Çfare eshte nje komunist?

Mora shkas nga thenia e Xhibit, sipas te cilit "trecereku i postuesve tek peshku jane komuniste".

Duke qene se Berisha i thote Rames komunist dhe anasjelltas Rama ben be se Berisha eshte komunisti me i  madh, por edhe duke marre parasysh se ne peshk akuzohen si 'komunista" te gjithe ata qe shkruajne kunder partise se sotme ne pushtet (vecanerisht liderit te saj), do doja te dija c'kriter ka nje person per t'u emertuar "komunist" (pervec kundershtimeve Rames apo Berishes).

Komunizem te mbare.

 

104 Komente

varianti 1: Komunist eshte personi i cili kundershtaret ideologjike i shikon si armiq dhe asgjesimin e ideve kundershtare e barazan me asgjesimin e personit mbartes te ideve .Dmth Xhibi smiley

varianti 2: Nje komunsit eshte nje personi qe jeton ne  nje shoqeri ne te cilen secili punon sipas   mundesive dhe perfiton sipas nevojave.

Dmth komunisti eshte nje suedez.smiley

Spiritus, si tha Bill Clinton kur ja kishin vene kembet ne nje kepuce republikanet dhe po e pyesnin te thoshte nen betim nese ai kishte bere seks me ate gjënë "simpatike" apo jo. Varet nga perkufizimi i fjales seks. smiley Keshtu me ngjan dhe kjo tema e t_red duke pyetur se c'eshte koMUNizmi.

t_red e dashtun, se pari une s'e kisha me ty, jo se kam frike te te quaj komuniste po ta mendoja se je e tille, po s'te kam lexuar qe te jesh prononcuar si shumica e peshqve ne tema te ndryshme politike, ose tema ku permendet komunizmi.

Se dyti eshte komplet jashte kontekstit si e ke sjelle ti ketu "thenien time", se une ne fakt aty tek tema e heronjve te Vigut ku e thashe, po reagoja ndaj disa komenteve qe citonin poezine e Kadarese gjate kohes se Enverit per ta perdorur te madhin Kadare edhe sot 20 vjet mbas sistemit komunist si mburoje per komunizmin qe eshte i gjalle ne zemrat e disa njerzve akoma. Dhe aty thashe qe Kadareja i thuri poezi Partise se nuk kishte opsion tjeter ate kohe, se cdokush qe do bente karriere do ti kendonte Partise ne nje menyre ose tjeter, por qe mbas komunizmit Kadareja ka reaguar dhe reflektuar pa ekuivocitet mbi komunizmin, gjemat dhe pasojat e tij si ne ate kohe si dhe vazhdimet e pasojave dhe ne ditet tona, sic ben dhe tek kjo eseja e titulluar Kombi shqiptar ne prag te mijevjecarit te trete, ku midis te tjerash thote:

Sado paradoksale te duket, ishte diktature komuniste qe i dha goditjen me te pabese shtetit shqiptar.
...
Parrulla "partia mbi te gjitha" perseritej dite e nate kudo si ne ankth. Me te gjithe menyrat jepej te kuptohej se institucionet shteterore: parlamenti, ministrat, madje ligjet themelore te shtetit, duke perfshire edhe kushtetuten, nuk kishin asnje vlere perpara autoritetit te partise. Fjala "shtet", madje dhe fjala "komb" zevendesohej kudo me fjalen "popull". Keshtu kishim "ushtri popullore" e jo kombetare, kuvend popullore, teater popullor etj.

Prandaj dhe te thashe (se kujtova se e kishe me shaka qe the do hap teme te pyes ca eshte komunisti) qe dhe une do hap teme te pyes se ceshte nje mekanik. Se mu duk absurde qe nenshtetasi/ja i vendit qe pati komunizmin me te ashper te botes te mos ta dije se c'eshte nje komunist, qofte dhe nje femije qe sapo ka mbaruar klasen e 5-te. Po njese, ai komenti im tek ajo teme qenka fshire tani nga qeveria demokratike e Peshkut, ashtu si dhe ky artikull i Kadarese nuk po botohet ketu. Po fakti qe Kadareja kritikon komunizmin s'ka te beje aspak me keto. smiley Packa se ne fakt eseja s'eshte fare per komunizmin, po per kombin dhe shtetin, dhe vertet qe ja vlen te lexohet si material dhe ja u sugjeroj ta lexoni, qofte dhe duke mbyllur syte tek ato pak paragrafe ku kritikon komunizmin dhe duke kaluar me poshte.

Tani ta ka sqaruar shume mire Tushja dhe disa te tjere se ku eshte fjala kur disa prej neve themi qe Peshku eshte kenete komunistash, dmth ka nje perqindje komunistash dhe komunizmi shume me te larte sesa mesatarja e shqiptareve ne pergjithesi. Dhe kjo natyrisht nuk eshte e rastesishme. Po tek e fundit pse jo, se ne demokraci jemi. Po te ishim ne komunizem do ishte ndryshe puna, do ishim te detyruar ti kendonim te gjithe Partise ne pushtet. Keshtu qe manifestimi i skajshem i komunizmit tek Peshku dy dekada mbas rrezimit te atij sistemi te kobshem, eshte ne nje weird way deshmi e faktit qe s'jemi me ne komunizem, dhe qe dhe komunistat kane te drejtat njesoj si te tjeret. smiley

Manifestimin e komunizm-llekut tek Peshku e shikon fare mire ne shume tema po te lexosh komentet. Ashtu si dhe ketu tek kjo tema qe lexon disa peshq "jokomunista" qe mundohen te diskreditojne Xhibin per keto kritika ndaj komunizmit, dhe dhe te merren me Xhibin dhe Tushen etj, jo me temen dhe pyetjen tende, e cila ne fakt u tingellon se eshte hapur si teme pikerisht per kete, qe te merremi me ndonje peshk ne minorance si puna ime, Tushes dhe ndonje tjeter qe nuk nguron te thote qe Peshku eshte akuarim me koncentrim te madh komunizmi. Ose disa te tjere qe bezdisen jo vetem nga keto thenie, po dhe nga vete permendja e komunizmit me kritika. Dhe ky eshte absurditeti i kesaj pakice ne pergjithesi, dhe shumice tek Peshku ne vecanti.

Imagjino sikur gjermanet akoma te flisin per nazizmin sic flasen komunistet dhe neokomunistet shqiptare per komunizmin, duke e "racionalizuar" me "argumenta" bajate te tipit kishte gabime po kishte dhe shume te mira, kishte prosperitet, stabilitet, siguri, na solli dritat, etj idiotlleqe te tilla qe i lexon me shumice tek Peshku sa here bie fjala. 

Keshtu qe pyetja ime per ty (nese) dhe per te gjithe ata qe bezdisen kur kritikohet komunizmi, apo kur ne e veme ne dukje dozen e larte komuniste tek Peshku, eshte: Si tia veme emrin kesaj dukurie te cuditshme qe egziston akoma tek disa shqiptare, pavarerisht se komunizmi ja shker.dheu brinjet dhe komunistave ne nje fare menyre, packa se me pak se te perndjekurve? Neokomizem? Postkomunizem? Retrokomunizem? Komunizem per inerci? Komunizem per sport? Kapitokomunizem (jeto ne realitetin kapitalist dhe mbro ate komunist)? Apo ndonje tjeter?

Sinqerisht e kam. Duhet gjetur nje emer per kete fenomen shqiptar, i cili po verteton ate shprehjen "*ia nenen te te thote baba".

Mu.ti eshte m.ut, dhe qelbet njesoj, si ta lesh zbuluar, si ta mbulosh me ndonje cope pelhure moderne, mbi te cilen jane shkruar gjera te sofistikuar nga ndonje fabrike e huaj ose ndonje thenie filozofesh. Keshtu dhe kthehemi tek pyetja jote origjinale, nese akoma s'e ke kuptuar c'eshte komunizmi. Ko-mun(t)-izmi eshte nje m.ut qe i kuderbon era qe tutje tu, ndac kur eshte tek Peshku, ndac tek Zhapiku, ndac kudo qe haset ne jete, si ate reale si ate virtuale, si ate ne hale. 

