apo nje militante e re (apo nje grup syresh) te Partise Socialiste do te donin te ballafaqoheshin me palen korrisponduese te nje partie tjeter, p.sh. te asaj Demokratike, ku do te kishin mundesine ta benin kete?

A organizohen ndokund takime, seminare, konferenca mbi temat qe debaton politika, te cilat te kene foles te rinj dhe audience rinore?

Nje pike qe nuk eshte cakur fare ne debatin mbi emisionin e famshem eshte pikerisht kjo: mungesa e hapesirave per diskutim, debatim, rrahje te ideve te kunderta.

Une pata pershtypjen se te gjashte protagonistet nuk ishin perballur me pare me kurrefare prove (me perjashtim te diskutimeve te lira ulur ne kolltuqet e bareve) ballafaqimi idesh me persona qe e mendojne ndryshe.

Dhe ashtu sefte u katapultuan direkt ne foltoren me te ndjekur televizive, Opinionin e Fevziut.

Afermendsh qe ata sollen ne debatin televiziv ate pervoje qe munden: pervojen vetjake te fituar kafeneve dhe ate te kopjuar prej udheheqesve respektive (Bogdani p.sh. perpiqej ti ngjante shume Bashes - se ate ka model me te afert, jo Berishen - Erisa perpiqej ti ngjante Monikes - Ajola gjyshes partizane, e keshtu me rradhe smiley

2. Erjon Veliaj dhe eksponentet e Mjaft-it, a mund / duhej te dilnin me vete ne zgjedhje?

A nuk ishte mundesia te dilej vetem kete here, ne opozite te vertete me te gjithe klasen e vjeter politike? 

Tek me e keqja nr i deputeteve te fituar do te ishte minimal, ndoshta vetem Erjoni, po pune e madhe!

Nr i votave jam i bindur se do te ishte shume me i madh sesa ai qe do te marrin ne koalicion me Ramen dhe si parti parlamentare G99-a do te kishte mundesine te punonte shume dhe mire per zgjedhjet e vitit 2013! 

E marrte e mira! Erjoni dhe te tjeret kane pak a shume moshen time dhe jeten e karrieren e kane te gjithen perpara.

Une mendoj, po eshte opinioni im personal se kane vepruar sipas parimit me mire nje veze sot...

Ne ate debat nuk fitoi askush, as Blendi (Fefziu) dhe asnjeri prej te rinjve,

Nejse se e shkruajta dhe ne temen tjeter per po kete debat, sic e thone dhe te tjeret me siper, qe sigurisht qe ata te rinj nuk perfaqesojne askend pervec vetvetes, por fatkeqesisht pritjet nuk eshte se ishin supertemedha ne lidhje me ata vete, por me faktin qe ishin te rinj, e ishte ndoshta here e pare qe ne studion e Fevzos shkelnin capaculet qurravece me perparse pastertie e shallra pionieresh...

E pra njesoj sic identifikojme te vjetrit (rrjedhimisht dhe pleqte tane te mire e te bute) me Salrat e me Nanrot e me ke t'ju doje qejfi, sigurisht qe dhe te rinjte do i identifikojne me ato qe paten guximin ti futen asaj meseleje qe solli rrufe e bubullima...

Po si mor Blendi (Salaj) te mos kete debat e sharje e diskretitime e c'te duash ti me ate qe ngjau, kur me ne fund (jo se e besuam nje pjese e mire e jona) njerezit u ngulen perballe ekraneve per te pare nje rrace te re pa e ditur qe do ju dilte me gjak te prishur...

Fundja eshte e kote qe ky debat apo ky lincim te shkoje me tutje se sa here te hapet po aq here te njejtat gjera do thuhen. Rendesi ka qe ne dallim me te vjetrit ( s jam dakort me keto ndasi si ti por le ti quajme per hir te titullit qe vete Fevzoja i vuri emisionit) keta 6 heronjte e fikut u rrezuan si Faja pa ja hipur mire.

E qe nese ka nje gje qe duhet te na beje te ndjehemi mire eshte qe neve, te rinjve ( jo atyre qe vajten per kamikazeri)  s na falet me dhe as do na e fale kush me kete lloj cirku.

Ky per mua eshte konkluzioni i gjithe kesaj rremuje qe sollen 90 minuta emision: te vjeterve jua lejon lekura e trashe te mbajne sharje e bertima e kafshime e rrotullime qe vete i kane krijuar e qe jane pjese e vorbulles ku sillemi te gjithe,

po neve ama na ze zgjebja (sic i zuri ata te gjashte) po si treguam njerezve qe lekuren e kemi ende te holle e qe mbi te s mban as krem Sala, as buzekuqi Rama, as era e gojes Meta e as mister bum-plastic Mediu e as kamasutra e Veliaj/Maznikut...(e as produket e nenproduktet e tjera te politikes shqiptare qe jepen falas sidomos neper fushata elektorale)

 

Mendoj se ai debat i uli shume pike ajoles, te cilen nuk e kisha pare ndonjehere aq te sfumuar politikisht, u mor thjesht me gertin, kujtoi se cfare po bente, po doli zbuluar vete, dhe ishte acaruese per publikun e thjeshte mendoj. te pakten kshu mu duk mua, te tjeret i dija pak a shume si ishin, dhe nuk dolen jashte rolit te tyre te zakonshem te konferencave per shtyp.

Mendoj se interesi i papare qe ky debat ka ngjallur ka te beje me shpresen se te rinjte do jene ata qe do t'a shkulin nga rrenjet - ose se paku do te trondisin - situaten katastrofike politike qe ka zene vend kembekryq ne shqiperi  pavaresisht nga cila parti politike eshte ne pushtet per momentin. Ky debat ishte prove e qarte qe kjo shprese eshte shume optimiste. Dhe kam mendimin se nuk ka rendesi a jane apo jo keta individe perfaqesuesit e vertete te rinise shqiptare, pasi fakti qendron qe keta jane individed qe sipas te gjitha gjasave do t'a perfaqesojne ne pushtet rinine shqiptare ne te ardhmen. Pra, keta jana ata qe do drejtojne dhe them se komentet qe i behen ketij debati nuk kane lindur nga kenaqesia per t'i pare keta te rinj 'te kapur keq' apo nga deshira per te justifikuar 'brezin e vjeter' por nga dhimbja shume e madhe qe shkakton venitja e nje shprese se se shpejti gjerat do ndryshojne.

Ne nivel personal, mund te them se dhimbja qe ndjeva ishte shume e madhe, pasi i pari mendim qe me erdhi ne koke kur e pashe kete debat ishte: po qe se edhe keta vazhdojne ne kete rruge, kush mund te behet nxites ndryshimi? Debatohet ne gjithe shtypin shqiptar qe shoqeria duhet te ndryshoje, realiteti duhet te shnderrohet ne menyre urgjente...etc dhe kjo me kujton ate perrallen e miusheve qe duan t'i vene maces nje zile ne qafe qe t'a degjojne kur te afrohet si dhe dilemen e tyre: Zilen maces kush do t'ja vare? Ne shume vende me tradite demokratike, pergjigja e kesaj pyetje jepet duke dhene voten, por ne Shqiperi, kjo n'a sjell te pyetja tjeter. Jepet vota per ke?

Aman, do na mbushesh medjen me zorr se nuk ishin dhe aq keq. Problemi per ty Blendi eshte qe i ke STANDARTET e uleta. Une per vete kam ca standarte, edhe nuk i them dot derrit daje. Keta te rinj ishin nje zhgenjim i plote, edhe shpresojme shume qe te mos jene perfaqesuasit me te mire te rinise shqiptare. Ata dolen si perfaqesuest me te mire te rinise te partive qe u perkasin...  Shpresojme qe ata jane atje se kane miq ne politike brezin e vjeter, dhe jo se jane me te miret ne brezin e ri shqiptar. Jam e siguert se shume te rinj intelektuale shqiptare u ndjene te ofenduar nga nje perfaqsim i tille i tyre. Jam shume e sigurt qe ka me te zgjuar e intelektuale se ata qe dolen ne Klan TV.

O Blend, cer ure mer o Blend. Aty u pane ca kalamaj jo me te rritur se 10-12 vjec, grindavece dhe te perkedhelur qe jam i sigurte nuk perfaqesojne askend. Ti mire e ke, ata duan nje ure, por nje ure qe te kete ca derrasa te prishura ku keta qarramanet te thyejne turinjte mire dhe te mos duken me. Duhet te jesh vertet naiv te besosh tek keta lloj "te rinjsh". Ajo qe treguan ne ate emision ishte karakteri i tyre i vertete ose me sakte ajo qe ne anglisht i thone "cognition". Eshte shume e veshtire ne mos e pamundur te ndryshosh "kognicionin" e dikujt. Ata qe u pane ne ate emision nuk duhet te kene asnjelloj lidhjeje me fatet e te tjereve sepse jane te rrezikshem dhe te marrin ne qafe. I vetmi tek i cili do mund te besoja qe mund te haje pak "pyke" ishte Mazniku, por nuk e ve doren ne zjarr. Shpresoj qe kusurit te mos ja degjoj me as zerin, as emrin.

Ne imagjinaten publike ndoshta egziston nje ndarje si me thike e te rinjve nga te vjetrit... por ne fakt kjo s'ka si te jete e vertete, per nje konflikt shume te qarte interesi: Nje i ri nuk mund te jete kur vetvetje pasi posti ne te cilin ai ndodhet ne politike eshte mbi te gjitha fale "aprovimit" se politikanit te vjeter.

Rasti i Bogdanit, flet me se qarti. Ndersa G99 eshte me e lire ne kete drejtim, megjithese gjithe ai theksim i mungeses se historise, qe u be nga perfaqesuesi i saj ne emision, ishte gati gati i tepert, aq sa perceptua (jo me te drejte) si mohim i historise.

Blendo,

  • së pari, meqë e njihke më mirë situatën se sa ajo që ne pamë nga transmisioni televiziv, mund edhe të na përmëndje shembuj të rinjsh që meritojnë të ndiqen me kujdes... smiley
  • së dyti, kemi patur raste që të diskutonim për emisione ku të rinjtë flisnin në një transmision televiziv edhe më parë (një emision i Ypit në mos gaboj smiley ), ku vërtet DALLIMI i mënyrës së komunikimit NDIHEJ ...dhe u arrit që të vlerësohej me objektivitet prej komentuesve që atë herë se si komunikonin Disa të rinj/të reja dhe se sa mirë fliste dikush tjetër smiley

 

Transkript 2.

Marre nga nje debat me aspirante te rinj ne trajnim per politike ne nje ambient akademik.

