Mjaft! deklarate per tubimin politik ne 15 Mars

Në datë 9 shkurt, kur lançuam fushatën e 15 Marsit, me qëllim sensibilizimin e qytetarëve mbi Tragjedinë e Gërdecit, deklaruam gjithashtu se në 15 Mars të këtij viti do të organizonim një manifestim qytetar në sheshin “Skënderbej” për të kërkuar përgjegjësi për këtë tragjedi.

Premtimi kryesor i kësaj lëvizjeje dhe fushate për të kërkuar përgjegjësi për Gërdecin ishte se ky manifestim nuk do të ndodhte nën asnjë flamur politik dhe nuk do të shërbente për t’i dhënë vizibilitet asnjë subjekti që ta përdorte më pas si aset elektoral, por do të realizohej në formën e një fronti qytetar. 

Më datë 9 shkurt ne u bëmë një premtim të gjithë qytetarëve dhe grupeve të ndryshme qytetare që u angazhuan në këtë fushate sensibilizuese për të kërkuar përgjegjësi për Gërdecin, se kjo do të ishte një lëvizje apolitike. Kjo, sepse është besimi ynë i thellë se e gjithë klasa politike e këtij vendi është treguar e pamoralshme dhe e papërgjegjshme përkundrejt viktimave të Gërdecit dhe qytetarëve shqiptarë.

Përkujtimi dhe evokimi i drejtësisë për tragjedinë e Gërdecit, për nga vetë përmasat dhe dhimbja që përfaqëson, duhet të kishte qenë një aktivitet i qytetarëve për qytetarët dhe kurrsesi nuk duhej të ish përdorur si instrument elektoral, përmes një nisme moralisht të përdalë.

Duke marrë shkas nga angazhimi më i fundit i opozitës shqiptare për të krijuar evenimente paralele për këtë çështje, ne (Lëvizja Mjaft dhe të gjithë ata qytetarë të angazhuar në këtë fushat&eumlsmiley, shprehim indinjatën tonë ndaj opozitës dhe zotohemi të mbajmë premtimin tonë se kjo fushate do të jetë në çdo moment apolitike. Ne deklarojmë se nuk do t’i bashkohemi asnjë nisme me prapaskenë politike, qofshin të përfshira këtu jo vetëm parti, por dhe aktorë të shoqërisë të pozicionuar në prapavijën e interesave elektorale.

Politika shqiptare nuk gëzon asnjë lloj legjitimiteti për t’u pozicionuar në këtë moment si përfaqësuese e dhimbjes dhe interesave të të prekurve nga tragjedia e Gërdecit. Vetë opozita në asnjë çast nuk ka ndërmarrë asnjë aksion konkret në ndihmë të këtij komuniteti, ndonëse disponon instrumente politikëbërëse dhe vendimmarrëse.
Në asnjë çast, gjatë harkut kohor të një viti, kjo klasë politike nuk është kujdesur të ofrojë ndihmë ligjore për të viktimat e kësaj tragjedie.
Opozita shqiptare shpërdoroi edhe mundësinë e ngritjes së një komisioni hetimor parlamentar mbi këtë çështje, kur komisione të tilla janë ngritur edhe për çështje banale.
Gjatë një viti, opozita nuk ka propozuar asnjë politikë konkrete mbi rehabilitimin dhe dëmshpërblimin e banorëve.
Në një kohë që skandali që ndoqi këtë tragjedi në opinionin publik u ngjit deri në familjen e Kryeministrit, reagimi institucional i opozitës u kufizua në akuza elektorale, por në asnjë nismë me karakter ligjor.

Mjaft! bashkë me qytetarë dhe intelektualë që u janë bashkuar Frontit Qytetar 15 Mars do të vazhdojë me aksione politike para 15 Marsit, në 15 Mars dhe pas 15 Marsit, sikundër kemi bërë për një vit rresht.

Përfaqësi politike na kanë kërkuar gjatë këtyre ditëve të bëhemi pjesë e nismave elektorale që mbajnë logon e ditës së tragjedisë, por ne deklarojmë se në asnjë çast nuk do t’i bashkohemi asnjë aktiviteti që tenton të instrumentalizojë këtë dramë kombëtare për qëllime elektorale.

Për të gjithë këta qytetarë që besojnë se meritojnë të drejtën e të shprehurit dhe të organizimit të pavarur nga hipokrizia e politikës, ne i ftojmë të bashkohen në aktivitetet që do të vijojnë, autonome nga makinacionet elektorale, ku do të marrin pjesë vetëm qytetarët, si e vetmja garanci morale e mbetur në këtë komb.
 

59 Komente

Bravo cunat dhe gocat e Mjaftit. po rikrijojne profilin e tyre. G99 i la ne balte.

e si i bëhet tashi, do tubojnë te sheshi te korpusi? smiley

Pse, ekziston ende Mjaft-i kshu ? ?

Ok, shume mire, por ka dicka ketu - ju ne vend qe ti bini qeverise si pergjegjesja kryesore e gerdecit e te gjitha pislliqeve te ketyre kater viteve, ju i meshoni gabimeve te opozites, kjo si per te lare gjynahet qe ne te mjaftit s'varemi me nga erioni. lerini keto komplekse. qarte fare ne kete deklarate ajo qe s'shkon eshte fakti qe ne asnje moment nuk permendet fjala "pozite" apo "qeveri" si pergjegjes kryesor te gerdecit e te tjerave. 

shume ndakort !