 

E kaptove tani t_red e dashtun ca eshte komunizmi, apo duhet ta elaborojme akoma? smiley

Megjithese shpresoj ta kishe me shaka kete temen dhe menyren se si e ke shtruar: Xhibi po na akuzon se jemi shumica komunista. smiley Se ndryshe s'ia gjej (ose s'dua te mendoj se) kuptimin temes. Po dhe nese e kishe me shaka, ka plot komunista ketu qe vertet revoltohen sa here ja kritikojme komunizmin apo kohen komuniste ne Shqiperi, keshtu qe replika ne ate rast vlen per ta dhe jo per ty.

http://img242.imageshack.us/img242/1670/smileypeshkuvb1.jpg

I përmenda këtu të gjitha këto vetëm për të treguar se ç'luftë të vështirë, të madhe e të gjithanshme. me armiq të egër e të të gjitha llojeve iu desh të bënte Partisë Komuniste të Shqipërisë që në vitet e para të jetës së saj. Por kjo luftë vetëm e forcoi dhe e kaliti më tej Partinë tonë të shtrenjtë. Nga këto beteja ajo dilte gjithnjë fitimtare dhe më e vendosur për ta çuar çështjen e madhe të lirisë e të së ardhmes së atdheut gjer në fund. Dhe kështu ndodhi vërtet. Ne bijtë dhe ushtarët e saj i dhamë Partisë, që në ditën e krijimit të saj, gjithçka: gjakun tonë, mendjet e zemrat tona, tërë forcat dhe energjitë, tërë ëndrrat e dëshirat revolucionare. Dhe Partia, nga ana e sai, na dha neve gjithçka: ajo na rriti e na edukoi, ajo na hodhi nga beteja në betejë, ajo na çoi në fitoren më të madhe të historisë shumëshekullore të popullit tonë - në çlirimin përfundimtar të Shqipërisë, në vendosjen e pushtetit popullor, në socializmin që gëzojmë, zhvilloimë dhe e mbrojmë si sytë e ballit.

 

Marrë nga libri Kur lindi Partia autor Enver Hoxha.

" Komunist" eshte nje krijure mitologjike. Nuk dihen raste te egzistimit real te tyre, dhe asnje shkenctar nuk ka mundur ta fotografoje. Pavarsisht kesaj, ne popull vazhdon te egzistojne besimi se gjoja keta qenkan real.

 

Pjese e kesaj genjeshtre i detyrohet faktit qe ne mungese argumetash  serioze, eshte e keshillueshme te nderpresesh debatin duke thene " Ti je komunist! " dhe te largohesh.

T, para se te merrem me pyetjen tende dua te di se qe kur kemi filluar te pranojme mendimin e Xhibit per ti ndare njerezit ne "komuniste" apo "jo-komuniste"????????

Unë më shumë habitem që kur ka fillu të lexojë xhbin t_redi.

 

Mes te tjerash njerezit ndahen edhe ne te tille, Ll.

Rri se kot shpetove pa u futur ne liste ti. Bashke me ate marksistin qe sapo postoi pak me poshte : D

 

C'fare ?

T'i biem shkurt, eshte fare e keqe. Eshte nje fare, e cila pasi mbin per vete, synon te zhduke te gjitha farerat e tjera.

Dmth eshte fare farevrasese ose shterpesjellese.

Ne pergjithesi, komunisti ka forme njeriu : dy kembe, dy duar, nje trup, por asnje tru. Trurin e ka dorezuar tek Partia. E Punes se detyruar te papaguar. Ose per ndonje tokmak qe s'merr vesh, Partia e SHFRYTEZIMIT.

Komunisti eshte nje shfrytezues i shfrytezuar. I shfrytezuar nga Partia qe ia ka hequr trurin dhe shfrytezues i atyre me tru qe nuk e dine se e kane.

Komunisti eshte gjithashtu dhe nje mashtrues : ai thote qe te gjithe jane bashke, por ne fakt, ai e ka fjalen per te gjithe te sojit te tij, te fares se tij. Po, komunistet jane bashke, por ndermjet tyre, dhe jo me tjeterkend.

Po ta krahasojme me ndonje gjesendi te sotme, komunisti eshte nje anetar sekti. Kush hyn aty, ne Parti, nuk mund te dale ndryshe pervecse me kembet barazi. Kur Partia perjashton ndonje komunist te fares se shprishur, perjashtimi nuk behet per ta leshuar ne natyre, te lire, por per ta mbyllur ne ndonje humbetire.

Dhe e fundit, komunisti eshte nje idiot. Ndoshta kjo eshte dhe arsyeja qe xhibi ka shprehur ate thenien e tij te famshme.

Fjale "diturie" nga nje (anti)rrote!

Dhe e fundit, komunisti eshte nje idiot.

Ehhhh, goxha mire,  po ta mendosh se te tille jane trecereku i postueve te peshkut komuniste d.m.th. : D)

 

O Jul marksisti, une lexoj cdo barcalete qe nuk niset te jete e tille ore. Xhibi ka talent ne kete pike, s'ia mohoj dot smiley

Po rri o mos i merrni në qafë budallenjtë e peshkut lol se iu rritet mendja.

Ça thonë bratet aty?

varianti 1 (Qazimullets):

kAmunizmi osht si ajo hallva e omel shum'. A ke honger nai her hallve me shum' shIqer. Nje ashtu osht ene kAmunizmi.

---------

varianti 2 (propagandisti i PPSH ne fshatin Selce, te Mokres se siperme; t_red, ky eshte i vertete si episod):

Propagandisti: Ne komunizem forcat prodhuese do jene zhvilluar aq shume, dhe do jene aq ne sintoni me mardheniet ne prodhim sa qe parimi secili sipas aftesive dhe secilit sipas nevojes....

Plaka Selciote: Uuuu, mire o bir, na i shkoqite te gjitha, t'u befte dita njemije, po a ia thua nenes ti nje cike me fjalet tona, he bir...

Propagandisti: Po ja moj nene, ne komunizem do kesh plot buke, qumesht, gjalpe, makarona...

Plaka Selciote: O me rrofsh o bir, e mora vesh, qenka tamam si ne kohe te Italise...

Varianti 2 Emigrant eshte certifikuar ne KUC te Vloressmiley

jashte teme: po udhetoja nje here me nje nga ata autobuzet qoftelargs nga Bregu i detit per ne Vlore, dhe po i binim "nga Kuci". S'e kisha bo najher at rruge. Autobuzi rrakezhdrak, vene s'kishte, njoni donte me hyp frigoriferin etj etj.. si ajo pune... u nisem. Kur vje Kuci, njoftohet ngjarja, "po hyjme ne Kuc!". E mire. Vazhdo autobuzi, ec e ec, kalo gjys ore, prape si fshat u dukte. Ku jemi ketu, pyes. Ne Kuc, thane. Vazhdo ene i gjymes ore tjeter. Po tani, ku jemi? Ne Kuc, thane...  No way, thash me vete... hahahaaha... Nuk kon faj ata mer, qe iu duket vetja si Tiroli. Se Tirolsit jan ashtu, qe thone me seriozitet: "sic ndodh ne disa pjese te Tirolit dhe ne Bote"....  smiley  

O Em, c'ua rrit kaq shume vleren edhe ti : D

Nuk ka autobuz ne bote qe te shkoje Breg-Vlore-Breg e te kaloje nga Kuci.

Po te ishte ne breg Kuci i bie te ishte ne New York tani smiley

t_red, po nuk eshte rruge e Bregut ajo. Nga Borshi me c'kujtoj, pa shku ne Qeparo, i bije nga pjesa "koninentale", nje rruge e pashtrume, si mos-o-Zot, sec qen ca fshatra, jo Kuc, jo Kallarat, jo ku di une, dilnin kalamojt leber anes rruges, tu pa si me armiqsi autobuzin... me duket se dilje ne Levan masanej...

Ai udhetim s'do harrohet, pasi dyshemeja e autobuzit qe e care, shoferi kish von i kompesate, por nuk bente pune dhe gjithe ne pasagjeret u mulum me nje shtrese 5 mm pluhuri te bardhe ne fund... Lene amon... po prap, vene te dashura... sidoqofte.