__________________________________________

Miredita studente te dashur,

Kemi ketu sot zotin Veprim Efikasi, qe eshte drejtues i nje organizate shume te njohur gjeneruese mendimesh ne njerin nga vendet e rajonit. Ai vjen nga nje formim rigoroz ne Hardvard dhe sjell per ju eksperiencen e grupit qe drejton ne ndikmin e drejtperdrejte ne vendimmarrje ne vendin e tij, fqinj me ne. Mund te beni c'faredo pyetje dhe diskutimi te deshironi e te perfitoni nga metodat praktike me te cilat ai ka vene ne levizje nepermjet aktivizmit klasen politike ne vend. Po, c'fare pyetje do te kishit?

- Me falni, une kam mbaruar ne Rige dhe mendoj se i njoh me mire se ju ato qe dini ju. Mua ti me dukesh si aguridhe. Dhe c'na duhen neve leksionet tuaja xhanem?

- Une kam nje pyetje tjeter. A jeni te zhgenjyer perse tregtaret shqiptare ngrene cmimet per bashkekombasit tuaj kur ata vijne per pushime te ne?

- Kurse une dua ta shtroj problemin ne mungesen e mekanizmave implementuese dhe te indikatoreve interne dhe eksterne e monitorues te barazimit gjinor si risi e obliguar nga OSCE, qe e shoh shume te veshtire per implementim, se parafolesi nuk ka te drejte te ngreje pikepyetje mbi ndershmerine tregeti-berese ne Shqiperi, perderisa kjo qeveri ka te gjitha mekanizmat per ta monituar e mbajtur ate ne standartet me te larta te BE-se dhe te NATO-s, por integrimi euroatlantik eshte nje mrekulli qe ne sot e shjiojme fale politikave aktuale; dhe ne kete kontekst, paaftesia juaj per te perceptuar barazine gjinore duket hapur, sepse nuk keni indikatore dhe jam e sigurt ne kete qe them, sepse une jam profesioniste, edhe pse e re dhe e angazhuar ne politike dhe i njoh thelle keto qe doni te thoni ju, por femrat ne pergjithesi duhet te shikojne cilesine brenda vetes me shume sesa kuotat integrale. Faleminderit!

 

..........

Pushim

....

Edhe pak pushim.....

.....

Ok, koha mbaroi. Lektori i nderuar do largohet. Faleminderit shume per mundesine qe i dhate t'iu njohe. Per metodat e ndikimit praktik, real dhe te sukseshem te te rinjve ne vendimmarrje, do te flasim pas 20 vjetesh.

Naten e mire!

he me te lumte dora,me duket se te kam rene ne qafe kot,po me mire une qe ti them gjerat hapur se sa ky shoku jot i "zemres" qe ta fut thiken prapa shpines.

Altin Goxhja do kishte shume gjera per te thene mbi ato te 6, pa perjashtime smiley))

Jo per gje por menyra si u be ai debat ishte shume shume e ngjashme me ato qe zhvilloheshin ne parlamentin rinor ca vite me pare, kur te siperpermendurit ishin akoma gjimnaziste! Pra, thelle thelle, ata jane produkt i karakterit dhe egomanise se tyre dhe jo i "te vjeterve".

 Në fund, ky zell për t'i masakruar mediatikisht vajzat dhe djemtë e debatit të famshëm më duket i keqdrejtuar. Fajtorët, sipas meje janë të vjetrit, mjeshtrat që tërheqin fijet. Idea që të rinjtë nuk janë gati për tu marrë me politikë më duket fatale, e mbrapshtë dhe e manipuluar për llogari të xhaketave të vjetra.

Po edhe ne qofte keshtu si thua ti Blend qe fajin e paskan te vjetrit, kjo nuk e heq faktin qe keta te rinj jane te gatshem te luhen me fije nga te tjeret, e te bejne kompromise qe i bejne te dalin pacavure, (po, pacavure!) 

Ok. Ja disa çështje pak a shume universale mbi te cilat mund te diskutohen qendrime e pse jo perqasje ne zgjidhje: Keto çështje kane pika dallimesh por padyshim nje numer pikash takimi per platforma te perbashketa, propozime konkrete te pranueshme e te lobueshme nga te gjithe.

> >

-         Shancet per punesim te te rinjve/ strategjite aktuale / efektet e ardhshme të krizës / Përparësitë.

-         Shancet per edukim / Lehtesite / Përparësitë

-         Shancet per te rinjte ne zonat me pak te zhvilluara te Shqiperise.

-         Strategjite per familjet e reja / lehtesite per banesa etj.

-         Bashkepunimi me shtetin / modelet e zhvillimit, etj

 

Ky si fillim per te pare pertej egove personale.

me duhet te bie dakord me artikullin per ate turrjen gati ne ekstaze jo vetem kunder debatuesve por kundrejt nje brezi te tere te turmes se uritur te ketyre kompententeve mendjedhenes te ardhur kryesisht nga breza tashme te konsumuar . thua ta mendojne seriozisht se nje brez i tere u perbeka nga keta kolopucat e llastuar te debatit?! nuk ma ha mendja!

nje gje eshte e vertete, realiteti i peisazhit politik atje eshte se keta lloj mostrash jane producti i fares se mbjelle thelle ne shoqerine tone nga politika e vjeter e gjithe ketyre viteve te "demokracise". Fatkeqesisht, mesa shoh te ngjitesh ne hierarkine, qofte dhe te nivelit te ketyre kokexhelave, nuk te duhet vetem diploma vezulluese, por te duhen dhe ca "veti" te tjera te kompletosh paketen e kritereve si psh: te kesh nje deshire te cmendur per kariere, dmth tip karieristi, servil dhe me e rendesishmja; te kesh nje karakter tip lango, ne kuptimin e thjeshte te langoit, qe ndryshe i thone zagar, qen i zgjuar, trup imet ,i dashur qe kerkon kujdes te vecante dhe aspak agresiv. veshet i ka te medha dhe i varen(qenin po e kape nga veshet mbaroi filmi). eshte ky tipar qe e ben langon shume delikat ne dyluftim me qen te rrace tjeter dhe nga kjo besoj eshte formuar dhe karakteri e tij i bute qe s'kafshon. por langua fuqine e ka te nuhatja pervec kesaj ka dhe nje tipar tjeter qe e ben shume te dobishem qe eshte lehja dhe eshte nje nga lehesit me te fuqishem, aq sa dhe i famshmi raceujk i vjen anash. langua kur eshte ne turme, me te zotin, ose nuk ka qen te nje rrace tjeter perballe eshte shume krenar bishtin e mban pince, perpjete, dhe s'jep ndonje shenje dobesie, por me tju turrur ose ti shfaqesh nje qen tjeter pa hezitim e fut bishtin ne shale dhe nga syte kembet. Kjo eshte e vetmja arsye pse lango nuk ben....  

      cohuni ore qent e stanit 
      te ardhmen tja qendisem vatanit

ps. ka ndonje te stanit ketu apo...

jerusalem qe ta kuptosh ku  e ka llafin Bledi shiko kete foto te Tony Blair ne rini... Ajo dora ne forme rrethi ka nje kuptim ne Angli..   smiley

http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2007/03_01/blairhandSWNS_468x516.jpg

Ndersa nje foto e David Cameron eshte ndaluar te publikohet..

Por as Tony Blair dhe as Cameron SOT nuk kane mende dhe idete kur ishin te rinj!!!!!!!!! 

Dallimi midis brezave te vjeter dhe te rinj qendron te fakti qe brezave te rinj kane luksin te bejne gabime..  gjithmone ju falen!!! 

Me mire do preferoja nje individ me gabime dhe te shthurur ne rini sesa ne pleqeri!!   smiley

 

Ti nuk e ke pa debatin mduket Liqen. Ne c'moment u duk sikur te rinjte aty kishin pozen e "jemi te riu si veriu"? Perkundrazi u fol me shume kompetence, me profesionalizem, me ndere kombesh etj 

Ne debat, as u fol per ndonje program i cili do te rriste perfshirjen e vete te rinjve ne politike duke argumentuar te mirat e kesaj iniciative...

Kur rinia eshte ceshtje moshe dhe jo mentalitesh te rinj dhe te fresket, nuk i duhet njeriu, se nuk do i veme politikanet te bejne 100 metershin

Une pashe video te debatit nepermjet nje linku te sjelle ketu.. C'fare mendova une??  "Debat te rinjsh"- kete mendova..  !! KAQ!

Debat midis disa te rinjve qe perfaqsonin veten e tyre personalisht mire apo keqe.. Nuk perfaqsonin Rinin Shqiptare dhe as ndonje Parti apo elektorat! Nese dikush do ti paraqes si " idiote" apo te vendos alarmin e shkaterimit te rinise shqiptare eshte puna e tij/saj!

Ja p.sh kur xhaxhi Sali ishte 19-25 vjec prishte xhamira dhe kisha dhe mbante shallin aksionist ne qafe.. Kur xhaxhi Blendi i Opinionit  ishte 19-25 vjec digjeshin dyqanet ne mes te Tiranes dhe shkateroheshin fabrikat.. Kurse kur isha une merrja kallashin dhe gjuaja kot ne ajer me mullinjte e eres!!!  

Ti jerusalem si mendon kemi fytyre ti quajme keta 19-25 vjecaret sot  "idiote" ??     smiley      smiley     Po te kaluares sone rinore c'fare emri ti veme?

 

 

 

 

Shih, po une qe duhet te kem te njejten moshe me ty dhe qe s'kam gjuajtur ndonjehere me kallash ne ajer ne ''97-en a kam te drejte te te quaj "idiot"???? smiley

 

Jo te gjithe bejme idiotsira, ca nga ne jane me te mire se te tjeret ne kete drejtim.

Ohh common LL  e di shume mire ku e kam qellimin.. Nese i le lexuar komentet e mia qe ne fillim (edhe te shkrime te tjera) per kete teme ka qene ne te njeten linje.. Nuk para ndikohem shume nga komentet e te tjereve..    smiley

Perjashtime ka gjithnje ashtu sic ka edhe perjashtime per brezat e vjeter moshe me xhaxhi Salen qe nuk kane asgje te perbashket me Psikologjine dhe mentalitetin Berishian..

Edhe ti s'ke te drejte qe ti quash "Idiote" sepse mire a keqe ata paten kurajon te perballen ne Opinion!!! Per kete pergezime! PO sigurisht u munden dhe u manipuluan nga nje medie dhe nje organizatori me pervoje te gjere ne kete fushe.. Me mbetet vetem t'ju uroj te kene nxjerre mesimet e duhura!

P.s. Ti   Ll i ri je, ne Tiron je hajde njer te te shofin sa byth ke para Kameres..    smiley

 

Jo Liqeni, s'e di ku e ke qellimin dhe biles ta paragjykoj "pakezzzz" fare duke qene se ti kam lexuar pergjigjet edhe me pare smiley

Une s'i quajta ata te rinj idiote, une thjesht quajta idiote ata qe ne '97-en gjuanin ne ajer me arme. Kam te drejte ta bej kete sepse une per vete s'u bera pjese e cmendurise kolektive dhe rrjedhimisht kam kerkesa me te larta nga njerezit. Eshte e thjeshte, apo jo?

