Nje Doganier i Padenje

Në muajin dhjetor udhëtova me makinë drejt Shqipërisë. Ishte një udhëtim i këndshëm; rrugët e bukura të Evropës gati sa s'e bëjnë makinen vetëngarëse. Pamjet e bukura të pllajave të Evropës së pastër, me të vertetë të gjallërojnë emagjinatën; sa kollaj e kanë kta europianët, rrallë të bie në sy një plasmas apo ndonjë ambalazh e hedhur. Siç pritej, e gjithë rruga ishte një aventurë vërtetë e bukur deri në kufi me Shqipërinë.

 

U nisëm nga Mbretëria e Bashkuar, pikërisht Londra, ditën e shtunë  me qëllim që të arrinim në Shqipëri ditën e hënë. E gjithë rruga shkoj sipas planit, por për fat të keq nuk mundëm të arrinim trageting a linjës Bari – Durrës të së dielës në darkë, kështuqë u detyruam të merrnim linjen së hënës në darkë. Si rezultat, arritë në Shqipëri me dat 16 dhejtor.>smiley>

Atje, dolëm në port dhe po prisnim në rradhë për të marrë fletëhyrjen. Në një moment, njëri nga doganjerët na e bëri me sy të vazhdojmë. Të habitur nga mos kontrollimi i dokumentave, u nisëm për të dale nga porti. Kur arrijmë vinë e fundit, pra tek policia, ata kërkuan flethyrjen. Ne i njoftuam se asnjeri nuk na dha ne një letër të tillë. "Po mire", na informuan ata, "Tani kthehu dhe pyet pse nuk ua dhanë!" Ora ishte 8:30 e mëngjsit.>smiley>

E lamë makinën në të dalë të portit dhe u ktheym me letra në dorë për të pyetur se çfarë nuk kishim në rrgull. I afrohemi doganjeri që na e bëri me sy dhe e pyetëm. Na tha shkoni e flisni me drejtorin e doganave, "Ai burri atje." Ky burri, na e paska pas emrin Arben Ibra. Iu afruam zotëri Ibrajt dhe e pyetëm se çfarë problem kishin dokumentat tona. Ai tha që ju nuk keni libresen e përhershme të makinës, dokument që ne gjuhen angleze njihet si "Logbook". Dokumenti që kishim ishte një "Temporary Certificate of Registration" e vlefshme për 6 muaj. Pra për gjashtë muaj askush nuk mund të vinte në pikpyetje faktin që makina ishte e imja. Kjo në fakt ishte vertetuar gjatë gjith rrugës që kisha përshkruar, duke filluar nga Britania e madhe, nëpër Belgjikë, Luksemburg, Francë, Zvicër, Itali dhe siç mësuam më vonë edhe në Kosovë. Ky dokument i përkohshëm përmbate të gjithë informacionin që do të përmbante "Logbook-u" e përhershëm; thjeshtë nuk ishte i shtypur me kompjuter por informacioni ishte i shkruajtur me dorë.>smiley>

Z. Ibraj, pas disa kërkesave të mia për të ditur se çfarë ishte rrugë zgjidhja e problemet, më tha se duhet të shkoja të agjencite doganore, ca shoqëri në dalje të portit të cilat gjoja kryejnë shërbime private. Atje me thote z. Ibraj, duhet të pyesesh për një dokument që quhet "spedicion". Ky dokumenti njihej edhe me emrin "tranzit".>smiley>

I'u afrohem agjencive doganore dhe askush nuk po na e bëka ktë dokumentin. Pse? Sepse nëpërmjet këtij dokumenti ata, agjentët doganorë, duhej të hynin garant se automjeti të cilit ata ia lëshojnë ktë document duhet të linte kufijntë e Shqipëriseë brenda një afati kohor të caktuar, p.sh. 8 orë. Nëse automjeti për të cilin ky document është lëshuar, nuk do ta linte Shqipërinë Brenda këtij afati, dhe nëpër rrugën e përcaktuar; itinirari i padivijueshëm ishte: Durrës, Vorë, Lezhë, Pukë, Kukës dhe së fundmi Kosovë, agjencia do të gjobitej deri në 5000 euro.>smiley>

Lind pyetja, çfarë sigurie kisht agjensia se unë do të dilja nga Shqipëria? Përgjigjia është e thjesht, asnjë! Por pse duhej që unë të lija Shqipërin? Sepse sipas asaj, logjikës se autoriteteve të korruptuara, si z. Ibraj, unë do e shisja makinën në Shqipëri dhe blerësi nuk do të paguante atë çfarë i detyrohet shtetit, zhdoganimin. Nga pafuqia e shtetit për të kap ujkun, gjuan lepurin.>smiley>

Gjithsesi, zoti Ibraj më tha se dokumneti që duhet të kisha, kushtote, me ligj, 27 euro apo diçka e përngjashme në vlerën e parasë shqiptare. Në fakt agjencitë doganore gjobisnin 120 euro e lart, po qe se do ta lshonin ktë dokument. Mos harroni se garancia që shteti kishte në ktë mes ishte gjoba prej 5000 eurove që do ti vinte agjencise nëse makina ima nuk dilte jshtë Shqipërisë brenda afatit të caktuar dhe rrugës së padivijueshme.>smiley>

Mbasi fillova të mësoj pak nga këto hilet e të korruptuarve shqiptarë, njerëzve më të pasinqertë në botë, e pashë se me duhej të shkoja dhe të pyesja edhe nje here z. Ibraj sepse po e bënte ktë punë, pra pse nuk po lejonte që makina ime të dile nga porti. Ku i shkova disa herë, zoti Ibraj mendoj se po fliste me skllevë apo me fëmijët e lagjes, filloj duke ngritur zanin dhe të çirrej. Në fakt ai harroj se paguhej për ti shërbyer publikut dhe jo për të treguar nëse ka apo jo za për të bërtit. >smiley>

Nejse, e pashë që nuk kishte rrugëdalje llogjike, dhe vendosa të paguaj një agjenci, pronari it e cilës ishte gati të më shoqëronte deri në Kosovë për të qenë i sigurt se makinta do të dilte nga kufiri. Autoritet Kosovare i kontrolluan dokumentat dhe na lejuan të vazhdojmë rrugën. Pra edhe në Kosovë, ky dokument ishte i rregullt; vetëm në Shqipërinë tonë të rregullt nuk ishin. Mbase doganjerët nuk paguhen mirë dhe kanë nevojë për ca të holla, nën dorë normalisht.>smiley>

U mendua se në pikën kufitare të Kukësit do më lejonin të kthesha me të njëtjtën procedure. Por jo, tashmë, ngaqë nuk kishte agjenci të njëllojshme me ato të Durrësit në doganën e Morinës, makina nuk lejohej të hynte në Shqipëri fare. Kështu që doganjerët e Morinës as që nuk më shikuan fare me sy. >smiley>

Rrugëdalja e vetme ishte të prisja sa të vinte Libresa e përhershme që në Britani njihet si “Logbook”. Letra erdhi, dhe u ktheva në Kosovë mora makinën dhe erdha në kufi. Doganjri i Qafës së Prushit, të cilit fatkeqësisht nuk ia shënova emrin, më thotë me Libresën gjashtë-mujore që ke do të kisha lejuar edhe pa libresen e përhershme. Këshut që ai doganjer që nuk të ka lejuar, të ka sorollate padrejtësisht.>smiley>

E përmblodha ktë përshkrim të informoj bashkombasit dhe miqtë që jetojnë në Britani që të jenë të sigurt që i kanë të gjitha dokumentat dhe të mos ti'u duhet të ndeshen me shkeljet e syve dhe britmat e “profesionistëve” shqiptarë.>smiley>

59 Komente

Zoteri i nderuar

cili eshte mesazhi i ketij shkrimi? Ishit informuar perpara cila eshte lista e dokumentave qe duhen per te hyre ne Shqiperi? Nese nuk i kishit te gjitha dokumentet atehere pse duhet ky artikull? 

