Edhe njehere per Peshkun

Thashe njehere ta lija me kaq, po pastaj nuk mu duk e drejte. Sepse duke u nisur nga shprehja “budallait hapi rruge”, jane pikerisht njerezit normale, qytetaret qe duan nje jete te qete e te patrazuar ,qe ndersa i hapin rrugen budallait qe te ece i vetem mes te rruges se lire, per vete po u  duhet te ecin mes ferrave, ose te “cajne ferren” sic tashme eshte bere e zakonshme ne Shqiperi.

Gjithashtu mbase ky diskutim duhej lene aty ku nisi, tek “Gropovethi”, por meqenese  ky diskutim qartazi nuk lindi per here te pare aty, e mesa duket do te jete gjithnje e me i pranishem tek Peshku mendova ta ndaj me vehte.

smiley>

***

Situate tipike e nje zhvillimi social ne Shqiperi:  Nje grumbull njerezish, qellimisht apo thjesht me ate rastesine qe hapat e perseritur krijojne shtegun,  krijojne nje pike takimi te bukur. Pastaj shtojne edhe ca stola. Pastaj edhe dy tavolina. Pastaj krijojne nje klub te vogel e te kendshem ku me shume njerez kane mundesi te vijne e te shplodhin trute apo mendjen apo thjesht te hane nje dreke te mire me familjen.  Dalengadale vendit i del emri si nje pike e bukur takimi, pastaj si “must see that” e pastaj si vendi ku takohen “elitat”. Dhe ky eshte fillimi i fundit

Te paret shfaqen ca tipa per te cilet nuk ka rendesi te shohin te tjeret, por qe te shihen atje ku jane te tjeret. Ato nuk mblidhen atje per t’u shplodhur ne kohen e lire por per  ta perdorur kete vend si “VEGEZ PER TE DALE NE HAPESIRA TE TJERA” dhe mundesisht, idealisht, “te notojne ne ujera nderkombetare.” Kjo eshte finalja, finalja fare. E kur per here te pare e nxjerrin jashte per zverku si XYZ, kthehet si ABC e kur e nxjerin perseri vjen me pashaporte fallco e me flamur te ndryshuar, te gatshem te durojne cdo poshterim, e gjithashtu te peshtyjne e shajne kedo qe u afrohet, vec te ruajne e te kapen me dhembe pas kerriges. Ky eshte fillimi.

Pastaj papritur aty fillojne te shfaqen Mercedesat nga te cilat zbresin te fortet me zinxhira floriri ne qafe. Pas tyre femrat shalegjata e cicemedha por dhembepalara. Ato duan te zene gjithmone tavolinat e mesit dhe ta hapin fort krahun kur i bertasin kamarierit se pse po vonon sherbimin. Pastaj nese akoma nuk e kane marre te gjithe vemendjen qe kerkonin fillojne te ferkojne shalet e cupave ne tavoline apo te ngacmojne grate ne tavolinat e tjera. T’u flasesh eshte e kote. Per ta cdo reklame eshte reklame e mire. Per ty mbase jo! Te ankohesh? Po kujt? Dhe per cfare? Per sjellje te pakulturuar.? Phh..  Ne s’jemi me diktature e vella! Ne dac rri ne dac ik. Dhe keshtu ne ikem nga Tirana dhe u mblodhem tek Bulevardi, pastaj ikem nga Bulevardi e u mblodhem tek Parku Rinia, Pastaj nga Parku Rinia u mblodhem tek Fideli . E pastaj kur edhe tek “Fideli”  erdhen maloket me hunj dhe rrahen kedo qe ishte brenda, i vetmi vend ku ti mund te ishe vetvetja ishte shtepia e jote.

Por nese rrenjet e deget me gjethe u prene ngado dhe mbeti vetem fara, pse na duhej ta mbanim faren ne ate toke te qelbur kur mund ta merrnim me vete. Dhe keshtu shume nga ne u ngritem e lame shtepite e te pareve, vendin e mallkuar qe “s’do behet kurre” e morem rruget e botes. Dhe jo se na doli keq, por sa prej nesh do te kishin dashur qe keto gjera qe gezojme ketu, te kishim mundesi t’I gezonim ne vendin tone e te mos shkruanim artikuj te tipit : “Sikur s’jetoj ne vendin tim”.

smiley>

Aresyeja se pse po I shkruaj keto eshte se po e shikoj qe kjo dukuri po shfaqet gjithnje e me brutalisht ne Peshk. Ne nje teme te tille pak kohe me pare thashe qe hyrja e XYZ ishte si Sjellesi I fatkeqesise. Jo e se e njihja ose e njoh personalisht, dhe as se I jap ndonje vlere te tille, porse prezantimi i tij ne kete pellg ishte ai tipik i “te ardhurit” te pas 90” qe ndertonte kiosken e tij me derrasa tek Parku Rinia. Eshte harbutlleku dhe mendjemadhesia arrogante e te pagdhendurit qe dashur e padashur fillon e i bent e tjeret te nderrojne vend. Eshte ajo brima e vogel ne vendin me te erret te anijes qe sjell ujin brenda. Padyshim ka dhe ndoca qe habiten nga “trimeria” e “zgjuarsia” e ketyre tipave. Whisperi qe deri dje shante ca nga peshqit e tjere me nene e me babe, me motra e me prag shtepie, dhe qe i deklaronte “lexues qe nuk dine te lexojne” kedo qe nuk ndante te njejtin mendim me te, me thote se pse ti i thua “mit i mutit” dikujt qe pavaresisht se ofendon te tjeret, po e ben kete me "madheshti mbreterore".

Une nuk e di se cfare ti them dikujt pasi shikoj nje dialog te tille

smiley>

…Pasi e kane share me siper

Emigranti: si autor: te detyrohem nje pergjigje; kjo eshte pjesa e trete e nje shkrimi qe vijon.>smiley>

si peshk: po ta them per heren n, nuk me intereson se c'mendon ti per mua... se e di tashme, jo per gje. Ne castin qe do marr tjeter opinion nga ty, do ndal dhe do shoh cfare nuk shkon...>smiley>

Antirrote: Per te n+1 here, po them dhe une qe as me kercet fare kush e ka shkruar kete gjene me lart : ti apo Dostojevski, who cares.>smiley>

Kur flas, flas gjithmone per te tjeret, autori nuk me rezulton ne listat e mia. Eshte e provuar kjo : nuk behesh shkrimtar me keshilla falas.>smiley>

smiley>

Tani do te doja qe kushdo qe eshte interesuar per nje lloj etike morale tek ky pellg virtual, le ti vere nje emer ketij dialogimi, e une po e mbyll ketu. Fola dhe e clirova shpirtin. Kaq.

50 Komente

Emri i ketij dialogu eshte

DIALOG SHQIPTARESH smiley

O Toko, kur pashe kete postimin tat thashe me vete "Ohu na lodhi edhe ky me kete fatalizmin e vet" (si puna njones qe u bohte 100 vje&ccedilsmiley

Po kur vika puna qe robt u zikan ene per poezi, ngelem pa tekst, ene nuk te kundershtoj dot. (hajt u pa puna do gjej nje arsye tjeter per tu grric me ty hahahaha)

Janë raste ekstreme që s'ka nevojë të ekstremizohen akoma më tej.

Troll-et kanë aftësi që të acarojnë ambjentin jo sepse janë budallenj apo të paaftë, por pikërisht për aftësinë e tyre për të diskutuar gjëra krejt të ndryshme nga argumenti i temës dhe të japin përgjigje mjaft precize dhe të sakta... për gjëra që nuk i ke pyetur.

PF...shpirti nuk pastrohet me flete-rrufe intrigantesh, por pastrohet kur rrefimi behet me ndershmeri dhe jo me skuthlleqe  dhe genjeshtra. Me habit kurajoja  dhe paturpesia  jote per te hapur nje teme te tille, sidomos pas postimit tend te permutur te djeshem adresuar antirrotes. Ndoshta eshte ceshtje sholle, sic thote Emigranti...

Une nuk di te kem fyer ndonje njeri, zonje apo zoteri ne kete pellg virtual. Perkundrazi ne vazhdimesi kam deshmuar dhe  deshmoj  bonsens dhe etike ne komunikim me njerezit, edhe kur mendimet e tyre kane qene te kunderta me te miat.  Me njerezit ama! Me njerezit!

Sa per rrugace dhe horra, te dehur dhe te rrjedhur  te bej me dije qe une nuk di ndonje rruge tjeter te sjelljes kundrejt rrugacerise dhe harbuterise se tyre pervec  kthimit me te njejten monedhe kur ky pellg virtual nuk ka ofron  menyre  tjeter per te mbajtur te paster nje teme letrare apo publicistike. Sigurisht  me e mencur do ishte injorimi, por une nuk u kisha zene rrugen horave, nuk kisha shkuar te lagja e horrave, nuk kisha uzurpuar  shtepine e horrave, perkundrazi isha ne nje shesh virtual publik ku ka vend per te gjithe per sa kohe qe respektojne njeri tjetrin e aq me teper isha ne temat e mia. Por ne fund te fundit keto ishin dhe jane  kusuret e papergjegjshmerise se admineve si zoter te shtepise ku ata lejojne sharjet dhe fyerjet e mysafireve  te tyre me fjalet me te ndyra...

