Veliaj ia del...me pak ndihmë

Çfarë mund të diskutojnë në një tryezë, si anëtarë të një koalicioni, Skënder Gjinushi dhe Erion Veliaj?! Njëri i politikës që prej fundviteve '80, tjetri i pranishëm në të, në mijëvjeçarin e ri. Pak ditë më parë, kreu i G-99, i sapoligjëruar si parti politike, pranoi haptas pjesëmarrjen në një koalicion me Partinë Socialiste. Nuk e përmendi, por në të njëjtin koalicion bën pjesë edhe ...Partia Socialdemokrate, alias Skënder Gjinushi.

Për jo pak kohë, Veliaj i "MJAFT" dhe Gjinushi i PSD, nuk kanë shkuar dhe aq mirë. Ish-kryeparlamentari dhe kreu i një partie të vogël, sistematikisht në nevojë mbijetese për çdo zgjedhje, është sulmuar në të gjitha format nga Veliaj, edhe si parti që së bashku me ca të tjera duhet të largoheshin nga skena politike. Sot gjërat kanë ndryshuar. Edhe për Veliajn, tashmë të G-99, Gjinushi nuk i përket më politikës së vjetër dhe partive që duhen larguar nga skena politike, por i përket brezit të mendimtarëve të rinj dhe forcave që i japin tonin pozitiv zhvillimeve në Shqipëri.

Nuk po abuzojmë me idenë se Veliaj po sillet si oportunist i vjetër, në një kohë që reklamon politikën e të rinjve dhe për të rinjtë. Por natyrisht, tani që Veliaj ka forcën e tij politike, mund edhe të formësojë qëndrime të pavarura politike, nëse nuk dëshiron ta ulin etiketimin për të, në bisht të Partisë Socialiste, nga zëdhënës që ishte deri më tash. Një prej tyre do të ishte pikërisht qëndrimi parimor ndaj Gjinushit, por edhe ndaj Milos, duke pohuar qartë, se ai dhe partia e tij është në koalicion me PS, por jo se ka hequr dorë nga ideja e kohëve më parë, se shumë prej partizave nuk duhet të ekzistojnë më. Kjo do të sfumonte edhe mendimin që po rrënjoset me shpejtësi, se Veliaj nuk është duke "luftuar" dhe shumë për rininë, shëndetësinë apo arsimin, por po bën gjithçka për postin e ardhshëm të tij dhe ndokujt tjetër. Pra, Veliaj, i rreshtuar për katër vjet me radhë me ish-ët që goditi dikur me vezë, sot ulet në një tryezë me ata që dikur kërkoi të largoheshin nga politika. Ky është leksioni i parë politik që ai u jep të rinjve. Që në shqip ka një emërtim pak të rëndë për t'u përmendur.

Leksioni i dytë për të datëlindurit e 1980 e këtej është hermetizmi. Deri më sot, Veliaj dhe shoqatat e tij, apo së fundi partia, nuk kanë asnjë transparencë me qytetarët, pavarësisht se jo pak herë kanë kërkuar ndihmën e tyre (dhe e kanë marr&eumlsmiley në aksione të veçanta. Transparenca nuk ka të bëjë vetëm me paratë, si rëndom mund të mendohet. Ajo ka të bëjë edhe me raportin e pastër që ndërtohet me ata që u kërkon mbështetjen apo votën. Me hyrjen nën ombrellën e PS-së, ku janë strehuar edhe Gjinushi e Milo, Veliaj nuk duket edhe aq qelibar përpara shtresës së cilës i drejtohet.

Transparencë do të thotë edhe që partia e tij të ketë qëndrimet e saj, të pavarura nga daljet e krerëve të PS-së, apo përplasjet mes tre partive të mëdha në vend. Deri tani qëndrimet e tij kanë qenë vetëm vijim i qëndrimeve të Ramës, duke u mohuar thellësisht atyre që kanë vendosur t'i besojnë Veliajt, formimin e një identiteti politik. Nga ana tjetër, Veliaj në një mënyrë apo një tjetër, ka penguar daljen në skenë të të tjera figurave nga lëvizja apo partia e tij. Madje në jo pak raste, ka preferuar të jetë ai elaboruesi dhe mbrojtësi i tyre, duke i përdorur më shumë për garniturë televizive, dhe jo si bashkëpunëtorë të vërtetë. Një e dhënë tepër interesante dhe e rrezikshme kjo, për një politikan të ri.

Një tjetër leksion, madje nga më të shëmtuarit që jep Veliaj për rininë shqiptare, në radhë të parë për gjimnazistët është "ftesa" për largim nga vendi. Kush e ka ndjekur me një farë vëmendjeje aktivitetin prezantues të tij, mund të vërejë se ai përmend me një krenari të pashoqe studimet jashtë Shqipërisë, jo vetëm për vete, por edhe për figura të rrethit të tij. Jo pse nuk duhen vlerësuar, madje shumë edhe vendimi për t'i dhënë dijet në vendlindje, por varet se kush e thotë këtë. Një mjek që ka mbaruar në perëndim, një inxhinier, një arkitekt, një financier dhe që janë kthyer sërish në vendlindje, padyshim që do të kishin shumë më shumë efekt. Por Veliaj, i cili ende nuk e ka praktikuar mirëfilli profesionin e tij, është pjesë e politikës dhe qëndrimet e tij (politikanëve) merren si shembull jo pak herë. Në këtë rast shembulli do të ishte: kush mbaron gjimnazin, të çajë në perëndim. Por më pas do të vinte dyshimi tragjik; sa prej tyre do të riktheheshin sërish në vendin e tyre? Dhe dihet se sa shumë po vuan Shqipëria nga braktisja e trurit, apo moskthimi i tij.

Të paktën Veliaj, nuk duket se është përfaqësuesi i rinisë. Edhe këtë herë një shans i humbur për Shqipërinë.   Aq më pak është pozitiv leksioni i këllqeve. Veliaj i hyri tashmë politikës, por i ngërthyer pas këmbëve të tjetër partie dhe i ngritur në këmbë nga të tjera duar. Në asnjë rast, në asnjë formë e në asnjë mënyrë, Veliaj nuk ka paraqitur potencë për të qëndruar i vetëm dhe për të mbijetuar sadopak në "xhungël". Për më tepër kur slogani qendror (dhe të tjera si slogani) i kësaj "partie të re, me vizion të ri, me ide të reja, me mendime të reja" është i kopjuar nga një fushatë zgjedhore nëntë orë larg Shqipërisë në vijë ajrore dhe 200 vjet larg saj në vijë demokratike. Kjo padyshim që e bën partinë e tij vasale, ende pa u lindur mirë.

Dhe kësisoj bën vasalë edhe ata që e besuan dhe shpresuan se do t'ia dilnin. Ata që e besojnë dhe e rrethojnë nuk mund t'ia dalin. Vetë Veliaj mundet... me pak ndihmë. 

74 Komente

Mua pjesa e pare e ketij shkrimit me duket relativisht e sakte. G99 s'mund te jete edhe force e re, edhe ne koalicion me Gjinushin e Milon. Po ashtu, ndryshe nga gogolët e politikës shqiptare, G99 duhet te tregoje multi-vokalitet nqs do vertet të jete ndryshe.

Ama, kur Arizaj flet per joshjen e rinise per te studiuar jashte, artikulli s'me bind. Jo per gje, po per te joshur rinine per te studiuar jashte nuk eshte Veliaj as i pari as i fundit. Joshjen e ke nga te katra anet.

Jam dakort me ty Penar qe joshja eshte nga te katra anet. Por ajo qe eshte e drejte ne artikull eshte se sa me vend eshte theksimi i tepruar i shkollimit jashte si vlere e madhe. Nuk kam ndermend fare te merrem me rezultatet e njonit apo tjetrit se nuk eshte puna ime. Por kur ne çdo interviste apo artikull te insistosh per shkollen qe ke bere jashte atehere je ti qe kerkon ta besh publike kete pjese te jetes tende. Per momentin mua me rezulton se njerez te afert te tij na shesin prralla per kete çeshtje. Kjo s'me duket e drejte sidomos kur kjo eshte e vetmja gje qe ata kane ne CV.

 

Te jete Erion Veliaj oportunisti i vetem sot ne politiken shqiptare? (e re apo e vjeter qofte ajo).

Madje jo vetem ne politike. Oportunizmi eshte bere me i ndeshur se kurre ne Shqiperi. Tek e fundit, alternativa nuk duket te kete verdalle.

t_red oportunist klasik dyleksh eshte ai lëtyra qe kishe afer nje dite para ca ditesh ti... smiley

Peshq, te flasim politikisht nje minute.

Kualicioni i G99 me Partine Socialiste eshte krejtesisht logjik dhe i pranueshem politikisht, sidomos ne rast se ke ndonje njohje sado te ceket te kontekstit politik shqiptar te ketyre diteve te fundit.

Asociimi i Veliajt me Gjinushin eshte i sforcuar. Sido qe jane ne nje koalicion Veliaj dhe Gjinushi perfaqesojne gjera krejt te ndryshme. Jo vetem Veliaj po as Rama nuk ka ndonje te perbashket me teneqet e vjetra te PS dhe PSD e PDS (dhe fati i Rames qe nuk eshte deputet qe te shihet shpesh krah "te vjeterve" ne PS). Pragmatizmi i kualicionit eshte i qarte, kompromisi eshte gjithashtu i qarte, behet per te zbythur Berishen nje here e mire.

Vetem pasi te ndodhe kjo mund Rama te nise nje proces pastrimi/eleminimi te figurave qe nuk i sherbejne politikes se tij. Nese e keni vene re, te vjetrit ne PS rrine squt aq kohe sa shpresojne te jene ne Listen e kryetarit. Ne mos qofshin nuk eshte cudi te sillen shume keq, po shume, shume keq me te...

Prandaj, interpretimi sikur paska nje kualicion Veliaj-Gjinushi, edhe pse ne siperfaqe ngjan te jete ashtu, eshte i pasakte. Realisht ka vetem kualicion G99 - Edi Rama, dhe na pelqefte apo jo, kjo eshte oferta me progresiste ne tregun politik.

Kete realitet, ku marrdhenia me Gjinushet perben vetem nje detyrim te perkohshem, te nevojshem nuk duan ta pranojne vetem tifozet e Ilirit, apo ithtaret e Palokes, Olldashit, etj cuna te ketij modeli.

O Zoteri kush je ti qe thua sa ta fitoje Rama e do pastroje PS??

Rama nuk eshte administrator i PS si ju te peshku qe me nje klik i fshini te gjitha.

Rama po deshte te bente ato qe thua ti do bente nje parti ta veten apo nuk eshte keshtu.

Sa per Ramen meqe e permende si tu duk ajo puna e thertores se Tiranes 25 milione Euro???

jam 120% dakort me t-redin qe larg oportunistet nga politika se boll kemi vuajtur prej tyre.

