Sondazhi i “Zogby” për muajin janar 2009

Rezultatet e anketës së kryer nga Zogby International në muajin janar 2009 u shpallën sot drejtpërdrejt në T-C nga Washington DC nga përfaqësuesi i Zogby-t, Sam Rogers. Me një kampion prej 1000 personash nga 12 zona të vendit rezultatet theksuan se çështja më e rëndësishme për shqiparët në votime është Papunësia,  e dyta Ekonomia, dhe mandej Varfëria, Rrugët dhe Infrastruktura, Korrupsioni, Krimi, Shëndetësia dhe Arsimi.

  • 44% e të anketuarve mendojnë se Shqipëria është në drejtimin e duhur, 41% mendojnë të kundërtën, 15% nuk janë të sigurtë për drejtimin e vendit.
  • 82% e të anketuarve thonë se do të votojnë në Qershor, 19% thonë ndoshta do të votojnë.
  • Me një marzh gabimi prej +/- 3.2% zgjedhjet janë të pavendosura megjithatë të anketuarit preferojnë 37% PS, 30% PD, 5% LSI, 1% PBDNj, 1% PR.

Rezultati është goxha i ngjashëm me Sondazhin e Peshkut (surprizë e këndshme), me përjashtim që G99 nuk figuronte në listën e forcave politike në garë në kohën kur u mblodh anketa e Zogby International për muajin janar 2009 për shkak të mosregjistrimit si parti.

 ___________________________________________

Nga Top-Channel

Sondazhi i “Zogby”: PS 37 perqind, PD 30 perqind

Nese zgjedhjet parlamentare shqiptare do te zhvilloheshin sot, Partia Socialiste do te merrte 37 perqind te votave, Partia Demokratike 30 perqind me nje marzhin gabimi +/- 3.2 perqind.

 

Ky eshte rezultati per muajin janar, publikuar nga kompania prestigjoze e sondazheve “Zogby International”, pas anketimit te kryer per 1 mije votues.

19 perqind e te anketuarve jane shprehur se nuk jane ende te sigurte, ndersa 4 perqind kane refuzuar.

Rezultatet treguan se nese shqiptaret do te votonin sot, LSI do te merrte 5 perqind te votave, PDK, 1 perqind, PBDNJ 1 perqind dhe PR 1 perqind te votave.

 

49 Komente

*G99 nuk figuronte në listën e forcave politike në garë në kohën kur u mblodh anketa e Zogby International për muajin janar 2009.

E megjithate une per G99 do votoj gjithsesi.

hahhahahhahaha

 

 

KEto te heqin trurin fare, po Pd 30 % i merr vetem me administraten.

Po aq ka marre PD, 30 % = gjithe militantet qe ka vene ne administrate.

Duroni o trima se sondazh koti eshte .Nuk e shifni qe jane 23% qe kane thene se do shkojne te votojne por ose nuk jane te sigurte ose nuk kane dashur te thone per ke do votojne.Plus qe ka nje gabim 3%.Pra gabimi faktik eshte 26%.

Toleranca e gabimit 3% ("marzhini" simbas mediave tona smiley) ne fakt eshte shume standarte, bile dhe 4 eshte tipike shpesh here. Por vertet fakti qe qit 19% si te pavendosur e ben sondazhin te mos jete definitiv ne percaktimin e fitores te nje partie ose tjeter, brenda fuqise/potencialit te sondazhit kuptohet.

Per me teper, dhe sidomos duke patur parasysh nivelin e "pavarsise" te mediave dhe cdokujt tjeter ne Shqiperi, apo dhe nivelin e etikes dhe profesionalizmit, do kisha dyshime per cdo sondazh qe nuk publikon te plota te dhenat bruto (raw data) dhe medotodologjine, dmth komplet, jo kshu me nje paragraf metodologjie sic i kane paraqitur deri tani per te dy nga keta sondazhe. Dmth edhe pa hedhur asnje fije dyshimi ne etiken e tyre (duke besuar te dhenat dmth qe japin ata ne data dhe metodologjine) te dhenat e plota jane te nevojshme, dhe ne rastin e Shqiprise per mendimin tim te domosdoshme.

Tek faqja e Ganiut s'ka asnje te dhene per sondazhin e fundit (nuk di nese ka te dhena te plota diku tjeter, as tek faqja e Zogby per sondazhin e tyre, bile as permendet gjekundi aty (me ca kerkova) qe Zogby do te beje apo po ben nje sondazh ne Shqiperi, as tek kjo pjese e faqes qe tregon se ne cilat vende kane bere sondazhe keta.

Njekohesisht per te dhenat kemi parasysh qe keto i disponojne jo vetem keta qe kane bere sondazhet (Ganiu dhe Zogby) po dhe personat/mediat qe i kane punesuar, pasi sondazh-beresit jane te detyruar, dhe e kane ne praktike minimale, qe ti japin atyre te pakten te dhenat e plota dhe metodat. Keshtu qe mungesa e transparencen ne keto raste eshte e dyfishte, ne te dyja rastet, se pari tek mediat apo kush i ka punesuar keta, dhe se dyti dhe tek keta vete (me perjashtim qe ti kene vene kusht mediat ketyre qe te mos publikojne te dhenat e plota).

Duke pasur parasysh qe keta te dy sondazhe (vetem me nje muaj diference) kane nje mosperputhje kaq te madhe persa i perket numrit te atyre qe jane te pavendosur--tek Ganiu pothuajse inegzistente dhe tek Zogby rreth 1/5 e votuesve potenciale--nuk ke si te mos hedhesh dyshime per profesionalizmin ose per etiken e te pakten njerit prej ketyre sondazheve, ose te dy ne kete rast, meqe asnjeri s'kane publikuar te dhenat te plota. Dmth votat e PS-se dalin pak a shume te njejta po votat e PD-se + te pavendosurve ndryshojne ne menyre kaq radikale midis tyre? Sa menyra/metodologji te ndryshme mund te kete ne rastin e votuesve potenciale shqiptare per te percaktuar nese ata e kane ndare mendjen per te votuar apo jo, qe te prodhojne ndryshime kaq radikale ne perfundimet e dy sondazheve vetem me nje muaj diference? smiley

Ganiun s'e kam parasysh, juve qe jeni andej mund te flisni me shume. Sa per Zogby, ca komente me poshte te tipit eshte libanez apo 1000 veta nuk mjaftojne jane qesharake. Bile dhe me pak se 1000 jane plotesisht te mjaftueshme per Shqiperine, gjithmone nese metodologjia dhe praktika e sondazhit do ishin te duhurat. Po sulme te tilla per te diskredituar me cdo kusht sondazhin qe qit kundershtarin fitues ma ha mendja do lexojme Boll! deri ne qershor. smiley

Per Zogby, natyrisht nuk eshte si e paraqet Top Qeni, si nje nga me te miret e Amerikes. Eshte nga me te njohurit padyshim, po jo nga me te miret. P.sh. kerkova pak per saktesine e parashikimit te zgjedhjeve te vjetshme ne Amerike nga sondazhet, dhe kjo faqja nga Fordham (rezultatet e te ciles gjenden dhe ne disa faqe te tjera) rendit 20 kopani sondazhesh per zgjedhjet e 2008 dhe saktesine e tyre. Midis tyre ka kompani me pak te njohura se Zogby kuptohet. Zogby renditet i 18 nga te njezetet per zgjedhjet e vjetshme. Po njekohesisht dhe Gallup, qe eshte me i njohur dhe i besuar se Zogby, renditet i 17. Ne dy vendet e para jane Rassmusen dhe Pew. Gjithashtu ky nerd-i qe merrej deri tani me analiza te bejzbollit, Nate Silver, beri vjet per here te pare analiza sondazhesh dhe parashikime per zgjedhjet politike, dhe u be i famshem ne gjithe Ameriken, si per metodologjine statistikore dhe per parashikimet. P.sh. parashikimi i tij per voten totale (popular vote) ishte pothuajse fiks sic doli.

Zogby-n askush s'mund ta akuzoje qe s'di te beje sondazhe, kjo eshte qesharake. Po nuk eshte nga me te saktet apo me me kredibilitet, dhe eshte akuzuar disa here per etiken e tij. Vjet mbase ceshtja me kontraversale per Zogby ishte nje sondazh qe beri vetem me suportuesit e Obames, me pyetje mbi disa te dhena per Obamen qe ishin spekulative. Pati shume kritike mbi Zogby per kete sondazh dhe nga disa u quajt si "push poll", qe me pak fjale  nuk eshte sondazh po propogande politike e kamufluar si sondazh qe mundohet ti injektoje njerzve nje besim te caktuar per dicka ne forme pyetse, dicka qe eshte shume flagrante per kompani sondazhezh (keto zakonisht i bejne shoqatat politike qe jane ekstremiste). Ketu mund te lexoni me shume per kete nga Pollster.com, dhe sic thote dhe ky artikulli, dhe ne mos ishte teknikisht push poll ishte shyme i dyshimte, ishte tip propoganda poll. Zogby ne kete rast u punesua nga nje konservator (republikan dmth), i cili me pas i kerkoi atij te beje te njejtin tip sondazhi per  mbeshtetesit e McCain, dhe Zogby nuk pranoi. Zogby vete tha qe sondazhi nuk ishte push poll, por njekohesisht pranoi qe nuk ishte nga punet me te mira te tij duke thene: “I believe there was value in the poll we did,” Zogby added. “I also believe it was not our finest hour. This slipped through the cracks. It came out critical only of Obama voters.

 

P.S. Gjithashtu, jo se eshte shume e rendesishme, po me beri pershtypje qe mbreme (qellova online) kur doli ky sondazhi i Zogby, TCH e ndryshoi permbajtjen e artikullit disa here, dhe mbas tij dhe Peshku duke kopjuar nga ai, njehere duke vene emrin e analistit amerikan te Zogby nje here si Tom Rogers, nje here tjeter si Sam Rogers, pastaj e hoqi fare emrin e tij ne artikullin pefundimtar qe eshte dhe tani. smiley Po ashtu dhe ca te dhena te tjera dytesore, po s'me kujtohen tani egzaktesisht se ca qe ndryshe.

Xhibi une u mundova mos te te ktheja pergjigje por sme rrihej .