Albos,

Peshku perdoret edhe si nje suplement i forumit rinor Mjaft dhe eshte e disata here qe e perdor hapesiren e vet per te kercenuar zyrtare te shtetit per aventurat qe kane aktivistet e kesaj levizje ne Shqiperi dhe neper dynja.

Ndaj mos u habit fare.

Alban Bytyqi, the key organiser of Mjaft! London Club

Albos,

per t'u dhene femijeve edhe pasaporten shqiptare (me ligjin shqiptar ata jane automatikisht shqiptar; njihen si te tille edhe ne doganen shqiptare pavaresisht se ata tregojne nje pasaporte tjeter nga ajo shqiptarja) une mora ne telefon ambasaden shqiptare ne vendin tim e cila (shume korrekte) me dha nje liste me dokumenta te cilat une duhet t'i dorezoja (te perkthyera, noteruara) ne zyrat perkatese. Nderkohe, prinderit kishin pyetur ne zyrat perkatese ne Tirane dhe me derguan edhe ata nje liste me dokumenta qe duhet t'i kisha (te shkruar nga punonjesit e zyrave reciproke). E kam filluar kete procedure ne vitin 2005. Edhe sot, asnje nga femijet e mi nuk e ka pasaporten shqiptare. Arsyeja eshte shume e thjeshte: me kerkohet gjtihmone nje dokument i ri per te cilin nuk me kane informuar me pare. Pas cdo dokumenti te ri me te cilin pasuroj dosjen, me kerkohet nje dokument tjeter. E kote te te them se sa e rende eshte bere kjo dosje, sa dite pune (dhe lejeje) kam humbur dhe se sa qindra franga me ka kushtuar. Shumica e ketyre dokumentave kane nje jetegjatesi gjashte mujorshe ose nje viteshe, gje qe do te thote qe une duhet t'i rinxjerr dhe ripaguaj keto dokumenta kur kalon afati.

Keshtu qe, kushdoqofte ky zoteria (qe me kujtoi peripecite e nje mikut tim kosovar qe kaloi para dy vitesh nga Shqiperia per ne Kosove dhe e ka marre llahtaria) une ja kuptoj hallin.

Prandaj te duhet gjithmone nje mik i mire ne Shqiperi qe te ta beje jeten e lehte. Psh, Kothi, qe duket se i njeh te gjithe (misionet e tyre te dukshme dhe te padukshme) dhe gjithcka. Po e mendoj ne fakt tani, nese ja vlen te bej sherr me te apo te joshem dhe t'i shtrij dore si shkembim te ndihmes qe ai mund te me japi per te zgjidhur kete problem qe kam. Koth, c'thua? smiley

Koth, c'thua?

Ja cer them qe ta kuptosh . Ne Portin e Durresit ne nje muaj hyjne djetra mijera persona dhe asnjeri prej tyre nuk e ka te shkruar ne balle qe eshte burre i mire. Drejtori i Doganes ( megjithese eshte nje hajdut i stervit ) ka marre mundimin dhe e ka takuar kete zoteriun e leshit qe thu ti.

Ky nuk ka ngel i kenaqur nga pergjigjet por askund nuk thote se cer ligji eshte shkelur ne rastin e tij.

Ky trimerori eshte betu atje e ka thene : Mire o Drejtor po nuk te bera rrezil une ke peshku ty. smiley dhe me ndihmen tende po e ben a thu se po i qethet shume atij atje per peshkun dhe Bytyqet. Ja kaq eshte.

Ato agjensite qe tregon ky trimerori jane private dhe ta masin koken . Ky trimerori i Mjaftit ne London duhet ta dije qe shtepia me tjegulla e shteti me rregulla.

P.S Shume e sikleteshme eshte te besh spjegimin e postimeve  shume.

 Pershendetje Ne pergjigje te komentit tuaj: Zoteri i nderuar cili eshte mesazhi i ketij shkrimi? Ishit informuar perpara cila eshte lista e dokumentave qe duhen per te hyre ne Shqiperi? Nese nuk i kishit te gjitha dokumentet atehere pse duhet ky artikull? Kam kte pergjigje: Zyrtaret shqiptare te keqtrajtojne cdo moment qe gjejne. Nese ju nuk jeni dakord, eshte qeshtje pervoje me te cilen dua te them se ndosht nuk ka rastis qe ju te keqtrajtoheni nga zyrtaret. Ju faleminderit qe e keni lexuar dhe komentuar shkrimin. Me respekt Albani

Ky trimerori eshte betu atje e ka thene : Mire o Drejtor po nuk te bera rrezil une ke peshku ty. Tongue dhe me ndihmen tende po e ben a thu se po i qethet shume atij atje per peshkun dhe Bytyqet. Ja kaq eshte.

Ok, kjo eshte menyra jote e interpretimit (dhe e informimit). Une nuk shoh asgje te keqe qe njerezit te ngrene zerin kur ndihen te neperkembur; me duket mese normale. Pertej faktit qe ti duket se paragjykon autorin dhe prandaj nuk do ta marresh indinjaten e tij seriozisht, une vete konstatoj se ka nje kaos informacioni ne Shqiperi qe e kam perjetuar vete, dhe perjetuar ne shume raste. Eshte per mua nje tregues i raportit midis institucionit dhe qytetarit; nje raport qe funksionon keq.

Secili i shpjegon postimet sipas eksperiencave dhe halleve qe ka kaluar; ti me dukesh shume kaluar, prandaj ndoshta dhe sikleti.

Pertej faktit qe ti duket se paragjykon autorin dhe prandaj nuk do ta marresh indinjaten e tij seriozisht,

 

Po lere tani se po te fillojme dhe te tregojme ne peshk se si vellezerit tane kosovare hyjne tranzit ne Shqiperi nga Durresi me makina, i shesin ne Tirane dalin nga Morina dhe marrin avionin per t`u kthyer ne Angli e sapo mberijne atje i deklarojne makinat e vjedhura duhet muaj e vite ne peshk.

Ja keshtu ti xhan, keshtu. Per ate dokumentin e tranzitit qe keta mjeshtrat e fallcifikojne keshtu per shtate pale qejfe, disa titullare aagjensis jane ne ndjekje penale ( po keto nuk mund ti dish ti xhan bile kam pershtypjen qe as dhe i kupton dot )

Eshte mbush Tirana me makina luksoze qe e kane timonin ne krahun e djathte.

Po lere kte pune se nuk i dalim dot ne qafe. Ti vazhdo te mendosh qe une i paragjykoj njerezit ndersa une do mendoj qe ti duhet ti lexosh gjerat nga tre here per ti kuptuar.

Mireutakofshim ne ndonje teme tjeter !

Ti po kapercen ne nje teme tjeter. Ka edhe shqiptare kriminela, por kjo nuk me ben edhe mua te dyshimte apo kriminele; as ty dhe as cdo shqiptar; jo derisa t'ja kesh vertetuar tjetrit qe eshte i tille me prova.

Por po i kthehem prape temes ne fjale:

Problemi qe shtron artikullshkruesi eshte ky: ai ka nje dokument qe i thone (institucioni) qe eshte i mjaftueshem por, kur vjen ne terren, ja konsiderojne (prape institucioni) te pamjaftueshem. Po t'ja kishin thene kete informacion korrekt qe perpara se te nisej, nuk do kishte ndodhur incidenti, nuk do kishim kete indinjate (ndoshta nje tjeter, meqe ky njeriu qenkerka i mjaftit).

