1 vit nga shpërthimi i Gërdecit

Sot mbushet plot një vit nga 15 marsi i 2008 kur 26 vetë u vranë dhe qindra të tjerë u plagosën në shpërthimin e depove të demontimit në Gërdec.

26 Komente

Sot nje vit pas ketij krimi fundurinat e kombit merren me jeten private te Rames dhe as nuk kane burrerine te kerkojne falje. Jo vetem kaq por te mbijetuarit duhen tu perballen gjykatave "per te kthyher parate e kompesimit"!!

Ideatori i kontrabandes se armeve Shkelzen Berisha qe solli vdekjen e 26 personave dhe 300 te plagosurve bredh i lire neper hotelet e Tiranes ne shoqerine e funderrines tjeter Fatmir Mediu.

Njeriu qe GENJEU  dhe MASHTROI para kamerave se "nuk dinte gje" dhe "hera e pare qe kam degjuar per Gerdecin" sot kerkon voten TUAJ per te qeverisur edhe per 4 vjet te tjera.

 

 

 

se kuptoj pse e gjithe vemendja kthehet drejt qeverise, kur kujtohet gerdeci? mesa di un disa dhjetera te akuzuar presin te gjykohen, perfshi ktu dhe ministrin (gje e rralle ne demokracine tone), por jo, njerezit sngopen edhe nqs tere kabineti te lincohet ne shesh,madje te tere demokratet,  ata duan thjesht nje njeri te mbaje pergjigjesi! na cate gerdecin na cate!  te shohim a do kujtohet rama pas zgjedhjeve per gerdecin?

Left, të paktën në ktë ditë përkujtimore të kishe mirësinë e të mos flisje gomarllëqe!

Dhe nuk e kam fjalën që po mbron nderin e qeverisë (sepse nderin e mbron brënda 24 orësh ajo... shiko rastin Pango), por e kam me batutën tënde IDJOTE: na çatë Gërdecin.

sa u trishtova.... per pak kujtova se kjo foto eshte shkrepur sot! mendova se mos ka patur perplasje alla LA  Riots.

Gerdeci mbas explozionit,qe duhet te ishte parandaluar,

nga qeveria Berisha!

26 viktima ?

2600 vjet burg duhen dhene per kete.

Sa veta jane ne burg per momentin?

 

: (

Ty nuk te kthej xhavap se me ke sha ! smiley

As qe jane kater nuk po ta konfirmoj.

Koth, rrembehesh shume dhe ti smiley

As qe te falenderoj per mos-konfirmimin.

Ka edhe olitike&Itemid=60">keshtu.

Gjemb,nuk eshte e besueshme ne nje vend demokratik,(apo jemi ne diktature?)ku cdo gje meret vesh,nga burime te shumta te pa varura nga qeveria,te shndroje Prokurorine, ne polici sekrete te nje individi ose ambasadori te huaj!

Human waste couldn't cover by urin(shpifja,se Edi Rama kontrollon Prokurorine)!

Nuk ka se si Edi Rama,ne opozite ,te kontrolloje Prokurorine , (nje organ i pavarur ne sherbim te ligjeve dhe shtetit te se drejtes) ta shndroje ate, se bashku me nje ambasador,ne nje polici sekrete,kunder suskseve te qeverise dhe qeveriut Berishe!!!!!!!!!!!!

Dikush duhet te paguaj,cmimin e Gerdecit!

Nuk ka gjekundi ,koncept "me fal se te vrava"!

Prokuria, si policia sekrete e Edi Rames dhe ambasadorit ,Withers?

Ta mbush mendjen,Wither te sherbej ne polici sekrete ,po ky po qesh me Mehdiun,apo me Edin ?

 

 

meqe po behet muhabet gjykatash, si u be ai muhabete qe Mjaft do ndihmonte Gerdecaret me anen ligjore qe te kerkonin demshperblim nga shteti? U realizua ai projekt?

Gre,

Projekti vazhdon; prokuroria sapo mbylli hetimet dhe tani e ka ne dore gjykata per te caktuar fajtoret dhe per te vleresuar kerkesen per demshperblim.

Ll.

Per ato fatzinj do me kish ardh keq edhe sikur vdekja tju kish ardhur nga shkaqe natyrale o jo me ashtu sic ndodhi.Sinqerisht ju shpreh ngushellimet te gjithe familjareve !