Ne qofte se hedh poshte metodollogjine apo hedh dyshime mbi Zogby ti duhej te kishe hedhur ne kosh te pehrave ata te Gani Bobit.Sondazhi i Gani i Bobit jo vetem qe sjep asnje te dhene tjeter pervec kush fiton zgjedhjet por ka bere edhe gabime amatoreske.Psh ka hequr nga llogaritja votuesit potenciale qe nuk kane vendosur per ke do votojne .

Mos te harrojme pastaj qe Shkelzen Maliqi eshte pronari i RTV21 i cili eshte byth e breke me TV Klan.Kane nje bashkepunim shume te ngushte .

Dhe e dyta qe me ngre nervat mua eshte se juve  anetaret e Anti -Soros league nuk permendni qe shoqata e Shkelzen Maliqit ka pas qene e sponsorizuar nga Soros ne fillimet e veta.

Ja ke fut kot, po shume kot. Une kam thene qe s'e njoh Ganiun, dmth s'di gje per te, tek Peshku kam degjuar per here te pare keto dite. Per rrjedhoje s'i di as keto lidhjet qe permend ti. Nuk eshte detyra ime kjo te di, dhe as nuk jam ne ndonje league qe fantazon ti. smiley

Kam folur shume qarte besoj, por me juve militantucet kotheriste eshte e veshtire te besh debat; mund te besh vetem militantucerime te balto-dhjerosura. Une kam folur per sondazhet ne pergjithesi dhe keto te dyja ne vecanti, qe kane kaq mosperputhje dhe qe s'kane bere transparente te dhenat bruto dhe metodat komplet, pra nga ana statistikore-metodike me aq sa kam njohuri. Dhe kam folur dhe per Zogby me aq djeni sa kam per ta dhe reputacionin e tyre, meqe jetoj ne Amerike. Kam sjelle dhe referenca per kete.

Keshtu qe to paraphrase Mrokllen, ik bej cicin me kesi pergjigjesh, se s'me ke mua per militantucerime kotheriste. smiley

Mos na hap barkun  shume me keto budallalleqe.E njihke Zogbyn ti.Mos e ke gje komshi kshu?Ti i bere nje google te mire te detajuar se para nje jave se kishe idene kush ishte..Po per Ganiun as nuk denjove te flisje as te kerkoje.

Pse valle?Se je militant prandaj .

Pavaresia e njeriut nuk matet me llafe por me vepra.

Mos na hap barkun  shume me keto budallalleqe.E njihke Zogbyn ti.Mos e ke gje komshi kshu?Ti i bere nje google te mire te detajuar se para nje jave se kishe idene kush ishte..Po per Ganiun as nuk denjove te flisje as te kerkoje.

Pse valle?Se je militant prandaj .

Pavaresia e njeriut nuk matet me llafe por me vepra.

Poo futem edhe une ne mes te pilafit per muhabet, megjithese mu' s'm'ka pyt njeri!
Qe thu' ti o Xhibo, ky Gani Bobi, mu  m'le i cike skeptik sepse eshte shqiptar! Kupto ti tani pershemull? smiley

Pse, bi llafi, Klani, me gjithe ato leke e me the e te thashe, nuk vatji t'merrte nje Pollster t'huj, pa asnji interes ne rezultatin final?

Pse, Top Channel i gjeka leket per kete pune, dhe Klani jo? smiley

Bo vaki qe keto t'hujet si Zogbi, kane nje fare reputacioni me rujte, dhe nuk shiten per 5 leke!

T'njejten gje nuk mund ta themi bindshem per keta tanet apo jo? Per Zotni Maliqin, e Gani Bobit!  smiley

Pranej, une jam skeptik ndaj poll-it te Klanit! smiley

Great timing though! smiley

Mire thote ai tipi (Zhurmues)!

BTW, ai tipi, Zaloshnja, kam pershtypjen se punon per nje pollster, ketu ne the Land of Milk and Honey! smiley

Po nuk e di se per cilin!

You wanna take a wild guess? smiley

Dmth Zogby + TCH jo shqiptar, ndersa Ganiu + Klan shume shqiptar? smiley

Dhe njekohesisht simbas kesaj teorie ne Amerike p.sh. sondazhet duhet te behen nga joameriqene dhe ne Shqiperi gjithmone nga joshqiptare, se ka konflikte interesi si keta administratoret e blogut smiley dhe te huajt jane automatikisht me pak te korruptueshem (paveresisht rekordit te tyre personal) sesa cdo shqiptar ne kete fushe? smiley

 

Une dyshimet i hodha per te dy, per faktin qe 1) ka kaq mosperputhje midis rezultateve te tyre, dhe (sidomos) 2) nuk kane bere transparente te dhenat dhe metodat e plota.

Dmth fola deri ketu ne baze teknike, jo ne baza te huaj-shqiptar-konspirative.

Per Ganiun sic thashe nuk di, per Zogby fola me shume sepse kam degjuar ketej, po dhe meqe eshte i panjohur mbase per shqipot qe s'jetojne ne Amerike, meqe vjen per here te pare tek ne per sondazh.

Pra s'mund te vejme shenja barazimi midis shqetesimeve (simbas meje) te justifikuara dhe teknike me ato konspirative te pergjithshme te tipit njeri kanal televizioni duhet te beje si tjetri, apo njeri eshte me i korruptueshem se tjetri, kshu afrofe-ishte. Kompanite e sondazheve gjykohen nga puna e tyre kumulative (si per skatesine, profesionalitetin dhe etiken) dhe njekohesisht nga puna konkrete/specifike ne kete rast. Ato nuk jane qeveri, nuk jane mbreteri, as shoqata "jo qeveritare"; ato jane kompani sondazhezh dhe duhet te gjykohen per sondazhet mendoj. smiley

Per Zaloshnjen, as e di ku punon dhe as me intereson. Po i qendroj asaj qe thashe, qe tek ai artikulli ja kishte futur kot fare per ato qe e citova, qe ishin dhe thelbi.

Jo Xhib!

Une nuk thashe as "automatikisht" as "cdo i huaj  eshte me i pakorruptueshem se cdo shqiptar"!

S'ka fare konspiracy ketu! Eshte si puna e ndeshjeve kruciale kur marrin arbiter italian ne Shqiperi! Pse? Jo sepse eshte i pakorruptushem automatikisht, por sepse ka nje fare fytyre me rujt, dhe nuk e shet per 5 leke (se aq kena ne e i dhone, per nje gol/sondazh)!  

Mos i qit llafet nga konteksti, dhe mos i jep kuptim tjeter, se une jam i sigurte qe ti e more vesh cfare po thoja!

Tani, Zogby eshte kollaj te sulmohet sepse ka "RECORDS TRAIL"!

Ganiu eshte tabula rasa, s'ke ku ta kapesh! S'ke me cfare ta sulmosh!

Lexo nje cike komentin tim poshte fare, se si po e "boost" kredibilitetin e Ganise ky Klani!

Te jeshe i paanshem nuk do te thote gjithmone te jeshe i "equi-distancuar" nga te dyja anet! Kjo eshte kaq elementare sa qe me vjen zor qe po e shkruaj ketu!

Te jeshe i paanshem do te thote qe te flasesh me logjike, dhe te japesh haken aty ku eshte due!

Nejse, varja!

Une per vete,  me shume besoj kete harapin e Zogbit, se sa ate Maliqin! Keshtu do ishte edhe sikur Maliqin ta kishte marre Top-Channel dhe Zogbyn ta kishte marre Klani.

Po then again, the key word ne fjaline me siper eshte "besoj"!

S'kena ca me thone me teper!

E di si eshte puna mrroklle une keta njerezit hipokrite i kom shume inat.Hiqen si gjoja te pavarur .Sikur keta kane gjykim te ftohte kurse neve qe kemi preference per ndonje parti (qe eshte fare normale per humans) apo kemi qe kemi antipati per ndonje politikan ne vecanti (besoj se shumica ketu kshu jane) ,neve jemi funderrina e qe sna lejohet te gjykojme .

shife llogjiken e ketij te "pavarurit".Llogjika e ketij eshte kjo: Meqenese dy sondazhet kane diferenca te medhaja gabimi eshte i Zogbyt se ky eshte i 18 ne bote .

llogjika ime eshte qe sondazhi i Zogbyt nuk tregon asgje as fitues as te humbur Per vete fatin se numri i te pavendosurve eshte shume i madh.Mujin tjeter kur te dali sondazhi tjeter keta tipa ka mundesi qe ti leijne te gjitha peshtymat qe kane hedhur kete jave

Nderkohe anal-izat per sondazhet vazhdojne jo vetem tek Peshku po dhe ne shtyp. Ja nje rast nga Eduard Zaloshnja p.sh. sapo hapa seksionin e Opinionit tek Shekullit. Simbas ketij specialistit te midhjes, peshkut, statistikave dhe standarteve nderkombetare te sondazheve, 1000 vete jane pak per te bere sondazh ne Shqiperi, por njerkohesisht sondazhet me te mira tek ne mund te behen vetem nga Zogby, fale integritetit dhe reputacionit te tyre me nam nderkombetar.  smiley

Ja pra keto jane ato bajg-analizat qe gjenden perdit ne shtyp, per te cilat Muc Nano do te na mbushe mendjen qe ne i kemi paragjykuar dhe sulmuar pa te drejte ne blogje.

Zogby vete eshte libanez me origjine.I vellai eshte presidenti i institutit arabo-amerikan.Nuk e di por sondazhet e tij ketu ne SHBA jane shume larg sondazheve te Gallup.

Eshte e vertete se heren e fundit qe kam degjuar ka bere sondazh ne Palestine.

Sondazhi i Gani Bobit te pakten e nxirrte te majten(PS+LSI) dhe te djathten(PD) me 2-3 pike diference kurse ky i Zogbit ja gjykojeni vete.Ka mundesi qe ne periudhe stabiliteti dhe suksesi te brendshem dhe te jashtem te qeverise se PD,diferenca PS+LSI me PD te jete 12%?Nuk e besoj.Edhe ne 1997 PD arriti te marre 30% ne shkalle vendi...Perseri njesoj paska mbetur?

Gjykojeni vete sa kot eshte ky sondazhi i Zogbit.