Une debatoj hapur pa asnje problem  dhe e kam bere kete gje me NJEREZ edhe ne kete blog. Kam debatuar fjala vjen me Vehbiun dhe per Vehbiun shume fort  dhe ashper, por as nuk shava e as nuk fyeva askend ne person me fjalor rrugaceror.Ashtu sic di te kerkoj ndjese kur dikujt mund t'i kem bere padashje nje padrejtesi.  Perkundrazi  nga horra te ndryshem edhe ne ate debat  me etiketuan me fjalet me te ndyra.... Po ashtu kam deshmuar qe une di te mbaj nje bashkebisedim me shume njerez...edhe ne situata kur debati behet shume hot, gjithnje e ruaj gjakftohtesine  dhe nuk fyej askend...

Por sharjen ne person apo nga familja nuk ia kam askujt per borxh! Askujt!

ps. Po ate te lexuesve cfare e kishe e? Shkela ndonje rregull te etikes komunikuese kur i thashe pseudolexuesit  qe nuk je lexues??? Po pseudolexues ishin ata te cileve iu drejtova ne ate rast, mes tyre edhe ti peshk! Pseudolexues jo nga mosdija, por nga ligesia.

Mos u bej qesharak  PF...Qenke prekur ne etike  ti qe i thua tjetrit pa pike turpi e pa asnje shkak  publikisht MUT??? Ti qe i thua tjetrit pa asnje shkak, pa asnje aresye "qurrash"??? Dhe ti ke moral te hapesh nje teme te tille e te na hiqesh si engjelli mbrojtes i etikes komunikuese ne kete pellg virtual??? Ti???

Ceshtje sholle, ceshtje sholle kjo pune...

Personalisht ty zoteri peshk te kam share apo ofenduar me fjale jashte etikes??? Nese jo, mbaj krahun dhe lerja vendin atij/asaj qe kam fyer...

 

whisper te  tere shqiptare jemi gjaknxehte dhe goje ndyre. Edhe ti dhe une dhe PF dhe e

Ah se harova edhe K/ministri ( kur flet per tredhje ne miting ku ne tribune ka dy femije te vegjel qe degjojne smiley )

E verteta eshte qe ne shqipot e kemi shume bezdi te paturit te etikes se komunikimit gjithmone dhe me kedo; e shumta e r(r)uajme per ndonje ose disa.

P.sh. PF thote shume gjera qe qendrojne, po e fillon kritiken mbi etiken e komunikimit dhe mbi ofendimet dhe acarimet qe hasen ketu apo gjetke me aksioma te tipit "ne tironcit e civilizum vs kafsheve maloke qe na pushtuan Tiranen dhe me pas dhe PPU". Qe ketu i ke prere kembet argumentit dhe apelit tend per etike, nese ishte i tille.  Nese ishte thjesht nxjerrje dufi ok.

P.S. S'i kam lexuar ato tek tema e Emos, po ha mendja ca mund te jene, mbase i lexoj me pas.

Shikoni miq!Nuk me duket se eshte rasti te shkohet deri ketu...Fakti eshte qe pellgun nuk e ka askush me tapi...Dhe nuk me duket se qendron ai krahasimi i PF.....Emigranti ka shume vjet te peshku e ka gati dy vjet ne mos me shume qe ndan me ne ato ç'ka shkruan..Njesoj si PF,apo Whisper.Per shume kohe Emigranti ishte gati i vetmi..Ne nje fare menyre qene krijuar disa ekuilibre teçuditshme...Edhe mua me dukej çudi se dikush mund ta mendonte e mund te mos i pelqenin shkrimet e Emigrantit....Nese kritikat respektojne edukaten,rregullat e blogut nukmendoj se emigranti ap kushdo tjeter nuk ka strukturen te pranoje (pa qene dakort medoemos )ç'thuhet.Antirrota (ap si thote PF ,ABC)ishte nje ze i ri ne peshk.Shume inteligjent,ka mendime origjinale e lexohet me kenaqesi.SShpeshdodh qe nuk ndaj me te ç'shkruan ,por ama te ben te mendosh e reflektosh...Prania e tij ketu do ishte e vyer ,mendoj per qeflinjte e mendimit e reflektimit.Askush nuk ka pse "nxjerr "perjashta askend...Fjale te renda ,kanunore....Nejse..Mendimi im eshte se ka vend per te gjithe.Kush shkruan ne te njejten kohe eshte vene vete me ndergjegjshmeri te plote ne diskutim.....Nuk ka asnje hierarki mendoj te peshku...Te gjithe jane njesoj ne komente .si ai i vjetri te peshku si ai i regjistruar sot.

Shkruan PF:

 

…Pasi e kane share me siper

Emigranti: si autor: te detyrohem nje pergjigje; kjo eshte pjesa e trete e nje shkrimi qe vijon.

si peshk: po ta them per heren n, nuk me intereson se c'mendon ti per mua... se e di tashme, jo per gje. Ne castin qe do marr tjeter opinion nga ty, do ndal dhe do shoh cfare nuk shkon...

Antirrote: Per te n+1 here, po them dhe une qe as me kercet fare kush e ka shkruar kete gjene me lart : ti apo Dostojevski, who cares.

Kur flas, flas gjithmone per te tjeret, autori nuk me rezulton ne listat e mia. Eshte e provuar kjo : nuk behesh shkrimtar me keshilla falas.

 Tani do te doja qe kushdo qe eshte interesuar per nje lloj etike morale tek ky pellg virtual, le ti vere nje emer ketij dialogimi, e une po e mbyll ketu. Fola dhe e clirova shpirtin. Kaq."

 

 

PF, Qe te tregoheshe me i ndershem dhe me i besueshem duhet te shtoje te dialogu i mesiperm  edhe nderhyrjen tende: "UrimMuti...qurash..etj" dhe pastaj te ftoje lexuesit te gjykonin per etiken e dialogut te mesiperm. Pra qellimshem ti PF deformon dhe manipulon  ate qe ndodhi ne te vertete  ne ate teme...dhe kjo e ka emrin pandershmeri.

Kemi nje dialog mes  autorit dhe nje lexuesi, ku secili  fort shpreh brenda etikes se pranuar te komunikimit  mendimin e tij diametralisht te kundert nga tjetri. Fjalet kane ngarkese te forte  dhe doza ironie apo qesendie, POR NUK KANE ASNJE FYERJE  APO FJALE TE NDYRE. NUK KANE ASNJE FJALE QE DO CENONTE PERSONALITETIN E TYRE SI NJEREZ APO TE FAMILJEVE TE TYRE.

E drejte e antirrotes te konsideroje Emigrantin shkrimtarin me te dobet te planetit  dhe e drejte e Emigrantit te konsideroje antirroten njeriun me medioker te planetit. Ku eshte e keqja ketu une nuk e kuptoj. E drejte e secilit te simpatizoje apo te kete antipati per nje tjeter. Por nuk ka asnje sharrje apo fjale e ndyre ne person apo nga familja ne dialogun mes atyre te dyve.

Kur fap nga asgjeja, edhe pse nuk i ish drejtuar askush, fluturon ne repliken e dy te tjereve fluturuesi peshk dhe shpalos "etiken" e tij  prej "engjelli"  me fjalen "Mut, qurrash" i cili pasi i terhiqet vemendja per fjalorin e tij  reagon duke thene qe per mikun e tij emigrant eshte gati te heqe edhe xhaketen e te zihet me cilindo! Nje patetizem  teper qesharak sigurisht. Me cfare te drejte zoteri peshk nderhyn ne nje replike mes dy te tjereve? Me cfare te drejte zoteri peshk quan "mut" dhe "qurrash" dike qe as nuk ishte fare ne bisede me ty, dike qe nuk te shau askund?

"Je cub  ti PF??? Po dil e shaj ne rruge dike dhe tregoje se sa  cub je o trim virtualiteti! Dil e thuaji ndokujt "mut" ne rruge, se ta thyejne mire kafken atje!". Ky eshte komenti me i zakonshem qe mund te beje cdo lexues kur shikon te tilla cublleqe rrugacerore ne internet te atyre qe i "burreron" xhami i ekranit  te kompjuterit... Aq me teper kur askush nga dy bashkebiseduesit antirrote dhe Emigrant nuk e cenoi e as kishte lidhje me PF ne ate dialog...

Pra nje skene klasike e shkeljes se etikes komunikuese ne blog: debatojne dy persona  dhe fap  shfaqet ceta e vullnetareve me rrekene e sharjeve  ne person e nga familja ndaj "armikut"...Mendoj se pikerisht ketyre "vullnetareve te armatosur  alla haxhiqamilce"   u duhet vene kufiri te thana nga adminet (nese ky blog ka vertete admine) nese vertet  e duan blogun blog komunikimi mes njerezish dhe jo nevojtore virtuale.