Po ta shohesh holle-holle asgjeje nuk i del dot ne qafe, por per te diskutuar mund te diskutojme. Psh, pyetjet qe me interesojne mua ne tema te tilla (sepse me ndihmojne te kuptoj dhe te mbaj nje lloj distance emocionale kur i ndesh vete) jane:

a jane probleme te ngjashme te lidhura me faktin qe institucionet merren vesh keq me njeri-tjetrin (c'thote njeri nuk thote tjetri)? a jane institucionet vete te keqinformuar? Kemi te bejme me abuzim te funksionit nga drejtuesi i cituar? Dhe a eshte vetem Bytyci qe ndjehet i trishtuar nga Shqiperia institucionale/burokratike? C'mund te permiresohet?

Dhe nje pyetje prej nje njeriu qe nuk di per nje teme tjeter jo kaq te pangjashme: Perse ne vere, policia rrugore, ne segmentin Durres-Golem, ndalon vetem makina me targa te huaja?

Atje, dolëm në port dhe po prisnim në rradhë për të marrë fletëhyrjen. Në një moment, njëri nga doganjerët na e bëri me sy të vazhdojmë. Të habitur nga mos kontrollimi i dokumentave, u nisëm për të dale nga porti....

Ky doganieri cfare detyre kishte ,vetem te shkelte syrin dhe te lejonte kalimin -s`mora vesh detyren pse ishte ky doganier.

 

 ...Kur arrijmë vinë e fundit, pra tek policia, ata kërkuan flethyrjen. Ne i njoftuam se asnjeri nuk na dha ne një letër të tillë.

Kjo tregon se organizimi i kesaj pike doganore eshte konfuze ,pa informacion te qarte ,per cdo qytetar qe kalon ate pike  "qe shkel syrin", ne rastin e doganierit .

Prolemi eshte menaxhim i keq i pikes doganore .

 "Po mire", na informuan ata, "Tani kthehu dhe pyet pse nuk ua dhanë!" Ora ishte 8:30 e mëngjsit.

 

Kur ai qe kalon fazat e kontrollit te dokumentave ,eshte i pa informuar duhet te ndihmohet me dhenie informacioni,gojor ose tabel-or ,Reception ,qender informacioni (e rendesishme kjo)qe rregullon mbarvajten e procedurave te kontrollit ,siduket te gjitha keto mungojne ,dhe qytetaret ,sidomos ata me prejardhje Shqiptare sorollaten neper njerez dhe emra njerzish ,gje qe nuk duhet te ndodh.

Por kjo ndodh ne shqiperi ,del ai bossi ,dhe jo punonjesi ,dhe bertet si kafshe.

.....

Kur njomet me qumesht kotherja kalohet me lehete nga gurmazi i qeverise !

e besoj ket histori e ska lidhje fare jane te mjaftit apo jo. Te gjithe kemi pas rast me i provu doganat shiqptare, kush me makina, kush me pashaporta kush me mallra,... e kush ska pas le te hidhet nje vrap e ta shikoje. 

Mua nje gje me ben pershtypje, ky Alban Bytyqi, mire qe qenka i Mjaftit ne Londer e ka nje histori per te treguar... por s'di te shkruaj o vlla... si i behet ksaj pune? Njeriu nqs do te merret seriozisht ne shkrim, i fut edhe nje te lexuar shkrimit te vete pasi e ka bere... ashtu sic i hedh nje shikim te fundit robi vetes ne pasqyre para se te dal nga dera... se nanje here del edhe s'e ke kuptuar se ke veshur xhaketen se prapthi, ose ke lene gjysmen e mjekres pa hequr, etj etj.

I jap te drejte vecse. Kam pershtypjen se ne Shqiperi robi behet subjekt i nje reduksioni te gjithanshem te vullnetit, prej cdo agjensi, institucion e burokrat te radhes, ne menyre per te qene nje pre e mire... e nenshtruar. Kjo i ben shume njerez te thon "Une te shkoj me ne ate vend....."

 Faleminderit per komentin 23, 

 

Me vjen mire per kritiken, por do te ishte me mire sikur te ma thoje se cfare jane gabimet - sigurisht qe ndoshta mungon nje ë apo ç.

 

Ju pershendes

A

kuptoj mirë autorin e shkrimit.

koth, na ikën 20 vjet veç me dokumenta mre, më bohet mishi puprriqe puprriqe sa mendoj nji rrugë shqipnie , duke filluar nga burokracia e konsullatave deri tek dogana e më tutje.

tash na qiten dhe kartat biometrike. karta identiteti !!!!! ( jo pashaporta) thu se shqiptaret jane te gjithe talebana. te shohim sa emigrante do kthehen sivjet po nuk u nderrua ligji që ndalon daljen e tyre të pa paisur me të..

ps: nji cop letre e palosme me nji foto ësht karta taljone o koth ( rreth 15 euro)

pps: ju ja keni mor dorën demokracisë     

 

 

burokracisë doja të thoja    

 

 

Se pari mendoj qe problematika eshte e drejte, por menyra e trajtimit dhe personalizimi i nje problemi jane ato qe deri diku nuk shkojne (se bashku me titullin).

Edhe mua (si shume te tjere) me ka rene rasti te kaloj nga dogana e Durresit dhe si gjithe doganat e tjera korrupsioni (ma do mendja qe vazhdon) "gelon" sheshit. Por ne rastin ne fjale me duket se eshte thjesht nje nderthurje e burokracise (lexo: shikimit nga duart) dhe rastit te keq te personit ne fjale. Kete vit edhe mua me beri pershtypje shtimi i makinave luksoze (dhe jo luksoze) me timon nga krahu i djathte, dhe sigurisht qe kur ke nje perqendrim te madh te dickaje ne Shqiperi => dicka bie ere abuzim ose korrupsion.

Pertej lejimit te dhenies se lejes se qarkullimit makinave te tilla (qe personalisht nuk mendoj se duhet lejuar pasi Shqiperia e ka te percaktuar mire krahun e qarkullimit dhe keto nuk jane 100% te sigurta per t'i ngare nga krahu i kundert), mendoj se ka ndodhur pak a shume ajo qe thote Koth-i me lart (Koth, komplimenta, si gjithmone i mireinformuar). Kjo nuk do te thote qe cdo Bytyq te ndalohet te kaloje se paska nje apo dy Bytyqa qe futkan makina pa dogane. Ne fund te fundit, doganieret i dine mire se kush jane ata, dhe edhe nese iu shpetojne policia rrugore mund t'i kape lehtesisht.

Pra, dalim tek problemi me i madh:

Cdo shkelje e ligjit ne Shqiperi sherben per dy gjera: 

1) per tu bere rruge dhe per te pasuruar doganieret dhe ata qe i vene e i heqin,

2) per tu bere alibi per "zborin" e zakonshem te doganiereve, dhe per te marre ca te ardhura shtese nga disa Bytyq fakira qe (ndoshta) nuk i ka shkuar ndonjehere mendja qe mund te perfitoje shuma kolosale nga sigurimet e makines se tij.

Si perfundim, i gjithe ky diskutim do te ishte fare i kote nese ai shtet qe thote KOTH-i do te tregonte dhembet aty ku duhet (tek lejet e qarkullimit, policia rrugore, etj) ne vend qe t'i tregoje dhembet me te gjithe ne qe shkojme si cjapi tek ... doganieri...

Nga komenti yt me mjafton vetem fjalia e pare po ti shtosh dhe foton shoqeruese.

E ka shkru me nxitim dhe inat te madh ( shiko dhe thirrjen qe ka bere ne fund te shkrimit. )

Pjesa tjeter bashke me Zanfin eshte ok. Por ama ceshtjet serioze duhen trajtu seriozisht.