Po lere o Thp se nuk eshte ky problemi, kujt po i hyne ne pune ky sondazh, keto dihen boterisht qe jane Te Majt . i bie tani qe te bej Gazeta 55 sondazh edhe te fitoi Ps, dihet qe sdo fitoje, e njejta gje eshte edhe me kete Peshkun ketu.

 

Nuk eshte aspak i besueshem, si sondazh qe eshte bere, edhe ky Zorby, si ftyre e dyshimt,edhe ordinere me duket. Shqiptaret jane 2 vete edhe kane 3 mendime, e jo me nje Ankete, 1mije vete, paskan kuptuar keto sesa eshte perqindja e PS. ja kane futur totalisht kot. Ska kurre mundesi qe nje parti ne pushtet, absolut si eshte Pd, te kete vetem 30%? Ok edhe sikur te jete kjo perqindje, Ta marrim si te besueshme.

 

Dikush tha nje dite,qe Pd ka 300milion Euro per dushate,  a i dalin Sales te te blej ja ca vota? sigurisht qe po.

 

Do ishte me mire, sikur te hapte Peshku pa uje, nje Sketor per te vendosur Baste, do te ishte me frytdhenese.Edhe meqe jane kaq te bindur keto qe fiton e majta, Le te fitojn leket e ne te Djathteve. hahahhahahahahhahaha

 

p.d Sala e ka marre me te qete kete pune, me hire apo pahire, do  e mbaj edhe 4 vjet, edhe sado Sondazhe te bejne keto Zogba pa identitet.

po ky sondazh s'eshte i besueshem per faktin qe ata 1000 banore jane pyetur gati 99% ne tirane.  dihet qe po te pyesesh ne tirane disa persona te caktuar, deri diku te zgjedhur me a priori, rezultati mund te dilte favorabel edhe per enverin e jo mo per ramizin, me fal ramen!

Lexova disa komente ketu dhe dua te beje nje saktesim, pasi eshte keqkuptuar "marzhi i gabimit" jo vetem nga disa prej jush, por edhe nga drejtuesi i emisionit te Top-Channel S.B. ne lidhje me sondazhin. Kur thuhet marzhi i gabimit eshte 3.2%, kjo duhet kuptuar ne hapesiren e 100%. Pra nese PS ka marre 37%, po ta perllogarisim edhe me marzhin e gabimit i bie te jete ne intervalin 35.8% - 38.2%, PD-ja qe ka marre 30% ne intervalin 29% - 31% e keshtu me radhe. Se po te ishte sic tha Balla/palla  duke shtuar apo pakesuar direkt 3.2 % mbi % e subjektit, atehere nje parti qe ka marre 1% i bie te jete ne intervalin - 2.2% - 4.2%. Besoj u kuptuam! smiley

O Kolektiv, je i vonuar. KY shqetsimi yt u sqarua. Sondazhi eshte bere ne muajin Janar 2009 dhe G99 nuk figuronte si parti ne ate periudhe. Por ti mos u merzit, se sondazhe te tjera do te behen ne muajt pasqrdhes dhe do te shikosh se G99 do te perfshihet. Sa do marre? Ta shikojme!

leji mer kto prralla...pse se dinte zogby qe do behej parti g99? 

apo e ka bo zyrtar sondazhin?ka marre listen e partive nga kqz?

Kolektiv, me fal, kujtoja se dije shqip.

Pavaresisht rezultateve te sondazhit, dhe perkunder tolerances time te pakufishme, duke lexu ca komente ketu dhe ca komente te ajo tema per shkrimin te FOX News mendoj qe liria per tu shprehur publikisht qe je idiot duhet kufizuar.

po ky sondazh s'eshte i besueshem per faktin qe ata 1000 banore jane pyetur gati 99% ne tirane.;

Asgje e re nga kto tip komentesh. Militantizmi permbys cdo arsyetim dhe sondazh.Sipas logjikave militantiste sondazhi eshte i pasakte, subjektiv, i njeanshem per nje arsye te vogel: PD duhet te fitoje.

Mos more!! Po lexoni dhe kuptoni  korelacionit ndermjet  pyetjeve dhe rezultateve perkatese dhe jo filxhanin e deshirave tuaja.

Cfare na sugjerojne rezultatet?

1.44 % e zgjedheseve mendojne se Shqiperia  eshte ne rrugen e drejte.

Bojaxhiu i PD mbreme ne TCH u habit pak nga ky rezultat mbasi e priste me te larte %.Nga ana tjeter kete shifer e lexoi si konfirmim te qeverisjes ne rruge te drejte.

Ketu fillon diskutimi. Nese pyetja nenkupton perfomancen e qeverise, reformat e saj dhe arritjet, shifra ka diference goxha te ndjeshme me treguesin e atyre qe votojne per PD.(30%)

Nese kete rezultat e lexojme si vleresim thjesht te kursit te zhvillimit te vendit cka nekupton ecjen ne rrugen e demokracise, pergjigjia (44%) duket jo reale.  Ne fakt pyetja duket se adreson jo thjeshte kursin e zhvillimit por qasjen, menyren efunksionimit te demokaracise, te institucioneve, ritmin e reformave , funksionimin e ligjit, efektivitetin e qeverisjes dhe po te jete keshtu,  pergjigjia mbetet te jete reale dhee balancuar nga pergjigjia e atyre qe mendojne se vendi nuk po zhvillohet ne rrugen e duhur(41%) Pra duke llogaritur koeficientin e shikimit bardh e zi te reformave dhe duke shtuar efektet anesore te tyre, efektivitetin e ulet etj. rezulton se gati gjysma e votuesve jane te pakenaqur.

2.Pergjigja e pyetjes se mesiperme duket kompatibel me   pyetjen se cilat jane problemet me te medha te vendit:

Papunesia-varferia, korrupsioni

Pavaresisht nga sukseset qe trumbeton qeveria (reformat,NATO, rritje pagash, pensionet, investimet, rruget, zvogelimi korrupsionit etj.) shperndarja e opurtuniteteve nuk eshte e barabarte per te gjitha shtersat e shoqerise. Nga na tjeter rritja ekonomike (dyshifrore) dihet teorikisht qe nuk sjell automatikisht zhvillim social te prekshem dhe te shperndare per te gjithe. Bie fjala rruga Durres -Kukes le te jete nje sukses (atrategjik, kombetar)  por ajo nuk perkthehet ne rritje pagash, permiresim jetese as per zonat nga kalon rruga pale per te gjithe (te pakten ne planin afatshkurter)

Megjithate duhet pare kompozimi kampionit.Raportet fshtat-qytet te votuesve, raportet sipas nenkategorizimeve (te rinj-pensioniste, administrate-sektor privat, te punesuar -te papune, te pasur-te varfer, meshkuj-femra,shperndarja rajonale etj.) per te gjykuar dhe kuptuar logjiken, trendet dhe mesazhet e rezultateve.

spiritus

Bojaxhiu i PD mbreme ne TCH u habit pak nga ky rezultat mbasi e priste me te larte %.Nga ana tjeter kete shifer e lexoi si konfirmim te qeverisjes ne rruge te drejte.

Po ti pse habitesh nga Bojaxhiu ? Lexo Policin ne peshk dhe kujto komentet e tij  ne TV.  Ku eshte ndryshimi ? Ta them une asnje ndryshim.

Pse genjehesh nga aparenca ? Absolutisht asgje dhe dalja e tij dje eshte ne vazhden e tre muajve mundim per te marre nje vend te mire ne listen e proporcionalit.

Beje ndarjen ne njeri politik dhe ne administrator. Po ( ai ) abuzon duke e perdor kete te dyten. Une vete nuk i bej asnje ndarje sepse nuk kam mundesi.

Sepse une di qe ne Shqiperi eshte i piset dhe ajri , jo me pushteti.

Pa me thuaj ti , nga e gjeti qeveriu shprehjen qe bilanci ne te ardhurat nga eksportido ngelet i pa prekur  , megjithese do pakesohen eksportet nga bizneset e tjera per shkat te krizes ? Ja ta them une po nuk e dite. Eshte mendja e mbrapshte e Bojaxhiut.

Shiko cer keshille e mbrapshte : rriten eksportet ( kompesohet renia ne fakt )  ne total sepse do kete eksport te energjise elektrike ( situaten histrike te mire e shet per miremenaxhim ) , pavaresisht se dhjetra biznese te tjera i  kane reduktuar eksportet , rrezikojne falimentimin dhe humbjen e mijera vendeve te punes, per shkak te krizes qe na prek terthorazi.

Prandaj nuk arrin ai ta kuptoje se pse shqiptaret mendojne qe Shqiperia nuk po shkon ne kahjen e duhur. Sepse ka njesi matese te ndrushme nga ajo qe ka interesi i shqipove hallexhinj.

Sepse dhe ky i dashur Spiritus ka filluar te mendoje se shqipot jane hajvane.

