Meta viziton Durrës-Kukës: "Kjo është drita jeshile për veriun"

KUKËS- Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta ka vizituar sot punimet për ndërtimin e rrugës Durrës-Kukës. Meta ka vlerësuar se po punohet me standarde evropiane në këtë rrugë. Sipas tij kjo është drita jeshile për veriun e vetëm, që kishte mbetur i pazhvilluar ekonomikisht për shkak të largësisë me metropolin. Gjithashtu e ka vlerësuar rrugën edhe si lidhëse mes popullit shqipfolës.

Një ditë pas një-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Meta shkoi në rrugën që do të shkurtojë distancën me shtetin më të ri të Ballkanit. Zyra e shtypit pranë LSI-së bëri të ditur se z. Meta u shpreh se "kjo rrugë është një vepër e standardeve më të avancuara evropiane dhe pa dyshim është një ogur shumë i mirë edhe për të ardhmen evropiane, edhe për Shqipërinë, edhe për Kosovën, si dhe të vetë Ballkanit".

Sipas tij, "kjo është një vepër shumë integruese, pasi bashkon dhe e lidh më shumë se asnjëherë tjetër Veriun e Shqipërisë, që ka qenë i izoluar për shkak të mungesës së kësaj rruge me pjesën jugore të vendit dhe do t'i japë jetë dhe në ardhmen jo vetëm Kukësit, Mirditës, Hasit, Tropojës, por gjithë veriut të Shqipërisë".

Autostrada Durrës-Kukës-Morinë, e quajtur ndryshe "Korridori i Veriut", që pritet të përfundojë në qershor do të shkurtojë kohën e udhëtimit nga Durrësi në Kukës nga 6 në 2 orë.
 

18 Komente

Eshte nje shprehje e vjeter shqiptare " I bie nga Kina larg e larg"..

Se dija qe sot mund ti bije edhe nga Kuksi..   smiley    smiley

Gjithashtu e ka vlerësuar rrugën edhe si lidhëse mes popullit shqipfolës.

Pse jo shqiptar, por shqipfoles?

sa mir qe LSI dhe PD bashke jan vetem 35%

Me te vertet e beson qe PD+LSI kane 35%?Me fal por je naiv.

PD edhe ne diten e saj me te zeze(1997) ka marre 30%.Tani do te marre te pakten 46%-47% vete dhe 3-4% te tjera nga partickat e vogla.

Nese flini ne ate krah pa e pare realitetin ashtu sic eshte, edhe ne 2017 nuk keni per te ardhur ne pushtet.

 

Kam parasysh sondazhin e kompanis amerikane

PD 30%

Lsi 5 %

po ti mbledhesh 30 + 5 bejne 35

 

Personalisht mendoj se do bien me shum e do shkojn tek 30 sepse LSI ska kujt ti mari me vota dhe PD ska dit me te zez se kjo. Me e zes se ne 97 kur na e mori voten se ishim ende te paditur e na genjeu me revolucionin komunist apo me gogolin grek

Tani fatmirsisht informohemi dhe ne te paret qe e kemi votuar gjith keto vite do ti japim nje mesim te mir Sali Berishes per gjith ket vite qe na ka mashtruar . Per gerdecin, Per shkelzenin per argiten per dhendrushin per fazllicin dhe per gjith pislliqet e idiotsit qe ka prodhuar keto vite ky komunist i keq.

po po iLir sipas Zogbyt ke te drejte ti.

 

 

PD ne kulmin e saj me gjith voten e Ramis Alise ne 91 mori 22% . Salen e vune ne prove me Pushtin lokal dhe mori 20% (tjeter gje cfare i dhane smiley. Me pas nga qe nuk besonin "aleatet" beri testin tek i famshmi prelud per tu shpallur MBRET ..Referendumin Kushtetues . E njejta gje perseri 23%. Ne 97 u deshen perpjekje titanike per ta shpure perseri ne shifren 25%.... Me pas ne gjith historikun e saj  po ti shtosh edhe KARIERISTET e AMBICIOZET qe s'fituan gje me te Majten (sepse s'kishte aq karrike ,sado qe u mundua Nanua me "ndrim kabinetesh&quotsmiley PD numeron Maximalja e Maximaleve 33%. Ka rrezik qe do te duhen perseri perpjekje TITANIKE per ta shpure ne zgjedhje tek shifra 25-27% aq sa me te vertete kane qene ish te paaftet e Partise se Punes plus nje kategori "tjeter" qe si thote Doktori fixit "ashtu eshte nje pune" smiley

Po qe per rrugen ajo eshte me te vertete nje ngjarje nga me Historiket ne jeten e Popullit e hapur por dhe e mbyllur ne shekuj ,qe nuk mund te pervetesohet nga askush sepse eshte nje startegji qe gjen zbatim kur i vjen koha . Por eshte nje STRATEGJI e Trasheguar ........ Larg duart nga RRUGA . Kontrolloni xheopat e hajduteve qe pasurohen me para e kapital politik nga kjo rruge.Keto  i besojne Lolot sikur  eshte produkt i ketyre xhambazeve te sotem .

O Polo po ti e paske prure !?  Me fal ore se nuk e kendova ne fillim . Po vete ke ndonje mendje ore smiley Se kam frike me ate postimin e mesiperm mos te kam devijuar gjenialitettin e prurjes . Kam fole per xhepa ore po ashtu "havadan".... Fol nje llaf si e mendon smiley Po keshtu per "fitoren e  re  historike te PD" do na thush nonje gje ? smiley Te jemi ne nje te linjtat se ate pret hasmi te na percaje .