Tani po, PF, meqe e kerkove,  le t'ia veme emrin dialogut origjinal...dhe te shohim se kush e shkeli etiken dhe kush u be shkak per tensionim te temes...

 

Sot percolla ne aeroport dy shoke te mi. Kane vajtur ne Japoni. Arsyeja e vizites : te protestojne dhe te sabotojne gjuetine e balenave. Para se te ndaheshim, i pyeta : deri ku mendoni te shkoni ? "Une jam njeri i parimeve, tha i pari, jap dhe jeten". I dyti perforcoi : "Jap dhe jeten, une jam njeri i parimeve". Nga menyra e vendosjes se fjaleve, e mora vesh qe ata plotesonin njeri-tjetrin.

Te them te drejten, u mahnita nga vendosmeria e tyre. Dhe mendova se bota ka ende njerez qe luftojne per parimet e tyre. Por me duhet ta pranoj se keta jane te rralle. Sepse bota gelon nga frikacaket qe bejne gam-gam gjithe diten dhe naten ne lufte kunder malokeve, hemisferes veriore, Henes, dhe kometes Halley. Por vetem me fjale.

Te urresh maloket, kjo eshte nje ndjenje e fuqishme, te ben me flatra, nqs ke krahe... of course. Urrejtja ndaj malokeve eshte "red bulli" amerikan, ai qe te hap syte, eshte ankthi i nates, deliri i dites, por fatkeqesisht, vetem me gam-gam.

Ta marresh holle-holle, urrejtja eshte nje ndjenje e paster, e paperzier, safi. Por eshte e veshtire ta mirembash gjate. Vjen nje cast dhe helmi brenda njeriut prishet dhe thartohet. Fillojne te vjellat, marramendjet, kollitjet, peshtymat, te duket sikur erdhi fundi i botes. Dhe pikerisht ne castin kur gjendesh me ngushte, objekti i urrejtjes vazhdon t'ju parakaloje ne mendje, kokelart, pa iu hedhur as dhe nje veshtrim. Nese mund te gjej nje ilustrim kinematografik, do ta krahasoja me britmen e Leoncios tek Skllavja Izaura kur kjo e fundit guxonte ta shihte ne sy Perendine dhe t'i thoshte : Jo.

E qe atehere, shume gjera kane ndryshuar dhe do te ndryshojne ne hemisferen veriore.

PF & Whisper, nje nga gezimet e nje udhetimi ne Kanada per mua eshte prania juaj atje (OK, qe te jem i plote, edhe e Avocados). Imagjnoni nje tryeze me Losttextin dhe Flor Hiden...  smiley  A nuk sfumojne qirinjte mbi ate tryeze cdo shkendije keqkuptimi? Ajo do ish nje tryeze e vertete (probleme vetjake me kane bere qe te mos realizoj dot shume gjera, nga te cilat eshte edhe ai udhetim 8 oresh atje); nuk do ish tryeze virtuale ku te vjen e te ulet gati me perdhune kushdo qe ka nje tastiere.

Whisper, pavaresisht detajeve, PF me duket qe ka nje point. Debati qe ti ben eshte logjik, por kjo nuk do te thote, pas mendimit tim, qe PF s'e ka nje point!

Nuk dua te prish natyren kamerateske te ketij komenti, duke folur (serisht dhe pa u lodhur dhe me bindje absolute) per katunarizmin e antirrotes si mendesi dhe veprim, por ne komentin tjeter do e bej.

Ju pershendes, miq te mire!

Tani kjo per ty antirrote: mund te krenohesh qe gjithe performanca jote ketu, qenia virtualisht ne mjedise qe perndryshe nuk do te qasnin kurre, solli si rrjedhoje keqkuptimin - per mua te dhimbshem - midis dy NJerzve dhe krijuesve qe une i respektoj vecan. Nuk do te sjell shembuj te panumurt per kete dukuri (eshte e mbushur plot historia shqiptare me keto); as nuk do sajoj anektoda (per mua te neveritshme) shokesh qe marrin udhet e japonise e honoluluse. Eshte e kote. Nuk do beje pershtypje. Ceshtje sholle!

Sa me larg meje virtualisht si dhe sa me larg dhe shkrimeve te mija, aq me mire, antirrote. Po nuk e pate zahmet. S'besoj se po kerkoj shume.

Cim se po bejme "filozofira"  dhe sofizma me duket  sa here hapen te tilla debate. Ceshtja eshte shume e thjeshte miku im, shume shume e thjeshte: Mos shani dhe mos fyeni askend nga bashkebiseduesit ne person apo familjen e tij. That's it!

Kaq e veshtire qenka  te kuptohet kjo gje per shqipot edhe ne vitin 2009???

E lagu...s'e lagu..e terci verci ger-meresh....Jo or' mik i dashur! I duhet thene stop nje here e mire rrugacerise ne nje mjedis ku besoj se vime per motive aspak te ngjashme me halete e rrugeve...Akoma duhet te bindim dike qe eshte e papranueshme dhe e patolerusheme ne nje mjedis publik te fyesh e te shash te qifsha e te befsha , mut stermuti, etj etj..Akoma???

 

Kjo eshte skandaloze i dashur Cim!

Dhe e perseris  qe jane kusuret e admineve  tere keto historira nevojtoresh...(ne fakt dje nderhyne ne kohen e duhur ne rastin e  permutjes se rradhes te antirrotes nga i zakonshmi  "replikues" i tij PF).

Te mos fshihemi pas gishtit Cim as ti e asnjeri ketu, nese pretendojme se po veme gishtin ne plage. Pune e madhe se nuk pelqeu poezite e tua dikush apo shume dikusher, pune e madhe se nuk pelqeu  poezite e mia dikush apo shume dikusher...Pune e madhe se ti ke antipati per X dhe Y  ka antipati per mua, pune e madhe se nuk na honepsin nje kategori e caktuar nicknamesh. Pune e madhe miku im! Per sa kohe qe nuk te kane quajtur bytheqire, mut, pederas, pedofil, kurve, ndyresire, hale, qenef, zarbo, qurrash, shurranjos, merda, shit,etj..etj..etj...nuk ke pse ankohesh as ti e as une nga ata qe mendojne ndryshe nga ne apo edhe kunder ne shume raste. E drejta e tyre te shprehin mendimin e tyre. Por jo dreqi ta haje u mbeti kari e pidhi  e muti ne goje  ne cdo cast...Te njejtet nickname kunder te njejteve  shenjestra. Prandaj i quaj ceta vullnetare. Ashtu sic dihen admiruesit, ashtu sic dihen lexuesit, ashtu sic dihen kundershtuesit e dikujt, po aq qarte dihen edhe skalionet e permutjes se atij dikushit qe ka bere vetem nje mekat: ka guxuar te shprehe brenda etikes mendimin e tij apo ka sjelle per lexuesit  nje krijim apo  material te tij....Sigurisht skalionet e permutjes jane shume pak, por te mjaftueshem per te prishur temat dhe etiken e komunikimit...Te mjaftueshem per te bere dike ta quaje  blogun nevojtore...

Te provokoi? Provokoje...Ka antipati per ty? Ki  edhe ti antipati per te..e drejta jote, te ironizoi? Ironizoje nese nuk e injoron dot..Po jo dreqi ta haje  te kercase kari  e pidhi e muti ne cdo debat NGA TE NJEJTET NJEREZ-NICKNAME ...Kjo eshte SKANDALOZE!  Loje nervash behet ketu??? Po ajo lo0ja e nervave  fundja ka nje limit pertej te cilit cdonjeri do reagoje  me te njeten mase...

Kur dikush te peshtyn, te shan, te qellon  ne rruge cfare do beje miku im? Do i ktheje faqen tjeter sa te vinte nje admin? Ne rruge nuk ka admine sigurisht dhe njerezit i zgjidhin me metoda rrugesh  te tilla fyerje sharje apo goditje. Po ketu nuk jemi ne rruge. Dhe goditjet e virtualitetit jane pikerisht ato te sharat me liber shtepie, ato te sharat ne person  dhe sigurisht kur ti pret te nderhyje admini (meqe ketu per fat te mire ka admine)  dhe kur admini nuk nderhyn, por ben sehir atehere sigurisht edhe i demtuari do u leshoje nje te share vendce  dhe do ua ktheje me te njejten monedhe...Dhe pastaj muti mbulon temen e perhapet neper blog...E pse? Nga indiferenca dhe papergjegjshmeria  e admineve ndaj komunimimit rrugaceror ne blog...

Vazhdo  tani Cim me filozofite dhe sofizmat  sipas midese  se ky eshte shoku im Peshk e ky eshte miku im whisper..shume cuna te mire te dy e blah blah blah.......Me mire do beje t'i  terhiqje vemendjen publikisht  pf apo whisperit a kujtdoqofte  kur permuten dike me te cilin po bashkebisedoje  se ishte tema jote Cim i nderuar...Ok  bro? Por nuk e bere...dhe... "fajin e ka Volteri" ...e blah blah blah historia vazhdon e riperserit vetveten  edhe ne kete pellg here pas here  te qelbur virtual...