Une e kam te shkruajtur emrin mor kadosh, cer me pyt "kush je ti?" kot? Une kete parashikoj te ndodhe, kam te drejten e opinionit tim, apo jo?

Rama po deshte te bente ato qe thua ti do bente nje parti ta veten apo nuk eshte keshtu.

 

Jo, nuk mendoj se eshte ashtu. PS eshte aset politik (elektorat) qe Rames do i duheshin dekada ta ngrinte nga e para. 

O Blend a e kupto se çar po thu apo te ka kap yxhymi i muhabetit dhe vazhdo duke e humb plotesisht llogjiken.

Si mer daje qeka oferta me progresiste Rama + G99, kur njoni, ti e thu vete, mori PS-ne per kapital elektoral dhe tani me zorr pret ta pastroje e te beji politkat e veta, kurse tjetri ben koalicion, qofte edhe te sforcuar, me njerez qe deri dje i ka sha e i ka bo per nje lek (me te drejte).

Me fal po ku eshte ndryshimi nga Enveri ne rastin e Rames? Mos me thuj qe eshte ndryshim fakti qe nuk vret dot se ky nuk eshte ndryshim tyre po midis koheve. Ore nqs ti ke nje vizion te caktume politik qe nuk perputhet me vizionin e partive ekzistuese, ti krijo nje parti dhe mundohu te bindesh njerzit se vizioni yt eshte me i miri.

Nqs ti behesh kryetar i nje partie ekzistuese, dmth qe ti ndan bindjet politike te asaj partie. Perndryshe ti je nje lakmues pushteti i ndyre qe te intereson vetem te vish ne pushtet. Ky eshte Rama per mua dhe i tille po del edhe Veliaj.

Rama po te kishte pas nje minimum burrnie, ne momentin qe "kongresmenet" i rrezune programin duhet te terhiqej nga gara per kryetar. Nuk e beri se e ka qellim ne vete marrjen e pushtetit.

Mos me hap barkun me Enver Hoxhen, kete ta kerkoj miqesisht.

Me jep nje opsion me Progresist se Rama + G99 dhe e ke fituar argumentin. Shkruehmi me vone se do dal per kafe.

Blendo sa i keq qe je mer jahu!

Mire qe bo pytje qe s'kane pergjigje po ma bo ene gizili me punen e te dalmes per kafe m'Tirone!

Jo sinqerisht ajo qe me shqeteso eshte fakti qe nqs i gjejme justifikime te tilla kompromiseve te atyne qe jane gjasme forca e re ne politike, e kemi lli muhabetin se i bi qe jemi dorzu pa kushte para idese qe po te njejtat gjona do ndodhin. Une me utopine time mendoj se duhet kritiku se atij perballe i djeg dhe ne mos heren e pare e te dyten, te treten fillo e vret menien.

Se kshu i bi qe perjetesisht ne te pranojme pa kushte njonin qe na duket anti-gogoli i momentit, dhe po kete ta bojme gogol e t'i kerkojme nje anti-gogol mas ca vitesh. Dmth "ne vend numero"!

Blend, per zbythjen e Berishes, Rama ka vetem nje problem: LSI. Dhe pa u zgjidh ai problem, nje zot e di se si mund te fitoje PS-ja zgjedhjet. Keto numrat PSD, G99 nuk kane 10-15%-in e Metes. Dhe ato votat e Metes e copetuan PS-ne e Nanos para 4 vjetesh.

Politikisht per EV ne afat te shkurter mbase ka kuptim bashkimi me Ramen. Po e verteta eshte qe zeri i EV ne ate koalicion do jete i barabarte me ate te Gjinushit e Milos.

"Realisht ka vetem koalicion G99 - Edi Rama" s'eshte e sakte. Realisht, G99 eshte rreshtuar ne koalicionin e PS, ku qe me pare kane qene brenda nje tufe me parti te vogla. Dhe realisht ketij koalicioni te majte i mungon shume LSI-ja. Dhe realisht, si Meta, si Rama, si Veliaj jane shume afer nje dhurate prej 4 vjetesh te reja pushtet per ate qe as emrin s'du me ia permend.

Mund te jete ashtu si thua ti. vetem nje gje, LSI realisht nuk ka elektoratin qe pretendon se ka, apo qe ka patur dikur. Elektoratin e LSI nga elektorati i PS nuk i ndan asnje ceshtje ideologjike. Ndarja ishte shkak i sherrit te Ilirit me Fatosin, ndaj nje i majte i LSI nuk e ka fort te veshtire qe te vendose te votoje PS - sidomos atehere kur keshilltaret e LSI ne Bashkine e Tiranes lene kokrren e turpit dhe buxheti i kryeqytetit bllokohet per ceshtje politike sikur te mos ishim njerez ne ne kete qytet po kavie ne laboratorin politik.

O Blend po jo me militantizem mer plak se nuk te shko!

Tirona ka 3 vjet pa kryetar bashkie ti merresh me buxhetin. Po me thuj nje here qe opozita ka votu buxhetin e qeverise ne Parlament. A ishte Rama ai qe i jepte urdher deputetve te PS-se te dilnin nga salla kur do votohej buxheti? Kshu i bi qe ty Shqiptaret (perveç banorve te Tirone) te te duken kavie per laborator politik.

Amon te lutem pak me teper nivel ne debat se nuk fol dot me ty si me .... (e kupto vete ti se per çar lloji peshqish e kom fjalen)

Me fal per giziline, nuk qe e qellimshme, doja vetem te dije qe nuk po te injoroja. Ndjese edhe nese tingellova militant. Qysh ne krye te komentit te pare shkrova se po flas "politikisht". Pa kaluar ne gjykime te cfare eshte e drejte apo e gabuar (who the fuck knows anyway?), po thoja qe nese marrim per te mirqene qe per te bere nje ndryshim duhet pushtet, e per rrjedhoje pushteti kthehet ne para-qellim, pragmatikisht do ta kisha shtrenguar fort PS si mjet. Nuk po mundohem te te tregoj "engjejt" mes nesh, te dy e dime qe nuk ka. E ke lexu "Les Mains sales" te Sartre? Nese jo hudhi i sy se nje mbremje te merr, do ta kuptosh vete ku ta kam llafnë.

"shto uje, shto miell" e ka bere mondi artikullin.

 

Une nuk jam gazetar po kam pershypjen se ky eshte nga ata artikuj: "me shkruaj xx fjale per veliajn!"

Ndersa per veliajn, pa harruar ceshtjen e rendesishme te transparences se financimeve dhe shpenzimeve (te dyja te rendesishme, sejcila dhe bashke), mund te thuhet se ...

ASGJE NUK MUND TE THUHET ME TEPER PA U ZGJIDHUR AJO NYJE (te pakten ketu te peshku ku nuk eshte e nevojshme te shitet numri i dites)

 

GUILTY

 

(Gjithsesi, nese vazhdojne i shtohen gabime fajit, edhe ceshtja e transparences do e te behet e pavlere sepse do te ishte humbje kohe - sic po behet faktikisht)

 

Bravo Edmond!! E ke then tamam sic eshte...

...bile dyshoj se me ke kopju mendimet smiley

 

Pra, Veliaj, i rreshtuar për katër vjet me radhë me ish-ët që goditi dikur me vezë, sot ulet në një tryezë me ata që dikur kërkoi të largoheshin nga politika.

Po pervec Gjinushit & Co, ky duhet te kishte permendur se pari Nanon, i cili gjithashtu eshte ne koalicionin e 2009-tes te "njerzve te rinj dhe ideve te reja, pertes te majtes dhe te djathtes", se ate e pat godit me shume me veze Veliaj se kedo tjeter. Kuptohet, se duhet te zdrypte nga kali ai qe te hypte ky i riu, bishti i te cilit u be tashme de jure Veliaj, se de facto ka qene qe ne fillim.

Sic thashe diku tjeter, do isha kurioz te degjoja biseden e pare per strategjine e kesaj fushate midis aleateve tani, midis Don Kishotit e Sanço Panços (dmth Rames e Veliaj) nga njera ane dhe atyre ujqerve te vjeter, te cilet keta luftuan per te sjelle Ramen ne krye te PS-se. Dhe gjithashtu konferencen e pare per shtyp, kur te rrine diku krah per krah njeri-tjetrit. smiley

Edmond Harizi, artikull i arrire, komplimente.

 

 

Jene gjera qe Edmoni thjeshte i ka hedhur ne gazete, se te gjith i kane keto mendime per Erjon Veliajn. Asnjeri nuk e hane qe ai eshte i ndershem.Qe rastesisht e fejuara e tij eshte sekretare tek Ps, qe ky shoku, leviz sa ne france e sa ne Usa, me leket qe kurre ska punuar ne jeten e tij. Eshte si te thuash, ishte rastesi qe Kunati Lul Bashesh ishte ortak me Fasllicin.

 

Ne me te vertet, jemi nje popull i lodhur,edhe i munduar sa nuk ka me, Po budallenj deri ne kete pike nuk jemi. Te na shesesh Skender Gjinushin e Gramoz Rucin per politike te re??? eshte ofendim i madh. edhe kur kjo vjen nga Erjoni nenes, 2fishohet ofendimi, se sduhet ta bente.

 

 

Per mendimin tim, kjo G99 eshte nje foshnje qe kalidnur e vdekur, perderi sa u ngjiz ne barkun e Ps plake.

studimet jasht shteti dhe dijet me formimin e perftuar prej tyre shumezohen me zero me te tilla veprime sidomos pas nje "karriere" te dyshimte ne menaxhimin e fondeve sic eshte rasti MJAFT (BOLL per Grupin smiley ).

 

@Penar te pakten te kjo teme (meqe e ke sjelle vete) perpiqu te mos lesh te futen duart e censures.

Xhib...Edvini me Gjinushi etj...s'kan problem ktu. Ata bejne cmos per te fituar zgjedhjet...dhe gje normale...dhe bile e nveojshme nese doni te hiqni Komandantin nga posti i sotem.

Ajo qe eshte "problematike" (per mua hic fare...por me teper me behet te buzeqesh sidomos me ata ke Peshku...perfshi ktu dhe 3 SAMBISTAT...qe na canin daullet e veshit me predikime dhe lavderime ndaj Shkout Mao)...eshte se si kta "te rinj" mundohen te kacavirren neper mure per te dal siper...duke GENJYER DHE MASHTRUAR...per "rinine dhe idealet" e trye...por ne fakt jane thjesht oportunista dhe mashtrues ME KEQ se ata te vjetrit.

Pra...problemi eshte...se ne 18 vjet...kemi prodhuar vetem kopje te keqia te te vjeterve. Ktu qendron deshtimi.

Deshtimi qendron gjithashtu ne mendjet e atyre Peshkatarve...apo atyre 200 Petritave qe firmosen themelimin e PARTISE...dhe te atyre te gjorve me 8-klasa shkolle..qe duke mos ditur me mire...GENJEHEN me parrulla per "SHOQERI CIVILE", "ORGANIZATA JO QEVERITARE"..."me e forta...."organizata JO FITIMPRURSE smiley "..."iri demokraci"..."perendim"..."shkolle ne perendim"..."te RINJ"..."te VJETER"...etj etj etj

 

...parrulla te dala nga librat e Shokut MAO...gjat Revolucionit Kulturor Kinez.