 

P.S. Une kameres s'i tregoj fundin e kurrizit smiley

Thought, për të patur të rinj që të dinë se përse po flasin, duhet futur ora e "edukimit politik" dhe e "leximit tëgazetave" në shkolla smiley

Edrus, te kam thene qe ti ke mbetur akoma ne kohen e xhaxhit.  smiley

Ata te rinje qe duan apo jane ne politike dhe ne jeten publike ne pergjithesi, presupozohet se lexojne jo vetem gazeta por shume me teper se kaq, duke perfshire literature politike. 

Problemi eshte qe ne - ka te drejte Lubonja - i kemi gazetat ashtu sic i kemi, por keta te rinje qe kane marre arsimimin e larte ne perendim, duhet te dine te dalin mbi ato lloj gazetash dhe mediash. 

Fajtorët, sipas meje janë të vjetrit, mjeshtrat që tërheqin fijet. Idea që të rinjtë nuk janë gati për tu marrë me politikë më duket fatale, e mbrapshtë dhe e manipuluar për llogari të xhaketave të vjetra.

Une per vete e kam thene mendimin tim per kete ceshtje (ne anglisht) kur shkruajta ne blog-un tim artikullin "Pie In The Sky" . I qendroj asaj qe thashe. Te rinjte nuk jane me te mire se te vjetrit..ne ndonje rast te vecante ka shume mundesi te jene EDHE ME TE KEQINJ.

Mezi po pres sa t'vjeri Zanfi me m'tregu se çer do me thonë ai llafi: We Want Bathë...

Qofsha i gabuar, por komentet depersonalizuese që u lëshuan kundër atyre të gjashtëve në studjon e tv Klan më krijuan përshtypjen se mezi paskëshim pritur që këta të rinjtë të gabonin dikur.

Blendi,

të njëjtën gjë mendoja dhe unë kur isha ca më i vogël se tani; sidomos kur im atë më shpjegonte se po veproja gabim. Mendoja se priste të gaboja, derisa me artimetikë të thjeshtë, dola në përfundimin se veprimet që kryeja kundër vullnetit të tim eti, më nxirrnin në përfundime të gabuara në shumicën e rasteve.

Me një fjalë, nuk mendoj se është kjo përqasja e duhur.

   Nga ana tjetër, qoftë nën zë fshehtazi, në subkoshiencë, apo edhe hapur, secili prej nesh (shumica të rinj) vendoset në pozita antagoniste me ata që pa në ekran. Meqë me ta ndodhemi më afër, si nga kapaciteti, ashtu dhe mundësitë, meqë jemi afër zonës së konkurencës së drejtpërdrejtë, nuk i shmangemi dot antagonizmit. POR, në atë debat, antagonizmi i atyre të gjashtëve i bëri t'i nxirrnin sytë njeri tjetrit. Nuk di pas kësaj çfarë shpresoja më shumë të kisha EDHE unë mundësi të isha në panel, apo ta konsideroja veten me fat që nuk isha?

    Debati që u bë aty, kishte nisur me premisat e gabuara. I ngjante taktikave të L1B. Ku secili mfshifej në llogore dhe sulmonte tjetrin me bomba dore. Që të shpëtonte kokën secili aty, i dha aq baltë tjetrit, sa llogorja u kthye në llagëm të ndotur.

     A kanë faj të vjetrit? Kanë edhe s'kanë. Këta të rinj kishin një mundësi të artë të shkëputeshin prej të vjetërve dhe... dhe... të prezantonin VETEN. Në momentin që nuk prezantuan veten, këta kanë faj si derrat.

      Prezantimi i këtyre, ishte një pasqyrë e qartë dhe e pastër sa ska ku të vejë më, e frymës politike në Shqipëri. "Nga i vogli dhe i çmenduri mund të mësosh të vërtetën" thotë një fjalë e urtë greke. Këta i takojnë rastit të parë - janë jo të rinj, por të vegjël. Aq të vegjël sa të mos kenë vullnetin të mbrojnë idetë e tyre politike, të shtrojnë problematika dhe të sugjerojnë zgjidhje. Janë aq të vegjël sa as të mos tentojnë të shpalosin personalitetin e vet, por gjithnjë thërrisnin emrat e liderëve të partive përkatëse si të ishte një tip formulë magjie që do i bënte ata të sukseshëm. Po pas kësaj çfarë?

     Po ja, si ka mundësi tu japësh këtyre ndonjë meritë për praninë në tv? Për mundësinë që iu është dhënë për tu prezantuar, kur shumica e shqiptarëve nuk e kanë? Si mund të mos shkojë mendja sesi i fituan këta këto të drejta kur thërresin në emër të "të vjetërve" çdo ide që kanë?

Nuk eshte shkrim i sinqerte ky. Ne rastin me te mire eshte nje perpjekje naive per te mbrojtur shoqerine dhe ne rastin me trishtues eshte nje perpjekje per te ruajtur ate cfaredolloj privilegji apo marredhenie qe ka autori me pjesemarresit ne kete debat poshterues per identitetin e rinise shqiptare. Se s'ka mundesi te mbrohen keta njerez qe e vetmja gje qe perfaqesojne eshte servilizmi, dembelizmi, protagonizmi i paturpshem i atyre qe meritrokracine e kane armik te qenies se tyre.

Keta nuk jane perfaqesues te rinise, se keta jane nga 30 vjec e te flase nje 30 vjecar ne ate menyre tregon nje kalbje morale dhe intelektuale qe sa do vije e do perkeqesohet me kalimin e viteve.

Keta jane pjella e shkerd-hatokracise qe ka mbeshtjelle shoqerine shqiptare qe ne kohen e komunizmit.

e kuptoj qe eshte e veshtire te gjeje dike qe te perfaqesonte te rinjte ne ate panel... duke qene se te gjithe synojne te kapin ndonje ministri apo post te larte zyrtar dhe per kete votat e atyre pak te rinjve qe votojne nuk bejne shume diference, krahasuar me sms-n e shefit....por nga ana tjeter nuk me duket kjo menyra per ta ndaluar kete fenomen qe ka pushtuar mendjet e pjeses me te madhe te te rinjve qe kerkojne te hyjne ne politike. Nuk me duket dhe aq anormale ti sherbesh kryetarit te partise, duke qene se ke pranuar me deshire te jesh anetar i asaj partie dhe ke pranuar ti sherbesh ne nje menyre apo nje tjeter...ajo qe ben Gerti me konferencat per shtypin, eshte nje pune si te gjithe te tjerat, dhe ndoshta po ta pyesesh me shume gjasa as ai vete nuk i beson ato qe lexon, por ajo eshte puna e atij dhe derisa vazhdon ta beje do te thote qe kryetari eshte i kenaqur dhe Gerti neser do te shperblehet me postin e rradhes.... e njejta gje dhe me te tjeret...me me shume apo me me pak integritet dhe moral...

nese dikush ketu mendon se mund te arrij te futet ne politike pa u perlyer dhe duke ruajtur idealet e tij, me sinqeritetin me te madh do i lutesha te me thonte dhe mua "se si ?"...nje mendje mund ta kem larg e larg, por shume larg, se eshte pothuajse e pamundur...

Eshte pak problem kjo puna e idealizmit dhe parimeve kur per te ndryshuar gjerat duhet te angazhohesh me politike dhe kur te duhet te nderveprosh me parti apo organizata politike duhet te bashkepunosh dhe mbeshtetesh shefin/liderin e partise qe ke zgjedhur...edhe me problem akoma duhet te jete te hapesh nje parti te re qe synon te rinjte duke qene se ketu eksperiencat politike te te rinjve jane pothuajse "zero", e shumica as nuk shkojne te votojne.

do doja shume dhe une qe gjerat te ishin ndryshe, qe militantet e partise te zevendesoheshin nga te rinj te afte, qe te rinjte nga sherbetore te shefave te tyre te ishin aktiviste te levizjeve politike...por kjo nuk ndodh gjekundi...edhe ata studentet e dhjetorit qe gjasme rrezuan diktaturen, kam pershtypjen qe thjesht i kane bere pazaret me shpejt,(aty per aty se nuk kishte shume kohe) dhe aq.

te rinjte+idealiste=politike (s'qendron gjekundi e?)

edhe ata studentet e dhjetorit qe gjasme rrezuan diktaturen, kam pershtypjen qe thjesht i kane bere pazaret me shpejt,(aty per aty se nuk kishte shume kohe) dhe aq. te rinjte+idealiste=politike (s'qendron gjekundi e?)

 

Ralle shume ndodh te qajme enver hoxhe, aranit cele dhe sidomos xhelil gjone me miqte e tij.

Ky eshte eshte njeri nga ata momente te privilegjuara.

 

Qe ata te rinjte jane pak aguridhe, kete nuk e luan topi,por kjo sdo te thote se ata duhet te ndalin hovin,te tremben nga" fushata kunder rinise",ne fund te fundit,po s`qe aguridhe, nuk piqet dot nje fryt!

 

O Blend,duhet me e trash pak zonin qe te ecin punet atje ,me cuna dhe goca mami,nuk cahet korrupsioni mer!

"Ceshtja eshte gjithashtu, qe te rinjve u duhet shtrire nje ure jo ngritur nje mur ku te thyejne koken"

e drejte eshte por ca te bejme qe nuk kemi ca qereste pa dinim ne si e benim uren.

Bile bile ne fund te emisionit duhet ti kishim pyetur se mos u kishte zene bytha kallo ngaqe bene  gjithe ate sakrifice qe ndenjen 1 ore e gjysem ulur ne kolltuk.

Iu dha shanci te komunikonin drejtperdrjete me shqiptaret brenda dhe jashte vendit dhe cfare bene te papergjegjeshmit (sidomos juristja e lare ne ar bashke me komisaren e drites me xhakete teritali dhe kemishe ushtari), e shperdoruan dhe ate interes qe shfaqen bashkombasit e tyre duke thene traplliqe te llojit "babi (lideri) im eshte me i mire se yti se e ka gjoksin me lesh", apo "ti je cun i keq se merresh me llafe turpi".

ika se po shoh njerin qe duket se do me u hedh nga ura.

Ajo qe diskutohet ketu, prezantimi jo i mire i te rinjve politikane  tek "Opinion", per mendimin tim, doli dhe ngeli brenda emisionit. Ishte pikerisht emisioni (nuk po them moderatori) ai qe deshtoi, qe doli jashte qellimit... Fevziut i mugonin pyetjet e verteta konstruktive, jo per te shuar zhurmat, por per te nxjerre  ne dukje vlerat, potencialet qe te rinjte vertete i kane. Ka gjet´Fevziu ose hyn vete ne mes te dyshes qe debaton, ose fut "publicitet"(!).

"Antagonizem", "Furtune mediatike" me duken ekzagjerime.