Se ky e dashur,  e di ( e mesoi shume shpejt ) cer do qeveriu t`i thuash ete thuash ne emer te tij. . Ndaj dhe e shikoje ashtu gjasme te habit dje.

ja nje menyre per te manipuluar sondazhet ne shqiperi:

Metoda e re e manipulimit qëndron pikërisht jo më tek korrigjimi i rezultateve finale por tek katër shkallët e tjera paraprake të realizimit:
1. Tek përzgjedhja e kompanive të sondazhit
2. Tek kampionimi
3. Tek formulimi i pyetjeve
4. Tek personeli
Këto momente janë thelbësore në instrumentalizimin politik të një sondazhi.
1. Përzgjedhja e grupit shqiptar para përzgjedhjes së kompanisë së huaj
Kjo ka të bëjë pikërisht me përzgjedhjen e një grupi shqiptar që do të kryejë punën në terren për llogari të kompanisë së huaj para se të kontraktohet vetë kompania e huaj. Kjo praktikë është shumë e thjeshtë. Përzgjidhet një grup shqiptar sondazhesh i cili do të kontraktohet nga kompania e huaj dhe pastaj i serviret kompanisë së huaj si kusht paraprak. Por grupi shqiptar mund të rekomandohet edhe rrugës pasi përfaqësuesit shqiptarë të kompanisë së huaj i kanë “vendosur telat” që më parë me grupin shqiptar.
2. Kampionimi i pamundur
Kampionimi është baza e punës së realizimit të një sondazhi dhe në rastin shqiptar është edhe më e vështira. Kampionimi është mënyra e përzgjedhjes së personave që do të merren në intervistë. Burimi i të dhënave më tipike për të nxjerrë një kampionim në sondazhet politike dhe zgjedhore është regjistri i votuesve ose numëratori telefonik. Por kjo vlen për vendet e zhvilluara. Në Shqipëri gabimi absolut (gabimi +/- X% qe bëhet në raport me realitetin) që buron prej kampionimit të pamundur është fillestarisht të paktën +/- 5% dhe në rastin e një sondazhi që i referohet kodit të ri zgjedhor (dmth ndarjes së Shqipërisë elektorale në 12 Zona Zgjedhore) shkon në varësi të Zonës nga +/- 5-10%.
Arsyeja pse në Shqipëri Kampionimi është një mision i pamundur ka të bëjë pikërisht me mungesën e një statistike reale. Duke pasur parasysh se regjistri i gjendjes civile ende nuk është në gjendje të tregojë (deri në fund të shpërndarjes së kartave të identitetit) një statistikë reale pasi regjistrat e gjendjes civile akoma nuk janë pastruar nga të dhëna të tepërta (si emigrantët, të vdekurit dhe duplikimet) dhe sidomos nga lëvizjet shumë aktive të popullsisë që nuk pasqyrojnë ende vendodhjen e votuesve.
Kjo pasqyrohet edhe në listën e zgjedhësve pasi është derivat i regjistrit të gjendjes civile.
Ndërsa teknika e përdorimit të numëratorit telefonik është krejtësisht e pamundur në rastin shqiptar pasi dihet se popullsia e pajisur me një numër telefoni nuk përfaqëson absolutisht ndonjë të dhënë sado pak të pranueshme.
Mbetet që burimet që mund të përdoren për kampionimet të jenë përzgjedhje 100% rastësore të nisur nga të dhëna të pjesshme çka e bën rezultatin e sondazhit krejtësisht të pabesueshme. Dhe këtu gabimi absolut shtesë rritet edhe me +/- 5% të tjera.
3. Formulimi manipulues (paragjykues) i pyetjeve
Manipulimi i pyetjeve është një teknikë e njohur në instrumentalizimin elektoral të sondazheve. Kjo është një teknikë sa e thjeshtë aq dhe e ndërlikuar. Parimi i manipulimit të pyetjeve qëndron tek formulimi influencues. Kjo ka të bëjë me mënyrën se si lidhen fjalët me njëra tjetrën dhe si paragjykon përgjigjen. Por megjithatë, kjo teknikë përdoret për herë e më pak si pasojë e presionit të medias dhe ekspertëve oponentë.
Por një rast që ja vlen të përmendet në Shqipëri ka të bëjë me mënyrën se si përzgjidhen disa emra subjektesh, personazhesh, tematikash apo çështjesh të palëve në lojë dhe sidomos se si “i kujtohen” apo “nuk i përmenden” të pyeturit disa të dhëna të caktuara. Këtu mund të arrihet një rritje e gabimit absolut edhe m +/- 2-3% të tjera.
4. Rekrutimi i Stafit të manipuluar
Elementi kryesor që përdoret në sondazhe me qëllim instrumentalizimin e të dhënave është pikërisht rekrutimi i stafit intervistues. Ky është elementi shumë i rëndësishëm i manipulimit. Në rastin e gjoja Gallupit 4 vjet më parë u përdorën edhe gjimnazistë. Duke pasur parasysh se personat që do të intervistojnë janë persona me interesa apo të rekomanduar nga grupe me interesa në sondazhe (kuptohet edhe të paguar), është plotësisht e mundur që vetë ata të shërbejnë për të manipuluar intervistat. Kjo lidhet pikërisht me punën e tyre në terren duke pasur parasysh që udhëzimet që iu jepen për të kontaktuar personat që do të pyeten mund të keqpërdoren apo të anashkalohen. Kjo ka të bëjë pikërisht me “gjetjen” e personave që dukshëm apo mundshëm kanë mundësi të japin përgjigje të parashikuara nga intervistuesi. Në vija të trasha kjo të kujton disa sondazhe humoristike që organizonte Fiks Fare pranë selive të PS dhe PD ku të intervistuesit që dukej ishin persona që prisnin pranë dyerve të partisë për hallet e tyre. Në fakt duke pasur parasysh nga të dhënat e zgjedhjeve të kaluara se ka zona banimi që votojnë më shumë apo më pak për një forcë të caktuar politike është plotësisht e mundur që këto zona banimi të përdoren më shumë për intervistat. Këtu mund të shtojmë edhe +/- 2-3% të tjera.
Siç shihet gabimi absolut i sondazheve elektorale në Shqipëri shkon nga +/- 10-15%çka i bën ato plotësisht të pabesueshme dhe për më tepër ngatërrues.

Lefsmileyor kjo vlen për vendet e zhvilluara. Në Shqipëri gabimi absolut (gabimi +/- X% qe bëhet në raport me realitetin) që buron prej kampionimit të pamundur është fillestarisht të paktën +/- 5% dhe në rastin e një sondazhi që i referohet kodit të ri zgjedhor (dmth ndarjes së Shqipërisë elektorale në 12 Zona Zgjedhore) shkon në varësi të Zonës nga +/- 5-10%.

haha dmth nga 30 % PD sipas llogjikave militantiste eshte 40 % . Po mir,  marzhi gabimit eshte vetem kur llogaritet rezultati PD apo per te gjithe komponentet e sondazhit?? Me kete arsyetim ke rene ne gracke. Sepse po ta marim te mireqene marzhin e gabimit +/- 5-10% PS del me 47%.Vinceremosmiley

Sigurisht qe keto arsyetime abuziviste qe do shpeshtohen edhe me sondazhet e porositura nga PD nje synim kane: te justifikohet manipulimi zgjedhjeve nqs kjo do ndodhi.Ndryshe:Adio bela fron e cifligje smiley

Basta me tifozllek te semure.Qiejt po bien dhe Xhibi se besonsmiley

Lefti, te ndonje sondazh tjeter, qe sigurisht do dali nga ndonje Klan, a 55, ku normalisht do te fitoje PD, kane vlere keto?

Ke te drejte Lefti.

 

Sma merr mendja qe Bojaxhi se priste se do te fitonte Ps tek Top Channeli?

 

Ca prishte ai te Fitonte PD?

 

keto jane jane perralla, por jo me Mbreter por me Zogbi .

Edhe diçka tjeter, se deri tani s'e ka permendur njeri fare :

Po sikur te bejme nje krahasim midis 2 sondazheve te publikuara keto dite ? Ai i PD-se, tregon se PD merr reth 48-49 % te votave; PS merr 37 %, LSI 6 -7 % ndersa G-99 merr 2-3 % (Republikanja 1 %).

Sondazhi i TCH tregon se PS merr 37 %, PD 30 %, LSI 5 % dhe 19 % s'jane te vendosur, kurse 4 % s'kane dashur te pergjigjen

 

Nje gje rezulton mjaft e qarte : PS merr 37 % tek te dy sondazhet ... e çuditeshme ? Kurse problemi i madh qendor tek diferenca e madhe e % te PD nga njeri sondazh tek tjetri : Kjo diference eshte plote ... 18-19 % ... AQ SA DHE TEK SONDAZHI I TCH JANE TE "PAVENDOSURIT" 

E çuditeshme dhe kjo ...

Sepse % e LSI apo partive te tjera eshte aty-aty, nuk leviz shume

Gjithe enigma eshte pra tek vota e PD-se ... e cila luhatet shume nga nje sondazh tek tjetri : SI shpjegohet kjo ? Kujt t'i besosh ?

1 Sqarim te vogel : Sondazhi i "Gain Bobi" nuk kishte marre parashysh ne rezultate ata qe kishin refuzuar te pergjigjeshin

Me keto dyshime qe hedh ti me lind edhe mua nje dyshim .Po sikur Gani Bobi te kete marre ate 19 % e tja ket futur PD?Eshte e njejta llogjike

Nese Top-Channel do te ishte ne krah te PS dhe gjithashtu nese Top-i do te ishte i nteresuar te manipullonte sondazhin per zgjedhjet, sigurisht qe do te kishte preferuar tia rriste me shume se PS-ja perqindjen PD-se, pasi keshtu do ta vinte ne gjume gjarperin. Mirpo duke qene te paanshem dhe profesioniste, ata me kete rast ndihmojne gjarperin qe te kuptoje realitetin dhe te marre masat e "duhura" per permiresimin e gjendjes. Me masat e duhura kuptohen veprimet ne terren per vjedhjen e votave, zanat i vjeter ky i partise ne pushtet.

Nese Top-Channel do te ishte ne krah te PS...

Mirpo duke qene te paanshem dhe profesioniste...

Mos ke rrujt dhe qeth edhe trute e tu pa dashje keto kohe mo ???  smiley   smiley

Kush është  Zogby International ? Zogby parashikoi fitoren e Mçain  5% mbi Obamën   (marre me shkurtime nga Gazeta "Sot&quotsmiley

Genjeshter direkte, edhe e "Sot" edhe e Leftit qe e poston. Mire naj militant qe ble gazeten, mund ta genjeni, por mos postoni ketu gjera qe pergenjeshtrohen pernjehere me nje kerkim te thjeshte ne Google.

Parashikimi i Zogby:

Obama 54%  Mccain 42 %

margin of error 2.9%

Rezultati perfundimtar:

Obama 53%    Mccain 45%

http://www.zogby.com/news/ReadNews.cfm?I...

 

Keshtu qe Lefto, nese mbetemi te zotesia e Zogby per parashikim, Berishen kena per ta pa me dylbi nga Korriku.

Thjesht, habitem, si genjeni keshtu sy me sy mor burr i dheut.

Ajo qe ka thene Lefti, nuk ka qene ne te gjith USA por vetem ne nje zone , ne qytet, Zogby ka gabuar 20%.

 

 

p.d pastaj kush nuk e dinte qe do te fitonte OBAMA kete here ne USA. Gjith bota e dinte nje gje te tille, e tnai na del qe e pask aditur ky zorgi.