Nuk eshte qesharake....qe ktu ke Peshku na vinin perdite autor...zakonisht me flamurka dy-krenare ngjit me emrin...qe thoshin me koke lart "KTA te rinjte do ta ndryshojne vendin! Kta jane SHPRESA E FUNDIT!" smiley

 

Nuk eshte deshtim...qe 18 vjet mbas komunizmit...ne krijojme vetem kopje te keqia...te te kaluares?? Krijojme vetem...BUK E DJATH...sic na njoftoj zoti Leart??

--------

Kto jane...lojra KALAMAJSH...sic i percaktova qe ne fillim te ksaj aventure. Jane lojra KALAMAJSH...sepse jane te provuara e sterprovuara ne Shqiperi e ne gjith boten. Problemi ne Shqiperi nuk qendron ke...ndryshimi i GARDES. Ato i bente Mao-ja. Nuk qendron ke...te rinj vs. te vjeter.

Qendron thjesht ke...ata qe PUNOJNE...dhe ata qe MASHTROJNE.

 

Kjo komplet e ndare nga kontekstii Rama/Gjinushi...Erjonka. Se Erjonka nuk i afrohet as ke thembra e djathte e Skender Gjinushit...Se fundja fundit Edvini dhe Gjinushi kan si qellim fitoren e tyre dhe heqjen e Birishes....dicka qe te gjithe e kemi deshire. Ndersa Erjonka eshte ushtari i momentit per te arritur kte qellim...

--------------------

Nuk e di PSE na u desh 18 vjet qe te merrnim vesh...se nuk fillohet e nuk mbarohet gje...me LEVIZJE SPORDHIAKE...ala OJQ, OJFP...apo termi me IDIOT i shpikur ndonjehere...SHOERIA CIVILE smiley

Ore do thjesht PUNE ne ate vend...nese ne nuk jemi ne gjendje te krijojme nje BREZ TE RI mbas 18 vjetesh...qe e kupton kaq gje...atehere ne jemi te deshtuar qe pa filluar.

Nese do vazhdojme si ktu e 500 vjet...qe te themi...PO JA SA TE VIJ KY TJETRI..I RIU...cdo gje do ndryshoj. Jemi ne pritje te te MODHIT...qe te na shpetoj...

Populjt qe jane ne pritje te te MEDHENJVE...qe shenjezojne IDHUJ (dhe kto gjera i them me TALLJE...se e kuptoj qe Erjonka eshte IDHULL vetem per nja 200-300 Petrita, Partizan apo Spartan ke Filoqyli dhe ke Akademia e Arteve...jo me shumre)...ata popuj do rrine gjithmon ne pritje.

Nuk paska te drejte robi te ndryshoje taktikat ?? Nuk ka te drejte G99 te beje aleance me PS ? vetem e vetem se aty ne gjirine PS vegjetojne ca figura te kthyera ne kartona parlamenti??

Vetem nje gje me beri pershtypje.Ne mos e paca degjuar mire, mbreme ne emisionin 5 pyetje, Veliaj kerkoi ndjese qe kontriboi (me veze kunder Nanos) ne sjelljen ne fuqi te Berishes.Ka reflektuar djali me ne fund.

Spiritus, edhe kete e paska bere me stil amerikan, kerko te falur 5 vjet me vone me motivacionin 'kam qene i ri'. Po meqe jemi ne Shqiperi, ku funksionon edhe stili Preczogian, mund te presim rradhe e rradhe pranim-justifikimesh dekada pas pilafit, nga Veliaj apo te tjere.

Megjithate, e kuptoj ndryshimin e qendrimit, nga nje pozicion ku sulmohet pushteti i papergjegjshem pa pasur parasysh pasojat (gje qe duket si hipokrizi ne pamje te pare, por ne fakt eshte veprim me nje tjeter pergjegjshmeri), ne nje pozicion 'zgjedhim te keqen me te vogel' per te qene me konstruktiv dhe me te pergjegjshem. Kjo eshte nje rrjedhoje e llogjikshme e ndryshimit institucional te Veliajt.

Une personalisht, te pakten qe kur jam kthyer ne memedhe, kam nje ndjesi shume te forte se i ashtuquajturi konstruktivizem partiak nuk mjafton per Shqiperine dhe nuk me ben te ndjehem mire me veten.

Rrjedhimisht, une nuk do te votoj fare ne keto zgjedhje per te kundershtuar mungesen e zgjedhjes se vertete (por dhe te problemeve te tjera teknike apo jo-teknike me procesin e zgjedhjeve).

Sepse paskesh edhe menyra te tjera per te zgjedhur. Believe it or not, Blendi.

 

Grupo, puna eshte qe argumenti eshte pa taban, qofte nga ana jote, qofte nga keta te Maos; te dy palet jeni te majta nderkohe.

Pasi, llogjika juaj e perbashket (ja qe e paske nje te perbashket me sambistat e Peshkut qe i kritikon smiley) ne kete koalicion eshte qe: "Duhet hequr Berisha me cdo kusht nga pushteti dhe duhet te vije nje i majte ne krye, mundesisht Rama".

Ky argument eshte plotesisht koherent per militantet, dhe karieristet, po aq koherent sa argumenti p.sh. "Duhet te jete pa tjeter ne krye nje i djathte, mundeisht Berisha. "

Por per popullin keto "argumenta" s'jane aspak te qena, pasi bazohen ne partishmeri, dmth ne karierat e tyre, ne kush eshte mbi kale, jo tek vendi dhe populli. Popullit i intereson kush do beje pune me te mire per Shqqiperine dhe shqiptaret, nuk i interesojne mitet e demonizimit te Berishes nga Rama, apo te Rames nga Beisha.

E ne kete kontekst populli i ka te qarta te mirat e te keqiat e Berishes, se ka gjithe jeten ne pushtet. Te Nanos, Gjinushit, dhe pjeses tjeter te kapanonit te kapuraleve komuniste po se po, qe nga sistemi i komunizmit, deri tek sistemi i shkerd.hatokracise te Nanos. E vetmja pikpyetje (gjysem pikpyetje) ngelet Rama. Gjysem se pjeserisht e gjykojne nga puna qe ka bere me Tiranen, qe eshte cereku a mos me shume i vendit.  Dhe dyshimeve per Ramen s'kane se si te mos i bashkangjiten figurat dhe moralet e ujqerve te vjeter, me te cilet ai po ben koalicion, ne emer te nje politike te re pertej te majtes dhe te djathtes, gje qe dhe thjesht nga aspekti politik/militant eshte sabotuese per thirrjet e tij per politika te reja. Politike e re me Naon e Gjinushin? Apo me Veliaj?

Plus qe pervec ketyre, kjo premise e juaja (te heqim me cdokush Berishen se ai eshte djalli) bazohet ne konceptin qellimi justifikon mjetin. Dhe mjetet ne kete rast jane Nano, Gjinushi, & Co, figura qe jo vetem per te djathtet, po per shumicen derrmuese (te popullit flas, jo te Peshkut) jane figura shume me negative sesa Berisha.

Xhibismileyo per shumicen derrmuese (te popullit flas, jo te Peshkut) jane figura shume me negative sesa Berisha.

A je peshk ti Xhibi?smiley

Po normal qe jam peshk mer. Qehttp://img242.imageshack.us/img242/1670/smileypeshkuvb1.jpg

Po e kisha tek partishmeria dhe militantizmi. Peshku eshte popull gjithashtu, po nje pjese insignifikante e popullit (statistikisht, jo nga rendesia personale) dhe s'e perfaqson ate. Dmth peshku eshte popull po populli s'eshte Peshk, fatmiresisht, se ndryshe do kendonim internacionalen akoma. smiley

 

O xhibi, nuk e kisha kuptuar asnjehere menyre e te shkruarit tend, mbase edhe se nuk lidhem shpesh. Por me pelqeve shume kur the

 

 

Dhe mjetet ne kete rast jane Nano, Gjinushi, & Co, figura qe jo vetem per te djathtet, po per shumicen derrmuese (te popullit flas, jo te Peshkut) jane figura shume me negative sesa Berisha.....

 

 

Shume e sakte. Eshte me te vertet makaberr te shikosh akoma Gramoz Rucin, si pjese e politikes se re?? o njerez ka qene minister i brendshem i Komunizmit, Si mund te hiqet ky si politikan i ri?????

 

Erjoni, erdhi me ideale, ose te pakten kete donte te na tregonte kur gjuante me veze tek Majfti, qe ishte kunder konjukturave, qe ishte kunder marrveshjeve per pushtet.Por kete qe po ben, kualicione pa lidhje , me duket me shume pa lidhje si kualicionet e djathta, Republikanet me Legalistet ( qe nje  Zot e di ca kishin te perbashket ).

 

Erjoni trathtoi idealet, qe po mundohej te na i shiste si te tilla, po realitet e tregoji, qe nuk eshte gje tjeter, vetem nje Politikan i ri, me nje etje pasurie e pushteti me shume sesa nje i vjeter.

Shkurt muhabeti: Alleanca e Velisë me subjekte të vjetra të politikës, e shkatërroi përfundimisht shpresën për një Politikë të re në Shqipëri.

 
  Për të spjeguar koalicionet e sforcuara, ku, detyrimisht gjatë legjislaturës, "alleatët e vegjël" do të kërkojnë të tërheqin sa më shumë nga ana e tyre (me presionin se shkatërrojnë shumicën) deri në krizëra qeveritare rasti më i mirë është shëmbulli italjan me koalicionet artificiale  për betejat Prodi-Berluskoni.

Betejat antiBerisha e antiNano janë vetëm justifikime për të krijuar koalicionet e rradhës me shpresën që të sigurojnë një vënd në Parlament.

Nëse Thought na garanton që do na i japin pashaportat e reja kur të vijmë në Shqipëri me pushime... edhe 100 vjet rrjesht unë votoj Berisha.

Erjoni thote: "Une nuk e di nga ka ardh Sala me Ilirin ne Tirane, por nga do qe te vine ju bej thirrje ti zbresin fugonit dhe te sillen si kryeqytetas".

I madh plako i madh!!!!   smiley      

 

Erioni eshte qun i mire por duhet te beje dis gjera :

01. Te lejoje qe te promovohen te gjithe G99-at, e kam fjalen qe mos flase brenda dites per 14 ceshtje te ndryshme se nuk di cer flet pastaj.