Ku i gjete ketos shifra o Idris?

Se faktet flasin ndryshe nga ato shifrat e tua.Por ju komunistat se keni per gje te genjeni.

Ja ku po ti jap une faktet per PD (ne Proporcional);

1991 30%

1992 62.5%

1992 lokale 47%

1994  47%

1996 55%

1997 29%

2001 39%

2005 46%

Ilir 21

Kjo eshte gjuha e atyre qe gjoja hiqen si te persekutuar por qe gjithmone kane votuar PS.I njoh njerez si ty keshtu qe shko genje te tjeret dhe jo mua.Ti gjithnje ke votuar per PS dhe mos na trego perralla.

Po  mor cun na njihni mir se ne 100 drejtuesit kryesor te PD gjysmat kan qen sigurimsa e operativ lagjesh.

Idrizi po fliste per lagjen e vet, e nuk e ka gabim, tepke rezultatet.

 Rezultati me i mire i PD na qenka '96- vit qe dihet se si u numuruan votat, viti ne prag te shembjes se shtetit...

Vitet e tjera na paskeshin qene merre me leng...

92-shi, mbas 50 vjet komunizem kamboxhian...hera e fundit ama qe populli i jep voten partise demokratike te udheheqesit te lavdishem, largpaes e te pagabueshem Sali Berishiu

Tamam, tamam PD rezultatin me te mmire e ka arritur ne 1992,por syzet tende militante nuk te lejojne te shohesh mire.

Ne 1996 PD lehesisht mund te fitonte po te mos binte ne gracken e ngritur nga te majtet qe lane komisionet pasi pane qe humben,si dhe nga babezia e kandidateve te PD.

Ne 2001 rezultati mund te ishte shume me i mire nese zgjedhjet nuk do te zgjateshin 2 muaj por do te perfundonin brenda dites dhe ti kete e di mire.Gjithashtu ne keto zgjedhje thyen rekord boteror per PS 11 deputete nga nje zone!!!Sic duket nuk e sheh edhe kete sepse nuk te lene syzet partiake.

Ne 2005 sado qe PS u mundua te bente manipulime,ku u vra edhe nje komisioner i PR,PD fitoi.Por te thashe syzet militante nuk te lejojne te shohesh me shume se oborri i Edi Rames.

Beji nje pyetje vetes ne keto 18 vjet pluralizem sa komisionere te PD jane vrare ne krye te detyres dhe sa nga PS?Ta them une se nga PS nuk eshte vrare asnje dhe nga PD ka pasur viktima ne cdo zgjedhje.Sic duket nuk e sheh edhe kete sepse nuk te lene syzet partiake!

Mjere ti!

 

Meta po e pozicionon veten tashme si lideri i vertete i opozites dhe njeriu qe pse jo mund te jete kryeministri i shqiptareve perseri, ne mos keto zgjedhje qe po vijne, te tjerat.

Nga njera ane kemi Edi Ramen qe drejton partine me te madhe te opozites, medemek, dhe pretendon te behet kryminister i Shqiperise, kur ky me deputetet rrugace dhe mediat e tij, kane tentuar te bejne ndarje krahinore me kete rruge, kane baltosur kete rruge, kane genjyer dhe shpifur per kostot dhe kohen kur kjo rruge do te ktheje mbrapsht investimin dhe me keto gjera keta kane ofenduar se pari elektoratin e majte te zones ku ndikon drejtpersedrejti rruga.  Meta e ka kuptuar kete gje dhe po tenton qe te siguroje elektoratin, se pavaresisht se kush e nisi rrugen, kjo eshte e te gjithe shqiptareve dhe Meta ka deklaruar po ne kete vizite "se edhe nese kjo qeveri nuk arrin ta perfundoje deri ne qershor kete rruge, do ta perfundojme ne qe do te vijme ne pushtet".

Meta ka dale mbi shpifjet edviniste, ka dale mbi mentalitetin komunist te zones se pare operative dhe ka folur si burre shteti, si qeveritar qe nese mund te vihet ne krye nje dite, do te mendoje per te gjithe shqiptaret, nga Vermoshi ne Konispol dhe per interesat kombetare qe dalin pertej kufinjeve zyrtare.

Rruga Dr-Ku eshte veper madheshtore, e domosdoshme, e standarteve evropiane qe do te zhvilloje jo vetem zonat qe prek drejtpersedrejti por te gjithe Shqiperine, vecanerisht portet dhe zonat tona turistike.  Kush e ka kuptuar kete ka kuptuar kahun e drejte te historise, kush ka ngelur me shpifjet e Edi Rames dhe Erion Braces dhe Veliajt, ka per t'u skeduar ne faqet e turpit te historise.

Pas ketyre zgjedhjeve ku PS-ja do te humbe dhe Edi Rama me te gjitha gjasat do te largohet nga posti qe mban, jo me deshire por i detyruar, hapet rruga qe i gjithe spektri i majte te bashkohet dhe ne nje gare te ndershme te zgjidhet lideri qe do ti drejtoje, kete gje me se miri e permbush Ilir Meta.

TP nuk e din kush eshte Maliqi.

Eshte ligji ne Tirane, eshte Edi, me ate do kapesh ti , po lere o se eshte i semure.

Te marrit hapi rrugen.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).