Ene mu kjo mi vrau syte !

Ehhhh, nuk janë më mjaftistat e qëmotit smiley

e paske studiuar mire Mjaftin te shtrire ne kohe ee ?

smiley

Mjafti cka qene, c'eshte dhe c'do te behet  smiley

E preferoja më tepër kur e ngrinte zërim me "mure" dhe "Bidona"... të paktën nuk harxhonte një vit të tërë vetëm për të organizuar një manifestim në vit smiley

Mjaft-i bën shumë mirë që nuk e harron Gërdecin, por si shoqëri civile që ka si qëllim futjen e sensit të civilizimit tek qytetarët, duhet të ngrejë zërin edhe ndaj gomarllëqeve tip YPango... që janë shumë larg asaj fryme që Mjaft kërkon t'ju japë shoqërisë dhe vëndit.

Pse, ekziston ende Mjaft-i kshu ? ?

 

Politika shqiptare nuk gëzon asnjë lloj legjitimiteti për t’u pozicionuar në këtë moment si përfaqësuese e dhimbjes dhe interesave të të prekurve nga tragjedia e Gërdecit. Vetë opozita në asnjë çast nuk ka ndërmarrë asnjë aksion konkret në ndihmë të këtij komuniteti, ndonëse disponon instrumente politikëbërëse dhe vendimmarrëse.

Dakort. Po Mjaft-in cka e ben perfaqsues te denje te dhimbjes se viktimave te Gerdecit, fakti qe e shfrytezuan kete tragjedi per te kerkuar destabilizimin e qeverise shqiptare menjehere mbas tragjedise, nderkohe qe vendi ishte ne kaos dhe viktimat akoma nuk ishin varrosur, apo fakti qe e shfrytezuan kete tragjedi per sulme politike ne favor te po kesaj opozite qe Mjafti e kritikon sot per dicka te cilen vete Mjafti e ka bere gjate gjithe egzistences se vet, dmth shfrytezimin e problemeve dhe fatkeqsive per interesa politike, "rastesisht" gjithmone ne favor te kryetarit aktual te opozites, liderit te te cilit ju bashkangjit tani dhe de jure drejtuesi ligjendar i Mjaftit?

Mjafti cuditerisht behet kampion i tragjedivegjithmone mbasi ato ndodhin, duke tundur flamujt e vet "apolitike" mbi fatkeqsite e viktimave te rastit.

Xhib,

Si gjithmone ti je i shpejte ne gjykime dhe i varfer ne njohuri. Kjo dukuri njihet ndryshe si "xhibizem" ketu ne Peshk (shaka kjo smiley  &nbspsmiley

Sa per informacion, Mjaft-i, dhe nje numer avokatesh prane organizates, eshte i autorizuar nga nje pjese e familjeve te viktimave te Gerdecit qe ti perfaqsoje ligjerisht (dhe rrjedhimisht edhe publikisht). Kjo sa per perfaqsimin.  Nderkohe, ne lidhje me perlen tjeter qe ke ne pergjigjen tende, ate qe:

Mjafti cuditerisht behet kampion i tragjedivegjithmone mbasi ato ndodhin, duke tundur flamujt e vet "apolitike" mbi fatkeqsite e viktimave te rastit.

 

thjesht e kam te nevojshme te te informoj qe s'behesh dot "kampion tragjedish" para se te ndodhin, eshte nje oxymoron!!!!!!!

Llukan, Xhibi e kishte fjalën që: Përse nuk ngriheni (që më përpara) që të mbroni Meron smiley... Apo nuk është ndonjë tragjedi po ta shikoni kafkën e tij në duar e Hamletypit duke recituar To be or not to be (nuk e dija se Xhibi e paska kaq xhan Meron smiley )

"thjesht e kam te nevojshme te te informoj qe s'behesh dot "kampion tragjedish" para se te ndodhin, eshte nje oxymoron!!!!!!!"

hahahaha e forte kjo llukan

thjesht e kam te nevojshme te te informoj qe s'behesh dot "kampion tragjedish" para se te ndodhin, eshte nje oxymoron!!!!!!!

Ashtu eshte ne fakt, po ta shikosh me perspektiven e Mjaftit. Po thelbi nuk eshte qe Mjafti te behet kampion tragjedish, se dhe kjo ne vetvete eshte oxymoronike per nje shoqeri civile qe duhet te luftoje qe te mos ndodhin tragjedite dhe jo ti perdore ato mbasi ndodhin per interesa politike, por aspak oxypleshtike per nje shoqeri si Mjafti, keshtu qe je ne rregull. Normal  Mjafti-t nuk i plas te ngreje zerin per problemet para se ato te cojne ne tragjedi, me perjashtim ku ngritja e zerit ka perfitime poltike per Ramen, por shkon mbas tragjedive dhe ngre flamurin mbi viktimat. Kete di ta beje shume mire, po te kishte cmim per kete do ta fitonte direkt. smiley

P.sh. me thuaj ti ca mesime nxorri Mjafti nga tragjedia e Gerdecit per aktivitetet e veta sociale dhe ca beri qe atehere (per te ngritur zerin etj) per te parandaluar tragjedi apo probleme te tjera te ngjashme ne te ardhmen, pervec thirrjeve "Berisha ik"?  Mbase ka bere dhe s'i dime. smiley

 

Sa per informacion, Mjaft-i, dhe nje numer avokatesh prane organizates, eshte i autorizuar nga nje pjese e familjeve te viktimave te Gerdecit qe ti perfaqsoje ligjerisht (dhe rrjedhimisht edhe publikisht).