02. Te shkruaje , jo te flase se fjalet i mer era.

03. Te mos perdore kete gjuhe : Për interesat politike të Ilirit, Monikës dhe Saliut,  e me rradhe se e ka gabim shume. ( pale si mund ti pergjigjen ata dhe kam pershtypjen qe nuk i mban dot ne kurris )

04. Te nderhyje ke adminet e peshkut qe te mos ja fshije Grupit postimet.

05. Te degjoje Genen per te bere nje deklarate per transparencen e subjektit G99 ( Leta filloje me shprehjen : Ne pergjigje te interesit te publikut, por dhe per hir te nevojes per transparence ...  dhe e pastaj me rradhe ( keshtu e marrim vesh qe na degjon ) smiley

06. Te heqe nga perdorimi shprehjen : Kjo eshte nje ide fantastike

07. T`i shkruaje leter te hapur Ismail Kadare, meqe e ka pas Kryetar nderi ke Mjaft , lidhur me shkrimet denigruese qe ben Gazeta 55 per personin e tij . Kadare me Fahriun jane miq te vjeter qe nga koha kur shkrunin skenare per Kinostudion Shqiperia e re .

08. Te organizoje serish nje bisede ne studio ne klan apo ne TCH me 4 peshq , Blendin, Llukanin, Veten e vet, Tropizmen dhe t-redin dhe te diskutojne per problemet qe kane te ardhurit nga shkollimet perendimore qe te mesojne te tjeret jashte dhe brenda si e mendon ky angazhimin e tyre ( te ardhurve pra ) ne jeten administrative te qeveriut te ardhshem.

09. Te mos flase me aq shpejt , 3 fjale ne sekonde se nuk merret vesh asgje dhe qe moshat e thyme te mos thone : Cer po thote ky more bir ?

10. Te tregoje si vajti puna e votimit te emigranteve dhe pse u lodh aq shume me kete dhe nuk na degjoi ne me te vjetrit qe i thonim : Jo kete rradhe.

11. Te perpiqet shume, po shuma ama qe ta heq nga qarkullimi , qofte dhe i nje personi te vetem dyshimin se nuk eshte i sinqerte plotesisht.

12 e me rradhe ne vazhdim smiley se mu mor fryma smiley

 

 

ndryshimi me i mire behet nga brenda dhe jo nga jashte. Une kam qene partizan i mendimit qe te gjithe te rinjte qe duan te hyjne ne politike te hyjne tek partite egzistuese, te japin kontributin e tyre dhe te mbeshtesin njeri tjetrin. Nuk ka nevoje qe cdo i ri te krijoje parti pa ideologji.

Tani Erioni e hodhi ate hap dhe te pakten per keto zgjedhje nuk ka me kthim pas (se me pas mund ta bej si Pollo). Kjo ishte strategjia me e mire e Erionit per mbijetese... me ndihmen e PS'se te marrin disa deputete. Pastaj le te japin kontributin individualisht.

Gre, ideollogjia ka vdekur tashmë.
Nuk mund të thuash se është më socialist Rama se Berisha (e kam fjalën për politikat dhe programet sociale që paraqesin)... bile, me ato 100mijë lek që ju jep pensionistave, politika sociale e Salës rezulton shumë më frytdhënëse smiley.

Nëse do përziheshin me politikën vetëm për të zënë vënd për vehte, kjo nuk vlen... sepse politikë mund të bënte edhe duke e drejtuar MJAFT-in drejt një organizate politike RADIKALE... Më mirë një subjekt politik pa Program/ideollogji që bën "Politikë" kundër të gjithëve të tjerëve që bëjnë hajvanlliqe... më mirë gjithë jetën në opozitë se sa të bëhen alleanca të tilla.

Gre nuk te mbeshtes fare smiley

I dashur shok, une nuk e di kur ke qene se fundmi ne Shqiperi, por atmosfera ketu kerkon nga une dhe ti smiley qe te mos hyjme te partite ekzistuese. Eshte nje atmosfere e renduar sharje-shpifjesh, metaforash te dala boje apo me krijuese sec duhet (dmth, jo vetem retorike, por retorike e shpifur), atmosfere kontrolli dikatorial nga kryetari i partise dhe shume e shume probleme te tjera qe 'kontributin' tend e shumezojne me zero ne rastin me te mire, dhe e kthejne ne bumerang ne rastin me te keq.

Ajo qe duhet te kuptojme, po ia lejoj vetes kete leksion, eshte qe jo cdo gje ka nevoje per para te madhe per t'u bere (lexo ketu korrupsion, lidhje te dyshimta, kontribute nga 'biznesi', shkurt: kapje te shtetit), jo cdo gje ka nevoje te vendoset ne parlament, jo cdo gje ka nevoje per kompromise gjigande qe te zhbejne si njeri dhe eliminojne mundesine e cfaredolloj qendrimi te mevonshem etik.

Kur te vish ketu bisedojme po deshe smiley

por atmosfera ketu kerkon nga une dhe ti Smile qe te mos hyjme te partite ekzistuese. Eshte nje atmosfere e renduar sharje-shpifjesh, metaforash te dala boje apo me krijuese sec duhet (dmth, jo vetem retorike, por retorike e shpifur), atmosfere kontrolli dikatorial nga kryetari i partise dhe shume e shume probleme te tjera qe 'kontributin' tend e shumezojne me zero ne rastin me te mire, dhe e kthejne ne bumerang ne rastin me te keq.

 

Nigjo tropen se dhe une mendjen tende kam pasur para se te vija po tani... smiley  

Grupo, ule dhe ti tempon se me fshesen e postimeve tende na kapen dhe tonat ndonjehere, kur te citojme. smiley

Seriozisht, beje kritiken tamam sic do, nuk po them, po mos perdor shume epitete per "te modhin" se ndryshe kot e ke qe apelon per demokraci. Demokracia ne fakt eshte nje iluzion ne kuptimin e saj primar, pasi gjithmone vendosin pak veta per fatet e shumices, dhe jo shumica. Dhe ne kete rast ato pak veta jane akoma me pak, dhe permanente, keshtu qe apeli jot per demokraci kot eshte; ajo do aplikohet simbas vizionit te qeverise qe ka faqen ne pronesi, dmth ketyre cunave.smiley

Ose bashkangjitju apelit te policit qe keta kane konflikt interesi dhe duhet te japin doreheqjen. smiley

 

Kjo ishte strategjia me e mire e Erionit per mbijetese.

Po pra Gre, se aty po i shave-et popullit, per mbijetesen e Erjonit, apo te ndonje tjetri. Votojeni qe te mbijetoje. smiley

Pastaj ca mbijetese? Ai me ato "forca" dhe "ndihma" qe ka mbijetuar ka 7 vjet mund te mbijetonte dhe 4 apo 8 te tjera, nese donte vertet te zhvillonte nje force te re dhe te pavarur politike. Ndryshe eshte si gjithe te tjeret, qe do vec pushtet dhe karriere politike dhe s'e shave per njeri. Kete po themi dhe ne, dmth s'po e akuzojme per djall, por qe eshte nje politikan ordiner si te tjeret. Por qe ne rastin e tij e vetmja gje ne rezyme eshte ambicja per karriere. Ok, dhe gjuajtja me veze.

xhib,

nuk eshte ceshtje kohe kjo partia e Erionit... jepi sa kohe te duash, ata nuk do te marrin kurre as votat e duhura per te hyre ne parlament. Puna eshte se  as Erioni vete nuk e ka te qarte ideologjine e partise se tij dhe jepi edhe 10 vjet te tjere nuk ka cfare te shpjegoje..

puna eshte se keta duan te hyjne ne politike, dhe te themi te drejten vend ka per ta ne politiken shqiptare. Gjithashtu ka akoma edhe pak shpresa qe do te jene ndryshe, dhe keto shpresa mund te rriten nese zbatohen keshillat e Koth'it lart.

Meqe po flisnim edhe per shkollimin jashte, kjo levizje eshte strategjia me e mire dhe i lejon te pakten disa kokrra nga partia te hyjne ne politike (se deri tani ishin tek dera), dhe me vone ndoshta ne vendim marrje. Them me vone se per momentin parashikimi im eshte qe do fitoje Saliu smiley

S'jam tu tmarr vesh or taj. Edhe thua

nuk eshte ceshtje kohe kjo partia e Erionit... jepi sa kohe te duash, ata nuk do te marrin kurre as votat e duhura per te hyre ne parlament. Puna eshte se  as Erioni vete nuk e ka te qarte ideologjine e partise se tij dhe jepi edhe 10 vjet te tjere nuk ka cfare te shpjegoje..

dhe pastaj thua keta jane njerez qe duhet te hyjne ne politike. smiley

Po per ca, qe te duket kartolina e partise per vitin e ri me e bukur, meqe keta jane me te rinj ne moshe? Politika, dhe qeverisja e vendit qe vjen mbas saj, nuk eshte gare olimpike per handikapatet, qe te themi e mo leri te futen se gjynaf, jane te rinj, u lodhen duke bere nje shkolle deri ne Amerike. Jeni dhe ketyre nje shans, packa se s'kane as ideologji as platforme as gje, pervec qe duan te garojne dhe keta.

Krimbi, ose kanceri, nr 1 i politikes dhe qeverisjes ne demokraci te reja, si kjo e jona, eshte genjeshtra/hipokrizia dhe korrupsioni. Kemi 70 vjet mer yahoo qe na qeverisin politikanet ne emer te popullit dhe per te mirat e popullit, si puna e ketij Mr Super Man-it, Mr te luftojme apatine. Njerzit kishin shprese per dicka te re. Ky as dicka e re s'eshte, as ndonje pervoje apo gje ne rezyme s'ka, dmth i bie eshte me keq se te vjetrit, se ata te pakten e di ca mund te bejne dhe ca s'mund te bejne, se kane pervoje dhe kane dhene prova.

me duket se thashe duan te hyjne ne politike... jo duhet

Meqe po flisnim edhe per shkollimin jashte, kjo levizje eshte strategjia me e mire dhe i lejon te pakten disa kokrra nga partia te hyjne ne politike

 

Lulzim Basha bashk me gjith shoket/shoqet e KOP-it ishin me shkollim nga jasht gjithashtu. Gre kto nuk me duken si argumente teper bindse (eshte si puna e provinces se Perandorise Osmane qe kam permend me pare)...megjithse pajtohem me ty qe eshte thjesht pune per Erjonin te "mbijetoj". Po interesat e ne te tjerve per "mbijetesen" e Erjonit...s'jan dhe aq te forta smiley (pervec SAMBISTAVE kuptohet)

 dhe keto shpresa mund te rriten nese zbatohen keshillat e Koth'it lart.

Ta fillojme me keshillen numer 4 se pari smiley...pra...mos u beni me KEQ se Saliu...dhe fshini e prini cdo kritike qe ju del perpara se s'ju pelqen. Qe atje fillon e CALON bicikleta me goma te shfryra.

grup,

shkolla jashte ne pergjithesi te meson qe strategji te tilla jane optimale. u permend ne menyre ironike, nuk po theksoja shkollen jashte si kualifikim smiley

Ai çaraçafi "duam drita" na u kthye "duam pushtet".

Eshte kushtetuese e drejta e kujdo te zgjidhet e te zgjedhe.

Arsyeja qe nuk mund te kritikoj E.Velija.