 

 

Pa fol me tifozellik politik, por edhe llogjikisht eshte e pa mundur te kete PD 30% te elektoratit shqiptare?????? Vetem kjo perqindje e Pd-s  me ben mua skeptik, se hajt se po i marrim, si te afesisht te sakte.

 

Pastaj, zorgy eshte nje kapitalist ordiner,qe normalisht do ti bej qejfin, Klientin qe e paguan.

Eshte nje ofentdim per intelektin , qe pretendojne qe kane krye Peshqit ketu.

Ka bere nje gabim ne New Hampshire (nje shtet ne USA ,nje nga me te vegjlit).Por me sa di une jo per zgjedhjet presidenciale por per zgjedhjet ndermjet Clinton dhe Obames

SONDAZHET E ZOGBY JANE QESHARAKE
Gusht 20, 2008
Pollster.com
By David Moore

Në një sondazhet e fundit të bazuar në një kampion prej 1089 “votues potencial” të marrë nga numra telefoni të listuar, të bërë në Gusht 14-16, 2008 tregonte që McCain dominonte Obamën me 5 përqind (McCain 46%, Obama 41%).

Dy ditë më parë, 12-14 Gusht, sondazhi i Zogby raportoi rezultate totalisht të kundërta. Sondazhi i tij Online me një kampion prej 3339 “votues potencial”, tregonte Obamën dominues ndaj McCain me 3 përqind ( Obama 43%, McCain 40%).

Janë 2 arsye se përse duhet të zhvlerësohen që të dyja sondazhet. Zogby ka kohë që nuk përdor metoda të sakta në hartimin e kampioneve të studimit.

New Hampshire : Varrezat e Sondazheve (“Pollsterve&rdquosmiley

Nga Richard Morin dhe Claudia Deane
Washington Post
e Premte, Janar 23, 2004; 7:55 AM
……………………………………………………………………………………………………………….
ABC nuk eshte e vetmja organizate lajmesh qe mban sondazhet elektorale të pandershme të Zogby. Shumë media të sondazheve kanë vënë në pikëpyetje të paktën disa aspekte të metodollogjisë së tij.
“Zogby nuk është një kompani sondazhesh me reputacion të” tha Warren Mitofsky që këtë vit bashkëdrejton “exit-polls” e rrjeteve televizive më të mëdha dhe të Associated Press. “ John Zogby është më tepër një shitës dhe vetë-promovues sesa një kërkues sondazhesh. Ai ka bërë shumë gabime në rezultate zgjedhjesh – 5 vetëm në 2002…. Unë kam dëgjuar për fushata të lëkundshme, por ai ka sondazhe të pasakta” ( Zogby ka vendosur në sitin e tij në internet në Shkurtin e kaluar se “cikli i zgjedhjeve të fundit nuk ka qënë koha ime më e mirë.&rdquosmiley
……………………………………………………………………………………………..
Shteti i Iowa nuk ishte në vecanti me fat për Zogby që nënvlerësoi fitoren e madhe të Kerrit. Keating Holland që drejton sondazhet për CNN, pranoi që Zogby “ishte 10 pikë gabim për Kerrin dhe mbivlerësoi Gephardt (kundërshtarin e tij)me 7 pike, gjë që nuk tregon për një histori të suksesi.

………………………………………………………………………………………………
“Ne të gjithë kemi pikëpamje të ndryshme se si një sondazh duhet të bëhet”, tha Kathleen Frankovic e CBS Neës që diskutoi metodologjinë me Zogby pas zgjedhjeve të vitit 1996.

Pse shumë kompani sondazhesh janë dyshues ndaj Zogby ? Ketu janë disa nga ankesat për ambiguitetin e sondazheve të Zogby:
1) Zogby e merr kampionin e tij vetëm nga ato persona të listuar në kompjuter që kanë një numër telefoni duke lënë jashtë ato njerëz që nuk kanë një numër telefoni të listuar.
2) Zogby i merr në telefon njerëzit gjatë ditës dhe mbasdite. Këto intervista janë të përshtatshme për pensionistët dhe shtëpiaket. Por kritikët thonë që nuk janë të përshtatshme për ata që punojnë.
3) Zogby gjithashtu axhuston kampionin e tij në bazë të trendit historik dhe opinionit të tij në lidhje me “çfarë po ndodh në terren” në një garë të caktuar dhe është pikërisht gjykimi i tij që  deformon shumë sondazhe.

Zogby e di se nuk është popullor midis kompanive të tjera të sondazheve.

 

O Panajot!

Po per ate kompanine amerikane "sans emer" te Klanit a ka ndonje artikull Pollster.com?

Oooooppssss... Jo! GaniBobi eshte legjenda e historise se sondazheve. Vete z.Gani kur eshte pjelle ne maternitet, ka qene produkt i nje sondazhi mbi fertilitetin e meshkujve me mustaqe (se e ka pas plakun me mustaqe.. smileysmiley )

As Washington Post-i, mrroklle, s'paska asgje.

Po gjeta t'i sjell, ti ketu do jesh.

K'nej verdalle do jem besoj, deri nga dreka! smiley

Gani Bobi quhej ajo! M'u kujtu!

Me c'lexova, evidenca e vetme qe Gani Bobi (a/k/a Shkelzen Maliqi prej Kosove) ishte e besueshme, ishte qe e kishte "call" mire rezultatin e zgjedhjeve lokale n'Shqipni!

Po prit, prit...!

Ajo e kishte "call" mire me cfare metode?

Me "exit poll"! smiley

Me nje fjale, pasi njerezit kishin votuar! Dmth, ka "call" mire vetem faktin qe votat nuk u manipuluan pasi u hodhen!

Por kjo nuk do te nuk do te thote "parashikim" sipas rregullave te sondazheve, apo e kam gabim une!

Gani Bobi s'ka faj, po ate "mosperputhjen" midis Sales dhe PD-se (se ne t'gjithe e dime qe PD-ja pa Salen eshte si kafja pa duhan) di gje si e "elaboroi" zotni Maliqi? smiley

Grazie m'advanse per pergjigjen! smiley

"""""Thjesht, habitem, si genjeni keshtu sy me sy mor burr i dheut""""Hahahaha . smiley Kane mbeshtetje pruresin , si puritanistin me te shquar te perqindjeve Lefterore smiley . Ka rrezik edhe fshesen kur mbaro pune e le tek Lefkua ti pastroi qimet . Si ore mbushni nje faqe te nderuar te Peshkut me Logjike Leftiste e shkopij Polici ? Nuk u bindet qe jane te njejtit si vec e vec ashtu dhe se toku !!!!! Ja aksioma e tyre pa patur nevoje per asnjefare LOGJIKE... Kush eshte kunder SALES nuk meriton te marre fryme ne kete dhe..Te tjerat jane habiti te intelekteve te semura ose ose .....si tha POLICI ???? Te iki Llukani se ka konflikt INTERESI !!!!! Kulmi i INTELIGJENCES se TYRE permblidhet me dy fjale "tablo sinoptike  Myftarse "Dhe cuditerisht i lexojne SERIOZISHT dhe me e keqja fare Marrin mundimin tu pergjigjen po SERIOZISHT  smiley. Dhe mendoni tani qe zgjedhjet i fiton SALA duke digjuar melodi nga FYEJT LEFTO-POLICOR ! Fshije se nuk ka perqindje smiley

Per Leftin:

O lefto, "4 teknikat e manipulimit te sondazheve" eshte shkrim i imi te Gazeta Sot dhe sinqerisht me shume se do te preferoja qe te shkruhej autori do te doja te mos isha hequr fillimi (qe kishte rendesismiley

Pardon, rralle here me ndodh te harroj autorin, por per Gazeten "Sot" kam nje rrespekt te veçante

Sondazhet e komisionuara nga të tretë!

Sondazhet e komisionuara nga te trete

Dritan Ylli 

Një zë zyrtar i kompanisë  “Zogby”, duke iu përgjigjur interesimit të LSI, ka konfirmuar dje se mbledhja e informacionit për sondazhin e publikuar nga kjo kompani, është bërë nga partnerë lokalë. Kompania nuk ka pranuar të japë emrin e partnerit lokal, që ka ofruar lëndën e parë për sondazhin që shpallte fitues Partinë Socialiste, duke theksuar edhe më shumë hijet e dyshimit se derisa gjithçka sot mund të blihet, pse jo dhe sondazhet ?! Në këtë mënyrë objektiviteti i rezultatit, që duhet të jetë tempulli i çdo sondazhi, implikohet me emocionet dhe dëshirat e shqiptarëve të kontraktuar nga kompania, ose anasjelltas.

Një tjetër sondazh i përgatitur nga shqiptarë prej Kosovës të Gani Bobit, nxorën fitues Partinë Demokratike. Vetëm një ditë përpara shpalljes së rezultateve të sondazhit të kompanisë “Zogby”, krejt papritur, në mënyrë jotransparente Gani Bobi shpejtoi të publikonte rezultatet e sondazhit të tij, i kryer që në muajin dhjetor, por i arkivuar për “ditë të vështira”. Dhe dita e vështirë erdhi… Kemi këtë situatë : Dy kompani të kontraktuara secila nga një televizion për hesap të vet nga njëra anë dhe shqiptarët që patën fatin të njihen me dy sondazhe të komisionuara nga të tretë, rezultatet e të cilave ishin shumë larg njëra-tjetrës. Të dy sondazhet kishin të ndryshme vetëm shifrat, kurse qëllimin e kishin të përbashkët; të nxirrnin fitues me çdo kusht porositësin. Sondazhet mesa duket ishin produkt thjesht i një materiali me porosi, duke iu përgjigjur fatkeqësisht synimit jo për të dhënë trendin real të opinionit, por për ta manipuluar atë. 