Me nje llaf meqe nje pjese familjesh (sa familje, ka numur konkret, meqe e permende vete?) ka autorizuar avokatet e (ose prane) Mjaftit qe ti perfaqsojne ligjerisht kjo mjafton per te legjitimuar Mjaftin si autoriteti i Gerdecit, i protestave, etj? Kjo eshte si argumenti i Blendit qe tha meqe shteti e ka njohur Marubin si shkolle automatikisht akreditimi nenkupton token qe ka zene ose do zere shkolla. smiley

Vallaj Xhibi, i vetmi mesim qe mund te nxirret sipas llogjikes tende eshte te dali Mjaft-i e te beje punen e Ministrise se Mbrojtjes, Ministrise se Financave dhe Ministrise se Punes, Ceshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta. Kete mesim Mjaft-i s'e nxjerr dot, hidhu perpjete sa te duash ti ne stil "xhipleshti".

Sa per ato perfitimet e Rames; me sa duket ti jo vetem qe s'ke informacion por s'di as te lexosh deklaratat.

Po ja me qite mua injorant ne punet e Mjaftit, ok. Po te tjeret? Puna eshte qe Mjafti kaloi nga nje organizate per te cilen shumica derrmuese kishte simpati dhe mbeshtetje ne fillimet e saj ne nje organizate qe mbeshtetesit i numeron me gishta.

Nje shoqeri civile nuk ka pse ben punen e ministrive, po dhe nje njeri i vetem pa fonde fare por me nje platforme si Mjaft, jo vetem per nje vit, po dhe per nje muaj mund te bente shume gjera, qe nga ngritja e zerit per punen e zeze (nje nga faktoret e tragjedise ne Gerdec), tek punesimi i femijeve (tjeter faktor i lidhur me te), tek transparenca e kontratave qeveri-privat per ceshtje dhe afera shteterore, si municionet (faktor kryesor ky i Gerdecit), etj etj etj, te cilat te gjitha keto kane ndikime dhe ma ha mendja jane fenomene te perhapura ne shume sektore te tjere ne Shqiperi. Keto thjesht disa gjera qe me erdhen ne mend per momentin, pa fonde, pa mendime te thella; thjesht per efekt replike per dava 1 minute.

Dhe keto aktivitete kerkojne vetem pak vullnet e pune kur ke nje platforme dhe resurset qe ka Mjaft (per ti investiguar ne Shqiperi, dmth te mesosh statistikat dhe te hulumtosh rastet dhe ti besh publike dhe te besh apele per ndryshim) jo shume, as shume fonde, as shume njerez, dhe mundesine per ti bere rezultatet publike ne media, te cilet Mjafti e ka padyshim. Dhe per mendimin tim injorant gjera te tilla duhet te ishin ne thelbin e cdo shoqate qe do portretizonte veten si shoqeri kryesore civile ne Shqiperi, aq me teper si flamurmbajtesja e tragjedise se Gerdecit.

Ketu ishte gjithe thelbi i atij oksipleshtit qe vure ne dukje ti, tek kontributi per te permiresuar dhe parandaluar gjerat, gjerat konkrete, aktuale, qe prekin jeten e mijra e miljona njerzve; per ti parandaluar, jo per ti perdorur mbasi ndodhin. Se per te bere protesta dhe per te thene Berisha ik apo Nano ik dhe per te gjuajtur me veze, eshte jo vetem fare kollaj, po aspak dinjitoze kur ato behen per qellime politike.

Nejse kot qe ta zgjatim. Si Mjafti s'ka ne bote. Eshte unik. smiley

Xhib,

Gjate vitit te kaluar Mjaft ka bere keto veprimtari ne lidhje me Gerdecin:

1) Ka organizuar protesta pas shperthimit tek Kryeministria

2) Ka ndihmuar ne organizimin e banoreve qe donin ti nxirrnin nga kavalishenca ne Durres

3) Ka dhene  ndihme per punetoret e fabrikes kur kerkonin demshperblim

4) Ka ndermjetesuar per te sjelle nje specialist te mjedisit nga Hollanda per te vrojtuar nese kishte ndotje ne zone.

5) Ka perfaqsuar ligjerisht disa prej familjeve te viktimave.

 

Keto gjera jane bere me vullnet e me pune smiley

Ll.

 

 

 

Ll ti vije TURP Mjaft per keto idiotsira qe ka shkruajt... Kjo eshte tallje per ata qe kane vdek ne ate fare menyre! Nuk ishte aspak e nevojshme te dilet me nje deklarate te tille idiote.. Nese nuk ke deshire te marresh pjese ne tubimin e PS-s mos shko ( se mund te te marrin per te "politizuar" ), por nuk kane aspak te drejte te fyhejne te gjithe ata Shqiptare qe duan te kujtojne viktimat e Shtetit.