 

 

 

Whisper, nuk po bej filozofi. Ti e njeh virtualisht PF sa edhe une, se te njejtin ekran shohim. PF nuk eshte nga ata qe kur i thua "Mirmengjes", te thote "Te bofsha nenen". Dhe ato fyerjet (nuk po i duartrokas, se do i kisha perdorur edhe vete po t'i duartrokisja), jane maje ajsbergu, ose rrjedhoje e nje zinxhiri te gjate lendimesh, mungese takti, fyerjesh te inteligjences etj etj, qe jane ku e ku me te hidheta se llafi "MeNderMuti". Te jemi te qarte per kete. Etika eshte shkelur, por jane shkelur shume gjera te tjera para asaj. Ne kete rast. Une e di edhe rastin tend, c'ka me ben te kuptoj 1000% ndjeshmerine tende ne kete pike (me te cilen solidarizohem), por rasti yt eshte ndryshe, miku im. Eshte apples and oranges kjo pune.

jo Cim, nuk ishte "mender muti", por ishte "Urim mender Muti". Pra iu adresua direkt ne emer real antirrotes! Nje veprim shume i ulet dhe i padenje!

Une nuk pashe e nuk kam pare askund antirroten te te thote ty apo fluturuesit "Mut!"

 

Nejse... Nuk me habit  shume reagimi i dikujt tjeter, por i yti me habit shume...Je krijues  letrar (dhe kjo fjale permbledh shume gjera nder te cilat edhe shpirtin njerezor)  dhe eshte paradoks  qe nje krijues letrar t'i beje apologji  permutjes ordinere se dikujt...E pse? Sepse ky dikushi rastisi te mos pelqeje krijimtarine tende...Sipas kesaj logjike duhet te shajme cilindo per te cilin kemi antipati  ne kete blog...E mendon se ku shpie kjo apologji? Personalisht  une duhet te permut nja 10  nickname qe nuk i honeps per aresye nga me te ndyshmet...e me kete ritem secili peshk  duhet te permute ata 10 te tijet qe nuk i honeps dhe keshtu  brenda pak oreve e kthejme perfundimisht ne hale publike kete blog...Bukur...shume zgjidhje e bukur....

Joooo, mos me vej ne qoshe te ringut me ket. Nuk eshte per ate. Ah c'me bone!  smiley  Po shif whisper, une ka pjese qe nuk ja kam pelqy PF-se (Opuset perfshire) dhe ja kam thene; edhe kur PF nuk pelqen te miat me thote ne at rast "mos i lesho krijimet si lopa bajgen". Whisper, duhet ta heqim nga tavolina ate kusht, preferencat e autoreve qe ta vazhdojme kete debat. Ne nuk po bejme tregti nderesh e preferencash ketu. Une ne asnje menyre nje here. Pyet Flor Hiden, LostT-in, por edhe Arber Zaimin (solin) ose Arber Shtembarin (as) per kete.

MADJE E KAM TEPRU ATY KETU (thjesht nga simaptia vetjake), me c'rast iu kerkoj ndjese te katerve.

Cuna, pa me pyetur ndoshta, dhe kerkoj ndjese qe po nderhyj pa leje.  Por do t'ju keshilloja miqesisht, ta lini me kaq se po qelbet fare, dhe s'ka lezet qe i lexojme gjera te tilla.  Do thoni ju pse i lexon.  S'i leme dot pa lexuar, sidomos polemikat midis anetareve te nderuar si ju. 

OK, Monda; makes sense.

Whisper, e myllim? Gocat e kane me te mire sensin e mases najhere, them une.

Cim  djali, une e mbylla  me komentin e fundit dhe as nuk do hyja ne tema te tilla, por meqe me kish cituar ai shoku yt  isha i detyruar moralisht  ta replikoja...Ti e di  fort mire qe une hyj ketu per te shijuar disa poete e krijues te pakte te kesaj nahije qe i vleresoj dhe per asgje e askend tjeter, qofte peshk, sardele apo admin i ketij pellgu  virtual...

Kalofsh mire, my friend, smiley Kur te vish ne Toronto me bej nje ze...(se previous time na nxorre bllof  e te pritem me kot ate weekend...lol)

meqe ra fjala.. une personalisht e gjej shume acarrues ne kulm kete whisperin.. nuk e di mire si ta shpjegoj por ky eshte entiteti virtual me komlekset me repulsive qe me ka rene rasti te lexoj ne internet..

Ky ishte ai qe para disa kohesh kerkonte llogari se pse i jane sjell shkrimet ktu ne kete blog pa leje, kur ai ktij blogu "s'i hedh as qurret".. edhe tani kerkon te jap leksione mbi etiken e komunikimit.. KY!!! Of ALL people.. flet KY per etike! Please! Eshte si me marr dikush nje ping-pong me e var ne qafe edhe te kercenoj se do vras veten! what a FUCKING show you have here!

-----------

Problemi nuk qendron tek gjuha, se gjuha nuk eshte vecse simbol audiovizual i mendimit.. kshtu qe le te mos behemi hipokrite e te flasim fjale te bukura por te transmetojme mendime te hidhura. Po ashtu le te mos lejojme te tjere te na tregojne "sa e thjeshte eshte".. 'gjithcka duhet thjeshtuar, por jo ne me te thjeshte se c'eshte', ka thene nje burre i zgjuar.. kshtu edhe kjo puna e etikes se komunikimit online. Nuk varet etika prej gjuhes, varet prej kontekstit, prej konfidencave, dhe me rendesishem, varet prej qellimeve te drejta. Varet prej asaj qe ke ne shpirt.. nqs nuk e ke ndergjegjien te kthjellet, atehere eshte e kote.. nuk ka gjuhe te bukur qe te hyn ne pune..

te mundohesh te kontrollosh gjuhen eshte ti besh kozmetike etikes se komunikimit..

Po futem dhe une midis diskutimit tuaj, Emo dhe Whisper, duke kerkuar ndjese paraprakisht, po meqenese ato qe flisni jane gjera qe deri diku jane te pergjithshme dhe na ndikojne te gjitheve qe lexojme dhe komentojme ketu.

Nga ato qe keni permendur do theksoja dy gjera:

1. Duhet te kete tolerance zero per ofendime dhe fjale vulgare drejtuar nga nje peshkt tek nje tjeter, pavaresisht arsyes dhe nese atij qe ofendon i duket legjitime, dhe pavaresisht sa eshte realisht apo jo i mencur dhe intelektual, apo sa ka kontribuar ne blog ai person. Si ne nje sebep ne jeten reale, dhe miku yt me i ngushte apo me i mencuri i botes po te ngrihet dhe ti thote tjetrit idiot, mut, te befsha nenen etj, besoj do e ndalosh, pasi se pari prish gjithe ambientin. Une te njejtin qendrim do mbaja dhe po te ishte ky person miku im i ngushte ne jeten reale apo te kishte cliruar Shqiperine dhe Kosoven bashke.

2. Duhet gjithashtu te kete tolerance pothuajse zero per gerr-verrosje jashte teme, apo dhe per tallje dhe ironizime te tjetrit me fjale teknikisht jo-ofenduese, pavaresisht nese kjo ndodh per aleanca qe ke me dike apo disa ne jeten reale apo virtuale, apo se ke inat nje person apo shkrimet e tij apo per cdo arsye, pasi dhe kjo e dyta e prish dhe e 10t muhabetin pak a shume si e para. Njesoj dhe me daljet komplet jashte teme, sepse une apo dikush tjeter do ti tregoje peshqve dhe botes se sa me te mencur jemi se te tjeret dhe se sa medioker apo hajvane apo te pazote jane ata, apo per cdo arsye. [Ne nje teme per makinat p.sh. nuk ka kuptim te shkruash nja tre faqe  per fruta-perime, edhe sikur ky te jete nje prezantim shkencor. Po dhe ne temat letrare, nuk e gjej kuptimin qe une te bej 25 komente ku te shpreh pakenaqsine time per vepren ne fjale; e shikoj te udhes qe nese nuk me pelqen ose ta injoroj ose te bej nje apo dy komente, sidomos kur tjetri nuk ma zgjat apo s'ma var ne muhabet, pasi ajo nuk eshte teme kritike. Po te kem aq shume gjera per te thene ne pergjithesi, hap nje teme kritike me vete ose shkruaj nje artikull.]