Kompania amerikane “Zogby”, duket qartë se është porositur nga Edi Rama, përmes “marifetçinjve” të tij, të interesuar për të krijuar një realitet tjetër nga ai i mirëqenë. Me shpresën që të ndalin sadopak rrjedhjen e elektoratit të zhgënjyer të PS nga gafat e rënda politike të lidershipit aktual dhe ndoshta të tromaksur që nga koha e prishjes së Zogut të Zi, të kompleksuar gjetën “Zogby”-n, që gjasme t’i shpëtojë. Sondazhi i porositur nga Rama natyrisht që nxori fitues vetë Ramën dhe partinë Socialiste dhe kështu me gjasë do të ndodhë edhe në muajt që do të vijojnë. Askush nuk priste ndonjë surprizë nga sondazhi i “Zogby”, pasi të gjithë ishin të bindur se porositësi Rama do të korrte patjetër “fitoren Zogby”. Por, të tilla forma, janë thjesht iluzive.  Moda e sondazheve tashmë duket se do të vazhdojë gjatë ku elementë të ndryshëm, do të sjellin rezultatet që kërkojnë porositësit. Duket i drejtë konkluzioni i arritur nga një e përditshme shqiptare, e cila konstatonte se sondazhi i “Zogby”-t duket që ka ardhur si peshqesh për kryesocialistin Rama në një moment tepër të vështirë politik për të. Partia Socialiste nuk ka qenë ndonjëherë më e përçarë se sot dhe elektorati i saj ka një rrjedhje të ndjeshme, drejt LSI që është një garanci më e madhe për mbrojtjen e interesave të socialistëve dhe të majtëve kudo që janë. Pikët e Ramës prej kohësh njohin vetëm rënie, por këto janë thelluar më shumë pas denoncimit të aferave korruptive të tij dhe pas pazareve të shumta me Berishën, në kurriz të interesave të qytetarëve.
Një sondazh i bërë nga një kompani amerikane, me shqiptarë, sigurisht që nuk mund të jetë i pandikueshëm. Për më tepër që thuhet se janë anëtarë të G99, të punësuarit e kompanisë “Zogby” për mbledhjen e të dhënave. Dyshimit mbi vërtetësinë e sondazhit i shtohen edhe disa të dhëna që ofrohen për vetë kompaninë “Zogby”. Kjo kompani rezulton të ketë ofruar rezultate mjaft larg të vërtetës në vende të ndryshme të botës, ku ata janë kontraktuar për të ofruar shërbimin e tyre në sondimin e opinionit publik në situata parazgjedhore.

Një shembull konkretizues i kësaj janë zgjedhjet presidenciale të Brazilit të vitit 2006, ku njërin kandidat “Zogby” e vlerësoi me 20% më pak! Për të qenë më të saktë, ky vlerësim iu rezervua kandidatit presidencial Geraldo Alckmin, i cili fitoi 42 për qind nga 22 për qind që parashikoi “Zogby”. Sondazhi mund të ishte më pranë të së vërtetës, nëse marzha i gabimit prej 20 për qind, të ishte tek LSI, të cilën Zogby e ka vlerësuar me 5 për qind. Logjika e fakteve të çon në një përfundim të tillë, pasi nga sondazhe të tjera të publikuara të bëra jo nga shqiptarë, LSI mësohet të jetë në kuotat 25-28 për qind. Më bajat në plot kuptimin e fjalës, është sondazhi i Gani Bobit, i porositur nga partia në pushtet dhe shumë larg të vërtetës. Gani Bobi nxjerr fitues me 49 për qind PD, që është partia në pushtet, në një kohë kur të gjithë treguesit makro të qeverisjes dhe ecurisë së demokracisë dhe shtetit ligjor në vend, janë më të përkeqësuar se kurrë. Ndërkohë që më shumë se një milion shqiptarë jetojnë në varfëri të skajshme, kur Shqipëria renditet ndër tre vendet më të korruptuara në botë, kur vlerësohet si një vend me regjim hibrid, me demokraci joliberale, kur FMN raporton për një rënie të theksuar të rritjes ekonomike të deklaruar nga kryeministri, kur janë intensifikuar deklaratat e ndërkombëtarëve kundër veprimeve të gabuara të kësaj qeverie, ndjesia e opinionit publik nuk mund të jetë kaq e pandjeshme, saqë të japin pëlqimin bindshëm për  partinë që drejton qeverisjen e gjithë këtyre të këqijave. Por, Gani Bobi ka mendimin e vet, PD është jo më pak se 49 për qind. Shumë e çuditshme, për të qenë e vërtetë!!
Ekspertët e sondazheve kanë përcaktuar se shpeshherë sekreti që qëndron në thelb të kaq shumë gafave “shkencore”, qëndron në faktin se një numër i madh sondazhesh parazgjedhore përdorin metoda preferenciale, anketues te keqpërgatitur, ose standarde mjaft të debatueshme. Ndërsa një ndër analistët pranë kabinetit të kryetarit të PS, duke bërë avokatinë e sondazhit të “Zogby”-t, shkruante se “standardi i ‘Zogby’-t është standard amerikan dhe si i tillë, pa më të voglën ndjenjë inferioriteti ndaj asaj që paketohet nën flamurin me vija dhe yje, mund të thuhet se ai respekton disa norma që i tejkalojnë parametrat shqiptarë të fushës në fjalë. Mesa duket ai nuk ishte njohur ende me faktin që u përmend që në krye të këtij shkrimi. Në këtë rast amerikanët kanë dhënë vetëm flamurin, kurse shkopin për ta valëvitur e kanë mbajtur persona sërish të parametrave shqiptarë.

(Panorama)

Lefti po ky e ka nxjerr mashtrim edhe sondazhin e Bace  Saliut. Si e ke ndy butonin e majte te mousit me copy paste keshtu shpifjesh komuniste?

PS: Kisha kohe pa e lexu, po Panorama qenka be si 55-a. Qenka mpref per Meten kryeminister Irfani. Birra Korca per te gjithe.

Opinioni publik: I lirë, por jo i çlirët

Artan FUGA

Këtë javë, temë qendrore e debatit politik u bënë dy sondazhe të opinionit publik në lidhje me zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të 28 qershorit. Cili është komenti juaj?¬

Kam qenë si të thuash paksa i detyruar t’i ndjek këto dy sondazhe për arsye të profesionit. Është njësoj si në çështjet e eksport–importit. Meqenëse janë dy produkte (sondazhe) që vijnë nga jashtë, nuk ka asgjë të keqe, specialistët shqiptarë duhet të japin mendim hapur për cilësinë e tyre. Është njësoj si për cilësinë e mallrave të tjera që hyjnë në vend, por me një ndjeshmëri më të lartë për publikun, sesa ta zëmë duhanet, mishi, qumështi etj., i importuar. E them këtë sepse këtu, sikurse për ligjin e spastrimit të figurave, nuk më intereson aspak aspekti thjesht qytetar, por vetëm ana profesionale, në rastin e parë nga pikëpamja e filozofisë të së drejtës, në rastin e dytë nga pikëpamja e metodologjisë së matjes së opinionit publik. Nuk më intereson fare pra se kë nxjerr fitues sondazhi i qendrës “Gani Bobi” dhe kë nxjerr fitues sondazhi i “Zogby”. Në parim gara elektorale kështu e ka, njëri do të fitojë dhe tjetri do të humbasë, historia përsëritet në mos një herë, një herë tjetër. Nuk është problemi fare aty. Mund të ndodhë që rezultati i “Zogby” ta nxirrte Partinë Demokratike fituese dhe në zgjedhje të fitonte Partia Socialiste. Ose mund të ndodhë që rezultati i zgjedhjeve dhe ai i sondazhit të përputhen, por kjo mund të ndodhë edhe fare rastësisht. Rastësisht mund të marrësh rezultat të saktë, por nuk do të thotë medoemos që metodologjinë ta kesh të drejtë e logjike. Këtu nuk dua të komentoj rezultatin, por vetëm metodologjinë.

Po jap disa komente, sikurse m’i kërkuat, për mënyrën e paraqitjes së të dhënave të sondazhit të dytë, meqenëse ai është bërë objekt diskutimi, sepse është më i detajuar, kurse sondazhi i parë nuk lejon të japësh ndonjë mendim. Ka nevojë të bëhet më i detajuar. Por, edhe për rezultatet e sondazhit të kryer nga “Zogby” nuk mund të flas veçse duke u nisur nga deklarimet për shtyp, që kanë bërë mediat shqiptare dhe jo nga vetëdeklarimet e agjencisë që e ka bërë sondazhin. Kjo e dyta do të kishte qenë më e drejtë të ishte bërë, por deri tani nuk kam parë asnjë deklarim nga burimi i drejtpërdrejtë, pra nga agjencia e sondazhit. Mbase bëhet herën tjetër.

Nuk mund të thuash se agjencia “Zogby” është e panjohur në botën e matjes së opinionit publik, sigurisht në ato vende ku ekziston opinioni publik i matshëm. Nuk mendohet gjithashtu se ajo mund të pranojë ta shesë reputacionin e saj ndërkombëtar për interesa të qëllimta partiake në Shqipëri. Do të humbiste shumë më tepër sesa do të fitonte. Kjo agjenci, duke iu përmbajtur informacioneve për të, është angazhuar në matje të opinionit publik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe në vende të tjera. Ajo është e njohur për një anketë gjithashtu lidhur me matjen e opinionit amerikan se deri në ç’masë i ka besuar ai në atë kohë një komploti integrist me rastin e ngjarjes së hidhur e katastrofës së 11 shtatorit. Po kështu kanë qenë ndjekur me interes edhe sondazhet e saj në vendet e Lindjes së Mesme, por ato kanë qenë e pamundur të testohen nga pikëpamja e saktësisë së tyre. Specialistë të sondazheve shënojnë si ato herë kur agjencia në fjalë ka qenë pranë rezultateve të sakta, por edhe raste të tjera kur kanë qenë larg tyre, sikurse ndodhi me zgjedhjet presidenciale të 2004-s dhe ato legjislative të 2006 në Shtetet e Bashkuara. Për metodologjinë e sondazheve të kryera ka gjithmonë kundërshtime, si edhe për agjenci të tjera.

Pa hyrë fare te qëllimet, sepse abstragoj nga kjo anë, po ndalem te disa analiza teknike. Mendoj se “Top Channel”, media teknikisht shumë performante, ka interes të dijë sesi mund ta vlerësojë punën e agjencisë së kontraktuar për produktin në fjalë. Mbi këtë bazë mund të shërbejnë këto komente teknike edhe për publikun e gjerë.

Koha kur është bërë ky sondazh gjykohet prej meje e shpejtuar.