 

qe te bej nje sqarim te vogel, ndoshta te parendesishem, ne pergjithesi mitingjet elektorale mbushen me dhjetra mijera vete qe nuk e dine perse flitet. kryesisht jane militante te cilet urdherohen te organizohen nga jane e nga s jane me autobusa qe i organizon partia...protestat qytetare nga ana tjeter nuk kane nevoje per thirrje partiake dhe per protagonizmin e me te gjatit apo te me te trashit, kane nevoje thjesht per argumentim (bazuar ne histori te verteta).

Si gjithmone ti je i shpejte ne gjykime dhe i varfer ne njohuri. Kjo dukuri njihet ndryshe si "xhibizem" ketu ne Peshk (shaka kjo smiley  &nbspsmiley

 

-ok-

tell the truth, tha, dont be bs people. smiley

 Premtimi kryesor i kësaj lëvizjeje dhe fushate për të kërkuar përgjegjësi për Gërdecin ishte se ky manifestim nuk do të ndodhte nën asnjë flamur politik dhe nuk do të shërbente për t’i dhënë vizibilitet asnjë subjekti që ta përdorte më pas si aset elektoral, por do të realizohej në formën e një fronti qytetar. 

 

Kjo eshte inkurajuese te pakten sido qe te jete te ben te ndjesh dicka ndryshe nga llumi politik qe po e erreson me shum ate vend! smiley

Te isha ne shqiperi patjeter qe do merrja pjes ne tubim.

Dikush duhet te paguaj per jeten e te ndjereve, boll me me keto ombrella sigurimi dhe te pa thyeshmish.! smiley

 

Eh kur ishte Klajdi ministeri i informacionit si vinin deklaratat, naaa vuuuu. smiley

Ll. Uroj qe MJAFT ti largohet hijes se Erionit apo G99. Dielli e dime se te djeg po te ben mire per kockat,ashtu ne hije sikur njeriu rritet shendetlig....

Megjithese nuk e perkrah MJAFT mendoj se kane te drejte te bejne proteste.Po te isha ne Shqiperi thjesht do ta bojkotoja proteseten e tyre.Kjo eshte demokracia.

Edhe tani do i shani mer?!?!

Keq me kapele, keq pa kepele  smiley   

 

Isha gati t'i thosha Liqenit "damned if you do, damned if you don't."

@ Liqeni, ne nje kohe zgjedhjesh, nqs Mjaft del vetem me sllogane kunder qeverise, edhe sikur te jene 100% te verteta, ceshtja humbet kredibilitet. 

Monda Mjaft nuk eshte Parti politike dhe e verteta eshte se Mjaft nuk ngre as nuk ule PS-n me PD-n per pune zgjedhjesh apo votash.

Ketu po flitet per nje ngjarje shume te dhimbshme dhe nuk duhet treguar "pa-asnjeria" ketu.. Mjaft eshte nje shoqate rinore te cilet nese nuk duan apo nuk deshirojne te marrin pjese ne keto lloj manifestimesh te zgjedhin menyren e tyre.. Por jo te ofendojne ata qe marrin pjese!

Te gjithe jemi deshimtare te tubimit te vjetesh dhe menyres shume civilizuse dhe me dinjitet te protestes!

Te jete per fushate zgjedhore Ramen cdo dite ne ekran e ke duke bere fushate s'ka nevojen e Mjaft.

Parimisht jam dakort me ty.  Praktikisht Liqen, kush mendon se fiton betejen, apo me sakte luften "perceptim vs realitet"?! 

Monda dear Mjaft eshte shoqate e perber nga te rinj dhe te reja shume intiligjente dhe te shkolluar jashte dhe brenda atdheut. Nga te cilet pritet shembulli positiv dhe energji krijuse, qe mund te "push politics" deri ne fund per te miren e atdheut. Ketu nuk ka vende per perceptim..! Realiteti eshte aty per tu pare.. Varret kane emra dhe date lindje/vdekje.

P.s. Per Gerdecin kam komentuar shume ne peshk edhe nuk mund te me hiqet nga mendja ai femija i gjakosur!

 

Duke marrë shkas nga angazhimi më i fundit i opozitës shqiptare për të krijuar evenimente paralele për këtë çështje, ne (Lëvizja Mjaft dhe të gjithë ata qytetarë të angazhuar në këtë fushat&eumlsmiley, shprehim indinjatën tonë ndaj opozitës dhe zotohemi të mbajmë premtimin tonë se kjo fushate do të jetë në çdo moment apolitike. Ne deklarojmë se nuk do t’i bashkohemi asnjë nisme me prapaskenë politike, qofshin të përfshira këtu jo vetëm parti, por dhe aktorë të shoqërisë të pozicionuar në prapavijën e interesave elektorale.

Si u shpreka indinjate ndaj opozites??? Gjeten vdekje 26 njerez jo qen rrugesh, si nuk qenka politike kjo gje? U vrane ne nje repart ushtarak, nga baruti dhe predha pronesi e Shtetit Shqiptare! Nese kjo nuk eshte politike a mund te me thot kush c'fare nuk eshte?

Vetë opozita në asnjë çast nuk ka ndërmarrë asnjë aksion konkret në ndihmë të këtij komuniteti, ndonëse disponon instrumente politikëbërëse dhe vendimmarrëse.