Me vjen keq qe paska qene e veshtire te kuptohet thelbi i shkrimit, fajin e ka autori gjithnje.

Ju faleminderit qe e keni lexuar dhe komentuar.

AB

ja dhe nje psheretime tjeter ..  sa keq  sa keq sa keq..

Duhet te shtojme se "sorollatja" miksohet me injorancen, ziline e ku di une ..

Në një moment, njëri nga doganjerët na e bëri me sy të vazhdojmë. Të habitur nga mos kontrollimi i dokumentave, u nisëm për të dale nga porti.

Ashtu ee! smiley

U habite i cike ti qe s'ti pa njeri dokumentat n'kufi, pastaj the "hajt mo, po kaloj pa letra"!!

Po pastaj doli qe s'u bote ashtu puna! smiley!

Ah, mer xhaxh, mer xhaxh! Sa ka pa porti i Durrsit si puna e juj!

Cha?

Nuk eshte ky thelbi i artikullit?

M'fal, m'fal! smiley

 

 Me vjen keq qe thelbi i artikullit nuk eshte me i qarte.

Thelbi, sipas meje, eshte se ne shqiperine tone mungon informacioni dhe zyrtaret sillen me ty si rrefugjat ashtu si talebanet sillen me femijet dhe grate e lagjes. Faleminderit qe zyrtaret tane nuk kam shkopin si talebanet.

Ai zyrtari qe me luan syrin duhet te me thoshte sepse nuk po me kontrollonte dhe qe te dilja ne qoshe dhe te prisja qe te mereshin me mua. Mendoj se kaq do te kishte me kuptim.

Gjithsesi ju faleminderit qe keni marre mundimin te lexon shkrimin.

Albani

Nejse komenti im eshte qe esenca e artikullit nuk qendron. Nese nuk i ka pasur te gjitha dokumentat qe duhen per te hyre ne Shqiperi me ate makine s'mund tja vesh fajin doganes. I vetmi fajtor ne kete mes duket ai doganieri i "Qafes te prushit" qe ne fund i paska thene une do te kisha lejuar te hyje dhe pa i pasur dokumentat ne rregull.

Le qe ca jane keto shprehje te tipit

"Mbasi fillova të mësoj pak nga këto hilet e të korruptuarve shqiptarë, njerëzve më të pasinqertë në botë,"

Prit ore; ti i thua vetes shqiptar apo jo? Te korruptuarit jane te korruptuar dhe te pasinqerte e kjo nuk ka lidhje me nacionalitetin.

@Selfmaderadio; une nuk e diskutoj qe shteti shqiptar e ka gabim apo mire qe nuk e pranon ate dokumentin e perkohshem. Dhe une mendoj qe e ka gabim. Pa fjale burokracia ne shtetin shqiptar eshte e madhe. Por une kam qene disa here me makine ne Shqiperi dhe asnjehere nuk kam pasur probleme. Megjithate me eshte dashur te bej gati dokumenta te tjera shtese (si psh karta jeshile e sigurimit) per ne Shqiperi. Ky lloj dokumenti nuk me duhet asgjekundi tjeter.

 Ne shkrim thuhet "Mbasi fillova të mësoj pak nga këto hilet e të korruptuarve shqiptarë, njerëzve më të pasinqertë në botë,"

Pra jo te gjith shqiptareve por te "korruptuarve shqiptare" pra kta te fundit jane me te pasinqerte ne bote.

Ju faleminderit qe e paskeni lexuar dhe komentuar shkrimin.

AB

Entuziazmi ,deshira,malli,te shryhen ne vend kur sapo shkel ne Shqiperi has ne situata kafkiano-tutkunore te ketij lloji.Me vjen shume keq.....

Koth, mos u nxeh.

Nje menyre per te lajmeruar Shqiptaret , mos provoni te niseni pa dokumenta  se nuk ecen loja.

Per cilen dogane behet fjale.

Sot eshte mrekulli, nuk fusin duart ne rrobat tuaja, para disa vitesh ne kohen e Nanos, edhe breket ti merrnin.

Brekshkyerit.

Me arrogante jemi ne se nenpunesi i doganes.

Shqiptari ka nje veti te mrekullueshme, ne vend te tij eshte gjel, gomar, mushk, ne vend te huaj behet pule, zog pule.

Mungesa e njojes se drejtave te tija.

Ne Shqiperi mendon se e drejta anon gjithmon nga ai.

E keni gabim ne doganat tona te ndritura te presin me krah hapur?

O erdhi EUROPIANI thone dhe menjeher fillone gjojia kontrolli, nga gjysherit nga fisi, nga ushtria, nga marina nga anti leshhhh, nga injoranca!

Dhe ne funde fare te thone si lypsqar  i kafe shefit o cuno, na poqi dielli nuk e kupton ti, kur  zen ndonje hallexhi 

e rriepin te shkretin i bejne presion psikologjik si te ken mbaruar tre univesitete

S`ta ka fajin Shqiperia o xhan por ti dhe une si pjese perberese te saj.(N.q.se ti vazhdon te jesh pjese e saj).

Komenti me siper ishte per titullin.

Sa per permbajtjen; po mos te te ndalonte njeri aty te dera ne 8:30  a do te kishim kete shkrim apo jo??

Jam kurioz te di nese i nderuari Bytyqi do te bente te njetin artikull nese ne krye te qeverise do te ishte Rama.Mendoj se jo!

Sa per problemet ne dogana ato egsistojne kudo.Psh ne Hungari me kane vjedhur 100$ pasi me kerkuan sa pare cash kisha dhe pasi ja u dhashe 1300$ ktheva koken per valixhen dhe doganieri i numuroi paret dhe mi ktheu.Pasi dola nga dogana dhe hipa ne nje shuttle bus nxorra paret i numurova dhe pashe qe kisha 1200$.Ishte vone te beja dicka.Por une nuk mendoj qe gjithe hungarezet jane hajdute dhe shteti i tyre eshte i korruptuar se kam hyre dhe here te tjera dhe cdo gje ka shkuar normalisht.

Edhe nje gje tjeter.Kam vene re se disa shqiptare kur hyjne ne Shqiperi sillen ne menyre te vrazhde dhe cdo gje qe ju kerkon nepunesi i doganes e quajne arrogance apo presion per te xhvatur pare.Sapo kalojne kufirin te njetjet njerez behen si pula dhe nuk ju thone gje italianeve perse e shohin dokumentat me lupe apo qe bejne 100 pyetje dhe qe i shohin me percmim.

Po keshtu kur kam ikur nga Shqiperia tranzit per ne Itali pashe shume pasagjere shqiptare te shtyheshin dhe te flisnin me ze te larte kur hynin ne autobus.Kur u ul avioni ne Milano, si me magji,te njejtet njerez po flisnin me ze te ulet dhe hyne ne rradhe ne autobuz.

Personalish mendoj qe ne doganat shqiptare ka korrupsion,por kryesisht korrupsioni nuk kryhet tek pasagjeret,por tek kamionat dhe maunet me mallra.

Por sa here kam hyre ne Shqiperi nuk kam pasur probleme dhe nepunesit ne Rinas jane sjelle me korrektese.

Ja ke fut komplet kot !

Thash se po lexoja nga nje tip reportazhi qe te nxirrte ne pah monotonin e rrugeve andej neper evrope ku ka kaluar zotrote me makinen qe nuk kishe nevoje as per shofer "aq te mira rrruget" me te papriturat dhe zhurmen e jetes qe do gjeje ketu.

Do të dukej nje udhetim krejt i vdekur nëse në gjate rrugeve te tij nuk do të shfaqeshin hera-herës me klithmat e shqiptareve gjithë jetë .