Nuk është në kohë. Ka nxitim. Profesionalisht flas. Anë të tjera nuk i di. Kur pyetet opinioni publik shqiptar sesi do të votonte në janar të vitit 2009, duhet ta dimë se ky elektorat masiv nuk i kishte në atë kohë, nuk kishte si t’i kishte, edhe sot e kësaj dite nuk i ka, të dhënat e duhura mbi të cilat ai duhet të votojë.

Dinte dhe di pak a shumë se cilat ishin dhe janë partitë në garë, megjithëse në atë kohë jo të gjitha subjektet kishin deklaruar se do të hynin në zgjedhje. Por nuk dinte dhe nuk di akoma dy të dhëna shumë të rëndësishme. Së pari, cilët janë kandidatët për deputetë të çdo partie në listën përkatëse, dhe kjo si në shkallë vendi, ashtu edhe për çdo qark. Së dyti, nuk dinte, dhe sot e kësaj dite, nuk e di, se cilat janë aleancat e mundshme politike, që do të lidhin partitë politike në mes tyre. Veç militantëve të thekur të partive, nuk ka mundësi racionale që dikush ta ketë vendosur se për cilën parti do të votojë, ende pa ditur se cilët janë kandidatët për deputetë nëpër listat partiake.

Pra, sipas meje, është bërë një pyetje e drejtë, në një kohë të gabuar, në të dyja rastet e sondazheve.

Është njësoj sikur të pyetej në Shtetet e Bashkuara se “Për cilin kandidat do të votoni?”, pa ditur e fare emrin e kandidatit për President, por vetëm përkatësinë e tij partiake. Kjo nuk bëhet dhe sipas meje nuk duhet përsëritur. Mbase duhet t’iu kërkohet partive politike t’i nxjerrin sa më shpejt listat me kandidatët e tyre për deputetë dhe jo t’i lënë për minutën e fundit, çka duket se imponohet nga lojëra të brendshme partiake.

Problemi i dytë i thekshëm është ai i kampionimit, pra i zgjedhjes së individëve që pyeten.

Këto vështirësi duhet t’i ketë pasur edhe sondazhi i parë, sepse është një problem i ndërlikuar, pothuajse i pazgjidhshëm për shoqëri si kjo e jona, ku opinioni nuk është mjaftueshëm i strukturuar në kategori të qarta sociale dhe, ku për më tepër, nuk ka statistika të besueshme për grupet shoqërore. Por, po ndalem te sondazhi i dytë, për shkak se “Zogby” i specifikon parimet e përzgjedhjes së të intervistuarve. Shenjë e mirë serioziteti. Por, duhet thënë se janë jashtë mase të diskutueshëm, krejt relativë dhe duhen debatuar midis specialistëve. Përndryshe ka vend për boshllëqe. Kjo ndodhi edhe në Shtetet e Bashkuara dhe kundërshtimet kanë filluar qysh atje për raste analoge. Tjetër është të marrësh opinione se për cilin do të votojë një apo një tjetër individ, dhe krejt tjetër ta pyesësh sesi do të dalin, sipas tij, rezultatet e votimeve. Rezultatet e votimeve nuk dalin thjesht nga mbledhja e vullneteve të veçanta elektorale të zgjedhësve. Sondazhi i “Zogby” nuk merr përsipër të tregojë rezultatin e mundshëm të zgjedhjeve, por tregon vetëm sesi mund të votojnë individët që janë pyetur. Janë dy tregues larg njëri-tjetrit sa nata me ditën. Ata si specialistë që janë, nuk e kanë bërë këtë amalgamë metodologjike të pafalshme, kurse agjenci të opinionit publik shqiptar nuk mungojnë ta bëjnë në zjarr e sipër të etheve elektorale. Duhet kujdes. Rezultatet e zgjedhjeve dalin nga shpërndarja e numrit të kandidatëve për deputet për çdo qark dhe nga fituesit në çdo qarku, dhe jo nga numri i zgjedhësve individualë që kanë votuar për këtë ose atë parti. Mund të ndodhë fare mirë që një parti të fitojë vota më shumë në rang kombëtar, megjithatë ta shohë veten humbëse për nga numri i deputetëve.

Po kështu, në të mirë të transparencës metodologjike, çka përcakton besueshmërinë e sondazheve, duhet të tregohen se nga janë marrë ato 100 zona elektorale të shpërndara në të gjithë territorin. Pra të thuhet emri i tyre dhe jo vetëm numri. Ka rëndësi të veçantë kjo, sepse nëse ato zona i merr gabimisht në bastione elektorale të një krahu a të një krahu tjetër politik, rezultati do të dalë njëfarësoj, por ai nuk mund të mesatarizohet, pra nuk mund të merret si real. Nuk them se është rënë në këtë gabim, por mangësi është që këto zona nuk thuhet si janë zgjedhur dhe mbi të gjitha nuk ka informacione në deklarimet e shtypit se cilat janë këto zona. Mënyra sesi formulohet pyetja ka gjithashtu një rëndësi të veçantë. Në këtë pikë ka paqartësi jo të vogla, të cilat dalin në pah edhe nga paraqitja publike e metodologjisë, ashtu edhe nga një analizë e kujdesshme e të dhënave të botuara.

Le ta shpjegojmë me një shembull që nuk është i shpikur, por krejtësisht real, i cili ka shoqëruar kritikat që janë bërë për sondazhe në vende të tjera. Kur anketuesi pyeste: “A mendoni se Hillary Klinton ka shanse të zgjidhet presidente?”, ai merrte një përgjigje të caktuar. Por, përgjigjet ndaj kësaj pyetjeje nuk shprehnin megjithatë mundësitë e kandidates për t’u zgjedhur ose jo. Përse? Sepse i anketuari mund të thoshte “jo”, por ai megjithatë mund të votonte për zonjën Klinton. Tjetër është pyetja: “A mendoni se ajo do të zgjidhet?”, dhe krejt tjetër pyetja: “A do të votoni ju për të?”. Duken si dy pyetje të njëjta, sinonimike, por në fakt janë larg njëra-tjetrës sa nata nga dita.

E them këtë se në relatimin e mediave thuhet se rezultatet 37 % për Partinë Socialiste apo 30 % për Partinë Demokratike, sikur zgjedhjet të ishin zhvilluar në janar 2009, janë përgjigje e pyetjes që kërkonte të dinte se: “A do të pranonit të votonit për partinë filan?”. Kështu del së paku nga relatimet e mediave kur paraqiten rezultatet e anketës. Duhet një semantikë shumë e saktë dhe jo formulime evazive ose të çlirëta. Tjetër është ta pyesësh dikë: “A do të pranoni të votonit për filan parti politike?” dhe krejt tjetër pyetja: “Për kë do të votoni ju?”. Po ta pyeste dikush një votues “A do të pranonit të votonit për Partinë Demokratike, Partinë Socialiste, Partinë Republikane, Lëvizjen Socialiste për Integrim, etj.?”, ai mund të përgjigjej: “Po”. Por, po ta pyesësh zgjedhësin në fjalë: “Për kë parti do të votosh ti?” - vështirë se ai do të nxirrte fjalë nga goja. Janë dy gjëra të ndryshme. Me një fjalë, ka nevojë që agjencitë e sondazheve të bëjnë publike edhe formularin e anketës me pyetjet përkatëse në mënyrë që të jenë transparente saktësisht me publikun dhe specialistët e studimit të opinionit publik shqiptar. Metodologjia e anketimit ka vend gjithashtu për debat dhe qartësime. Duhet ditur nëse të pyeturit kalojnë nëpër një proces intervistimi apo në një proces anketimi? Nuk kuptohet mirë kjo gjë dhe ka vend për t’u sqaruar. Ku bëhen pyetjet? Në një mjedis familjar apo shtëpi, por jashtë ndikimit dhe pranisë së opinionit të familjes? Apo në sytë e familjarëve? Ka rëndësi kapitale edhe kjo anë. Sepse kemi të bëjmë me respektimin e anonimatit. Ruajtja e anonimatit është një kriter themeltar për të pasur përgjigje të sakta dhe ndoshta të sinqerta. Kurse po të shkojnë “skuadrat” e anketimit, bile disa herë, sikurse thuhet, për të verifikuar përgjigjet, situata bëhet e vështirë për të marrë përgjigje të sakta. Nuk duhet bërë presion i tërthortë mbi të anketuarin, qoftë duke e “bezdisur” atë disa herë. Si vështirë që të përgjigjet ndokush saktë dhe hapur për atë se ku do ta hedhë votën e tij, veç militantëve që veprojnë në skenën politike, e drejta e tyre, me “letra të hapura”. Nuk është se ka ndonjë pasojë juridike nga shprehja e hapur e opinionit politik, por gjithsesi ka ndrojtje sepse pasoja sociale, ekonomike dhe administrative, edhe mund të ketë. Dikush është në punë në administratën qendrore apo të bashkisë, a të komunës. Dikush tjetër e ka njeriun e vet kuzhinier në ndonjë repart ushtarak, një tjetër ndruhet se e ka vjehrrin shofer me administratën e partisë filan, të tjerë duan të marrin ndonjë kredi bankare, ka që marrin ndihma nga shoqata, ndokush ka çështje gjyqësore të hapura, një mijë arsye të drejta ose jo për të kërkuar anonimitetin e anketimit.