Shqiperia ka nevoj per te rinj te tjer e jo per ata qe futen nga dera e Edi Rames apo e Sali Berishes. Me perjashtim te maznikut te tjeret ishin tejet te peshtire nga menyra se si na u shfaqen ne ato 90 minuta. Fevziu ja arriti qeliimit me se miri dhe ju shfaqi shikuesve ate qe Berisha donte qe tju shfaqte. Bled. E ke dhi me ket artikull. Njerezit kan nevoj tu thuash te verteten sepse ky shkrim ju thot atyre ti kerkojne pergjegjsit diku tjeter e jo tek vetvetja.

Debati te tv  KLAN  midis te rinjve ishte i stisur komplet.

Qe nga menyra e rrjedhes deri tek bisedate midis tyre e me tej me komentet dhe nderhyrjet e  FEVZIUT dukej qarte qe ishte nje show i thurur dhe oraganizuar bukur,  u anashkalua realiteti dhe u moren me thashetheme, nuk u more per baze dhe nuk mori pjes rinia! Nuk u degjua nje propzim serios nga te rinjte vec  theniet per idhujte te tyre.

Rinia shqiptare nuk pefaqesohet kam mendimin ne politiken shqiptare ashtu sic duhet dhe sic i takon. Akoma hija e se kaluares mbizotron rendomet ne skenen politike packa se theniet e tyre jane progresive te cilat nuk i perputhen bemave te tyre.....

Duhet rinia shqiptare ti shmanget dhe ti shperthej peluheres se rrjetes se MERIMNGES dhe ta thyej ombrellen e zez te politikes se elitareve...... smiley 

Ky artikull mosvalle stisur si nje murmbrojtje ndaj budallekut te Ajoles dhe diarrese vizuale qe ajo po i shkakton publikut duke dale vend e pa vend?

Te rinjte e politikes shqipetare nuk jane emertim permbledhes i bashkesise Ajola Xoxa-Erion Veliaj, por ka shume me teper se kaq. Nese do te shihni se kush jane premisat e vertete mes tyre atehere krasisni deget e nepotizmit qe i rrethojne dhe vlerat e tyre do iu dilnin ne pah. Kush qepen do njihte Ajolen nese do e liroje nga binomi 'baba-i dashur'? Te rinjte duhen mbrojtur nga te rinjte, absolutisht po, por te rinjte nuk duhet te mbrojne shembujt e paafte te nepotizmit.

Blend, po lexoja para dy ditesh nje shkrim te Mero Bazes lidhur me kete teme. Dhe me pelqeu arsyetimi i tij. Ai thoshte qe te rinj ne politike jane edhe M. Bregu edhe L. Basha, por ama keta nuk po e imitojne shemtuar Berishen sic benin ate mbremje Mecani dhe Bogdani. Dhe duke ditur edhe urretjen e Bazes ndaj Bashes. me pelqeu se ai kete radhe i vuri pikat mbi i.

Ka shume politikane te rinj si nga PS ashtu edhe nga PD qe jane vertet te zote, por paneli qe ishte ate mbremje ne Opinion, te bente per te vene duart ne koke. Nuk jane ata perfaqesuesit e politikes se re...

Po une nuk po perpiqem te them se ata perfaqesonin rinine, por plotesisht te kunderten. Problemi im eshte me revanshin per tu prere koken a thua se ky ishte shanci i tyre i vetem dhe tani s'u mbetet me por te dalin ne pension. me kete nuk jam absolutisht dakord. Le t'i shaojne sa te duan, ata kane kohe te korigjohen e te ndreqen. Po kritiket nga maje e thanes ate pune kane. S'prish pune.

Blend, e para je gabim: ata te rinj nuk paten inteligjencen, integritetin dhe edukaten e duhur te prezantonin veten apo idete si duhet. Edhe nese urdheri ishte te sulmonin, ata nuk diten ta benin me lezet dhe me zgjuarsi. Kjo tregon qe nuk jane (akoma shpresojme) te afte per vendim marrje. Nga ana tjeter atyre u eshte dhene shansi si diskutohet me lart.

E dyta, komentuesit e mesiperm ta kane thene me me lezet, por ky artikull duket si pjese e nje axhende te caktuar per te krijuar mjegull qe te sherbeje si alibi per budallekun e ketyre. Ata ishin aty dhe lane nam, kjo nuk eshte ceshtje te rinj te vjetrish. Cdo perpjekje per ta cilesuar si te tille eshte e gabuar dhe duhet shmangur.

Shkrim shume i mire Blend,

emisioni u drejtua ne menyre te tille per te mberitur ne kete rezultat. Asgje nuk ka ndodhur. Ketu disa postues jane duke perdorur nje arsyetim kristian : kur te qellojne ne njeren faqe ktheji tjetren.

E kane fjalen per ata qe ishin ne emision ndersa po t`u fusesh ndonje kunj te vogel ketu ne peshk , po ketyre, te numurojne robte e shpise. ( une i pari ) smiley

Natyrisht qe nevoja dhe deshira per protagonizem shpesh i ben disa te rinj te nxituar ( perfshire dhe ata te debatit ) , por por por dhe ka shume te tilla.

E para qe debati nuk pati teme fare, hic fare por iu la nje hapesire per tu grindur. Bisede kafeje qe nuk eshte se na ndryshon shume nga cdo tavoline e jona.

Tani le te vijme konkretisht :

Ajola juriste apo nje jurist te plepave qe ben drejtesi ?

Bogdani informaticien apo ndonje qe ka deshmi per eksel nga qendra e dijeve Molla ?

Arbri apo Shaban Memia i Shkolles se Bashkuar ?

Juela apo Vjollca Vokshi ?

Do vazhdojme te kemi formate te : dhërë arë ? Jo , jo.  

Po natyrisht te paret pa asnje hezitim, pa asnje hezitim. Ndaj shqetesimi jot qe nje skalion gishtfutur ne hunde po pergjitheson se keta te rinjte jane me te keqinj se te vjetrit eshte i drejte.

As qe krahasohen ky brez qe po shkollohet  cilesisht me nje kontigjent qe me nder e ka ndritur ne gjithe keto 18 vjet.

Absolutisht te rinj duhen njerezit ne politike dhe qeveri nga te gjitha palet. Absolutisht. Te vjetrit e katranosen , e bene balte. Shtrat i ri per te rinjte me te vetmen keshille qe te shfrytezojne eksperiencen e mire ne vetpermbajtje. ( Nuk tu duk jo dhe aq keq Islami ne disa arsyetime eee dje smiley &nbspsmiley

Ky kapercim nuk behet menjehere, por ngadale, ose me mire me nje ritem te kenaqshem. Legjislatura tjeter ( jo kjo e 28 Qershorit ) nuk duhet te gjeje ne parlament asnje njeri qe eshte le para 1970. Asnje per be, as per fare. smiley

Une arrij te kuptoj kritiket, por nuk arrij dot te kuptoj ata qe ngazellehen ?

Edhe nje here shkrim shume i mire, me problematike te drejte.

P.S. Tani meqe une besoj se ti mundesh : organizoni perseri nje emision me te rinjte qe kane studiuar jashte mundesisht ne TCH.

Tema : Sa eshte i mundur integrimi i te shkolluarve jashte  ne jeten politike dhe shoqerore ne Shqiperi.

Koth, falemindrit.

Shume vete me kane keqkuptu sikur thjesht kam dash me mbrojt keta te gjashte (nuk po i ndaj se jam i barazlarguar nga secili).

Disa i kane dhene lirine vetes qe me keta te gjashte te personifikojne krejt brezin tim. Dhe une per te mbrojt brezin tim si te tere, mbroj keta te gjashte. Kaq e thjeshte eshte. Dhe realisht, asnjeri nuk ishte ne forme te mire ate nate, po nuk duhet me i zhvlersu ne kete menyre se eshte mekat. Kurse ata qe bashke me keta dun te djegin gjithe brezin ne qafe pacin veten.

Cfare mendoj eshte se ky brez ka shume per te dhene ashtu sic ka edhe shume per te marre. Kemi per te marre shume sidomos nga brezi menjehere para nesh (35-45 vjecaret). Kurse furtuna ne gote ujit qe u stis menjehere pas 'Opinion" ishte e nexituar nese ishte spontane, dhe ishte e peshtire nese ishte e qellimshme.

Islami aspak keq. Iu duk e shemtut si surrat kubisja, dhe ashtu ishte. smiley  Po edhe z. Nishani meriton respekte se (kam pershtypjen) eshte bere me i urte dhe me i mencem keto kohe. Goxha e diskutueshme kjo e kartave.

sapo e pashe emisionin:

1. me mire nga ce prisja (kryesisht nga tema e t_red).

2. anjeri nuk kishin pergatitur as nje fjali te sakte si fillim apo per ne fund. Mungonte argumenti, vetem slogane

3. Fevziu beri shume pune te dobet si moderator (jo se pritej me shume)

Per here te pare qenkam KATERCIPERISHT kunder Kothit. Here te tjera kam gjetur pika te perbashketa, ketu asnje.

Koth, biseda ishte nje maskarade. Nese vertete mendon se keta njerez qe nuk dine as rregullat elementare te sjelljes ne shoqeri (c'me duhet mua buzkuqi dhe vetullat e hequra te Ajoles kur ajo ka qendrime prej majmuni) mund te drejtojne punet e nje shteti, atehere ketu ka dicka qe nuk shkon.

E pra une e kam ndryshe : njeqind here me mire ai juristi i plepit atje sesa juristja e famshme e OKB ketu. Sinqerisht, mua me vjen ndot qofte dhe ta mendoj qe te ulem ne nje tavoline me njerez te tille.

Skena te tilla nuk i gjen ne asnje tryeze bisedash te nje vendi perendimor. Tryeza te tilla mund te gjenden vetem ne televizionet arabe ku behet corbe samurri (me thirrje e me tundje gishti tek hunda).

Tani ti thua organizoni nje bisede tjeter qe te rinjte te rivirgjerohen se ate nate u zhvirgjeruan keq. Epo tani, nuk do t'i marrim me rradhe se fundja nuk jemi ne nje test per gjetjen e ndonje aktori filmi. Ata dolen, ata i pame, dhe tani basta. Te shikojme perpara. Ata te rinj qe jane ndryshe, po qene vertete ndryshe, do ta tregojne veten vete. Dhe s'eshte e thene te zaptojne hapesirat publike ore e minute se s'na kane bere veze te kuqe. Koha fluturon dhe nuk do te rrime te merremi me proven n°2, pastaj proven n°3, e me rradhe.

Te rinjte ta tregojne veten ne rradhe te pare ne profesionet e tyre. Njerez qe s'kane punuar dy dite ne zanat te tyre vijne te pispillosen aty dhe t'i tregojne popullit sesi punohet. Si nuk iu vjen turp njehere ! Nder te gjitha fjalet qe kam mbajtur mend ketu eshte nje fjale e Irisit kur thote : se mos jane terhequr diku ata te rinjte qe te meditojne pse deshtoi biseda e tyre ! Po, po, kur te qethen lepujt, se edhe per kete dimer, kaq e pati.