Komunistet jane pjestaret e nje sistemi qe ka vdekur ne bote. Ne shqiperi meqense nuk morem dot pjese ne vrasjen e ketij sistemi ( u kujtuam shume vone, kur sistemi kishte vdekur) per te plotsuar kete deshire te pa permbushur te popullit tone pas viteve 90 kemi  filluar te luftojme me mullinjte me ere qe na duken si figura komunistesh. Cdo gje qe egziston ne bote eshte komuniste sipas kesaj lufte. Uzinat, fabrikat, ligjet, morali, atdheu, kombi, arsimi ,shendetsia, infrastruktura, besa. Ne emer te luftes kunder komunizmit qe nuk e beme dot kur komunizmi ishte gjalle tani ju kemi shpallur lufte te gjithe ketyre gjerave.

 Dhe komunist SHPALLET  cdo individ qe  ka mendim te kundert JO PER SHKATERIMIN per formen SE SI DUHET BERE KY shkaterimi  i Uzinave, fabrikave, ligjeve, morali, atdheut, kombit, bashkimit kombetar, arsimit ,shendetsise, infrastruktures, beses, lirise. Se per shkaterimin jemi te gjihte ne si popull 100%

Komunist ose komunist i qelbt quhet ai person qe i del kunder Berishes edhe kur ky i fundit mund ta pranoje vete qe eshte gabim.Megjithese dikush me siper tha se ne realitet ne gjithe boten eshte e veshtire te gjesh komunist te vertete ,ne Shqiperi ne mbajme rekord pasi te tille jane rreth 50 % e shoqerise

Antirrote ke rreshtuar 5 cilesi te MILITANTIT (BLU, ROZE, I KUQ, ) .Po pese te tjerat  ku i ke? !

Tani e kuptova una pse kom 12-13000 CD origjinale ne shpi!

Pse s'u bona kamunist se lash lesht lash!?!

Ne ate kohe pervec antirrotes qe paska qene komunist ...doemos edhe Xhibit ....meqe e njohin kaq "imtesisht" smiley ....pra ne ate kohe kur drejtonte PK smiley perdorej nje shprehje si per shahun "Shume e dine po pak e luajne" qe ne kete fushe do te thote " Anetar Partie jane te gjithe por Komuniste asnjeri". Ndersa aniikomuniste ????? Yhy sa kepuce ..thoshte nji shoqja jone ne ferme kur i vinin miq ne shtepi.

Ja dhe nje ,vecanerisht per Ju t-red meqe i hyre ketij mundimi smiley. Dhe eshte e paster si ujet e burimit jo me peshtyma si te antirrotes me Xhibin. 

Pas lufte agjitatoret u shperndane neper fshatra per te shpjeguar (propoganduar) marksizmin POLITIK smiley Diku nga fshatrat tane qene mbledhur fshataret dhe digjonin "Lektorin" , nje i ri i zjarrte qe fliste me pasion....Nga grumbulli fshatareve grate tirrnin lesh ,dhe tek tuk ndigjohej ndonje e thirrur " Ktheji dhente djalo se hyne ne dem".. Dhe lektori...........""" Keshtu pra Trocki.... nga grumbulli digjohej""" Rrofte Trocki !"dhe duartrokitje....." A jo te dashur fshatre Trocki eshte tradhetar. Poshte Trocki" dhe fillonin perplasjet e kembeve. Vazhdonte Lektori ..Se Lenini ..kur digjohej "Poshte Lenini" .."A jo keshtu. Lenini eshte Udheheqesi me i madh i Popujve. Rrofte Lenini"...dhe Rrofte Lenini! e duartrokitje...Kur (ja erdhi fundi t_redsmiley na ngrihet nje burre kuvendi dhe i drejtohet Lektorit . "Djalo ! Ti na i thuaj qe ne fillim emrat kush eshte tradhetar e kush i Mire. Se dime ne pastaj se si duartrokasim ".... Mos u perpiq t_red te kuptosh cfare kupton Xhibi e Polici me Leftin ..Ata jane nga mesi i fshatarkave qe tjerrin lesh smiley

 

smiley

 

idriz : D

Po prit pak o burre. Prit, se nepermjet pergjigjeve do arrijme me ne fund te kuptojme se si jane trecereku i peshqve aman, se me ngelet merak shume po s'e mora vesh : P

Antirrote!!Great!Komunisti eshte nje debil qe lind ne terren te pershtatshem me shumice debilesh.E pastaj behet nje debil me pushtet.Jo vetem qe nuk eshte ne poses te mje truri per te gjykuar ,por i mungon çdo lloj sistemi mdjenjash.Komunisti nuk di te beje dashuri .Ai vetem çiftezohet.per te lindur debile si ai vete (ushtare te revolucionit e nenes parti)Eshte vertet nje lloj fare qe tenton te zhduke çdo lloj farerash te tjera.Nje fare Karasi .Shume vjet perpara deshen te popullonin liqenin e Shkodres me peshq Karas te ardhur nga Kina .Ishte fare e keqe...Donte te ç'pronesonte krapin autokton.Ne fillim nuk ia gjeten dermanin...Pastaj peshkataret tane me ADN,solide.....Kjo fare e keqe vetem me dinamit shkon...Ashtu u be.....RRofte Krapi ,poshte Karasi...(kjo historia e peshkut eshte e vertete)

smiley  dhe ti. Rrofsh Zane

oh cna dhite tuj qesh sot, paski qene te papame.

Nuk qeka e thene qe te kesh fjalen "rrote" ne nofke qe te kesh te njejtat copeza "diturie" smiley

(kjo historia e peshkut eshte e vertete)

Eshte aq e vertete, sa kisha ne plan me e perdor si motiv te "homo erecti". Merdhifi tani, kuptohet. Por ky karasi, nuk ka qene perhap vetem ne shkoder. Ka qene kudo. Doja me e perdor si krahasim per shoncin qe ka robi me has ne njeri per se mbari ne nje mardhenie intime, me sa tipa koti i duhet me u ndesh... si puna e atij peshkatarit qe hidhte grepin, e ndjente te filispanja qe dicka po cukiste... e kapte grepin, e terhiqte gjithe pritshmeri e shprese, meter pas metri, goxha peshk dukej, kur e merrte ne dore, e shifte, karas,... ptu te Q*vja nenen, i thoshte, edhe per bishti, e rrotullonte ca here ne ajer me mor fuqi centripete ene e flakte nga shkurret.... e kshu karas mas karasi, derisa ti dilte naj krap, qefull, a "koce" simas venit ene rastit...  smiley  

Krap dhe Karas e njejta gjo eshte Zana.Krapi autokton bie me lehte ne rrjetesmiley

Meqe tema u bo pak per humor po them edhe une nje gjeagjeze

 

Cfare mund te ndodhe me Saharane po te behet komuniste?

 

Do importoje rere

KOMUNISTI èSHTè NJè ANTI-FASHIST...!!!

Cfare eshte nje  komunist?

Nje komunist eshte nje sternip i Marksit, nje nip i Stalinit dhe... dora vete Ai.

(c´fare - shkruhet cfare, sipas Kongresit te Drejteshkrimit  /  t-red)

Dy komuniste i kan mbet Shqiperise : Hysni Milloshi (Karasi) dhe Doktor (Krapi )  smiley

Tashti seriozisht.

Ti t_red je shume e poshter smiley sepse e di shume mire, qe qofte percaktimi i Xhibes, qofte ne perdorime te tjera ne shqiperi,nuk behet fjale per kuptimin primar te fjales.

Fjala KOMUNIST ne shqiperi eshte bere customized. Dhe ju si dreqi e dini mire fare se cka do te thote. E dini qe nuk ka te beje me kuptimin primar, as me anetaresine ne Partine Komuniste.

Dhe PO , si dreqi PO dhe PO dhe PO dhe PO, jo trecereku por 90% e peshqve jane komuniste. Nuk di a jane ne origjine familjare, apo ne tru. Ca jane ne origjine familjare, ca jane ne trute e vet te infektuar. Ca jane ne te dyja sipas mendimit tim. 

Mendimi im, gjithesesi, ngelet modest dhe aspak imponues. Dhe bazohet vetem dhe vetem, ne leximet e komenteve, dhe vleresimin tim ndaj nivelit te objektivitetit dhe ndaj kendveshtrimit qe shfaqin peshqit kur behet fjale per momentet e kaluara dhe te tashme te popullit tone. 

Dhe se fundmi, mendoj se nuk eshte hic funny si teme ne fund te fundit. Por meqe nuk i shpetojme dot, ajt te bojme i dore gallate.

hajt shendet !