Ti qe shkruan ne gjuhen e tyre dhe i cileson ATA si te huaj merre mundimin more qytetar i botes te pakten te informohesh se si kryen procedurat doganore dhe mos na trego histori me te shkelme syni .

Sa per orvatje sa andej kendej e korrupsion ketu e korrupsioni atje nuk kemi nevoje per konstatime te metejshme se kemi Levizjen tone te dashur "basta" prandaj puç puç dhe ja kalofsh mir ti i Jashtmo.

Ehuuu, wool in three ...

Ne Itali, qe isha ne tren, po shkoja per ne France, ma kishin bere pashaporten copa copa, gjoja per te pare ne ishte fallco.  Hyne ne kabine pa trokitur ne 5 te mengjesit, pataksen dhe dy grate e tjera qe po flinin aty (bota eshte teper e vogel, njera prej tyre doli te ishte pedagoge te universiteti ku studiova ate simester.)  Kontrolluan dhe valixhet, pasi me pyeten tere nerva dhe pa pike edukate cfare kisha ne to.  Thashe me vete, po bejne detyren, se kushedi. 

Ne kete rast, ne Shqiperi dihet se c'behet me makinat, bile e ka shkoqitur mire Koth me lart.  Tani, cfare presin keta?!  Pse s'e kishte marre logbook?  Pse "u kenaq" me nje shkelje syri?  Pavaresisht sorrollatjes ne dogane, apo niveli i tyre profesional, ty si individ te duhet te besh tenden dhe te kesh te gjitha dokumentat perkatese.  Ne vendet e tjera te Europes, nuk e kane shume problem kete pune, se dhe te duash, s'e shet dot makinen, se do te te duhet ta regjistrosh, dhe te del nr i regjistrimit te makines ne kompjuter.  Nuk e di sa i avancuar eshte teknikisht regjistrimi i makinave ne Shqiperi.  Por perderisa behen pazare te tilla, s'eshte dhe aq. 

Kur ika parvjet nga Rinasi, po veja ne Greqi per ca dite para se te vija ne US.  Valixhet i kisha per ne US, per nga pesha, mbushur me rroba, libra e suvenire.  I binte me ligj te paguaja 400 euro per nga pesha.  Te dogana u treguan shume te miresjellshem, dhe pasi u tregova situaten, me lejuan te paguaja vetem gjysmen.  Bile, vajta lart ne zyre, per t'u sqaruar, dhe jo poshte tek sporteli. 

E marr me mend qe dogana jone ne porte apo kudo tjeter, eshte lemsh, apo ka hapesire per korrupsion.  Por une, ti, ai/ajo na mbetet pergjegjesia te jemi te kompletuar me te gjitha dokumentat perkatese, qe te ngushtojme te pakten nga ana jone, me sa eshte e mundur keto hapesira. 

PS: Nje pyetje per peshqit ne Shqiperi.  A nuk ka ligj kunder regjistrimit te makinave me timon nga ana e djathte ne Shqiperi? 

 

Monda eshte e vertet qe doganat dhe doganieret si dhe kontrolloret duhet te bejne punen e tyre kjo nuk nxe pik dyshimi por problemi qendron ketu se, ata nuk mjaftohen kurr vetem ne profesionin e tyre se helbete e duan dhe ndonje kafe! Po po refuzove s'ka problem se me shume do paguash, pa te nuk shpeton.

Kisha nje pyetie ne doganat e jugut ke kaluar?

p.sh ne kakavi dhe kapshtic!

Jo etmond, nuk i kam rene ndonjehere andej.  Dhe nuk mund te flas dot.  Por nqs ka probleme konkrete shkruaj per to, ankohu, (kerkoj ndjese per naivitetin) ose te pakten na ve ketu ne dijeni te dime cfare behet. 

Kam kaluar nga Evzoni per ne Maqedoni, pastaj kam hyre nga Manastiri per ne Florina.  Te them te drejten, nga policia greke, s'hapen gje valixhe dhe s'me shqetesuan fare, pervec se me pyeten te merakosur per mua "moj cupe, ku do shkosh andej" smiley (kur do veja ne Maqedoni.)  Ndersa maqedonasit e Evzonit (Gjegjeli a si i thone) tjeter histori e gjate. 

Por dhe nga Manastiri ne Florina, nuk kontrolluan gje.  Te dy doganat.  U vinte keq ndoshta ngaqe po qaja se lashe familjen. 

Ne  radhe te pare po te gjykoje nga flamuri i komenteve me shkon ne mendie qe dhe dokumentacioni yt eshte teper i sofistikuar?

Pa dashur te hyje ne tema te hollesishem dhe te beje komente servilizmi, je nje nga komentuesit me korifenje, te hyje ne tem, greku per nga puna e kontrollit te valixheve di se c'ben, eshte teper i sakte, ndersa per nga ana e dokumentacionit ne sportel te ben me infakte,po po nuk e shpeton infaktin!

Ndersa ne doganat tona eshte mjerim me plot kuptimin e fjales, rrethe dhjet vjet kaloj kufirin me grekun dhe kurre nuk e di se c'fare brockulle koti munde te nxierrin tanet per te mare ndonje lek, dhe kete gje munde ta vertetojne pjesa me e madhe e bashkeatedhetareve.

Troc lem shume per te deshiruar si ne sjellie, si ne menyren se si reagojne policet tane dhe gjuha qe flasin, me vjen vertet keq qe flas keshtu por ky eshte realiteti.

Akoma edhe ketu tek peshku nje pjes e mire e komentueseve tonojne rende ate frymen e mos te qenit shqiptar! vetem e vetem per kto gjera.

Greku nuk na ka ne defter, po edhe tanet kane ate konceptin e kater viecarit te qeveris ha sa te ham se do ndrrohet qeveria dhe do na heqin.

 

 

,

Trishtimi ka marre shtetesine shqiptare per fatkeq! smiley

 Vjet ne vere, une shkova me me nje belg me makinen e tij dhe ne Murriqan nuk kish ndonje problem, veç e siguruam makinen tek Sigal aty ne kufi, nja 27 euro, nderkoh qe kontrrolli i makinave ne Mal te Zi (si ne hyrje dhe ne dalje) ishte me i forte se ai ne Shqiperi. Perveç kontrrollit te te gjithave dokumentave te makines, ne hyrje te jepnin nje leter/karton te vogel (me numra) qe duhej ta dorzoje ne dalje. 

Qe ka doganiere te korruptuar ne Shqiperi, kjo as qe s'diskutohet, por qe ka dhe doganier te rregullt dhe kontrroll brenda ligjit dhe kjo as qe s'diskutohet. Prandaj dhe ekzistojne kontrrollet interne ne polici, dogane, fiskalitet.

Ti Shqiperi me gezon!  Ti Shqiperi po ndryshon! 

Keto konstatime pozitive duhet te ishin titulli i shkrimit me gabime drejtshkrimore te ketij mjaftistit londinez nga Kosova.

Pse?  Sepse me ne fund kemi punonjes te shtetit qe zbatojne ligjin, qe nuk marrin ryshfet.  Qe interesohen per parate publike qe shteti duhet te marre ne dogane nga makinat qe mund te shiten ne Shqiperi, dhe jo me nje tufe parash qe mund te ja u jape cdo bytyq te lejojne emigrantet te kalojne makinen  e tyre dhe qe pastaj ta shesin pa u paguar dogana.

Do te zhgenjehesha me vendin tim, Shqiperine, nese ky mjaftisti do kishte shkruar te kunderten:  qe edhe pse me dokumenta me mangesi, ju jep ca para ca doganiereve me apo pa mustaqe dhe kaloi lehte lehte.