 Fevziu beri shume pune te dobet si moderator (jo se pritej me shume)

Fevziu beri egzakt ate pune per te cilen ishte nisur te bente! smiley

Pse e them kete?

Sepse publiku nuk mesoi asgje te re per keto te PD-se, te cilet thane po ato gjera qe thone cdo dite! Insert disc, press "Play"!

M'ane tjeter, publiku mesoi dicka te re per keta te PS-se, LSI-se dhe G-se!

Publiku mesoi qe (edhe keta) jane cope-cope! 

Publiku qe e vret kaplloqen pak ma shume se "your average Joe" mesoi dhe dicka tjeter! 

Mesoi qe PD-ja i merr seriozisht keto emisione, dhe con aty me te miret qe ka; zedhenesen e Qeverrise,dhe zedhenesin e Partise, pa e vra fort mendjen se c'mendon mrroklla i Peshkut per Bogdanin apo Mecanin.

PS-ja m'ane tjeter, coi ne emision kete vajzen..., a sepse aty ne PS nuk e rru njeri se ke cojne ne "National TV", a sepse ne PS nuk ka plan te koordinuar per "public relations", pra pune jo-serioze! 

  

I ruajnë figurat (si programin) se kanë frikë se ja u vjedhin të tjerët smiley

Më shumë se Parti Socialiste (vetë fjala sociale=shoqërore) duket Parti Soliste (pa e ngatërruar me Solnox-in e peshkut)

Mroklle,

PS-ja m'ane tjeter, coi ne emision kete vajzen..., a sepse aty ne PS nuk e rru njeri se ke cojne ne "National TV", a sepse ne PS nuk ka plan te koordinuar per "public relations", pra pune jo-serioze!

po nuk ka lidhje fare me PS kjo pune, hic fare. As PD. Nuk eshte Ajola apo ai Mazniku PS. smiley Dun me dal ne TV.

Levizja e pare e mire deri tani eshte kjo : ai i LSI-se deklaroi , sapo qe do bejme koalicion me PS-ne mbas zgjedhjeve.

Nese i vjen atij debatit qe beme per ate Zogbyn e kam fjalen, ka nje ushtrim tjeter per momentin e majta ndaj keta ftujaket nuk duhen c`kuraju . Le te kene nje ender . smiley

Nuk ka kthim mbrapa kete here. Jo.

P.S. Ate shkrimin "shaka" te Meros e lexove ti ?  Po prit dhe pak prit se kam pershtypjen qe na mendon bythece ne knej ti ! ;P

 

Asihere n'bote mer Koth nuk e menoj, c'o ai llaf i ronde qe thu!

Tani, fakti qe ajo vajza duall ne TV, mua me tremb! Me tremb per arsyet qe cpjegova me lart!

Ti thua qe kane qejf te dalin ne TV! Mire xhanem, mire! Megjithate, mua me shqeteson efekti qe ky emision pati nder njerez!

Mbase une i jap me shume merite se c'duhet "Opionit", por duke e pare si emision te rendesishem te nje TV-je kombetare, ku dy jave me pare ishte ftuar te fliste ai miku im, smiley, nuk mund te mos inatosem me, qe te perdor nje llaf te Mucit, non-shalancen e PS, ne lufte ndaj se Keqes!

P.S.

A thu' po e hum ate bastin une aa?

 

Munese eksperience Mroklle, munese eksperience !

Te rinj jane. Do mesojne. Tu bejme na nji verejtje , edhe Ajoles dhe GErtit , po mos ja u kepusem koken. Keta nuk dun mesus te keq

Qeveriu sulmoi perseri Prokurorine duke thene qe AY smiley do qe ta shndroje Prokurorine ne parti politike. smiley

Kushe nxorri dosjen ne media ishte pyetja qe beri qeveriu . E them tha qe nuk e ka nxjerre opozita. Shume i kthjellet sot shume .  smiley

26 nene e mberthejne Mediun per Gerdec, 26 . Qeveriu nuk merret vesh pse e sulmonte prokurorine sot kaq ashper ? smiley

28 Qershor dhe ti do e kesh humb bastin 100 %.

97,

se tani e pashe qe ishe kunder katerciperisht. Nje bisede ne nje emision nuk eshte model perfaqsues. Ndaj nje emision tjeter me te rinj te tjere , me te njejtat angazhime nen nje format ndryshe nga ai i Fevziut do vertetoje qe nuk kemi te drejte qe i gjykojme kaq ashper.

Leri emrat menjane, harroji ata.

Nje format tjeter dhe do kuptojme qe jane te gjithe keshtu apo  ndryshe. Une besoj se jane ndryshe.

Na te ti jap diskutuesit per ate emision qe tani :

Blendi, Llukani, Tropizma, t_red,  dhe dy perfaqsues te tjere njera nga shkolle franceze edukimi dhe nje i gjashte nga shkolle italiane edukimi.

Po te ishte Juli ketu do shtoja dhe emrin e Julit nga shkolle edukimi greke.

Me kete format mendoj se permbledh disa edukime, amerikane, angleze, franceze dhe italiane.

Jane ketu mes nesh dhe nuk ka rendei se si votojne, por se si mendojne per nje ceshtje te caktuar.

Pra, shkurt jo kaq shume i ashper me emrat se nuk eshte se ka  shume rendesi kjo.

Duhen mbeshtet them une  pa asnje hezitim. Nje shpulle do ju beje mire, por kaq ama. Po nuk u rrezove nuk rritesh.

Pale sikur t'futshe Thought Policin si Admin aty smiley

Mire, bejeni ate biseden. Televizone ka ne Tirane sa te haje dreqi, dhe te gjithe jane miq te miqve te miqve. Keshtu qe do gjendet nje Fevzi tjeter dhe ca elektriciste apo marangoze te ndertojne nje skene. Dhe te shohim.

Koth, kam pershtypjen se kemi hyre keq ne debat. E kam fjalen se biseda e asaj nate ka tronditur aq shume vete, dhe e ka ulur steken aq poshte saqe tani, po qe se nje debatues do te perdore fjalen "ju lutem, zoteri", ne do te themi : wow ! ky qenka ai qe kerkojme. Me kupton ?

Puna eshte se nje debat politik, nga njerez qe neser mendojne te drejtojne ketu apo atje, nuk duhet te vleresohet thjesht nga zoterimi i rregullave te miresjelljes. Kjo eshte A-ja e cdo njeriu dhe nuk duhet te merret si kapital. Nuk mund te vendoset ne CV-ne e nje politikani qe : "aaaaaa, ai eshte i mire se eshte me edukate."

Problemi eshte tek njohja e problemeve, studimi i shkaqeve dhe shtrimi i zgjidhjeve. E me sa kam pare une ketu more ti lum Kothi, ne keto debate nuk ka vend per Blender dhe Llukaner. Do kryqe kjo pune.

E thashe diku qe une jam reaksionar (jo ne kuptimin politik, por ne ate te ideve). Une besoj kete :

Nje njeri, nuk eshte e thene qe te jetosh perdite me te per te ditur c'kah ka marre. Njerezit jane me pak te nderlikuar nga c'e mendojme. Veprimet e tyre jane tejet te parashikueshme. Asnje mister nuk ka ne veprimet e metejshme te nje njeriu nese ne dime ca veprime te meparshme te tij. Mjafton te kapesh thelbin e nje njeriu (dhe ky thelb nuk fshihet edhe sikur te duam ne), dhe harta e levizjeve te tij behet e qarte si drita e diellit.

Nuk di a me more vesh por une NUK BESOJ FARE ne shnderrimin e thelbit te nje njeriu. Mund te ndrysoje pamja e jashtme e tij, mund te ndryshojne ca shprehje, mund te ndryshojne dhe ca buzeqeshje, por AJO CKA PERCILLET PERMES QENIES SE TIJ TE PASHQITSHME ESHTE E PERCAKTUAR NJEHERE E MIRE, nga faktore gjithfarelloj qe duhet nje nate dimri per t'i bere tertip. E meqe ka ardhur pranvera, ma kalofsh si eshte me mire.

Ms. Koth,

Nuk eshte njeri kunder konceptit rini, por jemi katerciperisht kunder paraqitjes se ketyre majmuneve te debatit si perfaqesuesit optimale te rinise shqiptare ne shqiperi. Mua ne fakt ky episod thjesht verifikoi ato mendimet qe kam per keta protagonistet qe me zhurme te madhe u kthyen ne shqiperi...jane deshtaket qe jane kthyer me qellim per te hyre ne politike ne shqiperi.

 

rruarti ,

po pikerisht qe nuk je kunder duhet te ribehet nje rimatje te kemi nje gjykim shtese. Nuk na prish pune.

He se mos harroj, nuk eshte mekat perfshirja ne politike.

Kjo puna e deshtakeve varet si ta marresh, dmth kujt plani i referohesh. Nje ender e madhe nuk eshte realizem dakort jam , por dhe krim nuk eshte.

Koth, se e kena bo muhabet here tjeter kete!

Nuk po flas per kete me lart, por ne pergjithesi. 

Po k'shu, nga eksperienca personale ne ShBA... nuk ka njerez me te hidhet nder shqiptare, se sa ata qe nuk i kane letrat, dhe qe nuk udhetojne dot as per ne Shqiperi, dhe as ne pjese t'tjera te botes!

I hyn hidhesia si muri qe eshte lagur, dhe nuk i del lageshtia per vite me rradhe!

Une personalisht, i meshiroj, por edhe i shmangem ne muhabet "te thelle"! smiley

P.S.

Si vajti krosi 'Moi & I.T.A.N." sot m'Tirone?

Kush doli NATO-rja ma e mire?

Edhe ti je "i hidhet" kur thua se ata jane "te hidhet"

Kam pershtypjen se te gjithe jemi pak apo shume te hidhur.

Pas mbajtjes se beses (hahaha)... mikpritjes (hihihi)... hidhesia eshte karakteristika jone me e fundit.

Mund te marrim parasysh gjithfare alibish; emocione, mos-pergatitje, sms, platforma, moderatori, "tema e lire" etj etj etj.  Por mua personalisht me dhembi me shume 60 perqindshi i 30 perqindshit ...

97,

te kuptoj mer ku do te dalesh. Po e keqja eshte se ti ben perjashtim absolut. Nuk jam shume dakort. Mjafton te shikojme perqark pa shume paragjykim. Ka cuna e goca te shkollum mire nga te dyja krahet , ne dac dhe pa krah fare.

Kane bere para shume kohesh keta nje debat dhe ka kene model po te them. Model.