Kjo është pyetja: Si ruhet anonimiteti i anketimit kur ai bëhet nga “skuadra” përgjatë intervistimesh sy më sy, dhe kur të gjithë, komshinj e familjarë, marrin vesh se për kë do të votojë dikushi? Kjo do t’i ngjante një harakirie mazokiste dhe jo një anketimi. Veç nëse të anketuarit paguhen. Nuk ndalohet. Edhe kjo pikë duhet sqaruar për opinionin publik shqiptar. Le të bëjmë një provë: Të bashkohen dy a tri media të ndryshme, dhe t’i bëjnë një shërbim publikut. Para kamerave t’iu kërkojnë kalimtarëve në sheshin kryesor të Tiranës duke i pyetur se “Për cilën parti do të votojnë?”. Do të shohim qartë sesa janë të gatshëm shqiptarët të përgjigjen, jashtë sigurimit të anonimitetit, një pyetjeje të tillë. Pale po të shkojmë nëpër administrata qendrore ose lokale, në shkolla të ndryshme, në spitale, a gjetiu në vende publike. Duhet bërë kjo provë. Por dikush mund të ketë kontestime për sa më sipër. Shqiptari është trim thotë. Unë nuk e kundërshtoj. Opinioni publik shqiptar është juridikisht i lirë, por jo realisht i çliruar. I lirë, por jo i çliruar. Jo më kot edhe në vende të tjerë anketimet e ruajnë fort anonimitetin e të pyeturit. Në telefon, duke mbushur një formular me kryqe, në internet etj., por jo aq me intervista “skuadrash”. Është provë fakti që asnjë agjenci shqiptare në sondazhesh në Shqipëri nuk hyn në këtë fushë. Një nga arsyet që rrëfejnë të interesuarit lidhet edhe me faktin e politizimit të tejskajshëm të këtij profesioni dhe mungesën e mjeteve për të përballuar presione mediatike dhe politike të ndryshme. Imagjinoni kur ndruhen anketuesit, deri në çfarë shkalle shkon druajtja e të anketuarit në shtëpinë a apartamentin e vet diku atje në një lagje të një komune të izoluar? Aq më shumë që ka përvoja ku publikohen edhe emrat e përgjegjësve të skuadrave, trajnuesit, verifikuesit etj. E kuptoj një kundërshtim të mundshëm: “I mbrojmë nga presionet, prandaj nuk jepen emra”. Pikërisht për këtë duhet anonimati. Si mund t’ia sigurosh të drejtën e anonimitetit anketuesit dhe të mos kujdesesh për anonimatin e të anketuarit? Interpretimi i të dhënave ka vend të bëhet i kujdesshëm dhe jo të jepen thjesht të dhëna bruto. Nuk mund të hidhet një “mollë” kështu në mes të opinionit, pa shpjeguar se çfarë është ajo. Këtë duhet ta bëjë dikush, një specialist i informuar a drejtues i sondazhit. Përse e them këtë? Sepse nga analiza e të dhënave që ka botuar media dalin, megjithatë një sërë aspektesh që kanë nevojë për sqarime. Pyetjes se: “Për cilën (cilat) parti politike keni mendim pozitiv?” (sipas formulimit që i është bërë kësaj pyetje në shtypin përkatës) del se 62 % e të pyeturve kanë mendim pozitiv për Partinë Socialiste dhe 54 % kanë mendim pozitiv për Partinë Demokratike. Nuk e vë në diskutim të dhënën, as e marr si të mirëqenë. Por, këtu ka megjithatë një problem. Vetëm për këto dy parti shumë e shifrave të përmendura e kalon numrin 100 %. Pa futur këtu parti të tjera politike si Lëvizja Socialiste për Integrim dhe të tjera. Çfarë do të thotë kjo? Kjo do të thotë se të anketuarit i është kërkuar të shprehet pozitivisht për më shumë se një parti. Përndryshe të dhënat nuk do të kishin kuptim. Një pjesë e të pyeturve janë përgjigjur pozitivisht për dy partitë politikisht kundërshtare. Përgjigjja, kështu sikurse na është dhënë, pra, nuk tregon aspak se ku është preferenca e tyre politike. Në të kundërt, në votim qytetarit do t’i kërkohet të votojë vetëm për një parti politike. Po përsëri mbetet e paqartë se përse kaq shumë dallime në vlerësimet pozitive për partitë politike në krahasim me vlerësimet për liderët e tyre përkatës. Për Edi Ramën vlerësime pozitive në masën 44 % (62 % për Partinë Socialiste), për Sali Berishën 32 % (44 % për Partinë Demokratike). Këtu ka një problem meqë aktualisht kushdo që merret sadopak me politikë e di sesa janë të njehsuara në publik qëndrimet për një parti dhe për liderin e vet kryesor. Nuk janë parti me opozita të brendshme partitë politike shqiptare, ku të bëhet e mundur pastaj të mos duash liderin kryesor të partisë, por të kesh simpati për partinë. Janë dy imazhe pothuajse që shkojnë bashkë. Partia Socialiste do të shkojë në zgjedhje me atë koncept dhe metodë që e drejton Edi Rama, dhe Partia Demokratike do të shkojë në zgjedhje sipas konceptit dhe metodës së Sali Berishës, ndërsa LSI–ja sipas metodës dhe konceptit që në publik perceptohet si i Ilir Metës. Kishte kuptim të ndahej imazhi i Ilir Metës ose i Edi Ramës nga ai i Partisë Socialiste dikur kur duke qenë në atë parti, nuk ishin liderët kryesorë të saj. Por, jo tani kur ata janë shefa të pakundërshtueshëm të partive të tyre, të veçohet kaq thellë perceptimi për ta nga ai i partisë që ata drejtojnë. Ndruhem se të anketuarit nuk e kanë kuptuar mirë pyetjen. Diku thuhet se vetëm 51% e të pyeturve kanë vendosur se cilës parti politike do t’ia japin votën. Shifër që më duket bindëse. Pak a shumë. Por, në anë të tjetër pohohet se sipas sondazhit 37 % e të pyeturve janë për Partinë Socialiste, 30 % për Partinë Demokratike, nja 5 % i japin Lëvizjes Socialiste për Integrim, rreth 4% partive të tjera, dhe 19% mbeten të lëkundur e hezitues. Pra, pyetet: hezituesit janë 19 % apo 41 %? Nëse janë 41 %, si ndodh që shifrat për votat për partitë e ndryshme politike shkojnë bashkë me të lëkundurit deri te 100 % e të pyeturve? Si shpjegohet që 44 % e të anketuarve të shprehen se vendi po ecën në drejtim të mirë, ndërkohë që partisë që e drejton atë aktualisht i jepen 30 % vota të favorshme? Duhet një shpjegim këtu.

Duke lexuar intervistën me drejtuesin e agjencisë “Zog by” nuk mund të mos biesh dakord me të kur ai thotë se është i interesuar për të mos bërë lojën e ndonjë partie politike në Shqipëri. Është një afirmim që çdo ekspert në shkencat sociale duhet ta bëjë, e më tej, ta zbatojë sinqerisht. Por, nuk jam nga ana tjetër aspak dakord kur shprehet se sondazhet nuk i ndikojnë njerëzit përgjatë fushatës elektorale. Kjo nuk është e vërtetë. Shkencat e komunikimit dhe të informimit janë unanime për atë që është e kundërta. Përgjegjësia është e madhe. I ndikojnë që ç’ke me të. Dhe shumë bile. Sa dhe si i ndikojnë – kjo është pastaj një çështje tjetër. Mund ta trajtojmë një herë tjetër po të doni. Po kështu nuk jam dakord kur shprehet se njerëzit nuk duan t’ia dinë aq se cila parti politike i fiton zgjedhjet meqë janë të interesuar për përmirësimin e jetës së tyre. Patjetër kjo e dyta, por për fatin e partive politike sigurisht që janë të interesuar. Ky është thelbi i politikës si mekanizëm e mjet në demokraci. Po të ishte ndryshe atëherë përse do të pyeteshin njerëzit se për kë parti politike do të votojnë? Jo vetëm që i ndikojnë, por ndikojnë gjithë jetën politike, aq sa për ditë e ndofta për javë të tëra rreth rezultateve të sondazheve bëhet lufta dhe propaganda elektorale. Ne si qytetarë shohim me trishtim që shifrat e sondazheve nga matës i opinionit publik shndërrohen në objekt i opinionit publik. Aparati matës strukturon kështu vetë objektin që mat dhe i jep atij formën e vet.

Edhe një herë e theksoj, sipas meje, të gjitha agjencive që bëjnë sondazhe në Shqipëri, çfarëdo rezultatesh që ato të sjellin, pak rëndësi ka, duhet që t’iu kërkohet ta përmirësojnë dhe bëjnë transparente metodologjinë e matjes së opinionit publik.

Standard

Kam qenë si të thuash paksa i detyruar t’i ndjek këto dy sondazhe për arsye të profesionit.
 

C'lidhje direkte ka filozofia me studimet statistikore dhe specifikisht sondazhet? Apo duhet percaktuar qe ne fillim te intervistes, me hir ose me pahir, qe je specialist per cka do flasesh? Dmth ne vend te intervistosh nje qe eshte tamam specialist, interviston nje te njohur, VIP, i cili thote qe eshte specialist?

Aty ku thote Fuga se duheshin bere transparente te dhenat dhe metodat e plota, eshte common sense, po ky cuditerisht fokusohet vetem tek Zogby meqe Zogby sipas tij ka bere te ditur me shume gjera sesa Ganiu? smiley

Po per shume gjera te tjera ja fut fare kot, aq kot sa po te ishte ese filozofie do ngelej ne klase.

Është njësoj sikur të pyetej në Shtetet e Bashkuara se “Për cilin kandidat do të votoni?”, pa ditur e fare emrin e kandidatit për President, por vetëm përkatësinë e tij partiake.
 

Po si qenka njesoj? Analogji by.the, permend te permendim Ameriken se i jep kredibilitet asaj qe thua. Ne Amerike njerzit zgjedhin kandidatin jo partine, perkunder ne Shqiperi. Apo ka harruar Fuga qe Amerika ka tjeter sistem, dmth presidencial dhe jo parlamentar?

Sondazhi i “Zogby” nuk merr përsipër të tregojë rezultatin e mundshëm të zgjedhjeve, por tregon vetëm sesi mund të votojnë individët që janë pyetur.

That's the point, o presor. smiley Te besh studim, dmth sondazh, ne menyre qe te gjesh si do dalin zgjedhjet do te thote pikerisht ti pyesish njerzit ne kampion nje nga nje se per ke do votojne, dhe me pas te besh kalkulimet statistikore, kuptohet duke e patur zgjedhur paraprakisht kampionin qe te perfaqsoje gjithe vendin, +/- tolerancen e gabimit. Kjo qe thote ky eshte si t'i thote doktori pacientit "nga cila semundje mendon ti se vuan?" dhe pastaj te paraqese pergjigjet e tilla si studime shkencore/teknike. smiley

Nuk paska ne Shqiperi specialiste te mirfillte statistikash dhe sondazhesh qe keta intervistojne profesore filozofie si specialista?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).