Ka te drejte nje djale i mire me siper qe, mjaftistet edhe pse mund te publikojne ndonje shkrim tek peshku apo diku tjeter, nuk eshte se mund te shantazhojne ndonje zyrtar te shtetit, te cfaredolloj niveli, qe mjaftisteve t'iu shtrohet tapeti i kuq kur te kalojne apo te lejohen te bejne party ne oret e vona te nates dhe te shqetesojne njerezit, pasi nuk guxon kush t'i ndaloje.

Megjithate, enderrat me sy hapur, nuk jane gjithmone te keqija, vetem se pa e tepruar.

 

 Qe shkrimi ka gabime ajo eshte e vertete, por cti bejme gabimet jane edhe per doganjeret - njeri me thote se nuk mund te hyj ne shqiperi me dokumentat qe kisha tjetri me thote se po. Tani, si ti'a bejme.

Eshte per te ardhur keq se ju njerez flisni pa asnje lloj dijenie, thjesht etikoni si Mjaftist apo i PDist, PSist e keshtu me rralle.

flm qe e keni lexuar shkrimin gjithsesi.

ab

Tiranso kur te behet peshqesh shqetesimi doemos do trishtohesh.

Puna eshet se c'fare mund te perfitohet nga pervojiat negative qe element te vecante te mos infektojne te tjeret dhe te behen shembull e tem diskutimi larte e poshte, se per ti denuar nuk i denon kush.

Etmond, po te pergjigjem ketu per komentin me lart.  (Flm per konsideraten.)

Per sa i perket dokumentacionit, ne ate kohe nuk kisha gje tjeter, vecse nje dokument udhetimi (keshtu quhet ketej ne US.)  Bile, eshte me shume më pak peshe se pashaporta shqiptare.  Shembull: te marresh vize me ate dokument, per shembull te Ambasada Greke, Franceze dhe Maqedonase (ne US) te duhen dy jave.  Ndersa me pashaporte shqiptare e kam marr vizen greke per dy dite.

Ishte i njejti dokument qe ma kishte bere corap policia italiane.

Kjo per dokumentat.  Ndersa persa i perket eksperiences sime me doganen shqiptare, u shpreha me lart, e vetmja ishte ajo ne Rinas.  

Nga ana tjeter, a eshte e vertete qe personeli i doganave ndryshon me zgjedhjet, apo me ndryshimin e qeverive?  Nuk isha ne dijeni.  Per me teper me duket absurde.  Ne doganat ne jug, per cfare arsye psh te kerkojne leke? 

PS: Po te mos ishte per greqishten time te cale, s'do e merrja vesh c'do te thote "korifenjte" smiley.  Apo eshte dhe ne shqip ajo fjale, dhe s'e kam hasur ndonjehere?!

Eshte moj injorante eshte dhe ne shqip fjala korife. smiley

Per temen do thoja Ti Peshk me trishton kohet e fundit me tema te tilla te kodra mbas breg(k)shme. Qershori dhe zgjedhjet can't come soon enough. smiley

Po s'e dija mer.  Mbase eshte dialekt nga Dardha jote smiley

Une di "korit", qe u korita me kete paditurine time te te gjitha fjaleve te shqipes smiley.  Etimologjisht ama si zberthehet "korife" ne shqip?

PS: Per shembull, andej nga anet tuaja keni per "dialekt" edhe fjalen "prika".  Po nga anet tona i thone "paja".  Apo "trapezi" qe i thoni tavolines etj smiley

Vetem pak dite mbas Albanit (autorit) hyra dhe une si shume te tjere ne doganen e portit te Durresit. Hera e pare dhe me ankth te madh sepse kisha degjuar lloj-lloj historish me doganieret shqiptare.

Makinen e kisha me letra te rregullta dhe cdo gje shkoi mire mbas verifikimit te certificates se makines (V5C Logbook), pastaj drejt e te kabina e prerjes se flete-hyrjes. Edhe aty mire u sollen.

Pastaj te dera mu afruan policet e Kontrollit dhe me njerzillek me pyeten se cfare kisha ne makine. Ju pergjigja qe kisha mallra/sende shtepijake, (me te vertet spo i genjeja) dhe me uruan; "rruge t'mare". Sa dola nga porta dhe eca nja 30 metra.....me dolen ato te siguracionit shqiptar (veshur me high visibility jacket). Edhe aty po me njerzillek me pyeten per siguracionin aktual te makines (dmth: evropian) dhe ju thashe qe ka mbaruar sa kam hyre ne Shqiperi. Drejt e te sporteli - dhe bera pagesen e duhur (me cmim te arsyeshem -sdiskutohet)

Kurse nje shokut tim me certifikate te perkohshme  britanike (Temporary Certificate of Registration) nuk e lane te dalin. Arsyja ishte se nuk lejohet me me kte lloj dokumenti - i thonin (bile polici dinte edhe anglisht!), dhe me pak fjale e drejtuan tek Drejtori qe nuk kishte njeri ta gjente ne ate moment! Me vone ne mundoheshim t'ja shpjegonim se kishim pyetur departamentin e transportit britanik, dhe vertet na kishin thene qe per 6 muaj eshte i vlefshem kudo ne bote! Gjithsesi  e pame qe ishte e kote me ato dhe  per fat te mire certifikata e perhershme britanike i kishte ardhur ne shpi (Angli) ate dite. Menjehere u gjet njeriu nga Londra ta sillte te nesermen ne Aeroportin e Rinasit dhe cdo gje shkoi sipas porosive te Doganierve. Makina doli te nesermen pa probleme fare!

Kurse persa i perket qendrimit, nuk jam ndaluar nga policia fare (megjithse makinen e ndiqnin me sy kur takoja postbllloqet e policeve - ndoshta e benin nga kureshtja)

 

Mbase ju te Anglise dini te me sqaroni ne lidhje me nje pyetje qe bera me lart.  Lejohen ne Shqiperi te regjistrohen (shiten/blihen) makinat e Anglise me timon te djathte?

 

Po Monda si kudo ne bote.  

Shume Shqiptare e kane bere kete gje.. Me uljen e vleres se paundit eshte bere akoma me e lire blerja e makinave ketu..

Nuk eshte si kudo ne bote, ne Greqi dhe ne Itali nuk lejohen.  Dmth mund te udhetosh me to me targa angleze, por jo t'i regjistrosh per shit-blerje.

E njejta gje ne US (me perjashtim te postes dhe ca kamioneve te tjere.)  I vetmi territor qe lejon makina te tilla me ligje dhe per shit-blerje eshte US Virgin Island. 

Monda,

Lejohen posi!

Bile nuk ka asnje pengese. Kesaj rradhe une kam pare me shume se 100 makina angleze, 30% e tyre ishin me Targa Shqiptare. Procedurat jane te thjeshta ashtu sic jane neper Europe. Vetem vonesat dhe zvarritjet te merzisin.

Nje ane e mire te kesh makine angleze ne Shqiperi - eshte se mund ti shpetosh aksidenteve te shumta qe ndodhin. Kjo per arsye se zakonisht aksidentet e renda ne autostrade (the highway death = rruga Tirane - Shkoder) ndodhin si pasoje e perplasjes balle-per-balle. Me timonin ne krahun e djathte ka me shume shance te shpetosh ne rruget e Shqiperise.  Mendimi im personal

 

Këtu (Greqi) vërtet nuk para ka makina angleze, po Qiproja është mbushur plot me to!

 

E kane me ligj, se Qipro eshte ish-koloni e Anglise.

@ Ura-Brarit.  Ose do jemi me Evropin, ose me Angline, ose me US, ose me Hong-Kong.  Te gjitha bashke s'do i bejme de.