 

 

Qeka dhe Zana soj krapismiley s me kishte shku menja qe

Bashke ne lufte jane tuj shkue / Xhib e antirrote me sue /  me polic e Leftere te shoqnue / ne liqe te Shkodres me peshkue / bash Karasin me luftue smiley e nga Liqeni per me e farue / po jane ftoh e jane semue / e do pordhe u kane shpetue smiley .....Hajt te diele te gezume Zana....Mos arrij ne nivel Policesh ..deri tani ke pase nje fare Grade po si duket antidodat e RROTES nuk po te bejne mire .Mba ate kuren qe kishe....e kundert po me mend dhe e lpapelqyeshme por e lexueshme me QEJF!

90 % ?? -interesant ky perfundim.Me qe e ke vezhguar mire profilin ideologjik te peshqve, cfare  kategori jane,  Karas apo Krap?smiley ose sa jane Karas dhe sa jane Krap?? Ka ndonje statistikesmiley

nuk eshte profil ideologjik.

Dhe nuk behet llaf per komunizmin si ideologji se na cmendet me keto perkufizime.  Ju dhjefsha mu ne ideologji. Se e dini mire se per shqiptaret komunizem nuk dmth ideologji.

Nejse, se sdu me startu sherre. Ky eshte mendimi im dhe kaq. Une kam mendimin tim dhe tund koken time !

Gjithe te mirat !

Nuk bohet muhabet per ideologji por per karige, (  U bo kamunist me ordh nga Tropoja ne Tiron, tash asht anitkomnuistm me pas nji ven ne ministri me vjedh) per hakmarje ( meqen se komshiu im ishte kamunist e deshte me ma fut mu une tash jam anitkomnist se du me jap fut komshiut). tangerllig (meqense gjothe obta u ba kommniniste ene bo home komnist me tregu sa i zgjiut jam, meqense gjithe bota uba antikomuniste en ne jena bo antokomnist me tregu sa i jashtem jam )

Communism is a state of mind.

Se s'po di si ta them shqip!!! (eh sa ma ngaterron vajzen kjo shqipe e mallkuar) smiley

 

Per ato qe dine italisht

Qualcuno era comunista

Peshku, duke patur parasysh këtë këngë të Gaber-it:

Isha komunist sepse:
- mamaja o babai ishte
- kinemaja, teatri, literatura... gjithçka e kërkonte.
- "historia është nga ana jonë"
- ndokush ja kishte thënë
- ndokush s'ja kishte thënë të gjitha
- ndokush sepse më parë qe komunist
- ndokush sepse besonte Stalinin
- ndokush sepse nuk besonte më Duçen
- ndokush se donte të bëhej i pasur
- ndokush ngaqë ishte pa zot kishte nevojë për nj të tillë
- ndokush sepse ëndërronte që të bëhej politikan
- ndokush sepse s'donte që të ngelej fshatar
- ndokush sepse donte një rrogë më të lartë
- ndokush sepse shikonte që lufta e klasave po shuhej
- ndokush thjesht për inat të prindërve
- ndokush thjesht për t'i bërë qejfin shoqërisë
- ndokush për modë
- ndokush për prinçip
- ndokush se qe i persekutuar
- ndokush sepse donte që të shikonte gjithçka të lirë
- ndokush sepse e kishte marrë premtime
- ndokush sepse kujtonte se 90% ishin të shtypur
- ndokush sepse kujtonte se kish të drejtë të ishte më komunist se të tjerët.
- ndokush sepse tashme ishte dhe Partia
- ndokush sepse s'kishte alterantivë tjetër
- ndokush sepse kujtonte se më keq se ne qe vetëm Uganda
- ndokush sepse donte që të shikonte të njëjtën qeveri për 40 vjet të tjera.
- ndokush sepse miqtë e tij ishin komunistë
- ndokush sepse kundërshtarët e tij ishin komunistë
- ndokush sepse kujtonte se ishte por që ishte diçka krejt tjetër
- ndokush sepse besonte që lumturia mund të arrihej për të gjithë
- ndokush sepse s'kërkonte vetëm lumturinë personale
- ndokush sepse kerkonte nje shtytje të re për të ecur përpara,
- ndokush sepse donte që të ndërronte përditë,
- ndokush sepse ndjente nevojën për një moral tjetër
- ndokush sepse ëndërronte që të ishte njeriu i ri
- ndokush sepse s'donte që të ishte njeriu i ri

Sa i madh interpretimi i Gaberit. Mgjse Edo, kam përshtypjen se teksti kështu si është shkruar nuk ia jep tamam kuptimin.

Ndoshta forca është te interpretimi...

 

Krapi eshte mbreti i Liqenit te Shkodres par eccellenza.Kur e sheh ne tepsi ,ashtu potent ,ne te njejten kohe elegant...Me ato luspa te ndritura me ngjura inconfondibile.Lene ma kur bahet me gjethe lari......Karasi ,po karas...ç'tju them....si komunist...e ka ne etimologjine e vet gjithe kuptimin e tij....Karas maaa.....Pa shaka....shoqeria jone eshte vertet shume e komunistizuar.....Kjo mungese objektiviteti,mungese hapjeje mendore,ku fare tutkunlleku...eshte shume karasore....

Kishim kohe pa Portokalli dhe na e prishe humorin e te dieles.Kshu jane  komunistet, intrasigjentesmiley

u prish edhe tastiera nga gjithe keto perkufizime

Tushe, per zotin mos m’u merzit kot. Xhibi tha tek nje teme tjeter, “trecereku I peshqeve jane komuniste”. Une doja te dija c’do te thote komunist edhe bera pyetjen.

Pergjigjet marshallah, me shume e me shpejt se tek temat per te cilat une kush e di sa mund te lodhem.

Nejse, mes pergjigjeve, une mora disa percaktime, e me rregull treshi, karakteristikat e tyre jane te njejta me karakteristikat e trecerekut te peshqve (qe jane komuniste).

Dhe sipas percaktimeve, duke zevendesuar fjalen “komunist” me ekuivalenten e saj xhibiste “trecereku I peshqve”, I bie qe plot ¾ e postuesve ne kete forum te jene si me poshte:

Persona të cilet  kundershtaret ideologjike i shikon si armiq dhe asgjesimin e ideve kundershtare e barazan me asgjesimin e personit mbartes te ideve

Persona qe jetojne ne  nje shoqeri ne te cilen secili punon sipas   mundesive dhe perfiton sipas nevojave.

Trecereku i peshqve jane suedeze.

Ata jane gjithashtu  krijesa mitologjike. Nuk dihen raste te egzistimit real te tyre, dhe asnje shkenctar nuk ka mundur ta fotografoje. Pavarsisht kesaj, ne popull vazhdon te egzistojne besimi se gjoja keta trecerek peshqish qenkan reale

Sipas nje tjeter postimi ketu me siper  trecereku I peshqve eshte fare e keqe. Eshte nje fare, e cila pasi mbin per vete, synon te zhduke te gjitha farerat e tjera.Dmth eshte fare fare-vrasese ose shterpe-sjellese.

Ne pergjithesi, trecereku I peshqve ka forme njeriu : dy kembe, dy duar, nje trup, por asnje tru. Trurin e ka dorezuar tek Partia. E Punes se detyruar te papaguar. Ose per ndonje tokmak qe s'merr vesh, Partia e SHFRYTEZIMIT.

Komunisti(pra ¾ e postuesve peshq), jane shfrytezues te shfrytezuar.  Te shfrytezuar nga Partia qe ia ka hequr trurin dhe shfrytezues i atyre me tru qe nuk e dine se e kane.

Peshqit jane gjithashtu dhe mashtrues. Po t’i krahasojme me ndonje gjesendi te sotme, peshqit jane anetare sekti. Kush hyn aty, ne Parti, nuk mund te dale ndryshe pervecse me kembet barazi.

Komunistet (pra, ¾ e postuesve ne kete forum) jane edhe idiote. Ndoshta kjo eshte dhe arsyeja qe xhibi ka shprehur ate thenien e tij te famshme.