Rama e dorezoi celsat e nje shtepie te re nje familje jetime te Gerdecit!!! Disa deputet te PS shperndan ndihma per banoret.

A nuk eshte kjo ndihme praktike? Me falni po c'fare kuptoni konkretisht me ndihme?????? Ky kryeminister eshte i gatshem ti vej flaken shqiperise nga e para per karrigen e tij ju flisni per aksione te opozites! E shihni qe edhe USA me BE i ka nxjerre komuniste??

Gishti vendoset te plaga qe ka zene qelb Mjaft !!  Tentative e ulet mediatike!

Zhgenjim.

 

 

 

 

@ xhibi, hiqe pak mendjen nga Mjaft, dhe shikoje nga nje pikepamje tjeter.  Me ate vije mendimi, i bie qe pse s'kishte aktivitete nga OJQ-te pri-Katrina, apo pri-Tsunami.  Do thuash ti qe jane dukuri natyrore.  Por dhe qeveriu kishte fajet e saja, psh te Katrina. 

Sa per historikun e Mjaftit, ishte e njejta organizate qe akuzohej se ishte kunder qeverise ne 2004-2005. 

I kam zet diskutimet ndaj Mjaft, peshqit jane ose ne pol te veriut, ose ne ate te jugut.  Ne ekuator, ku mgjth vapen, koha eshte me e mire, s'para gjen peshq.

Sa per historikun e Mjaftit, ishte e njejta organizate qe akuzohej se ishte kunder qeverise ne 2004-2005. 

Ketu flasim per nje organizate qe nuk eshte koncept abstrakt, qe ti flet per Katrina e Marina, dhe s'e kuptoj fare se ku ti i gjen analogjite me Ameriken, again. smiley Ketu flitet per nje organizate konkrete, qe ka vite qe egziston dhe praktikon, dhe pervec qe eshte me pak transparente financiarisht (and otherwise) jo vetem se sa duhet te ishte si nje shoqate e tille ne nje ambient te tille si Shqiperia, po dhe me pak transparente sesa partite politike dhe bizneset te cilat supozohet ti kritikoje dhe monitoroje, pervec qe jo vetem s'eshte apolitike sic pretendon, po eshte me politike se disa prej partive, ka qene gjithmone, absolutisht gjithmone, vegel e Rames, de facto, vezet jane gjuajtur gjithmone ne te njejtin kah dhe per te njejtat qellime; kur Rama s'ishte bere akoma lider i se majtes, u gjuajt me veze ai qe okuponte ate karige, Nano, se dy gjela s'mund te rrine ne maje te te njejtit kotec, duhet rrezuar njeri qe te hipe tjetri. Me pas shkalla e dyte ishte dhe eshte koteci tjeter, karigia e kryeministrise, dhe po gjuhet Berisha. Sikur ne vend te Birishes te ishin 1000 njerez te ndryshem, po njesoj do gjuheshin, derisa te ngjitej Rama ne maje te kotecit.

 

I kam zet diskutimet ndaj Mjaft

Atehere mos merr pjese ne ato diskutime qe ke zet e dashur; simple as that. smiley

Monda, Mjafti vetë përfaqëson dy probleme jo lehtë të kapërcyeshme.

1 - Si OJQ është përfaqësuesja e vetme (ndoshta më mirë më e njohura dhe më e mediatizuara) e të ashtuquajturës shoqëri civile. Kështu ka krijuar pa dashje një monopol në diskutime që nuk lejon një qëndrim të zbutur.

2 - Duhet kuptuar përfundimisht se roli i mediave, intelektualëve dhe analistëve duhet të jetë parimisht kritikues ndaj qeverisë.

Të dy parimet zakonisht i shkelin si Mjafti, si zërat e tjerë kritikues ndaj qeverisë, po ashtu dhe militantët partiakë të çdo ngjyre. Shkurt: Tranzicion!

 

Ne fakt mire do ishte qe kjo replike te behej tek tema e shoqerise civile.  Por meqe u ndodhem:

1.  Perkundrazi, une kete do ta shikoja si nje mjet te Mjaft-it, qe duhet te shfrytezohet ne maksimum.  Agjenda e Mjaft eshte gjere, keshtu qe praktikisht nuk monopolizohet diskutimi.  Kuptohet, qe ky aspekt ka dhe rreziqet e veta, sepse Mjaft, ne krahasim me OJQ-t e tjera eshte me nen mikroskop.  Por ne te njejten kohe eshte dhe shtytese.

2.  Mediat, do na pelqente te gjitheve te ishin te pavarura, bile kritikuese jo vetem ndaj qeverise por edhe ndaj opozites.  Kjo s'ndodh, per shume arsye.  Jo vetem nga financimi, por ne fund te fundit edhe nga bindjet e nje bordi apo tjetri.  Keshtu qe realisht, eshte naivitet te shpresohet apo enderrohet per pavaresi te mediave.  

Nga ana tjeter, kemi te drejte te plote te presim qe intelektualet, akademiket te jene te pavarur, apo sic u shpreha tek tema tjeter, "avant-garde" te mendimit te lire dhe te shoqerise civile.  Por kjo shpesh here (dhe per shume arsye) nuk ndodh. Nuk do te thote qe akademiket/intelektualet te shprehen jashte bindjeve te tyre politike.  Por ne teori, kane kapacitetin dhe forcen e argumentit me te sofistikuar se masat.  (Efekte aristoteliane te pikepamjeve te mia lol.)