Koth,

Ta them une se si jane deshtake - s'kane pasur as intelekt e as "by**e" per te ndenjur e per te bere dicka te denje aty ku studiuan dhe ku eksperienca profesionale do ishte nga me te cmuarat. Ketyre qe i tremben ballafaqimit me profesioniste apo akademike te tjere u duhet ndenjur larg sepse jane keta qe jane hem te pa pergatitur (dhi e zgjebosur) hem egoiste te cmendur (bishti perpjete)...dhe nqs jane keta te vetmit qe kthehen, atehere me mire mos u kthefte njeri ne shqiperi.

Ja pra, gjeje vete se a jane deshtake apo jo ata qe kishe ne debat.

 

Ky debat që u hap mbi prurjet e reja në politikë nuk u përket vetëm atyre të gjashtëve, dhe po ta vini re edhe qesëndia që vijoi nuk iu drejtohej vetëm atyre si individë por gjithë brezit që ata (jo domosdoshmërisht) përfaqësojnë. Viktima të sulmit mediatik mbi rininë nuk ishin vetëm ata që fatkeqsisht ranë në kurthin e zellit për të asgjesuar rivalët, por të gjithë të rinjtë. Mesazhi që dërgohej nëpërmjet shtypit në ditët pas debatit televiziv ishte pak a shumë ky, "Ju të rinjtë në politikë bëni mirë të dilni prej saj, dhe ju jashtë politikës as mos e çoni ndërmend të hyni. Ky është sporti i "të rriturve", i "të mëdhenjve"."

Koncepti shtresor nuk aplikohet ne rastin e "te rinjve". Pra nuk ekziston (shyqyr zotit) nje komunitet homogjen rinor, ne asnje lloj kendveshtrimi. Pritshmeria per te rinjte e mire, pozitive, te zgjuar, te bukur e te zote eshte thjesht stereotipizuese.

Perse eshte krijuar ky stereotip i te riut? Kam pershtypjen se njerezit te detyruar prej nje sistemi e nje strukture korruptuese heqin dore nga dimensione e nga aspekte te personalitetit te tyre (alienohen). Dhe kompleksohen ne te njejtin proces, prej pamundesise se tyre per te rezistuar te vetem, dhe prej pafuqise individuale. Ata fillojne te krijojne pritshmeri tek pasardhesit, nisur nga gjykimi (i gabuar) se keta do te mesojne prej fajeve te me te medhenjve.

Zhgenjimi ndodh pashmangshmerisht

a)sepse te rinjte hyjne ne te njejtin proces, dhe shume shpejt shnderrohen ne te rritur

b)sepse te rinjte gabimet e fajet e te rriturve jo rralle i shohin si shembuj per t'u ndjekur e jo per t'u shmangur

c)sepse te rinjte integrohen ne sistem ku gjithsesi te rriturit jane shumice dhe ne pozicione drejtuese, pra nuk kane vendimmarrje ne dore

d)sepse te rinjte brenda vetvetes kane identitete te tjera (madje te qenit i ri nuk di nese mund te konsiderohet identitet)

Te gjithe ata qe mendojne se "te rinjte" qenkan qesharake, etj etj pra duhet te kene parasysh se eshte sistemi i tille - qe te ben te telekomanduar, siperfaqesor, arrogant, te korruptuar etj etj.

Te gjithe te tjeret qe mendojne se "te rinjte" duhet te kene nje shans, dhe duhet te kemi besim tek ta pasi gjithsesi do te jene me mire se "te vjetrit" duhet te kuptojne qe ky debat tashme eshte i vjeter, dhe nuk kane ardhur kerkund keta "te rinjte" qe te sjellin zhvillime pozitive. Nuk mjaftojne "te rinjte", duhet SISTEM I RI.

Si e luftokerkan "te rinjte" korrupsionin, abuzimin, pushtetet paralele, konjukturat? Mos valle me integritet individual dhe me dinjitet? Shkoni ne Puke dhe porositni ne restorant rizoto me fruta deti

C'rizoto me fruta deti ne Puke mer sol? smiley (Meqe ra fjala, me shokoi mosperdorimi i fjales "pilaf" ne menu dhe ne te porositur ne atdhe.)  Pa mendo te kesh lene Tiranen ne kater te mengjesit, pa pire kafe, e ta mbash frymen te Vau i Dejes, e me ne fund, kur shikon nje kafene hapur, kujton se do te te veje shpirti ne vend.  Porosit nje "makiat"e duket sikur po pi "kaçamak".  

S'u ndala per pilaf tek posti yt ne fakt, por per "Sistemin e ri."  Mbase s'e ke fjalen per "revolucion."  Apo "change" me "yes we can."  Eshte si t'u besosh mirazheve ne shkretetire. 

Une personalisht, nga ai veshtrim pragmatik i kritikova, nuk po u kerkoj mrekulli, as shembje, por hapa dinjitoze.   Te kisha lexuar Migjenin para programit:

e na të duem fort si të duem një diell.
Thueja kangës, Rini! Thueja kangës gëzimplote!
Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote ...

... do ia kisha kisha nis jo kenges, por kujes.  Po kam kohe pa lexuar Migjenin kamunist lol.  Dhe ngaqe s'po u kerkoj dhe aq shume, ndoshta per kete arsye zhgenjimi eshte me i madh. 

 

Rizoto me fruta deti qendron pikerisht per ata qe e shohin permiresimin tek westernizimi i siperfaqjes, "edukata", "manners", "savoir faire", "savoir vivre". Se qe thua ti Monda, keta e sollen nje lloj permiresimi kur shkuan ne puke dhe porositen rizoto me fruta deti (ngjarje e vertete kjo).

Se dyti, une mendoj se permiresimi vjen gjithsesi, me kalimin e kohes. Politika eshte ajo qe duhet te sherbeje si katalizator, pra qe permiresimi te ndodhe me shpejt.

Se treti, as une nuk flas per revolucion. Por per evolucion te sistemit. Nese pretendojme te konservojme sistemin, dhe te zhvillojme shoqerine, thjesht kemi thene nje paradoks. Sistemi duhet permiresuar, duhet "apgrejdur" si me thene. Dhe cdo sistem i "apgrejdur" eshte sistem i ri. Per sa kohe ne te njejtat struktura fusim elemente te ndryshem (per sa mund te supozojme qe jane vertet te ndryshem keta elemente) rezultati do te jete i njejte.

Nje problem i madh me sistemin shqiptar eshte mobiliteti i elitave psh. Elitat kane nje mobilitet teper te vogel, po u bere kumandar ngece, s te heq me njeri. Kjo e ben te pamundur rrugen e "te rinjve", me perjashtim te rruges se gjere e te begate te servilizmit, konfromimit dhe vjetersimit.

Pse eshte problem mobiliteti zero i elitave? Sepse po te kish mobilitet te larte, pra pasiguri ne mbajtjen e pushtetit, edhe pergjegjesia individuale e "elitarit" do te qe me e madhe, pasi do te trembej nga humbja eventuale e statusit.

Hehehehe, c'me kujtoi kjo e "rizotos" (per inat te edit lol.)  Andej nga fillimet e "westernizimit" kish vajt njona te bar i hotel-turizmit ne B. Curri dhe kur e pyeten se cfare donte te pinte tha: nje Martini, ju lutem.  Pergjigjet filani (daja im) Martini s'kena qetu, shko lypi n'Lekbibaj smiley.  

Shiko sol, ato ne thonjeza qe permende me lart jane efekte anesore, qe do ndodhnin, ashtu sic kane ndodhur dhe gjetke.  Nuk mund te pretendojme se jemi ishull.  Per ato nuk shqetesohem, dmth shqetesohesha ne kuptimin anektodik te fjales, por jane te pritshme.  

Gjithashtu mgjth jashte teme, apo ndoshta brenda teme, revolucion dhe evolucion nuk eshte njesoj.  Gjithesesi, te kuptoj ku e ke fjalen dhe ne lidhje me ceshtjen ne fjale, te rinjte sipas memes natyre apo Bobby Kenedy duhet te jene pjese e "upgrade" , jo statik dhe aq me keq "downgrade" te sistemit.

Me duket se ti me sistem po nenkupton elitat (por une ketu perfshij dhe strukturen.)  Problemi yne eshte se kemi de facto elite politike, por ne kuptimin me anti-elitor te fjales.  Dhe patjeter qe s'do lejojne mobilitet.     

Pse eshte problem mobiliteti zero i elitave? Sepse po te kish mobilitet te larte, pra pasiguri ne mbajtjen e pushtetit, edhe pergjegjesia individuale e "elitarit" do te qe me e madhe, pasi do te trembej nga humbja eventuale e statusit.

Duke pasur parasysh keto rrethana, sic thashe nuk kerkoj revolucion, dhe bie dakort me kete paragraf.  Mandat kater-vjecar.  Pikerisht, formulimi i nje apeli te tille (kuptohet, jo fjale per fjale) u kerkohej atyre te rinjve ate dite. 

PS:  Edhe nje 60% me dinjitoz i 30% por ky eshte merak personal lol.

Mroklle ,

marrje, marrje.  Per veshesh e ti bejme veshllapushe kur eshte rasti. Ishte. Ketu une personalisht ndaloj. Shpresoj te mesojne ata, po ama nuk jane vetem ata ne qarkullim.

P.S. Ate bredhjen une di per neser . smiley

rruarti,

une dal nga emrat konkrete kur flas per deshtaket. As i njoh eksperiencat e tyre por nuk dua te bej pergjithesime.

Nuk e di a me ke ndjekur ne debat te ngjashem per te kthyerit :  Shqiperise i ben mire nje person me shume qe nuk peshtyn perdhe.

E sinqerisht du sa me pak njeres perqark qe hane buke duke ecur ne trotuar  po edhe me shume nejres nga ata qe dine te ndalojne kur jane perballe te kuqes ne semafor. Ka halle qe ne edukim merr Shqiperia. Dekurajimi nuk vle, ose me mire nuk eshte ne favorin tim e kam fjalen si flamurkuq qe jam dhe per shume kohe.

Mos kerkoni persosmeri ( une nuk e kerkoj akoma ) . Permiresim per momentin.

Koment mjaft i mirë kothere, vetëm se unë do thoja, kërko përsosmëri, por kënaqu me përmirësim...aim high hit low smiley

"Nuk e di a me ke ndjekur ne debat te ngjashem per te kthyerit :  Shqiperise i ben mire nje person me shume qe nuk peshtyn perdhe."

Koth,

mund ta vertetoj kollaj fare qe nje njeri qe nuk punon i ben dem vendit smiley

kjo sa per tu kapur pas llafit, jo se jam kundra kthimit ne atdhe dhe perfshirjes se te rinjve ne politike.

ashtu eshte, te rinj jane (jemi) gabime bejne. Po ka gabim dhe gabim. Psh, Ajola, ajo goca e PR dhe ajo e LSI mund te flene rehat, te kuptojne ishin dobet dhe te mundohet te mesojne me shume nga eksperienca dhe njerezit qe kane afer deri sa te jene me te afta dhe me te besueshme per te drejtuar.