Po ato gazetar, ato analist, ato patriot, qe mbronin joperkatesin e E.Velija si vegel e Rames, si e spiegojne sot.

Velija ka bere nje zgjidhje personale, gabimisht i ka dhene te drejte atyre qe jane ne krahun tjeter te politikes.

Kesaj i thone humbje pa filluar ndeshjen.

E uroj qe te mos e marri seriozisht, te ruaj shendetin.

Mos te shikoje aleatet, ato kane shendet mushku.

 

 

 

shkolla jashte ne pergjithesi te meson qe strategji te tilla jane optimale. u permend ne menyre ironike, nuk po theksoja shkollen jashte si kualifikim

Dakord nese nuk e ke pas si "kualifikim" Do me falesh po ngajehere i kam pergjigjet te gatshme...s'me ve dot faj se deri tani jemi mesuar vetem me degji "shkollen ne oksident" si "kualifikim" per u bere i PARI (meqe s'ma pelqyet te "modhin&quotsmiley ne vend.

Sa per te tjerat...gje normale dhe jam dakord me ty. Thejsht sic shkrujta me pare (po qe e FSHINE...se kishe gabime drejtshkimore)...artikulli ka 110% te drejte ne percaktimin e ktyre tipave. Oportunizem, mbijetes, mashtrim.

Paskemi perparu shume gre...ne 18 vjet...qe te krijojme "te rinje" qe problemin e kan ke...oportunizmi, mashtrimi dhe mbijetesa smiley

Kaq thash une...po...kto jane KRITIKA te papranueshme ne liri-demokraci...kshuqe dhe ky shkrim do fshihet smiley

Per Erionin e G99 kam patur respekt, dhe tani jo se nuk kam respekt, por ai respekti i madh, ajo shpresa qe kisha tek ai humbi. Tani une ate e shikoj si nje politikan te thjeshte, jo si nje shprese per popullin. Qysh kur morra vesh se e fejuara e tij ishte sekretare ne PS, kjo me la dyshime se ajo do te ndikonte qe Erioni ta shikonte PS si aleat a mbeshtetese per ndonje post/vend. Ai po te ishte pak me shume idealist dhe pak me shume pragmatist (ne kuptimin qe ta shihte me mire realitetin e politikes shqiptare) , do te zgjidhte tjeter rruge per tu futur ne Parlament.  

O Pjer Thomas, nuk eshte qe ka ndikuar ajo tek Erjoni, po ka ndikuar Erjoni qe ajo te zgjidhej sekretare e PS,

 

Pastaj, smund te ishte ndryshe, qe Erjoni te ishte ne nje parti tjeter, se do tia tregonte e fejuar ne darke ne shtepi pastaj, Sekretet e kundershtarit. Keshtu qe me mire ne nje kualicion.

 

 

O Grupi, po keto lloj politikanesh, te bejne ti leme keto studimet ketej,edhe te kthehemi direkt per ne Albani. hahhahahah Hajde o njesh se ta paguaj une rrugen.

Eshte e thjeshte te shash qeverine kur nuk je ne qeveri apo ne koalicion. Por tani qe u bashkua behen muhabetet ne menyrer tjeter, kjo eshte e sigurte. E ta justifikoje sa te doje bashkimin me arsye politike-sociale-atdhetare: bashkimi me Gjinushi e me Milo eshte real, ka ndodhur.

 

Si nuk e kuptoni qe nuk ka politike te re. Politika ka qene dhe do jete gjithmone njesoj..."lufte" per pushtet. Edhe keta te rinjte qe duan ti futen politikes, me idealizem te madh, me qellime deri diku te mira, me deshiren per te bere dicka te hajrit, nga diku duhet ta fillojne. Eshte e pamundur qe te futen ne ate ambjent vetem, te vazhdojne vetem dhe madje madje te fitojne vetem. Gjithcka nis mire, pastaj fillon nje metamorfoze e shemtuar qe perfundon me njehsimin e ketyre te rinjve me te vjetrit dhe ky eshte nje proces qe perseritet pa fund. Kaq e thjeshte dhe trishte eshte.

Ajo qe me ben me shume te qesh eshte serioziteti qe disa i japin muhabetit thua se po behet fjala per aleancen e Forca Italia me Komunistet e Italise. Come on o miq ju e dini me mire se une ( sepse jetoni atje) se Veliaj e beri alencen per te mbijetuar, per te  mare nje karige. Pasi u lodh duke bredhur poshte e perpjete per Mjaftin dhe nuk fitoj azgje personale Veliaj, mendoj te shiste reputacionin e fitur ne Mjaft per nje karige ne parlament dhe kjo ndodhi.  Krijoj G99 ( qe une pata disa shpresa te vaktane fillim) per tu bere nje hallke e zinxhirit poshterues te politike shqitpare Berisha Nano Rama. Come on kujtoni vertet se ai luan strategjira te medha apo Rama luan politike te madhe. Kujtoni vjedhjen e prograamit te PS nga PD dhe mjafton te kuptoni strategjite e politikes shqiptare. fFela fela, kofshe kofshe, karrige karrige,  behet atje puna dhe strategjia.

Toko dakort me te gjitha, perveç faktit qe PD dhe PS kane program te njejte. Jo se e kundershtoj po nuk te jap do te drejte se programi i PS-se osht sekret mer plak. Apo e kishe harru? (si bohet ajo gjoja qe shkel synin se mu nuk me dalin ato "emocionet" si opsion)

Pikes i ke rene Toko.

rrini te qete njerez se Velijaj do na japi fund tranziionit ....te hapet barku nga te vjellat. idjotsira ..... 

na jan bo boz kto qe "kthehen ne atdhe" per te kap nai karrige....Ato qe dun ta rregullojn me ter men venin futen vetem ne pozicione teknokrati, jo na bojn politik. Per ato kam respekt, dhe ato qe shkojn ne privat.

per here te pare kam lexuar sot disa argumente reale ne lidhje me Erionin.....nje njeri qe nuk i ka thene kush ne jete te vete puna e mbare....nje vazhdim i misionit qe nisi me MJAFT me destinacion per nje politikan i dores se trete,....e fejuara u be sekretare e PS mbi skemen e Erionit, dhe jo skema mbi te fejuaren.....dhe se fundmi, thjeshte fakti qe tani nuk dihet se ku perfundon MJAFT dhe ku fillon G99 tregon qe Erioni nuk ka aftesi drejtuese, sepse cdo gje eshte kaotike per syrin e lire.....

Nuk eshte Kaotike mer ti, i komandon Erjoni te dyja, Sepse Mjafti merr akoma financime nga Ambasadat, kurse G99 meqe eshte parti politike tani, nuk merr financime, se quhet mbeshtjet partie pastaj.

 

Keshtu qe Erjoni, perdor Mjaftin per te marre financime, edhe G99 per karrige parlamenti. Nje simbioze e lezetshme. Qe e kap si syri lire, e syri i zene.

 

 

Cdo gje duket, me te futur.

Kjo me siper s'eshte thjesht kodra pas bregut por njesoj si te thuash "aty tek pylli me lisa ne hene kishte ca flutura te bukura, te bukura".

Castor, une nuk jom financieri i Mjaft-it apo G99 e nuk vej dot doren ne zjarr qe ti ja fut kot po bindjen e kam se nuk eshte ashtu si thu ti. Fakti o se Mjaft-i nuk me duket se ka po te njejtat financime (ne shuma) si ne kohen e Erjonit. Po nejse te gjitha keto jane bindje personale.

Tani Blend qe te mos e vazhdojme debatin si muhabet midis nesh do te te lutem te me japesh pergjigje per na dy gjona ne lidhje me transparencen per te cilen flet artikulli. (pra jo per transprencen financiare qe eshte bere akuze e rendomte ne Shqiperi per cilindo merr 100 te vjetra financime)

Dua te me thuash me sinqeritet se sa e ndershme te duket sjellja politike e Erjonit qe nga fillimi e deri tani. Erjoni dhe Mjaft (V1) u krijuan ne menyre aspak transparente, po kjo nuk ka rendesi shume. Me pas protestoi (me te drejte) kunder Nanos deri sa e quajten Berishist. Kontribuoi ne rrezimin e Nanos. Me pas pa i lene asnje dite kohe filloi protestat kunder Berishes, po edhe aty nuk mund t'i vesh faj. Ne tere keto vjet nuk tha nje llaf per nje gabim (e faje ka plot) te bashkise se Tiranes. U mor me prezencen ne parlament te deputetve (mungesat) dhe nuk tha kurre nje llaf per faktin se Tirana ka 3 vjet e ca pa kryetar bashkie.

Mua kjo me duket qarte fare qe qellimi i Erjonit dhe atij qe e financuan ishte qe te sulmonte Nanon, ta rrezonte qe vendin e tij ta merrte Rama. Ne politike kjo mund te jete deri diku normale, por ne shoqeri civile nuk eshte fare. Biles me plot gojen mund te te them se eshte TALLJE dhe MASHTRIM. Sepse kur ti kekron mbeshtetjen e njerzve duke perdorur si argument bindes vuajtjet e tyre, ti duhet te kesh minimumin e siqeritetit dhe s'mund t'i perdoresh keta njerez per qellimet politike te nje te treti qe rri ne hije.

Mua (sigurisht qe s'eshte gjo personale), Erjoni ma ka borxh o Blend te dalmen me bluzen e Mjaft-it. Sepse une sot ndihem fajtor se kam kontribuar qe Rama te jete kryetar i PS-se dhe largqofte kryeminister neser. Sjellja e Erjonit eshte njesoj sikur une sot te dal e te kritikoj Berishen duke bo si patriot dhe te te kerkoj ty e te tjerve qe te me mbeshtesni. Po qellimi i vertete dhe i pashprehur te jete qe neser ta marri PD-ne Jozefina larg qofte), dhe ne zgjdhjet e ardhshme une me te fejuaren time (po u fejova) dhe disa shoke te ngushte te kemi vendet e sigurta ne parlament. Ene ku i dihet ndonje post minister. Mua do me dukej vetja KURVE. 

Tani te flasim pak per aleancen e Erjonit. Cili eshte progresioni qe i sjell Rama vendit ne krahasim me Berishen? Per çfare po e akuzojme Berishen?