Keto mendoj duhen patur parasysh dhe zbatuar se pari nga administratoret (kur ata jane ne linje) pasi kjo do i jepte drejtim dhe do percaktonte ne aplikim ca rregulla elementare per mirembajtjen e nje faqeje publike, dhe do ti ndikonte (ose detyronte nese ata nuk marrin vesh)  dhe ne peshqit e tjere, pasi s'mund te monitorohet cdo bisede 24/7, po nese e ben dicka praktike, ajo pastaj sjell dhe miremban vetveten mendoj. Po nese duhet te kete masa nga administratoret kur ka devijime te tilla mendoj ndaj ketyre gjerave duhet te kete me shume, pasi jane keto qe e kthejne nje faqe nga nje medium ku rrihen mendimet dhe debatet ne nje qe eshte pjeserisht (apo kryesisht ne rastet e keqe) nevojtore. Dhe kjo e fundit sjell per rrjedhoje dhe uljen e nivelit e debatit, sidomos kur ben vaki ndonjehere qe p.sh. atij qe ofendon i pari i lihet komenti (meqe e ka mik nje nga administratoret, apo meqe ndajne te njejtin mendim me temen ne fjale, apo per cdo arsye tjeter) kurse atij qe i pergjigjet i fshihet. Dhe krijohen pastaj keto mllefet virtuale qe do dalin diku patjeter dhe do 10sin nje ose disa tema te tjera, ne blogun tend. Ndersa po tia presesh shkurt qe ne fillim mendoj i paraprin ketyre situatave.

 

Konkretisht ne kete rast, me ca i hodha nje sy atyre komenteve tek tema ne fjale, me vjen keq qe ndodh, po sidomos qe i ndodhi Emigrantit, qe me ca kam lexuar eshte nga me me gjakftohtet dhe me te permbajturit ne kesi gjerash nga ne te tjeret ne pergjithesi.

 

P.S. Emo, nje keshille miqesore, me rezerva, pasi s'jam krijues dhe s'e di si ndihet nje krijues kur flitet dhe debatohet per veprat e tij ne nje menyre ose ne nje tjeter: Nganjehere mbase eshte me mire qe te injorohen ca gjera sesa te perpiqesh ti sqarosh, kur nga pervoja paraprake e di qe sa me shume ti jepet vemendje atyre lloj gjerash ato aq me shume do trashen dhe si perfundim thjesht do te 10sin temen dhe muhabetin ne fjale. smiley

Këtu është faji i PESHKUT.

Sepse artikulli i Emigrantit nuk ishte POSTUAR në Peshk dhe duhej të përdorej prej të gjithëve si t'ju vijë për mbarë, ai ishte një shkrim që Emigranti e kishte vënë në blogun e tij personal dhe që ka ardhur automatikisht prej blogut të tij..
Është acaruese, kur diçka që një bloger e shkruan për qejfin e tij, në blogun e tij, duhet të japë sqarime dhe të fillojë të shikojë vlerësimet e profesorëve të rradhës

Në një kohë kur shumicën e diskutimeve dhe komenteve i marrin artikujt e blogosferës ose pyetjet direkte që bëjnë "peshqit" (ndoshta më duket mua, por mund ta kem edhe gabim), duhet që admiinët, përveç se të kontrollojnë vlerësimet e yjeve të këtyre temave, të gjejnë një rrugëzgjidhje.

Dhe rrugëzgjidhjet janë dy: O të mos lejohen komentet në ato tema (dhe kush të dojë të komentojë të shkojë tek blogu origjinal, dhe atje autori bën si të dojë me komentet) ose të lejohen komentet, por t'i jepet mundësia për temat e tij, që ç'do autor të mund të redaktojë/fshijë komentet që janë jashtë teme.

O të mos lejohen komentet në ato tema (dhe kush të dojë të komentojë të shkojë tek blogu origjinal, dhe atje autori bën si të dojë me komentet) ose të lejohen komentet, por t'i jepet mundësia për temat e tij, që ç'do autor të mund të redaktojë/fshijë komentet që janë jashtë teme.

Penar dhe çunat, merreni parasysh këtë propozim. smiley Nëse është i mundur teknikisht, sigurisht.

SQARIME

Ajo qe shume krijues nuk kuptojne ketu eshte qe UNE NUK KAM ASGJE ME SHKRIMET E TYRE, TE MARRA NE VECANTI. Asgje prej gjeje. Ata le te shkruajne dhe te shkruajne, te botojne dhe te botohen, mua nuk me vjen asgje e keqe, as fizikisht, as moralisht, as shpirterisht.

Emigranti dhe Kodra kane shkruar goxha ketu. I kam lexuar pothuaj te gjitha. Poezite me pak, duke mos dashur t'ia mbeshtjell kot. Prozen, po.

Dhe c'me ka dale ? Me ka dale kjo qe diskutimet e mia mbi shkrimet e tyre kane dale shume shpejt nga kuadri i shkrimeve ne fjale dhe kane filluar te flasin per teori te pergjithshme : SI E SHOH UNE LETERSINE SHQIPTARE, DHE C'PRIRJE PO MERR AJO ?

Ne keto lloj "arratisjesh" jam munduar te percjell mendimet e mia mbi letersine ne pergjithesi, dhe mbi prozen ne vecanti. Keto "arratisje" jane bere me qellim qe te mos rri me ore te tera mbi nje shkrim te dikujt apo mbi emrin e autorit, kush eshte, cka bere dhe si ia quajne nenen. Keto gjera jane te papranueshme per mua.

Ne lidhje me shkrimin ne fjale te Emigrantit, pjese nga romani i tij (i uroj sukses), kam thene qe PER MUA, KJO NUK ESHTE MENYRA E DUHUR PER TE TRAJTUAR DIKTATUREN. Dhe vazhdoj t'i rri besnik idese se Diktatura do kellqe te forta per t'u trajtuar. E ka bere Boulgakov, e ka bere Schnitzler, e ca te tjere. Por eshte vertete ceshtje delikate.

Qe te kthehet nje diktature ne vetem ca pershkrime ornamentale dhe dekorative te jetes se asaj kohe, duke kerkuar "me cdo kusht" te qeshurat e salles, me vjen keq por vuajtjet e mijera e mijera te burgosurve dhe te vrareve te diktatures meritojne me teper se kaq.

Edrus dje foli shume sakte diku, megjithese nuk e cova me tej. Ai tha se "ndoshta Emigranti shkruan per kategorine e vet dhe nuk ka pse te matet me shkrimtare te medhenj". Shume e drejte. Por ama, une kam te drejte ta them mendimin tim qe kjo letersi qe po ben nuk eshte aty ku ndoshta ke ambicjet. Dhe autori nuk duhet t'i marre keto fjale si shenja "katunarizmi" (qe vdiqa dhe shkova e nuk e mora vesh per c'behet fjale) dhe as si shenja shpirtngushtesie.

Ai do te duhej me teper ta vinte veten ne pikepyetje dhe te mendohej nje gjysme dite : a mund te ve me dore mbi vepren time dhe te korigjoj ca gjera qe nuk shkojne ? Perse me vijne keto kritika, qofte dhe nga antirrota qe nuk me do ? Mos ndoshta, per here te pare, ia ka ngjeshur PLOT dhe jo KOT si perhere ?

E njejta gje kur kam diskutuar dhe mbi poezi te ndryshme. Kam thene qe duhet hequr dore nga nje prirje e demshme, per mendimin tim, per te shkruar poezi qe s'thone asgje, thjesht nga dashuria e perkembimeve dhe dispozicioneve me fjalet.

Keto jane gjera qe vlejne te diskutohen.

Bukur! Po dyshoj qe po ia fut plot per here te pare. Po bej perjashtim nga ajo "sa me larg virtualisht prej meje". Qasu nje here profesionalisht, "right  to the point" ne nje nga titujt qe kam shkruar (per diktaturen ose jo, zgjedhja jote). Te rekomandoj per diktaturen titujt:

1. Plug

2. Takim i afert i llojit te trete

3. Progonat - terra promessa

4. Kulmak

5. Pjeset e botuara nga "Zbor"

6. Pjset e botuara nga "Intelligence grise"

7. Maxhnun

8. Njolla mbi gur

9. Hyrije A.

Po deshe te shkosh pak me thelle ne kohe, merr "Cycket - Kronike kuq e zi".

Po deshe te kuptosh "KATUNARIZMIN", merr "Nje katunar nuk flirton".

Po nuk deshe me diktature merr "Oma Bunghardt", ose "Gulf Shores".

Po pate veshtiresi  ne gjetjen e titujve, ti coj une ne cfaredo adrese dhe ne Word format po te duash. Dhe aty bjeri e shpalos gjithe fuqine tende kritike, ne e pac nje te tille. AMA, e dua ta besh fshatce, hapur, dhe nuk do te toleroj asnje brockullitje per "ngjyra sysh" e "per paragrafe te trete" te tipit "e them keshtu se keshtu po ma do nje gje mua".

Trego pra qe ke burreri morale e profesionale, qe nuk je katunar sikunder po te them e po te thone. Dhe do ta di per falemnderit, se nuk ka mik me te mire per dike qe shkruan se sa nje krikitk objektiv dhe pa asnje "hidden agenda". Hic Rhodus, antirrote. Nuk te pranoj asnje devijim e sperdredhje te tipit "kush je ti qe do te humb kohen une me ty", se deri tash ke humb kohen tende dhe timen (e tonen, plus nervat dhe lendimet e bera qellimisht prej teje, sikunder e thua me krenari katunare) si dhe metra komentesh qe c'ke me ate pune. "Shenjestrat lart" qe thua jane per laraska. Ja ku ke nje person konkret, quhet Cim Cela (te lejoj madje te me thuash Cim!!!) qe po "i rruan bishtin diktatures" ne shkrimet e veta sipas teje, dhe po te thote "ma bej cope samarin po munde". Nqse nuk e ben, te lutem, per hir te mexhlisit, na lej te kuvendojme per qef tone, pa na fut pyka, nje dore ketu qe e kemi bere si pune "tabiati" ti metabolizojme krijimet e njeri tjetrit pa asnje lloj prapamendimi.