Militantet partiake ... per nga vete fjala, s'ia vlen te permenden (ne diskutimin me lart.)  Jane vertete pjese e realitetit, por derisa nuk marrin permasa robespierre-iane, lihen me kaq. 

 

Po të kishe pak më shumë kohë në peshk, do e kuptoje se Mjafti e ka stërshfrytëzuar avantazhin deri në konsumimin e tij... rrjedhimisht edhe të vetes.

Kështu shpjegohen edhe qëndrimet radikale të peshqve (pa qënë militant&eumlsmiley.

Në fakt me rolin e mediave, më shumë doja të përmblidhja intelektualët që shkruajnë në to. Duke hedhur mendimin edhe mbi peshqit postues të cilët (llogjikisht) si subjekte që përfaqësojnë mendimin e tyre personal, do të duhet të drejtoheshin kah kritikave ndaj çdo qeverie.

Mirëpo si dritëshkurtër shqiptarë, nisemi sipas parimit të mbrojmë këtë tonin që e kemi në qeveri vetëm që të mos vijë ai tjetri që... nuk e duam.

Sa peshq flenë me mullixhinë këtu... yhyyyyyyyyy!! smiley

Autokritike para akuariumit qe s'kam lexuar qe ne kopsht peshkun s'do bej dite per dite une smiley.  E kam thene qe jam peshk i vogel lol. 

Por, mendimet me lart i kam dhene duke pasur parasysh nje audience me te gjere, dhe jo-virtuale.  Me gjithe konsideraten dhe vleren e peshkut, klikimet e perditshme etj, behet fjale per dimensione me te medha. 

Edhe Edi Rama me 15 Mars do te organizoje proteste - vini re! - jo politike por qytetare.

Pa flamuj partish dhe vetem me flamurin kombetar dhe ate evropian.  Mua me duken ne nje linje mendimi dhe veprimi me Ramen.  Apo jo?

Ke kujtoni se genjeni?

Me tere mend ke duan ata te genjejne? Pollon? E kush pra, Edi te genjeje Pollon. Jo more Polic se ti nuk genjehesh, se ti je i mashtruar me kohe qe kur te kane thene se Ypi nuk eshte babi tend.

Damn! smiley

Plaka e shkrete!

I kishin vjedh edhe arin pale!

Komunistat me Tos Qorrin! smiley

O Zanfo!

A ke noi foto kalamojsh anash rruges neper Shqipni, qe sa shikonin makina ngrejshin dy gishtat?

Flas, per foto rruge, jo neper mitingje!

Ku nuk po kerkoj dhe nuk po gjej!

Ke kujtoni se genjeni?

Nuk besoj se e kane me ty Thought! smiley

Nuk besoj se kujtojne qe po te genjejne ty! Vec me qene budallica!

E kane me ne te tjeret, qe Salen nuk e duam, po edhe per Partite e tjera nuk se na e han fort kordha! smiley

Te pakycyrit ne parti, do thojshin kosovaret!

Po me shqeteson Mjafti....

Njerezit (edhe qytetare, edhe fshatare) pergjithesisht jane te ndare sipas perkatesive politike, ca majtas ca djathtas. Ata qe jane ne mes, jane pak, dhe as me vinc nuk i nxjerr dot nga shpiat jo mo me fushata ndergjegjesimi.

Te djathet e dime qe nuk do dalin me 15 Mars (haha, sa e mencur kjo eeee)

Te Majtet do dalin te ndare: ca me PS, ca me LSI. Po me Mjaftin kush mbeti te shkoje????? Paksa delirant ky qendrim...

Vertet shqetesues

 

 

 

 

Ej, mos u beni pre e subjektivizmit te pallogjikte. Ca eshte e vertete eshte e vertete dhe nuk duhet nxire!!! Mjafti vertet ka punuar non stop per familjet e gerdecit, ne hije, po ka punuar ama cdo dite. I ka ndihmu per ceshtjen ligjore, i ka ndihmu per tu organizu, e u ka nejt prane vazhdimisht. Punet me te mira behen larg kamerave

Nuk e kuptoni qe Mjaft eshte organizate ndihmese e G99 dhe rrjedhimisht eshte organizate ndihmese e PS-se. 

Keta jane te frikesuar per protesten qe do beje Rama me 15 Mars pasi duke qene te ndare nuk do arrijne dot te mbledhin njerez, prandaj po provohet me te gjitha menyrat.

Rama thote eshte apolitike, pa flamuj partish, nderkohe hyjne ne veprim edhe organizata si Mjaft medemek se jane kunder te gjitheve me synim qe te shtojne disa pjesemarres.  Hah, enderroni, enderroni!

Mjaft ishte shkaktari numer 1 qe deshtoi greven e punetoreve te Gerdecit para disa muajsh, pikerisht pse po perdorej per qellime politike nga Erion Veliaj, qe formalisht nuk e kryesonte Mjaft, por e bente nepermjet Spiropalit.

Po bejme nje pyetje per organizatoret.  Me 15 Mars ka paralajmeruar proteste edhe PS-ja, nepermjet vete kryetarit te saj, a do t'i bashkengjitet Mjafti kesaj proteste?  Apo do te protestoje ne nje ore ose vend te ndryshem?