Ecim me tej:

Komunistet (pra peshqit) jane pjestaret e nje sistemi qe ka vdekur ne bote. Ne shqiperi meqense nuk morem dot pjese ne vrasjen e ketij sistemi ( u kujtuam shume vone, kur sistemi kishte vdekur) per te plotsuar kete deshire te pa permbushur te popullit tone pas viteve 90 kemi  filluar te luftojme me mullinjte me ere qe na duken si figura komunistesh.(nenkupto “peshqish&rdquosmiley

Komunist (postures peshku) ose komunist i qelbt (postures komunist tek peshku) quhet ai person qe i del kunder Berishes edhe kur ky i fundit mund ta pranoje vete qe eshte gabim.Megjithese dikush me siper tha se ne realitet ne gjithe boten eshte e veshtire te gjesh komunist te vertete ,ne Shqiperi ne mbajme rekord pasi te tille jane rreth 50 % e shoqerise.

Trecereku I peshqve  jane nga mesi i fshatarkave qe tjerrin lesh Big Grin

And the best one so far Big Grin

Komunistet (3/4 e postuesve peshq) jane debila qe lindin ne terren te pershtatshem me shumice debilesh.E pastaj behen  debile me pushtet.Jo vetem qe nuk jane ne poses te nje truri per te gjykuar ,por u mungon çdo lloj sistemi mdjenjash.Komunistet (ky trecereku I peshqeve) nuk dine te beje dashuri .Ata vetem çiftezohen.per te lindur debile si ata vete.

P.s keto jane te gjitha citime nga sa me siper, sjelle me rrefullin e treshit pas barazimit xhibian se ¾ e peshqve jane komuniste Big Grin

komunisti ishte nje nga Mokra ,Gur Kusari ,apo Kuç..Niveli arsimor nga tre brez e me shume analfabete.Vetem keshtu mund te ishte efikas virusi.Iu dha input.Shko ne shkoder ,Tirane a Durres (o kudo xhanem)e te shkaterrosh,persona ,ide ,mendime....Yrysh...Intelektuale te shkolluar ne Evrope,deputete me ide pluraliste,kuneter qe ne çdo moment kujtonin falimentin si njeri....Prifterinj sidomos..dermen....antikomuniste per definicion.Kete lloj dehjeje,nje plebeo parahistorik te kete potere jete e vdekjeje mbi nje univers te tille te pafrueshem nuk ka pare ne bote qe ta jep ,nuk ka organizim,Prej ketu vjen ajo :ate qe dot s'ma jepte kush,Partia ime ti ma dhe.E sakte Tushe...90perqind e peshqve jane keshtu.....

 

C'fare ha ti Zana  ???      smiley 

Je rob  me kopmlekse ne kok ti lal... S'ta ka fajin ty as shkodra e as Kuci..

Keni harruar te shtoni qe komunist eshte ai qe kur s'i pelqen llafi tend ta keput nje plumb ballit ose ta heq bustin nga varri e ta con tek plehrat.

You do the math now! ose mbase ju vjen ne mend ndonje emer...

 

hahah... dhe pse s'vdes komunizmi pastaj

po ju ta kujtoni mengjes, dreke darke, sa behemi gati te fusim ndonje emer te veshtire nobelisti ne mendje, enveri thoni ju, qe eshte bere hi tani.. pse s'shihni ca enver/e te tjere qe i keni gjalle para syve cdo dite...

nejse, teme e destinuar per gallate. megjithese ajo permbledhja e t_red ishte fantastike, kam qesh me lot. t_red je kinge. Dhjete yje!

Dhjete yje pergjigjja e censures ndaj pyetjes tende Avocados !

Sepse pyetja jote e shtrinte ne kohe fenomenin, dhe nuk vdes komunizmin.

Pergjigjja e kufizonte me kohen zyrtare, dhe po e quan te vdekur per ditet e sotmei.

Se ky eshte kompromisi qe ka bere nga halli popullata e shqiperise (ajo qe rron ketu). Sepse perndryshe nuk jetojme dot. Le te ngelet aty ku ishte zyrtarisht komunizmi dhe te merremi me jeten tone.

Kurse juve andej mundeni te jetoni sepse sju duhet te jene day to day perballe me pasojat.

 

 

 

Pikerisht, Tushe. Ju jetoni realitetin e sotem, perballeni per gati 20 vjet me lloj lloj dilemash e prape kur mendoni komunizem, mendja ju shkon vetem tek enveri. ne vazhdofte keshtu, kane per te kaluar edhe 20 vjet te tjere, e prape enveri do thone, sindozot para njezetvjetve cdo gje i vishej turkut e zogut.

nejse

 

sme kuptove fare.

As mua , as pergjigjjen per te cilen te fola. 

As mos te te shkoje ndermend, se na shkon mendja ke komunizmi apo enveri neve qe perballemi me realitetin. Are you kidding me ???  

Sa here ka diskutime te tilla, please jepi nje sy flamureve te komenteve.

Cheers ! smiley

ah, moj zemer, te marr vesht shume mire... po si kujton ti, se meqe ne jemi disi rehat ketej, nuk na rri mendja aty? po kemi shtepite, njerezit e dashur, po nese ju gezoheni nje here per nje cope rruge qe ndertohet, ne gezojme nje mije here, flas per vete te pakten, dhe i them vetes: do behet, do behet...pak durim.

i feel really sad now smiley

asnje cike sme kuptove prape.

smiley

Por ska gje, une po e mbyll me ket te Emit

PS per gjiM ato qe dun me e marr seriozisht ket tem, ne vitin 2009, kisha vec i pytje: are you out of your minds????

 

Tushe, komunistat kon qen shum seksi. Tip hippish u konsiderojshin nga konservatoret. Meqe do shoqerizojshin cdo gjo, i kujtun qe kishin qellime per sex ne grup. Plus qe u kujtun si kondra familjes. Ce te rinj qe u bon fanatik, atbot, AliKelmendi timezone, fillun tu braktis shpijat ene familjet si institucione te burzhuazis... e nejse mo, du me thon qe kon pas qen shume "trendy" m'at fillim... britni spiers psh, do ishte kAmuniste e flakt.

PS per gjiM ato qe dun me e marr seriozisht ket tem, ne vitin 2009, kisha vec i pytje: are you out of your minds????

Emigranto mos u tall me robt!

Une e mor shume seriozisht ket muhabet! Si mer daje ke bo Britni Spirren kamuniste ene s'ke permen Madonen qe merito te jete kryetare partie?!!!!

Du autokritike para kolektivit per kete faj te ronde qe ke bo!

Do e boj me shkrim... po me duhet "me u thellu" shum' Lizandr-o...  smiley   smiley  

Komunisti eshte produkti i fundit i industrializimit, pra pjesa me e zhvilluar e asaj shoqerie, e cila me marrjen e pushtetit (jo me dhune, jo me arme, budedalliqe qe udheheqesit e lindjes e pranojne nga idiotizmi) e ushtron kete pushtet per interesat e ter shoqerise dhe lufton per shuarjen e luftes se klasave dhe ndarjes se punes, gje qe do te thote qe shum fuksione administrative, partiake, shteterore vijne duke u shuar.

Ne ish kampin socialist (perfshire dhe Shqiperine), nuk kane drejtuar kurre komunistet, veç nacionaliste te veshur me petkun e komunistit. Kjo eshte nje teme e gjere qe une e kam prekur/sqaruar tek "Vizione te qarta", 1995, liber qe shpresoj ta botoj kete vit.

çfare kompleksesh Liqen?Me pelqen ti them gjerat me emrin e tyre.Ti jo..Nuk quan as veten me emrin tend ne Angli...

 

Jam martuar me Polake dhe kam vene emrin tim, ndryshe s'te japin vize..   smiley

E sheh qe je me komplekse ????  

 

T=red,

pse edhe ti si xhibi mendon,se peshku ,ky trecerekshi ,eshte e gjithe shqiperia ,sa mire do te ishte shqiperia sikur megjithmend e gjithe shqiperia te mendonte si ky trecerekshi i peshkut !

Pjer..Lere mos u mundo me e botu....Mos u lodh....

Enough is enough !!!!

Fakti qe ne diskutojme te tilla gjera, flet vete.

Une se besoj dot qe ju me flisni per produkte industrializmi apo socializmi, per ideologji a ku di une se ca. Si mund ta elaborosh me fjale nje koncept te nenkuptuar qe duhej te ishte i qarte ne tru,  per ne te gjithe,qe, ma ha mendja, me se shumti kemi lindur para viteve 90. Po une pranej them qe jane 90% ashtu, sepse perndryshe, kurresesi sdo ti pergjigjeshin pyetjes mistrece te kesaj mistreces smiley t_red, te pakten jo seriozisht.

Ta percaktosh me llafe, ky eshte gabimi. Nuk percaktohet me llafe.