Ne lidhje me shkrimin ne fjale te Emigrantit, pjese nga romani i tij (i uroj sukses), kam thene qe PER MUA, KJO NUK ESHTE MENYRA E DUHUR PER TE TRAJTUAR DIKTATUREN. Dhe vazhdoj t'i rri besnik idese se Diktatura do kellqe te forta per t'u trajtuar. E ka bere Boulgakov, e ka bere Schnitzler, e ca te tjere. Por eshte vertete ceshtje delikate.

 

Emo, Stendali ka thene:

Ahhh e gjora zemer qe lengon nga thik e mprehte e shpirtvogelsise!!!

 

 

Cimo mos harro se:"kritiket" e artit jane si puna e eunukeve: E dine se si "behet" e shohin per dite te "behet" por vete nuk e "bejne" dot!!!!!!

Duke lexuar komentin e Antirrotes te ores 7:31 am, bindem ne ate qe dyshoja... deri tani qenka argetuar me antikomentet e veta,  duke pasur qellim ne vetvete per te irrituar te tjeret, se keshtu ja do puna - sic thote edhe vete. Ne ka mllefe, apo ndonje kunj, mos t´i leshoje kshtu pa adrese...

 

e

Është acaruese, kur diçka që një bloger e shkruan për qejfin e tij, në blogun e tij, duhet të japë sqarime dhe të fillojë të shikojë vlerësimet e profesorëve të rradhës

 

Nuk e di kush eshte ky e-ja, po jam shume dakort me te.

Para disa kohesh ia kerkova admineve kete opsion te ndalimit te komenteve ne prurjet automatike nga blogu im, dhe Ll - ja gjeti menjehere zgjidhjen e arte, ma fshiu fare blogun fare me nje gatishmeri te admirueshme smiley.

Megjithate eshte shume here me mire keshtu se te shkateroja nervat me ndonje vandal qe u hynte me tank temave te mia, kot sa me u gjet ne pune si Kola...

 

Peshk Fluturues,

Ja si mendon Kothi me mercedes dhe varse floriri ne qafe  qe iu duk shkrimi qe solle si nje perpjekje shume, shume , po shume fare  e dobet solidarizimi :

Kjo histori eshte tepke edhe me perpara se te egzistonte antirrota apo XYZ, apo Muti i mutit  si e quan ti. Dhe nga peshku kan ik jo pak emra te mire qe nuk e kane duruar dot kete klime.  Rrota po e duron mire bile. Po do shembuj ti them.

Ka kusure ARR jo pak, ne fyt do i isha hudh nese do e kishte bere kete gje me poezite e tua apo te Lostit. E kam fjalen vazhdimisht. Une e di ai e tepron po nuk me rezulton qe nuk ja keni lexuar komentet.

Edhe nje here : nuk ka nevoje per shkrime solidarizuese.

Tirane,

16 Shkurt

 

P.S. Me mire do ishte nese peshqit nuk do dergonin MP, me mire.

Ja dhe nje gje pak te ashper : qe kur bytha filloi te kete dy funksione u prish dynjaja. smiley

Shif me kujdes se jemi duke lexuar komentet te tipit : Help* !

* Te shkruara ne rere.

Koth  nuk eshte shkrim i tipit Help ose solidarizues  per persona te vecante sepse gjithsekush di te mbrohet, replikoje, komentoje dhe ti vere tjetrit festen sipas kokes. Me teper e shikoj si nje thirrje per te ruajtur higjenen etike te komunikimit ne kete hapsire virtuale. Me duket e pamundur qe adminet te vigjelojne nat e dit dhe krasitin komentet fyese. Sepse problemi sipas meje nuk qendron te ndonje koment jashte teme ose dy fjale banale te thena ne adrese te dikujt.

Ketu ceshtja shtrohet per frymen asgjesuese, inatcore, delirante  dhe "qelbin" qe kerkojne te percjellin disa "koka" qe mendojne se flasin nga maja e Olimpit.Dhe keshtu qelbet peshku ne teresi,  hapsira ndotet dhe askush nuk do deshironte te futej  ne tunelin e gerr verreve me kondragaz.

Po te rrime shtrember e te flasim drejt: kush i ka ndjekur me vemendje komentet e rrotes (qe une se dija se ishte XYZ) te bie ne sy fytja si pyke me komente qesendisese qe nuk kane asnje lidhje me diskutimin por vetem per te acaruar nervat dhe terhequr vemendjen.

Kur konfliktohesh me nje person mendon se faji eshte totalisht i tjetrit,  kur konfliktohesh me dhjete persona shiko se edhe ti ke pak gabim, kur te tregojne me gisht dhe te thone: mblidh mendjen e kokes , ateher reflekto thelle. Dhe  dy rruge mbeten: ose behu pjese e ketij logu duke respektuar ca limite ose ik ne yjrat nderkombetare dhe tregoju balenave  se si shkruhet letersi.

Une e kam ndjek peshkun prej kohesh. Para se te vinte XYZ ka pas te njejtat probleme dhe  me te njejtet protagoniste !

Une iu drejtova Peshkut si hapes i temes dhe ai besoj do ta kuptoje perse e kam fjalen edhe sikur te mos i vije mire, po ja theksoj se nuk e ndryshoj si mendim . Sepse ne vend se te me pakesohen provat , me shtohen.

P.S. Kjo ishte thjesht sa per ta bere postimin tim te mesiperm me te qarte.

 

Thote Spiritus: ...Dhe  dy rruge mbeten: ose behu pjese e ketij logu duke respektuar ca limite ose...

Spiritus, desha me t'bo me dije qe kur po lexojsha kto komentet ketu per nje teme qe ne fakt eshte "overdue" sepse rrugaceria e rafinume ka marre permasa bezdises kendej pari, ...ku e kisha llafin?

A po! Desha me t'bo me dije qe pata nje "epiphany" smiley

S'e kisha mendu noihere kete lidhjen midis llafit "log" dhe "logos", "logjikes" etj! smiley

Falemnerit shume! smiley

Per mujin Shkurt msova "log" dhe mu kujtu "zgups" !

Sa per temen, Peshku Fluturues!

Nje keshille miqesore prej nje njeriu qe t'i ndjek komentet dhe shkrimet, packa se nuk i komentoj letrarlliqet, sepse nuk e kam zakon!

Leri keta, injoroi, mos i jep material! Ikin vete keta, ose nderrojne stil! 

Si thonin qemoti?

Otherwise, the terrorists will have won! smiley 

Dhe mos e shiko kete si hapje rruge! Shikoje si kontribut qe i jep Peshkut, duke mos inkurajuar qelbesirlleqe!

Me t'mira!

couldn't agree more Spiritus. Sakte.

 

Koth, ne (duhet t&eumlsmiley vijmë këtu për t'u njohur me se ç'bëhet në Shqipëri dhe për të diskutuar për të përfituar nga ajo që të tjerët mund të dinë më tepër pa kërkuar as tu imponojmë të tjerëve bindjet/tifot tona politike/fetare/sportive dhe as për të bërë vlerësime.

Natyrisht që ti/unë apo kushdo, kur nis e shkruan një koment, nuk nisesh që të bësh (zh)vlerësimin e tjetrit, sepse në fund të fundit, askush prej nesh nuk merr rrogë këtu dhe në fund të vitit nuk zgjedhim komentuesin më të zgjuar e të zot.

Këtu përmënden çeta si pa të keq, a thua se kemi lidhur kërthizën me njëri tjetrin, dhe nuk arrijnë të kuptojnë që lidhja dhe mirkuptimi që egziston në "çetë" e ka burimin pikërisht tek mënyra e pastërt e komunikimit.

Personalisht kam patur përplasjet e mija këtu; ja kam  sharë PF poezitë e tija (më shumë për përmbajtjen se për vlerat letrare), ashtu siç jam përplasur meqë mund të jenë shumë larg bindjeve të mija politike Xhibi apo ThoughtPolice, ashtu si ateizmi im ndonjëherë ka lënduar shokë besimtarë të besimeve të ndryshme (dhe nuk përmënd emra), por sinqerisht, asgjë nuk cënon respektin tim ndaj tyre (dhe shpresoj e uroj që të jetë po aq i sinqertë edhe ai i tyre, ashtu siç ma shprehin), dhe kjo falë mirkuptimit dhe gjuhës së kujdesshme të përdorur në dialog dhe qëndrimit në pozicione të barabarta diskutimi (pa arritur asnjëherë të kërkojmë të tregojmësuperioritet apo të mbyllim dialogun me një:"Hik mer trap se nuk merr vesh ti".).