Por njekohesisht dua qe tju them atyre qe e kundershtojne ligjin e dosjeve apo te cfaredo ndermarrjeje apo nisme per te denuar ata qe sollen vdekjen dhe persekutimin e mijera qytetareve shqiptare gjate diktatures pse nuk reagojne ne te njejten menyre.Pse nuk mbajne te njejtin qendrim!

Apo mendojne se Fehmi abdiu nuk meriton te shkoje pas hekurave bashke me shoket e tij qe sakatuan me qindra e mijera shqiptare?

He si thone Shoke e shoqe te peshkut?

Sali Berisha vazhdon ne pushtet ...
Vetem Shqiptaret i lejojne keto ...
Mos harroni 1997 ky person erdhi prape na pushtet tani kaloj nje vite mbas Gerdecit dhe ky person eshte prape ne pushtet. Faji nuk eshte vetem i Berishes por edhe i politikaneve te tjere qe as nuk ekzistojne. Ah moj Shiperi...

Me sa shoh shoket dhe shoqet e PPU,nuk ngopen me vendimin qe do te jape drejtesia.Nuk ngopen edhe sikur te 26 te akuzuarit te denohen me vdekje apo burgim te perjetshem.Nuk ngopen edhe sikur te gjithe demokratet te denohen me burgim te perjetshem.

Por jane te kenaqur sikur Berisha te jape doreheqjen dhe te merret me jeten e tij private.

Cfare turme hipokrite!

Ato lote qe pame dje jane thjesht lote korkodili te kesaj turme!

Z. Solidarnosc, pa folur per gjithe kolektivin/kooperativen shoqeve dhe shokekeve te ppu, po per vete, (qe thua ti, doja te behesha brigadiere por kisha ca probleme ne biografi) ndaj, edhe njehere s'flas per gjithe kolektivin kur them se:

Do kenaqesha shume sikur z. Berisha te hiqte dore me ne fund nga politika, dhe te merrej me jeten e tij private.  Do kenaqesha per te dmth, i ka dhene kaq shume vite, kohe, mund dhe djerse ketij vendi, sa e meriton nje pension me nder.  Mendo sa do gezohej kulla e tij psh, qe si pasoje e dedikimit pa pushim ndaj vendit, eshte e lene pas dore.  Jo vetem aq, por dhe kuajt do gezoheshin, ka thene dikur se i ka hobi.  Librarite, me duket eshte shprehur se do te shkruaj "memoirs".  Me vijne ne mendje dhe aktivitete te tjera, por kenaqesia e madhe e kenaqesive te KM-se me gufon ne zemer, e s'shprehem dot. 

PS: Edhe Lech Walesa (solidarnosc) vetem 5 vjete beri si president.  E te mendosh se ne meme-njerke, s'lene me barcaleta pa thene per polaket e shkrete.  U qafshim hallin ...

Monda nuk kam gje me ty.Por me vjen inat me kete turmen hipokrite qe nuk eshte se do denime per shkaketaret e Gerdecit.Ata jane gati ti harrojne keto denime dhe te mos merren fare me kete ceshtje nese Berisha nuk merret me politike.Ne momentin qe Berisha jep doreheqjen , denimet ndaj shkaketareve do te harrohen po keshtu do te harrohen edhe viktimat.Kjo per mendimin tim eshte hipokrizi.

Sa per Valesen ai vertet ndenji 5 vjet por u largua jo me kallashnikove apo me dhune, por me me zgjedhje te rregullta dhe me nje rezultat shume te ngushte.Rezultati i zgjedhjeve ishte 51-49% per Kvasnjevskin, pasi te djathtet u paraqiten te percare.Shto ketu qe Valesa nuk kishte aresimin e larte dhe jo me tituj shkencore,krahasimi i tij me Berishen eshte i kote.

Edhe Rama ka nja 10 vet aktiv ne politike pra edhe ai nuk eshte e reja.Ndersa arsimimi apo tituj shkencore te Rames nuk egzistojne pasi kjo eshte nje fjale e huaj per te adhuruarin e te majteve,qe po paraqitet si Mesia.Te pakten Obama, qe mundohet te imitoje keq Rama, ka studiuar ne Universitetet me te mira dhe jo per pikture qe eshte dege per te kaluar kohen.