ThP,

Po qe se nuk arrin te kuptosh ate qe eshte e shkruar ne deklaraten e mesiperme atehere nuk ka kuptim te marresh nje pergjigje per pyetjen tende.

Ll.

sado qe te mundohet Mjaft te distancohet nga partite politike te majta apo nga G-99-shat, kot e ka, sepse kur te del nami me mire te te dali syri, thote populli.

Nuk i beson me njeri keta qe hiqen si te pavarur, se e pame sa i pavarur i doli kryetari i tyre

Lefti,

Po ta thoshte Sala qe Mjaft-i ka te drejte do ta besoje? Mos genje, tregohu i sinqerte tani smiley

Mjaft, ben shume mire qe proteston ne mbrojtje te viktimave.

Po Ps nuk e kuptoj pse proteston?

Ne cilin "ligj" eshte e shkruar se koha "zbut" ose "zhduk" krimin?

Kjo proteste e Ps me aleat e paaleance eshte nje shembull i ligjit te "lustracionit", jo i votuar ne parlament po ne sheshin Skenderbej.

Krimi nuk ka "zverdhje", pse do pranojme te "lustrojme"  kriminelat e sotem e te falim te djeshmit.

Ku eshte ndryshimi midis ketij krimit te ri  e atij te vjeter ???...

Ah po , krimi i vjeter mbrohej me ligj, shprehur me qarte , ne ate kohe ishte shteti kriminel, sot kemi kriminela ne shtet.

Ne te kaluaren te vriste zbatimi i ligjit, ndersa ne Gerdec te vrau moszbatimi i ligjit.

Prap nuk kuptoj pse do mbrohen te paret e te denohen te dytit???.

Lum,

sot kam mesu si shqiptohet mea culpa ( lexohet ndryshe thote njani ) e kjo qe thua ti nuk eshte e njejta gje me ligjin e Lustracionit. E kuptova mire apo nuk e kish fjalen per denim per kriminelat e djeshem ?

Ai lustracioni qe thu ti e ka  si bicim Neni 55 , agjitacion e propagande. Kur te gjesh nje emer qe ka ba krim duhet me e denoncu m`gazete ene m`gjykate. E para ka mbaru ene ata robte nuk dun me e ba ate llafen e mufatme atje me siper. Kurse pjesa tjeter duhet me u ba sipas ligjit m`gjykate.

Je i lire, sikurse Mjafti eshte i lire te besh denoncim me emr cilin nen te Kodit penal kane shkel secili prej tyre dhe votoj 5 yje per ti rras mrena, jo ligj per ti heq nga puna se sikur i bi qe sikur tanli bithoren me viktimat pa jo per gje.

Keta te Gerdecit akuzohen per : ( Gerdec/i jo korrupsioni )

  • vrasjes në rrethana të tjera cilësuese më shumë se dy personave
  • rrezikshmërisë së jetës së më shumë se dy personave dhe rrezikshmërisë së jetës së shumë personave të tjerë
  • shkeljes së rregullave mbi lëndët plasëse, djegëse dhe radioaktive.
  • shpërdorimit të detyrës

Kaq tani per tani me vone nuk i dihet. Dhe keto jane zyrtare, jo keshtu per fushate.

Koth.

Per Gerdecin ka nje ndjekje penale, qe heton prokuroria e pergjithshme.

Protesta e Ps eshte ligji i "lustracionit" ne shesh, pa vendim gjykate eshte kerkuar e kerkohet te "denohen"e largohen nga puna.

Ku eshte ndryshimi midis ligjit mbi "lustracionin" me protesten e Ps.?????????????

Ne tallim by... me popullin, kaq ja pret ketij, mjafton thirrja " me varje, me varje", e populli na vjen pas.

Koth, mos bej naivin, te vrasesh me ligj , nuk pershkruhet si krim, te vrasesh per pakujdesi eshte krim.

Te vrasesh per te mbajtur pushtetin, nuk eshte krim, te jesh ne pushtet e te ndodhe nje vrasje ( per pakujdesi)  eshte krim.

Ps kerkon te largoje nga puna ato qe pakujdesi i tyre i kushtoi jeten 25 Gerdecareve, ne te njejten kohe mbron ato qe kujdeseshin per te vrare.

Si kuptim fjale "kujdes" Ps eshte me te drejten, denon pakujdesin, e mbron kujdesin.

Kete logjike e pranojme ne Shqiptaret se keshtu na pelqen.

Rama ua ben shume mire ketyre te MJAFT !

Ne fund te fundit po ben ate qe di me mire, tua fuse atyre qe i rrine prane e e ndihmojne.

Keta te Mjaft gjithe kohes e sidomos ne momente kyce kane bere politiken e Rames, kane qene ushtare te bindur te Rames, ose i ka mashtruar Veliaj, por ja qe Rama nuk eshte gjeneral i mire, dhe te le ne balte !

Por mos u merzisni, se e perkohshme eshte...eshte thjesht nje moment emocional, gjasme per te "Shkundur" Ramen...Shume shpejt do vihen prape ne rresht te Rames...e te njejten gje do te bejne, do ti binden si gjithmone...e kemi pare njehere kete film !