Nejse, mbase jam une kam mangesi fjalori.

 

 

 

 

 Une nuk po i pergjigjem T-red per vete faktin e thjeshte se c'fare shkruan xhibi nuk duhet marre kurre seriozisht..

Aq me pak nese ai/ajo  hap teme me vete me ato qe shkruan xhibi, polici,lefti apo zana..   smiley

Po ça nuk përcaktohet me llafe! Qenke pykë fare ti lol. Hap mi fjalorin edhe gjeje fjalën.

Pse duhet të jetë komunist ai/ajo çka ke në mendje ti? Nga ta di unë që se ke mendjen të pjrdhme ti? lol

Rob të nderum, jeni rob të fjalës (të çdo fjale), jo zot të saj. Fjala ia jep kuptimin vetes e nuk ia jepni ju.

Sa të mërdhif! smiley

 

Ok meqe u kthye ne seriozisht diskutimi.

Fjala komunist vjen nga Franca dhe i referohet komunes se Parisit qe qeversi Parisin per nje fare kohe pas revolucionit francez.Me sa di une edhe vete ketij bashkimi kishte shume rryma te tjera si psh anarkiste apo socialiste .Komunaret jane kritikuar shume nga marksi Lenini apo edhe Stalini sepse e lane revolucionin ne mes dmth qe nuk e mbajten pushtetin me dhune por u munduan qe te benin zgjedhje demokratike.pranaj edhe teoria "e re" u quajt marksizem Leninizem pikerisht per shtesat qe i bene revolucionit francez.Shume parti te ketilla ne bote u quajten marksiste leniniste te pakten keta jane me te sinqerte se keta te tjeret qe u vetequajten komuniste dhe vepruan si marksiste- leninisit apo me keq si Staliniste

Dmth kur i thuhet ndonjerit komunist nuk eshte se po shahesh po thjesht tregon qe ai qe shan se ka idene se cfare kane qene komunistet.Kur Enver Hoxha u vetequajt komunist kjo nuk tregon se ai ka qene komunist ai ishte thjesht nje diktator nje marksist - leninist stalinist

 

Shkon gjuha ku dhemb dhembi, 59 komente ne me pak se dy ore, edhe me nane t'ju kishin sha nuk do i kishit shti zor vedit kaq shume, por me ju preke partine apapappapapa kurrrren e kurressssssss.

 

mendoj se per te mos rene gjithmone  ne nivelin e debateve politike shqiptare, qe jane  kthyer tani si lufte lagjesh, duhet qe te mundohesh te perkufizosh komunizmin si nje ideologji, dhe komunistin si nje individ ne sherbim te kesaj ideologjie. jo ne aspektin e tij ekonomik, sic e perceptonte marksi, por te merresh me aspektin ekstremist te kesaj ideologjie. 

komunizmi per mua eshte forma me e keqe e ideologjive  ekstremiste.me e keqe se nazizmi a fashizmi, apo qofte islamismi nqs mund ta konsiderojme keshtu. pse? sepse eshte nje ideologji qe represionin e vet e shpreh vetem drejt popullit te vet, vetem komunizmi vret internon e persekuton popullin e vet, nazismi a fashizmi luften e tyre e benin ne drejtim te popujve te tjere per synime pushtuese. komunisti eshte nje ushtar i cili i vene  ne sherbim te partise, nuk heziton te behet nje vegel qorre dhe e paskrupullt ne zbatimin e urdherave ideologjike kunder bashke qytetareve te vet, cpo them komshinjve apo dhe familjareve te vet.  e pse gjithe kjo? per te mbuluar nen petkun e vendosjes se barazise e krijimit te njeriut te ri, ngritjen ne pushtet e borgjesizimin e anetareve te partise, ish punetore krahu e fshatare analfabet. komunisti eshte mercenar ,ja cfare eshte, qe sdi se c'eshte fisnikeria qofte e te qenurit ushtar dhe e luftimit per nje kauze. e cmund te jete tjeter, nqs kauza e "luftes" se cdo komunisti eshte lakmia per pushtet vetjak.

falju nderes qe jena ne demokraci se ne komunizem as qe kishe enderru celularin ti emigranto smiley

po cer celulari, Cen, n'at koh i kishim me manivel e dinamo telefonat ne, duhej me i ron dorezes fort...  smiley  smiley   

komunisti eshte nje ushtar i cili i vene  ne sherbim te partise, nuk heziton te behet nje vegel qorre dhe e paskrupullt

Sakte! Kot s kane thene: Njeri, njih vetveten!!

Sinqerisht këto lloj temash pasi kalon njëfarë kohe bëhen bozë fare. Kur flitet për këtë çështje shumica hedhin poshtë edhe llogjikën, edhe mendimin e ftohtë, edhe fjalorin, e vetëm prdht ngrejnë lart. Ça ngushtësie mendore, harbute dhe injorante është shprehur këtu, për atë zot!!!

 

 Nga ky zell i madh për të përkufizuar komunizmin dhe komunistin, sipas kuteve personale, do ia humbni fare vlerën fjalës e nuk do ketë kuptim të quhet kush komunist.

Do jetë si ajo barcaleta: "komunist ose çoç është, ose çoku vete". 

 

per T_red, Zana dhe Tushja :

Ndoshta T_red e kishtee vertete me te qeshur kete temen, por ajo eshte me aktuale se kurre.

Fakti qe mendesia shqiptare (te mos flasim per mendesine e peshkutpauje sepse keta i ka marre lumi i thate me kohe) nuk po arrin te clirohet nga komunizmi me ben te pyes mos komunizmi ka dicka te perbashket me mendesine e mirefillte shqiptare.

Po te germojme pak, mendesia shqiptare, per mua, endet midis dy skajesh : nga nje liri e tejskajshme (malesor i lire, vetem qiellin mbi krye, duke mos pase frike as nga vete Zoti) ne nje nenshtrim te skajshem (ecja gjithmone pas nje prijesi i cili gezon te drejta me te medha qe i vijne nga gjaku, fisi apo dera).

Cfare ka shfrytezuar komunizmi nga kjo mendesi e mirefillte shqiptare ? Ceshtje per t'u diskutuar.

Por di qe nje nder pikat me te nxehta te kesaj ceshtje eshte ajo e beses. Shqiptari ka nje HUQ te pasherueshem. Po ta dha fjalen, ai nuk e kthen me, edhe sikur te jete PLOTESISHT i bindur qe e ka gabim. Per mua, komunizmi ka qene ai qe e ka shfrytezuar me se miri kete pike te qenies shqiptare.

Me mijera e mijera shqiptare kane vajtur dem per hir te beses, dhene nje te pabesi. C'vlere ka besa e dhene ndaj dikujt qe dallohet per shkelje bese ? Pyetje per t'u hulumtuar.

Mendoj se shqiptari duhet te KRYEJE NJEHERE E MIRE, dhe PERGJITHMONE, nje futje ne KOHE. Mendesia shqiptare duket sikur funksionon jashte kohes, ajo eshte JOKOHORE. Ideali i perjetshem i beses funksionon PAVARESISHT gjithckaje qe vepron mbi toke. Shqiptari, kur jep besen, e regjistron kete ne nje domen te paprekshem, dhe madje te duket sikur ai nuk ka kurrfare lidhje me ate kujt ia ka dhene besen, por i intereson thjesht qe e ka dhene ate. Me nje fjale, ne marredheniet e beses, nuk kemi dy aktore : une qe e jap dhe ai qe e merr (dhe anasjelltas), por thjeshte nje aktor (une qe e jap) dhe nje subjekt (besa qe e jap).

Po te bejme nje krahasim, te duket sikur une mund t'i jap besen dhe nje guri qe nuk do ta godas me cekic, dhe ta mbaj fjalen ndonese nuk kam bashkebisedues.

Po te futet shqiptari ne kohe, atehere gjerat ndryshojne : une mund t'i jap besen kujtdo, por nqs ai e shkel, atehere une kam plotesisht te drejte ta shkel dhe madje t'i kerkoj llogari. Po te kishte ndodhur kjo, sot nuk do te kishim ende mbeturina komunistesh te sinqerte. Theksoj "te sinqerte" sepse flas per hajvanet qe nuk arrijne te mendojne me koken e tyre, dhe ketu nuk e kam fjalen per komunistet maskarenj pa kurrfare ideali apo bese por thjesht te pangopur dhe plot vese te felliqura.