Solidarnosc nuk mund ti pergjithesosh komentuesit per ate c'ka shprehin, jo se kam ndonje  kundershtim me ty apo me dike tjeter perkundrazi me pelqen qe shume here debatet marrin nje njyre te zjarrte jo tamam politike dhe partiake nje yzhym shpirteror qe fatekeqesishte del i nxehet dhe i ndikuar nga X apo Y person qe duam s'duam  na ehte bere sic thot populli BURRI NENES.... smiley

Ata qe jane fajtore dhe me tre vertet kane gishte ne kete tragjedi kombetare duhet ne pa mundesi varje te kalben perjet mbas hekurave te burgut, cilit do qofshin dhe c'faredo ngjyre politike pacin!

Me lejo  te tonoje ketu se per  Gerdecin te gjitha  ngjasat dhe faktet drejtojne dhe tregojne me gishte ate qe pjesa derrmuese ketu tek PPU-ja e shprehin me c'do menyre.  Xhaxhi   SALEN  smiley

asnje nuk denohet po nuk u mor si i pandehur dhe ambasadori amerikan qe ka gisht drejt-perdrejt ne shitjen e fishekeve ne afganistan,pastaj afati ligjor per dergimin e dosjes ne gjykate perfundon neser qe do te thote nuk do te kete proces gjygjesor.doni me per ina ramen?

pastaj afati ligjor per dergimin e dosjes ne gjykate perfundon neser qe do te thote nuk do te kete proces gjygjesor.doni me per ina ramen?

 

 

Aero po qe se eshte e vertet kjo qe thua atehjer c'mbetet pet te shtuar e per te thene ne te tjereve RROFTE SHETI SHQIPTARE ME NE KRYE XHAXHI SALIUN.......

 

ED sory....

 

ulerima.JPG

 

Etmond,edhe 4 vjet te tjera nuk ke ca te thuash tjeter.me vjen keq.

Mos doni ta nxirrni Ina Ramen te Saliut tani?Se deri dje po benit tifozllek per te?

@ Solidarnosc,  mbase ke kohe te tepert per te aluduar per turmat; amfibe, mamale, primate, marsupiale etj.  Une s'kam, pertoj shume me thene te drejten.  Plus doren ne zjarr s'e ve per asnje.  Pale ta ve per nje turme te tere vertebroresh. 

Dmth, nuk e di une sa i djeg apo sa i dhemb turmes per shkaktaret, per viktimat, apo per shtepite e Gerdecit.  Lexova nje artikull sot (nje vertebror e kishte sjelle per vertebroret) qe c'te te them, aq mire ishte shtirur ai, sa desh vajta vura doren ne zjarr, dhe qamet i madh ne kete pellgacen dot pa uje, s'ke as ku te shuhesh.  Nejse, s'u be ndonje zarar, se sic thashe, s'e ve doren ne zjarr ...  pastaj, ka plase hipokrizia sheshit, "pot is calling the kettle black" nga te gjitha anet.  E the vete, c'te ta perseris dhe une ...

E nejse.  Jo, jo, pa kalashnikov qe the ti ate muhabet dmth, dmth daljen ne pension.  E kane lene ate pune dhe per dasma, s'e bejne me.  Kane filluar me fishekzjarre.  Jane me te hajrit thone.  Une qe e kam shtepine afer me nje restorant qe ben shume dasma (7 dite ne jave ne vere, per Zotin, s'genjej) bezdisem shume, por dhe me behet qejfi qe gezojne dynjaja.  Dasem e pacin them, pastaj me ze gjumi top. 

Per Valesen, hic mos u bej merak, se s'e bej ate gafe ta krahasoj me km-ne tone qe i qofshim fale.  Je ne metro?!  Po burri i botes eshte i lym me mjalt nga polaket dhe nderkombetaret.   Edhe si e hengren bre ate koker ulliri, pa arsim te larte tjetri, e i japin cmim Nobel, cmim Unesco, Medaljen e Lirise te Presidentit, e nje qerre me tituj. 

Ndersa Edi, po lere fare se s'ia vle.  Sa here i thone "ti kujton se je piktor" e prape s'mbush.  Ku doktori e ku piktori ...

Ja kshu smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).