Ne rastin e atyre te PD'se eshte pak me e veshtire sepse te dy jane pak a shume ne poste me rendesi (Gerti me shume se Juela). Nuk dua ta imagjinoj se cfare demi kane bere deri tani aty ku drejtojne apo cfare mundesish kane humbur. Pra pak me e veshtire per ata, por kane njerez nga kush mund te mesojne dhe te gjejne pak mbrojtje dhe keshilla dhe me pune me perpjekje... e dini vete vazhdimin.

Pastaj ne fund kemi dhe Arberin (dhe mendojme pak a shume qe dhe Erioni njesoj eshte) qe vendosen te dalin force me vete dhe jane vete zot dhe vete shkop. Keta mund te reflektojne vete por kane me pak mundesi per tu mbrojtur, keshilluar dhe mesuar.

Por shpresa e vetme eshte qe sistemi ta rregulloje vendin. Prandaj dhe te rinjte duhet te jene pjese e sistemit dhe ne ate menyre te ndihmoje sistemin te beje punen e tij.

Une kam pershtypjen se, nese forma e debatit nuk te ishte ajo qe u paraqit, askush ketu nuk do te merrej (gjithesesi) me permbajtjen.

 

mekate te politikaneve te rinj qe zbulojne mekate te "opinionisteve" te rinj.

 

 

me nje cfaredo manual marketingu ne dore do te kuptonim te gjithe se ai debat, ashtu si u be

I- pati impakt

I- ngjalli interes

I- hapi rrugen analisteve qe te sjellin informacion

I- ................... gati per konsum publik

 

Ne kete kendveshtrim, keta debatuesit e bere rolin e tyre ndersa te tjeret JO.

 

Problemi me i madh eshte qe keta qe kane flluckuar ne siperfaqe po mundohen te marrin persiper perfaqesimin e te ardhmes per te gjithe ne....ta them une, ata jane nje e ardhme e felliqur dhe aq me mire qe u cpuan flluckat mu ne TV, live.

S'ka nevoje njeri per protagonizem te tille...ky eshte i njejti qelbsillek qe ka dekada te tera qe na ka proftasur...qe nga puntoret e dalluar ne byro e deri tek piktori e "ardhmja" e shqiperise.

Koth

shume sakte ti parashtron disa gjera duke i krahasuar per nje kategori te madhe njerezish, ok e respektoj kete gje por nuk duhet qe keta bije e bija nenash qe kane kaptuar kufinjte e tokes meme qe kane bere dicka ne jeten e tyre sipas djerses dhe zotesis se gjithekujte qe kur te shkeli token eme te ndeshi nje ikon mese te pranueshme dhe jo abuzive dhe ofenduese? Ok e the shume mire qe jemi ne fazen (fillestare) te edukimit dhe kjo nuk ka nevoj per koment. Besoj se akoma nuk eshte dhene shembulli i duhur dhe kam frike se jemi shume large akoma, me e keqia sipas mendimit tim eshte se me te vertet ne shqiperi ka shume njerez qe jane te shkelquer dhe vlejne shume me shume se nje Europian i kulturuar apo dikush tjeter kudo ne bote, thjeshte mundesit per keta njerez jane te kufizuara dhe duart e ATYRE te gjata dhe te pista godasin duke i mshehur nen katranin e piset  dhe te rrjetes mbrojtese qe kane krijuar, eshte sic the me siper qe nuk duhet te peshtyjne ne qiell se do tu bjer ne surrat..... smiley 

Merruni edhe ca me permbajtje, ju lutet katunari i thjeshte!

 

DEMBELE!

 

Bogdani nuk ka bllokura certifikatat per taksat.

 

Ka bere mire apo ka bere keq?

 

arbri thote qe ka bere keq ndersa gerti thote se keshtu duhet

 

Ka bere mire apo ka bere keq qe nuk ka bllokuar certifikatat???????????

 

Mua me duket ceshtje SHUUUUUUUUME  e rendesishme.

Problemi o njerez eshte pak a shume ajo qe e ceku diku tjeter 97, duhet nje pluralitet prurjesh te rinjesh jo vetem nga metropoli (i thencin) i lodhur qe pembytet cdo here qe bie shi, TiRaMa, por nga sa me shume qytete te Shqiperise.

Nje nga te keqijat qe i beri komunizmi shoqerise shqiptare, ishte zhdukja apo berja te paqene e elites shqiptare, e aristokracise, dhe sot ne periudhen post-komuniste ka nje lloj elite te stisur, pa merite (per trashegimi te emrit s`behet fjale), qe po perpiqet te dominoje cdo aspekt te jetes publike ne Shqiperi.  Ketu fillon gjithe problemi.  Ne fakt dikush mund te kritikoje edhe eliten e vertete, qe vjen nga nje tradite dhe pervoje e stabilizuar dhe me kontribute, por kjo e jona e tanishme eshte dicka kallp, abuziviste dhe e ndertuar mbi servilizmin dhe harbute.

Ne politike, ne media, ne punerat me rroga te majme te OJF-ve parazite dhe abuzuese me fondet, nuk mundet te hyje cilido, edhe pse mund te jete nje i ri me arsimim per t'u pasur zili, me pergatitje e keshtu me rradhe.  Por hyjne vetem ata dhe ato qe kane lidhje familjare, fisnore, shoqerore etj.  Duke qene se keta kane mungese te theksuar pergatitjeje per ate qe jane vene te bejne, normalisht shperfaqin ate mos integritetin e tyre, agresivitetin dhe harbutllekun duke i nxjerre si kalamanje te paedukate dhe zhurmues, por gjithmone me mendimin qe te kenaqin ate padronin ne krye.

E keni vene re se sa te marrosur jane te rinjte pas programeve te formatit BigBrother etj.?  Pervec asaj ndjenjes se vazhdueshme per te dale nga anonimati dhe per t'u bere i famshem dhe arsyeve te tjera, nje arsye tjeter e forte eshte se te gjitha dyert e tjera per keta te rinje jane te mbyllura dhe kerkojne te cajne permes kesaj mundesie.

Ky debat, i paraqiti publikut ashtu sic jane, pa gjethe fiku, pioneret e Rames ne celulat rinore majtiste si Mjaft dhe G99.  Nuk eshte e keqja tek debati, debati duhet te jete edhe i forte bile, por tek mungesa e edukates dhe etikes me elementare ne nje debat televiziv.  Mungesa e vizioneve dhe ideve.  Me keta nuk ishte problemi qe niveli i tyre, ne ligjerimin publik apo artikulimin e vetes, ishte i ulet, keta s`kishin fare.  Aty kishte vetem agresivitet te madh per ate qe kishe perballe dhe te kishte folur keq per liderin.

Per ta mbyllur, se pari duhet te jemi me kembe ne toke per keto pritshmerite hyjnore nga te "rinjte", une per vete cdo gje e shikoj hap pas hapi dhe nje zhvillim ne teresi te shoqerise dhe ku idete e reja mund te jene si tek te rinjte ne moshe si tek ata qe jane me te medhenj.  Dhe se dyti, keta nuk mbrohen, keta duhet te kritikohen qe te pakten te tjeret te kene marre mesimet e duhura.  Ketu e kam fjalen per te rinjte qe ballafaqohen ne debate politike, jo per ata qe mblidhen per te pire kafe ne studijo televizive ku kendon Sinan Hoxha apo ndonje koleg i tij.

 

Uh... duhen prurje nga rrethet! smiley

Po "metropoli" eshte si "fshati ne feste" mor i dashur!

OJQ-parazite eshte klishe e vjeter.

Jo mer mik, me shume e kam fjalen qe duhet prishur kjo mendesi tribale qe eshte e pranishme ne "elitat" ne Tirane. 

Ka edhe nga rrethet, por jane aty se kane gjetur dike diku, qe ju ka siguruar nje cope hapsire ne ate  ferme konesh.

Me fal po a nuk po ankoheshe me siper qe nje nga te keqijat e komunizmit ishte qe na la pa elite?!

Ajo qe ti e quan "mendesi tribale" eshte ne fakt mendesi klasore ne fillezat e saja.

Ne situata si keto, mundesite nuk jepen, por merren.

Elita kujt i referohem une, eshte elite e stabilizuar dhe me tradite dhe qe normalisht nuk i jepen gjerat per shkak fisi, por ka mundesi me shume se te tjeret per arsimim, ndermarrje te ndryshme dhe normalisht edhe vendosjen ne pozicionet elite te shoqerise, pasi i ka kaluar te gjitha keto hallka etj.  Fillesat ashtu kane qene, por une po flas per gjendjen aktuale dhe klasatt shoqerore jashte konceptit qe kane komunistet per to.

"Paria" aty nuk ka asgje nga keto dhe as nuk eshte elite nga ky sens, pervec lidhjeve ne te shumten abuzive dhe hyjne ne fermen e koneve.

"Teoricienet" ,se fajin e ka komunizmi,nuk pertojne ta permendin edhe ne kete debatin e te rinjeve ,bile as edhe gjethen e fikut,( u ka njel ne mendje ,gozhde e kane komunizmin).

 Si duket i bin birbilit per qef!

 

 

Njerez, te rinjte nuk vijne nga Marsi. Jane femije te te vjeterve.

Do te skandalizohesha po te ishte ndryshe.

po se ju ngelet me i gjykuar ato te gjashte,shikoni or te mjere punet e tuaja se ata jane te gjithe milionere mos beni gjithe diten gam..gam.. po shkoni e flini se do coheni neser ne 5 te mjesit me shku ne pune.

qajne hallin e kaloresve se i varen komet.

Zgjidhja ime eshte e thjeshte :

RIKTHIMI NE FRYMEN E VITEVE '30 QE MBAHEN MEND SI NDER VITET ME TE BUKURA KU KA VLUAR JETA INTELEKTUALE.

Shkodra, Korca, Tirana, me rrethet e tyre intelektuale, ku kishte vertete nje larmi mendimesh, me emra shkrimtaresh dhe publicistesh te talentuar. Lexoni artikujt e publicistikes se atyre koheve, sidomos ne rrethet shkodrane, dhe beni krahasimin me publicistiken e sotme.

Prandaj them se nje decentralizim i jetes politike dhe intelektuale do te ishte i mirepritur. Nese prefekturave do t'iu lihej liri me e madhe veprimi, ne te gjitha shkallet e vendimmarrjes, gjendja do te ishte ndryshe.

Edhe dicka tjeter per te cilen me plas shpirti : nderkohe qe gjithandej ne Perendim vlon gazeta e cdo shkolle, ne vendin tone gazetat gjenden vetem ne Tirane. Do te ishte nje fat i madh nese do te kishte nje ringjallje te veprimtarise letrare neper rrethe. Le te marrim traditen e dikurshme te gazetave lokale (duke krasitur sigurisht ideologjite e mbrapshta qe shkruheshin atehere) dhe le ta cojme me tej.