1. per autoritarizem

Rama ne kete fushe eshte shume here me keq dhe ato deshmite per dhunen ne familje nuk jane nderhyrje ne jeten private po tregojne karakterin e tij. Mjafton te shohesh kodin e ri zgjedhor per te kuptu se ai kerkon me çdo kusht te kete kontroll absolut ne parti (gje te cilen Berisha nuk e ka 100%). Per te mos fol per mocionin e votebesimit te kryeministrit apo zgjedhjen e Presidentit (se per to ka shkrujt shume bukur Elisa e nuk kom çar i shtoj fare)

2. per korrupsion

Perveç fanatikeve te semure apo atyre qe i lidh puna me Ramen (pra qe s'ja ma me fol ose jane pjese e pazareve qe ai ben), nuk kam degjuar asnje mbeshtetes tijin qe mos ta pranoje qe ai vjedh e merr pare me thes per lejet e ndertimit. Te gjithe ata qe e mbrojne thone : "Ai vjedh po te pakten ben pune." Argument idiot po edhe sikur ta konsiderojme me vend atehere na del se Berisha eshte me ne rregull se Rama. Se pune me shume se Berisha ne Shqiperi s'ka bere kush. (sigurisht jo se eshte plotesisht merite e tij se perderisa Shqiperia zhvillohet perdite mundesite per te bere pune rriten, pra shume gjera behen per inerci)

3. censurimin e mediave

Po t'i marrim gjerat sot dhe te mos flasim per 92-97, Rama prape del shume here me autoritar se sa Berisha per problemet e mediave. E kam vujte ne kurriz censuren qe i bejne njerzve gazetat qe ai i kontrollon plotesisht si Shekulli. Pastaj kur te thote edhe Gon Llakaj qe eshte i majte deri ne qelize : "Kam tall bythen me Berishen prej 15 vjetesh e nuk me ka thene nje here nje llaf, po sa here me ka taku me ka pershendet me perzemersi, kurse ky tjetri dy here u talla me te e me mori direkte ne telefon duke me gerrthit e filloi tu me sha bq poshte e perpjete!"

Po te krahasojme njerzit qe kane rrotull, nuk besoj se ka dyshim qe sa do ronde te jete "dora" e vjeter e PD-se, nuk o kurre aq keq sa KRIMINELE si Gramoz Ruçi apo hajdute si Anastas Angjeli e Ben Malaj. Kurse anetaret e KOP-it me te cilet Rama tallej (dhe u kopioji modelin me fondacionin Qemal Stafa) jane disa vite drite me lart se te rinjte e Rames. Nuk e di nese e ke lexu ate qe tregova para ca kohesh e qe me ndodhi heren e fundit ne Tirane. Isha ne nje tavoline me nje njeri te cilit neser do duhet t'i besoj politikat ekonomike te vendit, dhe qe tallej se ministria e jashtme kishte bere nje deklarate kunder krimeve te Izraelit ne Palestine. Sipas tij kjo ministri duhet te merrej hapjen e ambasades ne Tailande qe shqiptaret te shihnin "mrekullite" e ketij vendi, pra kurvat qe na tregote ne celular. (ti besoj e kupto se per ke po flas e nuk eshte nevoja te nxjerr emrin)

Nqs te gjitha keto jane progreset per te cilat ti flet, une keto i quaj regrese dhe Erjoni me del nje njeri pa pike ideali e ambicie per t'i realizu.

Tani Lizander, per hir te sinqeritetit duhet te t'them qysh ne fillim se te qenit larg Shqiperise qysh para se te ekzistonte MJAFT! e deri me 2008 nuk me lejon te kem ndonje ide te sakte se si dhe pse u formua levizja. Mund te spekulloj por kjo s'ka ndonje vlere. Qe Rama dhe Veliaj jane miq ky nuk eshte sekret, dhe as nuk shoh ndonje send apriori gabim me kete. Gjithashtu nuk e shoh si mekat kardinal ambicjen e Erionit per tu bere pjese e politikes. Ne rast se ai e perdori kohen me Mjaft! per te pergatitur hyrjen e vet ne politike, cfare konkretisht na bezdis ne tek kjo? A thua vertet Veliaj kishte kete plan qysh nga dita 1, apo eshte e mundshme qe te kete vendosur te hyje ne politike dikur me vone, pas ca kohe eksperience me Mjaft. Realisht e kam te veshtire te besoj qe Erioni u perzgjodh (si Dalai Lama) qysh kur ishte student per te qene sot ketu, e neser kush e di se ku... E gjej me te lehte te besoj se gjate rruges i linden ide, iu hapen shance qe ne ate fillim nuk i pat imagjinuar. Prandaj njeheresh, nuk mendoj se duhet te ndihesh sikur je perdorur kur ke veshur bluzen e Mjaft!. Duket sikur kemi prirjen te besojme me makiavelistin e versioneve, vetem qe gjerat ndodh te jene goxha me te thjeshta.

Pyetja shtrohet; a ka te drejte nje njeri te ndryshoje mendim, te ndryshoje ambicje, synime? Me konkretisht, a mundemi realisht te themi se ku do jemi ne 5 vjete? Une sot punoj ne nje institucion privat, arsimor, ne Tirane. 1 vit me pare, ne ShBA as nuk do ta kisha imagjnuar. Ja qe gjerat ndodhen, e Zoti e di ku do jem nje vit me vone (dashte Zoti ne Fixhi duke pire coctail ne plazh smiley ).

Nejse, se nuk dua te bej avokatin e askujt. Ndoshta jam ca naiv por besoj dhe kerkoj te gjej me te miren tek njerezit. Une, ashtu sic jam i bindur edhe ti, e DASHUROJ Shqiperine dhe shqiptaret me aq zell sa nuk ta shkruaj dot. Nuk synoj asgje konkrete (per veten) por dua ta shoh kete popull e kete vend te behet zotni sic e meriton. Per kete jepem me mish e me shpirt - prandaj ndonjehere e humb qetesine dhe "gerthas" kur dikush ma ve ne dyshim integritetin dhe qellimet. Kjo sa per te qene plotesisht i sinqerte... Tani, a eshte e mundur qe sic ndihem une dhe ti per kete vend, te ndihet dhe Erioni? Them se eshte plotesisht e mundur, jo vetem them por dua qe te jete keshtu. E nese ai zgjedh politiken, e une zgjedh nje pune ne privat, nje media, nje blog...secilit te veten. Njeri eshte dore, tjetri eshte veshi, hunda, syri, goja... qellimi mbetet po ai.

Per ceshtjen e krahasimit me Berishen. Mendoj se Rama ka modelin e punes qe e diferencon. Jam aq Libertian sa te mos shpenzoj teper kohe me jeten e tij private - shoh punen qe ka bere me Tiranen (qe po ben kokretisht aty te shpia ime) edhe tre vjetet e fundit nuk kane qene keq. ka aftesi te forta ekzekutive qe kur vihen ne relativitet me paaftesine tipike te Saliut kontrastojne me fort.

Shikoje me vemendje me sa te paafte, injorante eshte mbushur administrata sot dhe do me kuptosh kur them qe asnjera nga tre pikat qe ke rreshtuar nuk eshte e rendesise se vecante kur vjen puna e zevendesimit te KM.

 

tung

You wear your sh1t on your sleeve like a jamaican scammer lol

Nese duhet te zgjedh mes Erion Veliaj e ekstremisteve si Ilir Meta apo Skender Gjinushi, zgjedh 100 here Erion Veliaj

 

Tropizma: Une personalisht, te pakten qe kur jam kthyer ne memedhe, kam nje ndjesi shume te forte se i ashtuquajturi konstruktivizem partiak nuk mjafton per Shqiperine dhe nuk me ben te ndjehem mire me veten.

Po bej dhe une pak leksion peshku: Po cfare duhet bere? Sistemi plural partiak eshte mekanizmi i vetem institucional per te mbritur te pushteti. Shoqeria civile ne konceptin me te gjere (teorikisht) eshte mekanizmi pjesamrrjes se gjere dhe oponence e  pushtetit.Po ku e kemi ne shoqerine civile ketu? Kemi nje rrjet OJF qe si qllim te pare dhe te fundit kane xhvatjen e pareve nepermjet projekteve. Ca figura qe spikatin ne shoqerine civile me pas ose rreshtohen ne formacionet politike ku marin nje post dhe kthehen ne militante ose qendrojne ne pozicionin e ekspertit dhe e shkelin syrin majtas e djathtas sipas rrethanave dhe interesit.Ajo qe mungon ketu jane Forumet e Qytetareve te Lire, te paobliguar ne formacione partiake qe mund te sherbenin si grup presioni mbi politikat partiake dhe ato qeverisese. Nje arsye tjeter qe ka patur dhe do vazhdoje te kete pasoja mbi funksionimine demokracise ne Shqiperi eshte vdekja e sindikalizmit. Grupet e interesit po jane cope cope. Fragmentarizimi dhe partikularizimi interesave eshte arsyeja e jetegjatesise se sharlataneve, demagogeve dhe te korruptuarve ne pushtet.

 

Rrjedhimisht, une nuk do te votoj fare ne keto zgjedhje per te kundershtuar mungesen e zgjedhjes se vertete (por dhe te problemeve te tjera teknike apo jo-teknike me procesin e zgjedhjeve).

-Abstenimi nuk zgjidh asgje. Te gjithe ata qe abstenojne (30-40% e trupes elektorale)  logjikisht  me pas  nuk kane te drejte te irritohen me keqeverisjen sepse te drejten e tyre e kane shperdoruar dhe kane vendosur te tjeret edhe per ata. Abstenimi eshte festa e militantizmit roze  & blu.

nuk jam dakort me ate qe abstenimi eshte festa e militantizmit ne nje moment qe ashtu si Tropizma edhe une shikoj mungese te zgjedhjes se vertete.

te votoj dhe pastaj te behem pishman si qeni??

Jo dhe jo. Me mire bie ne paqe me shpirtin dhe nuk votoj fare po ama kjo nuk me heq te drejten te debatoj ne forume te lira mbi alternativat gjithashtu dhe te irritohem me keqqeverisjen dhe te drejten per kete nuk e gjej te mungesa e votes po te kontributet qe i derdh keti shteti.

 

kadosh-o, e di si thojte Xhorxh Karlini (iu prefte shpYrti n'paq) per ket muhabet? Ne diten e votimeve, thojte, ene ata qe dalin me votu, ene un qe rri n'shpi, masturbojme. I vetmi dallim osht qe ne fund, un kom cer tregoj midis gishtave, thojte, kurse ata (votuesit) asigjo...   smiley   

une do thosha ju boft dita 1000 jarebi! po nuk e disha qe ka vdek, me vje shume keq.

megjithate ai nuk fliste per tufat e barbunit apo te levrekut qe levizin si tufasmiley

Spiritus, me lejo qe nga diskutimi yt te nxjerr disa shprehje kyce per te thene qe edhe ti shikon fusheveprimi jashte parlamentit:

Forumet e Qytetareve te Lire: keto forume jane demokracia e se ardhmes ne bote (participatory democracy), qe te ne do te kete shpresa te formohet ne perpjesetim me zhvillimin e arsimit. Une shoh tek nxenesit dhe studentet dialoguesit e sotem dhe te neserm, sidomos po ta krahasosh me breza qe diskutimet i kane bere prej zorit dhe tashme jane te lodhur. Kur te rriten te rinjte e sotem, do t'ja kene me shume haberin diskutimit jo-skematik dhe ligjerimi per rrjedhoje do te jete me gjitheperfshires nga ana moshore. Mendoj se aktivitetet e debatit ku perfshihen prej vitesh gjimnazistet shqiptare jane fillimet me te mira; mgjs vete nuk me ka kapur kjo vale kam mundur te arrij ne kete perfundim pas ca vrojtimeve majtas-djathtas. Nuk eshte se po behem optimiste sa per te mos u merzitur dhe e kam te qarte qe sistemi arsimor, pervec donacioneve te huaja, ka nevoje per mbeshtetjen e ne te gjitheve.