P.s: Përtej debateve që një ditë do mbyllen, të shpresojmë që niveli i informacionit të na mbetet në nivelin e dëshiruar smiley

 Po lene mer Xhibin ti !  smiley

Xhibi nuk e di psh perse poston ne peshk mer.  Po kur ka pas argument i eshte bere tema per bukuri mer.

Xhibi vjen si anonim, si shumica ketu dhe kur atakohet i atakohet protagonizmi dhe jo ai si individ. Jane krejtesisht te ndryshme gjerat.

Keta  e kthejne ne personal mer dhe beteja vazhdon jashte peshkut, vazhdon ne privat dhe vazhdon vazhdon. Keta e ndjekin njeri tjetrin edhe ne vende te tjera mer Ed.

Jam i bind mer Ed, jam i bind plus qe nuk eshte se me hyn gje ne qese , tamam, tamam.

Kothi* ,

* me varse floriri ne qafe .

[...] Lukunia eshte forme emocioni kolektiv qe haset ngado ne hordhi te vogla ne numer qe zhvendosen ne banda me nga dhjete ose njezet vete.
Vecoria e lukunise eshte qe ajo nuk mund te rritet. Ne zbrazetin qe e rrethon nga te gjitha anet, nuk ka asnjeri qe t'i bashkohet. Lukunia eshte e perbere nga nje tufe njerezish te EKSITUAR qe nuk deshirojne asgje me shume sesa te jene me te shumte. Cfaredo qe te ndermarrin se bashku, qofte ne gjueti apo ne lufte, per ta do te vlente me mire qe te jene shume. Per tufen qe numeron aq pak vete, cdo individ qe do te vinte t'i shtohej asaj do te ishte nje prurje e ndjeshme dhe e rendesishme, nje prurje e nevojshme. Forca qe ai do te sillte do te perfaqesonte nje te dhjeten apo nje te njezeten e forces totale. Vendi qe ai do te zinte do te ishte i vleresuar njelloj nga te gjithe. [...]

Elias Canetti, Masse une Macht.
____________________________________________________________

Well, ka dicka qe duhet ditur sidoqofte : ceshtja e kritikes letrare eshte dicka fort e nderlikuar. Gjithandej, njelloj eshte. Ngado po humbet fryma e kritikes. Shikoni gazetat e medha boterore dhe do te lexoni vetem levdata per kete apo ate liber. Kritikat "kritikuese" jane ne zhdukje e siper.

Ne fakt, nuk ka qene gjithmone keshtu. Ca vite me pare, kritikat letrare kane qene mjaft te ashpra, gati-gati cinike. Dhe per ata qe s'e dine, cinizmi nuk ka asnje lidhje me ironine, sepse veprojne ne dy rrafshe te ndryshme. Ironia kapet gjithmone pas gjerash jo-jetesore, dmth nuk lekundin ekuilibrin jete apo vdekje. Kurse cinizmi, pikerisht ketu eshte fusha e tij : ai futet, sic thuhet ne shqip, "aty ku sharra ka vajtur ne kocke".

Per rrjedhoje, dua qe te sqaroheni njehere e mire mbi njeren dhe tjetren. Nje ironik, PO ! Nje cinik, JO ! Madje, ironia eshte dhe njefare mamuzi i mendjes, njefare cytesi i saj qe e detyron mendjen te jete gjithmone ne veprim, e zgjuar, ne kerkime formash te reja. Si e tille, ajo nuk duhet te pritet keq nga pesuesi i saj. Perkundrazi, pesuesi i saj duhet te kete lartesine shpirterore qe ta kape ironine e tjetrit, te vere buzen ne gaz, dhe, ne te njejten kohe qe ia njeh meritat ironizuesit, te pergatise kunderpergjigjen e cila duhet te kete te njejten nerv dhe zgjuarsi.

Vetem keshtu ironia eshte pozitive, dhe aspak zhvleresuese apo keqdashese apo e lige, apo katunare apo shpirtngushte. Kush e kupton ironine keshtu, nuk ka kuptuar asgje.

Kush ka lexuar tre libra te sotem, e ka pare fort mire qe te gjithe autoret perdorin ironine : ndaj vetes, ndaj shoqerise, ndaj Zotit. Ajo eshte bere gati nje konstante e perhershme ne romanet e sotme. Krejt e kunderta me cinizmin : romancieret cinike jane me pak te vleresuar, sepse ato prekin aty ku nuk duhet te preket, thyejne ato raportet qe kemi vendosur mes jetes, vdekjes, shenjterise se nje jete, shpirtit te nje njeriu, etj.
___________________________________________________________

Ne lidhje me katunarizmin e supozuar timin, do ta kisha pranuar me mjaft deshire po ta kisha marre vesh c'eshte. Deri atehere, jam pa epitet. Kur te kem perpara listen e cilesive te katunaristeve, atehere do t'ju njoftoj nese i permbush kushtet apo jo. Por gjithsesi, nese kjo ju ben te ndiheni te qete, e pranoj : Po, jam katunar dhe katunarist. Tani merrni fryme qete dhe kthehuni ne punet e dites.
___________________________________________________________

Ne lidhje me drejtimin ndaj shkruesve te ketushem : zoti Emigrant, mua nuk me duhet si quhesh dhe nga vjen. Te dhente Zoti jete, ty dhe njerezve te tu. Per mua, ngelesh dikush qe duhet ta gezosh jeten me po aq te drejte sa dhe une. Por per hir te rregullave te paravendosura dhe qe vetekuptohen (nuk duan shume mend dhe kalem), ju me rezultoni ketu thjesht si EMIGRANT, ashtu sic une jam ANTIRROTE, dhe koth eshte KOTH. Ketu nuk jam ne maje te malit ku te te drejtohem nga kepi ne kep : o filani, a mos ma ke pare lopen qe me ka humbur. Ketu te gjithe kane zgjedhur nje pseudonim, dhe kjo eshte vegeza nga kapim njeri-tjetrin. Asgje me teper. Cdo afrim i metejshem eshte thjesht, per mua, i demshem dhe i padeshirueshem.

Kur lexoj nje shkrim dhe shoh aty nje dukuri qe perseritet gjithandej, atehere marr fjalen dhe e ve ne dukje. Nese me keni pare ketu duke komentuar cdo poezi qe kalon, atehere s'ditkam gje. Nuk me del koha per keto. Shoh 10, 20, 30 poezi, dhe ne nje cast, nxjerr emeruesin e perbashket te ketyre poezive dhe marr fjalen duke thene qe po shoh keto gjera e keto gjera qe, per mua - kete e kam theksuar gjithmone, jane te pavlefshme per poezine. Kam pare nje dite nje poezi ku fillova te flas per filmin "Masaker me sharre". Nuk ia vu mendjen kush. E lashe ashtu, nuk ngulmova me, nuk u ankova ne komitet, ska gje, une thjesht terhoqa sirenen e alarmit.
____________________________________________________________

Dhe e fundit, ka nje gabim ne postin tim me lart, nuk behet fjale per autorin Schnitzler, por per Koestler (i ngaterroj keta te dy). Ky i fundit ka shkruar romanin "Zero dhe pafundesi". Flet per diktaturen komuniste. Jua rekomandoj.

Domethene s'na the gje? Prape me "shenjester lart" per laraska? Edhe pas bullet points? Atehere s'me mbetet tjeter vecse te them dy gjera:

- Sa me larg, aq me mire (ceshtje ere tani, jo me sholle);

- nje katunar mbetet i tille deri ne momentin qe e kupton qe ka qene i tille. ti mbase ke rruge te gjate per te bere, ose (qe s'ta uroj ne fakt), nuk do arrish kurre ne destinacion.

Arr...

1. Kjo teoria..bera nje glasë këtu e një kakardhi atje... sikur s'ma mbush mendjen se po na shpjegon evolucionin.

2. Kur e ditke ç'eshte ironia e ç'eshte cinizmi, pse zgjedh përbuzjen?

3. Por per ç'kritike letrare flet o njeri...u bubu letersia shqipe po mjerohet...ervin hatibi s'di me zhgarravit...fjala rrethim u shterrua...lexova 27 poezi tek perzieja makaronat dhe nxorra perfundime...po ça flet o pash zotin, qetesohu.

 

Well, ka dicka qe duhet ditur sidoqofte : ceshtja e kritikes letrare eshte dicka fort e nderlikuar. Gjithandej, njelloj eshte. Ngado po humbet fryma e kritikes. Shikoni gazetat e medha boterore dhe do te lexoni vetem levdata per kete apo ate liber. Kritikat "kritikuese" jane ne zhdukje e siper.

Ne fakt, nuk ka qene gjithmone keshtu. Ca vite me pare, kritikat letrare kane qene mjaft te ashpra, gati-gati cinike.

i dashur antirrotë, ditën që unë do mësoj se ti ke kuptuar arsyen se përse, kam për ti thënë nja dy llafe.

le që sështë nevoja. pas tridhjet minutash do të kuptosh se sa ligsht i je qas ktij forumi.