Sa per perqindjen ketu ne peshk, kam arsye te besoj se bejne pjese KATERCIPERISHT ne kategorine e dyte : aspak idealiste, por thjesht te poshter dhe makute.

 

per T_red, Zana dhe Tushja :

Ha, ha, ha! Rrotes i qeka nrejt rrota dhe po mlidhka vec grate per pune pulitike!

Por di qe nje nder pikat me te nxehta te kesaj ceshtje eshte ajo e beses. Shqiptari ka nje HUQ te pasherueshem. Po ta dha fjalen, ai nuk e kthen me, edhe sikur te jete PLOTESISHT i bindur qe e ka gabim. Per mua, komunizmi ka qene ai qe e ka shfrytezuar me se miri kete pike te qenies shqiptare.

Problemi me i madh antirrote eshte qe vazhdon te jete akoma keshtu edhe tani kur kujtojme se jemi ne democraci..... shif ca behet me Berishen dhe komunistat qe e ndjekin nga mbrapa... Eshte trishtim, por gjith ky pershkrim qe i ben ti ketyre komunistave perkon 100% me profilin berishian....

Inflacion i modh ka ardh mer... nuk them jo... po shif, se ato telefonat me dor s'te lejshin batall, kurse kto celulart qello qe iu cof bateria, ene, qe thu ti Cen, qe ta lidhim icik me temen, se na bon lanet Lllukani, kur cof bateria, fillo e kno: ngrihu ti o i munduar...   smiley  

Emo je i nolt, ku e gjete mer i kyt perl?

PO shkokdres i duhej i fije presion komunist t bojshin gjona t bukra se  i tash vetem gallate zane ka me komunista e t persekutum!

Oj Zane harrove si demoracine ta kan sjell karadust moj,

karadus kemishe siloni turrni tret n fabrike betoni.

Boh, ç'torrollaker mban kjo toke. Duke qene se shum militante partie dhe pushteti ketu nuk e kuptojne se ç'eshte komunisti, komunizmi, une po ju bej nje pyetje per t'ua ndriçuar sadopake mendjen e tyre te erret; 

ç'emer mund te me veni mua qe kam luftuar regjimin e E.Hoxhes. Mos valle antikomunist.

Me shpjegimin qe i ke bere "komunizmit" me lart, nuk i bie te jesh antikomunist.  E megjithate, Pjer, shpresoj qe ne librin tend te jete shtjelluar pak me shume ajo teza qe solle shkurt, sepse edhe pse eshte disi paraqitje e evolucionit shoqeror "marks-ian", i mungon nje etape a dy. 

Per temen, qe t_red ndoshta e ka hapur dhe per humor peshqish, nga njera ane mire behet qe behet pak humor.  Nga ana tjeter, pershendes Tushen, per postimet e saj tip "dush i ftohte" qe duhet hedhur here pas here ne turmen e "ideollogjekuar" te peshkut smiley.

PS: Emo, paske pasur nder t'i afrohesh fshatit me tri germa smiley

Post Post Scriptum: Cfare eshte pa apostrof!!!!

Etapat, jane shpjeguar nga Marksi dhe Engelsi, Monda, etapa qe ne Shqiperi nuk jane kaluar por kapercyer. 

Keto etapa nuk u kaluan as ne "memedheun" Rusi, e jo me ne Shqiperi smiley

KOmunaret e Parisit kishin nje parrulle

Liberte , egualite, fraternite

Edhe ne ate kohe kishte dy rryma njera qe thoshte se keto mund te arrihen me dhune pra me diktaturen e proletariatit dhe tjetra qe thoshte se duhet te arrihen gradualisht keta te fundit ishin rryma socialiste.Biles edhe ne Shqiperi brenda partise komuniste kishte rryma te tilla ,fatkeqesisht fitoi rryma e Enver Hoxhes per diktarure proletariati por kjo nuk do te thote se parrulla nuk eshte e drejte.Sipas mendimit tim komunizmi eshte shkalla me e larte e zhvillimit njerezor drejt se ciles gjithmone do ti afrohesh por asnjehere nuk do ta arrish dot, si puna e limiteve te siperme (per ata qe e kane idene e matematikes).Forcat e majta ne te gjithe boten luftojne per kete gje per barazi sociale per me shume te drejta per popullsine dhe per vllazerim midid popujsh ( kunder racizmit) por kjo do arrihet gradualisht .Ata qe shajne e denigrojne komunizmin per mendimin tim nuk ja kane idene se per cfare flasin ose bazohen ne ato qe thote Berisha.

Pjer, Herkul je, nuk je antikomunist.

e, Gaber ishte i veçante, edhe Berlinguer ishte i tille.

Do shkruante keto vargje Gaber sikur ne pushtet te ishin komunistat, e.????

T_red, pyet çfare eshte sot nje komunist.

Keqardhje, djerse te ftohta, nate, qarje femijesh, klithma te pafajshme, uri, balte, ftohte, rradhe te pafund, sektor, plotfuqishem, e nje lutje Zotit " mos me o Zot".

Pikerisht Monda, prandaj dhe sistemi i socializmit shteteror ( socializmi i Shtainerit, qe Marksi me Engelsin e quanin socializmi me i keq) u indentifikuan gabimisht me teorine e Marksit. Pasojat e te cilave shfaqen dhe ketu tek keto komente.  

Shtainer?  E ke fjalen per "Frankfurt school" dhe Steiner/Brenner? 

Ne Europe, keto "schools of thoughts" mbijne si kerpudhat pas shiut (periudha midis dy luftrave boterore ka qene nje nga ato me idealet per kete pune, sidomos ne Gjermani.)

E megjithate, ne US, ne lendet e Marredhenieve Nderkombetare,  Zhvillim Ekonomik Nderkombetar, apo Gjeografi Politike, bile dhe ne Sociologji etj Marksi studiohet/mesohet safi. 

Gjithesesi Pjer, nje debat per Marksi vs Steiner/Brenner do ishte shume interesant smiley

Kjo duhet te futet ne kategorine, pyetje injorante, pergjigje te mencura.

Tani nga ana ideollogjike, eshte e lehte fare te shpjegohet se cfare eshte nje komunist, ose me sakte bindjet e nje komunisti.

Komunistet jane ata qe ndalojne pronen private, fitimin dhe konkurrencen per te dhe qe prodhimi eshte teresisht i kontrolluar ne menyre publike.

Gjithashtu, pas revolucionit dhe diktatures se proletariatit, vjen utopia komuniste, ku nuk do te kete shtet, ndarje sociale dhe para, por te mirat do te shperndahen sipas atij parimit qe permendet me lart: "Puno sipas mundesise dhe merr sipas nevojes".  Hahahahaha!

Ne Shqiperi dhe ne vendet e tjera komunizmi ishte nje diktature dhe totalitarizem qe pushtetin e kishte nje parti, shtypej cdo lloj disidence dhe opozita nuk lejohej fare, lirite dhe te drejtat e njeriut ishin zhdukur, ekonomia ishte teresisht e centralizuar dhe komanduar nga partia dhe shteti, qe percaktonte dhe cmimin e preshit etj.

Ne debatet ndermjet njeri tjetrit ne shumice kur i themi dikujt komunist, kemi parasysh mbrojtjen apo perkrahjen qe dikush i jep sistemit totalitar te Enver Hoxhes dhe Partise komuniste, pastaj pas nderrimit te emrit, asaj te punes ne Shqiperi. 

Eshte shume evidente qe ne peshk ka shume diskutante te ketij kallepi.  Njerez qe ose kane qene komuniste vete ose me lidhje me ate sistem, sic eshte rasti me te rinjte.  Edukata staliniste e marre qe heret ne familje, "prevalon" ne te gjithe formimin e tyre, pavaresisht qe mund te jene te rinje ne moshe apo shkolluar ne perendim.

Ja dhe tani erdha per te qene edhe ti edhe une me e qarte ne klasifikimin  e Peshkave smiley Eshte nje shprehje qe analizon Jermanet me Frenget....Ndersa Francezet i shndrojne kapelet ne IDE , Gjermanet i shndrojne Idete ne Kapele"....Kur te arrish te ZBULOSH ne prurjet se  pruresi i afrohet natyres se gjerave ne menyre te natyreshme ......do kuptohet me mire se shprehja SERVIL ka ardhur ne menyre te natyreshme qe nga ROMA e Lashte...Prandaj shpesh e shndrroj ne KURVERI te MENDIMIT pruresin interesant si... (jo si LEFKOFEJA aq me teper jo si POLICI smiley Megjithate per ta lene tek e qeshura thone qe "INTERESANT e ka VETEM ROSAKU smiley 

Dhe ja ku mberritem full-circle ne elaborimin peshkist te ceshtjes mbas 24 oresh.