Po e hedh ketu nje bashkebisedim privat qe pata me And Kananaj, pasi them se ka shume me teper vlere qe diskutime te tilla te jene publike:

"Dy gjera mund te behen. Perderisa ka bindje qe 15 marsi do te rrembehet per agjende te PSse, e para mund te bashkoheni ne tubim, por pa u bashkuar ne agjende. Keshtu podiumi do te ndahej mes jush dhe opozites politike te licensuar, dhe nderkohe qe opozita me license do te fliste per agjenden e vete, do e perdorte podiumin per fushate elektorale, ju fare mire mund t'a perdorni podiumin per t'u distancuar. Ketu do duhej te perfshihej nje qendrim i palekundur kunder atyre me te cilin do ndahej podiumi. Do numeronit faktet pse ky tubim nuk duhet konsideruar ne menyre strikte kunder qeverisjes se Berishes, por edhe kunder menyrave te te berit politike ne Shqiperi, menyra per te cilat Edi Rama dhe PS-ja ka gabimet e veta. Hapur fare do thuhej qe PS-ja mund te kete te drejte te protestoje ne kete date, por gjithmone duke pasur parasysh qe aferet e Gerdecit implikojne edhe qeverite e majta qe ishin ne pushtet perpara PD-se. Kjo duhet thene ne menyre sa me provokative, deri aty sa te arrijne edhe t'iu nderpreresin fjalen. Po njesoj mund te thuhet edhe ne menyre akademike, duke vene ne dukje faktin qe Edi Rama apo kushdo qe mund te vije ne pushtet nuk do te ishte tjeter pervecse jenicer i NATOs dhe polic i ligjeve te zbritura shabllon; duke vene ne dukje faktin se per cdo kembe Shqiptari qe zbarkon pertej ures se Qabese, vendimi merret nga Sali Berishat dhe Edi Ramat e kesaj bote, nderkohe qe shqiptari nuk pyetet fare; duke vene ne dukje se shqiptaret e mbledhur ne tubim kane shume me teper te perbashketa me palestinezet e vrare nga municionet e dala nga Shqiperia se sa mund te kene te perbashket me Edi Ramen apo me Sali Berishen, pasi si njeri, si tjetri, nuk kane treguar pervecse nje entuziazem naiv ndaj makines se luftes, qe qelloi te na plaste ne duar ne Gerdec, por qe Gerdeci nuk eshte rast i vecante, pasi qellimi i kesaj makine te luftes eshte plasja; dhe duke qene se Edi Rama perkulet perbythsh para makines se luftes, tubimi i tij bashke me ne nuk duhet kuptuar pervecse si pjese e nje axhende meskine prej tyre, hipokrite dyfytyreshe, dhe qe duhet patur parasysh vetem si vella i dhunes se embel qe me nje dore te tredh e me nje dore te jep karamele sic e ilustron me se miri Berisha.

Varianti i dyte eshte zhvillimi i nje apo disa tubimeve binjake tek 21shi, apo tek Zogu, apo tek Treni, tek Selvia e Medresja, apo tek Pazari i Ri, apo Universiteti, (per fat te mire Tirana ka sheshe alternative sa te duash, te cilat mund te perpiqen te perdoren te gjitha, ku duke provokuar me Art duke i kerkuar studenteve te Marubit dhe artisteve qe u dolen per krah te vene ne skene e ne shesh Godone, apo edhe ndonje me te forte per te terhequr njerez, e ku duke provokuar me fishekzjarre duke inskenuar Gerdecin) ku bashke me Gerdecin, le t'a themi hapur, te behet publike fushata e rezervimit te votes, per te cilen me vjen shume keq qe nuk kam degjuar te diskutohet hapur, apo te propagandohet hapur, si edhe u propagandua SHKUNDE VOTEN e Mjaftit. Nuk e di sa te shkeputur dhe te pavarur jeni nga Erion Veliaj, te cilit nuk do t'i interesonte per qellime afatshkurtra rezervimi i votes, por kam shprese se jeni, dhe se do e predikoni ate qe me llogjike te paster e kuptoni se eshte e vetmja zgjidhje reale qe votuesi ka perballe apatise te ushqyer nga elitat politike dhe agjencite e huaja ku te bie bretku te marresh nje vize.

Ka dhe nje variant te trete. Dhe kjo eshte t'i beni te dyja. PS-ja nuk mund t'i beje balle presionit per t'a ndare podiumin ne sheshin skenderbej me pjesen tjeter te opozites. Per kete duhet te punoni se bashku me ish Mjaftistat e LSI-se. Keshtu qe per krahe PS-se, LSI-se, etj, merrni fjalen edhe ju dhe bejini helaq ata me te cilet po ndani podiumin, nderkohe qe nga sheshet alternative mund te vijne te bashkohen me ju me parrulla si "Rezervoje Voten" "Alternativa e Vertete Eshte as Njeri as Tjetri", etj."

E pershendes nismen, dhe uroj sa me teper energji qe kjo te mos rrembehet nga fushata elektorale e asnjeres prej paleve.

Po c'rendesi kane emrat, Kodra, Kanani, Rama, Berisha, Velia, Cashku, nje mut. Pikerisht kjo eshte ideja, qe nuk kane rendesi emrat. Kulte emrash dhe imunitetesh politike. Ky eshte problemi.

E drejte. Thjesht qe emrat i vene gjera pak ne perspektive smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).