Sindikalizmi: 'Bota' na mat lirine e punesimit ne varesi te lirise se punedhenesit per te futur ne pune, pushuar nga puna, etj. Hehe. Per vitin 2008 ne ishin ne vend te 56 ne bote per kete indikator, permiresuar prej vendit te 103-te ne vitin 2002 (nga Indekset e Lirise Ekonomike te Heritage Foundation). Kjo dmth qe ne jemi me terheqes per investitoret, sic ka premtuar dhe kryeministri yne i tanishem. Duhet te marrim parasysh qe gjate kesaj kohe eshte kaluar edhe nje Kod Pune qe reflekton kerkesa te ndryshme te BE-se. Sindikalizmi yne jo vetem qe eshte ne varr, por qe ta nxjerrim nuk do te jete e lehte sepse do te kete trade-offs ekonomike dhe pengesa nga et gjitha llojet. Dua te them qe 230 mije te punesuarit ne sektorin privat jo-bujqesor ne, shifer per 2007-en sipas INSTAT-it - nuk kane si te organizohen dhe aq me pak mundesi kane 167 mije te tjeret e  sektorit publik, ku kultivohen kurriz-ulurit dhe hipokritet e ardhshem te kombit (dhuna me e zakonshme perdorur mbi keta eshte mundesia e humbjes se vendit te punes). Se po ankohem shume: edhe ne kete drejtim, best practices te BE-se duhet te futen po aq shpejt sa kerkesa e tregut nderkombetar per krahe te lire pune. Cfare bejme ne kur shohim ne TV grevat italiane, franceze, greke?

Fragmentarizimi dhe partikularizimi i interesave: kjo nuk eshte gjithmone gje e keqe, sidomos kur ndihmon ne artikulimin e ceshtjeve, ne gjallerimin e jetes civile dhe ne ndertim institucional. Jane figurat dhe momentet kombetare pastaj qe i bashkojne interesat e vecanta mbi principe te perbashketa.

E shikon o Spiritus sa puna ka per te bere dhe praktikisht mund te bejme ne, perjashta politikes parlamentare?

 

Tropizma: E shikon o Spiritus sa puna ka per te bere dhe praktikisht mund te bejme ne, perjashta politikes parlamentare?

Dhe yjet rrijne dhe veshtrojne.. Kush? Kur? Si? me fjale ne trondisim boten (virtuale) me vepra ne (peshqit smiley ndjekim rrjedhen e lumit.Turbull lumi, turbullosmiley 

Gjithsesi e admiroj optimizmin tend. 

Jo me, ti sindikalizo institucionin tend, une timin smiley e me rradhe. Optimizmin nuk e kam timin, e kam kapur ne ajer keto kohe. Sa me beterr situata, aq me shume kapet milingona pas fijes se kashtes.

Me duket se ti Lizander dhe Castor futeni pak si shume ne teorira konspirative ala-Myftaraj. Myftaraj shpik teori konspirative edhe se si e ema e lindi...lere mo per te tjeret.

Mos besoni cdo gje qe lexoni...

Nese (nese i thencin...) Erjoni VJEDH...vjedh per qefin e vet. Nese futet ne politike...futet per te vjedh me shume. S'ka shume teori konspirative ktu...dhe cdo njeri qe ka punuar ndonjehere ke SOROS-i ne Tirane...ose njef njerez qe kan punuar atje (smiley )...e di shume mire...se si funksionojne ata lloj njerzish. Te thuash se jane pjese e nje konspiracioni te huaj per te kontrollular politiken etj etj...eshte ti ngreshe shume lart. Hajdut ordiner...do ishte pershrkimi me i sakte.

Dhe prandaj une them...qe kta "te rinjte" jane SHUME me te rrezikshem...se "te vjetrit". Se e filluan qe ne "femijni"...vjedhjen dhe mashtrimin.

 

Kjo eshte praktike e provuar e sterprovuar ne Shqiperi dhe kudo tjeter.

----------

Po ku te lene adminat e Peshkut me shkrujt...e me dhen mendimin??

 

E kan DHI kaq shume kte pune...sa s'ka me ku te shkoj. Me dhjetra positme te fshira vetem te kjo teme...per asnje aresye tjeter pervec se une thoasha...qe...pervec fakteve qe autori i artikullit...apo GRE-ja than...pra qe ktu ka thjesht oportunizem dhe "mbijetese" te PARAZITVE politik...pa asnje vizion, pa asnje "ideoligji" pa asnje "te re"...pa asnje pike sinqeriteti...etj...kta jane gjithashtu nje DESHTIM dhe nje RREZIK per te ardhmen sepse sjellin vetem vjedhje dhe mashtrime dhe asnje lloj PUNE apo permirsimi mbi "te vjetrit".

 

Kaq kam then une...po PSE duheshin fshire?? Cfar tregon kjo per SINQERITETIN e ktyre tipave...kur as KRITIKE nuk te lejojne te besh?? Tregon se....18 vjet me vone...kemi krijuar vetem kopje te keqia te te "vjetres"...dhe me te rrezikshme spese ka nje DOZE TE MIRE tendecash te tipit...Mao Ce Dun...Dhe nuk e them per shaka kte...por e them sepse ashtu e vertetojne sjelljen e tyre.

Tendnca mao Ce Dun-se...dallohet ne faktin se kta mendojne se kan IDEOLOGJINE nga ana e tyre...dhe se kjo i jep te drejte qe ti MBYTIN gjith mendimet e tjera...dhe me keq...qe te ngrejne ne pedestal IDHUJ. Se pa IDHUJ...nuk ka ideologji.

------------

 

Mos u merrni kot me Edi Ramen apo Gjinushin. Ata kane punet e tyre ne mendje...Erjonin e perdorin si KUNDRAPESHE ndaj Ilirit te Inatosur...jo me shume. Thjesht per ti treguar "te tjerve" qe..."shiko, ne mund te kemi humbur te Inatosurit...por kemi fituar kta TE RINJTE". Sa do vlej kjo ne zgjedhje?? Nje zero...sepse 200 vota merr a s'merr Ejoni. Eshte thjesht loje politike.

 

Problemi gjithmon mbetet...ke ajo qe thot artikulli...kta tipat e "rinj" thjesht po mashtrojne njerzit...duke u SPERDREDHUR perara kamerave me...gjoja...dopllomat qe kan marre ne perendim (qe kushdo qe eshte ne perendim..e ne Amerike...e kupton SHUME MIRE SE SA VLEJNE ato dipllomat e Political Sciene apo Psikollogji nga community-college ku kan vjat kta...pra eshte thjesht MASHTRIM ndaj te gjorve me 8-klasa shkolle ne Shqiperi). Po mashtrojne njerzit gjoja me "ideologjine e re" te tyre...qe ne fakt nuk ekziston ne asnje nivel...por eshte thjesht e njejta loje oportunizmi qe kemi pare neper PARTITE E VOGLA PARAZITE TE TJERA NE SHQIPERI.

Ku qendron ndyrhsimi ktu midis...PDK-es...apo KOP-it te Berishes...apo parazit te tjere apo te "rinj" te tjere qe kemi nxjerre ne politike...dhe kta tipat e "rinj"?? Une nuk shof ndryshim...

 

...I vetmi ndryshim eshte se edhe ata te KOP-it etj...edhe BIRISHA vet...po ta kritikosh...te PAKTEN TE LEJON TA KRITIKOSH.

Kurse kta?? Kta te hidhen ne fyt...

 

Deshtimi i 18 viteve...dhe rreziku i te ardhmes

 

----------------

 

Por kot harxhoj shkornja une...se dhe ky postim...do fshihet...padyshiiimmm!!!

Kta te bejne me ZOR...te mendosh...se mbase me mire Birisha se kta te tjeret. Gjynaf....

O Grupi, je i pa pare ti per Zotin.

 

Keto qe une kam lexuar tek ky Myftari , nuk i kam marre te gjitha per baze, thjeshte si kontur, Edhe ky ka te drejte, kete doja te thoja edhe une, qe keto kane vjedhur. Sa per ate Grusht shtetitn qe po pergatisin keto, me ben te mendoj thjeshte qe eshte Sorrosi ne mes. Se ai nuk jep leke kot, qe te vjedhin keto, se eshte edhe pis.. some, si tip. Por don ti perdori si ne Ukrahine, me revolucione Portokalli. Po ne ne shqiperi sjemi Ukrahina, se spo ja plas ndo njerit, se po rrin ti ne miting 24 ore, per 1 vit rreshte. PEr kete e kisha une, Por konklusionin e kemi te njellojt.

 

p.s nuk je i vetem qe te fshijne shkrimet, edhe mua po me sakatojn.Do kthehm vetem per te votuar per Salen, e do marr gjith fisin me vete , vetem per inate te ketyre. hahahhahahah

Tropizma: "jo cdo gje ka nevoje per kompromise gjigande qe te zhbejne si njeri dhe eliminojne mundesine e cfaredolloj qendrimi te mevonshem etik."

trop,

ti mund ta njohesh me mire realitetin atje, por po flet me emocion dhe cfare po thua/mbron/sugjeron eshte frustrim dhe jo zgjidhje. fjalia me lart e shkruajtur nga ty thote pikerish ate qe dua te them une vetem se mund ta aplikosh brenda strukturave/institucioneve egzistuese politike dhe jo nga jashte.

per sqarim grupo: une nuk kam ndonje problem me levizjen e Erionit. Erioni dhe te tjere jane te rinje me aspirata politike dhe le te hyjne ne politike. Erioni e ka zgjedhur rrugen qe dy vjet perpara dhe ne diskutojme per muhabet, por te tjere qe duan te hyjne ne politike ju keshilloj te hyjne ne institucionet egzistuese sipas bindjeve te tyre. E perforcoj kete mesazh pas komenteve te tropizmes, sepse si thote dhe ajo: "nuk ka nevoje qe te zhbeheni se njeri". Aty mund te tregoni vlerat tuaja, te njihni me mire realitetin shqiptar dhe me kohen te keni mundesi te arrini te ndryshoni edhe gjera.

Psh, Rama ne 2005 kerkoi drejtimin e PS'se, nuk doli te hapte parti me vete. Kuptohet Rama kishte krijuar nje kapital politik ne ate kohe qe e ndihmoi. Gjithashtu Erioni nuk ishte i panjohur dhe do i ecte llafi per shume gjera. Ndoshta nuk do i ecte pr cdo gje, po kjo eshte normale se une nuk kam degjuar ndonjeri qe te thote Erioni eshte politikani me i mire i majte apo i djathte, keshtu qe e quaj qe nuk eshte gati akoma te drejtoje nje subjekt te tille politik.