Mbas nje diskutimi te gjate, po sidomos te gjere, te ansamblese peshkomuniste, populli me vullnet dhe vota te lira arriti ne keto konkluzione: 

Komunistet jane njerez me fantazi dhe ideale, antikomunistet jane hajdute dhe te rendomte qe duan te nenshtrojne komunistet duke u bazuar tek e shkuara, per te cilen meqe ra fjala komunistet s'kane asnje faj, pasi asanmbleja peshkomuniste paraprakisht vendosi qe te reflektoje mbi ate periudhe duke revizionuar perkufizimet: Nga sot e tutje kur te flasim per komunizin dhe pasojat e tij ne Shqiperi (apo ne bote) nuk do marrim ne analize realitetin ose ngjarjet historike, po do ti referohemi vetem idealeve komuniste te Marksit, Engelsit, Leninit, Stalinit (vetem idealet ketij ama, mos harroni!) si dhe idealet e reja qe rrjedhin dita-dites si uje Gline nga ujvarat e Peshkut. 

Gjithashtu bejme te ditur qe teoria konspirative per tiu referuar historise dhe aplikimit te komunizmit kur flitet mbi komunizmin, dhe jo idealeve te tij qe s'kane te bejne me realitetin, ka dale nga armiqte e popullit dhe partise komuniste, dmth idealiste, si perpjekje agjitacion-propogandore per te njollosur historine, na falni, idealet, e larta te komunizmit, pa te cilat nje zot, dmth nje natyre, e di se si do kish perfunduar bota sot. 

Vazhdojme te jemi te bindur qe keto ideale komuniste nje dite shume te afert jo vetem qe do na hyjne ne pune dhe do jene te dobishme per kafshet dhe njerzit (mbas aplikimit te te cilave do kete barazi te plote midis kafsheve dhe njerzve, bile kafshet do behen udheheqsa) por per me teper do ta bejne me ne fund gjithe boten fanar ndricues te te gjithe botes, menjehere sapo kapitalizmi te degradoje, proces i cili ka filluar me krizat ekonomike imperial-revizionisteve.

Me kaq perfundojme refletkimin tone mbi komunizmin ne Shqiperi dhe me gjere, e gjate gjithashtu. Qe sot e tutje ceshtja konsiderohet e mbyllur. Ky vendim hyn ne fuqi menjehere qe dje, me nje shumice teper qamet derrmuese votash te hedhura tek kutia e kuqe e partise, dhe vetem nje pakice e vockel fare tek kutia e zeze e armikut, qe dhe ato do ti kete fryre aty gabimisht era e vrullshme e idealeve peshkomuniste.

Mire u lexofshin ne ansamblene e ardhshme peshkomuniste, ku do percaktojne planin per pesevjecarin qe vjen, po sidomos planin per pesedhjetevjecarin qe na iku, te cilen armiqte e popullit po mundohen te na i grabisin per shalesh komuniste, por qe ata harrojne se nese ata na kane ne sy te pushkes ne i kemi ne gryke te topit idealist peshkomunist.

P.S. Komentet armiqsore do vazhdojne te fshihen si me pare, me miratim dhe vullnet te popullit kuptohet.

 

Komunizmi ne Shqiperi nuk ra qielli dhe as nuk e shpiki Enver Hoxha.  Sistemi totalitar komunist, ishte pikerisht dhe pothuajse plotesisht sipas ideve marksiste te rrymes se Leninit, pastaj Stalinit.

Diktatura e proletariatit ishte nje e keqe, por ne fakt ne kishim nje te keqe me te madhe, kishim diktaturen e partise qe e ushtronte medemek ne emer te proletariatit. 

Pasi, mos harroni, proletariati, mund te mashtrohej dhe nuk dinte te mbronte interesat e veta. Hahahaha...

Komunizmi ishte si nje sistem c`njerzor.  Malet e krimeve nuk numerohen. 

Dhunues i te drejtave natyrale te njeriut. 

Te gjitha keto u bene sipas ideve marksiste sigurisht te revizionuara nga ata qe  i moren keto ide dhe i zhvilluan pas tij.  Ne patem fatin e keq te kopjonim modelin me te keq, ate leninist dhe pastaj stalinist.

Komunist = pushtet mbi te varferin.

Antikomunist= pushtet mbi te pasurin.

Nje komunist i jashtem o "njoni" qe bo muzike te hajrit (ne pergjithesi)

Nje komunist shqiptar o "njoni" qe une e kom shok dhe qe e shaj me fare e me fis sa here diskutoj me te.

How do you tell a communist? Well, it’s someone who reads Marx and Lenin. (Anyone from peshku? I know there are some...)

And how do you tell an anti-Communist? It’s someone who understands Marx and Lenin.

Udhëzime të formuluara për publikun e gjerë amerikan nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Sh.B.A dhe të shpërndara nëpër media në vitet ‘50.

Nëse nuk ka sisteme të pagabueshme për të shquar një Komunist, për fat të mirë ka shenja të mjaftueshme që mund ta tradhëtojnë atë. Të tilla shenja janë shpesh të fshehura, ama gjithnjë të pranishme, pasiqë Komunisti, për shkak të “besimit” të tij, është i detyruar të veprojë në mënyra të caktuara. Ndërsa njëfarë rëndese në stil dhe njëfarë preference për fjalitë e gjata është e pranishme në thuajse të gjitha shkrimet komuniste, një fjalor i veçantë… është cilësia më e dallueshme e “gjuhës komuniste”. Edhe leximi sipërfaqësor i një artikulli të shkruar nga një Komunist apo një bisedë me një të tillë mund të zbulojë përdorimin e ndonjërës prej shprehjeve të mëposhtme: të menduarit integrativ, pararojë, shok, shovinizëm, libër-djegie, nacionalizëm borgjez, kolonializëm, huliganizëm, klasa sunduese, progresive, demagogji, dialektike, gjueti shtrigash, reaksionare, shfrytëzim, shtypje, materializëm…

“Logjika komuniste” është diametralisht e kundërt me tonën. Prandaj Komunisti i referohet shteteve policore të “perdes së hekurt” si “demokraci” dhe çdo lëvizje mbrojtëse nga ana e fuqive perëndimore dënohet si “agresion”. E kështu Komunisti ndërton një realitet të shtrëmbëruar e një sistem vlerash krejt të shtrëmbër. Për kërë arsye, është praktikisht e pamundur të bindësh me argumenta një Komunist të bindur.

Mendja komuniste nuk mundet dhe nuk don të përfshihet në një ekzaminim të shkëputur të ideve.Kështu, të flasësh me një Komunist për idetë e tij është si të dëgjosh një disk të regjistruar. Përgjigjet e tij do të ndjekin një rrugë të caktuar, pa devijime, pasiqë ai kurrë nuk do të pranojë, qoftë edhe hipotetikisht, që baza e ideve të tij mund të mos jetë e qëndrueshme. Ky lloj qëndrimi është tipik jo vetëm për individët, por edhe në rang kombëtar… Përgjigjja është përfundimtare dhe nuk ka argumentim të lejueshëm.

Kështu, Komunisti nuk ka si të jetë “logjik”. Finaliteti i argumentave të tij e shënon atë qartësisht, qoftë si folës, si shkrues apo bashkëbisedues.

Marrë nga:
U.S.A., An American magazine of fact and opinion. 22 Qershor, 1955 (suplement)
përkthimi: a.k.

http://arkivi.peshkupauje.com/si-te-shqu...

Communism is a state of mind.

Se s'po di si ta them shqip!!! (eh sa ma ngaterron vajzen kjo shqipe e mallkuar)

komunizmi osh gjendje mendore, thuhet ne shqip. pranej nuk te pelqeu me e thon ne shqip se 'ngatrrohen' robt. ne shqip kur je me gjenje mendore, i bi si me thon 'i smun ka trut'. osh problem shqipja per kto gjona. anglisht mo mir

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).