Antirrote. Ti ke shume te drejte per gjithcka thua ne lidhje me kritiken dhe letersine. Problemi jot eshte se i dergon ne adrese te gabuar. Jo se Emigranti, apo kushdo nuk do i vleresonte keto qe thua po t'i hapje teme me vete, por sepse kur sic thua vete, lexon 10-20-30 dhe ia kerrcet tek njera prej poezive duke shfryre gjithe pakenaqesite e pergjithshme qe ke, edhe ato vlera qe mund te tregosh per kritiken apo letersine ne pergjithesi, humbasin kur shfryn ne folene e nje poezie te vetme, sespe nje poezi, apo proze e vetme, mund te ndaje frymen e pergjithshme qe te ka bere pershtypje ty, por njekohesisht ka dhe nje fryme origjinale, te vecante, qe ti nuk denjon t'a trajtosh. E ka mire Emigranti. Nuk gjuhet me kallash ne dasmen e tjetrit, vec ne qofte se do te vrasesh dhendrin, gje qe ti nuk e pranon, se pretendon t'i mbash muhabetet ne pergjithesi. O bjeri dhendrit m'shpulle, o mos gjuj fare plako. Kete po te thote edhe Emigranti.

Eshte i thjeshte muhabeti. Imagjino nja 30-40 indigjene te pyjeve te Amazones ulur kembekryq ne nje shesh ne mes te xhungles rreth zjarrit naten e fundit te dimrit kur dhe hena eshte e madhe dhe e rrumbullaket sa catia prej kashte e me trimit te fisit. Ata tregojne historira. Tre here qe kam marre pjese ne festivale te tilla, nuk e ka perzjere askush zerin me nje histori te vecante per te thene se si duhen treguar historite ne pergjithesi, asnjehere nuk jane treguar dy histori mes kohes se dy rrumbave muzikore, por gjithmone ai qe eshte marre me kete pune ka pasur nje kohe te vecante te veten mes rrumbave muzikore. Fatkeqesisht, ne europianet e kemi pas njohur kete tradite, por tani e kemi harruar. Ne fund te fundit, letersia eshte muzike, eshte heshtje, dhe ne qofte se do dalesh nga korri, kendo solo, jo bashke me korrin. Do i plotesohej deshira edhe Tushes per me teper tema interesante.

Bera kthese. E kuptoj shqetesimin e PFse.

Antirrot!  Me qe qenkeni  njeri i letrave, perkthyes (sic ju njeh Whisper), do t´ju sygjeroja me dashamiresi t´i lini per njefare kohe komentet e komenteve dhe provoni te sillni,  ketu te PPU  dicka nga nga fusha jote,  dicka qe ja vlen te diskutohet vertete...(psh firot e nje vepre nga origjinali ne perkthim).

Provo te ndryshosh sensin si Antirrot...

 

Nuk mjafton një jetë njeriu për të gëdhëndur tjetrin. Le që nuk ja vlen barra..

"Kështu siç jam, à më ke xhan?" thoshte dikur gjyshi im që ju ndritttë shpirti.

Prova nuk kushton..

Well, meqe i kam duart e zgjidhura dhe per ca kohe (gjendem ne burg dhe eshte koha e internetit, deri ne 2 p.m) :

Mecua - te lutem fli i qete, nuk jam as perkthyes, as njeri i letrave. Jam thjesht nje i regjistruar ketu qe ka po aq te drejte sa ti te thote fjalen e vet. Une per ato probleme qe me shqetesojne, dhe ti per te tuat.

Kodra - Nuk eshte puna se une e perzgjedh "viktimen", dhe po ia zbraz asaj gjithe dufin qe kam mbledhur. Puna eshte se ndersa kam lexuar ketu nje muaj te tere dhe nuk kam folur, vjen nje dite dhe shoh nje shkrim ku per dreq ! shoh te njejtat gjera nga te cilat vuaj. Dhe atehere marr karriken dhe filloj. Une habitem per kete ndjeshmeri te larte tuajen kur une nuk perfaqesoj ketu as nje organ shtypi, asnje shoqate letrare, asgje. Kaq shume ju dhemb kritika e nje njeriu te vetem, i cili, GJITHMONE, e ka theksuar se "ky eshte thjesht mendimi i tij", dhe aspak per te gjithe. Sinqerisht nuk e kuptoj. Nese une permend makaronat e mia, keto jane per t'i dhene postimit nje ane gazmore. Kete punen e makaronave e permend edhe kur pelqej nje shkrim. E pastaj ? Ja qe ky eshte humori im. Ti qesh me Pitkinin, kurse une me Mao Ce Dunin, s'ke c'ben, duhet ta pranosh.

E kuptoj fort mire qe krijimi i dikujt eshte si bebja e tij, dhe eshte njelloj sikur te vije dikush e t'i thote nje nene te re : femija yt eshte perbindsh, i shemtuar sa s'behet. OK. E pranoj. Por ama, krijuesit duhet te mesojne te relativizojne, ne jete do te ndeshen ne shume gjera, dhe keto kritika te antirrotes do te jene lule perballe shpotive te tjera. E kupton cfare ngarkese e rende psikologjike eshte kur ti boton nje liber dhe te shiten vetem 2 kopje, dhe madje dy lexuesit e tu i bien pishman per leket e tyre ? Do vrase veten krijuesi ? Jo, mik, me pare se te vrase veten, le te ulet dhe t'ia nise nga e para : ku ka gabuar, cfare nuk shkonte, a mos ndoshta jam i ri dhe s'kisha kryqe per kete pune, mos ndoshta materiali qe kam grumbulluar nuk ishte i mjaftueshem, e plot pyetje te tilla. Kritikat apo shpotite e mia do te harrohen pernjehere, madje dhe vete emri im antirrote.
____________________________________________________________

Fh - Me pare ne duhet te merremi vesh per c'po flasim : kam degjuar ketu shpesh qe shijet jane te ndryshme dhe nuk diskutohen. OK. Por kjo vlen dhe per mua, jo vetem per ju. Nese une them qe Hatibi nuk me pelqen fare, ama fare, ju nuk keni te drejte tjeter pervecse te mendoni : ky antirrota eshte rrote fare. Kaq. Asgje me teper. Ti ke shijen pro-hatib, une shijen anti-hatib. Nuk keni degjuar ndonjehere ne rrethin tuaj : ky shkrimtar eshte kot fare ? Kaq te tronditur jeni ju kur antirrota thote se Hatibi shkruan gjepura fushe-arrezi me sharra shume ? Shkurt, nese doni t'jua respektojne shijet, respektoni dhe ju te te tjereve. Nese une flas nga maja e Olimpit, atehere ti filloja diskutimit : antirrote, mos fol nga maja e Olimpit ; dhe pastaj vazhdo diskutimin tend per pjesen, kaq duhet te jete replika jote mbi Olimpin tim.
____________________________________________________________

Zanfi - nuk e mora vesh as fjaline e pare, as te dyten, as te treten. Aq me teper qe kjo e fundit me futi te dridhurat se m'u duk teper kobzeze. Qofsha gabuar.
____________________________________________________________

Dhe me kaq, have a good time, e imja mbaroi.

"Nuk eshte puna se une e perzgjedh "viktimen""

Ketu pra ben gabim ti. Nuk ka evolucion pa "perzgjedhje", apo jo.

Dhe per ata qe s'e dine, cinizmi nuk ka asnje lidhje me ironine, sepse veprojne ne dy rrafshe te ndryshme. Ironia kapet gjithmone pas gjerash jo-jetesore, dmth nuk lekundin ekuilibrin jete apo vdekje. Kurse cinizmi, pikerisht ketu eshte fusha e tij : ai futet, sic thuhet ne shqip, "aty ku sharra ka vajtur ne kocke".

 

Antirrote.. per cfare saktesisht je duke folur tek kjo me siper? Ka mundesi ti marresh nje nga nje subjektet qe ke permendur e ti shtjellosh?

konkretisht.. cfare kupton me cinizem?

cfare kupton me ironi?

ne c'menyre jane kto kategorikisht jo te lidhura me njera tjetren?

ka mundesi ti ilustrosh kto idete ne nje menyre familiare me temen ne fjale?

pyes, sepse per mua ose je duke folur ne menyre shume abstrakte.. pothuajse hermetizem konceptual.. ose je nje sharlatan e genjeshtar kompulsiv.... edhe nuk e di se cila prej tyre eshte. Mendoj se eshte e drejte te ngrihen kto pyetje.. sidomos kur mer persiper te mesosh "ata qe nuk dine"... pra per hir te tyre, shpjegohu me qarte se cfare je duke thene.

Edhe njehere per anti -rrotakun sidomos kur komenton komentet e komentimit te komenteve te komentuara..... Per ate qendron shprehja e famshme  "Mund te mendosh cfare te duash por e mira fare eshte te mos mendosh..asgje" Me kaq mbyllet deshira e kujtedo per te menduar se cfare mendon anti-rrotaku . 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).