Ja keshtu behet "revolucioni evolutiv" (shkojne shkojne bashke, mos u habisni), revolucion qe disa e kerkojne me dekrete apo pushke ne dore.

Eshte nje dicka mbrapsht deshira e te rinjeve,qe duan te kercejne me nje here ne politike pa u pregatitur si duhet, pa dhene prova te mundimeshme kontributesh ne praktike ne jeten e perditshme,.per te zgjidhur probleme "te vogla",psh, si te ndihmojne nje lagje,e cila ka problem,papunsine,strehimin,edukimin,shkollimin etj ...Keta te rinjte duan te gjithe ta fillojne karieren politike,direkt e ne maje te politikes,ne kupole!!!

Ky eshte problemi sipas opinionit tim.Duhen disa shkalle,disa komponente te tjere qe nje i ri te kete vertete nje profil politikani.

Vetem ne shqiperi politika eshte nje subjekt synimi i rinise,pikerisht sepse aty jane dhe perfitimet shume te shpejta,materiale,pasi ne shqiperi sot po te shikosh te gjithe politikanet, jane me te pasurit,me te kamurit,dhe ky eshte nje shembull,qe me pak show ,politke mashtrimi"te tjera thuhen te tjera behen",mund te maresh pushtetin dhe te besh si te duash,te pasurohesh si te duash,sa te duash.

Skandalet e ketyre viteve te fundit te qeveritareve ,dhe politikaneve shqiptare,tregojne me se miri,shembullin se si jane pasuruar keta politikane,.

Nje i ri,si keta te gjashtet,i thote mendjes se vet:

"Cer ka me shume Sali Berisha ,Edi Rama ,Ilir Meta Skender Gjinushi etj etj ,se sa une,xhanem?

 

 

 

Kur s'ke ç'bën, pasi e di (për eksperienc&eumlsmiley që as nesër nuk vijnë artikuj të rinj, po i hidhja një sy artikullit të Blendit.

Ju riktheva sepse e lexova pak më me vëmëndje titullin (fillimisht e kisha perceptuar si "antagonizmi i të rinjve në politikë&quotsmiley dhe më tëhoqi vëmëndjen kjo frazë kaq kuptimplote:"Dërgimi i të rinjve përballë njëri tjetrit për tu kafshuar si qentë nuk i shërben asapk zgjidhjes së shqetësimeve dhe problemeve të rinisë të cilët u pëlqen apo jo pleqve(!!!) janë shumica e popullsisë shqiptare (dhe faleminderit Zotit për kët&eumlsmiley."

Shiko Edi, se kohët e fundit po më intereson shumë zoologjia e kuajve. Në kuajt e rracës (për ata të garave flas dhe jo analistët e Muç Nanos lol), kur një mëz i ri, fiton gara të njëpasnjëshme, në rast se duan ta bëjnë të humbasë, e çojnë në kullotë me kuajt e vjetër. Pasi qëndron me ta, ua njeh statusin të vjetërve, gjen "vendin e vet" dhe për çudi, nuk ia mban më të fitojë gara...

Kjo ka ndodhur edhe me ata të panelit.

MEGJITHATË, më duhet ta them, sepse për çudi më lart e kisha harruar: Rikujtoj edhe njëherë se çfarë shanci të artë humbën çunat e ish Mjaftit dhe tani G99, për të dalë të vetëm në këto zgjedhje. Sepse përsëri më duhet ta them, më i pastërti aty se gjithë të tjerët ishte Arbër Mazniku.

 

Rikujtoj edhe njëherë se çfarë shanci të artë humbën çunat e ish Mjaftit dhe tani G99, për të dalë të vetëm në këto zgjedhje. Sepse përsëri më duhet ta them, më i pastërti aty se gjithë të tjerët ishte Arbër Mazniku.

Kujtova se isha vetëm unë që ndjeja këtë keqardhje.

keqardhja fillon tek "dalja" pa lare mire hesapet me "mjaft"

TP i bie ne koke:

'Me keta nuk ishte problemi qe niveli i tyre, ne ligjerimin publik apo artikulimin e vetes, ishte i ulet, keta s`kishin fare."

 

ishte qesharake gjithcka ne ate debat...asnje nga te pranishmit nuk shpalosi asgje interesante...sa te rinj te pregatitur, te diplomuar me rezultate te shkelqyera, te edukuar, me vizone perendimore dhe deshire te madhe per ti ndryshuar gjerat ne kete vend, jane zhgenjyer ate nate kur kane kuptuar se te jesh i ri protagonist ne politiken shqiptare ose duhet te jesh nje mitingashe arrogante,epaedukate dhe shume injorante si mecani dhe xhixho, ose disa kasnece servile si mazniku dhe ajo vajza republikane,ose nje robot fodull qe "programohet" nga kryetari i partise sipas qejfit te ketij te fundit perti sherbyer atij,pikerisht si bogdani, ose nje delirante histerike (qe per tu bere e famshme nuk linte rinfest pa dale dhe emision te zhakut pa kenduar) e cila ne saje te te dashurit arrin dhe sfumon ccdo femer ne parti.

 

dakort jam dhe une qe nuk ju duhet prere koka nga ajo paraqitje e asaj nate , por po ta mendosh se ato DEBILE (ne kuptimin mjekesor te fjales, jo si fyerje smiley&nbspsmiley behen petagoge,kandidate per deputete, nga nje fjale e tyre hiqen njerez nga puna, dhe sa te rinj te mirshkolluar e me cilesi shume te larta rrine edhe enden rrugeve me cv ne duar pasi nuk mund te gjejne pune , sepse nuk kane "cilesite " e ketyre eshte per te ardhur KEQ!

 

dhe te jeni te bindur qe nuk jane liderat e "vjeter" ato qe i detyrojne te kene kete sjellje...jane vete ato qe e pelqejne kete sjellje arrogante qe nje dite te jene shembelltyra me e mire e liderit te tyre...

Pikerisht duke  u nisur nga keto qe thote edhe Mjellma,po mendoja..Keta djem e vajza paraqiten me Laurea nga universitete gjithe respekt.....Kur i sheh e i degjon jane prej tyre qe as dine te flasin e as te heshtin.Jo vetem pa ide,por reflektojne nje mungese te llahtarshme kulture,njohurishe e nuk kane idene e komunikimit.....I ka pare njeri diplomat e tyre apo ...?!?!

Koth, te kam lexuar me vemendje. Dhe ke shume te drejte. Me pelqen kur nuk je cinik. Flet sakte fare. Nejse. Problemi eshte qe kjo u fry me verte shume, por ne gjithe kete fryrje, pak e kam degjuar te thuhet se ata te rinj u vune ne loje. Loja eshte e tille si e pershkroi Bogdani, politika eshte e ashper. Problemi eshte qe nese ky emision nuk eshte mates i deshtimit te te rinjve, atehere te rinjte duhet te tregojne qe politika mund edhe te mos jete e ashper. A ka shprese? Apo do shohim rrembimin e platformes se shpreses per te vendosur vullnete dhe interesa personale te kandidateve te ardhshem, ashtu si u rrembye platforma e ndryshimit nga vullneti dhe interesat personale te Berishes?

Artikullin e Blendit e lexova direkt nga gazeta dhe hemmm, me mire te kish shkruar dicka per mardheniet ndermjet njerzeve.

 Sot pashe videon e klanit me Blendin, Erionin, Dash Shehun dhe Fatos Lubonjen.

Jam plotesisht dakort me Shehun. Ne te gjitha pikat. Keta djemte e rinj jane te perkedhelur dhe sillen si te keqtrajtuar.

Si emigrant i 1991 e ben vertet habi kur degjoj Blendin dhe Erjonin te thone se si ata lane rehatin ne SHBA per te ardhur per ti sherbyer vendit tone Shqiperise...

Cfare rehati lane, çfare arritje lane ne SHBA? U bene drejtues korporatash me rroga miliona dollaresh dhe i lane te gjitha per tu kthyer dhe per te jetuar me "djetat" apo si...

Pse nuk na thone se çfare kane arritur jashte shtetit? Apo lane rrogen prej nepunesi pa luftuar dhe pa ndonje perpjekje e sukses dhe erdhen ne llumin e politikes shqiptare se dikush i shtyu apo u fishkelleu? Fatos Nano i thote Edi RAmes: te kam marre me thonj te paprera nga PArisi. Edi RAma ne Paris bente rrugaçin si ca te tjere qe njohim. Ne konkurrencen europjane te PArisit etj. kam pare shume qe sillen verdalle dhe nuku ja qullosin kurkundi dhe shume, shume pak syresh qe ti ngjiten me shqelma majave te piramides se businessit e te dermarrjeve.

Dhe tani kerkojne qe ti hapen dyert pa asnje mundim. Na tregoni pak se çfare keni arritur ne perendim dhe pastaj flasim. 

Edhe une tani sapo e pashe te plote emisionin e Opinion me Veliaj, Lubonjen, Shehin dhe Salajn.

Per mendimin tim, negative eshte, qe problemi shtrohet, nese Shqiperia ka te rinj, duke pare moshen.

Thelbi i ceshtjes se "te rinjve" nuk ka te beje ne asnje menyre me moshen, por me menyren e te menduarit te nje "politike te re" larg asaj "politike te vjeter, e cila per mendimin tim, ka ecur ne vije lineare qe nga rregjimi komunist e deri me sot.

Shkeputja e politikes se re nga ajo e vjetra nuk behet ne asnje menyre nga ata te rinj (ne moshe, por aspak ne ide dhe ne mendim) qe e paraqiten veten e tyre ne menyre aspak dinjitoze ne emisionin e meparshem te Opinion, por nga ata politikane, te cilet do te kene idene, kurajon, durimin dhe palodhshmerine per te shkaterruar sistemin e vjeter politik dhe ndertimin e nje sistemi te ri bashkekohor politik.

Per mendimin tim ata te rinj fatkeqe qe patem rastin ti shohim ne ate emision te TV Klan jane te djegur perfundimisht dhe nuk eshte aspak e udhes tu japim edhe njehere doren, jo per faktin, se ishte emisioni i pare i tille per ta dhe per fatin e tyre te keq e gjitha kaloi ne menyre jo dinjjitoze, por me teper per faktin, se ata "te rinj" nuk misherojne aspak politiken e re, por jane te ngerthyer dhe per me teper produkte te politikes se vjeter.

Per Blendi Salajn, te cilin e vleresoj jashtezakonisht, jo vetem ne kohen e Peshkut, por qe ne kohen e Albforumit, doja ta dija nese, perderisa i gjithe debati per te rinjte u reduktua qe ne fillim tek pjesmarrja e te rinjve ne politike, ai ishte i ftuar si kontrahent i Lubonjes ne rolin e analistit mediatik apo si nje i ri me synimin per t´iu futur politikes?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).