Monda,

Amerikanet kane tendenca Radikale ne cdo aspekt te jetes. Sa keq!

C'thua?  Per makinat e kishe llafne?  Po pse, po keta t'evropit, c'tendenca kane?!

Ti Shqipëri më trishton, më jep emrin trishëtar

nje cuni qe njoh kur shkoi para ca vitesh ne shqiperi dhe prezantoi psp kanadeze, kompetenti te sporteli ne rinas i pasi pa qe psp ishe me emer shqiptar i kerkoi  certifikaten shqiptare te lindjes. mbasi e sorollati shume kohe dhe pas nje kafe te shtrenjte e lejoi te hyj ne shqiperi. pasojat: ky cuni sa here qe shkon shqiperi, pavaresisht se eshte shtetas kanadez, bashke me pasaporten kanadeze paraqet dhe certifikaten shqiptare te lindjes vetem te evitoj problemet.

me kete qe thashe nuk dua te pergjithesoj gjithe nenpunesit e shtetit shqiptare, thjesht dua te them se mjaftojne ca specimen per te prishur imazhin e mire qe mundohen te krijojne ata qe punojne me ndershmeri.

edhe une po cuditem; kaloj gjithmone nga Rinasi dhe nuk kam pasur kurre probleme aty. Bile, edhe pse kaloj me pasaporte joshqiptare (nga halli, se i bie qe une te rri tek radha e shqiptareve dhe femijet tek radha e te huajve), jo vetem qe nuk me kerkojne ndonje dokument tjeter pervecse pasaportes, por as nuk me kerkojne te paguaj taksen e te huajve, as per mua as per femijet - qe edhe mund te ma kerkonin, teorikisht.

Po cuditem me kete qe po thua.Por nuk e ke pyetur ndonjehere kete cunin tend perse i ndodh kjo?

Une kam kaluar disa here ne Rinas me psp te SHBA dhe disa shoket e mij me psp kanadeze nuk kane pasur ndonje problem.Une emrin shqiptar e kam dhe kur kam kryer procedurat nepunesit me kane folur shqip sepse nga emri dukej qe isha shqiptar.Asnjehere nuk me kane kerkuar certifikaten e lindes.

Verifikojini historite njehere pastaj akuzoni!

Mos degjoni vetem njeren ane se ndoshta ai cuni mund te mos tregoje te verteten.

Po ju te gjithe qe mbroni Shqiperine me fanatizem edhe burokracine, jeni shume injorante!

1. Ne Shqiperi ka burokraci te madhe, dhe shume KORRUPSION!!!!! Edhe peshku eshte qelbur nga kona, panvaresisht cfare partie i perket koka.

2. Makinat nuk ndalohen se jane me timon nga e majta apo e djathta, se eshte zotesia e shoferit qe ka rendesi. Ne angli gje edhe makina me timon nga e majta. Po te shkoni ju ne Angli me makine, a duhet tju ndalojne ju, se ju jeni mesuar me rruge e timon ne krahe te kundert? Jo, per sa kohe ju i permbaheni rregullave te qarkullimit te vendit, nga eshte timoni ska rendesi.

3. Nese tjetri hyn me regjistrim te perhershem apo te perkohshem, persa kohe njihet ne te gjithe vendet e perendmit nuk ka arsye te sorollatet. Nje person me makine regjistrimi te perhershem asnjeri se ndalon kete person te mos ta shesi makinen, edhe te thote ma vodhen! Pra, preteksti se kjo makine mund te shitej ne Shqiperi, pa leje, eshte pretekst per te komplikuar gjerat edhe me shume, sic kane qejf burokratet ne Shqiperi. keto gjera nuk mund te parandalohen, edhe jane problem vetem per agjensine e sigurimit ne Angli.

4. Ai personi ja beri me sy, se e pa qe ky person kishte nje "cen" edhe donte ti merrta ca leke, meqe do "ti benta nder" e do talejonte. Nje nenpunen i rregullt ska nevoje per te shkelur syrin, e per te treguar daljen nga rradha. Po te ma bente mua, une do beja te njejten gje, pasi nuk i di tere ligjet e Shqiperise, por di marifetet qe behen ne Shqiperi nga doganieret.

5. Ajo agjesia qe i mori 150 euro, do tja japi 100 atij shefit te doganes, qe i drejtoi ne ato zyrat e agjensive, se do marri eshte ai commission per referencen smiley

6. Nese shahet Shqiperia, per te mire e ka, se po nuk i kritikuan gabimet nuk mund te permiersohen.

7. Sa per pasaportat, sherbimet edhe dokumentat qe mund te marresh nepermejet ambasades Shqiptare ne vendet e huaja, ato nuk ekzistojne si te tilla. Nuk te ndihmojne, sqarojne apo leshojne ndonje dokument. Kam qene ne Ambasaden Shqiptare ne Washington D.C. edhe nuk na thane asgje. une fluturova ne D.C apostafat per te mbaruar pune, edhe nuk me zgjidhen apo nuk me zqaruan, apo te me jepnin nje liste per dokumentat qe duhat te mbushja per t embaruar pune. ASGJE! Do thoni po pse fluturove? PO se kur i merrja ne telefon me dilte nje telefon qe kthehej ne faks. Edhe nuk arrota dot kurre te flisja me nje person kompetent ne telefon. Nje recepsioniste me thoshte qe zyrtaret qe mund te me pergjigjeshin nuk ishin aty per momentin.

Pra njerez, para se te shani autorin, te paragjykoni me partishmeri ,apo te mbroni burokratet e korruptuar ne Shqiperi, mendoni se ka shume peripecira kemi ne kur shkojme ne Shqiperi. Jemi te lumtur qe nuk kemi interesa apo nevoje e qe nuk jetojme perdite ne Shqiperi. Se atje eshte akoma xhungel, edhe paraja nen dore eshte vaji qe ben rrotat te livisin nese ke hall. Eshte injoranca juaj qe mbroni keta te korruptuar dhe jane keta injorante qe na trishtojne!

Perendim - 4 Shk 2009 - 7:22pm


2. Makinat nuk ndalohen se jane me timon nga e majta apo e djathta, se eshte zotesia e shoferit qe ka rendesi. Ne angli gje edhe makina me timon nga e majta. Po te shkoni ju ne Angli me makine, a duhet tju ndalojne ju, se ju jeni mesuar me rruge e timon ne krahe te kundert? Jo, per sa kohe ju i permbaheni rregullave te qarkullimit te vendit, nga eshte timoni ska rendesi.

 

O pero,s'a muhabeti qaty he burr.Nuk e ka ndaluar ai burri ate burrin se e kish timnonin ne krah te majte apo te djathte,por sepse nuk kishte me vehte dokumentin kryesor te perkatesise te automjetit,qe eshte Logbook-u.

Tani ti thua ta lene ata se ate e kan lene te kaloj shume vende ne perendim e jo ma Shqiperia,por ja qe perendim apo lindje s'ka lidhje fare me muhabetin,cdo shtet ka ligjet e veta.

Edhe nqs nuk edi po te them nje fakt,qe shume vende ne Europe (ndoshta pervec Shqiperise) nuk i sigurojne makinat me timon ne krahun e djathte sepse jane te rrezikshme.Edhe Shqiperia duhet te filloje te nderhy ligjerisht ketu,duke marr parasysh gomarllikun e kompanive te siguracionit te cilat i sigurojne keto automjete pa piken e pergjegjesise e sensit te bisnesit.

Ketu ne Britani shumica e automjeteve qe krijojne aksidente automobilistike ne autostrada jane kamionet e ardhur nga europa te cilet kane timonin ne krahun e majte gje qe i ben ta kene te veshtire te kene shikim te qarte nga pasqyrat mbi autoveturat qe jane mbas tyre,apo ato qe kerkojne parakalime.