Krijimi i nje partie me vete a te rinjve te G99 per mua tregon padurim dhe pak arrogance. Jo vetem kaq, por u jep nje mesazh shume te keq dhe shume te tjereve qe duan te kthehen dhe i shikonin Erionin me shoke si tregues te mundesive te tyre. Mesazhi qe ata qe jane jashte mund te marrin eshte qe menyra e vetme per tu perfshire ne politike eshte me nje force te re individuale, sepse strukturat e vendosura ne vend nuk bejne. Mbase Erioni do t'ju thote qe hajdeni se tek mua keni hapesire, por puna eshte se hajde ti besosh dhe gjithashtu kontributi me keta eshte zero sepse nuk kane asgje ne dore, biles po bejne koalicion me Ramen per te pasur dicka ne dore.

Ne kete aspekt une e quaj qe anetaret e G99 kane humbur kohen keto dy vjet nderkohe qe mund te ishin fytyre me te besueshme ne PS, LSI, PD apo si i kane bindjet.

Tani, a eshte e mundur qe sic ndihem une dhe ti per kete vend, te ndihet dhe Erioni? Them se eshte plotesisht e mundur, jo vetem them por dua qe te jete keshtu. E nese ai zgjedh politiken, e une zgjedh nje pune ne privat, nje media, nje blog...secilit te veten. Njeri eshte dore, tjetri eshte veshi, hunda, syri, goja... qellimi mbetet po ai.

 

Dakord Blend! Po ktu nuk po flet njeri...dhe s'duhet e flasi njeri...per "ndjenjat" e Erjonit...apo se c'ka ndermend ai per te bere per VETEN E TIJ.

Ktu po flasim...per menyren se si sillet e POPLLIN...dhe cfar fiton POPLLI nga levizjet e atij...dhe nese fiton dicka.

 

Mos u mundo ta kthesh diskutimin ne dicka personale....jo po eshte njeri i mire, ose mund te jet, jo po do Shqiperine dhe te gjithe ne kemi rolet tona...kshuqe ai ka ate rol.

Ky eshte naivitet i madh. Nuk po flasim per nje njeri anonim...

 

Nese UNE...si popll...e shikoj se ky njeri qe po mundohet te futet "ne politike" (futet ne politike Shqiptiare eshte dicka abstrakte...po nejse)...po e ben kte duke me mashtruar mua, duke me PREDIKUAR mua, duke patur zero transparence, dhe duke perdorur metoda oprotuniste qe mua si POPLL nuk me pelqejne...atehere UNE E KAM TE DREJTEN...ta kritikoj deri ne fund.

Atehere c'lidhje ka kjo me..."ndjenjat patriotike" te Erjonit...dhe me "rolin e gojes, hundes, dores, dhe gishtit te vogel te kembes se majt"?? Ti mund te kesh ate mendim...dhe une KAM TE DREJTEN te kem mendimin tjeter...te bazuar ne VEPRIMET e Erjonit...si pershembull ku SHKRUANTE NE GAZETA AMERIKANE...qe Amerika duhet te mos mbeshteste me Shqiperine pasi Sali Berisha eshte "diktator" dhe s'lejon lirine. Per MUA...gje me te rende se ky shembull i Erjonit...nuk ka.

 

Gjithmon...po na e lejove TI o i madh...kte te drejte...Se ndryshe ne s'kemi ze tjeter...pervec asaj qe na lejoni ju te Peshkut smiley

 

per sqarim grupo: une nuk kam ndonje problem me levizjen e Erionit. Erioni dhe te tjere jane te rinje me aspirata politike dhe le te hyjne ne politike. Erioni e ka zgjedhur rrugen qe dy vjet perpara dhe ne diskutojme per muhabet, por te tjere qe duan te hyjne ne politike ju keshilloj te hyjne ne institucionet egzistuese sipas bindjeve te tyre

Dhe sa per sqarim une Gre...jam PLOTESISHT dakord me ty.

Une problemin nuk e kam ke...Erjoni...dhe pse u fut ai ne politike. As se krijoj parti me vete...dhe AS se po ben aleance me PS-en. Erjoni per mua eshte GOGEL kaq e vogel...sa s'ka pike rendesie. 

Aspak...se ndryshe nga DISA...une nuk pretnedoj te MBYT mendimet e kunderta thjesht per hir te mbytjes.

Kundershtimi im eshte ne aspektin "ideologjik" dhe me teper "praktik". S'ka pse ti futem perseri me thelle...se tashem i kam bere te qarta. Pra me llafet qe thone dhe me veprimet qe marrin...qe per mua NUK jane te nje niveli te DUHUR per...nje "grup" qe pretendon te sjelli dkca te "re" apo dicka "perendimore" apo edhe dicka te PERDORSHME ne Shqiperi.

 

Dhe pajtohem me ty qe kjo levije ne nje fare menyre i MBYLL DEREN...disa te "rinjve" te tjere...

Grup, po e le kete komentin, po te lutem lexoje me kujdes kete pergjigje. Qe Peshku te pranoje komentet e te gjitheve, duhet qe keto komente te jene te pakten te lexueshme. Mundohu te jesh konciz, te perdoresh gramatike te sakte dhe te perdoresh sa me pak bold dhe SHRONJA KAPITALE dhe trepikesha e hapesira, etj etj. S'te ka njeri me inat, po ki parasysh qe ato qe shkruan ketu nqs nuk ndjekin ca rregulla te thjeshta kuptueshmerie, prishin me shume pune sesa ndreqin.

P.S. Nje udhezues per komentet do te postohet ne faqe sot, per te gjithe, jo vetem per ty.

Grup,

para disa vitesh, pas disa skandaleve te njepasnjeshme ne firmat e medha ne Wall Street, pati disa artikuj nga gazeta dhe revista te rendesishme qe shqetesoheshin se cfare u mesohej menazhereve ne shkolla, sidomos ne Business Schools. Ideja ishte qe prej dekadash, sistemi i vlerave ishte lene pasdore dhe tere programi i shkolles bazohej ne game theory se si te maksimizohej fitimi personal. Per kete arsye e zura ne goje shkollen tek nje postim i mesiperm. Tani nese hyjme ne diskutimin e vlerave nuk do dalim kurre dhe ne menyre ironike mund te mos kete asnje vlere smiley

 

 E dëgjova mbrëmë në radio Erjonin. Duhet të them se është goxha i zgjuar, elastik, ca naiv (pa qënë idealist), ca oportunist por edhe një vërejtje tjetër që kam është se nuk ka taban ideologjik. Nuk ka një strategji të qartë, mu duk ca sipërfaqësor gjithashtu. Përgjithësisht, nuk ma mbushi mendjen...

 

Pragmatizmi i kualicionit eshte i qarte, kompromisi eshte gjithashtu i qarte, behet per te zbythur Berishen nje here e mire.

Edi Rama, dhe na pelqefte apo jo, kjo eshte oferta me progresiste ne tregun politik.

Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee tani po qe e ke heq vallen me shami te kuqe.Ku kane per te te kandidu ne Salari apo ne Dushk.

Qe ka qene i detyrueshem ky kompromis kete ta merr mendja.Se mos kishte noj dere tjeter.Qeni leh aty ku ha Blendush mjaftush Roz-ushi.

Alternativa me progresiste?!!

Ti shoku Blend (ja ve vetes me zor kete pjesen shoku sepse nqs te nxjerr zorret Enveri nuk shkon te te lehesh te shoku gjynushi sepse ti ste detyron njeri.Erjonin po e detyrojne xhixhat) na thua neve pasi e ke besu vete se nqs kemi dy alternativa muti perpara berisha dhe Rama  me dashte me kerku mund te gjesh pak mut progresist andej nga edi dhe erjoni.

Bravo blendi

Do ishte me mire qe sa te mundeni mos ta ktheni kete faqe roz komplet qe te mund te merrni opinionin e ndonjerit qe ja do te miren atij vendi.Sigurisht qe nuk jua mohon njeri meriten qe e keni kthy kete web site ne nje vend te tille.

Suksese blendo sepse G99 per 99-shat eshte.Nuk je shume kuturu.

Grupi, sa gjate i ke rene.

Erioni ne te gjitha intervistat i bie shkurt, te heqim Salen, d.m.th. pushtet.

Ku din Erioni te flase keshtu gjate e gjate, dy fjale "pushtet".

Duam drita - Duam pushtet.

Me zgjedhjet do humbi "et", e çfare i mbet nga " pushtet" ????

 

 

Lizander, nuk dua te mbroj asnje politikan, por ta nxjerresh Berishen jo autoritar, ketu gabohesh, sepse historia politike e ketyre 19 vjeteve ka treguar se Berisha ka perqendruar apo eshte perpjekur te perqendroje rreth vetes  shume pushtete. Ai fakti rreth Agron Llakajt, ku shprehesh se Berisha nuk i thene asnje fjale atij, duhet te kuptosh se se pari per Berishen ajo eshte popullaritet (kete gje ai e kupton), dhe se dyti , para te huajve dhe qytetarve vendas, do te ruaje (t'quhet) qenien e tij si demokrat. Vertet qe gjerat, sendet, idete, qytetaret, maten me njeri-tjetrin, dhe nga ter politikanet aty, te gjithe luhaten tek nota 3,4,5,6. Nuk sheh ndonje te notes 8,9,10.  

Politika ironike sikure eshte ne gjenet e politikaneve shqipetar. Duke filluar qe nga nje vizite e thjeshte ne faqen zyrtare te Levizjes Politike G99 shihet qarte nje mosperputhje e larte e fjaleve me veprat. Psh... strategjia ne fjale e G99-se eshte qe te perfshije te rinje qe nuk jane marrur kurre me perpara me politike dhe te jene te moshes nen 40 vjece. Mirepo e kunderta ndodh po te shikosh foton e faqes kryesore te faqes zyrtare ne internet te G99-se. Ne foto ne pergjithesi jane te rinje, por sic duket votat e disa gjysherve jane me me rendesi sesa fjalet per G99-en pasi njerez te tille e kane te pamundur te mos jene perfshire ne politike qofte ne menyre direkte apo indirekte, sidomos nese kane qene te rinje ne kohen e xhaxhit. Sic duket perqafimi i akteve politike te Veliajt me Gjinushin, me Gramoz Rucin dhe element te tjere e bejne G99-en pjese te pandashme te partive te panumerta ne vendin tone, qe asgje me shume sesa interesat e veta per pushtet nuk perfaqesojne dhe nuk i sherbejne askujt tjeter.

Nje pjese e konsiderueshme e ketij artikulli eshte shume e vertete fatkeqesisht. Veliaj po behet pjese e lojerave politike dhe pazareve te saj thjeshte per te patur sa me shume pushtet ne duart e veta. Premtimet e tij mbase nuk po perputhen dhe aq me ato qe ai po ben per momentin.

Ishte shume e qarte se G99 do ti bashkohej kualicionit te se majtes qe nga gushti kur Rama dhe Veliaj shkuan ne konferencen e Partise Demokratike ne Amerike, Denver.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).