Ato mund te kalojne transit po paten dokumentacionin e duhur me vehte,por jo te behen objekt shit-blerje apo te sigurohen.

ps.O admin,mos u bej per gjynah mor burre,s'ke gjera me te rendesishme per te bere ne jete se te merresh me postimet e mija? Qetesohu o burre se ste ka lezet,te kemi alamet djali.As po shaj as po ofendoj njeri,pse me ngacmon?

 

 

 

Me vjen cudi me ata qe sulmojne Shqiperine per cdo gje si puna e ketij ketu siper.

Dihet qe ka korrupsion ne Shqiperi sic ka edhe ne Angli apo Suedi dhe SHBA.Nuk po e mbron njeri Shqiperine per kete.E keqja eshte se ti psh thua qe shefi i Doganes ka marre pjesen nga agjensia por nuk jep asnje FAKT.Thjesht aludon pa fakte dhe kesaj or mik i thone shpifje.

Me e forta eshte se keto komentet kunder Shqiperise behen nga njerez qe, kur shkojne ne Itali apo vendet e tjera ne Perendim, pasi i poshterojne duke ja u bere pasaporten cope-cope,ju bejne 100 pyetje ,i shohin me percmim NUK THONE ASNJE FJALE PER KEQTRAJTIM APO  TE ALUDOJNE PER KORRUPSION.

 E ke ngritur ndonjehere zerin zoterote per keto gjera?Se edhe ketu shtetit shqiptar ja hidhni fajin sikur doganieret ne aeropertet e huaja jane te punesuar nga Berisha apo Rama.

Kemi degjuar qe per nje vize greke apo italiane paguhen nen dore shuma marremendese ne Euro apo Dollare,por asnjehere nuk jane akuzuar personelet e ambasadave te huaja por sekseret shqiptare.Helbete personelet e ambasadave te huaja qe marrin pjesen e luanit ne keto tranksasione,nuk jane te emeruar nga Rama apo Berisha qe per kete nuk duhen te akuzohen per KORRUPSION.SE JANE TE HUAJ DHE ATA NUK JANE TE KORRUPTUAR.VETEM SHQIPTARET JANE TE TILLE SIPAS BYTYQIT DHE KETIJ PERENDIMIT APO VLONJATIT.

E degjove kete rrefimin e cuditshem te ketij Vlonjatit?Nuk te duket i sajuar apo i rregulluar sipas mendjes se  tij? Se mua keshtu me duket.

Sa per ambasaden tone ne SHBA kam kerkuar shpegime i kam nisur me FAX dhe me kane kthyer pergjigje me FAX brenda dites pa qene nevoja te shkoj ne Washington.

Shqiperia ka KORRUPSION  dhe ka probmelet e saj por mua asnjehere nuk me trishton ajo,sepse me ofron edhe shume te mira.

O Perendim, a ke qene ndonje here ne ndonje vend t'botes se trete ti xhan?!

Se ka ca rregulla nga ato si neper filma me charli chaplinin jo me shume se nja 5 ore me aropllano nga aty ne tyja! smiley

Ky rregylli ketu qe ankohet kyja, nuk me duket shume irracional mua!

Qe ne Zvicer do kalosh me kollaj se ne Shqicer, kjo nuk do shume ment! Se ndryshe kete muhabet do e benin emigrantet zvicerane ne Ingli, dhe jo emigrantet shqiptare!

smiley

Po te ishte kaq mire Shqiperia, pse iket ju Puma e shoke? Pse me shkruan nga USA nese te poshterojne atje? Ketheu ne Shqiperi qe gjen shume te mira ti. Po leri shqiptaret e shqiperise ne erresire, mos i trego se cfare eshte gabimi, se cfare eshte e mira, edhe genjeji qe jane mire, se domosdo ti je kaluar, apo jo Puma!

Mos me krahaso Italine si vend perndimor demokrat, se o Zot me te korruptuar se jane Italianet, me ne krye Berluskonin, kapon e Kupolas, si zor te gjesh tjeter ne Evropen perendimore. Une nuk jam 5 ore larg, jam 15 ore lar me avion me Shqiperine.

Une kur kam pasur nevoje per mbeshtetje te USA apo Kanadase, me kane dhene dokumenta edhe me kane dhene te drejten, pa pasur nevoje ti jape leke nen dore ndonje politikani apo zyrtari te kufirit. Edhe kudo qe shkoj  ne keto vende eshte shume e lehte te gjesh informacion, eshte shume shume e lehte.

Ne Shqiperi do pyesesh, e do gjesh me llaf goje si thote njeri e si thore tjetri, se asnje nuk e di ligjin, apo ligjin e ben Maliqi. Kjo fshehje e informacionit, hap autostraden per korrupsion.

Ky personi qe ka shkruar kete artikullin ka kaluar mbi 3 vende te Evropes perendimore pa problem me dokumentin qe ka pasur, tregon qe ai dokument ka qene i vlefshem, ndryshe do ta kthenin qe ne Zvicer. Por dokumenti ka qene mese i vlefshem, por doganieret ne Shqiperi presin rastin e pretekstin per te marre leke nen dore. Se ai nuk kthehet dot ka shkauar ne Durres, ka zbritur, nuk hyn dot ne Shqiperi, pra ai eshte i ngecur ndermjet gurit edhe murit, pra do japi leke. Nuk eshte shpifje, eshte realiteti si zgjidhen "problemet" e shpikura ne Shqiperi.

Ktheu Puma, rruge te mbare!

... Pse me shkruan nga USA nese te poshterojne atje?...

Nuk me ka poshteruar njeri ne SHBA.Perkundrazi jam shume i nderuar dhe i respektuar ne punen time.

Edhe ne Itali nuk me ka poshteruar njeri se kam pasur psp te SHBA por pashe bashkatdhetaret e mij se c'po hiqnin nga "te pakorruptuarit" ne Itali dhe me erdhi shume keq.

Vlonjat, nuk po te them se ke mashtruar por disa here njerezit shkruajne apo degjojne njeren ane(ne kete rast te atij cunit) dhe arrijne ne gjykime te gabuara.

Nuk po e mohon njeri qe ka KORRUPSION  ne Shqiperi por nuk jane vetem shqiptaret e korruptuar.Mua me duket se kjo puna e korrupsionit kur ka te beje me politikanet, behet e madhe ne shtyp dhe kur nuk ka te beje sic eshte rasti i pagasave nen dore per te marre nje vize greke,gjermane italiane apo edhe amerikane nuk shkruhet gje.

Kemi degjuar qe per nje vize greke,amerikane,gjermane apo italiane paguhen nen dore shuma marremendese ne Euro apo Dollare,por asnjehere nuk jane akuzuar personelet e ambasadave te huaja por sekseret shqiptare.

Ke per ndonje shkrim ne gazete ti per kete gje?Ka investiguar ndonje gazetar kete gje,thjesht vetem qe te thoshte eshte e vertete apo jo.Jo nuk e ka bere njeri sepse nuk ju duhet per luften e brendeshme politike.Por ky eshte SUPERKORRUPSION per mendimin tim.

Ndersa per ish- ambasadorin tone ne SHBA qe paska kerkuar nja 3-4mije $ ryshfet u shkruan faqe te tera me gazeta.Me kupto,nuk jam dakort me ate qe beri ish-ambasadori yne por po them per magnituden e problemit.Ndersa per kete SUPERKORRUPSION qe ndodh cdo dite ne Shqiperi nga te huajt nuk flet njeri,bile edhe kur flsin nen dhembe akuzojne sekseret shqiptere qe marrin 10% te shumes jo ata qe marrin 90%.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).